Велес Прес

Нејзината свадба е за неколку месеци, но деновиве таа има вистинска генерална проба. Сара Мејс ќе настапи на ревијата со познати личности на 7миот Саем за венчавки, кој годинава ќе се одржи од 17 до 19 март. Сигурни сме дека нејзиниот сакан Димитар Атанасовски нема да остане рамнодушен кога ќе ја види во вакво издание. Сара позираше во венчаница за дневниот весник Вест и блеска во ова издание.
сите 15 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) На необичен начин се обидувате да ги промените деловните случувања. Можни се пријатни изненадувања во љубовта, особено доколку неодамна сте запознале некоја личност која многу ве интересира. Ве оптеретува зголемениот крвен притисок. Бик (21.04 – 21.05) Успехот е загарантиран доколку се занимавате со приватна работа. Успеавте да се стабилизирате и многу нешта кои се случуваат да ги прифатите. Љубовниот живот е токму онаков како што сакате. Здравствената состојба ви е добра. Близнаци (22.05 – 22.06) Не ви се советува да се зближувате со некои лица кои од неодамна ги познавате. Понекогаш сте лаковерни. Ве очекува зближеност во домот и со блиските, а тоа е одличен момент да покажете повеќе чувства. Рак (22.06 – 22.07) Премногу одолговлекувате кога станува збор за завршување на работата. Вие во моментов најдобро се разбирате со своите најблиски соработници. Ако не сте во добри односи со партнерот, не ја влошувајте ситуацијата со некои постапки кои дополнително ќе го изнервираат. Лав (23.07 – ...
сите 27 | | | веќе видена

Времето претпладне во Македонија ќе биде облачно со слаб локален дожд, а на некои планини со слаб снег. Попладне врнежите ќе престануваат и облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено и засилен ветер од северен и северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од осум до 16 степени. Во Скопје променливо облачно, во утринските часови со услови за слаб дожд, но во текот на денот облачноста ќе се намалува. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе се искачи до 12 степени. До сабота времето ќе биде сончево со умерена облачност. Утринските температури наместа ќе се спуштат под нулата, така што во петок се очекува тие да се движат од три до пет, а во сабота од минус четири до три степени. До петок ќе дува умерен повремено засилен северен ветер. Преодно зголемување на облачноста со слаб локален дожд ќе има во недела. Дневните температури ќе бидат во покачување особено за време на викендот и во почетокот на наредната недела ...
сите 217 | | | веќе видена

Често може да се слушне дека жените се жалат на брадата од својот избраник затоа што таа ги гребе, но сепак со истражувањата е докажано дека дамите не сакаат свежо избричено лице. Порано мажот со брада беше симбол за мудрост, а научниците тврдат дека истиот факт важи и до ден денешен… Често може да се слушне дека жените се жалат на брадата од својот избраник затоа што таа ги гребе, но сепак со истражувањата е докажано дека дамите не сакаат свежо избричено лице. Жените сметаат дека мажите што носат брада се подобри кандидати за сериозна врска. Истражувачите испитале 8.520 жена да ги рангираат фотографиите на мажите според физичката привлечност и по тоа што мислат дали се за сериозна врска или кратка и необврзувачка авантура. На фотографиите имало избричени мажи, такви со два-три дена брада и мажи со долга брада. Најлошо поминале избричените, како помалку привлечни, а оние со пократка брада се оценети како погодни за пократки врски. Оние со долга брада биле оценети како постари, помажествени и општествено ...
сите 8 | | | веќе видена

Следните 20 совети од д-р. Михаил Литвака, психотерапевт и психолог кој го разви системот „Психолошки аикидо“, ќе ви помогне во решавањето на многу животни ситуации… Доколку човекот не може да каже ништо добро за себе, а сака нешто да каже, тој започнува да говори лошо за другите. Гризај ја науката, а не грлото на својот ближен, ако навистина сакаш нешто да загризаш. Депресивната состојба му е дадена на човекот за да размислува за себе. Никој никого не отфрла, само некој оди напред. Оној кој застанал, се смета за отфрлен. Ако добро мислите за себе, зошто е потребно уште некој добро да мисли за вас. Работи што сакаш и не прашувај за дозвола. Нема да ја добиеш. Способноста да се сака и добро да се поднесува самотијата е показател за духовната зрелост. Всушност најдобро работиме кога сме осамени. Незрела личност често знае, но не умее. Зрелата не само што знае туку и умее. Затоа, незрелата личност критикува, а зрелата делува. Јас не го знам патот до успехот. Но, го знам до неуспехот – тоа е желбата да им се ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонскиот кандидат во „Ѕвездите на Гранд“, Ристе Ристески е еден од омилените во српското музичко шоу. И публиката и жирито се радуваат на неговото враќање на сцена, особено Јелена Карлеуша која неколку пати има потенцирано дека го обожава. Ристе располага со стас и глас, а деновиве и со доволно пари да си се почасти себе си со нов автомобил. Имено, пејачот си купи сино БМВ и се пофали на социјалните мрежи. Е друи сега има сите да лудуваат по него. Па….кажав Да…напиша Ристе на Фејсбук кога ја објави фотографијата.
сите 32 | | | веќе видена

По премиерата, песната „Dance alone“ со која Јана Бурческа во месец мај ќе ја претстави Македонија на Евровизија во Киев, наиде на бура од позитивни критики не само кај нас, туку и низ Европа. Дека можеме уште сега да се гордееме со годинешната песна, покажуваат многу странски новинарски статии според кои Македонија оваа 2017 година ќе кортира меѓу најдобрите. За ова евровизиско издание освен тоа што продуцентот -Македонската телевизија избра песна од странски автори, за кореографијата на сцената ќе се погрижи Амбра Сучи која досега има реализирано танчарски кореографии за бројни телевизиски шоуа. Исто така, таа беше задолжена и за кореографијата на евровизиската претставничка од Бугарија за 2016, Поли Генова, но и за победничката од 2012 година Лорин, која настапи со популарната „Euphoria“. Оваа информација е објавена на официјалната евровизиска страница како дополнување на промотивното видео за „Dance alone“.
сите 10 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Ѕвездите денес ќе ви донесат успех на професионално поле. Бизнисмените и трговците ќе имаат доста работа која во многу случаи се поврзува со патување. Бик (21.04 – 21.05) Ве очекуваат позитивни одговори на прашањата поврзани со имотот. Склоноста кон ризик и импулсивноста при донесување на одлуките, можно е да им оди на нерви на вашите најблиски. Близнаци (22.05 – 22.06) Дел од вас ќе се ориентираат кон материјалните обврски кои кај повеќето се поврзуваат со кратко патување. Оваа активност може да биде добар почеток и за понатамошна реализација во соодветната дејност. Рак (22.06 – 22.07) Стремете се кон рамнотежа и хармонија. На работното место имате сите шанси за напредување. Интуицијата е вашата насјилна црта и сега можете да и верувате целосно Лав (23.07 – 22.08) Дел од вас ќе се насочат кон решавање на тешки финансиски прашања, потпирајќи се на ветената поддршка најверојатно од еден пријател. Девица (23.08 – 22.09) Не се продавајте си ги скапоценостите тоа нема да ви помогне да ...
сите 26 | | | веќе видена

Барањето работа во денешни услови е како барање игла во сено. Многу ретко можете да најдете отворено работно место кое заслужува со сите сили да се обидете да го добиете. Но, дури и кога ќе го најдете, шансите дека ќе ви се насмевне среќата и дека ќе станете среќно вработена се многу мали. Најчесто процесот се движи по следниот распоред: кандидирате со соодветните документи, ве канат за интервју, се претставувате најдобро што знаете, понекогаш успевате да стигнете и до втор круг, влегувате во потесниот избор, но на крајот или добивате негативен или не добивате никаков одговор. Сигурно постојано се прашувате каде грешите или зошто иако бевте идеален кандидат некој друг успеал да ја добие работата за која што сте кандидирале. За да успеете да најдете одговор на тие прашања, ги класифициравме во две групи најчестите причини поради кои може да бидете одбиени. 5 причини врз кои не можете да влијаете 1.Вие сте поквалификувани отколку што се бара. Не е реткост да бидете одбиени токму поради тоа што сте повеќе од ...
сите 68 | | | веќе видена

Откако ќе ви биде скршено срцето, вие може да чувствувате дека е крај на светот, да се разочарате од животот и од љубовта и да мислите дека никогаш повторно нема да бидете способни да сакате. Но, во суштина не е така. Само поради тоа што сакате некого, не значи дека таа личност е вистинската за вас. Љубовта се состои од нешто подлабоко и позначајно. Така, најверојатно вам ве чека втора љубов која ќе успее да ви вметне нови радости и надежи, а и да ви ја избрише сета претходна болка. Еве кои користи ви ги нуди таа. 1.Втората љубов ве учи како повторно да сакате, откако еднаш сте биле повредени Таа ве учи дека љубовта сѐ уште постои и дека сте способни повторно и повеќе да сакате. Втората љубов ви покажува дека сѐ уште можете да имате верба во љубовта, без разлика колку болка ви предизвикала првата. Таа е тука да ги излечи вашите рани. 2.Втората љубов ви дава надеж Таа ви покажува дека сѐ уште можете да живеете во бајка, дека скршеното срце не е крај на светот и дека сѐ уште на вашиот пат ве очекуваат добри ...
сите 60 | | | веќе видена

Ако вашиот партнер го препознаете во овие неколку точки, тогаш време е да го замените со подобар бидејќи очигледно не ве цени и почитува колку што еден маж би требал да си ја цени саканата избраничка 1. Нема време за вас. Меѓутоа, тој некако секогаш успева да најде време за другите луѓе, за пријателите, за колегите и соработниците, а вашите заеднички планови ги пролонгира или откажува.. 2. Никогаш не ви се заблагодарува. Го сакате и се обидувате да му удоволите грижејќи се за него, му подготвувате појадок, ги готвите неговите омилени јадења, го ислушувате за проблемите на работа, му помагате низ дома, дозволувате тој да одлучи како ќе го поминете заедничкото време и генерално ги исполнувате неговите желби, а тој како да не ни забележува, ниту пак да се заблагодари. Се чини дека партнерот не го заслужува тој кралски третман. 3. Не бара совет од вас. При донесување на одлуки не ве бара вас и вашето мислење иако тие одлуки би можеле да имаат влијание на вашата врска. На вас едноставно само ви е соопштена новата ...
сите 60 | | | веќе видена

Турскиот актер кој на нас ни е познат по улогата во „ Вљубениот Ерген“ како мајсторот Сардри, замина во вечниот дом, а сите актери со тага и болка се простија од него. 71-годишниот Ајберк Атила почина по долго и тешко боледување.
сите 6 | | | веќе видена

Ние сме прилично сигурни дека некои од овие закони треба да се воведе во нашата земја. Некои од нив се сосема бизарни, а можеби и не ги разбираме доволно, но некои се многу логични треба да се воведат во нашата земја. Погледнете го сето тоа во видеото:
сите 2 | | | веќе видена

Најновиот извештај на конуслтанската компанија „Nomad Capitalist“, шведскиот пасош е најмоќен во светот. Пасошите се рангирани според безвизниот режим, меѓународните даноци и граѓанските слободи. Имате бесплатно здравствено осигурување и школување на факултет, потоа платен годишен одмор и најдолг животен век во Европа. Тогаш како што пишува во извештајот на „Nomad Capitalist“ вие имате среќа да поседувате шведско државјанство и да го имате најмоќниот пасош во светот. Според истражувањето оној кој поседува шведски пасош може без виза да посети 176 земји во светот и има можност да работи во странство без притоа да плаќа данок дома . Исто така оваа земја ги доби највисоките оценки во врска со личните слободи, слободата на медиумите… Од 199 земји колку што се анализирани во истражувањето на „Nomad Capitalist“, Шведска е на првото место, а меѓу првите десет се Белгија, Италија, Шпанија, Ирска, Финска, Германија, Данска, Швајцарија, Луксембург. Интересно Велика Британија е на 16-то место, а САД не се ниту меѓу ...
сите 12 | | | веќе видена

Неверојатна сообраќајна несреќа се случи во Кина, кога возачот на автомобил марка “Хонда”, буквално слета на покривот на една куќа во близина на патот. Човекот е повеќе од 30 минути висеше од покривот на куќата во која тој влетал од надвозник која се наоѓал веднаш до неа. Возачот, наводно, удрил на педалот за гас, наместо на кочница а неколку секунди пред несреќата се обидел да го избегне трициклистот. Во несреќата никој не бил убиен. Погледни го видеото:
сите 3 | | | веќе видена

Гоца Тржан одлучи да промени нешто на своето тело. Таа посети една ординација каде направи корекција. Пејачката одлучи да ги зголеми усните, но за разлика од многу нејзини колешки не претера. Гоца откри дека е презадоволна од корекцијата.
сите 7 | | | веќе видена

Македонската пејачка Елена Ристеска со голема тага се прости од македонската легенда Вања Лазарова која почина вчера на 86-годишна возраст. – Една од најведрите личности кои сум ги запознала, една од моуте најдраги соработки. Секогаш ќе ја паметам по нејзиното исклучително мило лице и добра душа, но и специфичниот вокал, напиша Елена со длабока тага.
сите 9 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Разговорот со еден член од семејството ќе биде позитивен и ќе ви даде сигурност кога се во прашање вашите планови и тежнеења. Најавени се значајни позитивни случувања во домот и генерално приватноста. Ќе се чувствувате убаво во својата кожа и ќе бидете опкружени со луѓето кои ги сакате. Бик (21.04 – 21.05) Некој ќе ве разочара со својата недоверливост. Анализирајте го развојот на ситуацијата и дали одредената личност има слични постапки кон другите. Доволно е само да бидете свесни дека инфериорноста е лош советник. Наместо да ја судите, сожалувајте ја! Близнаци (22.05 – 22.06) Потребен ви е мир, но Вие како да не посакувате тоа да го направите, поради тоа што морате да го промените планот. Подготвени сте да одите преку своите можности и размислувате како да се изборите со конкуренцијата, без разлика за што станува збор и со која работа се занимавате. Рак (22.06 – 22.07) Се заморивте многу во последниот период, време е за одмор. На љубовен план може да се каже дека „ви цветаат рози“ не ...
сите 62 | | | веќе видена

Пред четири години Јулија Самоилова, девојка во инвалидска количка, ги воодушеви сите кога во рускиот „X-Factor“, фантастично ја отпеа песната „Молитва“ од Марија Шерифовиќ, а сега ја чека нов предизвик и настап на овогодинешниот „Евросонг“. Храбрата Јулија која останала парализирана по вакцинирањето, ги остави сите без текст со својата изведба на „Молитва“. Сега е време на сите да им покаже што и колку може и да ја претстави Русија на „Евросонг“, во Украина со песната “Flame Is Burning”:
сите 21 | | | веќе видена

Социјалните мрежи споделија снимка на која наводно се гледа како дух напаѓа момче кое оди низ шума во Индија. Имено, на видеото се гледа како момчето се шета низ шумата, а тогаш оддеднаш од другата страна долетува некаква сенка, која го соборува момчето. Потоа таа сенка исчезнува и момчето станува од земјата и почнува да трча. Многумина вистински верници биле многу вознемирени поради оваа снимка, додека други истакнаа дека е во прашање местенка. Погледнете го горното видео:
сите 9 | | | веќе видена

next