Велес Прес

Нема гурман кој може да му одолее на топло ладното колаче. Се што треба да направите е да одвоите 15 минути за да ги израдувате своите најблиски со овој десерт. Потребни состојки: – 100гр. Темно чоколадо – 100гр. Путер – 100гр. Шеќер во прав – 50гр. Брашно – 3 јајца – (сладолед од ванила, по желба) Добро изматете го шеќерот, јајцата и жолчките со миксер или со рака, за да добиете жолта смеса (со додаток на сол, подобро ќе се соедини). Путерот и чоколадото, стопете ги на пареа или во микробранова. Постепено додадете го прво шеќерот, а потоа брашното. Добро разматените јајца се додаваат во целосната смеса, заедно со рендана кора од лимон или портокал, по желба. Вака направената смеса се става во калапи или шолји за млеко, претходно премачкани со зејтин или путер. Колачињата се печат помалку од 10 минути, на 200 Целзиусови степени.
сите 19 | | | веќе видена

Секој сака да има чиста и уредна куќа, ама не секој е во можност секојдневно да помине неколку часа во чистење. Но, без разлика колку обврски имате, постојат одредени работи во вашиот дом на кои треба да им обрнете повеќе внимание од другите. Погледнете ги овие 9 предмети во домаќинството кои не би требало да ги оставите нечисти ниту еден ден. 1.Кујнски крпи Некои неодамнешни студии покажале дека крпите за садови се највалканиот предмет во кујната. Истото важи и за малите крпи во вашата бања. Ако ги користите повеќе од еднаш на ден, тогаш тие се валкаат многу брзо, па затоа треба да ги менувате на неколку дена, а ако имате поголемо семејство, тогаш тоа треба да го правите секој ден. 2.Клучеви Клучевите собираат повеќе бактерии отколку копчињата на лифтот. По правило, речиси никој не ги чисти и секогаш ги допирате со валкани раце. Вие ги ставате во валкани џебови, а честопати ви паѓаат и на земја. Како резултат на тоа, со клучевите носите неверојатни заразни бактерии во вашиот дом. Затоа, нивното чистење со ...
сите 7 | | | веќе видена

Хеликоптерот од типот Робинсон R22 Бета слетал во училишниот двор во елитната насебла Липки во Киев. Липки е инаку елитна населба во Киев во која се сместени најубавите хотели и повеќето владини објекти. Момчето било син на поранешниот заменим министер за спорт на Украина Андреј Палчевски. На социјалните мрежи се појавија многу негативни коментари поради ваквото однесување на родителот. Но има и такви кои велат дека сите што пишуваат негативни коментари се само љубоморни на момчето.
сите 23 | | | веќе видена

Емотивното видео кое можете да го погледнете во продолжение е приказна која допре многу срца низ светот. Кај едни реакцијата се солзи, кај други ежење, кај трети израз на фацијален шок. Имено, еден 55 годишен бездомник од Шпанија доби бесплатна трансформација од која не можеше да се познае самиот себеси. Ја средија неговата коса, заби, брада, облека… Како реагираше тој кога се виде во огледало, а како околината што го препознава, гледате од горното видео:
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Се појавуваат препреки и проблеми со кои морате да се изборите. Со оглед на тоа што сте борец и сакате предизвици, можеби ова и ќе ви одговара. Сепак, би требало да вложите многу повеќе сила во се што сакате да постигнете. Во љубовта избегнувајте конфликти. Бик (21.04 – 21.05) Добро се снаоѓате со обврските, бидејќи сте задоволни со работата која ви е доверена. Сакате да се поместите од мртвата точка и добивте прилика за тоа. Очекувајте подобрување на финансиската ситуација. Со лицата кои се покрај вас имате одличен однос. Добро се согласувате и разбирате. Близнаци (22.05 – 22.06) Од денес се ќе ви оди многу полесно. Како товарот да ви паѓа од грбот. Работата одеднаш ќе тргне, па финансиската ситуација многу брзо ќе ви се подобри. Многумина ќе работат по две работи. Љубовните планети добро влијаат на вашиот знак, па и емоциите ќе ви бидат засилени. Рак (22.06 – 22.07) Работите ќе се одвиваат една по друга без никакви компликации. Ќе забележите мали финансиски турбуленции, но тие брзо ќе ...
сите 45 | | | веќе видена

Обвинетиот делото го сторил ноќта помеѓу 29 и 30 ноември 2015 година кога насилно влегол во подрум на станбена зграда во Велес. Од просторијата украл десет тегли со ајвар и алат за работа, во вкупна вредност од три илјади денари Велешанецот Роланд А. (29) доби 18 месеци затворска казна за 10 украдени тегли со ајвар. Роланд А., кому му се судеше во отсуство затоа што е во бегство, беше прогласен за виновен за кривичното дело тешка кражба. Обвинетиот делото го сторил ноќта помеѓу 29 и 30 ноември 2015 година кога насилно влегол во подрум на станбена зграда во Велес. Од просторијата украл десет тегли со ајвар и алат за работа, во вкупна вредност од три илјади денари. Оваа штета Роланд А. треба да му ја надомести на оштетениот. Поради тоа што обвинетиот има пресуди за други кривични дела, нему согласно Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната во Основен суд Велес му е изречена затворска казна од 18 месеци, која е правосилна. Минатата година велешанецот Петре К. (31) беше осуден на три ...
| | веќе видена

Учествуваат Македонија, Хрватска, Азербејџан и Унгарија, се игра последниот викенд од март Следниот викенд од 24-26 март, Велес ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир во футсал. Учествуваат репрезентациите на Македонија, Хрватска, Азербејџан и Унгарија а организатор е футсал екипата на КФМ Велес. Натпреварите ќе се играат во салата Гемиџии. Се игра секој со секого а се уште не е одреден распоредот. Колку е силен овој турнир говори и тоа што сите селекции освен Македонија, беа учеснички на ЕП кое минатата година се одржа во Белград. Собирот на националниот тим е закажан за 23-ти март во Велес а селекторот на Македонија, Иван Божовиќ списокот на повикани ќе го објави утре. Турнирот е во рамките на подготовките за квалификациите за ЕП а ќе се играат од 4–ти април во Казахстан. Македонија е во група со домаќинот, со Данска и Чешка.
сите 16 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Единствената опасност која ви се заканува за овој ден е брзоплетост и површност. Никаде не ве фаќа место. Токму сега ќе се двоумите дали да прифатите некоја друга работа или да одбиете. Најважно од сѐ е да се обидете да ги разберете и другите, нивните постапки и желби. Токму за ова ќе ви помогне еден искрен разговор на пошироки теми во друштво на искрена личност. Бик (21.04 – 21.05) Сега е момент нешто да научите но истото и да го практикувате. Доколку наидете на проблеми немојте да ја комплицирате ситуацијата. Бидете конкретни и кратки. Некоја личност постојано ќе се обидува да ја уништи вашата врска. Здравјето е добро. Близнаци (22.05 – 22.06) Во постапките на работа немојте да се трудите да ги наметнувате вашите идеи и онака ќе најдат примена. Доколку одите тврдоглаво нема да поминете само со пристојни предупредувања. За слободните Близнаци постои голема шанса да ја најдат личноста од соништата. Бидете средени, шармантни и привлечни. Рак (22.06 – 22.07) Сега ќе бидете во фаза на ...
сите 49 | | | веќе видена

За да се забрза посвојувањето, во документите стои дека хуманитарен работник е татко на Медокс Хуманитарен работник призна дека ги лажирал податоците за посвојувањето на Медокс (15) од Камбоџа, најстариот син на Анџелина Џоли. Моунх Саратх (51) тврди дека славната холивудска актерка во документите за посвојување на Медокс користела невистинити податоци. За да го забрза посвојувањето, во документите стои дека овој хуманитарен работник е татко на Медокс. Анџелина го посвои Медокс во 2003 година. „Лажев дека сум му татко за да се забрза постапката“, тврди хуманитарниот работник според кого Медокс уште е негов син. САД имаа строги закони за посвојување деца од Камбоџа поради превенција од трговија со луѓе. Во документите што хуманитарниот работник ги пратил до медиумите пишува дека тој е татко на Медокс, но нема потврда дека Анџелина знаела за тоа.
сите 35 | | | веќе видена

Стабилниот маж знае да ја цени љубовта на својата партнерка, а тоа најмногу се гледа од неговиот однос на поддршка и почитување. Дури и оние мажи кои се однесуваат како мали деца, пред вистинската жена го менуваат своето однесување и полека легнуваат на брашното. Ако се прашувате како изгледа кога мажот започнува да го менува својот поглед кон светот поради тоа што сте му важна, еве како изгледа тоа. 1. Има посериозен пристап Кога се млади избегуваат секаков тип на обврски. Но, кога градат темели со зрела и афирмирана жена, едноставно мораат да го прилагодат својот пристап. Успешните парови растат заедно и созреваат како поединци и како тим. 2. Контрола над егото Понекогаш изгледа како неговата личност да се темели само врз его моментот. Со текот на годините започнуваат да учат дека не се совршени и дека имаат многу нешта кои треба да ги научат. Вистинската жена внесува нова перспектива и несвесно ги тера добро да се замислат што прават. 3. Работи на своите лоши навики Фактот дека има некој покрај себе што ...
сите 15 | | | веќе видена

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност да ја врти главата како сака и без која главата не би стоела гордо исправена. „Не ме сакаш!” Признајте дека и вие викате така! Секогаш кога жената сака да го убеди мажот да направи нешто, оди со најподмолниот можен начин а тоа е набивање грижа на совест. Таа е несакана, отфрлена и запоставена жртва на која ѝ треба љубов! И некако магично, во тој момент како доказ за љубовта на мажот спрема неа ќе послужи неговата согласност да ги исполни сите нејзини каприци. „Се плашиш!” Ова е веќе добро познатата обратна психологија. Малку посуптилен начин на убедување бидејќи не е толку нападен како претходниот и е на повисоко ниво. Тука жената воопшто не се обидува да глуми жртва, но глуми дека се помирила со одлуката на мажот која е против нејзина волја. Во оваа ситуација жената е најсмирена на целиот свет, има индиферентен израз на лицето и со тивок тон на гласот вели: „Во ред е, знаев дека нема да го направиш тоа. ...
сите 7 | | | веќе видена

Раѓањето и одгледувањето дете е скапоцен животен момент што носи среќа, но и многу предизвици и грижи, без разлика на возраста. Дали сте се запрашале кое е вистинското време да се остварите како мајка? Новото истражување покажува дека забременувањето по 35-годишна возраст има свои предности. Просечната возраст на жените кои стануваат мајки за првпат оди нагоре. И ова не е тренд, жените во 30-тите и 40-тите години се чувствуваат побезбедни и порешени да станат мајки, со оглед на тоа што се посигурни во нивните врски и кариерата. Историски гледано, бременоста по 35 година од животот се смета за ризична. Но, науката откри нови бенефити поврзани со подоцнежната бременост. Претходно е докажано дека со добивање бебе по 35 година се продолжува животниот век на жената, а според новата студијa извршена од Универзитетот во Јужна Каролина, раѓањето дете по 35-годишна возраст ги подобрува менталните способности на мајката. Во студијата учествувале 830 жени, а резултатите покажале дека жените кои го имале првото дете по ...
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Пожелно е да се отворите кон своите најблиски луѓе и отворено да ги споделите емоциите. Ова ќе ви помогне да го надминете приближувањето до депресивно расположение. Бик (21.04 – 21.05) Избегнувајте бирократски организации и почекајте ги важните проекти. Не се продлабочувајте во ситници, сметајте на вашето креативно размислување и чувство за хумор и ќе се справите со сите изненадувања. Близнаци (22.05 – 22.06) Обидете се преку упорност и трпение да постигнете подобри резултати во односите со интимната половина. Не дозволувајте да испуштите патување, уште повеќе ако е по деловни прашања. Рак (22.06 – 22.07) И покрај големиот број обврски некои од зодијачкиот знак не ги забораваат личните проблеми и ќе бидат прилично мрачни. Сепак верувајте во среќа, која всушност, ќе се интервенира за нивно решавање. Лав (23.07 – 22.08) Работоспособноста ви е за поздрав, но внимавајте да не ве доведе до целосна исцрпеност. Покрај тоа не заборавајте и на домашните обврски, инаку на крајот на неделата ...
сите 26 | | | веќе видена

Македонското девојче Елена Ристеска периодов е активна на музичко поле. По кратката прошетка во Италија, ги засука рукавите и се фрли на работа, на снимање на видео запис за песната со Хари Мата Хари. Деновиве исто така престојуваше во соседна Србија на снимање на неколку емисии. Додека Елена работи, нејзината мајка се потсети на спомените, па на полица со стари работи најде стара фотографија на која се насликани Македонија и Јапонија. Ристека откри дека има и талент за сликање, а сигурно оваа фотографија пробудила емоции кај неа бидејќи ја потсети на убави мигови. Кога мајка ти ќе ги најде дипломите за цртање на стара полица со работи, напиша Елена на Инстаграм.
сите 12 | | | веќе видена

Македонската презентерка на Вести, секогаш е модерна и подготвена пред ТВ екраните за информативните изданија. Во прекрасни комбинации таа ги информира граѓаните за актуелните случувања во Македонија. Ивона Талевска се грижи за својот изглед. Сигурно, презентерката се води од тезата „Во здраво тело, здрав дух“, па одлучи да оди во теретана, за да ја задржи кондицијата, но и да ги потзатегне мускулите.
сите 13 | | | веќе видена

Откако одбил да води љубов со својата сопруга десет години, таа се одлучила на храбар чекор. Жена во Индија му го отсекла половиот орган на својот сопруг. Рита Јадав го нападнала својот сопруг Веда Пракаша во нивниот дом во Северна Индија. Таа тврди дека тој одбивал да има односи со неа 10 години и се сомнева дека има љубовница. Кога Веда се вратил од работа, влегов да се тушира. Но, кога излегол Рита го удрила по глава при што тој се онесвестил. Таа земала нож и му го отсекла половиот орган. По оваа драматична ситуација, Рита се предала на полицијата, а Веда завршил во болница каде по 5 часа операција успеале да му го зашијат половиот орган за телото.
сите 3 | | | веќе видена

Љубовните караници се значајно парче од сложувалката наречена врска. И партнерите со најхармонични односи понекогаш навлегуваат во конфликтната зона. Во зависност од пристапот, кавгите може да влијаат стимулирачки и да ја зајакнат врската, или пак, да го поплочат патот до неминовна разделба. Без оглед на причината за љубовната расправија, секој е должен да цели кон фер однос кон партнерот, за малите битки да не ги претвори во жестока војна. Доколку не сакате да ја преминете црвената линија од која понекогаш нема враќање, потрудете се овие сурови реченици да не ги користите за време на тензичните „дискусии“. 1.НАВИСТИНА СИ ГОЛЕМ… … идиот, морон, лажго, мочко, мамин син. Всушност, тука спаѓа секој навредлив збор којшто може да ви падне на памет. Гледано од страна, кавгата изгледа навистина незрела, детска и смешна, доколку се навредувате со вакви зборови. Не заборавајте дека зборовите имаат моќ да повредуваат и остануваат засекогаш. Воздржете се од употреба на навредливи изрази и едноставно обраќајте му се со ...
сите 52 | | | веќе видена

Овен Денес животот ќе ви наликува на една голема авантура. Изненадувања ќе ве очекуваат во секој агол, а најголем дел од нив ќе бидат прекрасни. Сепак, можно е и да дознаете информација која непријатно ќе ве изненади.Бидете внимателни што посакувате денес, бидејќи тоа ќе се одрази во голема мера на вашата иднина. Бик Денес јасно ќе го видите местото каде што сакате да стигнете во иднина, па наместо да чекате „судбината“ да ве одведе до него, направете нешто. Зацртајте си цели без разлика колку се мали тие и потоа тргнете да ги реализирате.Имајте на ум дека не сте сами на светот. Време е да престанете да се однесувате како да сте. Близнаци Да, првиот чекор е најтежок, но вие денес со леснотија ќе го направите. Повеќе нема да дозволувате стравовите да ве спречуваат да стрелате кон ѕвездите, зашто ќе верувате дека можете да ги достигнете.За жал, секогаш ќе постојат појави и случувања кои не зависат од вас. Не се обидувајте да контролирате сè околу себе. Рак Денес некој ќе ве убедува да се откажете од ваша ...
сите 33 | | | веќе видена

Кои нешта не треба никогаш да ги жртвувате во вашата врска? 1. Личната среќа Вашиот партнер треба да донесе среќа и радост во вашиот живот, наместо да ве уназадува и растажува. Ако имате чувство дека партнерот прави да се чувствувате незадоволно од животот, тогаш тоа е знак дека повеќе не сте во здрава врска, пишува Lifehack. Факт е дека таа/тој нема секогаш да биде во добро расположение, но ако со тоа ве повредуваат тогаш не треба да си имате работа со нив. 2. Слободата Во здрава врска би требало да излегувате и уживате со вашите пријатели без притоа партнерот да се лути. Посесивното однесување обично е знак на несигурност, а несигурноста е проблем што вие не можете да го решите кај друг човек. 3. Вашата личност Вашата личност ве прави да бидете тоа што сте, а вистинскиот партнер секогаш ќе ги цени вашите особини. Во среќна врска никој не би сакал да го промени другиот бидејќи прифаќањето со сите мани и доблести е еден од клучните елементи за успешна врска. Се разбира дека во врската треба да има компромис, ...
сите 43 | | | веќе видена

Јапонска компанија изнајмува „пријатели“ со кои што ќе можете да се фотографирате и тие фотографии од вашиот „супер возбудлив социјален живот“ да ги објавите на социјалните мрежи. Луѓето стануваат се повеќе зависни од социјалните мрежи и многумина имаат потреба од претставување на својот живот на социјалните мрежи – објавуваат фотографии од тоа како се забавуваат со своите пријатели, фотографии од патувања, излегувања во дискотеки и слично. За тие кои што сакаат да бидат „тој тип на корисници“ на социјалните мрежи, но немаат „лудо“ друштво или партнер и не излегуваат често по дискотеките, јапонската компанија Family Romance понуди решение во обликот на сервисот Real Appeal. Со помош на овој сервис, можно е да изнајмите лажни пријатели со кои што ќе можете да ги импресионирате вашите пријатели на Фејсбук и Инстаграм – да, добро прочитавте. Корисниците ќе можат да ги изнајмат пријателите и да изберат пол и возраст, а тие со нив ќе се фотографираат и ќе глумат дека им е забавно со цел фотографиите кои што ...
сите 6 | | | веќе видена

next