Велес Прес

Процесот на подмладување во нашиот национален тим е очигледен, а во преден план покрај повредениот Кузмановски се Филип Талески и Марко Нелоски, двајцата ракометари кои само неколку дена пред мундијалот ја предводеа младинската селекција до пласман на Светското Првенство во Алжир. Нелоски ја имаше и улогата на стартер против Тунис и се прикажа во добро издание, пред се во играта во дефанзива. „ Да се игра за Македонија на еден мундијал, па уште и како стартер, тоа е нешто неверојатно, чувство што не може да се опише. Фактот дека победивме ни донесе огромна радост, но знаеме дека ништо не е готово. Што се однесува до мојата игра, задоволен сум, но знам дека можам уште подобро и тоа ќе го покажам на следните натпревари “ – истакна Нелоски. Филип Талески влезе во игра во финишот од првото полувреме и веднаш постигна два погодоци, а новиот „бомбардер“ на Некар Левен очекува слични и уште подобри изданија на претстојните средби. „ Мило ми е што учествувам на едно големо натпреварување и баш на тој натпревар добив ...
| | веќе видена

Некои луѓе собираат поштенски марки, некои имаат купишта празни лименки од пиво, некои се колекционери на запалки, кутии од цигари… Илјадници луѓе, илјадници најразлични хобија. Клинт Бафингтон има едно навистина необично хоби. Тој е можеби првиот човек на планетата кој е колекционер на пораки испратени во шишиња и пуштени низ светските водени пространства. Со текот на годините, Клинт успеал да собере дури 83 шишиња со пораки, а меѓу нив е и едно писмо од двојката Ед и Керол Мејерс, кои го ставиле во шише и пуштиле во океанот во 1999 година. Осум години потоа, Клинт успеал да го пронајде шишето како плута во водите на брегот на островите Outer Banks во Северна Каролина. Во видеото подолу, една интересна приказна и за Клинт и за начинот како шишето на Ед и Керол го најде својот пат до рацете на колекционерот.
| | веќе видена

Оваа пролет на Исланд ќе се отвори првиот „Лава Центар“, платформа од која ќе може во живо да се набљудува активноста на вулканите и гејзерите. Идејата е стара неколку години, но конечна реализација ќе види дури оваа година. Исланѓаните се надеваат дека „Лава Центарот“ ќе биде вистинска атракција за туристите, кои во голем дел доаѓаат на Исланд само поради оваа причина, да набљудуваат вулкани и гејзери. Во рамките на објектот ќе има и интерактивен музеј, кој ќе ги објаснува процесите на природата, што дополнително ќе им даде слика на посетителите за активноста на вулканите. Архитектите кои работеа на проектот велат дека посетителите ќе ја имаат таа можност да ја почувствуваат и моќта на земјотресите под нозете. Некои искуства не се погодни за луѓе со слабо срце, па затоа овој центар ќе биде само за оние кои ќе имаат храброст да го почувствуваат овој природен феномен. Истиот ќе биде стациониран во градот Хволсволур, кој се наоѓа во јужниот дел на островот, во близина на многу други атракции и на само стотина ...
сите 27 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Вие сте оптимисти, многу работи се обидувате да ги склопите со лицата од странство, но очекувате сите споредни работи да ви ги сработат другите. Тука до израз доаѓа вашата желба за доминација. Емотивно сте заинтересирани за лице во знакот на Лав. Бик (21.04 – 21.05) Во работата постигнавте се што сте планирале, сега на вас е да се обидете и да ги задржите освоените позиции. Материјалната ситуација е добра. Многу слободни Бикови може да сметаат на ново познанство и засилени емоции. Близнаци (22.05 – 22.06) Внесете малку повеќе мотивација во работата која ја обавувате. Потребно е вашите соработници да согледаат што вие всушност сакате. Парите редовно ќе ви пристигнуваат, а тоа за вас е многу важно. Емотивната врска ќе ви донесе големи страсти, но и судири. Рак (22.06 – 22.07) И покрај однапред смислените планови ќе ви се случат мали пропусти. Тоа ќе ви создаде нервоза и незадоволство, што може да ви донесе дополнителни проблеми и судири со соработниците. Емотивно сте незадоволни, можна ...
сите 22 | | | веќе видена

Отокот на ногата на Дејан Манасков, по она непријатно нагазување што го доби ви дуелот со Тунис, е една од непланираните грижи за селекторот Лино Червар во пресрет на утрешниот дуел со Ангола. Манасков денеска тренираше на своја иницијатива под посебен режим, но се уште е неизвесно каква ќе биде неговата состојба за утрешниот меч. Неговата замена на левата крилна позиција, Гоце Ојлески, подготвен е да помогне се да тече во најдобар ред и доколку Манасков не може да настапи на претстојниот натпревар. „Се надевам дека се ќе биде во ред со повредата на Деки (Манасков н.з.), но доколку има потреба подготвен сум, секако дека ќе дадам се од себе да помогнам. Мислам дека има подобрување, денеска нема да тренира интензивно, да одмори за утре и дека ќе биде добро. Јас сум тука подготвен да помогнам се што треба“ – вели Гоце Ојлески. Македонските репрезентативци денеска имаа еден полесен утрински тренинг и втор поладневен во локалната сала што е во близина на нивниот хотел, на дваесетина километри од Мец. Ангола беше ...
сите 49 | | | веќе видена

Македонија стигна до голема победа над Тунис, па сега со улога на голем фаворит влегува во дуелот со Ангола, што ќе се игра утре во Мец со почеток во 20.45 часот. Лино Червар уште на прес-конференцијата по натпреварот со Тунис јасно ставо до знаење дека нема место за еуфорија, потенцирајќи дека нашите ракометарите самите на себе си се најголеми противници на утрешната средба. „ Ја гледавме Ангола и добро го анализиравме овој противник. Можам да кажам дека не стравувам од Ангола, туку од нас самите бидејќи сите вие добро знаете каков е менталитетот на овие балкански репрезентации. Јас станав светски првак во Португалија, а загубив од Аргентина само затоа што влеговме прелабаво, премногу тактизиравме…. Не смееме да си дозволиме такво нешто, мораме да одиграме најдобро што знаеме и да стигнеме до нова победа. Не бркаме гол-разлика, најважно е да победиме. Натпреварот ќе го почнеме со најдобрите ракометари, а ако отвориме како што посакуваме потоа би направиле ротации и оние кои се лидери на нашиот состав би ...
сите 25 | | | веќе видена

За „македонските“ Шпанци, Алекс Душебаев и Жоан Канењас воопшто не е изненадување победата на Македонија против Тунис на стартот од СП во Фрација. Македонија и Шпанија се заедно во Групата Б во Мец. Во вчеаршните први натпревари и едните и другите стартуваа со победа. Македонија со пресврт во вториот дел го победи Тунис, а Шпанија по слично сценарио славеше против Исланд и сега заедно со Словенија имаат по два бода по првото коло. „Во прво полувреме ние одигравме лошо , промашивме многу зицери. Имавме добри ситуации но, не ги искористивме најдобро, промашивме три седмерци. Ние сами бевме виновни што имавме толку промашување. Во второто полувреме одигравме подобро во одбрана и имавме резултат. Знаеме дека во оваа група секој секого може да победа. Знаеме дека сите може да одиграат добро и дека ќе има многу неизвесни мечеви. Македонија е добро подготвена и тоа се покажа на првиот натпревар со Тунис. Сега ние треба да се подготвуваме за Тунис и тоа е тоа“ – сумираше Алекс Душебаев по натпреварот. Десниот бек на ...
сите 12 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Ќе се препознае вашиот работлив и вреден дух и ќе направите одлични чекори на деловен план денес. Се повеќе ја гледате љубомората на партнерот, а тоа не е она најлошото што ве очекува. Може да бидете жртва на нечија приказна и да се чувствувате многу лошо за овој трач. Проблеми со стомакот. Бик (21.04 – 21.05) Гледате дека ви стојат на располагање многу колеги кои сте ги сметале за непријатели. Ќе ги исправите грешките кои свесно сте ги направиле. Обидете се да ја подобрите емотивната состојба, но сега засега сметате дека е подобро се да остане на флерт. Внимавајте можна е појава на забоболка. Близнаци (22.05 – 22.06) Не е лошо да се консултирате со надредениот за следниот чекор кој го планирате, подобро е некој план да го донесете заедно. Не морате да се одрекувате од плановите во љубовта. Партнерот ги забележува вашите немарности во бракот или врската. Бидете активни во некој воден спорт. Рак (22.06 – 22.07) Не се нервирајте доколку некој ви должи пари, водете сметка за комуникацијата ...
сите 22 | | | веќе видена

За Мартин две години се бара донор на коскена срцевина. Фондот за здравствено осигурување одобри повеќе од 150.000 евра за лекувањето, но на семејството му е потребна помош за останатите трошоци Долги и полни со неизвесност се деновите на 11-годишниот Мартин од Велес, кој боледува од таласемија (вид анемија). Деновите се претворија во месеци откако тој и неговите родители стапнаа во Детската болница во Рим, со надеж дека таму ќе го најдат лекот за тешката болест. Додека децата во овој период од годината го чекаат Дедо Мраз, Мартин чека трансплантација на коскена срцевина – тоа е подарокот што може да му го спаси животот . Но тој подарок не е завиткан со црвена панделка. Никој не знае колку ќе чека на него. Можеби и до следната Нова година бидејќи поради специфичната структура на крвта, донор за Мартин се бара две години низ цела Европа и не може да се најде . Поради тоа, она што требаше да биде краток престој од три месеци, се оддолжи и ова семејство го ситни шестиот месец во италијанската престолнина. Колку ...
сите 31 | | | веќе видена

ЕКИПА во Мец, Стеван Цаневски, Билјана Благоеска Петрушева Македонија е подготвена за предизвикот што го носи премиерниот дуел на СП против Тунис што утре ќе се игра во Мец, но Лино Червар ги предупреди своите ракометари да не размислуваат за одмазда против стариот познаник, од кого беа елиминирани во предолимписките квалификации. „ Добро го анализиравме Тунис, играчите се уште се присетуваат на поразот во Гдањск, кога беше уништен нивниот сон за Рио де Жанеиро. Јас им кажав да не размислуваат за никаква одмазда бидејќи одмаздата вообичаено не носи ништо добро. Имаме против себе силен ривал, знаеме дека се добро воиграни, а сега се посилни и со враќањето на Санаи. Целата игра им се врши околу надворешните играчи, но исто така имаат и извонредно брзи крила кои даваат лесни голови од контранапади. На нас е да покажеме дека сме добра репрезентација и дека можеме да играме против секого. Наше е да играме не само со срце, туку и со срце и со памет, општото расположение кај нас е дека сме подготвени да им се ...
сите 148 | | | веќе видена

Кире Лазаров е најдобар европски ракометар за месец декември, објави ЕХФ преку својата официјална веб-страница. Европската куќа на ракометот од неодамна избира најдобар ракометар и ракометарка за секој месец во календарската година, а овојпат признанието завршува во рацете на македонскиот десен бек. Лазаров доаѓа до наградата благодарение на извонредното издание на дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите, во кое Македонецот со девет гола му ја донесе победата на каталонскиот гигант. „ За мене е голема чест што сум избран за најдобар ракометар во декември, уште повеќе бидејќи ова ми е прва ваква награда. Поради големите ѕвезди кои играат ширум Европа јасно е дека конкуренцијата за оваа награда е голема, што ме прави уште позадоволен. Им благодарам на сите оние кои гласаа за мене “ – изјави Лазаров. Зад капитенот на македонската репрезентација се најде голманот на Кјелце, Филип Ивиќ, потоа Јонас Калман од Пик Сегед, Хулен Агинагалде од Кјелце и Алекс Душебајев од Вардар. Наградата за најдобра европска ...
сите 141 | | | веќе видена

Ова јадење се подготвува брзо, а состојките речиси секогаш ги имате во кујна. Состојки: 1 векна стар леб 4-5 јајца 300 гр сирење 2 шолји масло 1/2 л млеко 1 лажичка брашно суво грозје Начин на подготовка: Лебот исечете го на парчиња со еднаква големина и наредете ги на намастена тепсија. Разматете јајца, додајте издробено сирење, малку сол, млеко и лажичка брашно, па сè убаво соединете. Со оваа смеса прелијте ги наредените парчиња леб. Преку питата ставете суво грозје. Печете додека не порумени. Добар апетит!
сите 33 | | | веќе видена

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и заврте круг со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија, односно, 100 отсто од возовите во Холандија, една година пред планираното возат на ветар. Како што пренесоа светските медиуми, околу 600.000 Холанѓани секојдневно ги користат електричните возови, и тие се првите кои се возат потполно на ветар од 1 јануари 2017 година. Имено, холандските железници си поставија цел до 2018 година сите возови да се напојуваат со електрична енергија добиена од ветерници, но целта ја постигнаа една година порано. Холандските електрични возови се напојувани со 1,2 милијарди киловат часови годишно кои ќе ги добиваат од чист и одржлив енергетски снабдувач. Иако се работи за чиста и обновлива енергија, со програми за енергетска ефикасност тие планираат дополнително да ја намалат потрошувачката на енергија која од 2005-та до сега е редуцирана за 30 проценти. Пред две години Eneco енергетската компанија од Ротердам и VIVENS, ...
сите 14 | | | веќе видена

Се гледа крајот на исклучително студеното време. Со завршувањето на оваа недела конечно ќе почнеме да се одмрзнуваме. Не во буквална смисла на зборот бидејќи и во текот на наредната недела максималните температури ќе бидат во негатива, но сепак, студот ќе попушти. Од идната недела, температурите ќе се качуваат до минус 1 а минималните нема да одат под минус 9. Во последната недела од јануари, дневните температури ќе биде постојано во позитива а минималните утрински температури нема да одат под минус 4. Поинтензивни врнежи од снег не се очекуваат.
сите 270 | | | веќе видена

Македонските ракометари попладнево пристигнаа во Мец, градот каде што во следните десет дена ќе ги играат натпреварите од групата Б на Светското Првенство во Франција. „Црвено-жолтите“ патуваа од Софија до Луксембург со авион, по што со автобус пристигнаа во Мец, каде вечерва ќе го одржат и првиот тренинг. Избраниците на Червар утре уште еднаш ќе тренираат, како генерална проба пред премиерниот дуел со Тунис што е на програмата в среда, со почеток во 17.45 часот.
сите 219 | | | веќе видена

Деновиве во Франција се е во знакот на почетокот на Светското ракометно првенство кое не очекува и нас од утре па до 29. јануари. На ден пред отворањето на шампионатот, домаќините преку Триумфалната капија во Париз, еден од најзначајните споменици во француската и европската историја ги најавија учесниците на Светското првенство… Па, очекувано Триумфалната капија во Париз обоена и добро препознатливите македонски црвено-жолти бои…
сите 123 | | | веќе видена

Кафетеријата „Винил“ која што се наоѓа во зградата наспроти Соборниот храм, прва ги отвори своите врати за бездомните кучиња и ја покажа својата хуманост на дело. Вработените денес го примиле во своите простории премрзнатото улично куче да се стопли, а нивната постапка предизвика лавина од позитивни критики и пофалби на социјалните мрежи. „Пред се’ ви благодариме за покажаниот интерес за нашиот потег да му помогнеме на едно наше пријателче кое во овие зимски услови го пуштивме да седи во нашите простории, едно за да не чува, друго за да му помогнеме да не замрзне надвор, а богами и да ни помогне во чистењето од сабајле“ – велат од „Винил“, бидејќи кучето откако влегло внатре, постојано го лижело подот. „Би сакале да ги повикаме сите локали, компании и индивидуалци што се во можност во овие екстремни услови да го направат истото и секому кому треба помош да се помогне колку што се може. Ние секако ќе продолжиме да ги поддржуваме сите вакви иницијативи и понатаму и се надеваме дека тоа набрзо ќе стане пракса ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето утре во јужните делови ќе биде претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови ќе биде умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од -3 до -10 степени. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а дневните ќе бидат во благ пораст. Позначителен пораст на температурата ќе има од петок. Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Пообилни врнежи ќе има во сабота кога во западните делови ќе се формира нова снежна покривка.
сите 265 | | | веќе видена

Енормно ниските температури кои ја погодија и Македонија предизвикаа низа на проблеми во сите домови. Еден од основните проблеми во зимскиот период е замрзнувањето на чешмите и цевките за вода. Ако и вие мака мачите со тоа погледнете го видеото во продолжение и веднаш почнете со акција.
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денес ќе почувствувате огромно олеснување по споделувањето на долго чувана тајна. Дозволете си да бидете поотворени пред личностите кои ги нарекувате доверливи.Известувајте ги луѓето за вашите планови предвреме, за да испадне сè како што вие сакате. Бик (21.04 – 21.05) Семејните прашања и околности се во центарот на вашиот интерес и анализа. Средете ги сите неопходни работи за да бидете подготвени за вашето летување. Кај некои од вас се појавува лепеза од емоции и потреба за подлабоко емотивно исполнување. Слободните Бикови ќе имаат различни можности за нова врска. Близнаци (22.05 – 22.06) Прилично сте активни и зафатени. Кратки патувања, контакти со луѓе, блиц средби, чести излегувања – од една страна ве исполнува, а од друга – сфаќате дека сето тоа е површно и не успева да ги задоволи вашите длабоки копнежи. Некои од вас се насочени кон читање и учење. Рак (22.06 – 22.07) Многу подобро ќе се чувствувате ако зборувате од срце и со страст, дури и тоа да значи дека ќе треба да се соочите ...
сите 16 | | | веќе видена

next