Велес Прес

Македонија и на четвртиот натпревар од Светското Првенство во Франција ќе настапи со непроменет состав, одлучи Лино Черевар по синоќешниот тренинг на нашиот национален тим. Селекторот Червар по поразот од Словенија најави дека ќе размисли околу евентуални промени во тимот, пред се на голманската позиција, за на крајот сепак да реши повторно да им даде шанса на Колев и на Трајковски. Не се исклучува можноста Червар да го освежи тимот веќе на утрешниот натпревар против Исланд, кој ќе биде од клучен карактер за освојување на третото место на табелата и избегнување на Франција во осминафиналето.
сите 4 | | | веќе видена

Пејачката Нада Топчагиќ ги раскажа сите детали од најдраматичниот период од нејзиниот живот, кога во 2010 година нејзиниот син едвај останал жив на скијање на Јахорина. Пејачката Нада Топчагиќ ги раскажа сите детали од најдраматичниот период од нејзиниот живот, кога во 2010 година нејзиниот син едвај останал жив на скијање на Јахорина.Нада се присети на овој немил настан и откри дека на Марија Шерифовиќ ќе и остане благодарна до крајот на животот, бидејќи и понудила да прати хеликоптер по него за да биде префрлен до болница. -На Марија ќе и бидам блгодарна додека сум жива! Сите ми понудија помош, од Маринко Роквиќ, Снежана Ѓуришиќ, Гоца Божиновска, но и Марија која понуди најголема помош со хеликоптер бидејќи државата потфрли. Кога ќе се сетам морници ме лазат, уште еднаш ти благодарам Марија, раскажа Нада. За среќа синот на пејачката сега е добар, но тогаш за влакно и избега на смртта.
сите 4 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од снег. На крајниот југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Утринската температура ќе се движи од -5 до 1, а дневната од -1 до 4 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде претежно облачно со повремен снег, со утринска температура до -3, а дневна до 0. И утре времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а само на крајниот југоисток од дожд и снег. Денеска попладне и утре претпладне врнежите ќе бидат пообилни и снежната покривка насекаде значително ќе се зголеми, на повеќе места за 20 до 30 см. Најмногу врнежи ќе има на југот од земјава каде на места се очекуваат и над 40 см нов снег. Стабилизација на времето ќе има од петок.
сите 241 | | | веќе видена

Истражување направено на половина милион луѓе покажа кој хороскопски знак имаше најдобар сексуален живот во 2016-та година. Тоа се Водолиите. Резултатите откриваат дека дури 89% од жените не одглумиле оргазам, односно дека сексот им бил „неверојатно добар“. Покрај Водолиите, посебно возбудлива година имале и Девиците, Биковите, Вагите и Рибите. Од друга страна, Овните во 2017-та година треба малку повеќе да се потрудат во спалната соба, бидејќи во оваа година својот сексуален живот го запоставиле.
сите 8 | | | веќе видена

Имено, ги исфрлил сите стари работи и ставил нови. Му била потребна доста креативност како би успеал во својот потфат. Многу минувачи се чудат, па дури и се смеат и го осудуваат што живее во камп-приколка со ќерката, но никој не останал рамнодушен кога ја погледнал внатрешноста на ова ремек-дело на тркала. Секој дел од приколката е мултифункционален. Погледнете го и видеото од неговиот дом на соништата.
| | веќе видена

Времето утре ќе биде облачно со врнежи од снег, особено кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен и североисточен правец, што ќе услови можна појава на снежни навеви. Дневната температура ќе се движи од -3 до 4 степени.
сите 240 | | | веќе видена

Двајцата вардарци во репрезентацијата на Шпанија, Жоан Канељас и Алекс Душебаев, на СП во Франција, секогаш се на располагање за македонските медиуми и расположени за разговор со новинарите. „Нашите“ Шпанци се во фокусот посебно пред утрешниот дуел меѓу Македонија и Шпанија во рамките на 4.коло од Групата Б во Мец. Канељас има многу пофални зборови за македонската репрезентација, посебно за капитенот Кирил Лазаров и за неговиот клупски колега од Вардар, Стојанче Стоилов. „ Го гледавме мечот со Словенија и мислам дека Македонија не одигра најдобро на овој натпревар. Но, Македонија има добри играчи. Сепак, мораме да бидеме внимателни затоа што тоа е еден сериозен тим. Кирил Лазаров можеби не ја одигра својата најдобра партија на овој дуел, но тој еден од најдобрите светски бекови. Мојот клупски колега Столе Стоилов игра одлично на ова пвенство, тој е извонреден пивот, ќе мора добро да внимаваме на него. Ако сакаме да победиме ќе мораме да бидеме добро фокусирани и концентрирани.Следниот натпревар со Македонија ...
сите 17 | | | веќе видена

Се подготвува ли мегатрансфер во Тетово?! Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Милан, Интер и Рома, и долгогодишен италијански репрезентативец, Антонио Касано, е понуден на македонскиот прволигаш Шкендија, дознава ЕКИПА. Доколку овој трансфер евентуално се реализира, ќе биде тоа убедливо најголемото европско име што ќе заигра фудбал на македонската прволигашка сцена во овие изминати 25 години. 34-годишниот голгетер изминатите две сезони ги мина во калчолигашот Сампдорија, но одигра малку официјални натпревари во Серија А и имаше многу несогласувања со тренерот Марко Џампаоло и претседателот на клубот Масимо Фереро. Антонио Касано низ целиот тек од кариерата го следеше неговиот темпераментен дух, но неговите фудбалски квалитети се неспорни, иако е навлезен во 35-тата година од животот. Неговите менаџери му бараат нов клуб, па тој беше понуден и на клубови од Кипар и од Албанија. Има преговори и да се врати во Бари, неговиот матичен клуб, но прашање е што би се случило доколку раководството на Шкендија ...
сите 9 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Сакате многу да постигнете за кратко време на работното место. Упорни сте со некоја личност која ви значи веќе од поодамна. Еден Бик е идеален партнер за вас и нема да бидете во дефицит со емоции. Водете поздрав живот. Бик (21.04 – 21.05) Доколку гледате дека сте заморени, не претерувајте со понатамошната работа туку направете одредена доза на оддишка во наредниот период. Сакате да поминувате повеќе време во друштво на личност за која вашиот пријател многу ви зборуваше. Спојот е неминовен. Близнаци (22.05 – 22.06) До сега направивте исклучително доволно свои активности и не сакате тоа да остане на тоа ниво, бидејќи сте склони да бидете во ранг на најуспешните. На партнерот му допуштивте малку повеќе слобода. Внимавајте што се крие зад тоа. Рак (22.06 – 22.07) Ќе бидете поштедени од многу активности на работното место, бидејќи некој увиде дека вредите многу повеќе. Обидете се да останете во пасивен став кон партнерот, и не се предавајте пред лошите коментари бидејќи во вашиот случај се ...
сите 14 | | | веќе видена

Разочарувањето кај македонските ракометари по поразот од Словенија (22-29) беше видливо и разбирливо. Сепак, добро е што денеска македонската репрезентација има пауза да се одморат играчите и да се направи стратегија за последните два натпревари во групата, утре против Шпанија и наредниот ден против Исланд. „Одбраната беше на многу ниско ново, не функционираше најдобро ни нападот, имавме многу избрзани шутеви. Но, пред се, потфрливме во одбраната и мислам дека тука е тој пораз во овој меч. Преку одбраната се добиваат натпревари, но ние не бевме на посакуваното ниво и Словенија заслужено победи. Не не изненадија со ништо, тоа е нивната игра – брз центар, брза полуконтра, нивите средни бекови разигруваат добро. А ние едноставно немавме ден. Одиме понатаму. Не очекуваат уште два тешки натпревари во групата. Се надевам дека ќе одиграме многу подобро“ , вели Филип Талески.
сите 3 | | | веќе видена

Македонците од САД, од Њујорк и Њу Џерси, пристигнаа пред кулата на Доналд Трамп со цел да ја изразат нивната поддршка кон идниот претседател на САД. Македонската заедница, како што беше најавено и претходно, дава целосна поддршка на американскиот претседател Доналд Трамп да ја продолжи борбата против Џорџ Сорос и неговите организации кои со големи финансии и мрежа на активисти го уриваат државниот поредок на нивната матична земја Република Македонија.
сите 13 | | | веќе видена

Македонската репрезентација денеска во Мец ја очекува дуелот со Словенија во кој со победа може да биде решен нашиот пласман во осминафиналето на СП во Франиција. Дуелот ќе биде интересен и од резултатски, но и од секој друг аспект. Натпревар на кој Лино Червар е на едната, а Веселин Вујовиќ на другата страна на клупата, само по себе предизвикува внимани . Тоа е она легендарно ривалство. Легендарни беа и искрите што своевремено избиваа меѓу Вујовиќ и пикерот Стојанче Стоилов. „Вујо е многу променет како селектор, јас сум многу променет како играч. Мислам дека тоа што било порано ќе го тргнеме на страна, сега секој си ја гледа својата работа“ – вели Стојанче Стоилов во пресрет на денешниот меч. Пикерот на македонската репрезентација нагласува дека вечерашниот меч ќе биде атрактивен токму и поради фактот што селекторот на Словенија е омилен лик во Македонија. Респектот за Веселин Вујовиќ кај македонската публика останува, но вечерва важна ни е победата. „Ова ќе биде многу атрактивен натпревар, знаејќи колку ...
сите 71 | | | веќе видена

Словенија забележа две победи на стартот на овој мундијал, а по минималниот триумф над Исланд избраниците на Веселин Вујовиќ немаа премногу време за славје, фокусирајќи се на пресметката со Македонија. Миха Зарабец, кој беше клучен играч во финишот против Исланд, најавува дека Словенците ќе сторат се за да стигнат до нов триумф, бидејќи нивна главна цел е да стигнат најмалку до второто место во групата, што би им донело полесен ривал во осминафиналето. „ Нема да имаме дополнителен притисок бидејќи по победата над Исланд го обезбедивме осминафиналето. Сепак, не планираме да застанеме бидејќи наша цел е да стигнеме барем до четвртфиналето, за што неопходно е да бидеме што подобро пласирани во групата и да добиеме нешто полесен противник на стартот од нокаут фазата. Имаме свои квалитети, знаеме како игра Македонија, ќе се подготвиме најдобро што можеме и ќе се обидеме да стигнеме до нова победа “ – истакна Зарабец. Средниот бек на Целје пред почетокот на мундијалот имаше изјава за словенечките медиуми дека ...
сите 68 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Единствената опасност која ви се заканува за овој ден е брзоплетост и површност. Никаде не ве фаќа место. Токму сега ќе се двоумите дали да прифатите некоја друга работа или да одбиете. Најважно од сѐ е да се обидете да ги разберете и другите, нивните постапки и желби. Токму за ова ќе ви помогне еден искрен разговор на пошироки теми во друштво на искрена личност. Бик (21.04 – 21.05) Сега е момент нешто да научите но истото и да го практикувате. Доколку наидете на проблеми немојте да ја комплицирате ситуацијата. Бидете конкретни и кратки. Некоја личност постојано ќе се обидува да ја уништи вашата врска. Здравјето е добро. Близнаци (22.05 – 22.06) Во постапките на работа немојте да се трудите да ги наметнувате вашите идеи и онака ќе најдат примена. Доколку одите тврдоглаво нема да поминете само со пристојни предупредувања. За слободните Близнаци постои голема шанса да ја најдат личноста од соништата. Бидете средени, шармантни и привлечни. Рак (22.06 – 22.07) Сега ќе бидете во фаза на ...
сите 19 | | | веќе видена

Еден од поискусните ракометари во селекцијата на Македонија смета дека треба да се мисли на играта, а не на резултатите од другите средби Повратникот во репрезентацијата на Македонија и еден од најголемите борци, Филип Миркуловски смета дека резултатите од другите средби не треба да бидат во прв план туку играта која што Македонија ја прикажува. – Резултатот од Тунис и Исланд не ни одговара. Ние сме фокусирани на тоа што ние го играме и работиме и одиме на тоа сами да си ги решиме работите. Сепак, нели стигнуваат сите тие калкулации и ние не можеме да останеме надвор од нив. Така е како што е и ние се фокусираме на Словенија, па потоа ќе видиме што и како ќе биде за последните две кола – вели Миркуловски.
сите 10 | | | веќе видена

Ремито меѓу Исланд и Тунис придонесе Македонија денеска да не биде прогласена за сигурен осминафиналист на мундијалот. Сепак, Лино Червар не е разочаран, бидејќи ионака од претходно најавуваше дека се на крајот ќе зависи од нашите игри и резултати. „ Не треба да се биде разочаран, не треба да се гледа со негативност. Точно е, ќе беше подобро ако бевме осминафиналисти, но и вака сме многу блиску до следната рунда. Се ќе зависи од нас, ни треба еден бод на следните три натпревари за да сме сигурни и да не зависиме од никого, верувам дека ќе успееме да го освоиме “ – позитивно е расположен македонскиот селектор. Червар има пофални зборови за квалитетот на противникот, но и е знае што ќе биде неопходно да се стори за да се стигне до позитивен резултат. „ Веќе кажав дека тие физички не делуваат премногу моќно и импресивно, но затоа се фантастични кога станува збор за тактичко техничкиот дел. Играат брз ракомет, играта им се заснова на централните бекови, па во ситуација кога ги немаат Зорман, Бомбач и Скубе, тие ...
сите 7 | | | веќе видена

Аркан во 1994 година дознал дека има ќерка во Белгија Денес на новите гробишта во Белград беше одржан помен за Жељко Ражнатовиќ – Аркан. На поменот присуствуваа неговата сопруга Цеца Ражнатовиќ со двете деца Вељко и Анастасија, сестрата на Цеца, Лидија, братот Милан Маринковиќ, кумот Борислав Пелевиќ, но и поранешни членови на српската гарда на доброволци. Сепак, најголемо внимание во српските медиуми привлече појавувањето на ќерката на Аркан, Софија, која дошла од Белгија за да присуствува на поменот на татко ѝ. Инаку, Софија има 38 години и во фотографиите подолу можете да видите како изгледа (таа е русокосата жена со кратка коса). Колку за потсетување, Софија е ќерка на Аркан и социјална работничка, која се грижела за Аркан во белгиски затвор. Во моментов таа живее во Брисел. Првпат го видела својот татко на телевизија во 1991 година кога Аркан станал познат низ целиот свет. Инаку, Софија е родена во 1979 година, а Аркан дури во 1994 година дознал дека има ќерка во Белгија.
сите 51 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Вашиот успех денес зависи од брзината на реакциите, снаодливоста и вниманието. Во спротивно може да западнете под туѓо влијание. Можно е силна личност да влиае на вашите одлуки Бик (21.04 – 21.05) Ден, поврзан со изливи на чувства, клетви, измами и клевети. Денес не планирајте никакви средби и не разговарајте со никого. Подобро е да заминете некаде во природа и да се наполните со повеќе позитивна енергија Близнаци (22.05 – 22.06) Можно е денес настаните да не се развиваат на таков начин кој би ви се допаднал вам. За жал, одвивањето на работите воопшто не зависи од вас. Колку и да се трудите нема да промените ништо, подобро не се мешајте. Рак (22.06 – 22.07) Денес обидете се да ги завршите започнатите задолженија. Ставете точка на стар спор со роднини, посебно доколку се работи за наследство на имот. Не е исклучено денес повторно да започнете комуникација со близок роднина. Лав (23.07 – 22.08) Денот ветува да биде поволен во сите односи. Можни се неочекувани промени во намерите во вашата ...
сите 17 | | | веќе видена

Селекторот Лино Червар изрази незадоволство од пристапот на ракометарите на самиот почеток од дуелот со Ангола. Иако задоволен од конечниот резултат, Хрватот посочи дека очекува таа лекција да биде научена, па Македонија во иднина ваквите натпревари да ги добива уште порутински. „ Можам да бидам задоволен што успеавме да ја забележиме и втората победа во низа, но не и од играта. Не бевме доволно сконцентрирани, пред се во нападот, со што им овозможивме на гостите многу лесни голови на спротивната страна. Пристапот беше погрешен, играчите како прерано да почнаа да размислуваат на Словенија и тоа придонесе да направиме неколку почетнички технички грешки. Првиот гол го примивме во осмата минута, а во тој период имавме најмалку пет зицери или технички грешки. Се разбудивме и победивме, така што не можам да ги критикувам ракометарите за оваа средба, сепак и тие се луѓе и можат некогаш да згрешат, најважно е да се извлечат поуки. Ме радува и целокупната позитивна атмосфера што се создава, навивачите од цела Европа ...
сите 4 | | | веќе видена

Макеоднската репрезентација на СП во Франција има поддршка од своите навивачи кои во Мец доаѓаат од сите страни. Пред денешниот дуел со Ангола, дојдоа група струмичани што живеат во Лозана, а потоа им се придружија и нивни пријатели кои во Мец допатуваа од Германија. „ Поминавме околу 500 километри, но тоа не е ништи кога игра нашата репрезентација, доијдовме да навиваме, да ги поддржиме ракометарите и да славиме победа“ – велат навивачите.
сите 4 | | | веќе видена

next