Угостителство

Dinner in the Sky® ја отвара својата врата за сите авантуристи и љубители на височина во Заграеб на само неколку дена, ќе ја имаат можноста да уживаат во специјалитетите на лебдечкиот ресторан. Неодамна пишувавме за оваа несекојдневна идеа која беше за прв пат е претставена во европските земји, а сега истата дојде и во Загреб како што веќе напоменавме овој несекојдневен ресторан ќе биде во Загреб од 21ви до 31ви Мај, а сите љубители на fine dining ќе ја имаат можноста да уживаат во незаборавниот поглед и вкусната храна подготвена од врни готвачи. Настанот ќе се одржува пред хотелот Westin каде што тим на обучени професионалци платформата на која се наоѓа ресторанот за 22 особи ќе биде подигнат на висина од 50 метри. Одговорните за вкусната храна ќе бидат најдобрите готвачи од Хрватска и странските земји, во текот на вечерта готвачот ќе биде задолжен да подготви вкусна храна и незаборавно ускуство. Оваа ексклузивна атмосфера со извонредна храна и можноста директно да се комуницира со готвачот и да се има ...
| | веќе видена

Именувани според нивната заоблена карактеристична форма, кроасаните се помеѓу нас со векови. Првите верзии на кроасанта датираат од 19-от век во Париз, но историјата на кроасанот е многу повеќе од тоа. Обликот во форма на полумесечина е создаден во средниот век, а можеби се појавил и во античките времиња. Во историјата на ова тесто, заоблената форма како срп е многу значајна, бидејќи многу луѓе инспирирала за различни работи. Потеклото се случило кога австриски човек отворил пекарница во градот и започнал да служи традиционални печива од својата татковина. Кога пекарницата била формирана во Париз, кон крајот на 1830 година, францускиот народ едноставно се вљубил во десертите и колачите кои се служат. Тоа место станала доста популарно и многу Француски пекари сакале да пробаат да го достигнат австрискиот успех. Француската верзија на пецивото било кроасаната. Денес постојат многу различни варијации на кроасан. Некои сакаат да го пополнат тестото со смеса од чоколадо, ванили, лешници, и солени комбинации, ...
| | веќе видена

Последниот викенд од месец Април во Дубровник веќе е резервиран за љубителите на виното, второто издание на регионалниот вински фестивал Дубровник Festwine festival ќе трае од 20ти до 26ти Април. На ова второ издание винските визби ќе пондудат регионални вина со добри избрани домашни јадења со цена достапна за секого. Во натпреварувачкиот дел сите вина ќе бидат оценувани, а победниците ќе бидат прогласени на завршната вечер од фестивалот. Во централниот настан се предвидува да се одржи изложба на вино кое ќе биде на 24ти и 25ти Април во стариот дел од Дубровник кое ќе биде проследено со многу големи културни настани, дегустација на вино како и спојување на виното со храната. Жители на Дубровник и нивните гости очекуваат вистински вински настан за кој долго ќе се зборува.
| | веќе видена

Виното традиционално се дегустира со тоа што прво се помирисува плутената тапа, потоа се полни вино и чашата се врти неколку пати, откако ќе ги направите овие неколку чекори потребно е чашата да се крене на светлина за да можете да ја видите содржината. Еден од најпознатите сомелиери John Ragan со своето долго годишно искуство има забележано дека многу од гостите кои ги посетуваат специјализираните вински клубови се повеќе ги применуваат овие техники, но сепак не многу од нив знаат што всушност прават и како тоа точно се прави. Токму од таа причина со цел да се едуцираат љубителите на вино издвоени се шест правила кои се непотребни кога нарачувате вино. Немојте да ја мирисате плутата – Многу подобро е веднаш да го помирисате виното, така многу полесно ќе оцените дали виното е добро или лошо. Немојте да претерувате со вртење на виното – Доволно би било само два до три пати да ја завртите чашата за да ја почуствувате аромата на виното. Немојте да го помирисувате виното повеќе одеднаш – Доволно е само ...
| | веќе видена

Здружението на угостителство и туризaм при Стопанската комора на Македонија, во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство, се одржа работилница на тема – “Обврски на угостителите за новите измени на Законот за безбедност на храна”.На работилницата, како што информираат од Комората, присутните беа информирани за новите измени на Законот за безбедност на храна, со кои е воведена обврската во менијата да се евидентираат производите кои содржат алергогени супстанци, како и за другите обврски кои произлегуваат од Законот. Во рамки на работилницата, примариус доктор Ленче Јовановска од Агенцијата за храна и ветеринарство, ги информираше присутните за обврските кои произлегуваат од Законот за безбедност на храната, соодветно на тоа и согласно Правилникот за начинот на означување на храната, а сето тоа усогласено со европската правна рамка и европските директиви за означување, презентирање и рекламирање, дополна во однос на состојките и означување на нутритивните вредности. Претставниците на угостителските и ...
| | веќе видена

Волшебниот чешки главен град, стана населен со софитицирана толпа кои имаат потреба од одлична храна. Тука може да најдете некои од најпознатите ресторани кои имаат мешавина од иновации и традиција. Релаксирајте се покрај реката Волтава. Седнете покрај реката подолу од Карловиот мост и уживајте во морската храна и искуството на реномираниот ресторан Kampa Park. Овој ресторан е омилен меѓу славните личности и лесно може да се забележи зошто. Тука владее светска класа на услуги и јадење. Менито вклучува гурмански јадења како очи од јастог со ванилен путер и ирвас со тиква. Што може да биде подобро од јадење покрај река на сончев ден во Прага? Ексклузивно јадење во срцето на градот. Прага станува еден од најдобрите европски дестинации за најзината кујна и искуствата во подготвувањето. ‘Duplex’ е еден од најголемите луксузни кујни во Прага, дизајниран како голема, стаклена коцка од шест катови на Wenceslas плоштадот. Тука може да уживате во стручно подготвена медитеранска кујна додека гледате во прекрасниот ...
| | веќе видена

Честопати сме пишувале за италијанската кујна и за италијанското кафе како едно од најдоброто и место од каде почнува да се шири светската кафе култура. Сега е време кога е потребно да напишеме нешто кое би ви било од голема корист доколку сте се одлучиле да ја посетите Италија, а тоа е како да порачате јадење и истотo да го конзумирате како вистински италијанец. Можеме да почнеме со најбитните работи а тоа се тестенините. Тестенините никогаш не се послужуваат како гарнир Се случува во некои “италијански” ресторани да порачате главно јадење кое го сочинуваат неколку видови на месо, а тоа наместо да биде гарнирано со компири или витаминска мешавина, вие сетоа тоа можете да го добиете измешано со тестенини. Навистина тоа е многу погрешно и вон традициналната италијанска кујна. На сите нас ни е познато дека тестенините секогаш се слушат како главно јадење особено во Италија. Салатата не се служи како предјадење Тргнувајки од првата и основна точка, додека пак се случува салатата да биде нарачана како ...
| | веќе видена

Историјата и фактите за оцетот се мистерија за многу луѓе. Многу американски потрошувачи мислат дека оцетот е релативно нов производ, кој е влезен на пазарот пред околу дваесетина години. За волја на вистината, оцетот е направен во Европа, односно Италија, пред многу векови. Доколку сакате да патувате во Италија и сте љубители на оцетот посетете ја областа Reggio Emilia во Италија, а тука ќе го научите фантастичниот процес на производство на традиционалниот оцет и така продолжил кон следење на целокупниот процес. Како стандардниот оцет се разлкува од Традиционалниот ? Во САД оцетот кој масовно се произведува и продава во супермаркетите практично нема рок на траење. Несмее да има ниту една капка во шишето кое ќе дозволи стареење на оцетот, дозволувајќи на етикетата да се пише рок од 10 или 20 год. Сепак, цената на оцетот е помала од целокупното пакување и дистрибуција. Оцетот кој има 50 или 100 години рок, треба внимателно да се испита. Во многу случаи, зборовите на етикетата се апсолутно погрешни. Во ...
| | веќе видена

Поимот „ресторан” е француски термин. Концептот за продажба на храна со цел да се заработи, потекнува од антички Рим, каде што луѓето во градот продавале леб и вино, на улица. За време на Француската револуција кралот Луј XVI и кралицата Марија Антоанета биле егзекутирани, а француската аристократија почнала да се распаѓа. Така, готвачите кои ги изгубиле своите работни места, дошле до идеја да отворат свои објекти и да ја послужат храната кои дотогаш само благородните семејства можеле да ја вкусат. Светски најголемиот ресторан се наоѓа во Сирија и го носи името „ Bawabet Dimashq Restaurant“. Овој ресторан има 6,014 столчиња и лоциран е во градот Damascus . Најстариот ресторан се наоѓа во Шпанија. Според Гинисовата книга на светски рекорди, „ Botin“ ресторанот во Мадрид, е најстариот ресторан кој сè уште беспрекорно работи, од далечната 1725 година.
сите 2 | | | веќе видена

И покрај тоа што е втора најмала земја во светот, Монако секако компензира со својата возвишеност, екстраваганција и луксуз. Нејзината географска големина е мала, но гастрономскиот дофат е огромен. Не е изненадувајќи тогаш, дека нема недостиг на фино јадење во оваа гламурозна земја. Да ги разгледаме најдобрите 5 ресторани на француската ривиера и Монако. Le Louis XV, Монако. Овластен во 1987 година од стрaна на принцот Рение III, легендарниот готвач Ален Дукас бил задолжен за навидум неостварила мисија, но, го создаде првиот светски три Мишелински хотелски ресторан во Монако. Крајниот рок беше четири години, за постигнување на оваа цел. 28 години подоцна, Le Louis XV , ја одржува својата почитувана репутација благодарение на Ален Дукас, за кого се вели дека маслиново масло му тече низ вените. Од неговото мени, Ви препорачуваме да изберете ‘Фарма’, ’Море’ и ’Зеленчукова градина’. Храна која носи толку едноставни имиња, а од друга страна е прекрасно сложена. Joel Robuchon, Монте Карло. Joel Robuchon ресторанот ...
| | веќе видена

По се изгледа дека Гордон не застанува со својата упорност и проширување на ланецот ресторани ширум светот. Познатиот готвач од “Пеколната Кујна” својот нов ресторан ќе го отвори во Франција и тоа во најпознатиот регион за црвени вина Bordeaux. Гордон Ремзи без размислување се одлучил да го превземе ресторанот во хотелот Grand Hôtel de Bordeaux & Spa каде што се сервираат само сезонски јадења приготвени со локални состојки, а се препорачува најдоброто регионално црвено вино. Овој ресторан е 26тиот светски ресторан кој го поседува Ремзи, а е вториот во Франција. Тој за ова отварање изјави “Јас сум воодушевен за отварањето на вториот ресторан во Франција и тоа во срцето на светската винска инсустрија кое што дополнително ја зголемува возбудата во мојот тим”.
| | веќе видена

Еден од најважните фактори за успех на ресторанот е локацијата. Не е важно колку е убава вашата храна или колку добра услуга имате, ако вашиот ресторан се ноѓа на лоша локација, шансите за успех се минимални. Потенцијалните сопственици на рестораните, често ја занемаруваат локацијата. Ќе најдат убаво место каде киријата е евтина и мислат дека ако го изградат ресторанот, клиентите сами ќе доаѓаат. Но, тоа најчесто не се случува. Вистината е дека всушност вие треба да одите таму каде што се клиентите. Ова варира во зависност од подрачјето каде што се наоѓате, но, генерално потребни ви се три работи: луѓе со расположлив приход, паркинг простор и видливост . Најдоброто место за да го отворите вашиот ресторан, треба да има една основна карактеристика: силна туристичка база. За пример ќе ги земеме САД, каде според индексот на раст во ресторантскиот бизнис за 2014 година, на прво место се наоѓаат Kahului-Wailuki-Lahaina на Хаваи, со повеќе 200.000 посетители месечно. Други популарни места со растечки индекс се Las ...
| | веќе видена

Одржувањето на квалитетот на храната е од најголема важност. Преку исхраната гостите можат да внесат разни бактерии и паразити кои во најмала рака ќе имаат непријатни, а во некои екстремни случаи и смртни последици. Затоа е важно сите вработени во ресторанот да ја одржуваат личната хигиена, хигиената на приборот, како и да применуваат соодветни техники за приготвување и складирање на храната за да се елиминира опасноста од некои сериозни заболувања кои можат да се добијат преку неквалитетна храна. Ова посебно важи за послужувачите, бидејќи тие не само што директно ракуваат со храната, туку и се во постојан контакт со гости, пари и предмети кои се внесуваат во ресторанот и за кои не може да се знае дали со себе пренесуваат некакви бактерии или заразни болести. Следниве совети можат да помогнат во драстично намалување на опасноста од заразни болести: Осигурајте се дека униформата, рацете и ноктите ви се чисти. Користете соодветни додатоци на униформата кои ќе спречат да ви паѓаат влакна во храната или на ...
| | веќе видена

Фешуада е едно од најсаканите и најпознатите бразилски јадења, кое се состои од разни видови меса и секогаш од црвен грав. Според легендата, а и некои историчари, фешауда е создадена од бразилски робови кои ги трансформирале остатоците од рестораните во одличен деликатес. Без оглед на своето потекло, фешуадата е важен симбол во бразилското наследство. Јадењето го добива своето име feijão , бидејќи тоа на бразилски значи грав. Според старата традиција ова се сервира според непишани правила, односно на средина од чинијата се ставаат резанки од јазик, а од страната чадено и нечадено месо. Преку месото се става течност од чорбата на гравот. Гравот се сервира посебно. Традиционално, се користи глинен лонец при подготовката. Доколку ова бразилско традиционално јадење ви звучи примамливо во прилог на овој артикал ги имаме наведено потребните состојки за шест лица. 300гр црвен грав 250 гр говедско месо за варење- без коски 300 гр јунешко месо Eден мал телешки јазик 375 гр месна сланина 250 гр чадени ребра 250 гр ...
сите 9 | | | веќе видена

На европскиот пазар на 25ти и 26ти Април 2015 година ќе се одржи четвртотo издание на Street Food Festival во Загреб. Темата на овогодинешниот фестивал ќе биде скарата , односно специјалитетите од месни производи. Како и секоја година желбата на посетителите е се поголема да бидат дел од овој “уличен” фестивал, а организаторите сакаат да возвратат со незаборавно искуство и гастрономско доживување. Маринирани крилца, сочни плескавици и егзотично ќофте се само мал дел од гастрономските деликатеси кои ќе бидат на мениата во сабота и недела во срцето на Загреб каде ќе се одржи овој фестивал. Љубителите на врвните вина и пива секако се очекува да си ги завземат своите позиции и да уживаат во големиот број на понудени вина и пива, сепак ова е фестивал каде акцентот е ставен на печените месни производи.Работното време на фестивалот ќе биде од 12 часот па се до 19 часот, додека пак во сабота навечер ќе се одржи концерт во живо кој ќе го збогати ова гастро уживање, а истиот ќе трае до 22 часот.
сите 2 | | | веќе видена

Поширањето е еден вид готвење на влажна топлина која вклучува потопување во течност како вода, млеко, вино. Овој метод се разликува од другите ‘влажни топлини’ – методи за готвење, како што е вриењето. Опсегот на температура кај поширањето е особено погоден за деликатна храна, како што се јајца, живина, риба и овошје- храна која лесно може да се распадне или исуши при применување на другите методи за готвење. Често поширањето се смета за здрав начин на готвење, бидејќи не се користат никакви маснотии. Едно од најпознатите јадење, со употреба на поширањето е јајцето Бенедикт (Јајцето Бенедикт е американски појадок кој се состои од две половини на англиска кифла, прелиена со шунка и сланина, ’јајце на око‘ и Hollandaise сос). Овој метод на поширање користи плитки садови за готвење, и топлината се пренесува од течноста во тавата- на храната. Површното поширање најдобро одговара за свежи, исечени парчиња на месо без коска, како пилешко или риба. При оваа подготовка може да се додаде путер и други ароми во ...
| | веќе видена

Фамилијата Цветанови, сопствениците на Мак Прогрес, понесени од носталгичните моменти, решија на место каде што се наоѓашe мотелот “Парк” да се изгради нов модерен објект кој ќе ги следи сите светски трендови во угостителството е изграден во барок стил. Хотел-ресторан Александар Парк Виница располага со ресторан за 500 гости, кафетерија за 100 гости како и ноќен клуб за најмладите. Отварањето се одржа на 12ти Април.
| | веќе видена

Денови на македонската кујна и гастрономија ќе бидат одржани во Загреб почнувајки од утре 15ти Април а ќе трае до 17ти Април 2015 година. Врвните јадења од Македонската кујна ќе бидат припремени во хотел-ресторан Аристос, за припремата на македонските јадења ќе биде задолжен тим од врни македонски готвачи од повеќе македонски ресторани. Менито на овој тродневен настан ќе го сочинуваат. Охридска софра Пинџур , макало од лук, сушени пиперки, поховани тиквички, домати и сирење, банички со сирење како и пастрмајлија. Салати Македонска салата, шопска салата, таратур, печени пиперки. Главно јадење Охридски чомлек, селско месо, турли тава, шарска плескавица, мусака од патлиџан и тиквички, гравче тавче, летни ќебапи како и едно од најомилените охридски јадења, Пастрма на охридски начин. Десерти Манастирска торта, охридска торта, алва, гурабии, баклава, раванлија. Сепак секое мени си има своја цена, доколку сте во Загреб и сакате да уживате во јадењата од македонската кујна, потребни ќе ви бидат 105 куни по особа.
| | веќе видена

Виното се добива преку ферментација на различни сорти на грозје. Рокот на траење на виното зависи од различни фактори, како што се бербата, етикетата, начинот на подготовка и како се чува виното. Иако не постои дефинитивен одговор, 99% на вино не е наменета за чување- туку за пиење, а во глобала, сите тековни вина се млади и свежи. Тоа е едно од најстарите и најпопуларните пијалоци на светот. Вино се користи за секакви пригоди. НО, колку долго трае виното ? Дали се расипува ? Кога е правилно скалдирано, колку време може да биде употребливо ? Флаширано бело вино трае 1-2 години, Црвено вино во шише трае 2-3 години, Вино во кутија трае 1 година, убаво флаширано и квалитетно вино трае со децении во винарските визба. Додека пак отворено бело вино трае 1-3 денови. Црвено отворено вино трае 1-2 недели. Вино за готвење трае 1-2 месеци, Отворено вино во кутија трае 6-12 месеци. Се разбира, и другите пијалоци и храната може да трае долго, доколку се чува според правилата. Тоа обично нема да биде дефинирано со датум, ...
| | веќе видена

Медиумите објавиа многу трикови и финти кои се користат во Сараево за да бидат ќебапите посочни и повкусни. Всушност ќебапите се они кои го направиа Сараево познат светски град, а они кои го посетиле овој град и ги пробале ќебапите имаат кажано само едно “рецептот треба да се пренесува низ генерациите”. Како што кажуваат, кај подготовката на ќебапите нема многу дилема ниту компликации – трикот е многу едноставен се што ви е потребно е само добро месо и смеса која треба да отстои, едноставно. Се што ви е потребно да подготвите сараевски ќебапи е: 1,5 kg мелено јунешно месо ½ kg јагнешко месо 4-5 чешниња лук 2 лажици сода бикарбона Подготовката е многу едностава и искрено не е нешто што досега не сте го правеле. Исечканото месо потребно е добро да го посолите, измешајте го и прелијте го со 100мл вода заедно со белиот лук кој претходно го спремивте. Целокупната смеса која ја добивте оставете ја една вечер да отстои во фрижидер. Наредното утро извадете ја смесата и ставете ја во мажината за мелење на месо, ...
сите 6 | | | веќе видена

next