Угостителство

Постојат многу работи кои можат да ги одалечат гостите од вашиот ресторан. Лошиот оброк или лошата услуга може да ги разочара и тие да си отидат незадоволни еднаш, но постои мжност и засекогаш. Едно нешто што сигурно ќе ги одалечи е валкан иот ресторан и несоодветно однесување на персоналот. Дури и вие да не ги забележите малите нечистотии, вашите гости ќе ги забележат, обидете се да размислувате како гостин и обрнете внимание на овие детали ПОД Можеби се фокусирате на чиниите и приборот за јадење, односно на работите од кои гостите јадат, но не заборавајте го подот. Ако има видлива нечистотија или смет во аглите, гостите ќе се прашуваат како навистина изгледа вашата кујна. ПРИБОР ЗА ЈАДЕЊЕ Се разбира дека приборот за јадење се мие по секоја употреба. Но дали е навистина чист? Дали има отпечатоци од прсти или уште полошо остатоци од храна? Ова може да биде голем пресврт кај гостите, пред се тие сакаат да се фокусираат на нивниот оброк а не она што го јаделе претходните гости. ЧАРШАВ Додека послужувачот ја ...
| | веќе видена

Потекло на виното За да се засака и препознае доброто вино треба да се знае карактеристичноста што го поседува секое поединечно. Нема општа култура без винска култура. Пиењето вино не е инстиктивно гасење на жедта туку задоволство и уживање. Љубителите на вино би рекле “Виното е најдобар пријател на човекот”. Додека познатата поговорка “Во виното е вистината” одамна го освоила светот. Во виното ги чувствуваме вкусовите и мирисите на природата, но и умешноста на лозарот и винарот трпеливо низ сложен процес да се дојде до квалитетен производ. Вината се разликуваат пред се според потеклото, сортата на грозјето, технологијата на производство, годината на бербата и цената, најважно е потеклото кое го одредува карактерот на виното, неговата особеност, мирисот и вкусот. Грозје од една сорта дава вино со различен мирис и вкус ако лозите растат во различни области. На француски се нарекува “terrior” ефект со дефинирани физички и хемиски својства на почвата и климата, според тоа терминот “terrior” означува ...
| | веќе видена

„Веро Центар“ оваа година го организира четвртиот по ред „Пролетен Вино Фест“ односно „ Spring Wine Festival”. Вино фестот ќе започне на 6ти мај и ќе трае до 10 мај. Пред отворениот паркинг простор во склоп на “Веро Центар“ , посетителите секојдневно ќе имаат можност да уживаат во добро вино, деликатесна храна и музика за сечиј вкус. На овогодинешниот вински фестивал го славиме виното преку селективно одбрани домашни винарии во кои посетителите ќе имаат можност да дегустираат сортни македонски вина по промотивни цени. Посетителите покрај дегустацијата на доброто вино и деликатеси ќе имаат можност да се забавуваат со одлична музика. Најавени се музички имиња од македонската естрада како и од соседството. Влезот како и секоја година е бесплатен.
сите 10 | | | веќе видена

Работата сама по себе е комплицирана, но воглавно поради односот со различни луѓе. Тоа во суштина е и најтешкиот дел. Но после секој безобразен гостин кој не знае да каже “благодарам”, доѓаат и фини луѓе, после секој арогантен студент кој телефонира додека нарачува кафе доаѓаат и прекрасни млади луѓе. Зошто луѓето се осетливи кога е во прашање кафе? Затоа што кафето е сериозно. Дали пиете црно кафе, филтер или со млеко од соја, со вкус на ванила, со повеќе шеќер или со цртеж на пената, важно е кафето. И некој мора да научи како да го подготви. Ви посочуваме 10 причини зошто баристите уживаат во кафето и зошто и вие би посакале да бидете Бариста: Утринско задоволство Работата како бариста може да ве направи утринска личност. Можеби 6 часот наутро за не ни постои, но тоа е всушност најубавиот дел од денот. Раното будење е позитивно искуство, поготово ако при рака имате и добро кафе. Главна причина Ништо на светот не мириса подобро од кафе, добро можеби само неколку работи имаат подобар вкус. Што е подобро од ...
| | веќе видена

Редакцијата на списанието “Туристички Свет” и здружението “Амбасадори на добрата услуга”, Асоцијацијата за туризам и Стопанските комири на Србија ќе го организираат Четвртиот пролетен меѓународен хотелски собир во петок на 15ти Мај. Темата на која ќе се разговара на собирот ќе биде “Хотелиерите и невозможната мисија”. Во рамките на акцијата за подобрување на квалитетот во угостителството и стручно усовршување на менаџерите во хотелите и хотелските сектори, организаторите на четвртиот редовен пролетен собир ќе ги “обединат” хотелиерите и добавувачите од ХоРеКа секторот во невозможната мисија со цел да ги “отворат картите”. Хотелиерите треба да ги отркијат проблемите кои не можат да ги решат и кои за нив се “невозможна мисија” Добавувачите треба да одговорат на предизвикот и да претстават нови и напредни производи, нови програми, услуги, како и нов начин за штедење, без да го намалат квалитетот на понудата, како решение на она што кај хотелиерите е “невозможна мисија”. Ова е прилика за добавувачите да ...
| | веќе видена

Во склоп на саемот на вино кој ќе се одржи на 22 и 23ти Мај 2015 година во Сплит, ќе се одржи и првиот Split Latte Art Challenge . Натпреварувачите во борбата еден-на-еден ќе треба да ги покажат своите техники во цртање на кафе, како и техничките правилности во подготовката на повеќе видови топли напитоци. Секој од натпреварувачите во даден временски рок потребно е да направи две cappuccino кафиња со два различни однапред зададени мотиви. Судиите ќе ги оценуваат визуелниот изглед на самите цртежи и техничката подготовка на кафето. Во петок, 22ри Мај ќе биде одржана Latte работилница на која сите заинтересирани можат да научат многу повеќе за цртањето на кафе, како и да ја пробаат опремата која ќе биде користена на самата манифестација. Оваа манифестација ќе биде пропратена и со промоција нa Latte културата со цел подобрување на подготовката на сите пијалоци базирани на кафе.
| | веќе видена

Изгледот на јадењето и послужувањето се најбитните работи во угостителството, всушност тоa може да го одбие или да го примами гостинот. Постојат многу начини на кои јадењето може да се презнетира во ресторанот, но како ќе знаете кој од нив е правилниот? Совршениот спој на состојките , презентацијата, додатоците, начинот на кој јадењето е поставено во чинијата, како и боите го прават јадење комплетно. Презентирањето на јадењето е работа која може да ја направи послужувачот, готвачот, или пак личност која е обучена да ја презентира храната во ресторанот. Но, личноста која ќе ја презентира храната потребно е да биде директно запознаена со состојките на јадењето. За почеток ви ги посочуваме основните правила кои е добро да ги практикувате за време на сервирање и презентирање на храната, Чинијата никогаш нетреба да биде преполна, а ниту пак празна. Осигурајте се чинијата да има соодветен контраст Надворешните работи од чинијата оставете ги празни. Асиметричните облици секогаш се добредојдени, тие се многу ...
| | веќе видена

Gastro.Lab.Soba е клуб на љубители на гастрономијата во која се добредојдени сите заљубеници во фината храна и доброто друштво. Во светот веќе подолго време постои ваков тренд каде посетителите можат да уживаат во добрата храна и пијалок, а англискиот термин е “supper club” кое најубаво ги опишува љубителите на гастрономијата, а supper club е местото каде можат редовно да се сретнат и да уживаат во заедничката вечера, дружење и дегустирање на нови специјалитети. Таков клуб во Загреб е основан под името Gastro.Lab.Soba. Еднаш месечно се формира мени кое е составено од 4 јадења кои е се послужуваат во удобен амбиент, на гостите им се препорачува да дојдат добро расположени и со себе да го донесат нивниот омилен пијалок. Идејата за овој нов тренд во Хрватска се има родено во 2010 година, кај еден од членовите на Gastro.Lab.Soba. а истата била реализирана изминатата година кога за прв пат ги угостила своите гости. Храната секако е клучниот фактор за гостите но секако и добрата дружба е една од ...
| | веќе видена

Изгледот на јадењето и послужувањето се најбитните работи во угостителството, всушност тој изглед може да го одбие или да го примами гостинот кон одредени јадења. Постојат многу начини на кои јадењето може да се презнетира во ресторанот, но како ќе знаете кој начин е најдобар и најправилен? Совршениот спој на состојките, многу е битна и презентацијата на истото. Начинот на кој јадењето е поставено во чинијата, боите кои го сочинуваат или додатоците кои го праат ова јадење комплетно. Презентирањето на јадењето е работа која може да ја направи послужувачот, куварот, или пак личност која е обучена да ја презентира храната во ресторанот. Но, личноста која ќе ја презентира храната потребно е да биде директно запознаена со состојките на јадењето. За почеток вам ви ги носиме најосновните правила за кои би било добро да се придржувате за време на сервирање и презентирање на храната, а истовремено на вашите гости ќе им принудите директно задоволство. Чинијата никогаш нетреба да биде преполна, а ниту пак празна. ...
сите 2 | | | веќе видена

Факултетот за туризам и угостителство и Женскиот центар „Бисера“, поддржани од Општина Охрид, ја освоија специјалната награда за млади готварски таленти -спој на традиционално и модерно, на натпреварот за најубава македонска традиционална трпеза што минатиов викенд се одржа во Битола. Целта на случувањето беше промоција на македонските традиционални вредности. Тричлената жири комисија составена од лиценцираните судии, Љупчо Гиевски , Миле Неделковски и Марк Де Јонг, одлучија токму Охрид да ја понесе наградата за трпеза којашто претставуваше спој на традиционалната охридска трпеза со модерно послужување. Дел од учесниците на натпреварот, носеа традиционални носии од охридското поднебје, служеа традиционални јадења од богатата охридска кујна како и вода од Билјанини извори,вино кое се произведува во охридскиот регион и чај кој расте на планината Галичица. Организатори на настанот беа Организацијата на жени на град Битола и ТВ емисијата „Вкусот на традицијата“ . OhridNews
сите 3 | | | веќе видена

Денеска во просториите на град Скопје се одржа дебата помеѓу претставниците од сопствениците на угостителските Објекти, станарите на зградите од град Скопје, Министерката за внатрешни работи, Градоначалникот на градот Скопје и Министерот на Министерстовото За Економија. Дебатата беше организирана со цел да се запознаат сопствениците на угостителските Објекти од Град Скопје за предлог промените на законот за Угостителство. Предлагач на промените е министерот за Економија по иницијатива на МВР. Имено Министерката за Внатрешни работ и Гордана Јанкуловска појасни дека поради зачестените поплаки од страна на станарите од зградите во скопските населби и центарот на градот поднеле иницијатива до министерството за Економија за измена на законот. Се предлага да се зголемат ингеренциите на полицијата во делот на вршење на конрола во угостителските објекти.
сите 60 | | | веќе видена

По повод Меѓународниот Саем за Туризам “VAS TRAVEL FAIR 2015″ организиран од VAS GROUP денес во хотелот Холидеј Ин во Скопје се одржува средба на постојаните и идните клиенти и соработници со можност реализација на барањата и потребите за патување и релаксација. Vas tour operator е застапен во Тирана, Приштина, Скопје, Црна Гора, Виена и наскоро се очекува да бидат отворени канцеларии во Тајланд. Целта на овој настан е сите клиенти да се соберат на едно место каде што туристичките агенции ќе ја имаат можноста директно да се запознаат со претставниците на хотелите и туристички агенции од странските земји со цел да разменат искуства и познавање од туристичкиот сектор кој треба да пренесе позитивно и поголема желба за патување кај идните клиенти – изјави Ветон Груби, претставник на Вас травел груп, организатор на саемот. Туристичките агенции ќе имаат голем бенефит од овој настан каде што прекузапознавањето со своите соработници и ќе остварат професионална поврзаност. Препорачани летни дестинации за оваа година ...
сите 14 | | | веќе видена

Владата во Загреб, Хрватска, денеска му испрати предлог на Собранието да им овозможи на единиците на локалната самоуправа сами да одлучуваат за продолжување а работното време на угостителските објекти. Целта е на угостителите да им се излезе во пресрет во екот на туристичката сезона за да можат да остварат поголеми приходи . Со измените, локалните самоуправи ќе можат да им дозволат на угостителите да го продолжат работното време за најмногу два часа. Тоа значи дека кафеаните и рестораните во Хрватска ова лето ќе можат да работат најдоцна до 2 часот по полноќ, со оглед на тоа што актуелното работно време им дозволува да бидат отворени до полноќ. Во Македонија угостителите можат да работат до полноќ во работните денови и до 1 часот наутро за време на викендите. Во земјава локалните самоуправи веќе сами решаваат за работното време, па често во Охрид за време на шпицот во туристичката сезона, локалните работат и до 3 часот наутро
сите 61 | | | веќе видена

Вкрстената продажба e најлесeн начини како да направите повеќе приход во вашиот бар или ресторан. Но прво мора да го разберете значењето на овие термини. Вкрстена продажба е кога препорачувате сличен или бесплатен производ на вашите гости. На пример, ако се јавите во пицерија да порачате пица со кулен, вработениот на телефон може да ви предложи да купите и некој од нивните нови призводи за многу пристапна цена. Надополнувањето од друга страна се јавува кога на гостите ќе им се понуди “премиум” верзија од производот. Ова се случува кога барменот ќе предложи подобар (или многу поскап) пијалок на гостите. Лесно е да се види дека вкрстувањето и надополнувањата навистина можат да помогнат во зголемувањето на продажбата. Но како можете да ги користите овие техники во вашиот бар или ресторан? Прочитајте и ќе научите вкрстени и тактики за надградување што успеваат. Обучете ги вашите послужувачи Погрижете се вашите послужувачи и бармени да знаат колку се важни вкрстувањето и надополнувањето на услугите. Објаснете ...
| | веќе видена

Во некои моменти пораката е многу полесно да се пренесе преку презентација на видео материјал отколку да се напишат премногу збовои за сликата да биде целосна. Токму за овој артикл редакцијата се одлучи да објави еден интересен видео материјал во кој ќе ги отркие кои се петте тајни за успешен ресторан.
| | веќе видена

Покрај својата автентичност, Белград има и места кои за момент ќе ви направат да се чуствувате како да сте преку “големата бара”, овој пат се одлучивме да пишуваме за угостителски објекти кои се во границите на Балканот, а од момент кога ќе влезете во нив се телепортирате во New York. O.U.R бар – Тартар бифтек и џез после полноќ Идеата за овој бар секако доаѓа директно од Големото Јаболко, мала група на срби кои го збогатиле своето искуство во New York несомнено инспирирани сакаат да го преточат па и да го донесат духот на овој милионски град во Белград. Сигурно се прашувате што значи кратенката, О.U.R или ов превод Организација на Здрижените Работници, доста интересно име за еден њурошки бар кој истовремено е бар, клуб и ресторан кој на белградската угостителска карта дојде благодарение на сјајната атмосфера, одлична кујна и музиката за сечиј вкус. Несебичноста и инвестицијата во ентериерот кој потсетува на холивудскиот булевар, а и фотографии од српксата филмска сцена. D bar – Бар каде можете да ги ...
| | веќе видена

Доколку сте голем гурман веруваме дека секогаш сакате јадењето кое е на вашата трпеза да го споите со вино кое ќе го збогати вашето гурманско искуство, но пред да почнете да јадете размислете убаво кое е идеалното вино кое би одело со вашата омилена чорба или супа, доколку не сте сигурни ние ви предлагаме да одвоите еден момент и накратко да се запознаете со иделниот спој на супите и виното. Богато Chardonnay со кремаста пилешка чорба Кремасто или стручно кажано crème fraîche надополнето со чаша Chardonnay дефинитивно е најдобриот погодок и препорака од големите мајстори во гастрономијата. Виното во себе содржи доволно количество на киселост која лесно може да пробие низ густиот сос и да направи совршен спој од двете состојки. Доколку се одлучите денеска да приготвите пилешка чорба ви препорачуваме на вашата трпеза да имате вино од регионот на Франција. Sauvignon Blanc и кремаста супа од домати Познатите светски ресторани постојано се докажуваат со нови трендови кои се широко прифатени од љубителите на ...
| | веќе видена

Во источниот дел на Лондон отворена е првата подружница на рускиот ˝Caffe Ziferblat˝, место каде што кафето е бесплатно, но токму затоа вие ќе го платите времето кое сто го поминале во кафетеријата уживајќи во вашето бесплатно кафе. Ваквиот модел, “pay-per minute” или во превод плаќање по минута – престојот во оваа кафетерија која за прв пат е отворена во Русија се покажала многу успешна, а токму тоа го потврдува и сопственикот, кој сега поседува девет кафетерии од овој тип и угостува повеќе од 30 илјади посетители месечно. Кафетеријата од посетителите е опишана како друштвен експеримент - “Идеата за овој локал е да се направи удобно место каде ќе се чуствувате како дома, а исто така и ќе бидете третирани”. Посетителите на caffe Ziferblat при самото влегување во кафетеријата задолжително е со нив да земат часовник, кој ќе го чуваат се до крајот на нивната посета. Откако ќе се решите да ја напуштите кафетеријата истиот часовник кој сте го земале го оставате, а за секоја помината минута во кафетеријата вие ...
| | веќе видена

Оспина кафето е наjстара фамилијрана компанија за кафе кој сеуште постои и работи денес. Основана е во Колумбија во 1835 година, од Оспина Родригез, кој бил еден од пионерите за одгледување на кафе во Колумбија и Гватемала. Од моментот кога ќе се отвори кутијата, првиот мирис кој излегува едноставно ќе ве освои. Правењето на кафе, измешаниот вкус со жешка вода се интензивира и ја исполнува вашата желба за задоволство со секоја голтка.Со оглед на историјата, и постојаното подобрување на вкусот, ова кафе е незаменливо. Добрите познавачи викаат “Кога кафе те прави слаб во колената, тогаш тоа е одлично кафе”. Ospina Premier Grand Cru™ Elevation Расте на висина помеѓу 6800 и 7500 метри. Располага со мирис на цвет од јасмин, а вкусот комплексен, богат, интензивен, налудничав, освежувачки. Без грижи искомбинирајте го со бадеми, карамела, чоколадо и капини. Ospina Estate Coffee Premier Grand Cru™ Elevation Расте помеѓу 5.900 и 6.800 метри. Располага со длабока мирис и интензивна арома, со силен вкус на цвет од ...
| | веќе видена

Газираните и негазираните сокови денеска се многу популарни и барањето на овие пијалоци во угостителските објекти с е во пораст . Ова се безалкохолни пијалоци кои произведувачите ги нудат со многу вкусови ,како што постојат правила за точење на одредени алкохолни пијалоци и пиво така постојат и одредени правилата за точењето на овие пијалоци. Кај природните овошни сокови како што е лимонадата или свежо цеден сок постојат два различни видови на послужување. Нормата за свежо цедениот сок е 0,5 литри во кои се додаваат две лажици шеќер и неколку коцки лед и секако после оваа кратка и добро позната процедура гостите се послужуваат со пијалокот. Со високите летни температура во угостителските објекти расте и барањето за свежите сокови. Кога гостинот во вашиот објект ќе побара од вас природен сок истиот потребно е да го донесете и да биде отворен пред гостинот. Сокот се послужува на температура помеѓу 8 и 10 степени целзиусови. Покрај тоа што сега знаете дека сокот се отваоа пред гостинот и температурата на која ...
| | веќе видена

next