Угостителство

Започнувајќи од Октомври оваа година Regent Club Training Center по летната пауза продолжува со организирање на обуките во хотелско угостителскиот сектор. Прва од обуките ќе биде обуката за Менаџер на Ресторан, основно ниво. Секако дека ова е само почеток на новиот циклус обуки, повеќи информации можете да најдете на www.hospitality.regentclub.org
сите 24 | | | веќе видена

Постојаното одржување во кондиција на персоналот во Хотелско Угостителските објекти е многу важна, ако не и најважната работа кога станува збор за постигнување висок степен на квалитетна услуга, а со тоа и подобри резултати во работењето. Се разбира, кога се вели во добра кондиција, се мисли на стручност во работењето и постојано пратење на светските трендови во овој сектор. Навиките и потребите на гостите во Хотелско Угостителските објекти постојано се менуваат, а тоа доаѓа од високиот степен на динамиката на живеењето. Вработените во Хотелско Угостителските објекти пред се менаџерскиот тим мора овие промени да ги пратат дури и во даден момент мора да можат да ги предвидат и да ги пресретнат. За да можат успешно да се справат со ваквата ситуација, единствено што може да им помогне се постојаните тренинзи и обуки. Kултурата на угостителскиот сервис, ненаметливоста и однесувањето на персоналот мора секојденвно да се вежба да се менува и да се прилагодува според актуелните трендови кои пак од другастрана имаат ...
| | веќе видена

Храната која ја консумираме треба да содржи хранливи состијки за да се задоволат основните потреби: Снабдување на енергија Градење и одржување на телесно ткиво Регулирање на телесниот процес Правилната исхрана треба да ги задоволи трите критериуми: Енегетски вредности (kcal или kJ) Прехрамбена вреднст (протеин, минерал и витамин) Состојба на ситост За да се чуствува човекот здрав треба секојдневно да консумира храна која содржи (протеин, масти, јагленохидрати, витамини, минерали и вода) , но сè уште не постои една намирница која на природен начин би ги содржала сите потребни хранливи вредности, кои му се потребни на човекот во текот на еден ден. Потрошената количина на енергија и нутритивна вредност е зависна од годините на човекот, физичката активност но и здравствениот статус, а истата може да се задоволи доколку јадеме: Житарици или производ од жито Месо, риба и јајца Млеко и млечни производи Масти (билно или животинско потекло) Зеленчук Овошје Шеќери Луѓето кои сакаат да се исхрануваат здраво и да ...
сите 6 | | | веќе видена

Кашкавалот како млечен производ кој сите го сакате независно дали како дел од вашата омилена пица или пак од вашиот брз оброк – брза храна. Потребно е да знаете како правилно да го чувате и да го задржите вистинскиот вкус. Купувајте кашкавал во мали количини Во моментот кога ќе пресечете парче кашкавал од големото тркало тоа се изложува на кислород и од истиот момент ја губи својата влажност – особено додека го чувате во фрижидер. Добро е познато дека на кашкавалот му е потребна влажност, а фрижидерот неможе да му го понуди тоа. Токму поради оваа причина не купувајте големи количини на кашкавал доколку неможете да ги изедете. Завиткај те го правилно Користењето на пластична обвивка не е воопшто вистинскиот избор, бидејки кашкавалот е во постојана состојба на промени, пластичната обвивка која ќе ја користите нема да ја испушти влажноста надвор. Додека пак хартијата за кашкавал му дозволува да диши. Исчистете ја надворешноста Што се случува со сите тие мали исечени и вакумирани парчиња кашкавал ? Кашкавалот ...
сите 2 | | | веќе видена

За да ја добиете совршената зелена салата потребно е да ги избалансирате вкусовите, текстурата, а секако и зачините. За максимална свежина и крцкавост на зелените салати тие секогаш треба да се служат ладни. За вкусна салата “Keep it Simple” Основната состојка во зелената салата секогаш е марулата, а за подготовка на истата можете да користите два вида на марула, свежа со меки лисја и малку крцкава марула. Во процесот на подготовката на салатата секогаш избегнувајте да користите влажни лисја, сигурно се прашувате зошто. Доколку за вашата зелена салата се одлиучите да користите било каков сос, истиот нема да се задржи на исечканата марула и токму поради мокрите лисја тој комплетно ќе падне на дното од садот. Сечкајте мали парчиња лесни за јадење Листовите марула, како главна состојка, некои луѓе практикуваат да ги кинат со рака, но правилно и професионално е секогаш тие да се исечкани на мали парчиња кои лесно можат да се јадат, секако никој не би сакал да користи нож за јадење на салата, доколку тоа не го ...
| | веќе видена

Зачините се многу важна состојка во секое добро јадење. Научете како да ги одберете вистинските зачини, како да ги складирате, а и чувате правилно. Купувајте во одредени количини Никогаш не купувајте зачини во преголеми количини. Многу зачини ја задржуваат својата арома и вкус најмногу две години. Затоа добро размислете пред да купите зачини во поголеми количини. Не ги складирајте на директна сончева светлина Чувајте ги на темно место. Силната и директна светлина го има истиот ефект на зачините како и топлината. Многу е лесно да се препознае дали зачиниот кој сакате да го купите бил изложен на директна светлина, потребно е само да погледнете дали бојата се променила. Свежо наспроти Сушено Покрај големиот избор на зачини, постојат свежи и сушени зачини. Избегнувајте го сушениот магданос и сушеното нане – доколку го сакате вкусот на сушена трева можеме само да ви кажеме да уживате во јадењето. Широко познато е дека свежите билки или зачини се секогаш подобар избор и додаток во јадењето. Направете си домашен ...
сите 2 | | | веќе видена

Магазинот TripAdvisor ја прогласи бразилската плажа Ваја do Sanco за најдобрата плажа на светот. Плажата се наоѓа на архипелагот Fernando de Noronja каде можете да пристигнете само со траект. Нејзината плаво зелена вода е преполна со корални гребени, кои нудат прекрасни глетки за сите љубители на нуркањето. Во прилог ви ги прикажуваме останатите најдобри плажи на светот.
| | веќе видена

За да кажете вие дека вашиот објект е успешен, потребно е 60% од гостите кои што го посетуваат вашиот локал да се постојани гости. Еве неколку совети како да ги привлечете вашите клиенти, да дојдат повтроно: *Направете сè за вашиот гостин да се чуствува почитуван Луѓето секогаш сакаат да се чуствуваат важни и ценети кога се во посета на некој угостителски објект. Како сопственик или пак вработен во угостителски објект, секако дека ова е една од задачите кои треба да ги исполните секојдневно за да бидете успешни и профитабилни. *Запомнете го името името на гостинот Најголемата предност за вас е ако му се обратите на гостинот со неговото име, само така тој ќе се почувствува добредојден и слободен во вашиот локал. Ова нека биде вашата прва задача за успешен угостителски објект. Задачата е лесна, повторете го неговото име во првите неколку реченици додека разговарате со него. *Насмевка За некого да му покажете дека е добредојден доволно е само да го пречекате со насмевка. Ова е најсилната алатка со која секој ...
сите 2 | | | веќе видена

Има многу различни масла, како опција за готвење и иако има многу од нив кои се здрави, потребно е масло кое и после готвењето – ќе биде здраво за Вас. Кога готвите на висока температура, сакате да користите масло кое не оксидира. Оние масла кои се приложуваат на оксидација, реагираат со кислородот, и формираат слободни радикали и штетни соединенија, кои се разбира не ги сакате. Сепак, да се запознаеме со некои масла за готвење. КОКОСОВО МАСЛО Кокосовото масло е дефинитивно на врвот како најдобро масло за готвење. Над 80% од масните киселини во него се заситени, што го прави многу отпорно на топлина. Ова масло е полу-цврсто на собна температура и може да трае со години, без да се расипе. Има огромни придобивки од ова масло, кое ги убива бактериите и го забрзува метаболизмот. Погрижете се да користите органско кокосово масло. ПУТЕР Во минатото путерот, не бил многу омилен, но нема потреба зошто денес да не го користите вистинскиот путер. Тој е доста хранлив, иако редовното користење на путер содржи мали ...
| | веќе видена

Вкрстената продажба e најлесeн начини како да направите повеќе приход во вашиот бар или ресторан. Но прво мора да го разберете значењето на овие термини. Вкрстена продажба е кога препорачувате сличен или бесплатен производ на вашите гости. На пример, ако се јавите во пицерија да порачате пица со кулен, вработениот на телефон може да ви предложи да купите и некој од нивните нови призводи за многу пристапна цена. Надополнувањето од друга страна се јавува кога на гостите ќе им се понуди “премиум” верзија од производот. Ова се случува кога барменот ќе предложи подобар (или многу поскап) пијалок на гостите. Лесно е да се види дека вкрстувањето и надополнувањата навистина можат да помогнат во зголемувањето на продажбата. Но како можете да ги користите овие техники во вашиот бар или ресторан? Прочитајте и ќе научите вкрстени и тактики за надградување што успеваат. Обучете ги вашите послужувачи Погрижете се вашите послужувачи и бармени да знаат колку се важни вкрстувањето и надополнувањето на услугите. Објаснете ...
| | веќе видена

Доколку сте голем гурман веруваме дека секогаш сакате јадењето кое е на вашата трпеза да го споите со вино кое ќе го збогати вашето гурманско искуство, но пред да почнете да јадете размислете убаво кое е идеалното вино кое би одело со вашата омилена чорба или супа, доколку не сте сигурни ние ви предлагаме да одвоите еден момент и накратко да се запознаете со иделниот спој на супите и виното. Богато Chardonnay со кремаста пилешка чорба Кремасто или стручно кажано crème fraîche надополнето со чаша Chardonnay дефинитивно е најдобриот погодок и препорака од големите мајстори во гастрономијата. Виното во себе содржи доволно количество на киселост која лесно може да пробие низ густиот сос и да направи совршен спој од двете состојки. Доколку се одлучите денеска да приготвите пилешка чорба ви препорачуваме на вашата трпеза да имате вино од регионот на Франција. S auvignon Blanc и кремаста супа од домати Познатите светски ресторани постојано се докажуваат со нови трендови кои се широко прифатени од љубителите на ...
| | веќе видена

Класификацијата на вино може да се направи во согласност со разни методи, вкулучувајќи го и местото на потекло, односно ознаката, методите на правење, како и стилот, сладоста и други параметри. Значи, во различни земји се разликува виното, а и практиката на правење со текот на времето се променува. Некои класификации се со официјална заштита со закон, за виното во нивната земја, додека други класификации се создадени од организации кои се вклучени во работењето со вино, но без никаква специјална лиценца. Во рамките на Европската унија, терминот вино на англиски јазик, а и во превод, исклучиво се однесува за ферментиран сок од грозје. Додека пак, во САД како вино може да се прифати ферментиран сок од било кое овошје или земјоделски производ, со услов да е помеѓу 7% и 24 % алкохол по волумен, и да е наменетено за не-индустриска употреба. Со исклучок на киселината од јаболко, круша, сите останати вина се означуваат со зборот ‘вино’. Многу класификации на вино постојат како дел од традицијата или според ...
| | веќе видена

Честопати сме пишувале за италијанската кујна и за италијанското кафе како едно од најдоброто и место од каде почнува да се шири светската кафе култура. Сега е време кога е потребно да напишеме нешто кое би ви било од голема корист доколку сте се одлучиле да ја посетите Италија, а тоа е како да порачате јадење и истотo да го конзумирате како вистински италијанец. Можеме да почнеме со најбитните работи а тоа се тестенините. Тестенините никогаш не се послужуваат како гарнир Се случува во некои “италијански” ресторани да порачате главно јадење кое го сочинуваат неколку видови на месо, а тоа наместо да биде гарнирано со компири или витаминска мешавина, вие сетоа тоа можете да го добиете измешано со тестенини. Навистина тоа е многу погрешно и вон традициналната италијанска кујна. На сите нас ни е познато дека тестенините секогаш се слушат како главно јадење особено во Италија. Салатата не се служи како предјадење Тргнувајки од првата и основна точка, додека пак се случува салатата да биде нарачана како ...
| | веќе видена

Одлична идеја е да им понудите на своите гости, програма за лојалност, дефинирана со т.н. loyalty -картички. Меѓутоа, постојат безброј други интересни начини да се зголеми бројот на редовните гости. Ние ќе ви понудиме неколку начини. Понудете невообичаени награди Заборавете на купоните или бесплатните оброци… Италијанскиот ресторан “Vino Vidi Vici” нуди нешто малку поимпресивно. Секој клиент со 50 купувања, добива слика со неговиот лик, или име изгравирано на маса. Така, клиентите често ќе се враќаат за да седат на “своите“ маси. Направете клиентите да се чувствуваат како дома. Наградите не секогаш имаат приоритетна улога. Земете го во предвид ставањето на слика од гостинот – на ѕидот од ресторанот. Секој месец имајте „Клиент на месецот“. Така, гостите ќе се “борат“ за таа невообичаена награда и често ќе ги сретнувате во вашиот ресторан. Создадете игра. Се е позабавно кога се прави преку игра, а притоа вклучете ја и програмата за лојалност на клиентите. Земете вкусен рум, на пример. Клиентите може да ја ...
| | веќе видена

Рестораните често се соочуваат со дилемата дали да прават резервации или не. Утврдувањето на тоа дали оваа полтика за резервација е добра или лоша зависи од голем број фактори, како што се видот на ресторанот, просторот, достапноста за седење, импресиите кои сакате да им ги дадете на гостите итн. Сеуште нема конечен одговор на ова прашање и мерењето на добрите и лошите страни ќе ве насочат кон најдоброто решение за вашиот ресторан. ЗОШТО ДА ПРИФАЌАТЕ РЕЗЕРВАЦИИ? СМЕСТУВАЊЕ НА ГОЛЕМИ ГРУПИ ЗА СПЕЦИЈАЛНИ ПРИГОДИ Со информацијата ќе ја добиете “половина битка“, односно подобро да знете отколку да не знаете што ве очекува. Ако вашиот персонал однапред знае дека очекува голема група или гости за специјална пригода во одредено време, тие ќе направат се за работите да одат според планот. Вашите гости ќе бидат сместени брзо, а и ќе си го планирате потребниот персонал за конкретната вечер, за да им обезбедите на гостите најпријатно искуство што е можено. ПРИДОНЕСУВАТЕ ЗА ПОВИСОК ПРИХОД Организираните вечери со ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешко е денес да се замисли посета на ресторан без мобилен телефон. Сите си праќаат постојано пораки, се прават фотографии од јадењето, пијалокот, глетката, а во меѓувреме ѕвони шефот, бебиситерката, партнерите … Сето тоа доведува до фактот дека телефонот е премногу присутен меѓу нас. Затоа, се почесто низ рестораните се гледаат знаци за “Забрането користење на мобилен телефон“. Тешко е како ресторан да побарате од гостите да престанат да го користат својот телефон. Меѓутоа, она што можете слободно да им го понудите е, на пример, 15 % попуст доколку ги остават своите телефони кај вратата и да јадат без нив. Сепак, како што ќе претпоставите, има и добри и лоши страни во овој потег. На позитивната страна – никој нема да го слуша гласниот разговор на гостинот на другата маса и како тој разговара – додека останатите сакаат да јадат во мир. Исто така, персоналот подобро ќе може да комуницира со гостите. Одлична е идејата доколку сакате да создадете средина без телефони, каде секој ќе може да јаде без притисокот ...
сите 6 | | | веќе видена

За жал клиентите не се секогаш среќни и задоволни. Жалбата од страна на клиентот е дел од работата. Но, што треба да правите кога налутениот гостин сака да ја направи кавгата поголема? Кое е вашето решение кога гостите се гласни и вознемирени? Справувањето со конфликтите со клиентите може да биде тешко, но сепак ние ќе ви предложиме неколку идеји како најдобро да се соочите со проблемот. Бидете љубезни Ќе бидете изненадени каков ефект има насмевката и љубезниот поздрав кон една личност. Само затоа што гостинот има причина за таа намуртена состојба на лицето, не значи дека тоа важи и за вас. Однесувајте се кон клиентот со целосна почит. Не ги прекрстувајте рацете, не ги превртувајте очите и не воздишувајте иронично. Слушајте Понекогаш, клиентите сакаат само да бидат слушани. Во овие случаи, тие ќе се смират веднаш штом го добијат вашето целосно внимание. И ако гостинот е навистина вознемирен поради некоја причина која се случила во вашиот ресторан, вие всушност и му го должите тоа внимателно ислушување. ...
сите 3 | | | веќе видена

“Black Diamonda” е името на најскапиот сладолед на светот истиот чини ни помалку ни повеќе туку 817 УС Долари. Овој сладолед се служи во кафе барот ,,Scoopi,, во Дубаи.Сладоледот е направен од ванила од Мадагакар во комбинација со скапоцен ирански Шафран и парчиња од италијански црн тартуф, се разбира неизбежен детал е златото наменето за јадење од 23 карати. Ова чудо од сладолед се служи во оргинална Версаче чинија и лажичка која гостинот ја добива на поклон.
| | веќе видена

Храната која ја консумираме треба да содржи хранливи состијки за да се задоволат основните потреби: Снабдување на енергија Градење и одржување на телесно ткиво Регулирање на телесниот процес Правилната исхрана треба да ги задоволи трите критериуми: Енегетски вредности (kcal или kJ) Прехрамбена вреднст (протеин, минерал и витамин) Состојба на ситост За да се чуствува човекот здрав треба секојдневно да консумира храна која содржи (протеин, масти, јагленохидрати, витамини, минерали и вода) , но сè уште не постои една намирница која на природен начин би ги содржала сите потребни хранливи вредности, кои му се потребни на човекот во текот на еден ден. Потрошената количина на енергија и нутритивна вредност е зависна од годините на човекот, физичката активност но и здравствениот статус, а истата може да се задоволи доколку јадеме: Житарици или производ од жито Месо, риба и јајца Млеко и млечни производи Масти (билно или животинско потекло) Зеленчук Овошје Шеќери Луѓето кои сакаат да се исхрануваат здраво и да ...
сите 6 | | | веќе видена

Се што сакате да знаете за надоместок – такса за пуштање музика во вашите објекти или пак не сте сигурни околу постапката и имате некои дополнителни прашања, слободно можете да се јавите во редакцијата на Угостителство.мк – 02 3119 615. Со почит, Угостителство.мк
| | веќе видена

next