Угостителство

Гледајки во книгата на Гинисови рекорди, во категоријата “најстари хотели во светот”, победникот се наоѓа во Јапонија, а основан е во далечната 705-та година. Хотелот “Keiunk an” е изграден на место каде се спојуваат реките Hajakava и Jukava, а истата локација исто така е и една од најстарите бањи во светот. Со прекрасниот поглед кон околните планини и реки, хотелот го има задржано својот традиционален изглед, а низ годините има променето дури 52 сопственици. Оваа бројка воопшто не е голема знаејки дека овој хотел постои повеќе од 1000 години. Според критиките од посетителите, овој хотел нуди совршенa услуга, извонредна храна и удобно сместување, а ова е резултатот од долгогодишната традиција во хотелиерството и редовното обучување на вработените. Хотелот се состои од 35 апартмани уредени во јапонски минималистички стил, а цената почнува од 269 американски долари за една вечер, а во истата вклучена е можноста да се ужива во многуте термални базени со кои располага хотелот како и природниот избор кој е ...
сите 4 | | | веќе видена

Советот на Пелагонискиот плански регион ја утврди програмата за работа во наредниот период во која меѓудругото е планиран и посебен проект за развој на авантуристички туризам. Деветте пелагониски општини, Битола, Прилеп, Ресен, Крушево, Демир Хисар, Могила, Кривогаштани, Новаци и Долнени, ќе развиваат авантуристички туризам. За реализација на оваа идеја ќе аплицираат и побараат поддршка од Германското друштво за меѓународна соработка во грантова шема за поддршка на трети страни. Целта е изработка на физибилити студија за развивање на пелагонискиот регион како дестинација за авантуристички туризам. Станува збор за интегрирање на туристичка понуда на пелагониските општини преку развивање на повеќе места кои се атрактивни за сите заинтересирани туроператори. Авантуристичкиот туризам опфаќа активности кои вклучуваат интеграција со локалното населени, физички активности и посетување на културното наследство. Акцентот ќе биде на брендирањето на регионот како дестинација за авантуристички туризам, истакнуваат од ...
| | веќе видена

Ирците имаа право кога го комбинираа Ирското виски со жешко, црно кафе. Овај топол коктел веќе долго време е омилен во ирските пабови, а и полека станува ривал на најпознатиот ирски бренд, пивото Guinness . Покрај изборот за користење на најдоброто Ирско виски, можно е користење и на свеж шлаг кој што ќе го претвори Ирското кафе во нешто спектакуларно. Не заборавајте да ја загреете стаклената чаша пред да го ставите кафето. Рецепт за ирско кафе: 100ml жешко кафе 50ml Ирско виски 2 лажички кафеав шеќер малку свеж шлаг Подготовка: Ставете го шеќерот во кафето кога тоа е жешко во топла стаклена чаша, кригла или друг сад кој е може да ја издржи топлината од кафето. Мешајте додека шеќерот не се ратвори. Ставете го вискито и мешајте повторно. Нанесте шлаг крем на врвот од чашата. Не промешувајте повторно, за да не се измешаат состојките . Историја за Ирското кафе Ирското кафе е создадено од Ирскиот готвач Џо Шеридан во 1942 година во воздухопловната база Foynes , денешниот Интернационалниот аеродром Shannon во ...
| | веќе видена

Морски плодови се добиваат од водни животни како риби, мекотелци и раковидни животни. Овие животни во себе содржат протеин и се користат во многу кујни во светот. Овој поим исто така се употребува и за водни состојки како морски ракчиња и др. Терминот не е ограничен на ,,морски” суштества бидејќи тој опфаќа и слатководни животни. Многу морски растенија исто така се јадливи, како на пр. морска марула и нори кои се видови на морска трева и најпрости алги, но не се сметаат за морски плодови како такви. Но како е најдобро тие да се подготват ? ЈАСТОГ Целиот јастог ќе стигне на вашата маса најверојатно веќе исечен на две половини, овозможувајќи лесен пристап до месото со ножот и вилушката. Доколку тоа не е така, во ред е да се користи вилушката за одржување на стабилност на школката со вашата рака при разбивањето. Сепак, големите канџи најчесто доаѓаат разбиени, но ако не се, ќе треба да користете специјален кршач за канџите на јастогот. Откако ќе се раскршат канџите, повлечете го месото со вилушката. Ако сакате ...
| | веќе видена

Ана- Софи Пик е родена на 12 јули, 1969 год и е најпозната готвачка која добила три Мишелин ѕвезди за нејзиниот ресторан ’La Maison Pic’ , во Валенсија, југоисточна Франција. Таа е четврт по ред женски готвач со освоени три Мишелин ѕвезди, а исто така во 2011 година беше прогласена за најдобар женски готвач во светот, од 50-те најдобри. Таа е ќерка на готвачот Жак Пик, а нејзиниот дедо Андре, исто така готвач, прв ја добил Мишелин ѕвездата во 1934 година. Нејзините првични намери биле да не ги следи чекорите на нејзините предци и да оди во странство за да се обучува за менаџмент. Ана работи во Јапонија и САД како практикант во познати компании, како Moet&Chandon и Cartier , но сепак се повлекува. На 23 годишна возраст, во 1992, се враќа назад за да ги следи обуките од нејзиниот татко за да стане готвач, но тој по само три месеци починал. Во 1995 година, ресторанот ја губи својата трета Мишелин ѕвезда, што предизвикува бура на емоции кај Ана-Софи. Поттикната од загубата, таа се враќа во кујната и во 1997 ...
| | веќе видена

Работата како послужувч се фокусира на квалитетно обезбедување на услуги и комуникација со луѓе. Затоа менаџментот на ресторанот секогаш бара луѓе со јасно определени карактеристики. Иако може да биде потешка и поодговорна професија од тоа што сечини на прв поглед, оваа работа нуди и одлични можности кои ретко се среќаваат во другите професии. Работата како послужувач може да биде многу добро платена! Во елегантни ресторани и ресторани со брз и голем промет, послужувачот кој обезбедува квалитетна послуга преку напојницата (бакшишот) може да заработи повеќе пари од готвач, вработен во администрација, полицаец, професор итн. Дури може да заработи и повеќе од тоа што му следи како договорена дневница или месечна плата. Некои ресторани обезбедуваат и бесплатни оброци или попуст за своите вработени. Работата во ресторан нуди флексибилно работно време. Иако се работи за време на појадокот, ручекот и вечерата, преку ноќ или преку викенди, флексибилното работно време може да ви помогне да се фокусирате на домашните ...
| | веќе видена

Не сте сигурни околу големината на порција која ја сервирате, визуелно најлесно можете да одредите дали ја сервирате идеалната големина за еден човек или пак сте претерале малку со количеството на храна.
сите 2 | | | веќе видена

Но последно истражување покажува дека некои видови зеленчук сепак треба да бидат подложени на термичка обработка, за да бидат уште подобро искористени. Ова важи за доматите, спанаќот, морковот, аспарагусот и печуркит. Загревањето може да помогне за распаѓање на целулозата и за ослободување на минералните материи. Обработката на доматите ја зголемува концентрацијата на ликопен, кој го намалува ризикот од рак на простата. Но сепак термичката обработка го уништува витаминот Ц и тоа треба да се земе предвид. Спанаќот е богат со оксалати, кои се поврзани со вредни минерали (железо и калциум). И целулозата, и оксалатите ја комплицираат апсорпцијата на железото. Затоа од зелените зеленчуци ние реално може да добиеме само 5% од фактичката содржина на железото. Загревањето ја намалува содржината на оксалати до 15%. Затоа многу е важно да се скрати времето на термичка обработка. Морковот е богат со каротиноиди, кои му даваат светла портокалова боја. Загревањето на морковот ја зголемува концентрацијата на каротиноиди, ...
| | веќе видена

Македонија, Бугарија и Грција заеднички ќе прават стратегија за привлекување туристи на Беласица. Целта е да се приберат повеќе приходи преку развој на алтернативниот туризам. Нашите соседи имаат развиена инфраструктура во нивниот дел. Потребна е работа на наша страна… Горостасната Беласица, потенцијална за развој на алтернативниот туризам. Претставници од Македонија, Бугарија и Грција разработуваат стратегија како туристите да дојдат и да уживаат во природата и реткостите со кои се кити оваа планина. Од грчка страна, езерото Киркена носи вљубеници во ретки птици. „ Месното население кое живее во реонот на езерото Киркена, кај нас во Грција живее од алтернативен туризам. тука доаѓаат вљубеници во ретки птици, кои тука ги има во изобилие и времето го минуваат во нивно небљудување “ , вели Хрисанта Зиду, претставник од Грција. Населението кое живее во Беласичкото подгорје од македонска страна испушта да заработува 500 евра месечно, сметаат локалните угостители. Најголемиот проблем е немањето сместувачки ...
| | веќе видена

Важно е да се направат обиди да се научи јазикот на земјите кои ги посетувате. Не само што тоа ќе Ви помогне во логистиката, исто тка, тоа ќе предизвика позитивни чувства кај локалното население. Тоа е знак на почит и белег на културен и разумен патник. Сепак, тоа не е причина да имате одлично познавање на некој странски јазик, кој се зборува во земја, која ќе ја посетите можеби неколку пати. Убаво е да знаете неколку зборови, но не е реално да започнете да посетувате курс кој би траел долг период, а исто така би ве чинел многу. На секој патник му е потребена скромна низа на зборови кои ќе ги користи при патувањето, и тоа веднаш. Важни зборови и фрази.‘Do you speak English’ или ‘Дали зборувате англиски јазик’ е можеби најчестата реченица која се користи низ земјите. Кога не сте сигурни за некој збор, започнете со англискиот. Запамтете ја оваа реченица, може ќе се спаси од трошење на време и дилеми. ‘Здраво’ и ’збогум’ се клучни, како и ’Ве молам’ , ’ благодарам’ , ’извинете’ и ‘жал ми е ’. Во многу јазици ...
| | веќе видена

Клубот на гастрономи од хрватска имаше можност да ужива во виното кое доаѓа од најдобрата винарија. Винаријата во срцето на тиквешијата, со иделни климатски услови и температура од 4о°C и тимот на професионалци во својата област го направиле најдоброто вино во Македонија уште во далечната 1999 година, која ја потврдува и заслугата за сите награди и позитивни критики кои се добиени од странските критичари. Покрај продажбата на виното во Македонија, истото се очекува да биде презентирано и во Европските земји за да се уверат дека македонското поднебје може да даде навистина исклучително квалитетен производ. За време на дегустацијата, повеќе сортни македонски вина биле споени со врна домашна кокошкина паштета, македонската автохтона врста на Мускат темјаника, берба 2013, совршено се вклопува со вкусното кравјо сирење. Освен тоа хрватскиот клуб на гастрономи ја имаше можноста да ужива во совршениот спој на домашно приготвена храна и најквалитетните вина од македонската винарска визба која во моментот работи со ...
| | веќе видена

Неверојатни колачиња од три состојки, звучи неверојатно нели ? Е па време е да ве запознаеме со едноставениот рецепт со путер од кикиритки. Ова не е типично колаче, бидејќи има значително помалку шеќер во однос на вообичаените слатки. Тоа е одлично за оние кои го обожаваат благото, помалку шеќер значи повеќе опуштање, зарем не ? За да подготвите 18 парчиња потребно ви е: 1 чаша бело вегетаријанско чоколадо 1/2 чаша крем од путер од кикиритки 2-4 лажички јаворов сируп, на собна температура Начин на подготовка Во сад ставете вода да врие, а над него друг, помал сад, каде што ќе го ставите чоколадото да се топи. Потоа се додава во истиот сад путерот и се меша додека да се добие хомогена смеса. Се става настрана, додека убаво не се излади и се промешува со јаворовиот сируп. За посладок вкус користете 4 лажици. Во подготвен калап, посипете со сецкани кикиритки и чоколадни трошки, по желба, а потоа ставете ја смесата над нив. Потребно е да стои во фрижидер најмалку 1 час, а потоа пред да ги сечете, оставете ги ...
сите 16 | | | веќе видена

Дали знаете дека бојата на вашиот филџан има големо влијание во перцепцијата на вашето кафе Истражувањето предводено од George Vandoorn инспирарн од локалниот бариста кој му рекол дека консумирањето на кафето од бел кристален филџан има подобар, квалитетен и чист вкус, споредено со вкусот кога пиете од обоен филџан. За време на истражувањто, за да се утврди дали навистина филџанот има голема улога во вкусовите на кафето во локалните кафитерии се користени три вида на филџани: кристален филџан хартиена чаша пластична чаша За време на истражувањетот учесницте кои го дегустираа кафето во обоена чаша, а подоцна го вкусија кафето од безбојна стаклена чаша рекоа дека има разлика и дека таа не е толку голема. Со ова истражување тие ја исклучија можноста за големата разликата во вкусовите на обоена и безбојна чаша. Сепак постои можност вашата перцепцијата да си поигурва со вас додека го пиете вашето кафе, независно дали е тоа слатко или пак горко, безбојната чаша и кажува на вашата перцепција дека кафето кое го ...
| | веќе видена

Иако готват во најдобрите и најелитни ресторани, светските готвачи ги откриваат најдобрите ресторани во Европа, каде тие уживаат во квалитетно приготвената традиционална храна. “La Merenda” – Nica Овој ресторан нема телефон и не работи за викенд. Малиот и шармантен ресторан во стариот дел од Ница е еден од рестораните кои се уште го имаат задржано античкиот изглед. Готвачот D ominique Le Stanc, кој порано работел во познатиот и наградуван ресторан “Le Chantecler”, во хотелот Negresco, го преземал овој ресторан, во средината на деведесетите години, како место кое што веќе 20 години сервира традиционална храна. По преземање на ресторанот променето е многу малку, храната се припрема во едноставна отворена кујна, менито е напишано на зелена табла со креда, а понудената храна се менува во зависност од годишното време. Цената на главното јадење изнесува приближно до 1350 долари. “Bodega Donostiarra” – San Sebastian Овој традиционален бар, основан е во 1928 година во областа Грос, во Шпанија. На ова место ќе ...
| | веќе видена

Од првиот ден кога народот го има пробано кафето за прв пат во својот живот, тоа до ден денешен е еден од омилените пијалоци кој неуморно го мешаат со нивните омилени алкохолни пијалоци, резултатите се совршени. Во минатото секоја порачка во локалните кафетерии била кафе со крем или пак само најобично еспресо, но сега сите со сигурност знаете барем еден пијалок во кој се мешаат кафе и жесток пијалок. Сепак кафе културата и културата на пиење коктели се има изменето низ годините, а мешањето на пијалоците можеме да кажеме дека нема граници, земете топло црно кафе, жесток пијалок по избор, шалаг и неколку зрна кафе, задоволството во крајниот производ е незаборевен. Најчесто поставуваното прашање е: Зошто кафето секогаш одлично се вклопува во коктели ? Доколку ги погледнеме фактите, нема да видите класична кафетерија каде ќе ви понудат коктел со кафе, а доколку сте љубители на коктел ќе видите на менито барем еден коктел кој е инспириран од кафето. Сега тука повторно се навраќаме на муабетот кој потврдува дека ...
| | веќе видена

‘Јадењето надвор’ претставува различни искуства на јадење, додека јадењето во ресторан е универзалено. Иако Вие сте гостинот односно клиентот, малку шарм би помогнал во големото внимание добиено од страна на послужувачот. ИЗБОР НА МАСА Ако не сте задоволни со изборот на масата, прашајте дали е можно да бидете сместени на друга маса, и направете го тоа без да предизвикате големо нарушување. Ако послужувачот и помага на госпоѓа или госпоѓица при седнувањето на своето место, таа треба грациозно да прифати, и да почека до допирањето на столот до задната страна на колената пред да почне да седнува. ВИНО И ВОДА Ресторанот треба да понуди флаширана вода, и исто и од чешма. Некој треба да ја превземе контролата за порачување на вино, а тоа треба да биде личност чие знаење за вината е на завидно ниво. ПОРАЧУВАЊЕ Кога јадете во група, треба да се потрудите да го поедноставите изборот со претходно пребројување. Штом ќе изберете, затворете го Вашето мени. Ако знаете дека некој друг ќе се погрижи за сметката, порачајте ...
| | веќе видена

Како и многу други, веројатно сте љубител на алкохолен пијалок независно каков. Доколку сте светски патник потребно е да знаете дека постојат неколку алкохолни пијалоци би требало да ги пробате во својот живот. При посета на некое туристичко место секогаш сакаме да ги пробаме традиционалните јадења и пијалоци, само така може да се почуствува местото со сите сетила. Следува кратка листа на некои од најпознатите алкохолни пијалоци кои ви ги препорачуваме да ги пробате, доколку сте во можност. Саке, Јапонија Првично, овој јапонски традиционален пијалок бил во форма на каша со зрна од ориз, за денеска да биде вино направено од ориз кој во семе има 15 до 17 проценти на алкохол. Денеска овој пијалок има повеќе од 1600 производители на повеќе видови од овој алкохолен пијалок. Запаметете дека сакето се служи малку оладено. Гинис, Ирска Многу ретко кој не е запознаен со овој светски лидер во пивската индустрија. Гинис потекнува од земја во која имаат национален празник за пиење на пиво, сепак Гинис не е единствено ...
| | веќе видена

Во организација на “Beogradski Manifest” i JP “Beogradska tvrđava” почнувајки од 22 ри до 24 ти мај 2015, ќе се организира првиот “Beogradski Manifest” - голема саемска манифестација и дегустација која ќе биде одржана на Калемегдан. На оваа тридневна манифестација која ќе се одржи на горниот и долниот дел од тврдината Калемегдан ќе бидат претставени значајни културни и туристички атракции од Србија и околината. Посетителите за прв пат ќе имаат можност на едно место да ги видат сите работи кои ја прават Србија интересна и привлечна туристичка дестинација, прикажана на модерен и современ начин. Покрај туристичкиот дел, планирано е да бидат претставени и традиционални јадења кои ќе можат посетителите да ги уживаат проследено со музички и филмски содржини.
| | веќе видена

Коктелите, мешаните пијачки и чистите пијачки се прават со бренди, виски, водка, џин, рум cordials и други типови на алкохолни пијалоци. Како послужувачи треба да бидете запознаени со одликите на секој од овие типови алкохолни пијалоци. Бренди е алкохолен пијалок произведен со дестилација на вино или ферментирана овошна смеса. Самото име „бренди“ означува дека алкохолот е направен од вино, а постојат и различни типови на брени зависно од овошјето кое е користено. Познато бренди е коњакот, кој се дестилира во областа близу градот Коњак, Франција. Виски е алкохолен пијалок дестилиран од ферментирана житна смеса и стареено во дрвени буриња. Квалитетот на водата, житото и квасецот, како и самите техники на производство имаат голема улога во вкусот и полноста на вискито. Повеќето ресторани имаат на располагање разни типови на виски. Водка се дестилира од житна смеса но не е стареено како вискито. Нема боја, арома и вкус. Бидејќи има неутрални карактеристики често се послужува во мешани пијалоци и коктели. Џин е ...
| | веќе видена

Сигурно сте забележале дека кога подготвувате јадење според рецепт се споменува дека треба да додавате сол на одредени моменти, но дали тоа секогаш е најдобриот момент за посолување на јадењето. Познатата готвачка De Sousa има направено експеримент со цел да дознае дали има и каква ќе биде разликата доколку ја посолите храната пред готвењето и откако готвењето е завршено. Во овој експеримент готвачката има подготвувано две јадења, гулаш со говедско и печени моркови во фурна. И двете ги има подготвено по два пати, во првиот случај солта е додадена на почетокот, а еднаш на карјот од готвењето. Готвачката забележала дека јадењето има посолен вкус ако солта се додаде уште на почетокот, затоа што на тој начин има време таа добро да се соедини со храната додека трае процесот на готвење. Токму од овој експеримент можеме да кажеме дека солта подоборо е да ја додадете што е можно порано при готвењето. Доколку се одлучите тоа да го сторите при крајот, солта секако ќе остане на површината и нема да го даде вкусот како ...
| | веќе видена

next