Угостителство

Секој бизнис бара одредена инвестиција во маркетинг стратегија, па така и угостителскиот. Покрај класичните реклами за медиуми и веројатно најдобрата маркетинг алатка “mouth to mouth” преку која задоволните гости ќе ве пофалат пред потенцијалните, постoјат уште многу начини како да го доближите вашиот угостителски бренд до вашите клиенти и да создадете чувство на припадност.Ајде да погледнеме што претставуваат персонализирани детали за угостителството. Без разлика дали станува збор за кафе – бар или огромен ресторан со неколку сали кој има капацитет и за неколку стотици гости, добро е да ги знаете и да ги имате во вашиот објект.Персонализираните детали во угостителство претставуваат сите оние елементи кои гостите ќе имаат можност да ги видат на масата од чинии па се до салвети, а кои ќе носат моќна порака или пак логото на вашиот бренд. Чиниите во кои ги сервирате јадењата од менито најдобро е да бидат керамички доколку сакате на нив да биде испечатено вашето лого. Кај стаклените чинии или чаши, најдобро е ...
| | веќе видена

За секој гостин е важно да пие од чиста и здрава чаша во еден ресторан или кафе – бар. За оние поупатени гости најважно е пијалакот да биде наточен во соодветна чаша. За секој пијалак се користи различна чаша и ова златно правило во угостителските објекти мора да биде применувано. Во продолжение ви претставуваме различни видови на чаши како и која за кој пијалак би требало да ја употребите. Тамблер или стандард чаша (Tumbler glass) Најчесто ова е чаша за сите намени. Се користи за вода, безалкохолни пијалаци и одредени видови на коктели. Во некои ресторани чашата се користи и за дегустација на одредени видови на трпезно бело вино. Чаша за вино (Standard Wine Glass) Кога зборуваме за винска чаша има стотици варијации на чаши, но тука ќе се задржиме на основната. При точење на вино, задолжително е чашата да има тенка дршка така што топлината од рацете на оној што ќе ја консумира нема да влијае на температурата на виното. Винската чаша треба да е широко отворена за да може да ја почувствувате аромата. Обично, ...
| | веќе видена

Оброкот не е целосен без пијалак. Ако сакате вашиот ручек да го заокружите со добро избрана чаша алкохол, следете ги овие неколку правила со цел да постигнете комбинација со која ќе го унапредите неговиот вкус и целосно ќе уживате во гурманското искуство. Пивото нека биде основа на оброкот Пивото може да додаде раскош на храната. Тоа има неверојатна способност да го зголеми уживањето во неа ако го комбинирате со храна која има контрастен вкус. На пример, ако на месото сте му додале зачини, обидете се да го ублажите вкусот со некое светло, не многу јако пиво. Наспроти тоа, лесните јадења подобро одат сотемно пиво. Ако пак не сакате вака да давате поинаков вкус на оброкот, тогаш можете зачинетите јадења да ги комбинирате со темни пива, а полесните со посветли, со што нема да го загубат вкусот. Десертот зачинете го со жесток пијалак Секој жесток пијалак оди одлично со десерти. Многу од нив, како на пример румот и брендито, се дел од многу слатки рецепти. Покрај тоа, можете да експериментирате и со други оброци. ...
| | веќе видена

Задачата на послужувачот е да го контролира темпото на целото послужување на гостите со цел јадењето да тече глатко и да не биде ниту убрзано ниту одложувано. Бидејќи вие сте личноста преку кој гостите имаат контакт со кујната, мора да бидете сигурни дека оваа врска ќе функционира прописно. Откако ќе добиете целосна нарачка треба да решите кога ќе ги пренесете нарачките во кујната за да бидат подготвени. Добро правило е да го известите готвачот за главните јадења точно пред да почнете со послужување на предјадењето. Доколку гледате дека гостите подолго време пијат коктели не брзајте со нарачките. Во помали кујни нарачките се пренесуваат во целост, а вие треба само да го известите готвачот што побрзо. Во поголеми кујни, послужувачот е оној кој го координира темпото на информирање на кујната за нарачките, а со тоа го контролира темпото на ручекот или вечерата. Потребно е да го знаете времето на подготовка за јадењата кои се нарачани за сите делови од јадењето да бидат приготвени во исто време. На пример ...
| | веќе видена

Реномиран како светски, најсакан шампањ и еден од првите луксузни брендови во историјата. Самото име претставува глобална икона на луксуз и прослава. Низ целиот свет Moët & Chandon веднаш се поврзува со вековна традиција и модерно задоволство, долгогодишен гламур кој се движи од црвениот тепих, кон церемонии од висок ранг, до меѓународни избори и престижни спортски натпревари. Историјата на шампањското - Основната изработка на шампањот била во 1743 година од Клод Моет , трговец на вино, кој првично го нарекол пијалокот Moet et Cie (Moet and Co.). Но, неговиот внук, Жан-Реми Моет, со брзина на светлината го трансформирал овој шампањ во широко распространет и поттикнат од својата амбиција го промовирал новиот престижен луксузен бренд. Неговите лични посети во Франција загарантирале договори, а неговите идеи направиле столб за соработка со бизнис елитата што се одржува и ден денес. Тој верувал дека над се она што претставува шампањот – клучно било задоволството што го носи. Неговата визија важи и денес. ...
| | веќе видена

Комбинацијата од доручек и ручек или пак попознато како Brunch можеме да кажеме дека е омилениот оброк на сите кои сакаат за време на викендите да спијат до попладневните часови. Тој е вкусен оброк кој наликува на оние кои најчесто ги конзумираме за појадок, проследени со неколку освежителни пијалоци. Опкружени со вашата фамилија и пријатели, вие можете да направите јадења кои ќе бидат вкусни и сочни, а на крајот како награда ќе добиете многу пофални зборови за вложениот труд. Доколку сеуште не сте се одлучиле што ќе го сочинува вашето велигденско мени, ние сме тука да ви дадеме неколку идеи… Предјадење Доколку сте претерале со велигденските колачиња, обидете се да го започнете утрото со чинија полна сезонско овошје, независно дали тоа ќе биде еден вид или пак освежувачка овошна салата. Главно јадење Знаеме дека појадокот е една од најбитните работи за енергичен почеток на денот, токму тука имате голем избор на јадења кои ќе го надополнат овошјето, палачинките или пак француските лепчиња се најдобриот ...
сите 2 | | | веќе видена

Послужувач, претставува одличен начин да се заработи доволно, без да се работи од 9 до 5. Текстот подолу ќе Ви ги прикаже суштинските обврски на оваа професија и зошто тие се важни. Трите основни должности се : Да обезбеди пријатност кај гостите, активност при одржувањето и работата после гостите . Обезбедување пријатен престој кај гостите - Што е разликата помеѓу угостителство и услуги ? Угостителството е пресрет на гостите, важноста тие да се чувствуваат добредојдени, да се биде пријателски насторен кон нив, и внимателен, кажано со еден збор, да ги третирате гостите како да се во Вашиот дом . Услугата од друга страна, е минимум во споредба со угостителството, односно, примање на нарачка, слушање на наредби, и чистење на табли и чинии. Услугата е дел од Вашата работа, но тоа е дел од она што треба да му го понудите на гостинот во вашиот ресторан. Останатите должности на послужувачот се: Поздравување на гостите, демонстрација на менито, одговарање на прашањата од гостите, продажба на специјални понуди од ...
| | веќе видена

Четврта година по ред Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ) го претставува својот туристички потенцијал на саемот за туризам во Москва, Русија (MITT). Повеќе од 2056 егзибитори и туристички компании како и 203 туристички дестинации ја претставија својата понуда на најважниот саем за туризам на рускиот пазар, кој се оддржува од 18 до 21 Март, 2015 година. Претставници на АППТРМ се сретнаа со партнерите и соработниците, продолжувајќи ја одличната соработка со рурскиот тур оператор “7 Tour” кој веќе неколку години носи руски туристи во Македонија. Од минатата година започна и соработката со Руската Асоцијација на тур оператори и туристичките агенции Amigo tours и Inter-visam чии претставник е г-ца Росолин Ирина. Ирина Росолин е и основач на Здружението “Посетете ја Македонија” веб портал кој нуди тури за Mакедонија и информации за најатрактивните туристички дестинации во нашата земја. Промоцијата на Република Македонија на овој саем е исклучително важна, искористувајќи ја можноста да се зголеми ...
| | веќе видена

Туристичкиот потенцијал на Македонија претставен на последниот саем во зимската сезона “TUR Resemässan i Göteborg” кој се одржува во Гетеборг, Шведска. Повеќе од 600 егзибитори и туристички компании како и повеќе од 100 туристички дестинации ја претставуваат својата понуда на најважниот саем во Шведска кој се оддржува од 19 до 22 Март, 2015 година. Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот (АППТ) со нов дизајн на штандот и нови промотивни материјали го претставува туристичкиот производ од Македонија на уште еден туристички саем на Нордискиот пазар. “Оваа година остваривме средба и одржавме успешна презентација пред продукт менаџерите на шведскиот тур оператор “TUI Fly Nordic” кои изразија интерест да ја постават Македонија на шведскиот пазар во нивната туристичка понуда за претстојните сезони. Одичната авионска конекција со Шведска преку директните линии од Скопје до најголемите шведски урбани центри Стокхолм, Гетеборг и Малме го зголемија интересот за посета на нашиот главен град како атрактивна “City ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските национални ресторани се специјализирани тематски ресторани со определена идеја и со национални елементи. Содржат македонски мотиви во ентериерот, а просторот е опремен е со инвентар во традиционален стил. Во овие ресторани се приготвува определен асортиман на јадења од домашната кујна и се нудат разни видови на вина, ракии и безалкохолни пијалоци. Ги има во градовите, руралните средини, туристички дестинации, во шумски и планински локации. Вакви национални ресторани можат да се изградат и при постоење на соодветни погодности – стари куќи или други соодветни објекти кои што може да се преуредат. Ентериерот на овие ресторани најчесто се состои од дрвен таван со греди, бели варосани ѕидови, дрвен под со дебели даски. За осветлување се користат свеќи, ламби или фенери. Во зависност од видот на ресторанот најмногу се користат дрвени маси со различна форма и големина. Се покриваат со традиционални покривки изработени во различни бои и шари, најчесто во црвена боја . Од истиот материјал се и салветите. ...
| | веќе видена

По десети пат оваа година, почнувајки од 25ти до 29ти Март ќе се одржи “Бисер Мора 2015″. Пред 10 години овој фестивал има здрушено 20-тина хрватски готвачи додека пак денеска истиот фестивал на истото место може да се пофали со речиси 250 готвачи, во хотелот Svpetrvs ќе се појават готвачи од Хрватска, Македонија, Србија, Словенија и останати. Посетителите на овој натпревар ќе ја имаат можноста да уживаат во медитеранската кујна, македонската, босанската и српската традиционална храна, готвачите кои ќе бидат присутни на овој настан ќе подготвуваат најразлични јадења, а винариите се очекува да ги покажат нивните најквалитетни вина. Една од занимливостите на овој настан ќе биде подигање на белото знаме за чистота на морето и плажите во Хрватска со кои можат да се пофалат само неколкумина. Како и секоја година, покрај натпреварите помеѓу готвачите, настанот вклучува и предавање, дегустација, забавна програма и тематска вечер.
| | веќе видена

Како да започнеме да зборуваме за одличната храна како што е оризот? Ширум светот, различни народи ги употреубаат намирниците кои се карактеристични за нивното поднебје за да направат вкусни оброци заедно со оваа житарка. Оризот е главна ѕвезда на јадењата кои може да ги зготвите за помалку од половина час, но и храна за специјални прилики како венчавки или религиозни празнувања. Ќе ги видите различните начини на кои се приготвува оризот ширум планетата во следниве 14 чинии со ориз.Доколу помисливте дека ги знаете речиси сите популарни јадења со ориз како паела, рижото, пржен ориз се обложуваме дека не сте во право. Варијациите со ориз во чинијата на глобално ниво ги има многу повеќе.На следнава листа нема да најдете рецепти за оризови супи или колачи со ориз, но и речиси нема да пронајдете порција ориз која не е во комбинација со многу колоритен сезонски зеленчук. Ајде да пропатуваме низ светот за да видиме како се подготвува оризот. American Fried Rice (Thailand) Американскиот пржен ориз најчесто се ...
| | веќе видена

Во туристичката понуда на Македонија за годинава се вклучени 232 хотели кои се категоризирани според европски стандарди. Како што информираат од Министерството за економија според новите законски прописи досега меѓу оние луксузни сместувачки капацитети што ги потврдија своите ѕвездички се најдоа и четири хотели од највисока категорија наречена супериор. Во овие хотели со 5 ѕвезди се вброија скопскиот хотел “Александар палас”, потоа на граничниот премин кај Гевгелија хотел “Принцес”, во селото Леуново, крај Мавровското Езеро хотел “Радика” и во Скопје новиот хотел “Буши” лоциран во Старата скопска чаршија. Според анализите што ги подготвило ресорното министерството во високата категорија со 5 ѕвезди се вбројуваат уште 13 хотели лоцирани во повеќе македонски градови и тоа во: Скопје, Гевгелија, Стар Дојран, Берово, Велес, Струга и Охрид. Дел од луксузните хотелски објекти се најдоа и 46 објекти кои им нудат услуги на посетителите од класата со 4 ѕвезди и уште два од повисока супериор класа исто така ...
| | веќе видена

Еден од важните критериуми кога гостинот одбира угостителски објект секако е и услугата или љубезноста на послужувачите. Со сигурност, би можело да се каже дека однесувањето на угостителскиот работник е еден од факторите дали гостинот ќе посака да дојде уште еднаш во локалот или не. Секој гостин сака да има место на кое би се чувствувал баш како дома, опуштено, добредојдено, разгалено… Секој добар послужувач на ум би требало да ја има онаа старата, добра фраза дека гостинот е секогаш во право. Прочитајте неколку совети за тоа како да ги направите вашите гости да се чувствуваат удобно и убаво во локалот. Секој сака да види насмеано лице. Една од најпосакуваните карактеристики која би требало да ја поседува секој угостител е позитивноста. Шарматниот, насмеан угостител се труди да не прави грешки, а кога случајно ќе си ја дозволи, се труди да ја поправи и од неа да научи многу, како во иднина не би се повторила. Насмевката во угостителството е повеќе од потребна. Впрочем кој би сакал да види тмурни, намрштени ...
| | веќе видена

Johnnie Walker Blue Label наскоро ќе стане прво паметно шише со жесток пијалок. Производителот на жестоки пијалоци, компанијата Diageo склучи договор за соработка со фирмата Thin Film Electronics ASA која поседува посебна технологија за изработка на паметни лепенки. Технологијата која овозможува изработка на такви лепенки се вика OpenSense , а информациите во лепенката се добиваат преку NFC. Сè што треба да се направи е да се доближи паметен телефон до шишето и на неговиот екран ќе се појават информациите што производителот ги наменил за потрошувачите. Со оглед на тоа што лепенката има сензор, преку истата има повеќе можности за комуникација помеѓу потрошувачот и производителот, во споредба со стандардните QR лепенки. OpenSense NFC лепенките можат да му прикажат на клиентот различни содржини, на пример рекламни пораки, како и посебни погодности во вид на купони. Откако ќе се отвори шишето, потрошувачот може да добие поинаков тип на информации, како на пример рецепти кои го вклучуваат овој пијалок.
| | веќе видена

Почнувајќи од 28 до 31-ви Мај во Шибеник ќе се одржи меѓународниот фестивал „ Вкуси го медитеранот“, единствената гастрономска-културна манифестација, која ќе се организира оваа година во склоп на францускиот фестивал Rendez-vous. За таа пригода, Хрватска прв пат ќе ја посетат три светски познати готвачи закитени со Мишелин ѕвезди, што ќе биде дополнителна поромоција на Хрватска и Шибеник во светската гастро култура и гастрономската сцена. Целта на фестивалот е промоција на медитеранската храна, култура и традиција, а оваа година посебен акцент ќе биде ставен на француската гастрономија. Големиот дел од фестивалската програма ќе биде одржан во несекојдневен амбиент во реновираната тврдина Св. Миховил, која е прогласена како најголема атракција во Хрватска за 2014 година. Заедно со Италија, Шпанија, Португалија, Грција, Хрватска е запишана во книгата на UNESCO како земја чија храна е признаена како нематеријално културно наследство. Во тој контекст, долгорочната цел на фестивалот „Taste the ...
| | веќе видена

Кога би ги прашале ирците што е најдоброто од нивната земја, без размислување ќе ви одговорат дека тоа е пивото Guinness. Токму ова пиво го има превземено пазарот уште во далечната 1977 ма година, а токму денеска се полни во 49 држави и се продава во речиси 150. Многу е тешко да отпатувате некаде во светот, а да не го видите вашето омилено Guinness пиво, дури и да се решите да отидете на патување во Африка немојте да се изненадите дека дури и 40 проценти од ова пиве се точи токму таму, веруваме дека не сте ги знаеле овие 10 работи за пивото кое од секогаш сте мислеле дека е црно. Оваа листа можеме да започнеме со бојата која многу луѓе во светот мислеле дека е црна, но таа всушност е рубин црвена. Покрај тоа што секојдневно се пие огромна литража на пиво, бизнисот за ирците не застанува тука, тие секојдневно продаваат повеќе од 10 милиони чаши во светот. Доколку внимателно го насочите вашиот поглед во логото, ќе забележите дека има симбол на харфа, инструмент кој потекнува уште од 14 тиот век. Бидејки ...
| | веќе видена

Филе е месо без коски, добиено од месо или риба, а мињон е француски збор што означува вкусно. Заедно, филе мињон означува вкусно филе . Нема причина да бидете скептични во обидот на готвењето на филет. Тоа е едно од најлесните работи кои можат да се зготват. Совршеното филе е солено, крцкаво однадвор, а сепак меко и сочно во внатрешниот дел. Да започнеме ! Како да изберете добро парче филет ? При купувањето на филе, или говетскиот стек погледете ги рабовите каде е исечено. Следете ги следниве насоки : Месото треба да има добра боја, да изгледа свежо, но не влажно. Работ каде е пресечено месото треба да биде мазен, а не парталав. Ако е паковано местото, избегнувајте месо со вода на дното од пакетчето, или со течни остатоци. Тоа треба да биде ладно на допир. Како се готви филе мињон ? При готвење на филет, земете го во предвид печењето на скара, во рерна, а може да го приготвите и со династање. Најдобар начин да се готви филе, е да биде во контакт со директна топлина. Долгиот и бавен процес, може да го ...
сите 12 | | | веќе видена

Температурите се покачуваат полека но сигурно целосно ќе го исфрлиме топлото кафе и ќе го замениме со чаша ладно кафе погодно за летните горештини. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за приготвувањето ладно кафе низ светот, продолжете со читање. Сигурно ќе запомните некој интересен факт кој ќе го споделите со своите пријатели. Cold Brew Иако звучи луксузно и со него ќе ве послужат во сите тренди кафулиња во Америка, опремата со која се прави ова кафе воопшто не е нешто посебно. Станува збор за апаратите за кафе како Toddy или Filtron , кои иако звучат кул, во суштина се само пластичен сад кој го исцедува кафето преку филтерот во стаклен сад. Како и да ви звучи ова, крајниот производ од овој начин на правење ладно кафе е навистина фантастичен. Кафето се остава да се цеди во филтерот 12-24 часа, и пред да се послужи се разредува со вода или млеко.Oваа подготовка го ослободува кафето од киселините, што е одлично за оние кои имаат проблеми со стомакот. Кафето што се добива на крај има уникатен вкус, богата ...
| | веќе видена

Готвењето без рецепт е лесно ако знаеш успешно да ги извршуваш следните техники. Печењето сепак е секојдневна рутина која се користи при готвењето. За да го зготвите најсовршеното јајце, треба да знаете кога да запрете. При готвење на јајце отстранете го садот кога жолчката е доволно ‘течна’ но сепак, доволно зготвена. Со тоа ќе се спречи јајцето да биде препечено и исушено. Кога печете месо, пиле или риба, готвењето на пониска температура – подолно време е обично најдобро, само бидете сигурни да го завршите печењето веднаш штом ќе ја достигне правилната внатрешна температура. Варењето е метод на делумно готвење на зеленчук кој што се става во вода што врие и веднаш се потопуваат во мраз за да се запре готвењето. Во зависност од структурата на зеленчукот, тие треба да се варат од 3 до 7 минути. Варењето го забавува губењето на вкусот, бојата и хранливите материи. Вриење Кога готвите нешто во течност, важно е да се обрне внимание на температурата на течноста. Варењето (значи готвење нешто во вода која е 100 ...
сите 2 | | | веќе видена

next