Угостителство

Пивото е алкохолен пијалок кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни растенија: јачмен, хмељ), кој не е дестилиран после ферментацијата. Производството на пиво и некои други алкохолни пијалоци често се нарекува превривање (англиски: brewing ). Историски, пивото е познато од Античките Египќани и Месопотанци, и датира од пред 4000 год. п.н.е., но овие пива биле апсолутно поинакви од пивата кои се денеска на пазарот. Но и по многу години тие се еден од најчестиот пијалок во светот, а секако кога патувате потребно е да знаете како да ги нарачате. Во овој артикал ќе научите како да нарачате пиво на 5 јазици. Австралија Можеби ќе си помислите, зошто би требало да знам како да порачам пиво во Австралија, кога и со англиски ќе се снајдам? Точно, тие зборуваат англиски, но аussie сленг на англиски. Доколку се најдете во паб, треба да изговорите: “ A schooner of Pure Blonde please, mate! ” Франција На вашиот одмор во Франција, сигурно на крајот од денот, откако веќе сте се измориле од истражување на ...
| | веќе видена

Ако некогаш сте имале желба да ручате или вечерате во воздух, на отприлика 50 метри висина, благодарение на иновативноста на групацијата The Fungroup таа желба може да ви се оствари. Имено архитектите од The Fungroup дошле до идеја да изградат ресторан во воздух, истата идеја ја реализирал градејќи го првиот ресторан од таков вид во Брисел, а до денес оваа „прослава на небо“ се нуди дури и во 44 земји во светот. Ресторанот во воздух инаку е маса на која се прицврстени столчиња, а дигалка ја држи целата конструкција. Ресторанот е целосно прилагодлив за гостите, така што тие имаат можност да одберат локација на која ресторанот ќе се постави, за тие да можат да јадат и притоа да уживаат во својата омилена панорама. Сите оние кои не се плашат од висина и се љубители на авантури, повикани се да уживаат во овој сосема необичен ресторан, кој во својата понуда има појадок, ручек и вечера. Единствено нешто на кое гостите треба да внимаваат е тоа да бидат врзани т.е за случајно нешто од приборот за јадење да не им ...
| | веќе видена

Добри пријатели, добра храна, добро вино и добар муабет би значеле дека имате одлична вечер. Чувствувајте се удобно и релаксирано околу нарачувањето, виното во рестораните е лесно постигнувачка цел за луѓето кои што сакаат да го прошират своето знаење на оваа тема.Вработените во рестораните не се обидуваат да ве заплашат или да ве засрамат, така што нема причина зошто би сакале да се обидете да ги импресионирате нив, или пак вашите пријатели, правејќи се дека знаете повеќе за виното отколку што навистина знаете.Да претпоставиме дека одите во реномиран ресторан со пријателите, и вие го добивате менито. Знаете нешто околу вината, но не се сметате себеси за експерт, а сакате да оставите добар впечаток на масата. Што би направиле најпрво? Следуваат 7 совети кои што ќе ви послужат околу изборите кои што би можеле да ги направите: Останете на своето! Не се заплашувајте од менито за вино, без разлика колку долга и да е. Погледнете ги белите и црвените вина кои што одговараат на вашиот буџет. Доколку пронајдете ...
сите 3 | | | веќе видена

Дефиниција: Во уметноста на кулинарството, изразот al dente реферира на степенот на подготвеност на соодветно зготвена паста. Терминот al dente доаѓа од италијанската фраза која што што во слободен превод би значело тестенини што „крцкаат под забите“. Al dente тестенините треба да се меки, но сепак цврсти додека ги конзумираме. Во никој случај не треба да се кашесто зготвени, кашестите тестенини се пропаднати тестенини за италијанските готвачи. Некои готвачи сугерираат кога конзумираме од тестенините што се зготвени al dente , треба да се појави мала бела точка на центарот од парчето тестенина. Други пак сугерираат дека al dente тестенини се оние тестенини кои немаат бела точка на нив. Точката всушност го претставува центарот на оние тестенини кои се недоволно зготвени. Во секој случај, al dente тестенините треба да бидат поцврсти додека ги конзумираме, во споредба со оние тестенини кои ги готвиме подолго време. За да проверите дали се al dente , пробајте ги тестенините минута или две пред потребното време ...
| | веќе видена

Имате листа на јадења на менито во ресторанот, но како да го претставите пред своите гости на најдобар можен начин? Во светот на кулинарството добро познато е дека изгледот на јадењето е еден од најважните фактори кои ќе ги привлечат или одбијат вашите гости да одберат одредени јадења. Начинот на кој јадењето е поставено во чинијата, распоредот на прилогот и главното јадење, фузијата на бои и употребата на различен прибор за јадење, е првиот впечаток кој вашиот гостин го добива и одлучува дали тоа ќе биде љубов на прв поглед или не. Постојат многу начини на кои може да се презентира една чинија. Накратко запознајте се со основните правила за послужување и презентација на храна, како да употребите необичен прибор на обичен начин, или пак обичен прибор на необичеан начин. Кој ги презентира јадењата во вашиот ресторан? Во зависност од видот, големината и капацитетот на рестроанот кој го поседувате, презентацијата на храна е работа која можат да ја прават готвачот, послужувачот, специјално лице одредено за оваа ...
сите 3 | | | веќе видена

Аперитив ( ap é ritif ) е алкохолен пијалок кој се служи за “отварање апетит” пред главното јадење. Често се служи со некое мало јадење, како што се маслинки или крекери. Зборот аперитив потекнува од латинскиот збор „ aperire“ , што значи „отварање“. Аперитивот се одредува према храната која се сервира пред главното јадење. Тоа вклучува храна која може да се јаде со прсти, како што се лешници, чипс или ореви. Во широка смисла, аперитивите се однесуваат на сите врсти храна (мали колачи, исечкано овошје, исечкано месо и сирење), во зависност од видот на кујната.
| | веќе видена

Во уметноста на кулинарството терминот mother sauce се поврзува со еден од петте основни сосеви, кои што се почетни точки за подготвување на различни секундарни сосеви или small sauces. Tие се наречени основни (мајки на сосевите) бидејќи секој од нив на некој начин претставува глава на уникатно семејство сосеви.Сос е главно течност плус некој вид на загустувачки елемент заедно со другите состојки кои што го сочинуваат неговиот единствен вкус. Секој од петте основни сосеви се создадени од различен вид на течност и различен вид на зацврстувачки елемен. Иако на три од основните сосеви зацврстувачкиот елемент е запршка, меѓутоа запршката е готвена со различно време на подготовка за да би се произвело посветла или потемна боја.Во продолжение на текстот ќе ги наведеме петте основни сосеви и ќе дадеме примери за некои од секундарните кои всушност се подготвуваат од секој основен сос. Béchamel сос Béchamel е веројатно наједноставниот основен сос, бидејќи не е потребно за него да се прави залиха. Доколку имате млеко, ...
| | веќе видена

Во Hard Rock хотелот на Ибица ќе се отвори најскапиот ресторан на светот наречен SubliMotion. На специјалната вечера на отварањето на ресторанот ќе се послужат 12 гости со 20 јадења, а цената е навистина „ситница“ дури 1500 евра. Освен што ќе уживаат во врвна храна, гостите ќе уживаат во прекрасна атмосфер,а земјаќи го предвид тоа што на ѕидовите од ресторанот ќе се прикажува виртуелен light show . Taка на површината на масите ќе се појавуваат подвжини слики, а осветлувањето и сцената ќе се менуваат во согласност со претставувањето на секое ново јадење. „Што е SubliMotion? Тешко е да се објасни. Тоа е Ибица, страст, гастрономија…. Радикално поинаку од сè до сега, со зборови необјасниво, едноставно морате сами да го доживеете“ – низ возбуда одговори готвачот на ресторанот Paco Roncero во промотивниот видео спот. Roncero е еден од најпознатите готвачи во Шпанија, а сопственик е дури на две Мишелин ѕвездички кои ги има добиено за неговиот рестора н La Terraza del Casino во Мадрив. Овој познат угостител има 5 ...
| | веќе видена

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, туристичките потенцијали на Македонија и оваа година се претставуваат на интернационалната туристичка берза “ ITB 2015 ” . Туроператори, агенции, хотели, авиокомпании од 4-8ми март се во центарот на туристичкиот форум во Берлин, Германија. АППТ континуирано да ја промовира Македонија на овој реномиран саем од областа на туризмот, со цел да се зголеми видливоста на туристичките дестинации во нашата земја и да се поставиме како сериозен учесник на светската туристичка карта, а со цел да се прошири и зголеми заинтересираноста на туристичката фела и потенцијалните туристи од Германија, Европа и светот. “АППТ има уште едно успешно и соодветно претставување на македонскиот туристички производ и можностите за инвестирање во туризмот пред Германските тур-оператори на најзначајниот саем за туризам во Еврооа, ITB 2015. Остваривме средба со продукт менаџерот на FTI Touristik Gmbh кои продаваат пакети за патувања во 80 земји и е четврт по големина ...
сите 3 | | | веќе видена

Пилешките гради се одличен извор на немасни протеини, но никој не сака да ги конзумира кога изгледаат суво и тврдо или пак кога се без вкус. Ние ви подготвивме 6 совети за како да ги зготвите на начин кој што ќе ги задоволи сите ваши сетила. Маринирајте го пилешкото Маринирањето на пилешките гради секако вреди за додатното време и напор. Оставете ги пилешките гради да отстојат во солена маринада една вечер, или неколку часа, зависно од тоа колку време имате на располагање. Тоа помага да се оддели протеинската структура од месото, да стане помеко и овозможува повеќе влажност да биде апсорбирана во месото, што помага да остане сочно. Ако додадете зачини или шеќер на вашата маринада ќе добиете додатен вкус. Искористете презла Слично како кожата на парче пилешко месо, јајце и презла создаваат кожичка која ја собира влажноста на пилешките гради додека се готви. За полесно да се направи тоа, едноставно премачкајте го месото во смеса од брашно, сол и бибер, потоа во изматено јајце и на крај во презла. Истолчете ...
сите 2 | | | веќе видена

Кафето во Црна Гора ќе поскапе за 50% откако почна примената за Законот за данок на кафе, најавија црногорските производители. Како што пренесуваат тамошните медиуми сопственикот на компанијата Мокамард која го произведува кафето Копа и ММС, Драган Марковиќ изјави дека е неминовно поскапувањето на кафето во малопродажба помеѓу 40% и 50% во однос на цената во моментов. Дали кафето ќе поскапе за месец или порано зависи од залихите, но штом залихите ќе се приближат до крајот, поскапување веднаш ќе има. Според неговите пресметки, едно ќесенце кафе од 100 грама ќе биде 90 центи или едно евро. Превземено од еМагазин
| | веќе видена

Korlat е посебен развиен проект на Badel 1862 , кој се одвива во рамките на Винарија Бенковац на надморска височина од 300 метри, каде што се мешаат медитеранската и континенталната клима. Последните неколку години своите развојни напори ги насочуваат за развој на премиум производи кои што претставуваат оригинална хрватска приказна. Во првата серија на производи Korlat ликер од аронија, фокусот е поставен на создавање рецепти. Тие сметаат дека на овој начин успеваат да развијат квалитетен модел на соработка со регистарот на семејно земјоделските фарми.Се зборува за ликерот кој што е направен од ракија, како и концентриран сок добиен од кисели и горчливи плодови од чудотворната аронија. Аронијата навистина е чудо од билки и е позната како лековита низ светот. Оваа сибирска боровница, како што ја нарекуваат поради тоа што може да поднесе температура до -50 степени, во секоја смисла делува благотворно и лековито на организмот. Алкохолната јачина за која што се определиле, како и на која создале најдобар баланс ...
| | веќе видена

Во кулинарската уметност анасонот се однесува на семе кое има ароматични ливчиња со сладок вкус и специфичен мирис. Додека ливчињата од анасон (anise) можете да ги користите како билка, семките се оние кои се користат во готвењето мелени или пак цели. Анасон исто така може да се најде и во пекарските и слаткарските производи како што е Italian biscotti . Покрај употребата во храната дали сте знаеле дека оваа билка се користи и во алкохолните производи. Можете да ја најдете како главна состојка кај абсинт, узото и самбухата. Иако постојат имиња кои би ве поврзале со анасон потребно е да знаете дека тие немаат никаква сличност и потекнуваат од сосема различни фамилии на билки. Постои една билка кој е многу блиску до анасонот, а тоа е fennel (анасон), иако овие две билки имаат сличен мирис, вкус па дури и излгедаат слично тие потекнуваат од иста фамилија на растенија. Главната разлика е, fennel се послужува како зеленчук додека пак анасон се користи како зачин.
| | веќе видена

Македонска делегација предводена од вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски учествува на најголемиот светски собир на инвеститори во туризмот. Во Берлин, денеска и утре, Македонија ги презентира своите природни, инфраструктурни, културни и административни капацитети пред најпознатите светски хотелски брендови. На 18-тиот форум за хотелски инвестиции присуствуваат и компании кои што годишно имаат приходи од десетици милијарди евра. Денеска на специјална сесија на која беа презентирани условите за инвестирање во Македонија учествуваа заменикот министер за економија Христијан Делев и директорот на Агенцијата за туризам Кристијан Џамбазовски кои што пред организаторите ги претставија можностите за инвестирање и придобивките кои што ги имаат инвеститорите во оваа гранка, јави дописникот на МИА од Берлин. Пред американски консултанти кои соработуваат со над 50 илјади претставници на компании од областа на туризмот Македонија ги претстави своите услови за инвестиции кои што содржат мерки како низок ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога ќе го слушнете зборот лигњи на што тоа ве потсетува ?! Лигњите во светот на италијанците е похован морски плод каде можете да го најдете приготвен на повеќе начини низ медитеранските земји. Пржените лигњи најчесто се послужуваат како апетајзери гарнирани со лимон и прелиени со сос. Сосевите кои најчесто се нудат со лигњите се marinara sauce , тартар сос или зачинет мајонез. Покрај тоа што медитеранските земји лигљите најчесто ги пршат, во останатите земји можете да ги најдете печени на скара, варени или пржени со многу малку зејтин. За да приготвите вкусни лигњи-каламари за вашите најблиски потребно е да ги приготвите во фритеза брзо и на висока температура или пак да ги пржите во класична тава многу подолго време.
| | веќе видена

Амарето е бадемов италијански продукт кој се користи како засладувач во кулинарството, поради својот бадемов вкус ликерот се користи како додаток во многу десерти особено оние кои го имаат чоколадото како главна состојка. Иако се карактеризира со благ вкус, амарето се користи во многу солени јадења едно од најпознатите е Пилешко Амарето, каде месото е прелиено со сос кој е направен токму од овој ликер. Ликерот е тесно поврзан со италијанскиот град Saronno а тоа е така бидејки еден од најпознатите амарето ликери – Disaronno Originale се произведува во овој италијански град.
| | веќе видена

Иако сите сакаме да имаме убаво, продуктивно и енергично утро, за многу од нас тоа е неуспешен обид и е малку разочарувачки. Доколку сакате денот да го почнете со максимална енергија пробајте ги овие појадоци. Банани Бананите се класифицирани како брз појадок истите се и многу здрави. Тие ја обезбедуваат комбинацијата од антиоксиданси, карбонхидрати и калиум кој му даваат на телото енергија за цел ден. Јајца Јајцата покрај нивната висока нутритивна вредност, тие содржат и висока природна протеинска вредност која телото многу лесно ја апсорбира. Вклучувајки го протеинот во секој појадок ви добивате чуство на заситеност и ви помага во регулирање на енергијата во вашето тело. Свежо овошје Свежото овошје изобилува со антиоксиданси и останати енергетски состојки кои директно ги внесуваме во нашето тело. Природниот шеќер кој го содржат исто така е клучен енергетски фактор бидејки содржат фибер кој го одржува шеќерот во крвта на стабилно ниво. Млеко Доколку водите режим на исхрана, млекото секогаш е битниот дел од ...
сите 4 | | | веќе видена

Доколку забележите дека вашата дрвена даска за сечкање изгледа малку поразлично, за да ја вратите во првобитната состојба се што ви е потребно е следното: лимон и морска сол. Со овие две состојки вие можете да ја исчистите даската и да се ослободите од мирисот и бактериите кои ги содржи оваа алатка. Прво што треба да направите е да ја истурите солта врз даската. А потоа исечете го лимонот на половина и полека со лимонот поминете ја целата површина од даската додека паралелно го стискате за да испушта сок. Откако ќе го завршите процесот со лимонот, оставете ги неколку минути лимоновиот сок и солта да се соединат, а потоа со жиџа во мијалникот истружете ја целата површина од даската се додека целосно не се измие солта и лимоновиот сок, откако ќе ја измиете даската навистина ќе се изненадите од резултатот кој ќе го добиете – благодарение на лимоновиот сок вашата даска повторно ќе го добие првобитниот сјај.
сите 2 | | | веќе видена

Јужна Африка е најпознатата космополитска земја во Африка која има добро развиен туризам. Посетата на оваа земја никогаш нема да ви биде досадна, вашата забава може да започне со одење на сафари, патување на кое ќе ја пробате традиционалната храна и вино во Cape Town. Доколку размислувате да ја посетите оваа земја задолжително пробајте ги следните јадења. Chakalaka Recipe Јадње кое е многу едноставно и лесно да се направи, а сеуште е непознато од каде потекнува овој рецепт. За да го подготвите ви се неколку основни состојки, а тие се грав, моркови и секако еден од неизбежните зачини на секое Јужно Афричко јадење, кари. Curry Masala Spice Mix Cuury Masala не е воопшто јадење тоа е микс од зачини кое ќе се вклопи одлично доколку сте љубители на зачинета храна. Дурбан кари може да се опише како, многу зачинета и лута мешавина која се карактеризира со црвена боја, а се применува во секое јадење. Sambal Sambal во Јужно Афричкиот речник го нема истото значење како во Малезија или Индонезија. Во превод ова ...
| | веќе видена

Во изминатата 2014 година најмалку пет странски туристи се уапсени и депортирани од Камбоџа. Тие биле фатени додека се сликале голи пред еден од светите храмови во комплексот Angkor Wat, најпопуларната дестинација оваа земја. Архелошкиот парк Angkor е од 12. век, тој се наоѓа на листата на УНЕСКО за светски културни знаменитости, изминатата година овој локалитет бил посетен од повеќе од 2 милиони посетители. Властите на Камбоџа немаат никаква толеранција према туристи кои се сликаат голи пред ова светилиште, а ваквите или слични инциденти ги вознемирува останатите граѓани бидејки овој објект за нив има големо духовно и историско значење. Токму за ваквиот тип на инциденти еден жител на Pnom Pena рекол “Angkor Wat е едно од најпознатите светилишта во Камбоџа, не само туристите туки и самите жители треба да покажат почит кон овој религиозен објект.
| | веќе видена

next