Угостителство

Има многу различни масла, како опција за готвење и иако има многу од нив кои се здрави, потребно е масло кое и после готвењето – ќе биде здраво за Вас. Кога готвите на висока температура, сакате да користите масло кое не оксидира. Оние масла кои се приложуваат на оксидација, реагираат со кислородот, и формираат слободни радикали и штетни соединенија, кои се разбира не ги сакате. Сепак, да се запознаеме со некои масла за готвење. КОКОСОВО МАСЛО Кокосовото масло е дефинитивно на врвот како најдобро масло за готвење. Над 80% од масните киселини во него се заситени, што го прави многу отпорно на топлина. Ова масло е полу-цврсто на собна температура и може да трае со години, без да се расипе. Има огромни придобивки од ова масло, кое ги убива бактериите и го забрзува метаболизмот. Погрижете се да користите органско кокосово масло. ПУТЕР Во минатото путерот, не бил многу омилен, но нема потреба зошто денес да не го користите вистинскиот путер. Тој е доста хранлив, иако редовното користење на путер содржи мали ...
сите 2 | | | веќе видена

Традиционалната кујна на Јапонија се базира на ориз со мишо супа, и други јадења, со акцент на сезонски состојки. Јадењата често се состојат од риба, кисел зелечук варен како каша. Рибата е честа појава во традиционалната кујна. Обично се подготвува на скара, но може да се служи и како суровина за суши или сашими. Морските плодови и зеленчук се исто така многу употребувани, и тоа пржени во малку путер како темпура. Освен оризот и рибите, Јапонците почаа многу да го употребуваат говедското месо, во sukiyaki и nikujaga . Историски гледано, Јапонците избегнуваат месо, но со модернизацијата јадењата со месо како што се tonkatsu станаа вообичаени. Доста популарни се слатките наречени wagashi , кои вклучуваат состојки како паста од црвен грав, како и ориз, вино и саке. Од Јапонската кујна, најпопуларно е суши-то. Вообичаено е штедливото користење на црвено месо, масла и масти, како и млечни призводи. Употреба на состојки како соја сос, мишо, умебоши имаат тенденција да резултираат со висока содржина на сол, иако ...
| | веќе видена

Новата туристичка атракција „Македонско село“, кое опфаќа 12 автентични куќи во архитектонки стил карактеристичен за различни региони во земјава, лоцирано во близина на манастирот „Свети Пантелејмон“, од април треба да биде отворено за посетители. Од министерството за економија посочија дека тоа е крајниот рок кога треба да се завршат сите работи и концесионерот да почне со стопанисување на комплексот. -Проектот Македонско село е во завршна фаза – градбата е завршена, ентериерното уредување е комплетирано, сите елемeнти се поставени. Во моментот Градот Скопје и Општина Карпош работат на надворшното уредување на паркингот и просторот пред комплексот. Ентериерот на куќите и на музејот е финализиран. Во моментот се прави попис од страна на Министерството за економија, на сите елементи кои се употребени како дел од внатрешното уредување. Музејскиот дел е даден на стопанисување на Министерство за култура и истиот е во завршна фаза, велат од Министерството за економија. Секоја куќа е изградена со камен ...
| | веќе видена

Ирски микс од виски и крем, односно ликер, направен од страна на Gilbeys од Ирска. Во моментов и под заштита од страна на Diageo . Тој има декларирана содржина на алкохол од 17% по волумен. Со поделбата на Меѓународните дестилатори и винари, бидејќи бараа нешто ново да се воведе на Ирскиот пазар, е создаден овој ликер. Процесот на пронаоѓање започнал во 1971 година, а во 1974 година беше воведен како прв Ирски ликер на пазарот. Името било инспирирано од хотелот Bailey во Лондон. Производството се сведува на алкохол и крем, со Ирско виски од различни дестилерии, се хомогенизира до формирање на емулзија со помош на емулгатор кој содржи рафинирано растително масло. Овој процес ја спречува поделбата на алкохолот и кремот за време на складирањето. Количеството и другите состојки не се познати, но познат е фактот дека има билки и шеќер. Кремот што се употребува доаѓа од Ирска млечна компанија, Glanbia . Таа е главен снабдувач на кремот за Baileys повеќе од триесет години. Производителот тврди дека Baileys има рок ...
| | веќе видена

Стаут е темно пиво, направено со користење на сладок печен, или пржен јачмен, хмељ, вода и квасец. Стаут е традиционален термин за најсилното пиво, произведено од страна на пивницата. Постојат повеќе варијанти вклучувајќи го сувото и царското пиво. Првата позната употреба на стаут-бил во документ кој датира од 1677 година, што означувало силно, а не темно пиво. Името Портер за прв пат било употребувано во 1721 година, за да опише темно-кафеаво пиво, кое било направено од печени житарици. Набрзо станало многу попоулрно. Ирскиот стаут има многу темна или богата боја и тоа често има ‘печен’ вкус, сличен на кафе. Најпознат пример е Guinness, Murphy и Beamish. Постојат и помали пиварници кои го произведуваат. Алкохолната содржина се карактеризира како не многу силно пиво, иако се разликува од земја до земја. Додека пак кралски стаут познато како Руски кралски стаут, е силно темно пиво, чиј стил го започнала пивницата Thrale во Лондон. Содржината на алкохол на ова пиво е 9%. Млечниот стаут (исто така наречено и ...
| | веќе видена

Нема ништо подобро од тоа да си дозволите коктел после напорниот ден заедно со вашето омилено друштво. Има коктели и „нешто поскапи“ коктели… Ви ги претставуваме најскапите коктели на светот. Вин Казино Со оглед на тоа што во него има Луј XIII Блек Перл Коњак, едно шише од овој коктел би чинело 90 илјади долари. Скапоцениот камен од Пангеа Со комбинација од фин шампањ и коњак, и украсен со злато и дијаманти, коктелот кој чини скромни 30.000 долари е поскап поради декорацијата, отколку поради вкусот. Винстон Во мелбурнскиот клуб 23, еден Винстон ќе ве чини повеќе од 12.000 американски долари. Главната состојка на луксузниот пијалак е коњак, кој датира од 1858 година. Риц коктел Самото име, Риц хотелот, веднаш ве асоцира на високи цени, зар не? Затоа не би требало да ве изненадува дека барот во Риц-Карлтон во Париз има создадено коктел од околу 1500 долари. Платинум пешн Според познавачите ова е најегзотичниот пијалак на оваа листа. Се служи само во ресторанот Duvert Lounge во Њујорк. Главните состојки на ...
| | веќе видена

Виски-то е еден вид на дестилиран алкохолен пијалок направен од ферментирана житна каша. Зрната се користени од различни видови, вклучувајќи ги и јачменот, пченката, ‘рж-от и пченицата. Вискито обично старее во дрвени буриња, кое често се правени од изгорен даб. Виски-то има строго регулиран стил насекаде низ светот, со многу класи и видови. Главните параметри за разликите се видот на ферментација, и зрната, дестилацијата и времето на стареење во дрвените буриња. Вискито на латински значи ‘вода на животот’, а на старо англиски- само ’вода’. Дестилацијата како процес се практикувала многу одамна, а првите почетоци на виски-то се меморирале уште од 12-тиот век. Виски-то сеуште се прави во бакар, бидејќи така се отстранува сулфурните соединенија од алкохолот- а без тоа би било многу непријатно да се пие. Поновите фотографии докажувале дека тоа се правело во нерѓосувачки челик, со бакарна утроба. Наједноставниот стандарден дестилаторски апарат бил како тенџере, и се состоел од загреана комора и сад за собирање ...
| | веќе видена

Кога зборуваме за готвењето, многу од нас веруваат рецептите за готвење се преполни со тешки задачи и правила кои мора да ги следиме за резултатот да биде ист како на сликата. Но дали знаевте дека готвењето има повеќе правила, а некои од нив едноставно се направени да бидат прекршени и никогаш да не се следат. Гледано во пракса, времето за подготовка на јадење е само препорака колку тоа од прилика би требало да се трае. Почнете со подготовка на вашето јадење за што е можно пократко време, според препорачаното во рецептот, а штом го надминете ова време подоцна само надгледувајте го јадењето и завршето со готвење штом вие мислите дека е потребно. Отварањето на рерната никогаш нема да кажеме дека е добро или препорачано, бидејќи со секое отварање на рерната таа ја губи постигнатата температура и го зголемувате времето на печење. Доколку сакате да ја поставите свежо пржената храна на хартија за да го впие маслото, тоа е сосема во ред, но не ги оставајте предолго. Верувајте, колку што мислите дека е корисна ...
сите 2 | | | веќе видена

Зборот ‘бариста’ е италијански збор, и во Италија бариста е машки или женски шанкер, кој обично работи зад шанкот, служи топли (како еспресо, чај) и ладни – алкохолни и безалкохолни пијалоци. Таму, неговата работа не се сведува само на правење кафе. Иако како титула, не е регулирана, повеќето кафулиња го користат самиот збор на опишување на личност кој подготвува кафе, и работи со еспресо-машината. Беспрекорното еспресо е пресудно за улогата на бариста. Додека пак, уметноста со млеко е знак на добро обучен и квалитетен барист. Сепак, обврските започнуваат од припремањето на еспресото, чие создавање е оцена за неговото искуство. Исто така, тој подготвува и други пијалоци, особено млечни, како капучино и лате. Клучен е моментот на додавањето на млекото во кафето, и неговата умешна рака. Начинот на ставање на топлото млеко, во кафето, и поливање со пена, е мајсторија која што денес се учи во специјални училишта. Баристите обично се обучуваат најпрво да работат на машината за подготовка на кафе, а потоа, ...
сите 2 | | | веќе видена

Класификацијата на вино може да се направи во согласност со разни методи, вкулучувајќи го и местото на потекло, односно ознаката, методите на правење, како и стилот, сладоста и други параметри. Значи, во различни земји се разликува виното, а и практиката на правење со текот на времето се променува. Некои класификации се со официјална заштита со закон, за виното во нивната земја, додека други класификации се создадени од организации кои се вклучени во работењето со вино, но без никаква специјална лиценца. Во рамките на Европската унија, терминот вино на англиски јазик, а и во превод, исклучиво се однесува за ферментиран сок од грозје. Додека пак, во САД како вино може да се прифати ферментиран сок од било кое овошје или земјоделски производ, со услов да е помеѓу 7% и 24 % алкохол по волумен, и да е наменетено за не-индустриска употреба. Со исклучок на киселината од јаболко, круша, сите останати вина се означуваат со зборот ‘вино’. Многу класификации на вино постојат како дел од традицијата или според ...
сите 2 | | | веќе видена

Претставници на Стопанската комора за туризам и Скопски саем на денешната средба со градоначалникот Никола Бакрачески упатија официјална покана Охрид да биде град – домаќин на јубилејниот Петти туристички саем Skopje Travel Market , што ќе се одржи од 7 до 9 мај. Градоначалникот Бакрачески се заблагодари и ја прифати поканата при што потенцира дека тоа е одлична можност за презентација на понудата на Охрид , најголемиот и најразвиениот туристички центар во Република Македонија. -Ова е одлична можност за комплетна презентација на туристичка понуда на Охрид , пред учесниците и посетителите на овој голем меѓународен туристички саем. Покрај претставувањето на понудите на поголемите хотелски и угостителски капацитети за претстојната туристичка сезона, како град домаќин, на саемот ќе има можност да се претстават и понудите на станоиздавачите од помал обем, занаетчиите, понудите од алтернативниот,пред се руралниот туризам и на другите чинители во оваа стратешка стопанска гранка- рече градоначалникот Никола ...
сите 8 | | | веќе видена

Значи сакате да бидете мајстор за коктели ? ОК! Направете ми три нечисти мартини, четири маргарити ( еден замрзнат и два без сол), две Пинаколади, еден Менхетен и седум природни сокови од портокал…. За помалку од 5мин. Сеуште звучи како работа што сакате да ја работите ? Често професијата како мајстор знае да биде прифатена како лесна за работа, и исклучително забавна. Генерално, треба да бидете експерти за коктелите и нивното миксирање. Постојано се среќаваат студенти кои што работат во барови за да заштедат, но често тие ја продолжуваат оваа професија до усовршување поради избор, а не потреба. Тие често се утеха на гостите, и со нивното расположение придонесуваат кон атмосферата околу шанкот. Мора да знаат да го продадат пијалок, а воедно да не се наметливи. Пријателски насторени и секогаш насмеани – одлична комбинација. Сепак во оваа професија постојат повеќе видови на коктел мајстори и бармени. Коктел мајсторот попознат како flair bartender има многу кршење на шишиња, изгореници и правење штети додека ...
| | веќе видена

Денес 27.03 и 28.03, Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија во соработка со Проектот на експанзија на мали бизниси, финансиран од УСАИД и Интернационалната асоцијација за активен туризам (ATTA) одржуваат „AdventureEDU“ обуки за туристичкиот сектор и стопанството. Дводневната обука ќе им обезбеди на учесниците вештини и знаења кои се неопходни за да се постигне највисок квалитет во организирањето на првата европска регионална конференција за активен туризам „AdventureNext – Balkans“, која ќе се оддржи во Мај, 2016 година, а чиј домаќин ќе биде Македонија. Обуката ќе се фокусира на „Оперативното усовршување“ и на „Безбедност и управување со ризик“, обучувачи се Dan Austin и Jean Claude Razel. Обуката ќе има и практичен дел, дискусии и работа во групи, а со цел да се споделат најдобрите практики, заеднички да се делува во припрема на Самитот, координирање на активностите, подобрување на туристичката понуда и услугата, збогатување на содржината, создавање на нови ...
сите 7 | | | веќе видена

Индиските ресторани покрај тоа што се често посетувани од локалното население тие го имаат изградено и својот стил во целиот свет. Доколку сакате да уживате во традиционалната кујна на оваа држава, внимавајте тоа може да биде малку застрашувачки. Доколку мислите и сакате да научите малку повеќе за неа продолжете со читање на оваа содржина. Butter Chicken Јадење кое е измислено во Делхи во далечната 1970 година Во ова јадење се вклучуваат маринирани парчиња пилешко месо, микс од зачини, а се сервираат во доматен сос кој во себе содржи лук како и многу зачини и секако пут ер како што кажува самото име на ова јадење. Chana Masala Chana masala значи “зачинет наут”, а всушност е микс од многу зачини што е традиционално за индиската кујна. Јадењето го сочинуваат наут, гарам машала (вид на зачин), кромид, домати, лук, кинески магданос, ѓумбир и шлагот на јадењето – чили пиперчиња. Ова јадење со сите состојки и зачини го прави едно од најпопуларните вегетаријански јадења во светот. Chicken Tikka Masala Автентично ...
| | веќе видена

Ако сте познавач, или можеби малку зависен од кафе, тогаш сигурно ги препознавате тие мали црни гравчиња. Без разлика дали Вие го знаете како ‘авионско гориво’, ’сок од мозокот’ или ’нешто што ќе те оттргне од креветот наутро’, еве како низ светот го знаат и конзумираат ова црно злато. Италија: Espresso . Родното место на еспресото. Штата би било да ја посетите Италија, без дегустација на едно. Ете, совршеното Италијанско кафе треба да има тенок слој на карамела боја, доволно тенок за сепак да издржи една лажичка шеќер за неколку секунди, пред да потоне. Совет плус: Не заборавајте дека се изговара ‘espresso’ а не ‘ expresso ’. Турција: Typk Kahvesi. Позната турска поговорка вели дека кафето треба да биде ‘црно како пеколот, силно како смртта и слатко како љубовта’. Турското кафе обично се служи по десерт, од ѓезве, односно мало бакарно тенџере. Најчесто оди со одличен турски локум. Совет: Постојат четири начини на порачување на турско кафе: без шеќер (sade) , со малку шеќер (az şekerli), полу слатко (orta ...
| | веќе видена

Ако храната, виното и автентичноста на кујната се битен фактор за време на вашето патување, изборот на дестинација која би ја посетиле за вас воопшто не е лесна задача. Со толку многу локални говачи и гастрономска традиција ширум светот, не е воопшто лесно да изберете една на која би отпатувале, но сепак постојат неколку места на светот кои заслужуваат приоритет. Hong Kong Како за почеток, своето место на листата го завзема овој град. Ова не е обичен град, ова е град кој секојдневно ги прославува иновациите, а во себе има врежано долгогодишна кулинарска традиција и повеќе од 11 илјади ресторани, тешко е да се поверува да отпатувате во овој град, а да не најдете јадење кое нема да ги задоволи вашите гурмански барања. Покрај илјадниците штандови за брза храна, спремете се да уживате во каламари, ракчиња и шкампи прелини со холандезе сос. Paris Секако ниедна листа не може да се заврши без градот на светлината – Париз. Во неговите бројни ресторани можат гордо да се пофалат дека работат најдобрите светски ...
| | веќе видена

Денес градоначалникот на Општина Охрид Никола Бакрачески планирано е да оставри работна средба со претставници од Скопски саем и со претставници од Стопанската Комора за Туризам на Македонија. На средбата Охрид свечено ќе биде поканет од организаторот да биде домаќин на саемот “Skopje travel Market” што од 7 до 9 мај се одржува во Скопје. Повеќе информации поврзани со престојниот саем ќе бидат објавени на нашиот портал.
сите 22 | | | веќе видена

Што да порачате во барот на највисокиот хотел во светот ? Burj Khalifa е највисоката зграда во светот, и изненадувачки е фактот дека е сместена во Дубаи, футуристичка оаза во пустина, која е во трка со времето да направи се најубаво, најголемо, најбрзо во однос на било кое друго место на земјата. За евиденција, структурата на оваа зграда е 160 катови, или 2716 метри. За да се дојде до барот наречен At. Mosphere , преку лифт, потребни се 90 секунди. Резервациите се од суштинско значење, иако се уште е лесно да се добијат. Се разбира, каква што е височината на барот, такви се и цените. Во близина е Burj Al Arab, хотел во облик на едро од локален број, и скептично беше промовиран како прв хотел со седум ѕвезди, што и да значи тоа. Тешко е да не бидеш импресиониран во Дубаи. Сепак, колку и да ве фаќа вртоглавица, сигурно сте тука на патување. Кога ќе одлучите да се почестите со коктел, или можеби шампањ, за секој случај, погледнете во цените. На пример, чаша Ruinart , најефтината опција ќе ве чини 55 ...
| | веќе видена

Таjванскиот Kavalan Solist Vinho Barrique сега се најде на врвот како најдобро виски во светот за 2015 година, според World Whiskies Awards. Судиите на овој натпревар рекоа: “изненадувачки меко, добиваш чуство како да пиеш чоколадно млеко измешано со бурбон”. Пијалокот е направен во King Car во североисточен Тајван, каде што вискито се чува во амеркански дабови буриња каде некогаш се чувале бели и црвени вина. Дестилирањето кое започнало пред една деценија е одобрено и закитено со многу награди од најдобрите познавачи на овие жестоки пијалоци, токму еден од нив е Jim Murray кој во 2012 година го нарече Kavalan Solist “Новото Виски на Годината”, токму и поради оваа причина се најде во книгата “Whisky 101″ како еден од препорачаните пијалоци кои задолжително треба да се пробаат.
| | веќе видена

Гастрономија (потекнува од старогрчкиот збор гастрос „стомак“, и номос „знаење“ или „закон“) е наука за соодносот помеѓу културата и храната. Честопати поимот гастрономија погрешно со поврзува исклучиво само со готвењето, но тоа е само мал дел од оваа дисциплина, не секој готвач е и гастроном. Гастрономијата изучува различни културни компоненти со храната како точка на фокус. Така, таа е сродна на убавите уметности и општествените науки, па дури и на природните науки во контекст на варењето на храната во човековото тело. Главните активности на гастрономот се откривање, испробување, искусување на храна, вршење истражувања за храна, утврдување на наученото и пишување за истата. Затоа гастрономијата е интердисциплинарна активност. Тоа подразбира и физика, математика, хемија, биологија, геологија, агрономија, како и антропологија, историја, философија, психологија и социологија. Примената на научните знаења врз готвењето и гастрономијата се нарекува молекуларна гастрономија . Прв формален третман на ...
| | веќе видена

next