Угостителство

Ресторан менаџерот треба да обезбеди ефикасно и профитабилно работење на ресторанот, но воедно мора да води сметка за нивото и угледот на ресторанот. Тој мора да ги координира различните активности, без оглед на големината или видот на ресторанот. Менаџерот е одговорен за деловните активности на ресторанот, како и за одржувањето на високите стандарди на храната, услуга, здравјето и безбедноста во ресторанот. Ресторанското управување ги комбинира следните активности, стратешко планирање, распоредот на вработените и дневните активности. Како клучна улога во рамки на угостителско-туристичката индустрија, ресторанскиот менџмент е многу захтевна и предизвикувачка работа. Работните задачи на ресторан менаџерот се разликуваат во зависност од видот на ресторанот, но обично ги вклучуваат следните деловни активности: 1. Превземање на одговорност за ефикасноста на ресторанот. 2. Анализа и планирање на ресторанската продажба, нивоата и профитабилноста. 3. Организирање на маркетинг активностите, како што се промотивни ...
| | веќе видена

1 . Сопственик на ресторан . Технички, сопственик на ресторан може да биде секој кој ќе се реши за овој бизнис и што ќе најде доволно средства за да ја започне реализацијата на оваа идеја. Знам дека повеќето од луѓето оваа работа ја симлифицират најчесто поведени од ,, кафанските муабети,, и обично почнува вака.Тоа и не е многу тешко, имаш некој денар, познаваш група на луѓе од градот кој стално ќе бидат во твојот ресторан, ќе се снајдеш за персонал бидејќи и самиот си работел во некој ресторан и почнуваш… Но, дали е баш така, покрај многуте работи што треба да ги направите како што се, бизнис план, истражување на пазарот, проценка на конкуренцијата, персонал, добро мени и сл. постои една многу важна работа што се вика , сопственик на ресторан . Ова е нешто што претпоставува дека вие многу часови од денот треба да го поминете во вашиот ресторан, многу саботи и недели да не бидете со вашата фамилија, многу годишни одморите да ги изоставите и се тоа за да бидете со ваште гости. Да сето ова треба да го ...
сите 30 | | | веќе видена

Интенет порталот Lonely Planet ја прогласи плажата Јаз на Црногорското приморје како најдобра плажа во Европа.Тие ја опишуваат оваа плажа како исклчително атрактивна со должина нешто повеќе од 1 км и е комлетно песочна, посебно се истакнува тоа дека на оваа плажа се одржува и познатиот Sea Dance festival. Освен Јаз прогласени се, на второ место Peniše во Портгалија, а на трто месо Rondinara на Корзика и Kale Gorice na Сардинја. Со овој избор се потврдува тоа дека Црна Гора ја поседува можеби најубавата ривиера во Европа.
| | веќе видена

Редовните гости се срцето на ресторанот. Тие се луѓе кои се враќаат повторно и повторно, и тие се заслужни за поголемиот дел од вашата заработка од ресторанот. Всушност, една анкета пoкажува дека редовните гости прават во просек од 75 % од заработката на рестораните и баровите. Затоа, задржувањето на овие гости во вашиот ресторан е многу важно. Дознајте што се треба да направите редовните гости да продолжат и понатаму да доаѓаат. Редовно поздравувајте ги . Ова важи и за келнерите и за сопствениците како и за менаџерите. Само затоа што не седи во нивниот дел на служење, не значи дека келнерот не треба да се поздрави со гостинот. Освен поздрав, келнерот може да размени и некој дополнителен збор со него, како колку е среќен што гостинот е повторно тука итн. И менаџерите и сопствениците при поздравот убаво е да го прашаат гостинот како е, како се чувствува и да нагласат дека тука е секогаш добредојден. Имајте вистински разговор. Иако е важно паметењето на името од редовниот гостин, убаво е да се знае некој детал ...
сите 2 | | | веќе видена

Туристички дестинации кои се уништуваат од туристите. За искусен патник, идејата за пронаоѓање место, во голема мера се води според својата желба, можност и упорност. Често пати има места кои туристите сакаат да го посетат иако тоа се тешко достапни места, или скриени на некои непожелни простори. За некои земји одржливиот туризам е многу значаен, сепак, некои од нив доживуваат колапс бидејќи нивните најатрактивни дестинации биле уништени- токму од туристите. C ozumel, едно од најполуларните дестинации за нуркање во Мексико, на островот Cozumel- претставува област која е пријатна за престој, со бели песочни плажи и тиркизни води, кои се главна причина за посетителите на ова место, нудејќи им на туристе да го испитаат еден од најзабележителните гребени на светот. Со должина од 1000 км, крајбрежните области на Мексико, Белизе, Гватемала и Хондурас, се дом на различни корали, уникатни видови на морски живот, ајкули и други риби. Туристичкиот бум поради популарноста на гребенот, и поради постојаното крстарење на ...
| | веќе видена

Се разбира дека квалитетот на храната е важен, но нема ништо полошо од услугата на персоналот која ги оттурнува гостите од ресторанот. Ако келнерите или хостесите разговаат со гостите на погрешен начин, гостинот најверојатно нема повторно да се врати. Па, што треба да прави персоналот, или поконкретно, што не треба да се зборува со госите ? “Дали сеуште го јадете тоа?” Сите сакаат да се почувствуваат добедојдени, меѓутоа, со ова им соопштувате на гостите дека се што сакате, тие конечно да завршат со оброкот, и да заминат. “Тоа не е возможно.” Ако гостинот посака маса за 11 гости, „тоа не е возможно“ е најлошиот одговор кој може да го добие. Во најмала мера можете да им кажете дека потребна е консултација со менаџерот. Ако сте доволно учтиви, сигурно ќе најдете заедничка комбинација која ви одговара. “Дали сакате свежно мелен бибер?” Повеќето послужувачи ги нудат зачините веднаш по поставувањето на јадењето на масата. Како гостинот да знае што сака, кога сеуште не пробал од храната ? “Припремањето на ...
| | веќе видена

Иако денес основа на кечапот е домат, во минатото тоа не било така. Тогаш се правело кечап од сардини, кромид, остриги, лимон или ореви. Можеби кечапот од остриги или сардини бил тежок за јадење, па затоа најпопуларен бил кечапот од печурки. Тој рецепт се наоѓа во Beeton книгата за менаџмент во домаќинството, објавена во 1861 година. Рецептот за кечап бил составен од печурки, сол, бибер, капки од ракија и други состојки. Но сепак, ако не сакате да користите кечап направен од фунги, можеби за вашиот вкус е Филипинскиот кечап, кој содржи банани, што го прави тој да биде посладок. Ако ја забележете чудната кафена или жолта боја на кечапот, не грижете се,поради почит кон традицијата повеќето прозводи се обоени во црвено. Освен кечапот од банани, постојат и други верзии, и тоа од круши, сливи, брусница, манго, јаболко, рен и др. Пет различни вкусови. Најраните верзии на кечапот имале микс на вкусови, и тоа, комбинација на солено и горчливо. Некои рецепти вклучуваат оцет, а некои шеќер. Често ставале во кечапот ...
| | веќе видена

На врвот на листата 50 најдобри ресторани во светот е зацврстен шпанскиот ресторан El Celler de Can Roca, кој го водат тројца сопственици. El Celler de Can Roca го доби најпосакуваниое епитет во светот на ресторанското работење „Најдобар ресторан за светот“. Оваа награда беше доделена на церемонија во Лондон, спонзорирана од S.Pellegrino и Acqua Panna. Модернистичкиот El Celler, кој се наоѓа во Жирона, Шпанија, го турка од највисокото место на престолот ресторанот Noma во 2013 година, но и оваа година, ресторанот Nomа беше повторно поразен од истиот ресторан, меѓутоа сега веќе се спушти за два места подолу на листата. Интересно е дека двата највисоко рангирани американски ресторани се симнаа од местата на кои беа во 2014 година, меѓутоа сепак најголемото изненадување сигурно беше „Белиот зајак“ од Москва кој од 23-тото место, ја врати Русија во најдобрите 10. Интересно е и тоа што во овогодинешнава листа немаше женски готвачи, а исто така немаше учесници од блискиот исток, ниту од Индија. Истотака треба да ...
| | веќе видена

Сите се запознаени со програмите за лојалност, директното рекламирање и попустите, но кои се помалку конвенционалните начини за изградба на база на клиенти во Вашиот ресторан ? 1. Брендирајте ги Вашите рецепти, Вашите рецепти се Вашата гордост. Брендирајте ги, надвор од Вашиот ресторан за да стигнат до нови пазари. Има многу идеи, се што треба е да ги искористите, може да им испраќате дел од Вашето мени на потенцијалните купувачи на останати ресторани, гурмански продавници, или едноставно да организирате настан за презентирање на истите. Голема успешна приказна е брендирањето на Vikram VIj. Тој започнал како сопственик на мал ресторан во Ванкувер, и се проширил со брендирање на рецептите под линија Домот на Виј, исто така, тој издал и неколку книги. 2. Е-купони и подароци. Е-подароците не се само за големите ресторани, понудете ја опцијата ‘кредит’ на Вашиот веб-сајт. Нудете откупување со посебен код од примачот, и давајте рамни износи, како 500 ден, 1000, 2000. Голем предизвик е да добиете клиенти кои не се ...
| | веќе видена

Познатиот бренд на безаклохолен пијалок Кокта го претстави нивниот нов производ, “Cockta Black Tonic”. Содржината на новиот пијалок ја надополнува ексклузивната и елегантна стаклена амбалажа која може 100% да се рециклира, а која за Cockta Balck Tonic посебно ја дизајнираше шпанската агенција Point Bleu. Полниот вкус на пијалокот го сочинува мешавината од билки и истиот е зачинет со есенција од грејпфрут, без додатоци на вештачка боја фосфорна киселина и без фруктозно-глукозен сируп. Овој пијалок е достапен и во пласична амбалажа од 1,5 литри.
| | веќе видена

Страста е тоа што секој готвач отсекогаш го водела за да создаде нешто кое вреди да се проба. Како макотрпен и прецизен процес, развивањето на уникатна храна може да води кон голем успех и задоволни клиенти. Иако многу јадења поминуваат низ ригорозни процеси, понекогаш тие се резултат на случајно откритие. Иако многу видови јадења се плод на фокусиран и креативен ум на готвачот, некогаш и самите тие се изненадуваат.
| | веќе видена

Холанѓанецот Bay van der Bunt ја продал титулата на сопственик на “Најголемата колекција на стар алкохол во светот”. За жал, тој сепак бил подготвен да се откаже од титулата по цена од 8 милиони долари. Историската збирка има над 5000 шишиња алкохол, меѓу кои 250 годишен стар коњак, виски, Armagnac, Port, Madeira и други ретки ликери. Според Bay, тој и неговата сопруга немале потенцијали наследници, бидејќи немале деца, и така не би имало кој да се грижи за нивната скапоцена колекција. Реткиот колекционер, 63-годишен Холаѓанец, кој невообичаено не пие од колецијата, имал време низ животот да посвети внимание на најдобрите и најретките пијалоци на земјата. Многу примероци, кои датираат од 1789 година, сеуште се наоѓаат во колекцијата, произведени за време на Француската револуција и инаугурацијата на Џорџ Вашингтон, првиот претседател на САД. Почетокот на собирање на колекцијата започнала пред околу 35 години, кога присуствувал на аукции како Christie’s и Sotheby’s. Bay купувал алкохолни пијалоци од познати ...
| | веќе видена

Отворен кафе бар во кој се е бесплатно, освен времето. Во Лондон почна да работи првиот кафе бар каде се е бесплатно, освен времето кое се наплаќа три пени по минута. Тоа е всушност руски синџир на продавници за кафе “Ziferblat”, кој сега го доби својот прв објект во Велика Британија. Името на кафе барот е создадено од руски и германси јазик и означува часовник. Идејата на барот е во тоа, кога гостите ќе влезат внатре, да земат еден часовник од плакарот, да го наместат времето и аларм ќе се огласи по истекувањето на определеното време (на пример 1 час). Не постои минимално време што гостите можат да го поминат во ова кафуле. Гостите имаат пристап до кафе, разни пијалоци, колачи, овошје, зеленчук, бесплатен интернет па дури можат да ја користат кујната сами, и да си подготват храна и кафе. Гостите смеат да свират на пијано, а еден час во барот, со се она што има да понуди ова место чини 1 фунта и 80 пени. Сопственикот Иван Митин отворил 10 вакви барови низ Русија и сега сака да ја започне својата ...
| | веќе видена

H erberg Vlissinghe Овој бар се наоѓа во градот Бриж, Белгија во 1515 год и попознат е како најстар бар. Како некогаш популарно место за многу познати сликари, вајати и архитекти на 19-от век, овој паб успеал да ја задржи својата популарност кај локалите жители кои го ценеле менито и пријатната атмосфера на барот. Се смета дека внатрешниот ентериер дефиниран со лустери, врамени слики и богат мебел служи како враќање назад кој својата историја. Al Brindisi Лоциран во Ферара, Италија – рај за пиење. Официјално отворен во 1435 година, Al Brindisi барот смета дека е најстариот вински бар на светот, иако тоа било популарно место уште во 1100 година. Al Brindisi успеа да привлече многу познати личности како уметникот Тицијан, астрономот Коперник и папата Јован Павле Втори, кој го посетил барот на 500-годишнината од раѓањето на Коперник. Многу години подоцна, тој сеуште нуди избор на правливи шишиња и многу специјалности со тестенини. Kyteler’s Inn Основан од Alice de Kyteler во 1324 година, Kyteler Inn се наоѓа во ...
| | веќе видена

Општо земено, сите алкохолни пијалоци, кои се постари, се подобри од ново произведените. Тоа е затоа што, кога алкохолот е долго време во дабово буре, се создава хемиска реакција помеѓу алкохолот и дрвото. Но, ова е многу бавен процес. Бавен и скап. Не е баш најдобра стратегија да се направи 500 литри алкохол кој потоа го ставате во буриња и чекате 20 години за да го продадете. Брајан Дејвис е сопственик на „Lost Spirits“, дестилерија во Монтереј, Калифорнија, кој привлекол огромно внимание околу своето интензиво-созреано виски. Но, вниманието не е насочено само кон вискито, тука е и новосоздадената машина која полека го претвора бизнисот на Дејзвис во индустрија, поради фактот што пијалокот во таа машина забрзано “созрева”. Засега, машината која ја измислил Дејвис не е прикажана во јавност, не постојат слики или детали од дизајнот, но се очекува да се патентира. Професионалните дегустатори и спектрографска анализа (машина која толкува хемиски состав) го испитувале румот кој поминал шест денови во реакторот ...
| | веќе видена

Кралицата на морето – скромната сардина и црешата, едно од овошјата кои први го навестуваат летото, од 2-ри до 9-ти јуни заедно ќе го претставуваат овогодинешното издание на Ri Gastro. Оваа недела започнува да се одржува годинешната недела на одличната храна во Хрватска. Ланската Ri Gastro сезона се однесуваште на аспарапус а оваа година местото им се препушта на новите ѕвезди – сардината и црешите. Угостителите од Рјека, како домаќини на оваа манифестација, преку своите менија, по промотивни цени ќе ги претставуваат деликатесите на оваа тема со двете состојки, се со цел да се зачува традицијата на Медитеранската исхрана. Хуманитарниот настан, Gastro Cooking Show, ќе пренесе дел од угостителската понуда во која е вклучена и хуманитарната мисија за да ги “намамат“ повремените минувачи на таверни и ресторани подобро да се запознаат со сардините и слатките од цреши. Во шоуто ќе се приклучи и Угостителското училиште од Опатија со презентација на солени сардини. За едукативниот дел ќе се погрижат Станција ...
| | веќе видена

Од ден на ден се повеќе угостителски објекти во својата понуда вклучуваат и доставување на храна. Доставувањето на храната може да биде до домовите на нарачателите, до нивните работни места или сл. Како и да е, ова збогатување на Вашата понуда може значително да Ви ги зголеми приходите на месечно или на годишно ниво, при тоа без посебно да влегувате во дополнителни инвестиции. Секако пред да се одлучите за ваков предизвик потребно е да се преиспитате дали сте воможност да одговорите на ова. Немојте да се водите само од идејата или од вашата желба за достава на храна, потребно е да направите детална анализа на вашиот капацитет на работење и тоа од неколку аспекти: Прво, треба да земете предвид дали ќе можете да одговорите на барањата од аспект на персонал, потоа треба да проверите дали имате доволен капацитет во кујната и се разбира неминовно е да го решите проблемот со дистрибуцијата на храната. Кога сме кај дистрибуирањето на храната, морате да водите сметка за квалитетеот на храната за пакувањето, ...
| | веќе видена

Белградскиот хотел “88 соби”, кој работи во рамките на хотелската компанија MK Mountain Resort, е добитник на сефтификат за квалитет, доделен од страна на сајтот TripAdvisor. Наградата се доделува петта година по ред врз база на исклучителни резултати во угостителството, на објеките кои добиваат највисоки оценки од страна на посетителите. Меѓу добитниците на сертификати се наоѓаато објекти за сместување, ресторани и туристички атракции низ светот кои постојано им пружаат најквалитетни услуги на посетителите. При изборот на победниците, популарниот туристички сајт користи алгоритам за избор кој опфаќа квалитет и квантитет, а клучна е оценката на посетителите кои го даваат своето мислење во период од 12 месеци. Белградскиот хотел „88 соби“ е отворен во февруари, минатата година во центарот на градот и минатата зима беше прогласен за најпопуларен хотел во Србија, исто така според сајтот TripAdvisor.
| | веќе видена

Дупчињата на Швајцарските сирења (кашкавали), Ементајлер и Апенцела се предизвикани од честички од слама кои паѓаат во млекото додека се молзат ктавите, покажаа долгогодишните испитувања на институтот за храна и прехранбени артикли ,,Agroscope,, . Додека трае ферментацијата, честичките испуштаат гас што ги прави дупчињата во сирењето. Исто така приметено е дека нема дупчиња доколку кравите се молазат механички.
сите 6 | | | веќе видена

“Оваа работа бара многу жртвување и посветување скоро и да не остава време за семејството, пријателите меѓутоа она што ќе го добијат е подобра личност и дефинирање како професионалци, како вистински готвачи.” – им препорача интернационалниот готвач Зоран Карапеев на идните готвачи. Угостителство: Зошто кулинарство? Зоран Карапеев: Тоа беше веројатно една лесна одлука уште од основно училиште, знаев дека сакам да бидам готвач. Кулинарството е непресушен извор на идеи и стилови. Едноставно нешто што никогаш не застанува и никогаш не се повторува. Тоа само ја менува бојата, обликот, формата и стилот. Секое мени и понуда во ресторанот е приказна за себе и кое носи различна порака која секогаш му е јасна на гостинот. Потрагата по совршенство и истражување на нови намирници, слободата во креирањето на нови јадења – едноставно тоа е нешто што фасцинира во кулинарството и токму затоа го избрав него. Угостителство: Колку често сте во Македонија и македонските кујни? Зоран Карапеев: Може да се каже дека често сум во ...
| | веќе видена

next