Угостителство

Храната која ја јадат децата треба да биде свежа, здрава и различна. Но дали тоа е така во сите училишта? Гледајки ја храната која децата ја конзумираат во Бразил и Јужна Кореа е многу поразлична од сите останати оброци во светот поради својата свежина и разновидност. Ви ги претставуваме оброци кои се сервираат во училиштата ширум светот.
| | веќе видена

Понекогаш се чини дека љубителите на здравата храна и здравиот живот постојано го менуваат своето мислење за млекото – дали е здраво за човечкото тело или пак не. Секоја година слушаме нови совети, застрашувачки факти и статистики кои не доведуаат во ситуација да се запрашаме дали навистина млекото е добро да биде дел од нашиот дневен оброк ?! Одговорот е ДА, млекото е здраво, како и со многу прашања поврзани со храната, што навистина е здраво за вас тоа е многу лично. Зависи од начинот на вашиот живот, дали сте спортски активни, каков ви е метаболизмот, секако и дали сте алергични на некоја храна. Кога ги спомнавме алергиите, млекото може да се најде од повеќе видови животни па дури и од овошје, одберете го она кое одговара највеќе на вашиот начин на живеење. Овие се неколку интересни факти зошто млекото е здраво. Може да помогне во ослободување од вишокот килограми Индивидуалците кои сакаат да се ослободат од вишокот на килограми и доколку сакаат да ја задржат таа витка линија ќе бидат поуспешни доколку ...
сите 2 | | | веќе видена

Под мотото „Спасете ги океаните – нахранете го светот“, дваесет реномирани светски готвачи ги здружија силите во кампања за зачувување на океаните и резервите на морски плодови за во иднина. Кампањата ги повикува 30 те земји кои што контролираат преку 90% од морскиот улов и се со најголемо производство на морска храна во светот, да воведат промени во политиките со што би се регулирал прекумерниот и неконтролиран улов. Здружението што ја лансираше кампањата е нареченa Oceana , а е составенa од некои од најзвучните имиња на кулинарската сцена: Andony Luiz Aduriz, Joan Roca, Ferran Adria , Massimo Bottura, Daniel Humm, Ashley Palmer Watts , а меѓу нив и готвачот со македонско потекло Рене Реџепи. Кампањата официјално ќе почне на 17 ти март кога е планирана и средба на врвните светски готвачи во Баскискиот кулинарски центар во Сан Себастијан, Шпанија. Интересно, на средбата ќе присуствуваат сите членови на здружението, освен Рене Реџепи поради неодложни обврски.
| | веќе видена

Една од состојките кои некои ја мразат, ја сакаат или пак паралелно ја мразат и ја сакаат ! Некои од нив ќе кажат дека е кремаста, со златна боја и зборови како ‘леле колку е хемиски преработена и нездрава’. Но пред се запрашајте се ‘Што всушност е оваа работа’ ? Ова се четирите работи кои најверојатно не сте ги знаеле за Начо сирењето. 1. Немаат ништо заедничко со оригиналните Начоси Начосите во нивната оригинална форма и рецепт се многу едноставни, тие се класичен чипс со малку кашкавал. Во минатото, кашкавалот кој се користел било свежо рендано Чердар кашкавал. Ренданиот кашкавач за начосите се користел се додека не почнале да ги произведуваат во големи количини, по големата продажба и побарувачка, Чедарот го користат како и денеска во топена форма. 2. Постои само еден произведувач на Начо кашкавалот Ricos се нарекуваат себеси како „ originators of concession nachos“, а продуктот кој го продаваат го нарекуваат „О бработен чедар кашкавал кој е спремен за послужување “ . Состојките кои се дел од овој ...
| | веќе видена

Денеска започнува белградскиот Саем за туризам кој ќе трае до 22 февруари 2015 година. Ова е еден од најголемите настани во Србија, но и во југоисточна Европа, кој постои веќе 30 години и ги исполнува сите светски стандарди. Министерството за туризам гради однос за квалитетна понуда и врска помеѓу присутните гости на овој саем и туристичките организации, кои секоја година привлекуваат се повеќе посетители. Минатата година на саемот за туризам своите понуди ги изложија 1031 претставник, а бројот на посетители изнесуваше околу 62 илјади. Овој саем има меѓународен карактер, а тоа го докажа присуството на повеќе од 290 странски претставници од 53 земји. Саемот за туризам е член на Европската асоцијација за туристички саеми – ETTFA од 2003 година. За успешноста и квалитетот на оваа манифестација говорат бројните награди и добиени пофалници кои го прават овој саем најдобар во Србија и регионот. 37миот Саем за туризам ќе се одржи во Белград од 19ти до 22ри февруари 2015 година. Организаторите очекуваат повеќе од ...
сите 6 | | | веќе видена

Зачините во вашата кујна се во тотален хаос, а сето тоа ви го отежнува времето кое секојдневно го поминувате подготвувајки храна за вашите најблиски. Ова е еден интересен план кој ќе ви помогне да ја организирате вашата кујна. Подредувањето на зачините на периодна маса е еден од можните начини да го организирате нередот во вашата кујна, но сето тоа ќе завземе само дополнително место, кој можеби моментално го немате на располагање. Доколку имате шкавче кое е во полу-кружна форма, а истот незнаете како да го искористите, ова е совршениот план за вас. Како за почеток потребно е го испечатите периодниот систем на зачини. Потоа направете полукружни полици според димензиите кои ви се потребни, секако и со довелен меѓу простор за да можете слободно да ги извадите и вратите зачините на своето место. Откако го оспособивте плакарчето, залепете го системот внимателно на средина и на страните. По успешното поставување на периодниот систем, сега потребно е да ги наредите полиците, а и истите да се надополнат со зачините, ...
| | веќе видена

Современиот концепт на патувањата се повеќе се менува и редефинира со зголемување на присуството и влијанието на генерација “Y”. Односот на оваа генерација родена во периодот помеѓу 1979 и 1994 година, по многу нешта се разликува од нивните претходници, генерациите “X” и “baby boom” а се должи на голем број фактори, вклучувајќи го развојот на новите технологии. Ова е генерација на млади луѓе која верува во други вредности а најважна им е мобилноста, достапноста на брз интернет, флексибилност и објективното мислење. Родени во “постиндустрискиот период”, заситени од агресивниот маркетинг, тие не веруваат слепо во маркетиншките кампањи. Зголемувањето на бројот на патници и гости од младата генерација, начинот на кој тие ги користат модерните технологии за комуникација и резервација, има големо вијание на туристичката индустрија, до точка кога бизнисите немаат друг избор. Од суштинска важност за оваа дејност е будно да ги следи трендовите и да го прилагоди бизнисот и да одговори на потребите и навиките на ...
| | веќе видена

Охридските ресторани треба да креираат вински карти, преку кои гостите ќе може да прочитаат нешто повеќе за виното кое што се нуди и да направат посоодветен избор за нарачка, сметаат обучените угостителско-туристички работници. Моменталната состојба во однос на винските карти кај нас е очајна. Отвораме листата на пијалоци во рестораните и во некој агол ставени се неколку вина, односно само името на виното, цената и толку. Ништо повеќе за виното, а виното е многу повеќе од обичен пијалок и токму за тоа треба да го третираме на посебен начин, смета дипломираниот менаџер по хотелско ресторанско работење Тони Павловски. Тој заедно со професораката на Факултетот за туризам и угостителство Ангела Василеска, изработиле идејно решение за тоа како би требало да изгледа една винска карта во ресторан. „Размислувавме како треба да изгледа една винска карта, што треба да содржи, дали да ставиме пообемни карактеристики на секое вино или едноставен и краток текст со најважните карактеристики на виното. Истовремено ...
| | веќе видена

Меѓународниот фестивал со комплетна понуда за угостителството и туризмот ќе се одржи во Сплит почнувајки од 19-ти до 22-ри Февруари. На овој фестивал се очекува да има излагачи од секторот на гастрономијата, угостителството и туризмот како и излагачи кои ќе ја покажат опремата за хотелско угостителските објекти. Првичната идеа на организаторите е да им се овозможи на посетителите да можат на едно место да ја видат целокупната потребна опрема за еден туристичко-угостителски објект, почнувајки од мебел па се до технологија, добра храна и пијалок. Секако, тука не се изостава можноста во уживањето при дегустацијата на храната и пијалокот. На повеќе од 8.000 метри квадратни ќе се појават натпреварувачи од Хрватска, Австрија, Германија, Италија, Македонија, Србија и Босна и Херцеговина, a манифестацијата ќе има и голем број на настани, почнувајќи од изложба на вино и алкохолни пијалоци, кулинарско шоу како и презентација и голем број на стручни предавања.
| | веќе видена

Учтивиот и пријатен пречек е првиот чекор кон давање квалитетна услуга. Послужувањето како услуга, не започнува со послужување на нарачките, туку во самиот момент кога гостите ќе го преминат прагот на ресторанот и ќе ве видат. Пред да ги изнесете нарачките од кујната мора да ги научите правилата на сместување на гостите, како да примате нарчки и како да ги спроведете до кујната и на кој начин треба да разговарате со гостите. Учтивите и пријатни послужувачи секогаш се наградени. Сместување на гостите Пристапете со насмевка. Без разлика кој е одговорен за сместувањето, ако таква личност менаџментот воопшто назначил, вие сте личноста со која гостите ќе имаат најмногу контакт во текот на нивниот престој. Во некои ресторани за сместувањето се грижи главниот послужувач, но тоа може да биде дел од било чија работна задача доколку така е претходно договорено. Тоа што треба да знаете е кои маси се слободни и спремни, за да можете гостите да ги упатите натаму. Ова остава добар прв впечаток – на ресторан кој ...
сите 2 | | | веќе видена

HOTEL&GASTROTEH е 7-ми интернационален меѓународен саем за хотелско-угостителска опрема, храна, пијалок и гастрономски иновации, а почнува денеска па се до 21 ви Февруари. Со одржувањето на овие два настани во ист термин, ќе се добие комплетна целина за хрватските љубители на гастрономијата. На едно место ќе се појават сите произведувачи и дистрибутери кои преку гастрономијата ќе можат да ја унапредат хрватската туристичка понуда. Сега е време кога угостителските објекти и хотелиери интензивно се припремаат за туристичката сезона, затоа овој саем е голема прилика да се спојат произведувачите, хотелиерите и добавувачите на хотелско угостителската опрема, храна и пијалоци и се за ХОРЕКА секторот.На овој саем учество завземаа: Македонија, Австрија, Чешка, Франција, Турција и останати.
сите 2 | | | веќе видена

Чоколадото секогаш било најголем виновник за вишокот килограми, поради своето големо количество на шеќер, а и фактот дека не содржи нутритивна вредности. Сепак темното чоколадо може да биде навистина здраво за конзумирање ! Доколку погледнете во содржината на темното чоколадо ќе видите дека содржи антиоксиданси токму и затоа било користено во традиционалната медицина пред стотици години. Една од состојките на темното чоколадо, какаото содржи железо, цинк, магнезиум, а се користи за да ја подобри менталната функција на човекот. Во продолжение прочитајте ги останатите позитивни работи кои ќе ве измамат да го вклучуте чоколадото во вашиот оброк. 1. Намалување на холестеролот Доколку сте на диета, а истовремено и спортувате, темното чоколадо може да ви биде совршен помошник во намалување на лошиот холестерол, а зголемување на добриот холестерол. 2. Го снижува високиот крвен притисок Секојдневното консумирање на мали количини темно чоколадо може минимално да го снижи високиот крвен притисок. Германско ...
сите 2 | | | веќе видена

Покрај авокадото за кое што предходно имаме зборувано, овие кои се ‘заборавени’ се навистина вкусни, сочни, а и нова можност за љубителите на тостовите со ова овошје. Па дали сте спремни повторно да зборуваме за авокадото и што треба да знаете ?! 1. Mexicola Ова мало и набиено авокадо е малку поблаго, а има помека кора од авокадото Hass. Како состојка во вашиот тост можете да направите сос или мешавина од магдонос и кромид, а сето тоа да го зачинете со црвен вински оцет, сол и свежо мелен пипер. 2. Queen Ова долго, темно и посно авокадо дефинитивно е совршен дел од вашиот тост доколку внимавате на маснотиите. Со вкуот на свежина кој е многу сличен на краставицата, за најдобро да го почуствувате вкусот на ова авокадо користете ‘ржано лебче и димен лосос. 3. Pinkerton Специфично и различно ова авокадо е само поради формата која ја има. Тоа е долго, тенко, споредбено со останатите врсти за кои зборуваме. Нуди богат вкус, кое го прави поразлична и совршена целина. Испасирајте го и додадете малку свежо цеден ...
сите 2 | | | веќе видена

Ефтини, лесни и брзи за подготовка, компирите најчесто може да се одличен оброк, доколку се додадат неколоку дополнителни состојки можат да го направат печениот компир во комплетен оброк кој е подготвен за само неколку минути. 1. Baked Potato Bagel Измешајте ја слатката павлаката со малку копар и сок од лимон. Откако компирот ќе се испече оставете го да се олади неколку минути, пресечете го на половина и додадете ги парчиња од пушениот лосос, кромид, а сето тоа дополнете го со павлаката. 2. Chili Многу сличен оброк како лутиот хот-дог, сепак овој полнет компир е комплетен и возбудлив евтин оброк. Најважно е да не заборавите да ги вклучите во оброкот кругчињата од свежо сечкан кромид и крем сирењето. 3. Mexican Style Претворете го досадниот компир во ‘fiesta’. Полнете го компирот со парчиња авокадо, гравче, салца сос и декорирајте со магданос. Како дел од подготовката секогаш е добро да се користи слатка павлака и рендан кашкавал за да добиете комплетно гламурозна слика од вашиот оброк. 4. Sausage and ...
| | веќе видена

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и оваа година успешно ja претстави Македонија како туристичка дестинација на “HOLIDAY & SPA EXPO 2015” саем за туризам во Софија, Бугарија кој се оддржа од 12-15ти Февруари. “Успешните промотивни активности на АППТРМ на туристичкиот пазар во Бугарија, континуираната медиумска кампања во печатените медиуми и на веб порталите позитивно се одразија на зголемување на број на туристи од Бугарија кој изминатата сезона изнесуваше повеќе од 10%. Остваривме средби со тур оператори од Бугарија меѓу кои: Global Tours, Bohemia Travel, Viva travel agency, Modern Travel, Del и Mondo Travel и од истите очекуваме Македонија да биде во нивната туристичка понуда”, изјави директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, г-дин Кристијан Џамбазовски. Неколку години по ред имаме успешно саемско промовирање на овој туристички пазар, со нов модерен штанд кој ги истакнува главните туристички потенцијали и атрактивната туристичката понуда на Македонија. На саемот беше ...
сите 19 | | | веќе видена

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија одржа прес конференција на која објави дека Македонија ќе биде домаќин на првата европска регионална конференција за активен туризам „AdventureNext – Balkans“, која ќе се оддржи во Мај, 2016 година. Конференцијата ќе се организира во соработка со Проектот на експанзија на мали бизниси, финансиран од УСАИД и од Владата на Швајцарија, и Интернационалната асоцијација за активен туризам (ATTA). На прес конференцијата се обрати Кристијан Џамбазовски, директор на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на РМ, Христијан Делев, заменик министер за економија на РМ, и Крис Дојл, извршниот директор на АТТА за Европа. „По неколкугодишен ангажман во бројни балкански дестинации и лично искуство со интернационалниот туристички потенцијал на овие новоразвиени дестинации од светска класа, Интернационалната асоцијација за активен туризам ги здружи силите со Македонија за заеднички да ја одржиме првата европска регионална конференција за активен ...
сите 16 | | | веќе видена

Оваа салата е креација на Caesar Cardini италијански емигрант кој бил сопственик на ресторани во Мексико и Америка. Cardini живеел во Сан Диего но поседувал ресторан во во Тијуана. Според кажувањата на неговата ќерката, Роса, Caesar на 4ти Јули 1924 година останувал без намирници во својата кујна, поради големата посетеност во нивниот ресторан, за да ги задржи гостите, Caesar со преостанатите состојките подготвил салата која подоцна се покажала како многу барана. Сепак постои уште едно кажување од страна на партнерот на Caesar, оваа салата првично била направена за Американски воздухопловец од Сан Диего, а токму и затоа салатата била наречена “Aviator’s Salad”. Alex братот на Caesar ја потврдил оваа информација. Сепак дилемите околу името и рецептот продолжуваат и понатаму, но едно е сигурно, а тоа е дека оваа салата не е крстена според Римскиот Император Caesar. И покрај многуте рецепти и вариации кои денеска можат да се најдат токму за оваа салата едно е сигурно. Оригиналната рецепта за Цезар ...
| | веќе видена

Ако некогаш сте готвеле со некој поискусен од вас, веќе сте научиле дека секој рецепт крие некоја тајна во себе, а тоа најчесто можат да бидат чешнињата лук или пак чаша вино. Секој што се занимава професионално со готварството може да ви потврди дека малите количини на сосеви од патлиџан во рецептот може да направи голема позитивна промена во вкусот на јадењето, но прашањето е како да се направи совршениот сос од патлиџан. 1. Подготвувајте го на ниска температура Колку подолго го пропржувате патлиџанот тој повеќе ќе развива миризба и вкусови. Токму затоа потребно е да го приготвувате на ниска температура и на подолг временски период. 2. Користете вино Откако ќе завршите со пржење на лукот, кромидот или остатокот од зеленчукот кој ќе го користите за вашиот сос, во тавчето со течностите кои ги испуштиле состојките при пржењето додадете малку бело или црвено вино пропржете на кратко, а смесата која ќе ја добиете измешајте ја со останатите состојки кои ќе ги користите за вашиот сос. 3. Внимателно пржете го ...
| | веќе видена

Сезоната на компири е во полн ек, иако за неговото величество Компир нема погрешно време. Тој е совршен прилог кон многу јадења, меѓутоа неколку грешки може да ве спречат да уживате во овој специјалитет одомаќен во секое домаќинство. За подоготовка на пире кое нема да биде лепливо и невкусно а вашите гости ќе посакаат чинија повеќе, проследете ги следните совети: 1.Одбирање соодветен тип компири Изберете компири со поголема содржина на скроб. Од производите што се нудат на нашиот пазар, најдобро е да ги бирате жолтеникавите плодови. Црвените и белите сорти компир се попогодни за пржење. 2.Рамномерно сечење Компирот нема подеднакво да биде сварен доколку пред готвењето сте го исекле на нерамномерни парчиња. Затоа секогаш потрудете се исечените делови да бидат со приближно еднаква големина. 3.Не солете ја водата Пред варење на компирите, во садот со водата не ставајте сол, во спротивно ќе добиете скробни гранули нацицани со вода. Затоа секогаш посолете дури на крајот, во финалниот производ. 4.Не ставајте го ...
сите 2 | | | веќе видена

Има неколку убави работи кои можете да ги направите со вашите најблиски, а една од тие е да ја поделите домашно приготвената храна. Дури и да готвите секоја вечер за вашите пријатели можете да направите исклучок во рутинската подготовка на вашите омилени јадења. Со сигурност во вашиот фрижидер имате свежо овошје и зеленчук, а во замрзнувачот свинско или пилешко месо , но како сето тоа да го усогласите со овошјето и зеленчукот и да добиете една вкусна и различна вечера. Следете ги постапките на овие пет рецепти и изненадете ги вашите најблиски. 1. Broiled Pork Chops with Spicy Pineapple Salsa Здравата и вкусна вечера најчесто е зачинета со најразлични сосови. Откако ќе го завршите печење на вашите кременадли прелијте ги сос и добијте совршен спој . Рецептот за подготовка на ова јадење можете да го најдете на следниот линк. 2. Dry Rubbed Porterhouse Pork Chops Подгответе ги кременадлите со вкусот како од вашиот омилен ресторан, сочни и меки со сос од путер и билки. За овој рецепт потребно е сосот да ви биде ...
сите 2 | | | веќе видена

next