Угостителство

Џејсон Барбер, фармер од Дорсет, Англија, произведува вотка од кравјо млеко повеќе години. Моментално, неговата „Црна крава“ е пијалокот по кој лудува цела Британија… Џејсон стигнал до идеата да создаде вотка од млеко откако гледал документарен филм за мала сибирска република каде луѓето произведуваат вотка од млекото од јакот. Ова го заинтригирало и се решил да произведе своја верзија на пијалокот. На неговата фарма во која има 250 крави, од чие млеко се произведува вотката. Му биле потребни три години за да го усоврши процесот. Според експертите, резултатот на неговата макотрпна работа е импресивен. Џејсон има долга историја на производство на сопствени пијалоци. Тој бил исфрлен од училиште бидејќи направил пиво од ферментиран сок од портокал и го чувал во неискористените шкафови во училиштето. Покрај тоа, тој имал посебен интерес во вотката бидејќи тоа е единствениот пијалок кој не го опива. „Црната крава“ добива многу позитивни критики, а може да се најде на менијата на отмените англиски ресторани. ...
| | веќе видена

По се изгледа дека месец Април е посветен на случувањата во Хрватска. Пред нас е Четвртото Првенство во подготовка на скара кое ќе се одржи во Хрватска и токму тука аматерите ќe ја имаат можноста да ги победат професионалците. Полуфиналната вечер од настанот ќе се одржи во 8 градови ширум Хрватска почнувајќи од 24ти Април, а ќе трае до 21ви Јуни. Големото затварање на овој малку подолг настан закажан е за 28ми Јуни каде на едно место ќе се соберат сите загребачки полуфиналисти, а за да стигнат до тука потребно е да ги освојат гласовите на сите строги гастро судии. Покрај симболичниот Златен ќебап, победничкиот тим го очекуваат и други вредни награди, но пред тоа мора да си ги израмнат и докажат своите способности во подготовката на месо и тоа во 5 категории: ќебапи, колбаси, врат, ражничи и јагнешко месо. Покрај натпреварите кои ќе се одржат и дегустацијата на скарата, посетителите секогаш можат да ги надополнат своите знаења а и да решат многу дилеми околу печењето на месото, секако ова важи за сите ...
| | веќе видена

Нема ништо поубаво од уживањето во празничната трпеза со семејството. Важноста на храната најмногу се истакнува на Велигден, бидејќи овој голем христијански празник симболички претставува почеток и обнова на животот, па и јадењето кое на овој празник се подготвува ја поддржува таа традиција. Токму за овој празник ugostitelstvo.mk ви препорачува. Појадок – Лепчиња со јајце Вкупно време на подготовка: 20 мин, Печење: 20мин. Рецепт за 4 особи. Состојки: 250 гр исечкана сланина 4 лепчиња во форма на топка 250 гр убаво исечкани печурки 4 јајца, малку сол, малку пипер 250 гр пармезан Подготовка: Загрејте ја рерната на 160° Целзиусови. Во мала тава, пржете ја сланината и мешајте додека не добие румена боја. Кога е готова извадете ја, и ставете ја на хартија да отстои, за хартијата да ја впие мрснотијата. Во меѓувреме, извадете го внатрешноста од лепчето и направете доволно голема дупка да можетеа да ги сместите јајцата На сланината додадете и ги печурките, изронатиот внатрешен леб, и промешајте. Таа смеса ставете ...
сите 8 | | | веќе видена

Опатија – Хрватска на 11ти и 12ти Април ќе биде место каде ќе се зборува само за кафето – неговата подготовка, потекло и се што е директно поврзано со омилениот пијалок на човекот! Туристичката заедница на Опатија во последните неколку години пред почетокот на големата туристичка сезона ќе понуди малку поразлично искуство од она на кое веќе се научени, а тоа е кафе културата. Во сабота 11ти и недела 12ти Април угостителските објекти кои имаат директен поглед кон морето ќе им понудат на своите гости кафе подготвено од високо обучените баристи по многу поволна цена. Како што е редот, кафето ќе биде послужено со колчиња, а секако и за најмалите посетители организаторите имаат подготвено детско едукативно катче и изложба на тема кафе. Овој настан не би бил комплетен без излегувачите со најквалитетното кафе кои ќе го објаснат комплетниот процес за кафето почнувајќи од садење па се до печењето. Комплетната програма за овој настан можете да ја прегледате на овој линк.
| | веќе видена

Пиварниците често отстапуваат од традиционалните состојки за пиво, вода, јачмен, квасец… Сепак, има некои отстапки кои се екстремни. Sprecher Mbege Ale е пиво приготвувано на оган. Африканско пиво по стил бидејќи основна состојка е банана. На овошните пива заедничко им е тоа што често, основна состојка им е бананата. Ова пиво е популарно во источна Африка. Sprecher Mbege Ale е нефилтрирано пиво. Изненадувачки е фатот што процентот на алкохол е 7,22%. Во март 1996 година Германија го промени својот закон за дрога за да се овозможи огледување на ‘ЕУ-коноп’, додека комерцијалната цел не доведе до неправилна употреба на наркотици. Во март, истата година 1500 хектари коноп беа посеани во Гераманија, и една компанија, Dupertit , која работи со производство на производи врз природна база, бараше дозвола за реномирана пиварница да започне со органска подготовка на пиво со висок квалитет. Cannabia делумно се приготвува на температура како за секое пиво, но потоа се додава тајната состојка, органски коноп. Browerij ...
| | веќе видена

Првиот и основен критериум кој треба да се исполни при подготовка на суши е, секогаш се користи сурова риба која потребно е да биде свежа. За суши практично можете да користите било каков вид на риба и имате максимална слобода. Сепак, иако изборот зависи многу од понудата на пазарот и одличниот вкус, големите суши мајстори ќе кажат дека најкористените риби за суши се лососот (мариниран, димен и суров), туна (не премногу посна)-сепак има некои критериуми кои треба да се задржат за да го добие сушито потребниот вкус, секако да не ја заборавиме скушата која е најстарата риба во Јапонија и една од најкористените заедно со лососот. Сушито не би било тоа доколку не го одберете правилниот зеленчук, а тоа многу зависи од рецептот но и од креативноста на самиот говач. Краставиците, авокадото и печурките се само мал дел од можниот избор. Големите суши мајстори големата важност ја даваат насечкањето на зеленчукот, сепак запаметете сушито е уметност – често пати ќе се сретнете со суши кое е декорирано со зеленчук. ...
| | веќе видена

Досега се запознавме со многу ресторани на невозможни локации ресторан на дрво, ресторан во облаците па дури и ресторан кој наликува на затвор, сепак креативноста и тематското декорирање не застанувуа тука. Повеќе од очигледно е дека начинот на тематското декорирање многу брзо се развива, а сепак на гостите тоа им се допаѓа, па време е да се запознаеме со нешто ново. Доколку патувате во Тајван независно кога сте таму, посетете го ресторанот Мартон Тим, немојте да се изнанадите доколку видите ресторан кој наликува на тоалет а исто така е и декориран, овој ресторан служи разновидни Тајлански специјалитети, а вие ќе можете да уживате во нив додека седите на тоалетна школка, несекојдневно. Светилките во Мартон Тим се во облик на тава додека пак храната се служи во чинии кои се во облик на писоар, а масите се напрвени од кади и истите се прекриени со стакло. Име на овој ресторан е добино од кинескиот збор matong кој во превод значи тоалет.
| | веќе видена

Најубавиот загребски парк почнувајки од 8ми до 16ти Април ќе биде дом на најпознат слаткарски настан во Хрватска. На почетокот од овој сладок настан, планирано е музички бендови да ја забавуваат публиката, а исто така ќе се подготвува торта тешка 650 килограми. Покрај тоа што ќе присуствуваат најпознатите слаткари со нивните специјалитети на задоволство на посетителите тие ќе ја имаат можноста да ги дегустираат повеќето подготвени десерти од хрватски слаткари.Сепак не се само слаткарите кои ќе бидат присутни од 8ми до 16ти Април, за љубителите на врвните вина присутни ќе бидат винариите Дорнберг, Сора и Купилек како и произведувачите на чоколадна ракија Ал Капроне. Во среда, 8ми Април официјално ќе се отвори фестивалот. Токму поради оваа пригода ќе се скрши пињата која во себе крие многу изненадувања за посетителите, но тука возбудата не застанува, истиот ден ќе биде и првиот натпревар каде ќе се избира најубавата торта која е во склоп на хуманитарниот настан, а забавата до доцните часови ќе продолжи со ...
| | веќе видена

Индонезиска кујна е една од најпознатите живописни и шарени кујни во светот, полна со интезивен вкус. Таа е разновидна, делумно поради фактот дека Индонезија е составена од 6000 населени острови, со повеќе од 300 етнички групи. Индонезиската кујна има 5350 традиционални рецепти, а 30 од нив се сметаат за најважни. Оваа кујна често демонстрира комлексен вкус, стекнат од одредени состојки и зачини. Пет главни Индонезиски методи за готвење се: пржење, печење, вриење, испарување, мешано пржење. Некои од најпопуларните јадења низ Индонезија се Nasi goring, gado-gado, sate and sato - и се сметаат како национални јадења. Официјално национално јадење, сепак, е tumpeng (ориз, во форма на конус во сад декориран со зелечук и месо) избран во 2014 год од страна на Министерството за туризам. Индонезиските традиционални јадења се состојат од Nasi - парен ориз како главен, опкуружен со Sayer- Mayur- зелечук и супа и Lauk-Pauk – месо или риба како додаток на јадењето. Во едно типично семејство, членовите се собираат околу ...
| | веќе видена

Во рамките на активностите предвидени со годишната програма на Секторот за туризам и локален економски развој при општина Охрид, во соработка со туристичко-угостителските субјекти, деновиве успешно беше реализирана „Промотивната тура Охрид 2015“ . На промотивната туристичка тура, учествуваа претставници од туроператори, туристички агенции, медиуми и туристички списанија од Турција, Србија, Израел, Русија, Бугарија, Словенија, Украина, Унгарија и Австрија. Гостите имаа можност да се уверат во убаните на Охрид преку обиколка на стариот дел на градот, културно историските споменици и обележја, природните убавини и промоција на алтернативните форми на туризам со што гостите имаа можност и за фото- сафари тура. Беа посетени повеќе хотели во охридскиот регион, каде што гостите се запознаваа со сместувачките капацитети, а воедно како резултат на промотивната тура веќе беа склучени и неколку договори за закуп на хотелските капацитети, информираат од општина Охрид. Оттаму најавуваат дека наскоро двете најгледани ...
сите 2 | | | веќе видена

Се што сакате да знаете за надоместок – такса за пуштање музика во вашите објекти или пак не сте сигурни околу постапката и имате некои дополнителни прашања, слободно можете да се јавите во редакцијата на Угостителство.мк – 02 3119 615. Со почит, Угостителство.мк
сите 23 | | | веќе видена

Да се биде угостител воопшто не е лесно, честопати може да се случи веќе договорената резервација да биде откажана, а тоа чини пари. Токму поради овој фактор честопати ќе се соочите со празни маси, а и празен локал. Меѓутоа, се чини сега дека угостителите го возвраќаат ударот, предводени од готвач кој е награден со Мишелин ѕвезда, кој моментално работи во елитен ресторан базиран во Лондон. Клубот Клов ќе биде првиот ресторан во Обединетото Кралство кој ќе воведе систем на плаќање со самото барање на резервација, на тој начин ќе се осигураат од губитокот на пари доколку гостите не се појават или премногу касно ќе ја откажат својата резервација. Од месец јуни секој кој посакува да ужива во храната на готвачот кој потекнува од Глазгов, задолжително треба да остави 65 долари по особа при правење на самата резервација. Готвачот Исак има изјавено дека со овој нов систем угостителите ќе ги задржат своите гости и нема повторно да останат со празни ресторани, а и гостите исто така доколку се одлучат да вечераат ...
| | веќе видена

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во март 2015 година, во споредба со февруари 2015 година, е зголемен за 0.3%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.5% и Алкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги во март 2015 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 0.5%. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари-март 2015 година, во однос на истиот период од минатата година, е зголемен за 0.3%, додека во однос на декември 2014 година е зголемен за 0.1%.
сите 32 | | | веќе видена

Сомелиер-от за вино е обучена личност, која е запознаена со виното на професионален начин. Сомелиерите обично работат во специјализирани ресторани, а нивната примарна работа е служење вино. Тој е одговорен за листата на вина, за услугата поврзана со вино и обуката на останатиот персонал. Тие работат во тим, бидејќи морално е да се надополнува секоја храна во ресторанот, со соодветно вино. Поради тоа, се налага познавањето и пренесување на знаењето за храната и вино, пиво и другите алкохолни пијалоци за да се работи во хармонија. Денес, улогата на сомелиерот опфаќа поголем замав, и не е посветена само на виното. Тој може да ги опфати и пивата, алкохолни и безалкохолни пијалоци, коктели, минералните води а исто така работи во самата сала и е во директен контакт со гостите. Негова задача е да направи паралела помеѓу вкусот и буџетот на гостинот. Името сомелиер во Јапонија означува личност која е експерт на посебна област, а тоа може да биде музика, пиво, пури итн. Енологијата е наука која се занимава со сите ...
| | веќе видена

Шведската маса е начин на служење храна со кој се поставува маса која е достапена до гостите и од која тие можат сами да се послужат. Шведската маса може да се најде на најразлични пригоди и на различни места, во хотели ресторани и сл. Често пати рестораните нудат (AYCE-all you can eat), AYCE метод, односно се што можеш да изедеш. Начинот на сервирањето и декорацијата на храната е да биде во мали парчиња и лесна за консумација од страна на гости. Обично таа храна е во вид на канапеи, ситни колачиња, храна на коктел стапчиња и сл. Суштинската разлика на различните формати е тоа што гостите, можат лесно да ја консумираат без да користат додатен прибор, исто така гостинот сам одлучува колку и каков вид на храна ќе консумира. Шведската маса е многу ефикасна поради тоа што може да се послужат голема број на луѓе одеднаш. Во минатото самопослужувањето се сметало за неформален вид на јадење, додека пак во последно време овај начин на служење е се популарен, и се практикува на вечерни забави, особено во домовите ...
| | веќе видена

Маринирањето е хармонична и неопходна техника. Таа го подобрува вкусот на месото и прави чуда со зеленчукот и овошјето. Не бара специјална опрема и вклучува едноставни чекори за да дојде до посакуваниот резултат. Маринадата се однесува на жива храна (обично месо). Оваа техника почнала да се употребува уште во ренесансата, се со цел мешавината да помогне да се зачува храната сочна подолго време. Иако се смета дека маринадата целосно го опфаќа месото, таа само ја посипува површината, и има мал ефект на ентериерот. Малите и тенки парчиња месо се генерално добри кандидати. Поголемите парчиња немаат голема корист од маринадата, бидејќи нудат голема површина. И свежиот зеленчук, како и печурките, тиквичките, модриот домат апсорбираат многу од маринадите, и се превкусни ако се подготвуваат на скара. Состојки за маринада Многу маринади вклучуваат кисел елемент, како што се лимон или оцет, кои го подобруваат вкусот, исто така и лукот, сојата, рузмарин, сол, црн пипер, кари, кромидот, се во зависност што приготвувате. ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Франција ја нарекуваат само супа од кромид или пак (Soupe à l’oignon). Но за остатокот од светот, таа е Француска супа од кромид подготвена со крцкави брускети кои се прелиени со топено сирење, ова може да се каже дека е јадење на кое не може да се одолее. Најбитното правило околу подготовката на оваа француска супа е колку и да сакате, не можете да го забрзате процесот на подготовка, бидејки потребно е време парчињата кромид да се сварат и карамелизираат соодветно. Доколку сакате тие да бидат меки и да го задржат природниот вкус и сите хранливи состојки, варете го кромидот околу 20 минути, а потоа истиот можете да го карамелизирате. Оваа подготовка може да ви одземе вкупно еден час, но следењето на оваа процедура верувајте дека ќе ви донесе многу сласт и уживање во јадењето. Со оваа вкусна супа можете да се почестите со вино Розе и за момент ќе ја внесете француската кујна во вашиот дом. Уживајте!
| | веќе видена

Се двоумите на кој начин да го подготвите јагнешкото месо ? Нема причина од страв ! Јагнето е лесно да се спреми, и забавно е да се готви. Како го готвите правилно, јагнешкото место е вкусно и сочно и методите за приготвување не се различни од оние кои ги користите за свинско и говедско месо. Но, сепак, ние ќе Ви претставиме неколку едноставни техники со кои ќе имате доволно инспирација како да се зготвите јагнешкото месо. Крчкањето се прави преку ставањето на месото и зеленчукот во подготвен сад, премачкан со масло, добро покриен и на крај се полева со мала, варена количина на течност (месото претходно кратко се вари во течноста). Ако стои подолго време на тивок оган помага да се развие вкусот што го содржи. Крчкањето може да се прави на шпорет или во рерна. Запаметете капакот е клучен за спречување на течноста да испари, додека пак рамото од јагнето е идеално за крчкање, динстање или бавно печење. Ребрата или надколеницата се помалку меки парчиња кои најдобро ќе се подготват преку влажни методи на готвење, ...
сите 2 | | | веќе видена

Локална кафетерија воведува сосема нова и несекојдневна “шема” во своето работење, кое ќе им биде од голема корист на нивните секојдневни и лојални гости. Кафетеријата ‘Costa & Kip’ на своите гости им овозможуваат во периодот помеѓу 15 и 16 часот да си нарачаат будење од нивната 15 минутна дремка, а после тоа да се разбудат со едно совршено кафе приготвено од нивниот омилен бариста. Специјалните увезени перници -една маса во кафетеријата ја претвараат во зона каде можете да одморите и да дремнете 15 минути, а како што напоменавме претходно ќе бидете нежно разбудени и со вашето омилено кафе. Сопственикот за оваа идеја има изјавено “Доколку не сте во можност квалитетно да се наспиете навечер, а затоа влијаат многу фактори, секогаш постои можност да украдете дремка од 15минути во текот на денот која значително ќе ви ја зголеми енергијата”.
сите 3 | | | веќе видена

Покрај тоа што се запознавме со најскапите светски пијалови, време е да се запознаеме каде ти се послужуваат и што ги прават овие коктели толку скапи. Па да започнеме со: Rose Bar, Miami Beach Rose Bar наоѓа во еден од најпознатите исконски хотели на South Beach. Барот е осветлен со венецијански лустер кој заедно со розево тапацираните ѕидови се олицетворение на Арт Деко стилот од 1950 година кој е карактеристичен за соседството. Culinary Dropout, Las Vegas Градот кој ветува незаборавна забава и можеби многу потрошени пари, овој бар има релаксирана атмосфера, жива музика и коктели како што се S ignature After School Special направени со чај од малина и додаток текила. Driftwood Room, Portland, Oregon Овој бар оддава почит на Hollywood’s Golden Age со оригинален арт деко ентериер и пијалоци именувани по класични филмови и кино легенди. Исто така е омилено место на коктел мајсторите и љубителите на коктели, благодарение на Michael Robertson за експертски направените пијалоци како што се Roman Holiday , а за ...
| | веќе видена

next