Угостителство

Најавените луксузни хотели кои во иднина ќе се градат на Охридското крајбрежје носат нова надеж за охридскиот туризам, сметаат упатените во туристичката дејност. Од друга страна поборниците за заштита на животната средина сметаат дека новите градби можат да ја нарушат сликата за недопрената природа, која е карактеристика на охридското крајбрежје. Според најавите, нов хотелски комплекс од ланецот „Small luxury hotels“ ќе се гради на потегот кај Горица, а во делот кај каналот Студенчишта најавена е изградба на нов луксузен хотел од страна на „Фибула Ер Травел“. Исто така деновиве беше најавено дека нов хотелски капацитет ќе се гради и на потегот кај поранешната Детска болница, во населбата „Свети Стефан“, чие што земјиште на јавна аукција го купи скопската фирма „Камфуд“. Нови содржини за повеќе туристи и подостапни цени Странските туристички работници велат дека новите хотели од висока категорија, ќе ја освежат туристичката понуда во Охрид, но за да бидат конкурентни на пазарот, треба да донесат нови содржини ...
сите 8 | | | веќе видена

Лоциран во срцето на Мадрид, овој ресторан е сертифициран како настар ресторан на светот според Гинисовата книга на рекорди. “Sobrino de Botin” е типичен шпански четирикатен ресторан, со фурна на дрва стара неколку векови, и докази кои датираат од 1725 за неговата автентичност . Специјалитет на куќата е cochinillo asado – вкусно свинско месо со печена кожа, совршено крцкава, и Cordero asado – печено јагне готвено по стар Кастилијански рецепт. Најстариот ресторан во светот е основан од страна на французин во Calle Cuchilleros (улицата на ножевите) и првично бил наречен Casa Botin . Подоцна, внукот кој што го наследил местото го променил името во „Внукот на Болтин“ , чиј превод од италијански значи токму тоа. Постојат гласини дека внукот Гоја работел како мијач на садови кратко време, пред да стане познат сликар, а потоа и наследник на овој ресторан. Ресторанот се споменува во Хемигвејската „Сонцето повторно изгрева“, американскиот писател кој бил редовен во ‘Ботин, па дури и го прогласил за омилен. Исто така, ...
| | веќе видена

Македонските туристички потенцијали ќе бидат претставени на саемот за туризам „Mitt“ кој од 18-ти до 21-ви март 2015 година ВО Москва, Русија. Оваа престижна саемска манифестација е еден од најголемите туристички настани во Русија, на кој секоја година се презентираат над 200 земји и региони. Според известувањето кое го има објавено Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, во текот на овој месец, македонската туристичка понуда ќе биде претставена и на Саемот за туризам „TUR“ во Гетебург, Шведска, кој ќе се одржува од 19-ти до 22-ри март 2015 година. Инаку во текот на изминатито период, ,,Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот” ги презентираше нашите туристички можности на саемите во Утрех, Истанбул, Брисел, Софија, Белград и Берлин.
сите 2 | | | веќе видена

Во кулинарската уметност, allspice е зачин кој се добива од растението Pimenta dioica кој е член на фамилијата primento. Овој зачин се користи во јадењата кои се приготвуваат на Карибските острови, Блискиот исток и Латинска Америка. Кога станува збор за вкусот на allspice тој е многу идентичен со оној кој го има циметот и каранфилчето, токму поради овој вкус може да се користи како главен зачин во многу десерти но и главни јадења. Употребата на зачинот речиси и да нема граници, allspice зависно од јадењето можете да ги користите целите сушени плодови, но доколку јадењето бара тие да бидат измелени истите можете мноу лесно да ги измелете и да го зачинете вашето јадење. Напоменавме дека allspice се користи како главен зачин во десерти и главни јадења, а токму таа улога ја има во Jamaican jerk chicken. Доколку сакате да подготвите јадење во кое ви е потребен токму овој зачин, а во моментот го немате, мoжете сами да го направите доколку измешате подеднаква количина на мелен цимет, каранфилче и ...
| | веќе видена

Првото нешто што ќе ви падне во очи во ресторанот М во Лондон е големиот простор кој истовремено е совршено интимно катче. Новоотворениот ресторан се простира на површина од 1.114 метри квадратни, а истиот е заедничко дело на искусниот угостител Мартин Вилијамс и дизајнерот на ентериери Рене Декер. Во приземјето просторот е поделен на две главни зони со бронзени екрани, кои се суптилно украсени со назначено М лого, додека сината и чоколадната боја, кои преовладуваат во ресторанот, даваат една нишка на софистицираност и добар вкус.
| | веќе видена

Agar е природна форма на желатин кое се добива од црвени алги. Алгите се достапни како ленти, а може да се добие и во прашеста форма. Агарот најчесто се користи во подготовка на желе, полнење на пита и останати десерти, а е откриен од страна на Миноја Тароземон од Јапонија. Една од состојките која се користи во подготовка на јапонскиот десерт познат како Yōkan е агарот. Бидејќи е направен од билки, агарот е често користен во подготовка на желатин кој подоцна е користи во подготовка на вегетаријански јадења. Сепак употребата на оваа билка не застанува тука, таа се користи и на едно од најспецифичните места – молекуларната гастрономија каде го користат за подготовка на пена што може да се каже дека е адна од најдобрите кулинарски иновации. Покрај достапноста и употребата во кујните, агарот си има пронајдено и свое место во баровите. Најчесто се користи како конвенционален желатин кој е растворен во течност, се врие кратко време и потоа се става во калап за да се добие посакуваната форма по штп тој може да ...
| | веќе видена

Фенг шуи има што да им понуди на рестораните, притоа помагајќи им на сопствениците да создадат баланс помеѓу безбедноста и удобната околина. Тактичкиот дизајн им помага на гостите да се релаксираат , охрабрувајќи ги да останат подолго и да се вратат повторно. Различните ресторани создаваат различни видови на амбиент, од трендовски, до фамилијарен стил, а сите од нив можат да користат Фенг шиу принципи во нивниот дизајн. ВРАТАТА ЗА ВЛЕЗ Влезната врата мора да прикажува топлина и отвореност, овозможувајќи лесен пристап за сите гости. Исто така, удобно место за причекување, со доволен простор за останатите гости да влегуваат и излегуваат од ресторанот дава одличен прв впечаток. Сепак, влезот треба да биде одделен од главниот простор за јадење, за гостите да не чувствуваат дека некој постојано ги гледа. Украсете го влезот со уметнички дела или други интересни работи кои одговараат со темата на ресторанот. РАСПОРЕД Распоредот треба да создаде чувство на отвореност, како и широки патеки за луѓето да можат да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Јастогот не бил отсекогаш ценет и популарен. Во далечниот XVII век, овој голем морски рак се сметал за неквалитетна стока, соодветна како храна само за затворениците. Со години, јастогот бил симбол на сиромаштија, наменет само за слугите и војниците, кои го консумирале со негодување и презир. Па како тогаш оваа морска бубачка се издигнува до рестораните со 5 ѕвездички, за денес да биде неизоставен дел од секое fine-dining мени?! Се се сведува на аголот од кој ги гледате работите и малку реклама. На почетокот на XIX век, јастогот е донесен на бреговите на Северна Америка каде, во форма на конзервирана храна, започнува да се служи како оброк во патничките возови. Низ годините, оваа мистериозна морска храна почнува да ужива популарност кај жителите на континенталниот дел на Америка кои до тогаш ја немале таа “привилегија” да вкустат ништо слично. До почетокот на Втората Светска Војна, јастогот е на врвот и продолжува да станува се по популарен, присутен на менијата на светските врвни ресторани, само затоа што ...
| | веќе видена

Колчите во чаша секогаш се најдобриот избор доколку некого сакате да изненадите, времето потребно за подготовка на колачите во чаша е секогаш кратко, а можете да ги користите состојките кои ги имате на располагање. Резултатот секогаш е изненадувачки, токму затоа уживајте во слаткото задоволство. Guinness Mug Cake Понекогаш е многу подобро да ја излечите болката со колачи отколку со некој жесток пијалок, а токму за тоа никој неможе да ве обвини зошто јадете колаче додека сте сеуште на работа. Honey Mug Cake Го поминавте интервјуто за работа или пак добивте висока оценка на некој од вашите испити, тогаш вие сте заслужиле да се наградите себеси со овој колач кој покрај чоколадото содржи и мед. Доколку се одлучите за овој колач вие сте направиле вистински избор. Nutella Mug Cake Независно дали викендите ги поминувате во чистење на вашиот дом или пак се подготвувате за филмски маратон каде сакате да се опуштите и да заборавите за момент на сите работни задачи кои ве очекуваат, тогаш овој колач е вистинскиот за ...
сите 2 | | | веќе видена

Меѓународниот саем за туризам Place2go оваа година ќе се одржи од 13 ти до 15 ти Март во загребската спортска сала. Во склоп на овој саем за сите љубители на патувањето се припремаат многубројни возбудливи изненадувања. За изминатите три години овој саем го имаат посетено повеќе од 40 илјади посетители, а преку 450 фирми го имаат понудено својот производ. “Тоа што не треба да се заборави за овој мал и симпатичен саем е дека тој всушност расте, и тоа не само со квантитет, туку и со квалитет. Тоа се забележува со фактот дека многу земји го препознаа овој саем и токму тука ќе го претстават својот туристички потенцијал. Тие неколку земји кои го одбраа Place2go за презентирање на туристичкиот потенцијал се Турција, Обединетите Арапските Емирати, Словенија, Австрија и останати, изјави Дамјан Доманович. директор на саемот Place2go. Како и изминатата година гостите ќе можат да уживаат потворно во гастро улицата каде ќе ја имаат можноста да ги пробат омилените специјалитети на Владимир Путин, оригиналниот ирански ...
| | веќе видена

Документацијата за изградба на голф терени е целосна и завршена, па сега бараме инвеститори, и преговараме со заинтересираните инвеститори, вели градоначалникот Груевски Голф-терени на површина на 65 хектари земјиште ќе никнат во општина Зелениково. Површината наменета за оваа спортска рекреација се подготвува, а во моментов се бараат инвеститори кој ќе го изградат спортскиот комплекс. Градоначалникот Веле Груевски за Вечер вели дека триесетина километри од Скопје, Зелениково е општина во развој, која ќе се развива во областа на индустријата, туризмот, изградбата на спортски објекти и изградба на домови за живеење. За поврзаноста на општината до другите скопски општини е патот кој е поврзан со општина Аеродром, редовниот автобуски превоз на ЈСП кој стигнува до сите населени места, а оттука поминува и меѓународна железничка станица, која се обраќа на релција Скопје – Солун. – Општината Зелениково е во развој, се повеќе граѓании се заинтересирани за изградба на деловни објекти, бензински станици, изградба на ...
сите 2 | | | веќе видена

Кафето е пијалок кој најчесто се послужува при престојот на гостинот во ресторанот. Тоа е често и последната порачка после главниот оброк и десерт. Бидејќи го придружува периодот од престојот на гостинот од како оброкот е завршен, што значи дека имаат можност да го дискутираат целосното искустов од нивниот престој, кафето мора да биде квалитетно, послужено според точните желби на гостите и секако со дополнителни финеси. Послужување на кафе Добро кафе се прави во чисти садови, со соодветни техники на подготовка и квалитетно кафе и вода, а се послужува на температура од околу 70 степени Целзиусови. Кафето на тацна или малечка чинија се поставува на десната страна пред гостинот, со дршката од чашата насочена кон десно, а малото лажиче се принесува на десниот раб од тацната или десно од неа. Принесете шеќер, крем, засладувач или слични додатоци. Кога ги надополнувате чашите со кафе никогаш не го допирајте работ на чашата и оставете престор за млеко. Послужување на чај Чајот е топол ароматизиран напиток кој се ...
сите 2 | | | веќе видена

Терминот млеко не се однесува само на млечни течности кои доаѓаат од вимињата. Се повеќе и повеќе луѓе ги уживаат благодетите на млекото од ореви, бадеми, семиња и други растителни производи – кои лесно можат да се направат во домот. Млекото не е повеќе едноставен напиток добиен од пасење на животни како крава, коза и овца. Тоа е течност за која луѓето имаат цврсти ставови и параметри дека млеко може да се добие од речиси се што може да се исцеди – од брадавици до грав и семиња. Со оглед на фактот дека млеката на растителна основа стануваат се попопуларни, многу компании правејќи ги овие млека користат сомнителни состојки за да го згуснат или засладат оригиналниот вкус, а и поради економски причини. Решението е да направите млеко од широкиот спектар на растителни производи кои Ви се на располагање, како што се мешунките, кокосот, зрна, ореви и семки – вклучувајќи соја, лешници, орев, сончоглед, овес, ориз, бадеми и Бразилски ореви. Во продолжение прочитајте како да направите млеко во вашата кујна. ...
| | веќе видена

Кога доаѓа до обвиткување на храна со сланина, небото е граница на можностите за експериментирање. Ние ви подготвивме 5 идеи за како да направите брза вкусна и крцкава закуска, користејќи состојки кои што можеби воопшто не ви паднале на ум! Авокадо Парчиња авокадо обвиткани во сланина, потоа премачкани во презла, се ставаат во загреано масло…Иако користиме недоволно зготвено авокадо, го оставаме во фрижидер за да ја задржи својата форма. Банана Слатка и зачинета комбинација како брза закуска. Може да користите и јаворов сируп или мед, доколку сакате да е поблаго. Сладолед Пржен сладолед обвиткан со сланина можеби звучи погрешно, но всушност е многу вкусно. Замрзнатиот дел на сладоледот го преживува патувањето во фритезата и се претвора во неодоливо вкусен десерт. Месен нарезок Обвиткувањето на нарезокот со дебели парчиња сланина е готварска техника која се нарекува bardin g . Tоа помага да се задржи влажноста и го гарантира вкусот, кога се готви месо со помала мрснотија. Ова може да се направи и со мелено ...
| | веќе видена

Дали знаете кој во светот пие најмногу вино? Според Меѓународната организација на лозарството и винарството, глобалната потрошувачка на вино изнесува околу 6,4 милијарди галони (243 милиони хектолитри). Кина е позната по тоа што произведува најмногу грозје во светот, но, Италија, Шпанија и Франција се најголемите произведувачи на вино. Десетте земји кои консумираат најмногу вино се: Франција: 30,2 Mhl САД: 29 Mhl Италија: 22,6 Mhl Германија: 20 Mhl Кина: 17,8 Mhl Обединетото Кралство : 12,5 Mhl Русија: 10,4 Mhl Аргентина: 10 Mhl Шпанија: 9,3 Mhl Австралија: 5,4 Mhl Како се прави црвеното и белото вино ? Од грозјето Vitis vinifera се произведува црвено и бело вино. Бојата на црвеното вино доаѓа од самата кожа која ја има грозјето, а не од сокот. Во црвеното вино, кожата на грозјето е вклучена во процесот на производството на самото вино. Кога кожата е исклучена од процесот на производство се добива белото вино. – Популарни бели вина од Vitis vinifera: Chardonnay, Pinot Blanc, Riesling, Sauvignon blanc и ...
| | веќе видена

Постојат голем број на патници во светот. Без разлика дали тие се планинари, бизнисмени или туристи, милиони луѓе патуваат секој ден. Тоа не е изненадување, па затоа, некои од нив се обидуваат да ги зачинат работите со поставување на светски рекорди. Ви претставуваме некои од најчудните и апсолутно откачени работи кои луѓето ги направиле за да пробијат рекорд и да постигнат слава. 1. Пакување Акробатката Leslie Tipton, го држи рекордот за најбрзо влегување во куфер. За само 5,43 секунди, Tipton се „здиплила“ себеси во затворен куфер. Таа го постигнала својот рекорд во живо на телевизија, на 14ти септември 2009 година, во Њујорк. 2. Носење Луѓете носат секаков вид на корисна опрема на нивните патувања, шатори, вреќи за спиење, па дури и бастун. Но, Tony Hawks носел нешто многу почудно. Тој повеќе од 1.650 километри (1.025 милји), со себе носел фрижидер, авто-стопирајќи низ Ирска помеќу 6ти и 30ти мај 1997та година. Овој подвиг, иако оспоруван од многумина, му обезбеди уникатно место во Гинисовата книга на ...
| | веќе видена

Угостителските објекти од повисоката категорија бараат квалитетен и широк асортиман на различни видови на печиво и леб, односно 3-4 вида на печиво и/или леб. Видови на леб Постојат неколку видов на леб: бел, полубел, црн, ‘ржен, интегрален грахам и др. Денес во угостителските објекти се повеќе има побарувачка на т.н. интегрален леб. На спортистите или младите луѓе кои имаат зголемени потреби во исхрната, им се препорачува т.н. збогатен леб , кој може да содржи различни додатоци како ореви, бадеми, суво овошје, јајце, мак, ким, сусам и сл. со што се подобрува вкусот и прехрамбената вредност на лебот. Леб и печиво за дијабетичари е посебен вид на леб или печиво, направени од пченично или ‘ржано брашно во кое се додадени состојки богати со белковини, па присуството на јаглехидрати не е поголемо од 30%. Видови на печива Во угостителството се користат многу видови на печива: млечно печиво, печиво со јајца, печиво збогатено со протеини, печиво со пченични никулци, грахам печиво. Печивата се нудат на гостите ...
сите 2 | | | веќе видена

Најдоброто место да одберете коњак според вашиот вкус, се наоѓа во Њујорк. Brandy Library, е во сопственост на Flavien Desoblin, кој е голем љубител на коњакот и во неговата библиотека може да се избројат дури 150 видови на коњак. Ви пренесуваме неколку совети од него: АКО Е МЛАД, ИЗМЕШАЈТЕ ГО! За коктели, тој советува да се мешаат со млад коњак, како Courvoisier VS, Frapin VS или Leopold Gourmel Premieres Saveurs. Цитрусните, цветните и јаткастите вкусови одлично се совпаѓаат со коњакот. Исто така млад коњак со ѓумбир и мраз, прави чуда кога времето е жешко, па така Јarnac Ginger, е коњакот кој го предлага Desoblin. АКО Е СТАР, ПИЈТЕ ГО ЧИСТ! Ако постои длабочина и комлексност во коњакот, не треба да се користи во коктели. XO и hors d’age, кои имаат деликатни и префинети ноти, не треба да се мешаат со ништо, па дури ни со храна или пури. Овој коњак најдобро е да се пие после вечера, без стрес, лутина или гласни луѓе наоколу! БЕЗ ВОДА, БЕЗ МРАЗ! Водата има тенденција да го направи коњакот премногу ...
| | веќе видена

Oбидувањето да го научите детето да јаде зеленчук, некогаш може да биде макотрпно и залудно потрошено време, но честопати тоа може да биде и голем успех ако зеленчукот го подготвите правилно. Витамините и минералите кои ги содржи зеленчукот може да биде од голема помош во развојот на децата, па затоа честопати се обидувате на некој начин да го “подметнете” зеленчукот во ручекот но најлесно да го постигнете посакуваниот резултат е да ги натерате децата да го сакаат зеленчукот, а тоа можете да го постигнете доколку внесете малку креативност во подготовка на истиот. Многу деца па дури и возрасните се чуствителни на горчливи вкусови, што значи дека здравиот зеленчук како што се брокулите, зелката, спанаќот и зелјето имаат многу одбивен вкус кој тие неможат да го уживаат. Сепак горчливиот вкус можете да го ублажите доколку додадете маслиново масло, малку сол, бибер и останати зачини како босилок или пак црн пипер, а потоа се заедно ставете во рерна. Печењето на зеленчукот ги ослободува благите вкусови и ...
| | веќе видена

Кондиторската компанија “Макпрогрес“ од Виница следниот месец ќе го отвори својот хотел-ресторанот Александар Парк во Виница кој ќе носи пет ѕвездички. Последната инвестиција во угостителство опфаќа инвестиција во хотел-ресторан со капацитет од 450 гости, кафетерија и ноќен бар. Станува збор за преземање и реновирање на веќе постоечки објект во центарот на градот. Подготовките се при крај и во март месец новите објекти ги отвораат своите врати за гости. Една од причините за новата инвестиција во нов пазарен сегмент е емотивнаат врзаност со овој објект, но и желбата да се зголеми угостителската и туристичка понуда во Виница.
| | веќе видена

next