Угостителство

Турист од Русија кој ја напишал почетната буква од своето има на римскиот Колосеум осуден е да плати казна во вредност од 20.000 евра, пренесе агенцијата Agenzia Nazionale Stampa Associata ( ANSA). 42-годишниот турист од Русија бил фатен од надгледувачите на Колосеумот додека се обидувал со остар предмет да ја вреже буквата “K”, која била широка 17, а висока 25 центиметри. Рускиот турист веднаш бил уапсен, а судот во Рим му изрекол казна затвор од четири месеци, која подоцна била заменета со парична казна. За оваа година тој е петтиот посетител на Колосеумот кој е казнет за оштетување на овој амфитеатар.
| | веќе видена

Глутен не се наоѓа само во храната направена од зрна (пченица, јачмен, ‘рж и овес). Глутенот е скриен насекаде, и не под името глутен, но под различни имиња и етикети. Дури и постојат производи каде што воопшто не е ни спомната на декларацијата.Глутен е протеин составен од две фракции: на глутенин и глијадин. Кај некои луѓе постои генетска подложност на глутен нетолеранција, и фракции, глијадин, која се пројавува како глутен ентеропатија. Во овој артикал можете да видите каде најчесто е застапен глутенот. Пченка Се појавува како состојка во над 3.000 прехранбени производи. Се јавува во лебот, житариците за доручек, брашното и разни пекарски производи, слатки, масло, скроб, виски, џин, водка, супи, итн. А како засладувач се јавува во форма на сируп, декстроза, фруктоза, и многу повеќе. Пченкарно брашно Може да се добие од мелена пченка и има поголема трајност од онаа која е технолошки обработена до 15 дена. Главно се користи за добивање на сосови, супи и варени јадења, но може да се користи и во изработка на ...
| | веќе видена

Зошто е толку едноставно да ги прескокнете зеленчуците, а е премногу тешко да се откажете од брзата храна, чоколадото полно со лешници и останати нездрави навики, ова се најчестите нездрави и брзи навики во исхраната. Леб и тестенини Јадењата полни со јагленхидрати како што е лебот и тестенините го стимулираат лачењето на допамин кој предизвикува чуство на задоволство и релаксираност. Токму поради допаминот кој го стимулира центарот за опуштање во мозокот, човековото тело станува зависно и постојано ги конзумира овие јадења. Чипсови и солени закуски Солта е еден од петте основни вкусови кои ние можеме да ги почувствуваме. Да, точно е дека солените не толку здрави закуски се навистина добар избор додека гледате филм или сте во друштво, но повторно си поигурвате со мозокот и му нудите задоволство, а и го наградувате со секое следно парче вкусен и екстра солен чипс. Секако, никој не би престанал да прави нешто кое што му претставува задоволство, а вашиот мозок во целост се согласува со тоа. Чоколадо Чоколадото ...
| | веќе видена

Тематските ресторани стануваат се поголема атракција во Кина, па сопствениците приморани постојано да смислуваат нови идеи и начини на преуредување на нивните ресторани за задржување на старите и привлекување на нови клиенти. Креативноста на еден од кинеските ресторански сопственици е толку голема што дошол до идеа својот ресторан да го претвори во затвор. Доколку сакате да вечерате со вашите најблиски на некое посебно место, можеби треба да размислувате за затвор. Иако на нас ни звучи малку бизарно, сопственикот на овој ресторан тврди дека со популарноста која сака да ја стекнe и да ги потсети своите гости да бидат културни и да се придржуваат до законот доколку несакаат да завршат на вакво слично место со малку полошо јадење и различно гостопримство.
| | веќе видена

Магазинот TripAdvisor ја прогласи бразилската плажа Ваја do Sanco за најдобрата плажа на светот. Плажата се наоѓа на архипелагот Fernando de Noronja каде можете да пристигнете само со траект. Нејзината плаво зелена вода е преполна со корални гребени, кои нудат прекрасни глетки за сите љубители на нуркањето. Во прилог ви ги прикажуваме останатите најдобри плажи на светот.
| | веќе видена

Зачините се многу важна состојка во секое добро јадење. Научете како да ги одберете вистинските зачини, како да ги складирате, а и чувате правилно. Купувајте во одредени количини Никогаш не купувајте зачини во преголеми количини. Многу зачини ја задржуваат својата арома и вкус најмногу две години. Затоа добро размислете пред да купите зачини во поголеми количини. Не ги складирајте на директна сончева светлина Чувајте ги на темно место. Силната и директна светлина го има истиот ефект на зачините како и топлината. Многу е лесно да се препознае дали зачиниот кој сакате да го купите бил изложен на директна светлина, потребно е само да погледнете дали бојата се променила. Свежо наспроти Сушено Покрај големиот избор на зачини, постојат свежи и сушени зачини. Избегнувајте го сушениот магданос и сушеното нане – доколку го сакате вкусот на сушена трева можеме само да ви кажеме да уживате во јадењето. Широко познато е дека свежите билки или зачини се секогаш подобар избор и додаток во јадењето. Направете си домашен ...
| | веќе видена

За да ја добиете совршената зелена салата потребно е да ги избалансирате вкусовите, текстурата, а секако и зачините. За максимална свежина и крцкавост на зелените салати тие секогаш треба да се служат ладни. За вкусна салата “Keep it Simple” Основната состојка во зелената салата секогаш е марулата, а за подготовка на истата можете да користите два вида на марула, свежа со меки лисја и малку крцкава марула. Во процесот на подготовката на салатата секогаш избегнувајте да користите влажни лисја, сигурно се прашувате зошто. Доколку за вашата зелена салата се одлиучите да користите било каков сос, истиот нема да се задржи на исечканата марула и токму поради мокрите лисја тој комплетно ќе падне на дното од садот. Сечкајте мали парчиња лесни за јадење Листовите марула, како главна состојка, некои луѓе практикуваат да ги кинат со рака, но правилно и професионално е секогаш тие да се исечкани на мали парчиња кои лесно можат да се јадат, секако никој не би сакал да користи нож за јадење на салата, доколку тоа не го ...
сите 3 | | | веќе видена

Од 2 март во 13 кафеани во Дебар Маало, сите граѓани ќе имаат попуст на целото мени од 20 проценти. Ова го договорија сопствениците на угостителските објекти и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, со што им се излезе во пресрет на барањата на граѓаните. Заедничка цел ни е легендарните кафеани во Дебар Маало да заживеат целосно. Го почнуваме и проектот Боемски кварт, 4 пати во годината Дебар Маало ќе живее со звукот на староградската музика, тамбурашите и далматинските клапи – најави градоначалникот Жерновски. Сите кафеани кои ја поддржуваат акцијата ќе бидат видливо означени, со соодветни налепници. До крајот на годината ќе биде завршен проектот Боемска улица. Ќе се простира од улицата Ѓорги Пешков, преку кружниот тек, се до влезот на градежниот факултет.
сите 10 | | | веќе видена

Најстарото езеро во Европа, Охридско, ќе биде целосно изнуркано и истражено, со што првпат ќе биде изведен ваков историски зафат во Европа. На овој проект, кој ќе почне да се реализира викендов, ќе работи интернационалниот нуркачки инструктор Милутин Секулоски-Мичо од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид, во соработка со „Пелистерка“. Секулоски, заедно со тим нуркачи, својата авантура, нуркање по должината на целото езеро, ќе ја заврши за три месеци. Езерото ќе биде изнуркано, како од македонска така и од албанската страна, на длабочина од пет до 15 метри, во должина од 80 километри и 322 метри. На македонска страна од езерото ќе се нурка во должина 50 километри и 960 метри, а од албанска страна 29 километри и 362 метри. ЌЕ БИДАТ ВКЛУЧЕНИ 80 НУРКАЧИ – Охридско Езеро е истражувано од страна на повеќе институции и поединци и во досегашните биолошки и археолошки истражувања се забележани голем број податоци, како за живиот свет во езерото така и за подводните археолошки локалитети и предмети од минатото, кои ...
сите 30 | | | веќе видена

Кашкавалот како млечен производ кој сите го сакате независно дали како дел од вашата омилена пица или пак од вашиот брз оброк – брза храна. Потребно е да знаете како правилно да го чувате и да го задржите вистинскиот вкус. Купувајте кашкавал во мали количини Во моментот кога ќе пресечете парче кашкавал од големото тркало тоа се изложува на кислород и од истиот момент ја губи својата влажност – особено додека го чувате во фрижидер. Добро е познато дека на кашкавалот му е потребна влажност, а фрижидерот неможе да му го понуди тоа. Токму поради оваа причина не купувајте големи количини на кашкавал доколку неможете да ги изедете. Завиткај те го правилно Користењето на пластична обвивка не е воопшто вистинскиот избор, бидејки кашкавалот е во постојана состојба на промени, пластичната обвивка која ќе ја користите нема да ја испушти влажноста надвор. Додека пак хартијата за кашкавал му дозволува да диши. Исчистете ја надворешноста Што се случува со сите тие мали исечени и вакумирани парчиња кашкавал ? Кашкавалот ...
сите 2 | | | веќе видена

Мегалистичката опсерваторија Кокино, црквите и манастирите од кумановско во март ќе бидат промовирани на три саеми за туризам во Германија, Шведска и Русија. Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот ќе ги промовира убавините на Македонија, при што ќе бидат опфатени знаменитости, локалитети, верски храмови од сите региони на земјата. “Ја промовираме археологијата, историјата, храната. Ќе биде промовирана опсерваторијата Кокино, како и цркви и манастири каде има сместувачки капацитети. На страницата Македонија вечна самиот турист може да види по региони, во кое место што може да посети и сместувачки капацитети. Секоја година ја презентираме Македонија на 14 саеми“ – вели Никола Ѓошев од Агенција за промоција и поддршка на туризмот“ Досега туристичките потенцијали на Македонија се презентирани во Холандија, Финска, Србија, Бугарија и други земји.
| | веќе видена

Популарната интернетска страница Хафингтон пост објави 10 причини за да се посети Македонија, во кои се вели дека главни атракции на земјата се прекрасните езерски одморалишта, богатата историја, љубезните жители, но и поволните цени за странските туристи. „Откако годинава беше наведена како едно од 50-те места кои треба да ги посетите од страна на весникот Њујорк Тајмс, оваа земја со корени кои допираат од времето на Александар Македонски нуди 10 причини зошто треба да ја посетите. Македонија е комбинација на старото и новото, со нови, монументални згради крај брегот на реката Вардар во Скопје, преку која минува историскиот Камен мост, кој ги поврзува модерните трговски центри со преполниот Стар Град”, пишува новинарката Шерон Хоуг во Хафингтон пост. Интернетскат страницата посочува дека Македонците се многу љубезни и отворени кон странските туристи, вклучително и Американците, и повеќето зборуваат барем малку англиски, но, исто така, и германски, италијански, албански… Виното, според Хафингтон пост, е уште ...
сите 8 | | | веќе видена

Црногорскиот министер за туризам Бранимир Гвозденовиќ и претседателот на египетско – швајцарската компанија Ораском, Самих Савирис, завчера потпишаа договор за издавање на 49 години на островот Ластавица со тврдината Мамула на влезот во бокакоторскиот залив. Инвестицијата на Ораском е проценета на 15 милиони евра. Инвеститорот ја презема обврската Мамула да биде дестинација отворена за посети и да остане основниот облик на тврдината која порано била воен затвор. Планот на Ораском е остатоците од старата тврдина да ги догради во хотел, при што ќе го задржи основниот изглед на препознатливата градба, а старите затворски ќелии ќе ги претвори во апартмани. Планирано е да се направи луксузен хотел со пет ѕвезди, со 23 соби за сместување и една меморијална соба, односно музеј.
| | веќе видена

Појадокот е најбитен и најздравиот оброк во целиот ден. Со појадокот го будиме организмот и го подготвуваме за напорните часови кои се пред нас. Дали сакате да го започнете денот со вкусна и здрава храна, а на телото да му дадете енергија ? Доколку го сакате тоа избегнете ги овие три појадоци. Овошни сокови Иако на многу од соковите пишува дека се природни тие се преполни со шеќер и адитиви. Ваквиот напиток моментално ќе ви даде енергија но таа многу кратко ќе трае. Најбитниот дел кој ви е потребен во доручекот е големата нутритивната вредност која овие “природни” сокови ја немаат. За да ја надополните нутритивната вредност посегнете по свежо овошје кое содржи влакна потребни за регулирање на варењето на храната. Пекарски производи и бели печива Колачите, печивата и сите лиснати теста кои ги купуваме од најблиската пекарница се топли, полни и навистина заситуваат, но исто така овие производи често во себе содржат голема количина на адитиви, сол и шеќер која воопшто не е добра комбинација за почеток на ...
| | веќе видена

Посетувањето на “фенси” ресторан, особено ако е француски, може да биде многу збунувачки за оние кои не го разбираат јазикот воопшто. Додека го разгледувате менито кое ви е дадено може да биде навистина голем предизвик. За да уживате максимално во француските ресторани за вас издвоивме неколку термини кои ќе ви бидат од голема корист. À La Carte Превод: Според менито За да нарачате јадење À La Carte значи да нарачате одвоено од останатите ставки на менито. Кај многу ресторани речиси секое понудено јадење спаѓа во менито À La Carte , но доколку менито има фиксна цена, нарачување на јадење кое не припаѓа на тоа мени значи дека вие дополнително ќе треба да платите. Amuse-Bouche Превод: Добродојдовте Одите во посета на елитен ресторан каде се приготвуваат врвни јадења, кратко време по вашето седнување на масата, послужувачот ви носи Amuse-Bouche. Ова е традиционално мало јадење кое е испратено од главниот готвач, а воедно и мал вовед во храната која што гостите ќе ја уживаат. Foie Gras Превод: Масен црн дроб ...
| | веќе видена

Познатиот ресторан Нома кој важи за еден од најдобрите во светот привремено се сели во Токио. Ресторанот на својата нова локација веќе успешно работи од изминатата недела. Познатиот светски готвач со македонско потекло Рене Реџепи на гостите во ресторанот Нома Токио ќе им припрема петнаесет специјалитети како живи ракчиња, црни живи мравки и други специјалитети карактеристични за Јапонската кујна. Ресторанот е сместен на 37 миот спрат од хотелот Mandarin Oriental од каде се простира поглед кон планината Fuji.
| | веќе видена

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот богата програма на Македонија, преку деновите на македонскиот туризам и промотивните настани успешно се претстави како туристичка дестинација на меѓународниот саем во Белград кој се оддржа од 19-22ти Февруари. “Српскиот пазар за нас е еден од главните туристички пазари. Имаме над 40.000 посетители, кои остваруваат над 77.000 ноќевања во Македонија и се вбројува во првите 5 држави по посетеност според рангирањето. Очекуваме во иднина да го зголемиме овој број за околу 100% во период од 5 години. Успешните промотивни активности на АППТРМ на туристичкиот пазар во Србија, континуираната медиумска кампања, гостувањето во повеќе емисии за туризам, позитивно се одразија на зголемување на број на туристи од Србија кој изминатата сезона изнесуваше 9% и очекуваме оваа тенденција да продолжи“, вели Кристијан Џамбазовски, директор на Агенција за поромоција и поддршка на туризмот. Неколку години по ред имаме успешно саемско промовирање на овој туристички ...
сите 8 | | | веќе видена

Во кулинарскиот речни к постои еден израз – Au Gratin, што се однесува на јадење печено со сирење и зачинети лебни трошки. Бојата која треба да ја добиете додека го подготвувате јадењето треба да биде злат ест а, а тој ефект можете да го постигнете само со печење на одредена температура. Еден популарен рецепт кој се подготвува во овој стил е Potato Gratin. Но и зеленчуците како карфиолот, боранијата, модриот патлиџан или доматите можете да ги искористите за подготовка на јадење на au gratin начинот . Рибата и морските плодови понекогаш се користат за да го надополнат вкусот на јадењето. За некои рецепти кои вклучуваат зеленчук, прво потребно е да го подварите зеленчукот, а потоа да го ставите во рерна и да го печете. Еве на пример земете карфиол, пропржете го во маслиново масло и морска сол, а потоа печете го во тавче на 250 степени околу 20 минути. Откако ќе завршите се првото печење, префрлете ги во плиток сад за печење. Врз карфиолот изрендајте сирење. На крај декорирајте со лебни трошки измешани ...
сите 14 | | | веќе видена

Добро познато е дека ниту еден алкохолен пијалок не ги обединува луѓето како пивото. Скоро секоја земја во светот има пиво како своја препознатливост, а честопати е и еден од препорачаните пијалоци што задолжително треба да се дегустираат доколку сте во посета на некоја земја. Секое пиво се одликува со свој единствен вкус и арома. Токму затоа ширум светот се одржуваат големи фестивали посветени на овој пијалок, а овие се петте најпознати фестивали во Европа кои би можеле да ги посетите. OKTOBERFEST – Германија Со 6 милиони посетители годишно, нормално е овој фестивал да се најде на врвот на листата како најголем настан од ваков вид, а воедно и најстар. Уште од 1810 година улиците во Минхен секоја есен се домаќини на бројни гости, кои го слават пивото. Доколку сакате да го пробате најубавото пиво и да бидете дел од незаборавен настан, почнувајки од 19 ти Септември па до 4 ти Октовмри посетете го Минхен и споделете едно поразлично искуство. THE GREAT BRITISH BEER FESTIVAL – Обединетото кралство За разлика од ...
| | веќе видена

Поради лошиот менаџмент во индустријата на угостителството и туризмот ќе резулутира со отпуштање на 14 милиони вработени до 2024 година од приватниот и државниот сектор според World Travel & Tourism Council (WTTC). Откако ќе се соберат бројките, луѓето кои работат во индустријата на угостителството и туризмот се на импресивно ниво – 266 милиони вработени се одговорни секојдневно туристите и гостите во хотелите и ресотраните да добијат услуга од завино ниво. Сепак кога ќе се насочи фокусот на парите кои се донесени од овој сектор во глобалната економија за 2014 година, станува збор за 7 трилиони долари, сега овие 266 милиони вработени ви е појасно што и колку напорно работат. Додека овие бројки се импресивни, знаците за забрзаното растење на туризмот не застанува тука. Бројот на вработени во оваа област се очекува да порасне од споменатите 266 на 347 милиони до 2024 година, до истата година, оваа индустрија очекува да донесе 11 трилиони американски долари, наспроти 7-те кои беа донесени во изминатата 2014. ...
| | веќе видена

next