Убавина и Здравје

Популарната холивудска актерка Хале Бери (51) , иако ја раситни шестата деценија од животот, изгледа минимум дваесет години помладо. Одличната конституција и совршените облини и’ дозволуваат секоја креација да ја носи на сексапилен и провокативен начин, па така беше и на доделувањето на NAACP Image Awards во Калифорнија, каде што блесна со сиот свој сјај.
сите 15 | | | веќе видена

Музчарот Владо Георгиев (41) во разговорот за „Story.rs“ открива како изгледа неговиот секојдневен живот откако во него влезе неговата ќеркичка Софија … Софија спие ’ко топ’. ’Истеран’ сум од спалната соба, бидејќи Софија, како и секое бебе, го зазеде целиот кревет“, се „жали“ Владо. Во една позната ТВ-емисија, Георгиев откри дека второто бебе, кое го чека со својата партнерка Милица Самарџија , ќе се вика Елена . На прашањето во колкава мера е сменет неговиот живот сега, Владо одговара: Го менувам животниот стил, па го враќам на старо, повторно го менувам, па се враќам… Не спаѓам во родителите што дремат домазатоа што имаат деца, напротив, се обидувам да живеам по старо, а во оваа нова приказна, која ја имам, ништо никому да не му фали. Тоа е сериозна борба што ме наведе дополнително да ги почитувам луѓето што имаат деца, вклучувајќи ги и моите родители“, искрен е пејачот.
сите 2 | | | веќе видена

Популарниот пејач Оливер Драгојевиќ е во својот дом во Сплит со семејството, а во болница оди на лекување. Како што изјави неговата сопруга Весна за медиумите, пејачот завршил со хемотерапија и сега е на имунотерапија. Добро сум, ви благодарам на прашањето. Веднаш би продолжил со настапите, но не можам поради одењето во болницата. Се работи за лекување. Здравјето ми е добро, подобро од претходно, се бориме“, изјави Оливер. Лекарите му соопштиле дека КТ покажала дека туморот му се смалил, па деновите ги поминува со семејството и со внуците, уживајќи во секојдневниот живот.
сите 5 | | | веќе видена

Jet Peel ™ третманите се многу ефикасни во: 1 подобрување на текстурата на кожата (отстранување лузни после акни, лузни), 2 отстранување на несакана пигментација, 3 отстранување на оштетувања предизвикани од сонцето и обезбојување на кожата (соларна кератоза), 4 намалување брчки, 5 отстранување на црвени дамки и други флеки, 6 целосно подмладување на кожата (хидратација, оксигенација, длабоко чистење и ексфолијација). Jet Peel ™ третманите се природни, брзи, без напор, безбедни и без болка или непријатност. Видеото покажува како функционира процесот на Jet Peel ™; нов начин за подмладување на кожата, безбеден, со непосредно видливи резултати, користејќи воден млаз со висок притисок за отстранување на вишокот на кожата и со вметнување витамини длабоко во кожата. Основна премиса е да се отстранат горните слоеви на мртвата или оштетената кожа. Неинвазивен, Jet Peel е природна, практично безболна процедура за третман на кожата дизајнирана да го подобри изгледот и текстурата на кожата. Придобивки од постапката ...
сите 7 | | | веќе видена

Пред излегувањето на новиот број на списанието „Убавина и здравје“, кое на 23 јануари ќе се најде на познатите продажни места, ја затвораме нашата декемвриска „лавина од подароци“ со две ремек-дела: подарок од издавачкиот центар „ТРИ“ Книга што веднаш стана бестселер на Њујорк тајмс – Двојката од соседството. Ен и Марко Конти навидум имаат сè – љубов, убав дом и прекрасно бебе. Но една ноќ, додека се на вечера кај првите соседи, се случува ужасно злосторство. Сомнежот веднаш паѓа врз нив, родителите. Меѓутоа вистината не е толку едноставна. Внатре, зад спуштените завеси на куќата, полека се отплеткува потресната приказна за она што се случило. Детективот Резбак знае дека испаничената двојка нешто крие. И Ен и Марко набргу сфаќаат дека и двајцата имаат тајни што со години ги криеле еден од друг… Морничаво разоткривање на едно семејство. Напната приказна за измама, дволичност и неверство што ве остава без здив сè до конечниот шокантен пресврт. Снешко е извонреден трилер што ќе ви ја расипе дремката додека ...
сите 3 | | | веќе видена

Фолк-пејачката Анета Мицевска откако стана ексклузивец на „Гранд-продукција“ повеќе се зближи и со колегите од соседството. Па така, на еден свој настап, Анета беше во друштво на балканската ѕвезда Цеца Ражнатовиќ , а тоа не пропушти да го овековечи и на фотографија која ја објави на својот профил на Фејсбук. Инаку, ве потсетуваме на настапот на Анета по кој остана запаметена во соседството…
сите 19 | | | веќе видена

Водителката Јована Јоксимовиќ им стави крај на шпекулациите за нејзиниот однос со ќерката на својот сопруг Жељко Јоксимовиќ од првиот брак. Имено, медиумите веќе подолго време се занимаваат со нејзиниот однос со Мина Јоксимовиќ , карактеризирајќи го како лош, но еве што вели Јована за сето тоа: Јас на Мина не можам да ѝ бидам другарка, а не можам да ѝ бидам ни мајка. Можам со неа да бидам само пријател и некој што кога ќе ѝ затреба во животот ќе биде тука. Луѓето страшно ги мешаат улогите. Мислам дека Мина има прекрасни родители – прекрасна мајка и прекрасен татко. Мина е член на нашето семејство, таа е тука со нас. Како што ја има топлината во куќата на мајка си, ја има и во нашиот дом“, вели Јована.
сите 7 | | | веќе видена

Контроверзната учесничка на реалното шоу „Големиот брат“ Сораја Вучелиќ , и за време на учеството имаше направено корекција на усните и градите, но оттогаш бројот на пластичните корекции значително се зголеми, па денес ни трага ни глас од неа. Имено, ја запознавме ваква: …а сега изгледа вака:
сите 3 | | | веќе видена

Пејачката Сара Мејс и нејзиниот сопруг, водителот Димитар Атанасовски, заминаа во Бугарија, каде што уживаат во зимувањето во познатиот ски-центар Пампорово. Меѓутоа, фотографијата што осамна на нејзиниот фејсбук-профил ги вознемири блиските пријатели на пејачката. На кого конкретно се однесува пораката, не ни е јасно, затоа што Сара не појасни дури и на инсистирање на своите пријатели.
сите 5 | | | веќе видена

Новата година за актерот Сашко Коцев почна поразлично од сите останати, а причината за тоа е што ја дочека и почна со најголемото богатство во своите раце – ќеркичката Јоана. Сашко и неговата сопруга Смилјана кон средината на месец октомври минатата година се остварија во улога на родители. Сега, по речиси три месеси од нејзното доаѓање на свет, тато Сашко одлучи Нова година на своите следбеници и пријатели на социјалните мрежи да им ја честита со една уникатна фотографија со неговата најголема љубов, односно фотографија од неговата рака и нејзиното малечко и слатко стапалце. Фото: Елена Бојаџиева
сите 7 | | | веќе видена

Втората серија на инстант-лозот АВАНТУРА на Државна лотарија на Македонија ја донесе првата премија во Скопје. Првиот KIA SPORTAGE од оваа серија е изгребан на продажното место на Државна лотарија на Македонија во скопски Сити мол. Добитникот првпат одлучил да купи и гребе некој инстант-лоз, а за инстантите на Државна лотарија на Македонија знаел од негов другар кој секојдневно гребел по некој инстант лоз. Почетничката среќа му се насмевнала најпрво на инстант лозот Дијамант на кој добил 200 денари, кои повторно ги вложил во инстант лозови, но овој пат купил АВАНТУРА лозови. АВАНТУРА-та пак била уште посреќна за него и му донела три симболи на автомобил, кои значеле КИА СПОРТАЖ. Мирослав заедно со својот другар Тихомир најпрво ги посетија просториите на Државна лотарија на Македонија, каде ја потврдија добивката на автомобилот, а потоа во Сити Мол ги добија и клучевите од својот нов автомобил. Инаку, Државна лотарија на Македонија по успешната прва серија на инстант лозот АВАНТУРА на пазарот ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Маслото од црн ким е направено од црно семе, познато како Nigella sativa , кое има темна боја, тенко е и во облик на полумесечина. Семето содржи повеќе од 100 хемиски соединенија и активно состојки: Thymoquinone, бета ситостерол, Myristic киселина, палмитинска киселина, Palmitoleic киселина, стеаринска киселина, олеинска киселина, линолова киселина, линоленска киселина, Арахидонската киселина, протеини, витамин Б1, витамин Б2, витамин Б3, фолна киселина, калциум, железо, бакар, цинк, фосфор… Според д-р Гери Нулев, „маслото од црн ким е веројатно единственото најважно масло кое треба да го прима вашиот систем. Секој пат кога ќе се земе масло од црн ким го стимулира имунолошкиот систем да се бори во ваше име и да се зголемат природните клетки убијци.” Употребата на масло од црн ким датира од периодот на античките фараони, но неговиот вистински потенцијал како лек е реализиран во последните 40 години, бидејќи до тоа време не било научно истражувано. Египјаните користеле црно семе и го опишувале како panacea ...
сите 13 | | | веќе видена

Се будиш наутро гладна. Чудно ти е затоа што пред спиење го изеде остатокот од пицата, а се погрижи и за последното парче торта. Си подготвуваш обилен појадок, за да те држи, но по само еден час повторно познатото чувство во стомак. Погледнуваш во календарот (додека грицкаш кекс) и јасно ти е. Повторно ПМС! Речиси и да не постои жена која не би се препознала во оваа или слична ситуација во деновите пред и за време на месечниот циклус. И сѐ тоа благодарение на промената на нивото на два хормони, кортизол (поврзан со стресот) и серотонин (хормон на ситост). Првиот засилено се лачи, а нивото на вториот опаѓа. Токму оваа комбинација е виновна за вашата зголемена желба за храна, особено за благо. Научно докажано. И што кога си на диета? Или кога едноставно внимаваш колку и што внесуваш, а чувството на глад не можеш да го скротиш? Темното чоколадо во комбинација со хранливи житарки може многу да ти се најде во тие моменти. Магнезиумот и антиоксидансите во темното чоколадо ќе ти го подoбрат расположението и ќе ги ...
| | веќе видена

СОСТОЈКИ: 2 јајца 100 г шеќер 10 лажици млеко 250 г брашно 125 г маргарин 1 пакетче за печиво 1 чоколадо за готвење маринирани вишни 1 лажица „вишновка“ ПРИГОТВУВАЊЕ: 1. Во еден подлабок сад јајцата се матат со шеќерот, потоа се додава претходно растопениот маргарин и се промешува. 2. Во смесата се додаваат млекото и брашното, во кое е измешан прашокот за печиво. 3. Чоколадото се сечка на ситни коцкички и се додава во претходната смеса. По желба се додава и малку „вишновка“, со што се добива многу убав вкус. С è заедно добро се промешува. 4. Калапите за мафини се премачкуваат со маргарин, потоа со лажица се става од смесата до половина на калапот, бидејќи при печењето ќе нарасте и ќе го исполни калапот. 5. Калапот со тесто се става во загреана рерна, и мафините се печат на 180 степени, околу 20 минути. 6. Откако ќе се испечат мафините, се оставаат да се изладат, па се вадат од калапите. Одозгора се декорираат со маринирани вишни.
сите 46 | | | веќе видена

Пицата се приготвува брзо и лесно, а дава неограничени можности за комбинирање на производите. Ние ви предлагаме рецепт со бело вино Состојки: – 250 г брашно – 4 јајца – 150 мл маслиново масло – 150 мл бело вино – 200 г шунка – 100 г зелени маслинки – 100 г црни маслинки – 100 г кашкавал – суви растителни зачини Приготвување: 1. Во чинија измешајте ги брашното, јајцата, маслиновото масло и виното, па додајте половина изрендан кашкавал. Замесете тесто и зачинете го со суви растителни зачини. 2. Шунката исечкајте ја на коцки, а маслинките поделете ги на половинки. Тестото ставете го во тепсија со хартија за печење, а рерната загрејте ја на 200 степени. 3. Распоредете го тестото рамномерно и по него расфрлајте ги шунката и маслинките. Одозгора ставете го остатокот од ренданиот кашкавал, ставете го во рерна и печете 20 минути. Исечете ја на триаголници и сервирајте ја.
сите 47 | | | веќе видена

Состојки : 500 гр брашно 2 дл млеко 80 г крем-сирење 80 г маргарин 1/2 свеж квасец 150 г путер од кикирики 2 лажици шеќер 1 јајце 100 г жолт шеќер Приготвување: 1. Во подлабок сад соединете го млакото млеко, 1/2 лажица шеќер, лажиче брашно и свеж квасец, добро измешајте и оставете го да надојде. 2. Во поголем сад за мешање се става половина од брашното па се додава надојдениот квасец, крем сирењето, маргаринот и преостанатиот шеќер и добро се меша. Потоа постепено се додава преостанатото брашно и се меси додека почне тестото да се одвојува од прстите. Замесеното тесто се остава да надојде. 3. Надојденото тесто се премесува во помали кори со големина на кајсија кои се оставаат да отстојат 20 минути. Потоа секоја кора се истенчува и во средината се става рамно лажиче путер од кикирики па се обложува со тесто. 4. Полнетата јуфка се врти такашто краевите да бидат свртени надолу, а потоа се истенчува со сукало за да се добие долгнавеста форма. Истенченото тесто со тркалезен запчест нож се засекува по средината на ...
сите 55 | | | веќе видена

Што е бланширање? Бланширањето е отстранување на несаканиот пигмент на косата за да се добие квалитетна основа за драстична промена на нијансата или за целосна промена на природната боја на косата. Бланшот к.blonde ве ослободува од ограничувања во изборот на бојата и клиентот го добива резултатот како „на сликата ” што ви ја покажал! Дијагноза Колку често нанесувате боја без да направите анализа на влакното на клиентот? Определете го типот на влакното, состојбата на скалпот и нијанса на остатоците од претходната боја. Предложете му решение на клиентот според вашата замисла (клиентот ќе ја цени вашата професионалност). Земете ја во предвид формата на лицето, неговиот физикус, стилот на живот, личниот вкус и техничките ограничувања за добивање на бојата. Ако не му се допадне предлогот, строго држете се до неговите желби (тој ќе ја носи косата). Заштита на влакното од оштетување Стандардниот бланш сериозно ја оштетува косата (влакното станува обезмастено, кршливо и се рони). Овој проблем, #LAKME го реши ...
сите 7 | | | веќе видена

Овен Денес ќе бидете опседнати со љубовниот живот. Не размислувајте премногу за тоа што прави партнерот додека не е со вас, а доколку не сте во врска, тогаш оваа вечер можеби ќе ги промени нештата. Бик Вие по природа сте благородна и чувствителна личност. Веројатно денес ќе бидете преокупирани со некој светски проблем, како што е гладот или загаденоста во околината. Прифатете го фактот дека не можете да го спасите светот и опуштете се. Близнаци Вашите психички способности, мечтаењето и интуицијата, ќе бидат на највисоко ниво. Водете сметка за тоа колку сте добри со луѓето, бидејќи некои луѓе едноставно не ја заслужуваат таа добрина која им ја подарувате. Рак Денешниот ден посветете го во разубавување на вашиот дом. Ако сте имале на ум да го средите плакарот, или пак да го разместите мебелот, денес е вистинскиот ден за тоа. Во последните часови ќе ви изјави љубов некоја личност од која нема да очекувате. Лав Вашиот шарм и ведрина денес ќе биде на врвот. Ќе бидете многу атрактивни и немојте да се изненадите ...
сите 30 | | | веќе видена

Фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ објави неколку фотографии на својот инстаграм-профил на кои позира во долг и тесен фустан со бели цветови под кој не носи гаќички. Изгледа дека овој пат пејачката игра на картата „да провоцира“… A post shared by CECA (@craznatovic_official) on Jan 10, 2018 at 9:56am PST
сите 14 | | | веќе видена

Со седа брада и вишок килограми, популарниот актер, кој претходната година се повлече од јавноста откако им се најде на нишан на медиумите поради навредите упатени до полицијата и до Евреите, изгледа речиси непрепознатливо, а за таа пригода облекол и малку преширока кошула и фармерки. Его не узнать!
сите 8 | | | веќе видена

next