Убавина и Здравје

Состојки: 2 поголеми палачинки 300 г крем-сирење 1 дл павлака 5 помали кисели краставички 1 лажица сечкан магдонос 150 г шунка 150 г кашкавал во листови мешавина од зачини Приготвување : 1. Киселите краставички се цедат и ситно се рендаат. 2. Се мешаат крем сирењето и павлаката, па се додаваат краставичките, магдоносот и зачини по желба и добро се меша. 3. На работната површина ставете фолија, а врз неа ставете ги палачинките една врз друга така за да се преклопуваат на средината. 4. Палачинките се премачкуваат со филот, потоа се прекриваат со листови од шунка и од кашкавал. Потоа внимателно се ролуваат и се завиткуваат во фолијата, па се ставаат во фрижидер. 5. Кога ќе се стегне, ролатот се сече на парчиња.
сите 98 | | | веќе видена

За оние што најмногу се радуваат кога под елката ќе ги дочека книга, подготвивме избор на наслови што совршено ќе го надополнат празничното расположение. Почнуваме со романот „Диссомнии“ на Игор Станојоски , во издание на „Антолог“ Станува збор за сижејно комплексен роман со исклучително непредвидлив тек на раскажаните настани. Дејството е со многу пресврти и содржи елементи на трилер, хорор и психолошки роман. Читателот од самиот почеток ужива во сите раскажувачки нишки, но оставен е до пред самиот крај да се прашува каде води сето тоа и со што ќе резултираат сите елементи на личната и семејната драма на раскажувачот… Доколку сакате да го добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од ноемвриската „лавина на подароци“ ќе ги објавиме во декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“, кое излегува на 10 декември.
сите 4 | | | веќе видена

Овен Имате чувство дека сe почнува и завршува со вас. Во утринските часови може да ве вознемири повик од член од семејството. Меѓутоа , ќе ги отфрлите лошите мисли и ќе се обидете да размислувате позитивно. Доколку имате закажано некој работен состанок, очекувајте успех. Бик Не постои нешто што ќе ве сопре да ја остварите целта која сте ја зацртале. Можно е во утринските часови да остварите договор со некој што се наоѓа во соседен град. Бидете внимателни и не потпишувајте договори, пред да ги прочитате добро. Колку и да ви изгледа примамливо, може да бидете изманипулирани. Не се работи за голема измама , но сепак, ќе бидете револтирани. Близнаци Денес ќе бидете многу енергични, но сe уште сте под влијание на емоциите. Не дозволувајте моменталната криза да ви ја одзема енергијата и да ви ги закочи плановите за иднина. Решивте минатото да го оставите зад вас и храбро да тргнете кон иднината. Рак Ако се занимавате со јавна работа, денешниот ден ќе ви донесе неочекуван успех. Агресивната реторика и ...
сите 80 | | | веќе видена

Мајкл Koрс е уште еден бренд кој се откажа од користење вистинско крзно во своите колекции. Оваа иновација ќе стапи на сила во 2018 година, додека целосна „форма“ ќе ја добие во декември истата година. Покрај модната куќа „Мајкл Koрс“, новото правило ќе важи и за луксузниот бренд на обувки „Џими Чу“, кој беше купен во јули од страна на Koрс. Благодарение на технолошкиот напредок во производството, сега сме во можност да креираме луксузна естетика со користење вештачко крзно. Новите техники ќе бидат претставени на следното шоу во февруари“, откри дизајнерот Мајкл Корс. Се’ повеќе и повеќе луксузни брендови се одлучуваат за овој тип производство, без природно крзно, делумно поради притисокот од страна на активистите за заштита на животните и на животната средина. Мајкл Koрс им се придружи на брендовите Гучи, Стела Макартни (која вештачко крзно и кожа користи со години), Ралф Лорен, Томи Хилфигер, Армани и Келвин Клајн . Текст: А. Велјановска
сите 3 | | | веќе видена

Откако стана дел од најгледаното реално шоу во Србија „Задруга“, Луна Џогани направи пекол од животот на мајка си, поп-пејачката Анабела Атијас . Поради врската со гранд-ѕвездата Слоба, кој е во брак, Луна е постојано на удар на медиумите, што и’ паѓа особено тешко на популарната пејачка. Затоа одлучи да ги спакува куферите и со семејството да се исели од Белград. Имено, во договор со сопругот Андреј Атијас , Анабела одлучи да се врати во Сараево каде што живееја пред неколку години. На Анабела и’ е многу тешко сето ова што се случува. Иако во јавноста создава слика дека ситуацијата со Луна не е толку многу страшна, сепак страда поради се’. Тешко и’ е да гледа како ја напаѓаат ќерка и’ во реалното шоу, а уште потешко фактот што секој ден пишуваат за Луна. Главно, лоши работи, кои ја повредуваат Анабела, така штовеќе нема сили да се бори со целата ситуација, открива извор близок на популарната пејачка. Земајќи предвид дека нејзиниот сопруг Андреј се’ уште функционира на релација Белград-Сараево поради ...
сите 10 | | | веќе видена

Поп-пејачката Северина Којиќ со блиските пријатлки, меѓу кои и светскиот првак во диск Сандра Перковиќ , се забавуваше на популаниот „Адвент“ во Загреб. Севе и Сандра се опуштија малку повеќе, па за време на фотографирањето се бакнаа в уста. Спортистката фотографијата ја сподели на социјалните мрежи, а за помалку од 4 часа заработи повеќе од 3.000 лајка и низа коментари. Кога ќе ја запознаеш Вистинската, искоментира Сандра во описот на објавената фотографија. When you’ve met “THE ONE” ❤️ @severina #ChristmasSpirit #Love A post shared by Sandra Perkovic (@discus70queen) on Dec 24, 2017 at 5:19am PST
сите 10 | | | веќе видена

Популарната пејачка Тамара Тодевска е доста зафатена периодов со настапи и снимања, па токму затоа е честа гостинка во салонот на визажистот Зоран Шурбевски , кој имаше специјална задача – да направи новогодишна шминка на лицето на својата соработничка. Меѓутоа, професионалната шминка на лицето на убавата Тамара падна во втор план кога таа одлучи да им ја покаже на своите обожаватели на социјлните мрежи… Еве зошто: Да, сите погледи се вперени во бујноо деколте на нашата Мерлинка…
сите 2 | | | веќе видена

Водителката Миа Костова никогаш не криела дека прави естетски промени на себе, а за крај на 2017-та и почеток на 2018-та година одлучи да се почести со нови филери, односно да ги зголеми усните. Откако постапката беше завршена, а резултатите веќе видливи, Миа го зеде мобилниот в раце и ја овековечи новината на себе, па се пофали на Инстаграм.
сите 20 | | | веќе видена

Познатиот виолинист и естраден уметник Горјан Стојановски – Гокса , кој воедно е и сопственик на угостителскиот објект „Дада“, успеа во една вечер да собере голем број познати фацки во својата кафеана. Кремот на македонската забавна естрада, македонските музички ѕвезди Елена Ристеска, Викторија Лоба, Даниел Кајмакоски, Димитар Андоновски, Влатко Лозаноски, Мартин и Стефан од „Некст тајм“ кои на неколку локации во Скопје го снимаа видеоспотот за најновата божиќна песна „Вечниот Бог“, без „Златните славејчиња“, ама затоа засилени со Роберт Билбилов удобно се сместија на една голема маса за предновогодишна седенка. Од снимање директно на мезе, пиење и приватно дружење. На исто место, ама на различна маса беше и комплетната екипа на „Брза кујна“! Оние што ги подготвуваат специјалитетите што ги гледате на ТВ-екраните и оние што го подготвуваат ова популарно кулинарнско ТВ-шоу зад камерите! Само што овој пат шефовите Марк и Никола не готвеа, туку само уживаа, кулираа и дегустираа! Водителката Александра овој пат ...
сите 19 | | | веќе видена

Свршеницата на принцот Хари , актерката Меган Маркл првпат се појави во јавност со кралското семејство во црква во Сандрингам, што е божиќна традиција, малку прекршена бидејќи Меган официјално не е дел од кралското семејство. Нејзиното присуство заедно со кралското семејство беше најавено, па сите очекуваа што ќе облече на себе и како ќе изгледа. Идната војвотка Меган реши да игра на сигурна карта, па облече беж капут, кафена чанта и ракавици, но шапката на нејзината глава привлече најголемо внимание, вклучувајќи и потсмев на социјалните мрежи. На едни им се допадна, на други не, а познато е дека шапката е дело на креаторот Филип Трејси и чини 1.400 евра.
сите 34 | | | веќе видена

Актерката Лидија Вукиќевиќ и во шестата деценија од животот изгледа исто како и пред 35 години, кога беше дел од актерската екипа на популарната ТВ-серија „Подобар живот“ („Бољи живот“). Таа од бракот со фудбалерот Митро Мркел, со кој се разведе по 7 години заеднички живот, има два сина. И додека Андреј, постариот син, кој денес има 25 години, тргна по стапките на татка си, помладиот е пилот. Лидија во една пригода откри како ги воспитала синовите: Бев строга во времето кога требаше да бидам таква. Знаеја да добијат и по задникот кога ќе заслужеа. Не поднесувам разгалени деца кои сакаат се’. Затоа ги научив синовите да бидат разумни. Понекогаш не можев да им ги исполнам сите очекувања. Во куќата секогаш сум јас надзорникот. Морам да знам каде се во секој момент и дали е се’ завршено. Имам апсолутна контрола над двајцата.
сите 4 | | | веќе видена

Популарната фолк-пејачка Лепа Брена стана жртва на хакерски напад. Имено, како што изјави за медиумите, таа е подготвена да се соочи со хакерите кои накратко и’ го блокираа профилот на социјалните мрежи Твитер и Инстаграм. Брена против сторителите ќе поднесе кривична пријава, дознава српски „Блиц“. Секако дека ќе поднесам пријава. Кражбата на лични податоци е кривично дело. Навикнав на шок-ситуации. Се обратив до надлежните органи во Белград и до мојата екипа од „Гранд“ тоа да го решат, изјави Брена за српски „Блиц“.
сите 11 | | | веќе видена

Ви ја најавуваме промоцијата на новата книга на Игор Џамазов , „Улица Диши длабоко“, во издание на издавачки центар „ТРИ“ Овој пат, големиот Џамбазов ќе го читаме во стихови, надополнети со анегдоти за секоја од неговите песни. „Улица Диши длабоко“ е збирка од најпознатите песни напишани или изведени од Игор Џамбазов. Покрај незаборавните блуз-стихови, тука се и забавните описи за инспирацијата и процесот на нивното настанување, како и општествените (не)прилики, интимните исповеди и сите негови (не)згоди и пороци. Промоцијата ќе се одржи во ресторанот „Вип база“ („3-та Македонска бригада“, во склоп на Американ колеџ), во среда, 27.12.2017 г., во 19 часот.
сите 15 | | | веќе видена

Реткост е во последно време да ја видиме познатата пејачка Тамара Тодевска како во старите добри времиња, со деколте речиси до папок. Таа на својот профил на Инстаграм, односно на „стори“ објави неколку фотографии од подготовката за новата фотосесија со фотографот Бојан Стоилковски и шминкерот Зоран Шурбески. Погледнете ја работната атмосфера:
сите 3 | | | веќе видена

Младата ќерка на Миле Китиќ „скокна“ до Малдиви и нормално ја искористи приликата да се пофали со неколку фотографии на социјалните мрежи. Елена Китиќ го фотографираше и својот задник од повеќе агли, а највеќе коментари привлече со нејзината порака: „Мени филтери не ми требаат“. Елена ги покажа бујните облини, а нејзините фанови се во очекување на уште фотографии од нејзиниот „зимски одмор“. no filter needed #Maldives A post shared by Elena Official (@elenakitic) on Dec 25, 2017 at 5:10am PST
сите 4 | | | веќе видена

Во рамките на декемвриската „У&З лавина од подароци“, „Сара Фешн“ не’ потсетува дека новогодишниот изглед не е комплетен без идеалната долна облека! Токму затоа, добропознатата компанија ќе израдува четири читателки со по еден комплет долна облека. Ѕирнете во новата зимска колекција на „Сара фешн“, чие заштитно лице е популарната пејачка Викторија Лоба… Доколку сакате да добиете еден од комплетите, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од декемвриската „лавина на подароци“ ќе ги објавиме во јануарскиот број на списанието „Убавина и здравје“, кој излегува на 10 јануари.
сите 5 | | | веќе видена

Познатиот пејач Роби Вилијамс им го честиташе Божиќ на своите фанови на еден поинаков начин. Неговата „честитка“ предизвика бура од негативни коментари кај неговите фанови ширум светот. Имено, популарниот пејач на својот профил на Инстаграм објави фотографија на која позира како од мајка роден , а голем број од неговите обожаватели се најдоа навредени од ваквата постапка. – Среќен Божиќ на сите! Кој сака бакнеж? – напишал Роби како коментар на фотографијата. Happy Christmas everyone! ✨
сите 11 | | | веќе видена

Познатиот фудбалер Стефан Ристовски , кој ги брани боите на нашата репрезентација и фудбалерот на Спортинг од Лисабон рипна во тавче. Тој пред најблиските пријатели вчеравечер во познат скопски ресторан ја запроси својата девојка Андреа Милковска со која е веќе долги години во љубовна врска. На интимниот момент присуствувале само блиските нивни пријатели, а како што успеавме да дознаме, фудбалерот сакал ова да помине без медиумска помпа.
сите 9 | | | веќе видена

Овен Нема ништо поубаво од читање книга во кревет. Почнете го така денот и ќе ги видите разликите во расположението. Доколку не сте во врска, денес поставете си нов предизвик – запознавање на личноста што ќе го смени тоа! Бик Кој рече дека среќата и парите не одат заедно? Денес очекувајте мала сума пари, која дополнително ќе ви го разубави денот, а вечер, среќата ќе ви ја донесе некоја посебна личност. Не двоумете се премногу и отидете на забавата на која ве викаа пријателите. Близнаци Доколку не сте во врска, денес ќе биде поволен ден за подобрување на вашиот љубовен живот. Прифатете ја понудата за кафе од онаа личност што веќе неколку пати ве покани, и ќе се изненадите од интересниот состанок. Рак Денес, амбицијата е она што ќе ви го одбележи денот. Но внимавајте, некогаш и не е толку добро да бидете толку амбициозни. Симнете се од облаците и почнете со работа, и онака веќе некое време ги запоставувате вашите обврски. Лав Вторник – совршен ден за романтичен состанок со вашиот партнер. Изведете го некаде ...
сите 62 | | | веќе видена

Овен На работа и понатаму добро ќе ви оди. И не само добро, ќе ги зголемите контактите и повеќе ќе се ангажирате околу соработниците. Некои ќе ја отворат вратата на нови личности за работа или пак тие самите ќе бидат повикани да работат на друго место. Предизвиците ќе бидат секојдневни. Направете нешто за оние на кои им треба помош. Бик Околината ве повредува. Тоа е причина за крајниот негативен став, кој овие денови ве обзема. Доколку се дистанцирате, постои шанса да го ублажите незадоволството. Материјалната загуба негативно ви влијае на мотивацијата. Чувствувате дека сите ве изневериле, особено соработниците. Близнаци Сѐ е во знакот на успешна деловна соработка и прекрасни контакти. Ја имате поддршката на Стрелците, кои единствено во ваше друштво не се незгодни. Со некого се допишувате и ги планирате идните случувања. Бидејќи се уште имате нерешени проблеми, почекајте уште некој ден за да ја донесете конечната одлука. Рак Ќе бидете победник со сите вербални дискусии, бидејќи ќе пронаоѓате солидни ...
сите 63 | | | веќе видена

next