Убавина и Здравје

Со новата година доаѓаат и нови планови за посета на градови во кои никогаш порано не сме биле. Ако не сакате да губите премногу време во патувања, а ваша цел е да посетите градови што имаат многу да понудат, оваа година ви препорачуваме да патувате во некои од најубавите градови во Европа. Покрај тоа што освојуваат со својата убавина, во овие градови ќе најдете мир, смирени места, како и луксузни хотели, прекрасни пејзажи и жители од чија гостопримливост ќе бидете воодушевени. Погледнете ја нашата листа и уште денес организирајте го своето омилено патување! Хамбург, Германија Лозана, Швајцарија Матера, Италија Порто, Португалија Рига, Летонија Варшава, Полска Текст: А. Велјановска
| | веќе видена

Февруари е познат како месец на љубовта, а врз основа на розовите нијанси, секој производ сигурно ќе си го најде своето место во вашата дневна рутина или вечерна шминка. Суптилните и посилни нијанси ги помешавме заедно. Одбравме шминки што ќе ве маѓепсаат на прв поглед и ќе ви помогнат да се подготвите на време за месецот на љубовта. Погледнете што подготвивме за вас … Текст: Антонина Велјановска
сите 3 | | | веќе видена

Автомобилот KIA SPORTAGE од оваа серија е изгребан на продажното место МОНТЕ–МК во Гевгелија, место во кое досега се изгребани неколку поголеми добивки од инстант лозовите на Државна лотарија на Македонија . И овој пат добивката, автомобилот отиде во рацете на редовни играчи од Гевгелија. Семејството Мешкови се постојани играчи на игрите на среќа и до сега се добитници на неколку пониски добивки. Овој пат во Гевгелија клупиле два лоза, од кои едниот имал замена па се вратиле по уште еден лоз АВАНТУРА, кој им го донел автомобилот. Вчера (30.1.2018) им беа врачени клучевите од автомобилот, а тие беа пресреќни, весели и насмеани, и им порачаа на сите играчи на игрите на среќа да не губат надеж и да трагаат по својот добитен инстант лоз. Среќата и насмевката на лицата на добитниците, ја оправдува мисијата и визијата на постоењето на Државна лотарија на Македонија . Инаку, Државна лотарија на Македонија по успешната прва серија на инстант лозот АВАНТУРА на пазарот ја пласираше и втората серија од овој инстант ...
сите 7 | | | веќе видена

Александар Ристовски или на јавноста познат како Принц има нов сингл со наслов „Шарена банана“. Се работи за лично негово музичко остварување, но во соработка со младата и атрактивна пејачка Кали . Инспирацијата за оваа песна ми дојде во продавница, гледајќи ги шарените банани тргнати на страна. Обично тие банани се најблаги и вкусни за јадење, но децата не ги сакаат. И така ми дојде идеја да ја персонифицирам обесправената слатка банана, па само ја поврзав приказната со девојка – вели Принц. За новата тема Принц сними и видеоспот, на кој се потпишува и како режисер, а во видеото покрај него и Кали, се појавуваат и Александар Ванчовски – Џигер на тапани, Јане Тодоровски на бас и Петар Лукиќ на клавијатура. Со премиерата на синглот се најавува новиот албум кој наскоро ќе биде достапен за превземање од најголемите светски платформи како „Apple iTunes“, „Google Play“ и „Spotify“. Погледнете и уживајте:
сите 12 | | | веќе видена

Без разлика дали сте невеста, кума или гостинка, овие седум фризури гарантираат дека ќе бидете дамата со најинтересна фризура на таа веселба! Аманда Сејфрид Џенифер Лоренс Џесика Алба Кери Вашингтон Мишел Вилијамс Рис Витерспун Алекса Чанг
сите 4 | | | веќе видена

Витамините и сите други хранливи материи (вода, минерали, протеини, есенцијални масла) на нашиот организам му се потребни секој ден, бидејќи тој почнува да страда во истиот момент кога тие потреби не се задоволени. Тоа обично се случува кога луѓето што се борат со вишокот килограми самоиницијативно започнуваат да држат некоја од популарните диети, без претходна консултација со нутриционист и детални проверки на здравствената состојба. Често залажани со фактот дека многу брзо изгубиле килограм или два, мислат дека диетата ќе биде уште подобра ако се откажат од храната. Со тоа си прават лоша услуга бидејќи, освен што телото дехидрира (тие два ззгубени килограми не се стопени масни наслојки, туку резултат на губење вода од телото), последиците можат да бидат и многу посериозни, од хипогликемија (пад на шеќерот во крвта), преку системски замор и пад на општото ниво на енергија, до нарушување на бубрезите, пад на крвниот притисок, главоболка, мачнини, дијареја или нередовна столица, несоница… Ако навистина имате ...
сите 4 | | | веќе видена

За разлика од обичните чоколади кои се богати со шеќери и сиромашни со антиоксиданси, црното чоколадо е вистински рудник на антиоксиданси. Практично, чоколадото со висок процент на какао (барем 70 отсто) содржи повеќе антиоксиданси од зелениот чај или црното вино. 1. Црното чоколадо штити од УВ-зраци Ако сакате да ја заштитите вашата кожа од оштетувања предизвикани од сончевите УВ зраци, посегнете по темно чоколадо кое е богато со антиоксиданси. Истражувањето објавено во списанието „Nutrition“ покажало дека оние кои консумираат црно чоколадо имаат помазна кожа, 25 отсто помалку црвени пликови по изложувањето на сонце, а нивната кожа подолго време ја задржува влагата. Исто така, со црното чоколадо може да се спречи дисколорацијата на кожата предизвикана од стареењето. 2. Црното чоколадо го чува срцето Харвардските стручњаци анализирале голем број претхпдно објавени студии за консумацијата на какао во кои учествувале 2.500 испитаници. Освен што може да го намали нивото на крвниот притисок и да ја подобри ...
сите 8 | | | веќе видена

Чајот од хибискус е богат со антиоксиданси и на тој начин помага во бробата против ракот и стареењето. Маслото од хибискус има и многу бјути предности. Тука се некои од најважните здравствени предности на цветот од хибискус. Борба против ракот Хибискусот е цвет кој е богат со антиоксиданси. Чајот или екстрактот од хибискус е превентивна мерка против ракот. Лекува настинка Хибискусот е богат со витамин Ц, а тоа му дава способност да ја лекува настинката, како и инфекциите како што се воспаление на грлото, кашлица и главоболка. Ја крева енергијата Со оглед на тоа што антиоксидансите во хибискусот помагаат да се поправи штетата предизвикана од слободните радикали, нивото на вашата енергија ќе оди нагоре. Ги смирува валунзите Жените кои минуваат низ тежок хормонален период на менопауза можат да ги користат здравствените предности на хибискусот. Тој може да ви помогне да ги ублажите валунзите. Го забавува стареењето Антиоксидансите во хибискусот не само што помагаат во борбата против ракот, туку го забавуваат и ...
сите 5 | | | веќе видена

Осум хороскопски знаци, осум различни карактери. Колку и да се спротивставуваат, тие судбински се предодредени еден за друг. Овен и Терезија Помеѓу овие два знаци постои силна привлечност, затоа што толку многу се спротивни и едниот знак го пружа она што на другиот му недостига. Како два магнети, тие ќе се привлекуваат и привлекуваат се додека не попуштат и не завршат во прегратки. Проблемот настанува кога Овенот станува премногу нетрпелив. Овните не размислуваат доволно, тргнуваат во акција, а потоа брзо почнуваат да се интересираат за нешто друго. Терезијата тогаш може да се откаже од се и да побара некој постабилен. Овенот од друга страна би можел да побара некој што ќе го гледа со повеќе воодушевување, затоа што тоа е она што нему му треба. Врската помеѓу овие два знака е возможна, но ако се заснова само на физичка привлечност, тогаш ќе биде со краток век. Бик и Скорпија Бикот и Скорпијата толку многу го сакаат сексот што таа компатибилност ќе им даде сила да ги пребродат речиси сите други разлики. И ...
сите 35 | | | веќе видена

Овен Припадниците на овој знак се многу експлозивни поради лудата љубомора. Со Овенот во љубовта ве очекуваат многу проблеми. Тие сакаат да бараат причини за караница и таму каде ги нема, најчесто со својата посесивност и со импулсивни сцени пред другите. Тие се вистински мајстори во пасивна агресија, па ако нешто не им е по волја, очекувајте дека безброј пати и на најлош можен начин ќе го прават тоа. Бик Овој знак ја измачува партнерката со игнорирање. Како и Овните, Биковите во љубовта се најчесто љубоморни. Тие можат да го измачуваат партнерот и глумејќи дека е сè во ред. Секоја караница ќе заврши со тоа што вие ќе му признаете дека е во право бидејќи тој е секогаш најпаметен. Близнаци Близнаците никогаш не се задоволни. Превртливите припадници на овој знак во врската се најмногу свртени кон себе, а од друга страна очекуваат постојано да се труди околу нив. Намерно ќе провоцираат љубомора бидејќи сакаат кога некој танцува околу нив. Отровните зборови и навреди не им се непознати. Ракови Раковите многу ...
сите 42 | | | веќе видена

Состојки: 1 кг јунешко 6 чешни лук 3 кисели краставици 3 моркови 2 главици кромид 2 дл бело вино 1 лажица сечкан магдонос 1/4 целер 1 лажица сенф 500 г њоки 5 лажици масло 1,5 л јунешка супа мешавина од зачини, бибер Приготвување: 1. Лукот, киселите краставички, морковите и целерот се сечат на стапчиња, а кромидот на покрупни парчиња. 2. Со тенок шпицест нож се издлабува месото на неколку места па се редат стапчиња морков, краставички, целер и лук. Потоа месото се врзува со кујнски конец за да го задржи саканиот облик и се премачкува со сенф. 3. Приготвеното месо се пропржува од сите страни на врел зејтин. Се додава кромидот и преостанатиот зеленчук, се долева јунешка супа и бело вино и се зачинува. Се динста на умерена температура додека месото не омекне, а течноста не изврие на половина. 4. Месото се вади од сосот и се остава да се излади па се сече на парчиња со дебелина од 1 см. 5. Зеленчукот заедно со сосот во кој се динстало се миксира и се враќа во тенџерето. Потоа се додаваат парчињата месо и се ...
сите 72 | | | веќе видена

Парфимерии „Еликсир ексклузив“ обезбедија прекрасни подароци за две наши читателки: една добива сет од крем и серум Lancome Visionnaire Nuit , а друга лак за нокти YSL La Laque и туш за очи Max Factor Colour X Доколку сакате да ги добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подароците. Добитниците од „лавината на подароци“ ќе ги објавиме во мартовскиот број на списанието „Убавина и здравје“, кој излегува на 10 март.
сите 4 | | | веќе видена

Горење беше горд спонзор на Европското првенство во ракомет EHF EURO 2018 , кое заврши во неделата, 28 јануари, со победата на Шпанија. Дополнителен придонес на Горење на овој голем спортски настан беше и специјалната промотивна кампања #simplyfans, со која Горење се стремеше да ги намали границите и да ги обедини спортските навивачи од целиот регион. Горење успеа да го постигне тоа со обединување на повеќе од 700 ракометни навивачи од Словенија, Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија и Босна и Херцеговина во Загреб со специјални #simplyfans навивачки автобуси за да ги гледаат натпреварите на Европското првенство во ракомет EHF EURO 2018 . Преку движењето #simplyfans, Горење ги охрабри ракометните ентузијасти од сите националности, култури и верувања да навиваат не само за своите тимови, туку и за посветеност, за спортот и за играчите и да уживаат во самиот ракомет. Пораката на кампањата „Да навиваме заедно. Да навиваме за ракомет“ , беше дефинитивно слушната. #simplyfans амбасадорот, Ивано Балиќ, главна ...
| | веќе видена

На владината седница што се одржа во петокот, министрите одлучувале за државјанството на поп-пејачката Викторија Лоба, пренесе порталот курир.мк. На дневниот ред било барањето на пејачката да и’ се одобри државјанство на Република Македонија. Секое барање за државјанство на поединец мора прво да помине на владина седница. Пејачката Лоба е родена во Русија, но со години години живее и твори во Македонија, каде што е долго време присутна на поп-сцената. Не е соопштено зошто токму сега побарала македонско државјанство, ниту е соопштена одлуката за барањето на Лоба.
сите 11 | | | веќе видена

Драги наши, почнува февруарската „лавина од подароци“! Неделата ја почнуваме со подарокот што го обезбеди „Септима“ – Vichy Aqualia Thermal Rich Cream . Овој богат крем за лице рехидрира многу суви и дехидрирани делови на лицето со рамномерно распространување на водата низ сите фацијални зони, со 48 часовна трајна хидратација. Доколку сакате да гo добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од „лавината на подароци“ ќе ги објавиме во мартовскиот број на списанието „Убавина и здравје“, кој излегува на 10 март.
сите 5 | | | веќе видена

Кога се двоумите што да носите, фармерките може да бидат совршено решение за сите ваши „модни проблеми”. Има многу модели, но искинатите верзии жените најмногу сакаат да ги носат. За разлика од стандардните фармерки, искинатиот модел има посебен шарм на кој не можеме да му одолееме. За жал, ниските температури кај нас не’ принудуваат да ги избегнуваме во зима, но моделите во нашата галерија ќе ви помогнат да ги комбинирате и кога живата на термометарот покажува температури под нулата. 1 (1) 1 (2) 1 (3) 1 (4) 1 (5) 1 (6) 1 (7) 1 (8) 1 (9) 1 (10) 1 (11) 1 (12) 1 (13) 1 (14) 1 (15) 1 (16) 1 (17) 1 (18) 1 (19) 1 (20) 1 (22) Текст: А. Велјановска
сите 2 | | | веќе видена

Црната е „божица“ на сите бoи. Секогаш елегантна, мистична и со голема доза на елеганција, оваа боја е едноставно одличен избор кога станува збор за парчиња облека и додатоци. Оваа зима апсолутен хит се црни додатоци со впечатливи детали, кои ќе го истакнат вашиот префинет вкус во преден план, а целокупниот стајлинг ќе изгледа совршен од секој агол. 01 02 03 04 05 06 Текст: А. Велјановска
сите 6 | | | веќе видена

Секој ден во овој град можеме да видиме нешто ново што може да послужи како одлична инспирација за создавање личен стил, кој е поразличен од другите. Од суптилен и елегантен до впечатлив и со сосема неочекуван изглед, може да се каже дека градот зрачи со посебна атмосфера дека ние не можеме да ја игнорираме. За среќа, секој стил може да се креира лесно. Во галеријата ве очекуваат потребните инспирации. Да го внесеме њујоршкиот дух во нашиот град! 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 Текст: А. Велјановска
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за фармерки, ниеден модел не може да ни здодее. Од тесни и црни до широки модели – изборот е голем, што ни дава простор за експериментирање и подобрување на личниот стил. Погледнете ги неодоливите нови модели и инспирирајте се од дамите што ги носат во нашата галерија… 1 2 3 4 5 6 7 8 Текст: А. Велјановска
сите 5 | | | веќе видена

Да, постои причина зошто е воведен изразот храна за утеха Консумирањето производи што изобилуваат со шеќер и со масти го намалува нивото на кортизол, хормон на стресот и така не’ смирува, покажува истражувањето на универзитетот Rutgers. Секако, тоа не значи дека ви нудиме долгорочно решение затоа што освен што сакаме да сте опуштени, сакаме да сте и здрави и во форма.
сите 2 | | | веќе видена

next