Убавина и Здравје

Симнувањето на празничните килограми не мора да биде невозможна мисија. Доволно е да си зацртате две едноставни цели – да го намалите внесувањето на јагленохидратите и да пиете повеќе вода. Празничните колачи и обилните оброци на кои им се препуштаме во текот на Нова година и Божик секогаш одново ни предизвикуваат гризење на совеста поради прејадувањето, но и страв од празничните килограми од кои никако не можеме да се ослободиме. Еве неколку вистини и лаги за тоа колку всушност новогодишните и божикните празници влијаат врз нашата тежина… МИТ: Повеќето луѓе значително се здебелуваат за Нова година и Божик Истражувањето кое е спроведено оваа година на еден универзитет во Тексас, во текот на шест недели (од крајот на ноември до Нова година) ја следело измената на тежината на 48 мажи и 100 жени на возраст од 18 до 65 години. На почетокот и на крајот на истражувањето научниците ја измериле тежината на испитаниците и процентот на маснотии во нивното тело. Просечно, испитаниците добиле 680 грама (мажите околу ...
сите 16 | | | веќе видена

Состојки: 1 пакување обланди 150 г чоколадо за готвење 2 дл слатка павлака 3 жолчки 150 г шеќер 1 кесичка ванилин шеќер 200 г путер 150 г печени лешници За декорација: 80 г чоколадо за готвење 2 лажици масло 1 шлаг Приготвување: 1. Чоколадото се ренда, па се меша со слатката павлака и се вари на умерена температура додека чоколадото се истопи. Потоа се додаваат жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер, се загрева до точка на вриење, се трга од шпоретот и се остава да се излади. 2. Путерот се мати пенесто и се меша со изладениот крем, а потоа се додаваат насечкани лешници и добро се меша. 3. Обландите се сечат за да одговараат на калапот за торта. Дното од калапот за торта се покрива со обланда, па се нанесува слој од кремот. Истата постапка се повторува се’ додека се потроши сиот материјал, а се завршува со обланда. 4. Тортата се става во фрижидер да се стегне, а потоа се вади од калапот. Чоколадото се топи со малку масло и се прелива врз тортата. Одделно се мати шлаг и се украсува тортата.
сите 53 | | | веќе видена

Според најновата студија, најдобар лек за оваа болка е спрајт, односно газиран пијалак од лимон и лимета. Истражувајќи што го предизвикува мамурлакот, научниците откриле дека освен алкохолот, одговорен за ова е и процесот на негово разградување во телото кој предизвикува симптоми како што се мачнината и главоболките. Научниците ид универзитетот Sun Yat – Sen тестирале избор од пијалаци, од чаеви, врели билни напивки и разни газирани пијалаци. Спрајтот се нашол меѓу оние пијалоци со чија помош алкохолот се разградува побрзо, а мамурлакот трае пократко. Добрата вест е и таа што со годините главоболките предизвикани од мамурлак стануваат помал проблем. Имено, главоболките се последица од отекувањето на мозокот заради алкохолот. Но, со годините, мозокот се намалува и се собира па има повеќе простор доколку мозокот набабри.
сите 5 | | | веќе видена

Едно напишано модно правило вели дека свечената облека и светкавите модни додатоци се носат само во посебни пригоди или за време на вечерните излегувања. Ние велиме дека е време да внесете мали искри во вашиот изглед со помош на убави луксузни часовници. Дозволете си оваа сезона да изгледате совршено на секој можен начин, со помош на рачен часовник, неизбежен додаток што има неверојатна моќ за воздигнување на стилот. Ние ќе ви ги презентираме нашите омилени! 01 02 03 04 05 Текст: А. Велјановска
сите 8 | | | веќе видена

Оваа сезона дефинитивно не може да помине без впечатливи додатоци кои се карактеризираат со елегантна силуета и огромен сјај. Од обетки до чанти, модните трендови диктираат сè во весели бои и со многу сјај, со кое ќе блескате. Со овие модни додатоци може да го финиширате вашиот изглед или да му додадете забавна нота на целокупниот изглед. Со секој фустан, костим или комбинација на панталони и блузи, нема да поминете незабележано, доколку стајлингот го зачините со некој од овие додатоци… 02 06 07 narukvicа traka za kosu sa cirkonima, minđuše narukvice šnalice za kosu Текст: А. Велјановска
сите 9 | | | веќе видена

За модната куќа Coach , Њујорк има посебно значење, пред се’ поради тоа што е создадена пред седумдесеттите години. Затоа, брендот одлучи да му посвети љубовна песна на градот што никогаш не спие. Новата колекција е завршена во графички шеми и е создадена од страна Кит Херинг , поп-ап артист чии цртежи укажуваат на реалните проблеми со кои сите ние се соочуваме. А особено се издвојува чанта со специфичен принт. Исто така, вклучен е „незавршениот” гламур што го направија брендот познат – мешавина од светки и тантела. Леа Јулијан, Жизел Фокс, Хана Мотлер и Ниса се главните ѕвезди на новата кампања, фотографирана од Стивен Мишел. Текст: А. Велјановска
сите 5 | | | веќе видена

Доколку не сте избрале идеален подарок за вашите блиски или сакате да им купите нешто уникатно и квалитетно, на вистинското место сте. Ние ви препорачуваме да инвестирате во квалитетен часовник со кој никогаш нема да згрешите. Часовникот е додаток на кои ретко кој може да му одолее. Тој е вистински показател за нашиот личен стил и го нагласува нашиот целокупен изглед, правејќи го скап и убав. Ние ви ги презентираме најубавите часовници во златни нијанси, кои ќе ги воодушеват сите. Можеби задоцнивте со подарокот, но со часовникот никогаш нема да доцните! 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 Текст: А.Велјановска
сите 4 | | | веќе видена

Познатиот пејач Ѓоко Јовиќ собра стотина „ лајкови “ на социјалните мрежи кога објави заедничка фотографија со неговите најмили, сопругата Ивана и дечињата . Облечени во специјален новогодишен стајлинг, популарниот пејач успеа да ги собере симпатиите кај неговите обожаватели. Очигледно Ѓоко со оваа фотографија сакаше да ја одбележи изминатата година како една од најуспешните за него. Тој и неговиот „Енерџи бенд“ беа едни од најбараните, а исто така беа активни и на создавање на нивни авторски песни. За следната година, Ѓоко ќе го издаде и својот албум со забавни песни. Инаку Ѓоко и Енрџи за дочекот на најлудата ноќ ќе ги забавуваат нашинците во Швајцарија.
сите 4 | | | веќе видена

ОВЕН 2017 година ви носи големи успеси како на приватен така и на професионален план, па ако започнете било каков почеток во новата година ќе ви се зајакне и зголеми самодовербата. Вашиот ентузијазам ќе се задржи до август, а страста и желбата за напредување ќе ве следи низ целата година. Вашата конструктивна енергија и креативност постепено ќе се зголемува. Ова е совршена година за работа врз себеси, за самопромоција и унапредување на вашиот интегритет во јавноста. Оваа година ќе ви се отворат бројни можности за нови познанства и контакти бидејќи 3 циклуси на планетата Меркур ќе бидат во движење и ќе отворат нови поволни можности на социјален план. Од 5 јануари до средината на март 2017 година Меркур ќе биде присутен во полето на вашата групна социјална ангажираност (односи со пријателите, односи со семејството, како и на работа со колегите) и ќе ве зближи со лица од други заедници со кои би можеле да делите исти интереси. Помеѓу 1 мај и јули 2017 година ќе бидете фокусирани на интелектуалната сфера и доста ...
сите 57 | | | веќе видена

Можеби никогаш подобро не звучела една од најубавите божиќни песни „ Вечниот Бог “, испеана од ѕзвездите од македонската музичка естрада и дечињата од „Златно славејче“. Елена Ристеска, Влатко Лозаноски, Тамара Тодевска, Даниел Кајмакоски, момците од Некст Тајм, Димитар Андоновски и Викторија Лоба направија вистинско ремек дело кое нема да ве остави рамнодушни, особено не сега кога за неколку дена започнуваат божиќните празници. Инаку видеото за ова видео го изработи „Веста продукција“ Погледнете и слушнете:
сите 45 | | | веќе видена

Познатата балканска музичка ѕвезда Марија Шерифовиќ на голем солистички концерт за прв пат во Скопје. Единствената српска победничка на најголемиот музички настан – Евровизија, одлучи да ги израдува сите свои фанови од Македонија. На 17. Март 2018 година во Вип Арената Борис Трајковски, поп пејачката ќе оддржи спектакл за паметење. Празник за уши за сите оние кои ја сакаат музиката и гласот на Марија Шерифовиќ. Публиката ќе има прилика да ужива во најголемите хитови како што се: “Молитва”, “Бол до лудила”, “Паметна и луда”, “Горка храброст” и многу, многу други. Билетите за овој спектакуларен концерт кој се оддржува за прв пат кај нас, пуштени се во продажба од денес (28.12.2017) и истите може да се набават на сите продажни места на КупиКартиЗаСе, Пола Југотон, Југотон, Цвеќара “Розе” – Веро2, како и онлајн на www.kupikartizase.com.
сите 4 | | | веќе видена

Овен Не донесувајте неразумни одлуки кога сте лути или среќни, туку пред да одлучите нешто, осигурете се дека имате чист ум. Бик Нема сите личности секогаш да ве сакаат онолку колку што ги сакате вие, но тоа не значи дека треба да престанете да сакате со целото свое срце. Близнаци Живејте го животот што ве прави среќни, а не оној кој другите го очекуваат од вас. Рак Престанете да ги обвинувате другите луѓе за вашите грешки и проблеми, зашто во спротивно нема никогаш да ви се подобри животот. Лав Ако тревата е позелена на другата страна од оградата, тогаш почнете повеќе да ја наводнувате вашата. Девица Никогаш не правете ги приоритет луѓето кои вам ве гледаат само како опција. Терезија Почнете да откривате што сакате да правите, а потоа пронајдете начин како да бидете платени за тоа. Скорпија Никој не е навистина загрижен за тоа што го правите со вашиот живот, бидејќи тие се премногу фокусирани на тоа што мислите вие за нивниот живот, па затоа, живејте за себе. Стрелец Сѐ е прашање на перспективата и сѐ се ...
сите 47 | | | веќе видена

„Кај и да одам, да се појавам, си правам журки, правам забава, со згодни женски и фраери, забава е тука откачи. Атмосфера, атмосфера, атмосфера, правам луда атмосфера во дискотека и во кафиќ, бум правам, бум правам, да полудиш“… Вака звучи песната на момците од бендот „Премиер бенд“, која пред само неколку дена беше објавена на социјалната мрежа „Јутјуб“. Ние нема да коментираме многу, ви предлагаме да го слушнете овој „мегахит“: 
сите 2 | | | веќе видена

Во српското реално шоу „ Парови “ се случи голем инцидент кога еден од натпреварувачите или во српската јавноста познат како Гастоз му ја скрши ногата на Бранислав Радончиќ – Брендон. До инцидентот дошло кога Гастоз со столица удрил директно во ногата на Брендон. Веднаш после овој немил настан во студиото влегла полицијата и го уапсила Гастоз. Погледнете го инцидентот:
сите 5 | | | веќе видена

Во соработка со студиото за убавина „Бјути порт“ и професионалната мејкап артистка Колинда Андова ви ја откриваме постапката за најпопуларната метода за совршени веѓи – MICROBLADING EYEBROWS или попозната како “јапонска метода за исцртување на веѓи”. MICROBLADING-от е еден дел од перманентната шминка. Постапка во која со помош на специфична алатка се исцртуваат фини влакна на местата каде првобитно растеле (а сега веќе ги нема), за да се овозможи префинета дефиниција и димензија на вашиот изглед. Постапката на специјализирани мерења ќе ја утврди идеалната позиционираност на вашите веѓи со цел освежување или едноставно корекција на секојдневниот израз на вашето лице. Во текот на постапката се употребуваат високо квалитетни производи и пигменти од повеќе реномирани брендови , кои се одликуваат со висока пигментираност, постојаност на боите, дерматолошки исклучително прилагодени и тестирани. За време на извршување на постапката се употребува локален анестетик кој максимално ја намалува болката и ...
сите 7 | | | веќе видена

Часовниците и накитот од „Божиновски“ дел од костимографијата на серијата „Божиновски часовници и накит“ ја отворија својата мини продавница во склоп на пансионот „Преспав“. Како што велат од компанијата на ваквиот чекор се одлучиле поради високите критериуми кои брендот „Преспав“ се обидува да ги постави во македонскиот етер, битка која на идентичен начин брендот „Божиновски“ ја води во позиционирањето на македонскиот пазар. Токму поради тоа отворањето на продажниот простор во пансионот „Преспав“ се наметна како сосема природен чекор засилувајќи го заедничкиот стремеж за негување на високата естетика како главен патоказ во градењето на двата бренда“, изјавија од „Божиновски часовници и накит“. Покрај новиот продажен дел вметнат во сценографијата исто и ликовите од серијата во нејзината втора сезона ќе носат часовници и накит од брендовите на „Божиновски часовници и накит“. Со костимографскиот тим на серијата „Преспав“ направивме внимателен избор на часовници за сите главни ликови во серијата. Се потрудивме ...
сите 3 | | | веќе видена

Софија Шашиќ , ќерка на сопругата на Аца Лукас , Соња Вуксановиќ и неговиот колега Жељко Шашиќ , неодамна го прослави своето полнолетство, а нејзината мајка гордо истакна дека успеала се’ да организира во тајност за да може да ја изненади ќерка си. Она што на сите им падна в очи е што на роденденот не се појавија Жељко Шашиќ и Аца Лукас, а Соња има одговор за тоа: На Софија јас сум и мајка и татко. Не очекував, а ниту размислував дека моите поранешни сопрузи ќе се појават на роденденот. Минатото го оставив зад себе да мирува, така што во сегашноста за поранешните нема место. На тие односи ставив точка“, вели Соња во интервју за „Глоси“. Бев свесна дека прославата ќе помине без нив. Очигледно таква ми е улогата, да сум доволно силна да им бидам и мајка и татко на децата, а тоа не ми е проблем“, заклучува Соња.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската поп пејачка Кристина Петровска Арнаудова со својот хумнанитарен „Проект среќа“ и кампањата „И јас сум Дедо Мраз“ годинава усреќи многу дечиња кои поинаку тешко дека би дошле до своите посакувани новогодишни подароци и пакетчиња. Кампањата на пејачката е повеќе од успешна и добар пример како треба поединците, особено оние познатите да се однесуваат кон заедницата и нејзините ранливи или маргинални групи на граѓани, особено оние најмладите. Арнаудова со својот „Проект среќа“ реши годинава да биде Дедо Мраз, ама знаете ли кој Дедо Мраз го посети нејзиниот дом и им донесе подароци на нејзините дечиња? А Дедо Мраз и дојде дома. И тоа не сам, туку заедно со неговиот верен придружник и помошник Елф. Обајцата онака тивко, ненајавено, барем не за најмалите членови на семејството Петровски, се прикрадоа, па се спуштија од покривот по олукот и преку терасата влегоа директно во спалната соба на поголемиот син Максим . И колку и да сакаа да бидат тивки, онака, одејќи на прсти, на Дедо Мраз му влезе влакно ...
сите 96 | | | веќе видена

Полусестрата на американската актерка Меган Маркл реагираше на изјавата на принцот Хари дека неговата свршеница „конечно има семејство кое никогаш го немала“. Хари во неодамнешното интервју изјави дека Меган одлично се согласува со кралицата Елизабета , но и со остатокот од кралското семејство, како и дека ужива во божиќните празници со нив. Набрзо се огласи и полусестрата Саманта Маркл, велејќи дека актерката растела во големо семејство и дека е исклучиво нејзина желба била да се дистанцира од нив. Саманта и Меган се сестри по татко, а таа истакнува дека вратата на нејзиниот дом и’ е секогаш отворена. Нашето семејство е нормално, и кога тато и Дорија се разведоа, секогаш имаше два дома. Никој од нас не ја оддалечи, едноставно, таа секогаш беше зафатена“, објаснува 52 годишната полусестра на идната британска војвотка.
сите 32 | | | веќе видена

Анастасија Ражнатовиќ блеска на фотографијата што ја сподели на социјалните мрежи, позирајќи во прекрасна венчаница.Доколку помисливте дека 20-годишната ќерка на фолк-ѕвездата Цеца Ражнатовиќ се мажи, се излажавте, станува збор за најава на фотосесијата за познат бутик за венчаници во Белград.
сите 27 | | | веќе видена

next