Убавина и Здравје

Лила Стојановска е едно од најпознатите ТВ-лица кај нас, речиси две и пол децении присутна на екраните. Последните неколку години е актуелна со квизот „Сѐ или нешто“, но и во годините претходно имаше многу проекти. Иако кариерата ја почна во МТВ, квизот „Енигма“ на телевизијата каде што е и ден-денес беше нејзината отскочна штица, по што беше доволно само да се каже Лила, за сите да знаат за кого станува збор. „Убавина и здравје“ * Број 114 * Декември 2017 На насловната: Лила Филиповска Фото: Александар Велов Стилист – шминка, коса: Владимир Трајковски Стилист – облека: „Елена Лука“ Можеби знаете дека водителката Лила Стојановска е родена во Гетеборг, Шведска, каде што заедно со семејството – родителите, братот и сестрата, живеела цели 15 години! По враќањето таа и брат ѝ решиле да останат во Македонија, а нивната постара сестра веќе 25 години живее во Шведска. Двете најдобри другарки од детството во Шведска ѝ се Моника и Марина, од студентските денови – Сузе, а повеќе од 10 години многу е блиска и се дружи ...
сите 11 | | | веќе видена

Поп пејачката Сара Мејс својот празничен секси изглед не пропушти да го овековечи за на социјалните мрежи, а притоа им се заблагодари на своите соработници кои се потрудија да изгледа вака провокативно.
сите 5 | | | веќе видена

Таа важи за една од најубави и најзгодни македонски ТВ водителки. До скоро презентер на вестите на Канал 5, чиј рејтинг велат, падна откако таа повеќе не е таму, но затоа драстично се покачи рејтингот на нивната Утринска програма, откако Љубица Бубе Јаневска стана дел од екипата! Како што се наближуваат новогодишните празници сите се фалат со своите накитени новогодишни елки, па така и Бубе се пофали со својата. Добро, не е баш нејзина, туку во прашање е нивната, елката на утринската на Канал 5, ама затоа убавината и сексапилот на згодната водителка се секако нејзини! Облечена во сива туника, црни тенки хеланки и црни антилоп чевли со високи потпетици, таа блеска повеќе од било кој лампион! Сексапилна и маркантна покрај елката, убавата презентерка откри уште нешто што го криеше во себе. Имено, малкумина до сега знаеа дека Љубица Јаневска е „изгорена“ навивачка на кошаркарскиот клуб Работнички. Токму во деновите кога нивната навивачка група „City Park Boys“ слави јубилеј – 20 години од нивното постоење, Бубе ...
сите 6 | | | веќе видена

Жељко Јоксимовиќ и Јована пред неколку години купија пентхаус во елитниот дел од Белград, каде живеат со синот Коста и близначките Срна и Ана. Нивниот стан е полн со луксуз, а Жељко и неговата сопруга Јована воделе сметка за секој детаљ.
сите 5 | | | веќе видена

Состојки: За белата смеса : 150 г шеќер 1 дл вода 125 г маргарин 100 г кокос 125 г млеко во прав За кафената смеса : 150 г шеќер 1 дл вода 125 г маргарин 250 г мелен кекс 3 лажици какао За полнење: 10 суви смокви 100 г јатки од ореви ОПреостанати состојки: 100 г кокос Приготвување: Бела смеса : 1. Се мешаат водата и шеќерот, па се оставаат да провријат. Потоа се додава маргаринот и се продолжува со варењето додека се растопи. 2. Се трга од шпоретот, па се додаваат кокос и млеко во прав и се меша со миксер. Кафена смеса : 1. Се мешаат вода и шеќер и се оставаат да провријат. Потоа се додава маргарин и се продолжува со варењето додека се растопи. 2. Се трга од шпоретот, се додава мелен кекс и се меша со миксер. Полнење : 1. Смоквите се потопуваат во млака вода неколку минути, а потоа се цедат и се полнат со јатките ореви. Завршна постапка: 1. Полнетите смокви се обложуваат со слој од белата смеса, па се нанесува слој од кафената смеса и рачно се обликуваат топчиња. 2. Се валкаат во кокос, се оставаат да се ...
сите 64 | | | веќе видена

Милена Антовска , убавата водителка на утринската „Здраво Македонијо“, годинава го кажа судбоносното – Да. Венчавката беше направена во манастирот Свети Јован Бигорски, а подоцна направија и веселба за најблиските. Таа пред 4 месеци стана мајка на ќеркичката Лана Марија за која вели дека е еден од најголемите благослови во животот и дека тоа мајчинството е чувство што не се споредува со ниту едно друго… Ве потсетуваме на романтичното венчално видео на Милена и Гордан!
сите 2 | | | веќе видена

Врвни актерки – Кејт Бланшет, Сандра Булок, Ен Хетавеј, Минди Калинг, Авквафина, Хелена Бонам Картер, Сара Полсон и Ријана – во новата приказна за Деби Оушн која собира тим од професионални крадци за да изведат речиси невозможна измама на Њујоршката Мет Гала. Ќе уживаме во силните женски ликови во улогите кои најчесто се резервирани за актерите. Како ќе изгледа филмот „Oceans 8“ погледнете во првиот трилер:
сите 3 | | | веќе видена

Оливер и весна Драгојевиќ Оливер Драгојевиќ ќе излезе од болница и Божиќ и Нова година ќе ги помине дома со семејството. Поради тешката болест, тумор на белите дробови, пејачот подолго време лежеше во болница, но сега ќе му се исполни желбата тој да биде дома за божиќните празници. https://www.youtube.com/watch?v=j_korWTEMAo
сите 5 | | | веќе видена

На манифестацијата за обраќање на првите дами на светските лидери на ОН Првата дама на САД, Меланија Трамп, изминатата година го воодушеви светот со неверојатните модни комбинации со кои буквално го одзема здивот на секоја вљубеничка во модата при секое нејзино јавно појавувањеима. На средба со Папата, црн фустан од тантела Dolce & Gabbana Иако често критикувана поради добриот, но и прескап вкус, таа е дефинитивно најдобро облечената жена во минатата година! Капут-фустан Alice Roi 17.03.2017
сите 11 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 2,6 почувствуван во Македонија. Земјотресот бил на длабочина од 5 километри и се случил во 18 часот и 34 минути. Центарот на земјотресот бил на 12 километри од Скопје, а 4 километри од Студеничани.
сите 47 | | | веќе видена

НЕКОИ ПАРЧИЊА НИКОГАШ НЕ ИЗЛЕГУВААТ ОД МОДА Одри Хепберн во популарниот тренч-мантил 1930 РАКАВИЦИ Статусен симбол на 30-тите години, ракавиците доживеаа „кам-бек“ во колекциите за есен-зима 2017. Во сите облици, должинии и стилови, тие секогаш наново не освојуваат! Рита Хејворт – ракавици како одраз на елеганција 1960 ТРЕНЧ-МАНТИЛ Кој може да го заборави легендарниот мантил што Одри Хепберн го носеше во филмот „Појадок кај Тифани“? Парче чија популарност не бледее и оваа есен доминираше во ревиите на модните куќи Cèline и Maison Margiela. Valentino Spring 2018, Celine Spring 2018, Loewe Spring 2018 1950 HERMÈS ЧАНТА Првобитно била наречена Sac à dépêches , чанта што го достигна статусот на икона во далечната 1956 година кога во магазинот Life осамна фотографија на принцезата Грејс Кели, која токму со ова култно парче се обидува да ја сокрие бременоста од папараците. Сезонава, модните куќи Gucci и Prada му додадоа модерен допир на овој безвременски модел. Грејс Кели со својата HERMÈS чанта 1980 МОЌЕН ...
сите 2 | | | веќе видена

Хумус Во блендер измешајте 400 г сварен наут, 4 лажици таан, 2 чешниња лук, 6 лажици маслиново масло и 3 лажици лимонов сок. Користете го како мачканица за сендвичи или додаток на прелив за салати. Иако поим за брза храна се нездравите оброци, кои најчесто се наоѓаат на нашето мени во работните денови, а изговорот е – недостиг од време, со малку подобра организација и совети можеме да приготвиме здрава и вкусна храна само за неколку минути. Исечкани зачински билки Во вакуум-сад остануваат свежи 3-4 дена. ПОЈАДОК „Никогаш не напуштајте го домот без да внесете нешто во организмот!“ – златно правило за да го избегнете искушението да посегнете по првиот примамлив оброк што би го купиле, а кој би ви обезбедил само огромен број „празни калории“, после кои повторно ќе се чувствувате гладно, бидејќи не сте ги обезбедиле потребните микронутриенти и макронутриенти, елементи кои му се потребни на нашиот организам, а таа потреба тој ни ја сигнализира преку чувството на глад. Варен компир Направете салата со додаток од ...
сите 47 | | | веќе видена

Зоран и Ерато Кардула „Гуш и Бац“ е книга (промовирана на почетокот на декември), дело на графичкиот дизајнер и активист, Зоран Кардула , инспирирана од неговата 11-годишна ќерка Ерато , чија дијагноза е аутистичен спектар на нарушување. Книгата содржи 47 измислени зборови на Ерато, преведени на 19 јазици , како и 47 илустрации на нејзините зборови создадени од 33 креативци. Зоран Кардула: Се зпочна со една моја објава на Фејсбук на едно зборче на Ерато „Граници не постојат” – „Кајм’пмп“. Реакцијата беше одлична. Започнаа коментари со барања за нови постови и така почнав да ги постирам нејзините зборчиња и се роди #ЈазикотНаЕрато. Илустрациите ќе се продаваат, а средствата ќе бидат наменети за реедукација, односно работа со дефектолог и логопед на оние дечиња со аутизам кои не може да си го дозволат тоа. Зоран со неговата сопруга Домника и двете ќерки Теано и Ерато важат за големи борци и активисти за права во општеството. Ги лутат многу работи бидејќи лицата со попреченост се на маргините на општеството ...
сите 2 | | | веќе видена

Повозрасните мажи со сигурност се сеќаваат на српската пејачка Снежана Бабиќ – Снеки , која пред дваесетина години важеше за најзгодната пејачка на естрадата. Но, и по толку години поминато за оваа пејачка може да кажеме дека и моментално е една од најзгодните. Безразлика што Снеки има 50 години, нејзиниот изглед нема да ве остави рамнодушни. Погледнете неколку нејзини секси-фотографии:
сите 4 | | | веќе видена

Неверојатна приказна ја следи нумерата „ Плуча су ми болна “, која во 1950 година ја напишал Драгиша Недовиќ од српскиот град Крагујевац, кога дознал дека боледува од туберкулоза. Многумина сметаат дека ова е една од најтажните песни што се некогаш снимени на просторите на Југославија. Токму оваа песна била забранета лично од Јосип Броз Тито , бидејќи многу луѓе кои во тоа време се разболеле од туберкулоза се самоубиле. Слушнете:
сите 7 | | | веќе видена

Подарете fabjan ваучер за посочни усни! Макар и самите себеси! На телефонскиот број 070 272 272 ќе ги добиете сите информации за најдобрите филери! Во „Фабјан“, естетската корекција ја прават естетски хирурзи! Постојат неколку опции за зголемување на усните: полнење со хијалуронска киселина: резултатот трае и до шест месеци, сопствено масно ткиво: резултатот е делумно постојан, процентот на маснотија варира од пациент до пациент. Повеќе информации на fabjanaestheticsurgery
сите 5 | | | веќе видена

Цедевита е една од најпознатите и најдолгорочните хрватските трговски марки: мултивитаминскиот инстант пијалак, кој повеќе од четириесет и пет години е присутен и во нашите домови. Цедевита е… дел од нашето семејство, бидејќи денес е тешко да пронајдеме дом каде што не се наоѓа Cedevita , витамински пијалак во секоја прилика, во секое време на денот и секое годишно доба. Всушност, Cedevita е многу повеќе од тоа, пијалак во кој самите се освежуваме, или ја споделуваме радоста на пиење со драги луѓе… пијалак во кој уживаме во омиленото кафуле, или го носиме со себе каде и да се наоѓаме, како добредојден извор на освежување во движење… Нашиот извор на витамини и виталност, нашиот избор кој трае веќе со генерации. Сето тоа е Цедевита : свежа како насмевка, здрава како летен ден и добра како друштво на стариот пријател; чаша на вистинското освежување што секогаш ќе биде овде, за нас! А сега следува новитетот, подготвен за најмалите – ПУЦ ПУЦ и забавата може да почне!
сите 2 | | | веќе видена

Пред нас се студено време и празнични денови, а со нив ни доаѓа и стравот од дебелеење. Ако направите добар план, килограмите дефинитивно нема да бидат ваш проблем оваа зима. Доволно е да ги следите советите на искусните и признаени нутриционисти и диететичари – не треба да гладувате, туку да јадете умерено и добро. Јадете соодветна храна Најдобро е да јадете храна што сами ќе ја приготвите. Ако сами купувате намирници, можете да ги прочитате етикетите и да знаете колку калории внесувате. Намалете ги маснотиите, а шеќерите можете да ги замените со засладувачи, кои имаат минимум калории. На тој начин ќе уживате во храната, без гризење на совеста. Доколку немате идеи, Интернет е полн со страници со рецепти со прецизен број калории, па не мора да се заморувате со тоа што да зготвите. Имајте повеќе оброци во текот на денот Распоредете ја храната на повеќе оброци во текот на денот. Треба да имате три главни оброци, а меѓу нив да јадете ужини. Избегнувањето појадок или вечера прави поголема штета одошто корист, ...
сите 10 | | | веќе видена

Можеби не често, но познатата пејачка Сара Мејс понекогаш знае пријатно да ги изненади своите машки фанови на социјалните мрежи. Таа вчера присуствуваше на снимање на новогодишната емисија на МТВ и го искористи моментот да објави селфи-фотографија од лице место. Атрактивната пејачка објави фотка на која во преден план е нејзиното длабоко деколте, за кое може да констатираме дека заслужува чиста десетка. Погледнете: Always beside me – @fran.mk ❤️#mua #styling #forevermybestie A post shared by Sarah Mace (@sarahmace_official) on Dec 21, 2017 at 8:44am PST
сите 16 | | | веќе видена

Предизвикувачите на грип и на настинка се сосема различни типови вируси, па затоа и начинот на лекување треба да биде поинаков. Меѓутоа луѓето не умеат да ги препознаат симптомите, па често течењето од носот и кивањето ѝ ги припишуваат на обична настинка, а всушност се работи за грип и обратно. Еве како правилно да ги „прочитате“ симптомите. НАСТИНКА Симптоми: течење од нос, болка во грло, кивање и малку покачена температура. Терапија: одморајте се – тоа ќе ве излекува. Настинката често се повлекува сама за една недела. Maxflu ® ќе ви помогне да ја симнете температурата и да го отнете затнатиот нос. ГРИП Симптоми: висока температура, чувство на јанѕа, болки во мускулите, премаленост, губење апетит. Терапија: не обидувајте се да одите на работа – останете дома и одморајте. Пијте доста течности и редовно јадете, дури и ако не чувствувате потреба за храна и за вода.
сите 4 | | | веќе видена

next