Убавина и Здравје

Овен Прескокнете го утринското кафе, направете си здрав појадок. Целиот ден ќе ви тече според планот и поради тоа нема да имате грижи. Главоболката која може да ви се појави излечете ја со одмор и релаксација во својот дом. Бик Партнерот толку многу ќе ве усреќи што нема да имате време да мислите на ништо друго. Вашата среќа зависи само од тоа дали доволно ја посакувате. Близнаци Мислите нема да ви се оттргнат од вашиот партнер. Толку многу ќе ви биде жал за сѐ што сте му сториле, што цел дена нема да можете да се расположите. Признајте си ги грешките, кој признава – половина му се простува. Рак Иако утринското будење ќе ви биде тешко, денот ќе ви започне како песна. Сѐ ќе ви оди од рака и поради тоа ќе направите среќни многу луѓе кои се наоѓаат во вашето опкружување. Лав Иако мислите дека монотонијата ќе продолжи и денес, некој ваш пријател или познаник ќе ве покани на прошетка или дневно кафе. Имајте позитивни мисли за и позитивни работи да ви се случуваат. Девица За да се чувствувате убаво во сопствената ...
сите 84 | | | веќе видена

Црн фустан е секогаш добро решение ако се двоумите што да облечете, а она што е предност е што во него не мора секогаш да изгледате исто. Модата постојано се менува, но парче облека на кое можете да сметате секогаш, а притоа да изгледате убаво и модерно, е мал црн фустан. Постојат неколку добри и брзи решенија од класичниот фустан да направите комплетно шик-изглед, за кој не ви се потребни многу пари. Клучот е во тоа да испробате нешто сосема поинакво во зависност од пригодата. 1. Додатоци како синџири, бисери, масивни ѓердани во разни бои можат да направат вашиот црн фустан да изгледа сосема поинаку. 2. Хеланки со разни принтови, подолги џемпери или ремени (потенки или пошироки) можат да придонесат да изгледате поелегантно, или пак вашата комбинација да ја направат покежуал-варијанта. 3. Акцентот нека биде на вашите пинк-потпетици, или пак во некоја друга боја – црвена, жолта – со што класичниот црн фустан ќе го кренете на сосема друго ниво. 4. Кога станува збор за сакото, има толку забавни комбинации – ...
сите 5 | | | веќе видена

Иако спротивностите се привлекуваат, долготрајна среќа може да се предвиди само на основа на сличности, велат психолозите. Луѓето знаат дека компатибилноста со партнерот е важна, но обично не размислуваат за неа во почеток на врската. Сепак заборавете на емоциите и запрашајте се дали мажот ќе остане покрај вас и по спласнување на страста? НАПРАВЕТЕ ГО ОВОЈ ТЕСТ И ЗАМОЛЕТЕ ГО И ТОЈ ДА ГО НАПРАВИ. Наведете пет машки особини што ви се многу важни. Сега заокружете точно/неточно за овие тврдења: МОИТЕ ИНТЕРЕСИ ВКЛУЧУВААТ: Поминување време со семејството Спроведување здрав режим на исхрана Учење нови работи Заштита на околината Верба во Господ Сега пречкртајте ги најмалку важните особини од листата. Потоа заокружете точно/неточно на оваа табела. Обично сум: По карактер сум: Среќна Срдечна Тажна Енергична Загрижена Промислена Полна со надеж Отворена Бесна ...
сите 18 | | | веќе видена

Ѕвездите од црвениот килим се секако оние што ги поставуваат трендовите, па често ги копираме нивните фризури, шминка, однесување… Сексологот Трејси Кокс вели дека поради ова кратките и бурни романси меѓу ѕвездите негативно влијаат на врските на обичните луѓе во реалниот живот. Од славните личности учиме многу негативни работи, како на пример една чинија супа е доволно хранлива за со неа да го поминеме целиот ден, еден слој маскара никогаш не е доволен, бракот не е за цел живот… Холивуд е преплавен со љубовни приказни што се одвиваат толку брзо што ако си дозволиме да трепнеме, лесно можеме да го пропуштиме крајот на некоја врска и почеток на новата. Тие успеваат да се запознаат, да се заљубат, да се венчаат за време во кое обичните луѓе сè уште излегуваат и се запознаваат. Но пред да посакате идниот пат кога ќе запознаете некој пристоен маж за еден час да се најдете пред среќниот крај, пред големиот заеднички почеток, воздржете се. Еве ги причините зошто да забавите и да не си дозволите „да се залетате“. ...
сите 8 | | | веќе видена

Творецот на „чоколадната диета“ Лени Ниман тврди дека таа совршено дејствува, само што не смеете да консумирате други слатки освен чоколадо, како што се, например, гумени бомбони и бисквити. За време на чоколадната диета, исто така, не смеете да внесувате: алкохолни пијалоци, сол, шеќер, масло, пржена храна, млечни производи, црвено месо, апетисани, чипс, брза храна, колачи, кафе и газирани пијалоци. Од овошје избегнувајте: авокадо, кокос, грозје и смокви. Тајната во „слатката” диета е во тоа што го забрзува метаболизмот, а чоколадото делува и како стимуланс. Ќе бидете среќни што слабеете, но и што јадете чоколадо. Сепак, не заборавајте да пиете минерална или обична вода која повеќе го стимулира метаболизмот. Иако чоколадната диета се чини примамлива, немојте да претерате со еднолична исхрана, бидејќи таа не е добра, без разлика за која диета се работи. Мени: Појадок: пуканки (без сол и путер) и овошје. Ручек: салата од тестенини. Ужина: Пуканки, една топка овошен сладолед со млеко со ниска масленост или ...
сите 6 | | | веќе видена

Речиси да нема жена што не се сретнала со најмалку еден од трите најчести проблеми при шминкањето. Сега конечно можете да дознаете и како да ги решите. 1. Седефаста шминка Трикот за правилно нанесување на седефаста сенка е да истакнете само еден дел од лицето – никако целото бидејќи ќе изгледате како диско-топка! Искомбинирајте ја сенката во седефаста нијанса со мат-кармин за усни и обратно. Или нанесете светликаво руменило преку јагодиците, образите и средината на носот. Ако премногу светкате, преку седефастата шминка нанесете слој пудра во прав. Наш предлог: Oriflame 2. Зачаден изглед Никако да го избегнете оној „панда-изглед“? Сигруно грешката е во тоа што користите премногу темна сенка. Употребете помеки нијанси, како што се сива или кафена. Нанесете од сенаката тенка линија долж горните и долните трепки – повлечете малку и надвор од надворешниот крај на окото. Потоа нанаесете малку сенка во посветла нијанса на целата површина на горниот капак (добро втријте со прстот). На долниот капак ставете уште ...
сите 6 | | | веќе видена

Жените од сите краеви на светот тежнеат кон истото кога се работи за нега на лицето и телото, а тоа е да изгледаат помладо, односно да ја намалат видливоста на брчките на лицето. Ви откриваме неколку природни рецепти против стареење од разни делови на светот. Кинеските прават маска од двата најпознати видови чај – зелен и бел. Бидејќи и двата се богати со силно анткоксидантно својство, клетките на кожата забрзано ќе се обновуваат и се забавува појавата на нови бори. Рецептот е едноставен – три лажички зелен чај во прав се мешаат со три лажички сварен бел чај додека не се направи паста, а потоа се додаваат неколку капки сок од лимон . Нанесете ја маската на лицето, оставете ја да дејствува 15 минути и измијте ја со млака вода. Индијките се служат со чај од ѓумбир, а потоа на лицето се нанесува и маска од свежо изрендан ѓумбир со малку мед. Овој препарат против стареење дејствува антибактериски и го смирува воспалението, а ѓумбирот спречува уништување на природниот колаген. Во Мексико рацете се негуваат со ...
сите 5 | | | веќе видена

Познато е дека студеното време ја суши кожата. Климатските промени, сувиот воздух и изложеноста на студениот ветер ќе ја отстранат влажноста на вашата кожа поради што на лицето ќе се појават суви и оштетени точки и места што чешаат. Но, добро е што постојат трикови што можат да ви помогнат да ја заштитите кожата од ладното време и да ги спречите брчките што може да се појават поради оштетувањето. 1) КОРИСТЕТЕ ХИДРАТАНТЕН КРЕМ Морате да користите хидратантен крем не само во зима туку секогаш. Штом ќе излезете од туширање, веднаш нанесете хидратантен крем за да ја задржите водата на кожата. Ако имате осетлива кожа, не користете кремови што содржат мириси или ланолин, кои може да предизвикаат спротивен ефект. Секогаш барајте производи со глицерол и со хијалуронска киселина, бидејќи овие два елемента се одлични за хидратација на кожата. 2) СТАВЕТЕ МНОГУ КРЕМ ЗА СОНЧАЊЕ Ако планирате да поминете долго време надвор, ставете крем со заштитен фактор 15 или повеќе за да го заштитите лицето од штетните сончеви зраци ...
сите 9 | | | веќе видена

Мн огу пред изумот на терминот „метросексуалци“ мажите се разубавувале. Добро, некои од нив! Еве неколку естетски детали од историјата… 5.000: Отприлика пред толку години мажите во Египет ја бојадисувале косата со кана и со толчени полноглавци 7 век: Асирскиот крал Асурбанипал ги кубел несаканите влакна од телото, ја парфимирал својата купка и ги триел образите за да му заруменат 13 век: Имотните мажи во Кина ги украсувале своите долги нокти со скапоцени камени и со злато 23: На толку години Луј XIII оќелавел. Поради неговата склоност да носи перики, овој детаљ станал многу популарен на целиот двор 1 Број бањања, на годишно ниво, на неговиот син и наследник Луј XIV 1840 година еден претставник во американскиот сенат јавно го исмеа тогашниот претседател Мартин ван Бурен поради навиката да користи козметички препарати пред држење говор во Конгресот 30- те: Години од минатиот век во кои се зголеми продажбата на машка тоалетна вода. Најпопуларни мириси беа оние на база на кожа, тутун и оцет 5.000: Број пријавени ...
сите 13 | | | веќе видена

Вежбање, секс, чистење… Тоа се само некои од активностите што го враќаат руменилото на вашите образи. А можете едноставно да го отворите кутичето со крем и да го втриете во лицето за подобра циркулација. No aко и при помисла на нешто непријатно веднаш заруменувате, еве како да одредите дали ви е потребно дејството на вазодилататори за да бидете природно „румени“… Ако по сексот се погледнете во огледало, на вашето лице ќе го забележите истиот сјај што го имате точно напладне. Руменилото на вашите образи ќе се појави на вистинските места, а кожата ќе ви биде исклучително блескава. Таквиот изглед е последица на забрзаната работа на срцето и на зголемениот прилив на крв во лицето. Инаку, добрата циркулација е од есенцијално значење за општото здравје, како и за блескав изглед на вашата кожа. Уште поважен аспект, освен руменилото „знаеме што сте правеле“, е оптималното функционирање на кожата. Ако имате добра циркулација, корисните состојки (антиоксиданси, витамини и пептиди) доаѓаат до сите клетки на организмот. ...
сите 6 | | | веќе видена

Оваа зима течните кармини се задолжителен дел од новите колекции на најпознатите козметички куќи. Палетата производи е голема, актуелни се оние со посветли бои, речиси проѕирни, но и потемните во боја на слива или на зрела вишна. Стилистите за дневните варијанти препорачуваат неутрални и светли бои, а за вечерни интензивни и јаки бои. Предноста на течните кармини е во тоа што имаат лесна текстура, полесно се нанесуваат и имаат светкав ефект. Новите текстури на кармини се потрајни, па подолго остануваат нанесени на усните, а за да ја одрдржите трајноста, пред да нанесете кармин, усните исцртајте ги со потемна нијанса моливче за усни.
сите 7 | | | веќе видена

Состојки: 7 тенки кори за пита 500 г спанаќ 300 г младо сирење 2 помали парчиња праз 4 јајца 1 прашок за печиво 1,5 дл масло 3 дл млеко сол Приготвување: 1. Спанаќот се попарува во солена вода, а потоа се цеди и се сечка. 2. Празот се чисти, се сече на коцки и се пржи на малку масло додека не омекне, а потоа се цеди од маслото. 3. Во соодветен сад се соединуваат 3 јајца, 2 дл млеко, масло, пециво и половина згмечено сирење, па добро се меша. 4. Посебно се соединуваат преостанатото сирење, празот и спанаќот. 5. Две кори се ставаат една преку друга, се премачкуваат со малку фил од јајца, се преклопуваат со третата кора и така се додека не се потрошат сите кори. 6. Врз последната кора се распоредува филот од спанаќ и се витка како ролат. 7. Ролатот се сечен на помали парчиња. 8. Се редат во подмачкана тепсија во облик на цвет. Се премачкуваат со мешавина од јајца и со преостанатото млеко и се печат во загреана рерна на 200 степени.
сите 63 | | | веќе видена

Ќерките на Брус Вилис и Деми Мур , Талула, Румер и Скаут се надминаа себе си и објавија заедничка фотографија на која голи позираат во када. Талула и нејзините сестри се познати по шокантните фотографии и тоа најчесто се разголени фотки. Сепак, оваа фотографија ги изненади сите, со оглед на тоа дека трите девојки позираат заедно и тоа во вакво издание…
сите 12 | | | веќе видена

Хју Хефнер почина на 27. септември 2017 година во 91. година од својот живот. Славниот основувач на легендарниот „ Плејбој “ и мулти-милионската империја ја остави на неговата сопруга Кристал (31), децата Дејвида (62), Кристи (65), Купер (26) и Марстон (27). Конечно се отвори тестаментот на Хју Хефнер во кој е наведено на кого му припаѓа се она што тој остави позади себе. Како што се наведува во тестаментот, 40-те милиони долари и целиот имот на наследниците ќе им биде одземен во случај да користат дрога, зависници од алкохол или било кои опојни дејства – открива „Entertainment Tonight“
сите 10 | | | веќе видена

Малечкиот Љуба Станковиќ ја „фрли“ во транас публиката и жирикомисијата со неговиот настап на „Ѕвездичките на Пинк“. Симпатичното момче ја пееше една од најубавите песни на Калиопи, нејзината „ Бато “. Публиката плачеше, а богами и жирикомисијата. Погледнете го неговиот настап:
сите 6 | | | веќе видена

Една од нашите најпознати фолк-пејачки, Елена Велевска секогаш знае како да го привлече вниманието на јавноста. Секогаш е дотерана од глава до пети, но и храбра бидејќи честопати може да ја видиме во најразлични смели изданија кои предизвикуваат воздишки. Така и овој пат атрактивната пејачка на својот профил на Инстаграм објави фотографија на која позира во фустан со шлиц до гаќичките, додека во горниот дел доминира нејзиниото длабоко деколте. Погледнете ја фотката:
сите 11 | | | веќе видена

Лила Филиповска на својот Фб-профил објави фотографија од свадбена веселба на нејзин пријател на која таа е во прегратките на нејзиниот долгогодишен пријател, поранешен шоумен, а денес борец за човекови права Бојан Јовановски. Прочитајте и: Снежна романтика: Кој ѝ приреди незаборавно изненадување на Лила? Во описот на фотката таа напиша – „Свадба, ама не наша… наскоро ја планираме нашата“ . Но, ние, познавајќи ги овие двајца интернет шегаџии, веруваме дека се работи за уште една провокација на долгогодишните неразделни пријатели.
сите 10 | | | веќе видена

Познатата германска репрезентативка и поранешна ракометарка на Вардар веќе подолго време ужива вопрегратките на својот избраник скопјанецот Дино Балиќ. Инаку Дино важи за еден од најпосакуваните ергени на чиј шарм паднаа многу познати и згодни македонки, а во јавноста најмногу место заземаа неговата врска со Натали Грубовиќ и поп пејчаката Каролина Гочева. Ања и Дино се во врска речиси една година, а нема да не зачуди ако двајцата догодина ја крунисасаат својата врска во брак.
сите 6 | | | веќе видена

Секоја година се актуелни календарите со провокативни фотографии на секси девојки кои ги красат работни маси, ѕидови и возила на мажите, а како одговор на нив Точка го создаде календарот со 12 секси македонски фраери, дело кое ќе биде освежување за женските очи. Погледнувајќи во некое од 12-те лица, поставени на бирото, на пултот, на кујнската маса… 365-те дена ќе им бидат многу послатки и полесни. Дванаесет момци од јавната и полу-јавна македонска сцена позираа за Точка и верувајте уживаа во тоа! Бидете подготвени за сериозна доза мелем за очи и обезбедете си до вас противпожарен апарат зашто овие 12 фотографии ќе „горат“! Невидливото ги прави нештата убави. Тоа е енергијата што ја поседуваме додека создаваме нешто. Љубовта кон процесот. Ентузијазмот да се создаде дело што естетски ќе допре многумина и ќе биде една сосема поинаква приказна. Календарот за 2018-та е првиот ваков проект на Точка, кој се создаваше во само две недели. Интензивни четиринаесет дена полни многу смеа. Одлучивме да отстапиме од ...
сите 4 | | | веќе видена

ОВЕНОТ инвестира во себе УБАВИНА Вие сте неуморен предводник на знаците во Зодијакот, кој решително, а често и непромислено, јуриша кон целта. Годинава, Сатурн во Јарец во вашата куќа на кариера ќе ве принуди да забавите, да размислите и да завршите многу обврски. Истовремено, Јупитер ви носи добивка од инвестиции, поддршка од блиските, како и трансформација, па искористете го периодот за конкретни промени на физички и на духовен план. Осмелете се за промена на бојата на косата, која подолго време ја посакувате, и прифатете некои нови начини на нега што дефинитивно ќе се одразат позитивно на вашата надворешност. ЗДРАВЈЕ Аспектите на Сатурн кон вашето Сонце може да предизвикаат мигрени, проблеми со видот и со срцето. Не занемарувајте ги симптомите – потрудете се да ги решите навреме. Од друга страна, Сатурн ќе ве научи на одговорност и на дисциплина, па спасот е во физичка активност и во правилна исхрана. БИКОТ ужива во популарноста УБАВИНА Оваа година вашата заводливост ќе кулминира. Ќе плените со изгледот ...
сите 73 | | | веќе видена

next