Убавина и Здравје

Чест, но и одговорност, грижа но и радост, солзи но и насмевки и најважно од се, неизмерна љубов. Ова е само дел од она што го носи родителството. Ова е само дел од она што го доживуваш кога ќе ја добиеш улогата на мама или тато… Ниту преспиените ноќи, ниту напорните денови, ниту силниот плач од бебешките грчеви не се доволно силни за да го уништат она убавото, неописливото чувство кое се раѓа со раѓањето на она „глувче“ кое станува твоја љубов, твој живот, твое се… Ќе си дадам за право да си отстапам простор за мојата приказна. Некому може ќе му звучи патетично, но некому може да му помогне… Се приближува Денот на предвремено родени деца, 17 Ноември. Јас сум мајка на дете кое се роди во осмиот месец… Беше пролет… Топол априлски ден, чиниш дошло лето. Низ прозорецот од болничката соба го гледав сонцето кое сјаеше, но не носеше топлина. Студено и празно… Така мене ми изгледаше просторот во кој се наоѓав. Беспомошна. Осамена. Оддалеку се слуша бебешки плач… Знам дека не е моето бебе кое штотуку се роди, но ...
сите 5 | | | веќе видена

Синоќешниот настап на младата и атрактивна пејачка Теа Трајковска на радискиот фестивал „ МАРС “ ги остави во дилема многу од присутните во публиката, но и пред малите екрани. Теа се појави во провокативно издание, а главното прашање беше: Дали таа носи долна облека под својот специфичен стајлинг? Одговорот на ова прашање го знае очигледно само Теа, која вчеравечер заедно со Панчо од ДНК ја освоија наградата за најуспешна соработка за нивната хит-песна „ Рушевени “. Погледнете го нејзиниот стајлинг: Марс за “Рушевини” ✨
сите 9 | | | веќе видена

Во текот на зимскиот период, кога помалку се движиме и повеќе јадеме, нашиот имунитет ослабува и станува помалку отпорен на надворешните фактори. Затоа здравиот организам мора да се зацврсти и да се подготви за сезоната на настинки и грип во што најдобро помагаат природните сојузници на здравјето. Ако ги здружиме петте добро познати здрави состојки, кои нема да ве чинат воопшто скапо, резултатот е природен антибиотик кој го штити нашиот имунитет како најцврст оклоп. Состојки: – 1 чешне лук – 2 лажици мед – 2 лажици свежо изрендан ѓумбир – ½ лажица мелено чили пиперче – ½ лажица цимет – 1 дл свежо исцеден лимон Приготвување: 1. Исцедете го лимонот и во него вмешајте згмечено чешне лук, ѓумбир, чили пиперче и цимет. 2. Сите состојки добро измешајте ги и на крајот додадете мед за да се добие густа смеса. 3. Смесата префрлете ја во стаклен сад со капак и добро затворете ја, па оставете ја на собна температура околу три часа. Потоа сирупот чувајте го во фрижидер. Совет: Лажица сируп земајте еднаш дневно, ...
сите 21 | | | веќе видена

Колачите, газираните и овошните сокови ја оштетуваат забната глеѓ. Ја оштетуваат дури и портокалите и грејпфрутот. Со време, оштетената глеѓ може да предизвика болка и чувствителност на забите на жешка, ладна или слатка храна. Исто така доаѓа и до промена на бојата на забите. Освен избегнување на храната што им штети на забите, постојат и неколку работи што можете да ги уфрлите во редовните хигиенски навики за да го спречите оштетувањето на глеѓта. 1. Не ги четкајте забите барем еден час откако сте јаделе кисела храна. Тогаш вашата глеѓ е најмека, па со четкањето побрзо ќе ја оштетите. 2. Користете сламки. Ако не можете да им одолеете на газираните пијалоци и овошно сокови, пијте ги со сламка колку што е можно почесто. Така забите помалку ќе ги изложувате на киселини. Би било добро после сокот да се напиете и вода. 3. Набавете си нова четка. Со време влакната стануваат тврди, а меката четкичка е најдоброто што можете да го направите за своите заби. Но, дури ни со меки влакна, не ги четкајте премногу ...
сите 6 | | | веќе видена

Настојувате да бидете истрајни во спроведувањето некои здрави навики, како што се дезинфекција на рацете, полнење на ладилникот со производи со мала количина на маснотии или, пак, неколку часа сон повеќе за време на викенд. Но сите „здрави“ навики и не се толку добри. Дезинфекција на рацете Сите знаеме дека миењето на рацете е најважно. Но прескокнете ја дезинфекцијата со дезифекциски препарати и измијте ги рацете со обичен сапун. Имено, антибактерискиот гел ќе ви ја исуши кожата, а не е делотворен против желудочниот вирус кој предизвикува пролив и повраќање. Стомачни вежби Истражувањата покажуваат дека тие можат да предизвикаат повреди на грбот, особено на долниот дел заради силниот притисок врз р’бетот. Можат да ја оштетат и карлицата и да предизвикаат инконтиненција. Миење на интимните делови Стручњаците не им советуваат на жените длабинско испирање на вагината со разни производи кои се продаваат токму за тие цели. Вагината се прочистува самата себе, а со внесување на разни производи можете да ги нарушите ...
сите 8 | | | веќе видена

Пробајте ги овие магични вежби, кои нема да ви одземат многу време, а повеќекратно ќе ви се исплатат – ќе ви ги намалат брчките и другите знаци на стареење, враќајќи ѝ го сјајот на кожата Пополнете ги брчките Секогаш нанесувајте го кремот за околу очи во вид на точки на долните капаци. Потоа, размачкајте го кремот и гледајте што ќе се случи: формулата за нега брзо ќе се впие, оставајќи пријатно чувство на кожата. Брчките околу и под очите се исполнуваат однатре и на тој начин се намалуваат. Применете „марма-терапија“ Спојте ги показалецот и палецот на двете раце. Показалците ставете ги меѓу долната усна и брадата, а палците под брадата. Движете по линијата на вилицата с è до ушите, истовремено нежно притискајќи ја кожата со врвовите од прстите. Продолжете кон слепоочниците, кои се викаат шанкара-точки во традиционалната марма-терапија. Држете околу 30 сек., со минимални движења кон горе, кон темето на главата. Постапката повторете ја седумпати. Стимулирајте ги нервите на лицето Ставете ги врвовите на ...
сите 6 | | | веќе видена

Сигурно малкумина од вас знаат дека познатата водителка Ирена Спировска му е тетка на еден од нашите најдобри ракометари, Столе Стоилов . Двајцата пред два дена присуствуваа на промоцијата на новиот албум на Дани Димитровска и ја искористија приликата заедно да се фотографираат. Веруваме дека Столе е горд што има една ваква убава и позната тетка. Со внукот
сите 10 | | | веќе видена

Нема да верувате што најмногу ѝ штети на вашата коса. Очила Ако ги носите како венче на косата, рамките од очилата можат да се закачат за вашата коса што ќе предизвика пукање на косата при вадење на очилата. Гел-маникир Кога дотраениот гел ќе почне да се одлепува од ноктите, а вие ќе поминете со прстите низ косата, косата може да се закачи на ноктот и да се искубе. Чанти Постојано носење чанта преку рамото (без да ја тргнете косата) ја оштетува и ја ослабнува, а на крајот секако доведува до пукање на влакната на косата.
сите 7 | | | веќе видена

Состојки: лажичка сол 1 кг компири 130 г јогурт „Баланс“ 130 г мајонез 2 лажички шеќер 3 главици кромид со средна големина 3 лажици сок од лимон лажичка сечкан магдонос Приготвување: 1. Сварете го компирот во лушпа, излупете го и исечете го на коцки. Во голема чинија измешајте мајонез, јогурт, лимонов сок, шеќер и сол. Додадете ги компирот и кромидот исецкан на престени. Протресете ја чинијата, за да ги соедините состојките. 2. Поклопената чинија држете ја на ладно најмалку четири часа пред да послужите.
сите 29 | | | веќе видена

Најчитаното списание за жени „Убавина и здравје“ за една читателка на ноемврискиот број обезбеди прекрасен подарок, идеален за секоја припадничка на понежниот пол. Станува збор за луксузен сет од три производи Vichy Idealia, кој го обезбеди нашиот добар пријател „Септима“. Доколку сакате да го добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од номевриската „лавина на подароци“ ќе ги објавиме во декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“, кое излегува на 10 декември.
сите 5 | | | веќе видена

Мелита не би била Мелита ако не ја „вознемири“ машката популација во земјава. Тоа најчесто го прави на социјалните мрежи, каде постојано објавува провокативни фотографии. Овој пат Мели смело објави фотка на која позира гола в кревет . Очигледно познатата водителка нема намера да се повлече од очите на јавноста, безразлика што веќе подолго време е без тв-ангажман… Погледнете: A post shared by MELITA ♏ (@melitameli) on Nov 12, 2017 at 2:30pm PST
сите 8 | | | веќе видена

Вчеравечер во клуб-ресторанот „МКЦ“ во Скопје Дани Димитровска одржа спектакуларна промоција на својот најнов албум со наслов „ Град за љубов “, на кој работеше долго време, но и со причина. Дани и нејзиниот тим на чело со Весна Малинова направија музика создадена со душа, позитивина енергија и музика со многу љубов. На албумот се најдоа осум композиции, од кои веќе неколку познати на публиката и неколку нови. Носечка нумера на албумот не постои, бидејќи сите песни се содржители на суштината на животот, градот, односот кон себе и се друго. – Град за љубов инспирира на враќање на другарскиот дух во градот. За суштински вредности зборуваме, оние подзаборавените. Вчеравечер во „МКЦ“ видов дека музиката се уште се сака, видов дека македонската музичка култура се издигнува со поддшка и љубов. Истото што го пеам и зборам за луѓето и животот и градот. И тоа е суштината и таа ми е на албум – изјави Дани Димитровска. На синоќешната промоцијата за која уште долго ќе се зборува, присуствуваа голем број на пријатели, ...
сите 17 | | | веќе видена

Изглед Таа спаѓа во најубавите жени во Зодијакот, и често има одредена свежина и воздржаност. Таа секогаш е добро облечена и внимава на својата гардероба, а слабост и’ се убави чанти и модерни фризури. Најчесто е бринета или се фарба во таа нијанса. Обожава да носи бели и црни шешири, капи, очила за сонце. Карактер Таа се обидува да биде дипломат и дава се’ од себе за да ја постигне својата цел. Таа точно знае што сака и никогаш не се откажува од своите цели. Спротивна е на тоа што она се покажува дека е, но таа е многу повеќе чувствителна отколку што може да се забележи. Таа е подготвен да се жртвува за своите блиски како многу верен пријател, но не влегува во премногу емотивна врска. Кариера, пари Нејзината кариера не и’ е особено важно, освен ако се ангажира во уметноста, банкарството. Таа е добар импровизатор и решава проблеми во бизнисот. Успешна е во бизнис-врските и лесно се приспособува на новата ситуација. Доколку е потребно, таа ќе работи и работа под нејзино ниво, сепак, брзо ќе се најде ...
| | веќе видена

Натпреварувачките за изборот за австралиски „ Топмодел “ добија бизарна задача, а тоа е да позираат скроз голи во придружба на машки модели. Секоја девојка имала 15 минути да завземе најдобра поза за сликање. Од приложеното може да се види дека на девојките воопшто не им е пријатно , бидејќи нивните машки колеги со раце мораа да им ги скријат интимните делови . Многумина на социјалните мрежи ова го искоментираа дека повеќе наликува на порно-филм, отколку избор за најубава девојка.
сите 20 | | | веќе видена

Неутралната палета на бои важи за една од најпознатите бои за комбинирање, експериментирање и се согласува со секој стил. Кога носите цветни и карирани дезени – знаете дека треба да го „згаснете“ вашиот стил со неутралната палета на бои. Едноставно, со неутралнните бои никогаш нема да направите модни грешки во која било комбинација. За овој период ви препорачуваме да се подновите со нови кошули во неутрална боја, џемпери и дуксери кои се совршени за опуштање во вечерните часови, но и фустани за вечерните излегувања. Еве ви неколку предлози… Продолжува на следната страница…
сите 14 | | | веќе видена

Секоја дама може да се претвори во бронзена божица со малку повеќе инспирација. Бронзените тонови извонредно прилегаат на секоја боја на кожа. За секојдневен изглед е доволно само да се нанесе сенка на очните капаци која ќе ја финишираме со маскара. Постојат повеќе начини како да ја користите бронзената боја и да изгледате беспрекорно нашминкани. Изгледот на познатите ѕвезди секогаш се сметал за најдобра инспирација, а во нашата галерија ве очекуваат најубавите бронзени божици, чиј изглед можете лесно да го ископирате. Текст: А. Велјановска
сите 4 | | | веќе видена

Дефинитивно Јелена Карлеуша е една од најзгодните на српската естрада, но и најдобро облечената. Таа и овој пат со својот стајлинг направи хаос на социјалните мрежи. ЈК позираше во елегантна комбинација под која не носи градник и се разбира, поради тоа „лајковите“ и коментарите „летаа“ на сите страни. За дури три часа, оваа фотографија на Јелена собра преку 50.000 „лајкови“ на Инстаграм. Што велите вие за оваа креација на ЈК?
сите 35 | | | веќе видена

Ајлајнерот, кој игра главна улога во креирањето на овој тренд во шминката, е познат во индустријата за убавина уште во далечното минато. Ретки се дамите што го немаат пробано овој „look. Идеален е за постигнување совршен изглед кој ги истакнува очите. Некои дами го користат само за посебни свечени пригоди, други во секојдневјето… Од црвениот тепих до уличниот стил – ајлајнерот е идеален додаток на секоја жена! Прва во светот која го прослави овој начин на шминкање е Клеопатра, кралица на Египет. Таа секој ден нанесувала дебела линија на очните капаци за да ја заштити од сонце и „зло“. Во античкиот Египет, мачките се сметале за симбол на убавина, грационост и заштита, па заради тоа оваа техника и инспирирана токму од нив. Изгледот „мачкести очи“, како што е познат денес, настанал во текот на 50-тите години на минатиот век. Со пристигнувањето на ајлајнерот, на жените им било полесно да исцртаат линија која била малку крива во надворешниот агол на окото. Брижит Бардо и Мерлин Монро обожавале вака да го ...
сите 4 | | | веќе видена

Продолжува ноемвриската „У&З лавина на подароци“! „Swiss Medical Products“ на една читателка на ноемврискиот број на „Убавина и здравје“ ѝ подарува регенеративен гел со екстракт од полжав Cell 1 . Доколку сакате да го добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од номевриската „лавина на подароци“ ќе ги објавиме во декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“, кое излегува на 10 декември.
сите 6 | | | веќе видена

Познатата манекенка Александра Накова долго време не беше присутна во јавноста и, се разбира, со добра причина. Таа се оствари како мајка и пред три години на свет ја донесе малечката Леа . Меѓутоа, дека Александра уште изгледа како девојка од милион долари говорат и новите фотографии кои таа ги објавува на социјалните мрежи. Со други зборови, Накова изгледа уште посексапилно, а последната фотографија која ја објави на својот Инстаграм, најдобро сведочи за тоа… Погледнете: A post shared by Aleksandra Nakova (@aleksandranakova__) on Nov 11, 2017 at 2:36pm PST
сите 11 | | | веќе видена

next