Убавина и Здравје

Поп-пејачот Саша Ковачевиќ се обидува да го надмине здравствениот проблем што го мачи со месеци, во што му помагаат лекарите од Воено-медицинската академија. Саша има проблем со дишењето и со алергии, поради што имаше и операција пред неколку години. Тој ја посети ВМА во текот на вчерашниот ден, каде што беше под лекарски надзор, за да го совлада проблемот со капки и лекови кои ќе му помогнат да се чувствува добро или барем да се чувствува подобро за време на празниците и настапите кои ги има. Во раните утрински часови, Саша дојде во болница со брат му Раде. Веднаш беше примен, бидејќи брзаше во Бања Лука, каде што учествуваше на донаторската ноќ на Милорад Додик. Бидејќи требаше да пее на плоштадот, важно беше неговиот респираторен тракт да не откаже. Со оглед на тоа што празниците се пред нас, Саша мораше да добие доза на капки, терапија што ќе му овозможи полесно да дише. Иако брзаше, се согласи медицинските сестри да се фотографираат со него“ , изјавил извор близок до медицинскиот персонал кој се ...
сите 4 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Топер“ за читателките на декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“ издвои два свои наслова кои ги дава на подарок. Во водата, Пола Хокинс (Топер) Во реката што тече во мало гратче, испливува мртвото тело на една самохрана мајка. Претходно истото лето, таква судбина доживеала и една ранлива тинејџерка. Тие не се првите жени чиј живот завршил во овие мрачни води, но нивната смрт ќе ја разбранува реката и нејзината историја, вадејќи ги на површина одамна закопаните тајни. Апартман во Париз, Гијом Мисо (Топер) Во Париз се наоѓа едно ателје, скриено во дното на улицата обрасната со зеленило, кое го изнајмува Мадлин за да ужива во самотијата и да пронајде малку мир по љубовната криза и серијата нерешени случаи. По едно недоразбирање, на оваа млада лондонска полицајка ѝ се придружува Гаспар, писател и мизантроп, што допатувал во Париз за да пишува во тишина. Доколку сакате да ги добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ...
| | веќе видена

„Браќа Нуне“ – Филип и Раде Нуневски, минатата недела го промовираа своето првенче, албумот „По патот“. Во хотелот „Queеn’s“, пред многу гости, соработници, новинари, пријатели, се одржа промоцијата каде Филип и Раде отсвиреа во живо и дел од музиката на албумот, а водители беа Лила Филиповска и Ване Маркоски. Овој албум е прв солистички и авторски на Браќа Нуне. Во него се појавуваат и соработници и гости како Светолик Нуневски ,Милан Завков, Милан Кацарски, Николче Мицевски, Златко Миладиновски, Војче Петрушев, Никола Митровиќ,Али Латифов, Далибор Ефтимовски, Дејвид Демир и Горан Гешовски воедно и продуцент на овој албум. – На овој албум е работено повеќе од една година и се состои од 11 композиции. Очекуваме истиот да наиде на добар прием oд публиката, велат браќата. На самата промоција, гостите имаа можност да го набават новиот албум, а со средствата собрани од истиот, Филип и Раде ги израдуваа дечињата од „СОС Детско село – Македонија“ со новогодишен подарок. Потсетуваме дека, пред овој прв ...
сите 14 | | | веќе видена

Ова е прекрасна и деликатна љубовна приказна во која кусите хумористични дигресии раштркани меѓу поглавјата ѝ даваат нота на оригиналност. Тоа е приказна за нова љубов и надеж дека и ранетите срца можат да најдат прибежиште на најчудни места, дека љубовта може да има и трагичен и комичен дел, понекогаш и малку апсурден, но тоа е тој деликатен зачин што ја прави толку голема. Романот „Деликатност“ од Давид Фоенкинос е издание на издавачкиот центар „Или или“ , кој го подарува на еден наш читател во рамките на декемвриската „У&З лавина од подароци“. Доколку сакате да го добиете на подарок, треба да нè лајкнете, да нè споделите на вашиот фејсбук-профил, доколку сакате, оставете ни и ваш коментар (вашите коментари ни значат многу) и со тоа станувате потенцијален добитник на подарокот. Добитниците од ноемвриската „лавина на подароци“ ќе ги објавиме во декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“, кое излегува на 10 декември.
сите 2 | | | веќе видена

Ѓорѓе Балашевиќ на 26. декември одржа спектакуларен концерт во Загреб, а денес главна тема во медиумите е несекојдневниот момент за време на изведувањето на познатата „ Неки нови клинци “. Со оглед на тоа дека стихот на песната гласи: „ Tad sam dobio par mandarina i malog belog zeca “, тој постојано на неговите концерти од фановите добива плишани зајчиња, па овој пат реши да ги смени улогите. – Е, сега е доста! 20 години ми фрлате зајчиња, сега ќе ми платите за се – рекол Балашевиќ и во тој момент на бината се појавиле музичарите од неговиот бенд полни со корпи со бели зајчиња кои почнале да ги фрлаат во публиката.
сите 9 | | | веќе видена

Нашата најголема фудбалска ѕвезда на сите времиња, Горан Пандев ретко објавува фотографии од своите најблиски на социјалните мрежи, но овој пат направи искучок. Популарниот Гоче на својот профил на Инстаграм објави фотка на која позира со својата понежна половина, сопругата Надица. Но, Пандев и тоа како имал добра причина да објави нивна заедничка фотка, на која како коментар напишал: Среќна годишница. Happy anniversari❤️ A post shared by 27-07-1983 (@gorangochepandev) on Dec 27, 2017 at 9:30am PST
сите 9 | | | веќе видена

Да не се социјалните мрежи ќе заборавиме како изгледаше деколтето на познатата водителка Маја Поцевска , која веќе подолго време е без телевизиски ангажман. Поцевска од време на време знае да не потсети на убавите времиња кога беше на тв-екраните и нејзиното добро познато длабоко деколте. Таа овој пат објави заедничка фотка со своето момче Драгомир, но во преден план се нејзините големи гради. Погледнете:
сите 16 | | | веќе видена

Нашата популарна пејачка Тијана Дапчевиќ испланира како ќе ја пречека новата година. По учеството во најпопуларното хуманитарно талент-шоу „Твоето лице звучи познато“, Тијана одлучи да дигне рачна и да му се посвети на семејството. Одлучив новогодината ноќ да ја поминам со синот и со сопругот. Белки можам и јас, по 20 години работа, да си дадам оддишка! Сите празници, вклучувајќи ги и Бадник и Божиќ, ќе ги поминеме кај моите во Скопје, така што ќе имам доста време да се дружам со мојот сопруг Милан и со син ми Вук. Поради учеството во ТЛЗП имав многу обврски изминатиов период, па затоа сакам да се одморам барем во ‘најлудата ноќ’. Тоа не значи дека овојпериод нема да биде и работен за мене, бидејќи имам закажано доста настапи до Стара нова година“, открива Тијана.
сите 17 | | | веќе видена

Пејачката со албанско потекло Рита Ора овјави кратко видео на Инстаграм и ги шокира своите фанови, кои веднаш ја почестија со негативни коментари. Од снимката направена во автомобил, Рита сакаше да се пофали со златниот заб, но изгледа тоа не им се допадна на нејзините обожаватели, кои и го напишаа следниве кометнари: Што ти е тоа во уста“ „Ужас“, „Што ти требаше ова“? се само дел од коментарите. Погледнете: @seattlegold hooked me up! It’s Xmas tomorrow!! A post shared by Rita Ora (@ritaora) on Dec 24, 2017 at 1:32pm PST
сите 8 | | | веќе видена

По се’ изгледа Зоран Маријановиќ , сопругот на убиената пејачка Јелена Крсмановиќ, ќе биде пуштен на слобода, бидејќи обвинителството нема доволно докази против него. (Повеќе информациите за полициската истрага прочитајте ТУКА Се очекува тој да излезе на слобода до 15 март“, изјавил еден од неговите адвокати за српските медиуми. Имено, адвокатот тврди дека притворот на Маријановиќ е неоснован и дека тој ќе биде наскоро на слобода. Да потсетиме, овој човек е обвинет за најгрозоморното убиство што се случило на просторите на Србија во последниве десетина години. Прочитајте и: Цеца по повод убиството на својата колешка: „Жал ми е што замина и ја остави ќерка си без мајка“
сите 9 | | | веќе видена

Нашиот добар пријател, издавачката куќа „Матица“ , за читателите на декемврискиот број на списанието „Убавина и здравје“, издвои четири свои наслови, кои ќе заминат во рацете на четири среќни читателки. Совршениот странец, Ивана Наскова (Матица) Ана, 30-годишна жена, одлучува да промени нешто во својот живот и започнува да работи во една фирма. Таа е свесна дека оваа привремена работа ѝ е само едно скалило од патот до успехот. Амбициозна и посветена до самопожртвување за кариера и професионален успех, најмалку очекува дека ќе се соочи со тоа од што и најмногу бега – ЉУБОВТА. Седумте сестри, Лусинда Рајли (Матица) Маја д’Аплиез и нејзините пет сестри се собираат во домот на нивното детство, Атлантида – изолиран замок на Женевско Езеро –откако им јавиле дека починал нивниот сакан татко, таинствен милијардер што сите го викаат Тате Солт. Тој ги посвоил Маја и нејзините сестри уште кога биле бебиња и сега на секоја ѝ оставил во наследство загадочна трага што води до нивното вистинско потекло. Превртена љубов, ...
сите 3 | | | веќе видена

Поп-пејачката Емина Јаховиќ гордо го носи епитетот за една од најубавите и најнегувани жени во регионот. Освен на мајка природа, а и на вештите раце на пластичниот хирург (пејачката во раната младост има направено корекција на носот), за нејзината вита става заслужни се часовите поминати во вежбалница. Меѓутоа, на убавата Емина таму друштво и’ прави и професионален фитнес-тренер… Токму на социјалните мрежи се појави видеоснимка на која Јаховиќ се поти под надзорот на тренерот…
сите 10 | | | веќе видена

Кеј Мос (43) за време на својата успешна манекенска кариера важеше за една од најубавите жени на светот. Топ-моделот што ги красеше насловните страници на најпрестижните списанија во светот, неодамна беше уловен од страна на папараци за време на шопингот со една пријателка. Сликата на Кејт Мос денес е збунувачка за голем број нејзини обожаватели… Добро, можеби и не толку земајќи предвид дека отсекогаш важеше за „палава девојка“, но очигледно нездравиот начин на живот кој вклучува цигари, алкохол, кокаин и неспиење го зел својот данок. Сепак, во тотално опуштено издание, Мос покажа дека не и’ пречи вишокот килограми. …како ни лицето на 60-годишна страица, иако има само 43 години.
сите 5 | | | веќе видена

Бившиот сопруг на поп-пејачката Ана Николиќ, раперот Стефан Ѓуриќ-Раста , со кого беше во брак една година и од кого ја има ќеркичката Тара , по потпишувањето на документите за развод, ослабе 15 килограми. Во свој стил, контроверзниот рапер тоа го сподели со следбениците на социјалните мрежи. Лошите луѓе се обидоа да не’ уништат многупати. Победувавме ској пат. Затоа, денес сум послаб 15 килограми од вашите с*ања, посилен од кога било, до нови победи, бидејќи само небото е граница“, напиша Раста во описот на фотографијата.
сите 6 | | | веќе видена

Славниот тенисер Новак Ѓоковиќ им го честита Божиќ на припадниците на католичката вероисповед објавувајќи на својот инстаграм-профил фотографија на која позира пред прекрасно украсена елка и упатувајќи им топла честитка. Среќен Божиќ на сите кои го славите денес! Ви посакувам многу внимание, љубов, здравје, просперитет и мир!“
сите 90 | | | веќе видена

За да ја прославите Новата година на начин на кој секогаш ќе ја паметите, ви одбравме неколку најгламурозни градови што треба да ги посетите на 31 декември. Овие славни градови ширум светот имаат богата разновидност во културата, музиката, но и во амбиентот. За време на посетата ќе се чувствувате како вистински ѕвезди и ќе доживеете незаборавни искуства во кој било дел од градот да се наоѓате. Огномети, гласна музика и многу радосни луѓе ќе ве уверат зошто оваа вечер секогаш е магична. Уживајте со чаша добар коктел и поминете си како никогаш досега во некој од овие градови… BERLIN CIRIH ISTANBUL LAS VEGAS LOS ANĐELES MADRID MILANO NJU ORLEANS PARIZ RIM Текст: А. Велјановска
сите 4 | | | веќе видена

Во пресрет на новогодишните празници, згрејте ги детските срца и подарете им слатки и здрави пакетчиња креирани со многу љубов, внимание и искрена желба за здраво детство. Пакетчињата може да ги најдете во прoдaвниците на „Виталиа“
сите 67 | | | веќе видена

Фустаните се идеално парче облека кога станува збор за свечен изглед, во овој случај, за прославата на Нова година. Тие се дел од линиите на повеќето модни куќи и брендови, различни за да ги задоволат различните вкусови и желби на припадничките на понежниот пол. Оваа сезона повторно се актуелни фустани со светки, монистри, живописни принтови и дезени, изработени од тантела или кадифе, а новина е тоа што сега можете слободно да ги комбинирате со рамни обувки, па дури и со патики! Во галеријата ги избравме најубавите фустани од понудата на нашите омилени брендови – за да ви помогнеме да го пронајдете совршениот за вас! 03 04 05 06 07 08 09 10 11 14 15 profimedia-0353374762 Текст: А. Велјановска
сите 13 | | | веќе видена

Остануваат само уште четири дена до крајот на 2017 година, па искористете ја промотивната понуда на дермални филери во дерматолошко-естетската ординација „Д-р Анчевски“ , и дочекајте и новогодишните и божиќните празници во полн сјај. Јавете се на +389 2/321 66 08 и закажете термин. Дермалните филери се стерилни гелови од хијалуронска киселина кои се инјектираат непосредно под површината на кожата со цел да се направи корекција на одредени линии, брчки или лузни на кожата преку нивно пополнување. Најчесто третирани регии се линиите на насмевка околу усните и носот, фините линии над усната, линиите помеѓу очите. Филерите, освен за коригирање на брчките, може да се користат и за зголемување на волуменот на усните и пополнување на јаболчниците со што естетски се постигнува нивна исполнетост и младешки изглед. Комбинација од различни филери се користат за постигнување на подобри резултати, поради што дерматологот соодветно на вашите желби, ќе ви понуди специфичен третман кој за секој клиент е индивидуален.
сите 4 | | | веќе видена

next