Убавина и Здравје

Овен Бидејќи сте исклучително надарени, надевајте се на успех. Работата е под контрола, а наскоро ќе биде и партнерот. Ја сфаќате неопходноста за задоволување на потребите на емотивен план. Посветете повеќе внимание на емоционалниот живот. Бик Ни сами не знаете што сакате точно. Проблем ви се финансиите, но можете добро да заработите само ако максимално се вложите. Проблемот со себеси говори дека со нешто се уште не сте расчистиле. Искористете ги сопствените потенцијали ако сакате да успеете. Близнаци Пред вас е возбудлив и динамичен ден, а ќе постигнете и многу успеси. Среќата зависи исклучиво од вас, што значи дека можете да ја остварите. Бидете внимателни со оние околу вас, никогаш не се знае кој што ви мисли. Внимавајте на исхраната. Рак Паметни сте и професионално ориентирани. Работите се под контрола. Продолжете со тоа темпо и ќе видите дека ќе ви се исполни се што сте посакале. Прифатете соработка со Девица, а бегајте подалеку од другите знаци. Тие само ќе ве малтретираат. Лав Исклучително ви одговара ...
сите 82 | | | веќе видена

Елена Трајановска , во модниот свет позната како Елена Реи , е најуспешната македонска манекенка со интернационални ангажмани. Освен ревии и кампањи на светски брендови, редовно е фотографирана и во едиторијалите на прочуените модни магазини, а ова е нејзината рутина за нега на признаената убавина. „Келвин Клајн“, „Барбери“, „Масимо Дути“, „Сефора“… не можам ниту да ги набројам, постојано си ангажирана во кампањите на најголемите светски модни и бјути-брендови. Кои се најсвежите ангажмани периодов? Допрва треба да се актуализираат кампањите на кои работев периодов. Станува збор за снимањата за брендовите „Черути“ и „Шисеидо“, за кои бев неодамна ангажирана. Како и колку време те подготвуваат за фотографирањата и за ревиите на споменатите светски брендови? Надвор од границите на Република Македонија токму времето се цени најмногу и затоа секој од ангажманите и секогаш е со точно одредено време и совршена организација на целата работа, за што е задолжен цел тим професионалци. Точно се знае и однапред е ...
сите 16 | | | веќе видена

По огромниот успех со нашето празнично декемвриско издание , се соочивме со предизвикот да обезбедиме уште подобар број, бидејќи секој нареден број треба да биде и подобар, а нашата филозофија е натпревар, но само со самите себе. Одлучивме да создадеме приказни и содржини што ќе ги заобиколат стандардните ретроспективи на минатата година и да се фокусираме на љубовта. Ако љубовта е исконска и вистинска, би требало и да е едноставна, но таа тоа никогаш не е… Сите почетоци на љубовните врски се прекрасни на еден ист начин, интензивни емоции, разбирање за разликите, толеранција на маните, но потоа сите на различен начин нешто оплескуваме и секогаш е најважно – „кој е ‘крив’?!“. Кога веќе е најважно кој е крив, во соработка со стручњаците обезбедивме прашања, што ќе ни помогнат да не бидеме „криви“ и да не згрешиме уште пред да почнеме, а одговорите ги има ТОЈ. Прашања што секоја жена би требало да ги постави… … пред првиот состанок, сексот, пред одлуката за заеднички живот, брак или бебе. Доколку сте на ...
сите 3 | | | веќе видена

За да се ослободиме од минатото, неопходно е да сакаме да простиме, дури и кога не знаеме како. Да простиш значи да се откажеш од болните сеќавања, од целата таа ситуација, од улогата на жртва и од идејата дека нештата можеле да бидат поинакви. Бидејќи со непростувањето и со замерувањето се уништуваме однатре. Да се прости и не е толку едноставно, главно е потребно да се тргне со мали чекори, за да можеме да се простиме од нашето страдање и да го искорениме засекогаш. Искористете го неделото што ви е направено за да се издигнете над него. Цвеќето е прекрасен дар кога ќе израсне од купиште крш и ѓубре, а победува така што доминира со својата убавина над ѓубрето и го разубавува светот. За оние за кои ова е премногу лирски пристап, еве неколку испробани практични совети. Чекор 1 Истражете што ви е товар Одвојте време детално да размислите што и кому треба да простите. Направете список од сè што ќе ви падне на памет – зошто сте му лути некому, зошто сте повредени и поради што страдате, што не можете да ...
сите 2 | | | веќе видена

Со овие вежби ќе успеете да ги опуштите уморните очи. Секоја од нив направете ја по пет пати. Со потполно мирна глава вдишете длабоко, погледнете во таванот, издишете па погледнете во подот. Вдишете и погледнете надесно, па издишете и вратете го погледот во средината. Повторете го истото и со поглед налево. Вдишете и погледнете во горниот лев агол, издишете и погледнете доле, десно. Кога ќе го направите тоа пет пати, вдишете и погледнете во горниот десен агол, издишете и погледнете во долниот лев агол. Превртувајте со очите петпати во една насока и петпати во друга.
сите 3 | | | веќе видена

Потребно е: 1 лажица путер, 1 лажица фино сечкана кора од лимон, 1 лажиче сушена мајчина душица, ½ лажиче крупна сол, ½ лажиче свежо мелен црн пипер, 1 главица лук пресечен на половина, килограм и пол говедски бут. ПРИГОТВУВАЊЕ: загрејте ја рерната на 220 степени. Во мал сад помешајте ги путерот, лимоновата кора, мајчината душица, солта и црниот пипер. Истријте го месото со преполовената главица лук и од сите страни втријте ја смесата од путер и зачини. Ставете го месото на решетка во поплиток плех за печење и печете го непокриено 10 минути на 220 степени. Намалете ја температурата на 160 степени и печете уште час до час и половина. Ако сакате средно печено, температурата во рерната би требало да биде 62 степени. Извадете го месото, покријте го со фолија и оставете го да одмори десетина минути пред сечењето.
сите 10 | | | веќе видена

Овен Ќе ви се укаже можност за проширување на кругот на соработници и за остварување поголем профит. Ќе успеете да ја надминете емотивната криза. Слободните нема да му одолеат на упорниот додворувач. Минлива нервоза. Бик Новите деловни проекти ќе ви укажат можност за долгорочна соработка со партнери од странство. Ќе уживате во романтичните мигови со партнерот. Слободните се на прагот на нова врска. Гавоболка. Близнаци Вашиот елан за работа ќе биде низок, па тоа ќе се одрази и врз конечниот резултат. Честите критики ќе создадат бездна меѓу партнерите, а слободните ќе флертуваат. Посетете го стоматологот. Рак Вашиот сомнеж за потенцијалните деловни соработници е неоснован. Емотивните врски ќе функционираат со поголем жар. Во животот на слободните повторно ќе се замеша личност од минатото. Болки во стомакот. Лав Несогласувањата меѓу вас и соработниците ќе претставуваат сопирачка во работата. Емотивните врски ќе бидат турбулентни. Слободните се расположени за нови познанства. Одлично здравје.
сите 42 | | | веќе видена

Дефиниција за совршена чанта? Тоа е онаа на која секогаш ѝ се враќаме, откако ќе ги пробаме сите други со модната комбинација. Доколку одлучивте да се почестите со нова „миленица“, можеби се прашувате каков модел да изберете. Клач-чантите и понатаму се апсолутен хит, тврдат модните познавачи. И покрај тоа што се мали, сепак оставаат силен впечаток. Кога станува збор за материјалите, сега сите „лудуваат“ по кадифе и твид, а ние не ѝ одолеавме на нивната популарност. Некако ни изгледа дека постојано ни недостига модел што лесно ќе се приспособи и на дневна и на вечерна комбинација. Какви модели се најприспособливи за таков „мултитаскинг“? Модните експерти велат – дефинитивно најдобри се чантите со средна големина, поради нивната функционалност. Потребно е да е доволно голема за да може да ги собере најосновните работи што ни се неопходни во текот на денот, но и доволно ефектна за вечерно излегување. На пример, двоен златен синџир и голема златна тока на чанта со неутрална нијанса можат лесно да се комбинираат ...
сите 8 | | | веќе видена

Велат авионската храна не секогаш е највкусна и здрава, но кога ќе се здружат Виталиа и Визер овие работи се чини дека може да се променат. Па така отсега, на летовите кои ги обезбедува оваа авио-компанија не се изненадувајте доколу на менито ги забележите овесните каши од малина на Виталиа . Свесни сме за модерните трендови кои се повеќе ги следат здравите навики, па тргнувајќи од овде логично ни се постави како предизвик и оваа задача. Зар лесните и нутритивни оброци не се најпосакуваното нешто кога патуваме. Токму затоа се погриживме нашите одлично избалансирани производи да се најдат на менито на Визер . Да се чувствуваме лесно, а сепак полни со енергија не е луксуз туку задоволување на секојдневни потреби за да можеме да одговориме соодветно на предизвиците кои ни ги нуди денот. Тоа е всушност и мотото по кое се води нашата компанија. Здравите навики пред сè“. Виталиа е македонска производна компанија за здрава храна која оваа година слави 25 години јубилеј. Континуирано ги следи истражувањата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Се наоѓате на 10.000 метри над Земјата и свесни сте дека, доколку нешто тргне на лошо, нема излез. Стравот од летање е една од десетте најчести фобии. Иако ни е познато дека патувањето со авион е еден од најбезбедните начини на превоз, не е лошо да ги имаме предвид овие три техники за „разбивање на стравот“: 1 ПРЕД ЛЕТ Намалете го стресот со тоа што навреме ќе стигнете на аеродромот за да можете спокојно да го оставите багажот и да ги поминете сите проверки. За комплетна опуштеност: купете ги омилените грицки (здрави), кои ќе ве „утешат“ во авионот. 2 ПОЛЕТУВАЊЕ И СЛЕТУВАЊЕ Читајте книга додека полетувате или слетувате или слушајте музика за да ги ангажирате мислите и да ги блокирате евентуалните вознемирувачки звуци. 3 ПРИ ТУРБУЛЕНЦИИ Стравот е поголем доколку патувате сами. Почнете разговор со лицето што седи покрај вас, дури и да не го познавате.
| | веќе видена

Потребно е: За кора: 300 г мелен кекс, 100 г растопен путер. Фил од сирење: 400 г крем-сирење, 200 г маскарпоне-сирење, 150 г шеќер во прав, 1 лажиче екстракт од ванила, 150 мл полномасна павлака за шлаг. За украсување: 70 г тврди карамели, 50 г квалитетно млечно чоколадо, кршени лешници. ПРИГОТВУВАЊЕ: Кора: додајте го растопениот путер во мелениот кекс и добро измешајте ја смесата, па распоредете ја на дното на калапот за торта. Оставете ја во ладилник додека го приготвувате филот. Фил од сирење: направете крем од крем-сирењето, маскарпонето, шеќерот во прав и екстрактот од ванила, матејќи со миксер. Посебно изматете ја павлаката за шлаг, па постепено додавајте ја во филот внимателно мешајќи. Извадете ја кората од ладилникот, врз неа рамномерно нанесете го филот, па вратете го колачот во ладилник. Идеално е да се стегне преку ноќта или најмалку 4 часа пред декорирањето. Декорација: растопете еден дел од карамелите во микробранова печка, па нанесете ги врз филот од сирење. На ист начин додајте декорација од ...
сите 48 | | | веќе видена

Потребно е: За тесто: 230 г брашно, ¼ лажиче сол, 125 г путер, 60 г кисела павлака. За фил од сирење: 250 г козјо сирење, 80 г пршута, 3 јајца, 180 г кисела павлака, црн пипер. За песто-сос: ¾ шолји листови свеж босилек, 3 чешниња лук, 100 г пармезан, 20 г пињоли (или 50 г индиски орев), 1-1,5 дл маслиново масло, малку сол. ПРИГОТВУВАЊЕ: Тесто: помешајте ги брашното, солта, омекнатиот путер и киселата павлака, па замесете тесто, завиткајте го во најлонска фолија и оставете го 30 минути во ладилник. Извадете го тестото од ладилникот, ставете го врз хартија за печење и развлечете го до дебелина од 1 см во облик на калапот во кој ќе се пече. Префрлете го во калапот, отстранете ја хартијата и добро втиснете ги рабовите, па вратете го уште 15 минути во ладилник. Фил од сирење: иситнете го сирењето, додајте ги киселата павлака и јајцата, па соединете ги состојките. Зачинете по вкус. Песто-сос: измијте го босилекот и сомелете го во блендер со лукчето и со пињолите. Додајте пармезан, постепено додавајте маслиново ...
сите 81 | | | веќе видена

Зошто да не уживаме во правењето домашна козметика, во осмислување и „миксање“ на своите рецепти, во испробување текстури, мириси и дејства врз нашата кожа? Плус, производите што ќе ги направиме можат да ни послужат како одличен подарок за нашата пријателка, сестра, колешка… за сите прекрасни жени што нѐ опкружуваат, но и мажи (зошто да ги двоиме?!). Пред вас се три рецепти што ги пробавме, секој од нив има различна намена, плус различна основна состојка, па избирајте – дали претпочитате мед, кокос или цвекло. Рецептите се едноставни, особено оној за кокосов пилинг за тело. Кокосов пилинг за тело ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 60 мл кокосово брашно, 120 мл кокосов шеќер, 80 мл кокосово масло. Плус: тегличка од 350 мл. ПРИГОТВУВАЊЕ: растопете го кокосовото масло на пареа. Во друг сад, добро помешајте ги кокосовиот шеќер и брашното, внимавајќи да не останат грутки. Растопеното масло додајте го во садот со сувите состојки и промешајте. УПОТРЕБА: нанесувајте го пилингот на телото со кружни движења. Не е поволен за лице. ...
сите 17 | | | веќе видена

Овен Во текот на следниот период планетарните костелации ќе ви помогнат да ја фокусирате својата енергија и да се насочите на емотивно средување на вашиот живот. Некои случувања од претходниот период ќе го пригушуваат вашето расположение и ќе ве тераат на постаки кои не ви се многу пријатни. Семејниот и љубовниот живот ќе бидат ставени под лупа, а околностите ќе ве натераат повеќе да се насочите на работата и професионалното напредување. За да ги избегнете можните незадоволства, обидувајте се да одржувате чувствителен баланс меѓу приватниот и професионалниот живот. Бик Иако навидум се`е како што треба, нема да ви се допаѓа како стојат работите на партнерско и семејно ниво. Барањата на околината ќе бидат премногу формални за вашиот вкус, а вие потешко ќе се прилагодувате. Можеби ќе имате чувство дека другите се премногу критички настроени кон вас и дека никогаш не се задоволни. Држете го своето внимание на активностите кои не треба да бидат запоставени; придржувајте се на приоритетите и не дозволувајте да ...
сите 35 | | | веќе видена

Овен Во текот на оваа недела ќе преовладуваат измешани чувства кај вас. Еден ден едвај ќе чекате да го видите партнерот, а веќе наредниот ќе ви оди на нерви. Пробајте да ги избалансирате работите и опуштете се. Во последно време не внимававте на храната која ја консумирате, па почнувајќи од денес можете да се погрижите за тој проблем. Не прескокнувајте го појадокот! Тоа е најважниот оброк во денот. Бик Вашата тврдоглавост нема да ве направи подобра личност, ниту да ви донесе плус поени кај другите. Потрудете се да го прифатите секој совет, како и секоја критика. Изненадете го партнерот со подготвување на вкусна вечера, тој ќе ви биде благодарен за тоа. Среда и четврток се поволни денови за забава и рекреација. Искористете ги најдобро што можете. Близнаци Работите на професионално поле полека се подобруваат. Во вторник можеби ќе имате можност да почеток на некој нов проект, но добро размислете дали ќе можете да го реализирате до крај. За време на викендот релаксирајте се дома гледајќи некој филм, време е да ...
сите 36 | | | веќе видена

Болницата „Плодност“ прва во светот го набави и започна да го користи апаратот Miri® Time-Lapse Incubator со safe sense – интегриран систем за следење на условите во ембриоскопот во реално време. Со апаратот работи ИВФ-тимот на болницата, заедно со експерт од Данска. Со овој иновативен апарат ќе се добие уште поголема успешност за забременување со ИВФ-постапката во болницата „Плодност“ во Битола, со што уште еднаш се потврдува лидерскат а положба на болницата во однос на ИВФ-третманите. Оваа методологија се применува во повеќе познати центри, а ние сме први и единствени во Македонија кои го применуваме овој метод во ИВФ-ембриолошката методологија. Ембриоскопот е инкубатор со вградена високо софистицирана технологија, кој со помош на специјална камера континуирано го следи оплодувањето на јајната клетка, растот и развојот на ембрионот, правејќи слики на секои 5-20 минути. Ембриологот добива „time lapse“, видеоинформација која можат и пациентите да ја видат во живо. На овој начин се прави ембрион-селекција на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ова се само некои од насловите што во последно време се појавија на Интернет предупредувајќи на новата лудост до која доведува желбата за вита става. Станува збор за нарушување во исхраната наречено синдром на заспана убавица или наркорексија (не треба да се меша со нарколепсија, нарушување на природниот ритам на сонот). Лицата што страдаат од наркорексија, во текот на денот консумираат ограничен број калории, а кога веќе не можат да го поднесат гладот, посегнуваат по апчиња за спиење за да не јадат. Според д-р Мајкл Брос , творецот на оваа диета, потребно е да издвоите 7-10 часа спиење и да јадете интегрални житарки, кои се добри за сонот. Меѓутоа, ваквото однесување не само што го забавува метаболизмот туку може да доведе и до депресија. За ова нарушување е карактеристично што почнува како дисциплинирана стратегија за подобрување на здравјето, но доколку размислувањето за храната почне да доминира над сè друго – постои сериозна опасност да ќе се појават сериозни проблеми. Со диетата на заспаната убавица се ...
сите 6 | | | веќе видена

Жените што трчале петпати неделно по 30 минути го забавиле стареењето на клетките за девет години, во споредба со оние што претежно седат во текот на денот. Истиот резултат се постигнува и доколку се вози велосипед 60 минути во текот на денот или се тренира со тегови во времетраење од 75 минути. Можна причина за овој позитивен ефект: вежбањето дејствува против хронични воспалителни процеси и го намалува оксидативниот стрес, кој ги скратува теломерите – протеински „капи“ на врвовите на хромозомите, кои спречуваат промени предизвикани од стареењето.
сите 2 | | | веќе видена

Состојки: 500 г пилешко бело месо 100 г брашно 2 поголеми моркови 100 г грашок 2 главици кромид 2 чешниња лук 1 дл масло 180 г ориз 2 дл млеко 3 дл пилешка супа мешавина од зачини Приготвување : 1. Пилешкото бело месо се сечка на помали парчиња и се зачинува по вкус. Потоа се валка во брашно и се пропржува на врел зејтин. 2. Кромидот се сече на коцкички, морковите на тркалца, а лукот се сечка на најситно. 3. Во истиот зејтин во кој се прежеше месото се пропржуваат кромидот и лукот, а потоа се додаваат морковите. Се продолжува со динстање со долевање на вода по потреба се додека морковите не омекнат. Пред крајот на динстањето се додава грашок. 4. Потоа се додава ориз и кратко се динста. Се долеваат млекото и пилешката супа, се додаваат зачини по вкус па се заедно кратко се проварува додека оризот не набабри. 5. Состојките се префрлаат во огноотпорен сад и најгоре се става пилешкото. Се пече во загреана рерна на 200 ˚Ц.
сите 117 | | | веќе видена

Овен Овој понеделник може да Ве поканaт во последен момент на забава. Ако човекот ви е близок, не одбивајте, само затоа што не сте подготвени. Подоцна можете да однесете подарок. Бик Овој понеделник ризикувате да заборавите нешто важно дома. Станете рано и бидете сигурни дека имате време да проверите сè пред да заминете. Близнаци Не верувајте во сомнителните информации денес. Склони сте кон верување само затоа она ви се допаднало она што го слушате. Рак Посветете поголемо внимание на вашата врска со децата. Обвиненијата и критиките ретко помагаат во разговорот со нив. Лав Овој ден може да имате чудни желби. Не плашете се од нив, особено ако никому нема да му наштетат. Девица Време е за нешто ново. Не си мислете дека треба да се намали темпото. Направете го спротивното. Терезија Имате итна потреба за нешто убаво и гламурозно. Тоа е одличен ден за декорирање на вашиот дом. Овој пат, направете нешто необично. Скорпија Денот ќе ви биде зафатен, но не можете да се скриете од некој на кој му требате. Бидете ...
сите 35 | | | веќе видена

next