Убавина и Здравје

По осумгодишен ангажман во утринската програма на ТВ Пинк, водителката Јована Јоксимовиќ и нејзиниот колега Срѓан Предојевиќ дадоа отказ и си заминаа. Оваа вест одекна како гром од ведро небо, земајќи предвид дека беа едни од омилените ликови на розовата телевизија. За причините за заминувањето се’ уште не се огласија, но веројатно станува збор за незадоволство од нивна страна бидејќи заминаа „во пакет“.
сите 5 | | | веќе видена

По низата афери за сексуално злоставување што ја тресат холивудската филмска индустрија, уште еден славен актер се најде на тапет. Имено, Мајкл Даглас , кого публиката го обожава и цени поради долгогодишната и успешна филмска кариера, е обвинет од страна на куќната помошничка дека се самозадоволувал пред неа. Таа се пожалила дека добила и отказ од актерот и сега работи како блогерка. Ја отпуштив поради начинот на кој ја вршеше работата и тоа е тоа. Не знам од каде сега ова. Секогаш сум бил горд на својата репутација и на актерската кариера. Сега моите деца се преплашени дека ќе ги етикетираат како личности чиј татко е сексуален предатор“, се жали актерот. Куќната помошничка нагласува дека додека се самозадоволувал, Даглас изговарал перверзии, а подоцна од незадоволство ја оцрнил за никогаш повторно да не добие работа.
сите 10 | | | веќе видена

Состојки : 200 г ориз 4 лажици шеќер 5 дл млеко 2 банани 50 г чоколадо Приготвување : 1. Во помал сад да се стави млеко, да се додаде шеќер и да се стави да се вари додека проврие. 2. Во зовриеното млеко да се додаде оризот и да се продолжи со варење, со повремено мешање, додека оризот се свари. 3. Сварениот ориз да се остави да отстои во млекото за да набабри и да го впие остатокот од млекото. 4. Бананите да се исчистат, да се исечат на кругови и да се соединат со приготвениот сутлијаш. 5. Чоколадото да се изренда на крупно ренде и да се нароси врз сутлијашот.
сите 4 | | | веќе видена

Состојки : 800 г свинско месо 3 главици кромид 3 дл супа од зеленчук, од коцка 3 дл бело вино 250 г шампињони 1 брокула 3 жолчки 1 лимон 2 лажици брашно 150 г ориз 0,5 дл масло мешавина од зачини сол бибер Приготвување : 1. Месото се сече на покрупни коцки, кромидот се сечка ситно, а шампињоните на листови. Брокулите искинете ги на цветчиња. 2. На малку масло пропржете го кромидот за да биде стаклест, а потоа додајте го месото и него кратко пропржете го. 3. Ставете брашно, помешајте и налејте супа од зеленчук и бело вино. Варете на умерена температура додека месото омекне. 4. Пред крајот на варењето додајте ги шампињоните, брокулите и зачини по вкус, па продолжете со варењето уште 10 минути додека зеленчукот омекне. 5. Тргнете го од ринглата, додајте мешавина од жолчки и сок од лимон и измешајте. 6. Оризот обарете го во солена вода, процедете го и служете го како прилог.
сите 62 | | | веќе видена

Состојки : 600 г говедско месо 8 средни кисели краставички 2 главици кромид 200 г маринирани печурки 1 китка магдонос 3 лажици сенф 2 дл павлака 0,5 дл маслиново масло 3 лажици јаболков оцет мешавина од зачини бибер Приготвување : 1. Говедското се вари додека омекне, а потоа се цеди од вишокот течност и ситно се сечка. 2. Кромидот се чисти и се сече на коцкички. 3. Киселите краставички и маринираните шампињони се сечат на стапчиња. 4. Магдоносот се сечка на најситно, па се меша со павлака, сенф, масло, оцет и зачини по желба. 5. Во соодветен сад се мешаат говедското, краставичките, кромидот и шампињоните. Се прелива со смеса од сенф и добро се меша.
сите 70 | | | веќе видена

Популарната пејачка Елена Ристеска , која верувале или не, 15 години „жари и пали“ на музичката сцена, по дотерувањето на својата линија до совршенство, направи уште една промена – овој пат со косата. Имено, нејзината долга, костенлива и бујна коса сега е долга, костенлива и бујна (зарем мислевте дека ќе ја потстрижи значително?!), но за нијанса поразлична, благодарение на вештите раце на Дејан Николовски , на кого Елена му се заблагодари со бакнеж во образ. New haircut
сите 10 | | | веќе видена

Нашата поп-дива Каролина Гочева и нејзиниот сопруг, уметникот Михаил Корубин , по студената Канада, медениот месец го продолжија во Тулум, Мексико. Ice age ❄️ A post shared by Karolina Goceva (@karolinagocheva) on Jan 4, 2018 at 12:12pm PST Многу поладно од што изгледа ☺️ A post shared by Karolina Goceva (@karolinagocheva) on Jan 5, 2018 at 1:35pm PST Изгледа дека ледената доба, како што самата напиша во описот на фотографијата објавена од Торонто, и студениот воздух на Нијагарините Водопади и’ здодеаја на убавата пејачка, па со саканиот му ја летна за Мексико, каде што ужива во луксузниот хотел Номаде Тулум , кој се наоѓа 32 км од Акумал. А како си поминуваат таму, јасно се гледа од најновата фотографија што осамна на нејзиниот инстаграм-профил, која е воедно и првата бикини-фотографија од медениот месец на популарната пејачка. Дефинитивно топлото време и сите удобности што ги нуди хотелот и’ годат на Каролина… Dream catcher
сите 13 | | | веќе видена

ОВЕН Помали проблеми во врските поради нарушената идила. Слободните ќе го запознаат потенцијалниот партнер на работа. Ве очекуваат значајни промени во деловната сфера. Одлично здравје. БИК Емотивните односи ќе се комплицираат бидејќи партнерите нема да поминуваат доволно време заедно. Авантурата може да им донесе нешто повеќе на слободните. Ќе пронаоѓате нови извори на заработка. Забоболка. БЛИЗНАЦИ Динамичен период во љубовта. Честите караници ќе ги расипат врските. Слободните ќе запознаат интересна личност. На работа ве очекуваат пријатни изненадувања и екстрапрофит. Можни се алергии. РАК Конфузната ситуација на работното место ќе ви го разниша работниот елан. Сепак, состојбата ќе се стабилизира. Слободните ќе имаат многу додворувачи. Стомачни тегоби. ЛАВ Ви недостигаат волја и енергија за работа и за справување со предизвиците. Љубомората ќе ви пречи во љубовната врска, а слободните ќе запловат во динамична авантура. Одлично здравје. ДЕВИЦА Случувањата на работното место ќе ви одат во прилог. Судирот на ...
сите 32 | | | веќе видена

Кога во 2002 година се појави на сцената, поп-пејачката Ана Николиќ беше убава, млада, згодна и… природна. Меѓутоа, не успеа да не потклекне пред трендот на силиконски гради и усни, па денес поинаку од пред 15 години. Рака на срце, со силикони во градите не претера, така што „тријката“ одлично се вклопи во нејзиното тело, но усните сепак придонесоа веќе да не личи на себе…
сите 4 | | | веќе видена

Иако на офотографиите што ги објавува на социјалните мрежи ја гледаме стокмена од глава до петици, сепак, и Сека Алексиќ умее да се опушти и недотерана да излезе до својот дом. Благодарение на папарацо-фотографиите што ги преплавија социјалните мрежи, популарната фолкерка ја гледаме во поинакво светло… Помалку гламурозно и блескаво.
сите 8 | | | веќе видена

Можеби за многумина дождот и студот најдобро одат во комбинација со чај, но сигурно не е мал бројот и на оние кои повеќе сакаат да ги комбинираат со добар филм или серија. Има ли подобро нешто од вечер или викенд поминат под ќебе со филмски маратон или нова сезона од серијалот што долго сте го чекале? Ако се’ уште немате листа со филмски наслови, би можеле да ви го олесниме изборот со неколку тематски предлози. Можете, на пример, да одберете филмови само со вашиот омилен актер, актерка или режисер, едноставно впишувајќи го името на познатиот филмски сајт IMDB. Или организирајте вечер на Оскари, па бирајте само филмови кои добиле Оскар за најдобар филм. Интересна опција за избор се и филмови кои обработуваат теми поврзани со животни, историски филмови, базирани на вистинити приказни, филмови со зборот ЉУБОВ во насловот или со најмногу домати на познатата интернет-страницата Rotten Tomatoes. А зошто да не и посветите една вечер и на македонската кинематографија, па да ги погледнете филмовите од домашна ...
сите 6 | | | веќе видена

За Жељко слушнав и прочитав се’ и сешто пред да го запознаам. Меѓу другото, и тоа дека е толку опасен што, не дај Боже, ако го погледнеш на начин на кој не му се допаѓа, тој прво те крши од ќотек, па дури потоа разговара со тебе.А јас во својот живот немав сретнато похрабро суштество од него. Тоа беше луда смелост што преминуваше во егзибиционизам. Тој човек смееше се’! Па како жената да не умре по него?! Но не само тоа. беше исклучително интелигентен. Перфектно зборуваше пет јазици, ја имаше прочитано цела светска книжевност. Беше лудо храбар, но пред се’, исклучително нежен. Тоа го потпишува жената што пет години со него делеше и добро и зло. Дома беше вистинско бебе. Пред Жељко, јас воопшто немав контакт со светот на мангупите. Првиот за кого зборуваа дека е опасно момче всушност беше Жељко. Другите ги запознав преку него. Дотогаш се дружев исклучиво со колегите од естрадата“, се присетува фолк-пејачката Цеца Ражнатовиќ за магазинот „Глорија“ спроти 18-та годишнина од смртта на нејзиниот сопруг Жељко ...
сите 16 | | | веќе видена

Ѕвездите на хит-серијата „1001 ноќ“, Бергузар Корел и Халит Ергенч веќе неколку години водат хармоничен брачен живот во својата вила во Истанбул. За турското издание на магазинот „In Style“ тие ги отворија вратите на својот дом.
сите 15 | | | веќе видена

Идната сопруга на принцот Хари , актерката Меган Маркл им се заблагодари на сите што ги следат нејзините профили со години, но одлучи да ги затвори, бидејќи не ги користеше долго време, информираат од палатата на британското кралско семејство, но вистината е малку поинаква… Имено, станува збор за кралско правило што го почитуваат принцот Вилијам, војвотката Кејт Мидлтон и принцот Хари . Тие можат да бидат достапни само на официјалниот профили на кралското семејство, со име Kensington Palace, и да ги објават сите актуелности поврзани со британската монархија.
сите 25 | | | веќе видена

Австралиската убавица Ел Макферсон (54) и во шестата деценија од животот го оправдува епитетот со кој се закити во зенитот на својата манекенска кариера „The body“. Треба да пронајдете барем 45 минути за движење, па макар и нешто наједноставно. Шетајте го кучето, оставете го автомобилот дома и пешачете до работа”, открива убавата манекенка, додавајќи дека здраво се храни и дека сака да вежба на отворено. Не се фокусирам на тежината како на почетокот на манекенската кариера. Не ме загрижува бројката на вагата и кој број облека носам”, искрена е Ел, која има два возрасни сина, 19-годишниот Арпад и 14-годишниот Аурелиус
сите 6 | | | веќе видена

Новата кампања на брендот за пролет/лето 2018 е инспирирана од постојаната потрага по суштината на Parfois жената. Модерна визија на светот и на тоа што значи да се биде жена, оваа кампања се труди да ги сруши границите и да го следи концептот на слобода и сила, во време на однапред дефинирани идеи и генерализации кои нè ограничуваат. Оваа сезона брендот се стреми кон рушење на стереотипите и традициите преку фотографската леќа на Родриго Кармуега, користејќи едно од најголемите пристаништа во Португалија како позадина за фотографиите и видеото на кампањата. Брит Вандерворт е главниот модел во кампањата и претставува жена која е уникатна и своја преку деконтекстуелизација и рушење на границите (социјални, морални, стилски…), кои во минатото одредувале каде, кога и како може да се биде жена. Во оваа кампања таа им дава ново значење на секојдневните предмети и ситуации и ги става во нова употреба во зависност од нејзините желби, без разлика што ќе кажат другите. Оваа жена создава нов, специфичен и уникатен ...
сите 3 | | | веќе видена

Уште една добивка од 300.000 денари донесе инстант-лозот Дијамант на Државна лотарија на Македонија. Двајца млади скопјани кои сакаа да останат анонимни по прошетката низ Сити мол , го забележале продажното место на Државна лотарија на Македонија и решиле да си ја пробаат среќата. Бидејќи на Бадник, девојката ја пронашла паричката, решиле таа да купи два инстант лоза, и да си ја проба среќата. Лозовите ги гребеле заедно, но лозот на девојката бил недобитен, а лозот на момчето им донел 300.000 денари . Среќата и добивката им ја донел симболот (прстен) кој им отворил поле за добивка вредно 300.000 денари. Двајцата млади и онака веќе планирале патување во Тајланд, беа пресреќни бидејќи и парите од добивката ќе им послужат за покомотно и повозбудливо патување. Инаку, момчето е редовен играч и постојано гребе по некој лоз, а девојката за разлика од него само понекогаш знае да купи по некој лоз. Овој пат ДИЈАМАНТ-от им се посреќи и им ја донесе најголемата добивка од овој инстант лоз. Инаку, инстант лозот ...
сите 7 | | | веќе видена

Еден навистина несекојдневен рецепт… Состојки: 500 г чоколадо со ориз 2 дл слатка павлака 300 г сирење маскарпоне кора од еден лимон 300 г вишни од компот 2 шлага од чоколадо 1 шлаг од ванила 3,5 дл млеко За украсување: 100 г чоколадо за готвење 2 лажици масло 5 лажици оризови снегулки Приготвување: 1. Чоколадото со ориз се ситни на поситни парчиња, се топи на пареа, а потоа се меша со слатката павлака и полека се меша. 2. Тркалезен калап за торта се обложува со хартија за печење, се става внатре приготвената смеса и се става во фрижидер најмалку 120 минути да се стврдне. 3. Шлагот од ванила се миксира со 1,5 дл ладно млеко, а потоа се додава маскарпоне и изрендана кора од лимон, па полека се меша. 4. Со половина од приготвениот крем се премачкува изладената чоколадна подлога, се редат исцедените вишни и се нанесува другиот дел од кремот. 5. Шлагот од чоколадо се мати со остатокот од ладно млеко и се нанесува врз кремот од ванила. 6. Чоколадото се топи со малку масло и се прелева преку тортата. На крајот ...
сите 43 | | | веќе видена

СОСТОЈКИ: 600 г филети крап 600 г компири 1 главица кромид 3 чешниња лук 200 г кашкавал 1 лимон масло по потреба 50 г маргарин 250 г брашно 5 дл млеко 1 јајце мешавина зачини сол ПРИГОТВУВАЊЕ: Филетите од крап се сечат на парчиња, се прскаат со лимон и се зачинуваат. Потоа се валкаат во брашно и се пржат во врело масло. Компирот се вари во лушпа и се остава да се излади, а потоа се сече на крукчиња. Кромидот и лукот ситно се сечкаат. Се приготвува бешамел-сос: во помал сад се растопува маргарин и се додаваат 2 лажици брашно, па се пропржува малку. Постепено се долева млеко, постојано мешајќи да се згусне. Во сосот се додава мешавина зачини по вкус, а кога малку ќе се излади, се меша со јајце. Се подмачкува огноотпорен сад, па на дното се распоредува компирот. Се посипува со исечкан кромид и се реди еден ред риба. Филетите се преливаат со бешамел-сос, па постапката се повторува. Одозгора се ренда кашкавал. Филетите се печат во рерна на 180 °Ц додека поруменат.
сите 70 | | | веќе видена

Наш предлог за вашето денешно мени… Состојки: 250 г грашок 8 парчиња чадена шунка 3 лажици брашно 3 јајца 3 дл млеко 100 г маринирани шампињони 0,5 дл масло сол, бибер Приготвување: 1. Во подлабок сад се загрева маслото, се додава брашно и кратко се пропржува, па се додава млеко и се вари со постојано мешање додека смесата се згусне. Се остава да се излади. 2. Во изладениот сос се додаваат грашокот, жолчките и ситно сечкани шампињони, се зачинува и се промешува. 3. Одделно изматените белки се додаваат во приготвениот фил и полека се промешуваат. 4. Калапите за мафини се намрсуваат, се обложуваат со листови шунка, па се става приготвениот фил. Медалјоните се печат во загреана рерна 30 минути, на 180 ºЦ.
сите 58 | | | веќе видена

next