Убавина и Здравје

Овен По утрото се познава денот, па така уште рано наутро ќе добиете некакви добри вести. Инвестирајте во себе и во своето тело и почнете да вежбате. Вечерва излезете и облечете го вашиот најсекси фустан. Сите погледи ќе бидат вперени кон вас. Бик Имајте на ум дека сите моментални проблеми можат да се решат во присуство на блиска личност, не потпирајте се само на себе. Конечно, желбата за долгоочекуваниот повик од некоја личност ќе ви стане реалност. Можно е да ве покани на кафе. Среќно! Близнаци Ве очекува емоционален повик од некој близок пријател, кој има многу грижи. Излезете му во пресрет и поканете го на ручек, по завршувањето на работното време. Што се однесува на љубовта, бидете внимателни, не верувајте им премногу на додворувачите. Рак Прифатете го фактот дека денес едноставно не е ваш ден. Наместо да се преоптоварувате со тоа и да се нервирате затоа што извршувањето на дадените задачи не ви оди од рака, подобро би било да се одморите. Некоја добар филм секогаш решение за стресот. Релаксирајте се! ...
сите 68 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша решила да им одговори на хејтерите кои велат дека треба да ослабе. Се разбира, најдобар начин за да покаже колку е таа навистина згодна, беше да сними жешко видео. Да ослабам и да стопам ваков задник? Ни мртва! Вакво природно богатство во Америка би го платиле милиони, а на вас ви е преголемо. Ц.ц.ц. ништо на вас не ви е свето, браќо Срби! – напишала Јелена како коментар на видеото. Погледнете:
сите 11 | | | веќе видена

На социјалните медиуми се појави фотографија од популарната пејачка Шер, која ги воодушеви сите. Станува збор за фотка на која едноставно е невозможно да се пронајде разлика во изгледот на пејачката, освен разликата во нејзините години: на првата Шер има 31 година, а на втората 71! Еве за што станува збор… #transformationtuesday #thenandnow #cher #ificouldturnbacktime @vipsontheroad A post shared by @ thevowtexasweddings on Dec 12, 2017 at 7:07pm PST
сите 2 | | | веќе видена

Анастасија Ражнатовиќ, ќерка на популарната фолк-пејачка Цеца Ражнатовиќ , може да се пофали дека го остварила сонот што е недостижен за голем број професионални модели – нејзината слика осамна на страниците на британскиот „Воуг“. Анастасија го доживеа овој успех благодарение на соработката со компанијата „Inverno Caldo“ , која им го сврте вниманието на уредниците на најпознатиот и најпрестижен моден магазин на светот.
сите 29 | | | веќе видена

Состојки: За корите: 300 г сечкани урми 300 г сечкани ореви 15 белки 15 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво За филот: 15 жолчки 10 лажици шеќер 3 лажици густин 100 г чоколадо 250 г маргарин 2 шлага Приготвување: Кори: 1. Се матат 5 белки во цврст снег, а потоа постепено се додаваат 5 лажици шеќер матејќи додека шеќерот не се стопи. 2. Потоа се додаваат 100 г сечкани урми, 100 г сечкани ореви, 1/3 прашок за печиво и 1/3 ванилин шеќер и полека се меша. Во тркалезен калап обложен со хартија за печење се пече кората на 180 степени. На истиот начин од преостанатиот материјал се печат уште 2 кори. Фил: 1. На пареа се матат 15 жолчки и 10 лажици шеќер. 2. Потоа се додаваат густинот и чоколадото и се меша се додека чоколадото не се стопи. 3. Во изладениот фил се додава 250 г маргарин и се мати со миксер. Финална постапка: Корите се премачкуваат со приготвениот фил и се редат една врз друга. Шлагот се мати и со него се премачкува тортата.
сите 15 | | | веќе видена

Состојки: 800 г свинско каре без коски 100 г крем сирење 1 дл павлака 1 лажица доматно пире 2 јајца 2 дл млеко мешавина од зачини бибер За похување : 3 јајца 200 г брашно 250 г лебни ронки 3 дл масло За прилог: 1 кг компири 100 г кајмак 100 г кашкавал 100 г шунка 2 дл павлака 1 дл масло мешавина од зачини бибер Приготвување: 1. Свинското каре се сече на шницли кои се чукаат со чекан за месо и се зачинуваат по вкус. 2. Се валкаат во брашно, потоа во изматени јајца и на крајот во презли. Се пржат во врел зејтин. 3. Посебно се соединуваат крем сирењето, доматното пире, павлаката, јајцата и млекото. Се додаваат зачини по вкус и се меша. 4. Похуваните шницли се редат во намрсена тепсија. Се прелеваат со приготвената мешавина и се печат за загреана рерна 200 ºC додека зарумени. 5. Јадењето се служи со прилог од компири. Прилог: 1. Компирите се варат, па се лупат и се сечат на четвртини. 2. Се пропржуваат на врел зејтин, а потоа се префрлаат во тепсија. 3. Шунката се сечка ситно, се соединува со павлака и со ...
сите 81 | | | веќе видена

Состојки: 4 јајца 1 лажица павлака 1 лажица мајонез 1/2 лажиче сенф 80 г сув врат 20 г пармезан 30 г путер 100 г кашкавал 2 лажици брашно Приготвување : 1. Јајцата се варат, па се лупат. 2. Изладените јајца се сечат попреку на половина и се вадат жолчките. 3. Сувиот врат се сечка ситно. 4. Се соединуваат жолчките, павлаката, мајонезот, пармезанот, сувиот врат и зачини по вкус. 5. Со приготвената смеса се полнат белките и се ставаат во фрижидер. 6. Во помало тенџерче се топи путерот, а потоа се додава брашното и кратко се пропржува. Со постојано мешање постепено се додава млекото, а кога ќе се згусне се додава и рендан кашкавал и зачини по вкус и се промешува. 7. Јајцата се вадат од фрижидер кога ќе се зацврсти филот и секое се прелива со полна лажица бешамел-сос и се декорира со мелен пипер.
сите 68 | | | веќе видена

Овен Ве очекуваат караници во друштвото поради некоја напната ситуација. Разговарајте со пријателите и кажете им отворено што не ви се допаѓа кај нив. Пријатен ручек со семејството во вашиот дом е одлична идеја. Бик Како и обично, вашиот шарм ќе ви биде вашето најмоќно оружје денеска. Искористете го овој ден за да ја шармирате личноста која ќе ја запознаете. Оние кои се во врска, ги очекува подарок – патување од партнерот. Близнаци Во првата половина од денот ќе се чувствувате уморно бидејќи константно бевте под стрес. Затоа, втората половина од денот посветете си ја на себе. Топла вечер во домот, кафе и книга е примамлива идеја, зар не? Рак Дозволете да ве понесе романтикатата и препуштете им се на страстите. Подгответе му вкусна вечера на вашиот парнер, а тој ќе биде изненаден од оваа позитивна промена. На професионално поле, денеска ќе имате можност да забележите успех. Лав Себичноста нема да ве одведе некаде. Наместо да се полните со желбата за внимание, за промена, помислете на желбите и на другите. И ...
сите 41 | | | веќе видена

И тоа се случи: жестоките ривалки Анџелина Џоли и Џенифер Анистон се сретнаа очи в очи на 75-то доделување на престижните филмски награди „златен глобус“. На црвениот килим прва позираше Анџелина Џоли во друштво на синот Пакс . За да ја избегне средбата со неа, Џенифер веднаш влезе во салата избегнувајќи го црвениот килим. Таа и’ ја додели наградата на Елизабет Мос , додека Анџелина седеше во првите редови. И тоа пред будното око на Дакота Џонсон , која љубопитно ја набљудуваше нејзината реакција.
сите 28 | | | веќе видена

Иако пораката за црвениот килим на 75-то доделување на наградите „златен глобус“ беше јасна, а тоа е сите жени да облечат црнина поради сексуалните престапи на продуцентот Харви Вајнштајн (65), како поради и проблемите на сексуално злоставуваните жени генерално, актерката Бланка Бланко (36) одлучи да ја игнорира пораката. Американката се појави во провокативен црвен фустан, кој ги открива нозете и деколтето. Со тоа ги разочара обожавателите, кои јавно ја нападнаа на социјалните мрежи. Бланка, ти си една сосема небитна актерка и го направи ова само за да привлечеш внимание. Оваа ноќ не беше само за тебе, туку за милиони жени“, е еден од коментарите.
сите 12 | | | веќе видена

Убавата деветнаесетгодишната Селин Сталоне , ќерката на славниот Силвестер Сталоне во минијатурен, црвен секси костим покажа како вежба пилатес за „ Love “ магазинот. Многумина сметаат дека ова е нејзиното најжешко издание досега, како и дека пред неа претстои блескава манекенска кариера. Можете само да ја замислите реакцијата на нејзиниот татко после ова видео. Погледнете:
сите 5 | | | веќе видена

Фолк-пејачката Анастасија Петреска, инаку ќерка на Наум Петрески и нејзиниот сакан, пејачот на групата „Биоритам“, Владимир Поповски, решија празничниот период да го минат во Бугарија, а таму и да ја официјализираат својата љубов. Анастасија ја сподели радосната вест со своите фанови на социјалните мрежи, каде во бикини позираше со свршувачкиот прстен кој го добила од Владимир. Може само да замислите каква свадба ќе биде тоа кога ќе запее Наум, Зуица, Владимир, Анастасија, па и нивните колеги од естрадата…
сите 11 | | | веќе видена

Сите сакаме да бидеме здрави и да изгледаме убаво и младолико. Но постојат одредени навики кои често ги применуваме не слутејќи колку и штетат на нашата кожа. Применете ги овие неколку правила и подмладете се. Пиете со цевка Ако члесто пиете со цевка, тоа може да придонесе за создавање на брчки. Кожата околу усните се напрегнува, па брчките од двете страни на усните се продлабочуваат. Изложување на сонце без заштитен крем Нанесувањето на крем со заштитен фактор би требало да биде на врвот на листата на вашите приоритети, па дури и ако излегувате само накратко, колку да го прошетате миленикот. Имено, само 5 до 10 минути дневно изложување на сонце без заштита може да и нанесе на вашата кожа голема штета, како забрзано стареење или рак на кожа. Претерано чистење на лицето Чистата кожа е убава, но пречестото миење не е ефикасно против стареењето. Водата и агресивните состојки во некои производи што ги користите за чистење на лицето можат да го спречат или да го намалат создавањето на вашите природни масла кои ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Среќната жена мора да биде здрава. Меѓутоа, одвреме навреме може да се појават и некои проблеми. Дознајте ги одговорите на неколку непријатни прашања. Понекогаш вашата вагина ужасно ве чеша? Дали е тоа нормално? Вагиналното чешање не е нормална појава. Причината за тоа може да инфекција или дерматитис, но и иритација од синтетички материјали. Затоа задолжително користете памучна долна облека, а ако проблемот се јавува и понатаму, посетете го својот лекар. При сексот со своето ново момче вашите срамни усни се болни, црвени и отечени? Дали сте можеби алергични? Овие симптоми можат да бидат предизвикани од габична инфекција candidom albicans или инфекција од вирусот herpes simplex. Ако сте ги ислкучиле инфекциите како причина за проблемот, причина може да биде и алергиска реакција, но не на гениталиите на момчето, туку на латекс, лубриканти или на неговата ејакулација, иако тоа е многу ретка појава. Обидете се да користите кондоми без латекс, а на тој начин ќе го спречите и контактот со неговата сперма. Но, ...
сите 6 | | | веќе видена

Четвртина од мажите ќе донесат одлука за развод на бракот под влијание на својот машки пријател кој и самиот минал низ развод. Мажите на развод можат да ги наговорат нивните машки пријатели, покажуваат резултатите на анкетата спроведена во Велика Британија. Додека жените до одлуката да се разведат доаѓаат посамостојно, мажите веројатно паѓаат под влијание на разговорите со разведените пријатели . Со оглед на тоа што врз мажите е полесно да се влијае, кога еден од друштвото ќе се разведе, доаѓа до домино ефект пришто разведениот ги поткопува браковите на своите пријатели, се наведува во извештајот кој го објавила британската адвокатска фирма распрашувајќи ги поранешните двојки зошто се разделиле. Речиси еден од четворица мажи (23 отсто) рекол дека бил под влијание на пријателите кои веќе биле разведени, а само 15 отсто жени ја донеле оваа одлука под туѓо влијание. Анкетата покажала и дека членовите на семејството се помалку влијаат врз нечиј развод, затоа што само 10 отсто од мажите и девет отсто од жените ...
сите 14 | | | веќе видена

Состојки: 500 г брашно 1 сув квасец 2 дл млеко 100 г шеќер 100 г маргарин малку сол 2 јајца За кремот: 150 г шеќер 5 г цимет 125 г маргарин За глазура : 100 г маргарин 120 г шеќер во прав 150 г крем-сирење 100 мл карамел-прелив 50 г сечкани лешници Приготвување : Тесто : 1. Во подлабок сад се мешаат млакото млеко, сувиот квасец, лажица шеќер и лажица брашно па добро се меша и се остава да надојде. 2. Во сад за мешање се меша половина брашно, надојдениот квасец, преостанатиот шеќер, малку сол, маргарин и 2 јајца па се меша. Постепено се додава брашно и се меси додека тестото не почне да се одвојува од ѕидовите на садот. 3. Замесеното тесто се остава да надојде. Завршна постапка: 1. Надојденото тесто се истенчува во правоаголник со дебелина од 1 цм. Се премачкува со омекнатиот маргарин и се поросува со мешавина од шеќер и цимет па внимателно се завиткува. 2. Добиениот ролат се сече на парчиња. 3. Плехот се обложува со хартија за печење и во него се редат обликуваните полжавчиња. Се печат во загреана рерна на ...
сите 119 | | | веќе видена

Состојки: 6 поголеми пилешки батаци 300 г кашкавал гауда масло 200 г шунка 150 г сирење горгонзола 50 г крем-сирење 1 помала главица карфиол 1 помала главица брокула мешавина од зачини Приготвување : 1. Батаците внимателно се одвојуваат од коските за да се добијат поголеми шницли. Се прекриваат со најлонска кеса и се истенчуваат. 2. Посебно се матат горгонзолата и крем-сирењето. Кашкавалот и шунката се сечат на листови. 3. Се зема шницлата и се премачкува со кремот од сирење. Потоа на половина шницла се става лист гауда и шунка и се преклопува со другата половина од шницлата. Краевите се прицврстуваат со чепкалки. На истиот начин се полнат сите батаци. 4. Полнетите батаци се пржат на умерена температура од двете страни додека заруменат. 5. Карфиолот и брокулата се кинат на ливчиња и на кратко се обаруваат во солена вода. Се служат како прилог со батаците.
сите 99 | | | веќе видена

Состојки: 4 јајца 250 г сирење 4 лажици брашно 4 лажици млеко 1/2 прашок за печиво 200 г лебни ронки 250 г говедска печеница 150 г зелени маслинки со пиперка сол масло Приготвување: 1. Белките се одвојуваат од жолчките и со малку сол се матат во цврст снег. 2. Посебно се матат жолчките со млеко, брашно и прашок за печиво. Се додава ситно изрендано сирење и добро се меша. На крајот се додава снегот од белки и полека се меша за да се добие изедначена смеса. 3. Од приготвената смеса со намрсени раце се обликуваат бомбици со големина на орев. 4. Панираните бомбици се валаат во лебни ронки и се пржат на врело масло. 5. На чепкалки се наденуваат свиткани листови од говедска печеница и по пола маслинка, а потоа чепкалките се боцкаат во бомбиците.
сите 31 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Вашите џебови ќе имаат доволно пари, затоа не грижете се за тоа. Периодот не е поволен за избрзани одлуки. ЉУБОВ: Слободните ќе запознаат некоја Скорпија, оние во врска или брак ги очекува стабилен период. ЗДРАВЈЕ: Проверувајте го почесто крвниот притисок. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА: Лесно ќе ги извршувате секојдневните активности, ќе имате среќа па ќе се здобиете и со некој денар повеќе. ЉУБОВ: Слободните ги очекува голема страст со Јарец. Ќе оставите многу добар впечаток. ЗДРАВЈЕ: Можна костоболка. Близнаци (22.05 – 22.06) РАБОТА: Аспектите ви се влошени, ви се советува да не се расфрлате со пари, бидејќи ќе ви недостасуваат. ЉУБОВ: Ќе бидете среќни на љубовен план, се што очекувавте ќе ви се исполни. ЗДРАВЈЕ: Релативно добро без сериозни проблеми. Рак (22.06 – 22.07) РАБОТА: Ќе имате предизвикувачка ситуација на полето за финансии и ќе морате добро да размислите каде ќе ве одведе целата таа енергија во која сте се вплеткале. ЉУБОВ: Во љубовта работите ќе бидат променливи. ...
сите 50 | | | веќе видена

Овен Прескокнете го утринското кафе, направете си здрав појадок. Целиот ден ќе ви тече според планот и поради тоа нема да имате грижи. Главоболката која може да ви се појави излечете ја со одмор и релаксација во својот дом. Бик Партнерот толку многу ќе ве усреќи што нема да имате време да мислите на ништо друго. Вашата среќа зависи само од тоа дали доволно ја посакувате. Близнаци Мислите нема да ви се оттргнат од вашиот партнер. Толку многу ќе ви биде жал за сѐ што сте му сториле, што цел дена нема да можете да се расположите. Признајте си ги грешките, кој признава – половина му се простува. Рак Иако утринското будење ќе ви биде тешко, денот ќе ви започне како песна. Сѐ ќе ви оди од рака и поради тоа ќе направите среќни многу луѓе кои се наоѓаат во вашето опкружување. Лав Иако мислите дека монотонијата ќе продолжи и денес, некој ваш пријател или познаник ќе ве покани на прошетка или дневно кафе. Имајте позитивни мисли за и позитивни работи да ви се случуваат. Девица За да се чувствувате убаво во сопствената ...
сите 45 | | | веќе видена

next