Топки

Британецот Дан Еванс ќе се соочи со седумкратниот шампион Роџер Федерер на Вимблдон по победата над Украинецот Александар Долгополов.Еванс, 26, е во текот на третото коло на гренд-слем само за втор пат по извонредна игра со победи од 7-6 (8-6) 6-4, 6-1 на вториот терен. Тој следно се соочува со Федерер, кој го совлада британецот Маркус Вилис во вториот круг. “Ќе биде добра забава и неверојатно искуство да се соочи со Федерер”, рече Еванс, светскиот рекет број 91. “Треба многу да се подготвувам за да го добијам мечот.” Британскиот рекет број четири никогаш нема победено на натпревар на Вимблдон пред оваа година, но ја заврши таа серија со победата над Германецот Жан-Ленард Стуф во првиот круг.
сите 179 | | | веќе видена

„ Тајмс“ пишува дека е заинтригиран со понуда, но пречката е договорот кој го има со Арсенал. Погодувате, се работи за Англија. И порано се зборуваше за тоа, но Венгер секогаш беше лојален кон Арсенал. Ве потсетуваме, своевремено го одби Реал, но и ПСЖ за да остане на клупата на „Тобџиите“. Но сега, кога ситуацијата е поинаква, на една година од истекувањето на договорот, Англија би можела да биде круната на кариерата. „ Горди Албион“ бара нов селектор, кандидиран е Гарет Саутгејт, но тој одбива да биде привремено решение. Медиумите го споменуваат и Лоран Блан, но, тоа е веќе нагаѓање, бидејќи ја изгуби својата работа во Париз. Клубот би можел да го почека Венгер до наредната година, но би било многу комплицирано доколку би го превзел тимот во средината на квалификациите. Постои и варијанта до летото 2018. година да остане на клупата на Арсенал, а тогаш да ги превземе Англичаните после Мондијалот во Русија. Во секој случај, после бродоломот јасно е дека од потребата за селектор да биде Англичанец нема ништо. ...
сите 3 | | | веќе видена

Агниешка Радванска имаше потреба од само еден час за да стигне до вториот круг на Вимблдон со победата над Катерина Козлова. 27-годишната пољакиња ја победи украинката Козлова со 6-2 и 6-1 под покривот на Централниот терен и покрај што беше скршена еднаш во првиот сет. Финалистот од 2012 сега ќе се соочи со Карин Кнап од Италија или Ана Коњух од Хрватска .”Се разбира. Едночасовен натпревар е секогаш добар. Јас сум многу среќна со мојата победа, изјави светскиот рекет број три Радванска. Тоа беше прва средба меѓу Радванска и 22-годишната Козлова, кој натпревар беше нејзиното деби на SW19. Натпреварот се одигра покрај што дождот ги запре игрите на другите терени. Тоа е исто како турнир, во затворен простор , изјави Радванска. Ние треба да се навикнеме на него. Добро е што може да се игра денес.
сите 145 | | | веќе видена

Светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ останува на курсот да ја брани својата титула на Вимблдон, откако го победи Адријан Манарина во два сета за да стигне до третиот круг. Извор : www.bbc.com Ѓоковиќ го победи Французинот со 6-4, 6-3, 7-6 (7-5) во два часа и четири минути. Имам многу очекувања од себе, но јас сум многу благодарен што може да игра на толку високо ниво постојано, изјави Ѓоковиќ. 29-годишниот Србин сега има освоено 30 последователни гренд слем натпревари и моментно ги држи сите четири титули. Гренд слем титулите се она што е најважно во нашиот спорт. Иднината е нешто што не може да се предвиди, но секако ќе продолжам да играм со многу страст и ќе видиме како тоа оди. Светскиот рекет број 77 Манарино имаше пет можности за брејк на 1-1, само за да се спаси Ѓоковиќ.
сите 127 | | | веќе видена

Најавите и шпекулациите се овистинија, Италјанските медиуми јавуваат дека Винченцо Монтела ја прифатил понудата и дека наредните две сезони ќе седи на клупата на Милан. Фото: Beta/AP Photo/Fabrizio Giovannozzi Европскиот гигант од „Сан Сиро“ денес доби нов шеф на стручниот штаб, бидејќи италјанските медиуми пренесуваат дека Винченцо Монтела ја прифатил понудата и одлучил да потпише двогодишен договор со Милан. Спрема написите на угледен Италијански весник, Винченцо Монтела ќе го потпише договорот на две години со годишна плата од 2,3 милиони евра! Сега преостанува Милан да го договори трансферот со „Сампдорија“ бидејќи легендата во договорт има откупна клаузула од 1,1 милион евра, па се очекува „Росонерите“ да ја официјализираат целата работа до крајот на неделата.
сите 47 | | | веќе видена

Аргентиците нема да се откажат лесно од Леонел Меси. Веста на годината беше одлуката на звездата на Барселона да се опрости од дресот на националниот тим после четвртиот последователен пораз на големите финалиња. После 113 утакмици Mеси одлучи да каже збогум поради тоа што не е во можност да се помири со фактот дека повторно не успеа, и после промаршениот пенал во финалето на Америчкиот Коп против Чиле. Иако Дијего Армандо Марадона неретко беше негов главен критичар, тој го повика Меси да ја промени одлуката и да ја предводи својата земја на СП 2018. „ Меси треба да остане во репрезентацијата. Ќе оди во Русија во вистинска форма да постане светски шампион. Тој мора повеќе да се потпира на оние момци кои можат да му помогнат да оди напред, наместо на тие кои го поддржуваат во неговото заминување. Тие кои му велат да си оди, незнаат колкава катастрофа е тоа“, изјави Марадона. Во Аргентина сите знаат дека Меси одлучил да оди поради малверзациското управување и атмосверата во фудбалскиот сојуз, бидејќи се знае ...
сите 79 | | | веќе видена

Еден од најлегендарните фудбалери во Европа и некогашен член на репрезентацијата на Холандија, Кларенс Седорф, е на прагот на пронаоѓање на нов тренерски ангажман. Покрај него, во Кина би требало да замине и Ќиро Ферара, некогашниот фудбалер на Јувантус кој е баш како Седорф, сеуште нема направена голема тренерска кариера. Ферара би требало да го предводи Вухан во наредната сезона, екипа која се наоѓа во втор ранг на натпреварувањата во Кина, додека клубот за Седорф сеуште не е познат.
сите 2 | | | веќе видена

Ренато Вугринец, поранешниот ракометар на Металург и на македонската репрезентација го одработи договорот со Макаби Ришон од Тел Авив и сега одново е слободен играч. Слободен играч сум, одново сум на ракометниот маркет – коментира Вугринец кој од Израел заминува за Словенија, а по тоа ќе видиме каде ќе го однесе патот, затоа што иако има полни 41 година нема намера да ја заврши кариерата. Во меѓувреме Ренато Вугринец се суди со Металург околу неисплатените плати и раскинатиот договор од пред една и пол година.
сите 6 | | | веќе видена

За најбрзиот пит-стоп во Баку тимот на Вилијамс беше награден од DHL. Брзината на механичарите резултираше со искачување на врвот на листата на најбрзите пит-стопови во историјата. Во трката која се возеше во Баку – Азербејџан, Нико Розберг издвои победа, но ова не е единствената работа која се случи на трката. Механичарскиот тим на Вилијамс стигна уште еден рекорд. Тимот на Вилијамс заблеска на пит-стопот со менувањето на гумите на формулата на Фелипа Маса го изедначи времето со рекордот од 2013. година кој е во сопственост на Red Bull, кога гумите од болидот на Марк Вебер беа променети за 1,92 секунда.
| | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Немања Прибак се договори со турскиот шампион за продолжување на соработката. Според новиот договор, тој останува „црно-бел“ и во следните четири години. Македонскиот репрезентативец Немања Прибак останува во турскиот шампионат и следните четири години. Иако имаше уште една година од договорот, на инсистирање на турскиот клуб соработката е продолжена и Прибак ќе остане во црно-белиот дрес уште цели четири сезони. Се договоривме за продолжување на соработката, останувам уште четири години – изјави Прибак, кој летово беше поврзуван и со трансфер и наводно враќање во Франција каде што играше во „паузите“ од играњето во Вардар. Прибак пред Бешикташ играше во Вардар од 2007 до 2009, од каде замина во Колубара каде беше една сезона, па во Нант две сезони пред повторно да се врати во Вардар каде што играше до 2015 година. За македонската репрезентација дебитира на Европското првенство во Данска 2014 година.
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа ситуација која сведочи за непрофесионалноста на Кристијано Роналдо. Се работи за новинарот на CM-TV, португалска телевизија, која не ја следи баш најдобар глас. Во прашање е таблоид кој има и свој телевизиски канал.
сите 32 | | | веќе видена

Ред Бул престанале да работат на развој на Аероскрин зашитата на главата на возачот затоа што не сакале да трошат повеќе ресурси проект за кој не се сигурни дека ќе најде примена во иднина. Во Милтон Кинс се работеше на Аероскрин од почетокот на оваа година како алтернатива на Хало концептот кој го развиваа Ферари и Мерцедес. Засега “биковите“ потрошиле околу 250 илјади евра за развој на овој концепт. За време на Руското ГП во Сочи, концептот беше промовиран од страна на Ред Бул и беше монтиран на болидот на Даниел Рикиардо. Дизајнот имаше и дост пофалби и критики кои велеа дека дизајнот предизвикува потешкотии при влегување и излегување на возачот од кокпитот. Тимовите на Ф1 во Монако се согласија дека вистинскиот концепт за во иднина е Хало, а официјализирање на неговата употреба во 2017 година се очекува некаде околу Британското ГП во Силверстон во месец Јули. Затоа Ред Бул ќе паузира од понатамошен развој на Аероскинот и ќе се посвети на дополнителен развој на болидот за оваа година како и склопување на ...
| | веќе видена

После вистинската серија, Марсело Бијелса ќе биде тренер на Лацио. Имаше многу услови, најмалку за пари, но на крајот преговорите во Јужна Америка вродија со плод, па наскоро ќе стигне во Рим на промоција. Минатата година Лацио го сменија Пиолиј, шанса до крајот на сезоната доби Симоне Инзаги. Се редеа кандидати за тренерската позиција меѓу кои се најде и Синиша Михајловиќ, но тој заврши во Торино, па Прандели, но Бијелса од почетокот беше идеја на Лотито. Популарниот „Локо“ се враќа во Европа година дена откако го напушти Марсеј. Работеше во Билбао, со кој играше на финалето на ЛЕ, беше кандидат за тренер на Барселона после заминувањето на еден од своите следбеници, Пеп Гвардиола. Бијелска своевремено беше селектор на Аргентина, останува да видиме како ќе се снајде во Италија и како ќе биде прифатен неговиот напаѓачки и агресивен стил.
сите 4 | | | веќе видена

После тешкиот почеток на оваа сезона, тимот на Ферари имаше и тежок почеток на гран при викендот за Големата награда на Европа. Иако возачите на Ферари, се бореа за места кои носат на подиумот, на крајот Себастијан Фетел заврши како втор, а Кими Раиконен како четврти. Ова е петти подиум за Фетел оваа година, со што го престигна Кими на вечната листа (84:83), но Германецот се уште нема победа во 2016 година. – Сезоната е долга и многу работи се случуваат, особено во фабриката во Маранело. Нашиот претседател Маркионе не притиска, но тоа е добро, тој е расположен да разбере, да ни помогне и да не мотивира. Амбициите се високи, се движиме чекор по чекор, па сигурен сум дека ќе ги направиме вистинските нешта за оваа година, но и да се погрижиме во иднина да им бидеме проблем на другите. Мислам дека немавме добар почеток на сезоната, иако болидот е добар, но не ги користиме сите шанси. Ќе продолжиме да се подобруваме до крајот на годината, сигурен сум дека знаеме како да се подигнеме и да го подобриме болидот,- ...
сите 13 | | | веќе видена

Пилотот на Мерцедес, Нико Розберг, се избори за нова победа оваа сезона, на трката за ГН на Европа која се возеше во Баку, Азербејџан. Возачот на Мерцедес ја освои и тргна од пол-позицијата и во ниту еден наврат не дозволи да му ја загрозат победата. Од почетокот до крајот на трката го одржуваше темпото, покажа стабилност и созреаност како вистински шампион. На второто место заврши Себастијан Фетел кој во шестиот круг дојде до второто место, а третото место на подиумот му припадна на Серхио Перез. Четврт заврши Кими Раиконен, а актуелниот првак Луис Хамилтон по лошите квалификации и ударот во оградата, стартуваше од десеттото место, а на крајот успеа да дојде само до петтата позиција. Со триумфот во Баку, Розберг ја зголеми разликата во генералниот пласман. Германецот е прв со 141 бода, пред Луис Хамилтон со 117 бода. На третата позиција е Себастијан Фетел со 96 бода. Наредната трка во Формула 1 шампионатот се вози во Австрија на 3 јули.
сите 13 | | | веќе видена

За утакмицата од МЛС лигата против Сан Хозе 49 места се оставени празни за настраданите во еден геј клуб. Во 49. минута од мечот на жртвите им беше оддадена почит со едно минутно молчење. Фото: twitter@SportsCenter
сите 4 | | | веќе видена

Дождот во Лион паѓаше скоро во текот на целата утакмица помеѓу Северна Ирска и Украина, а во 57. минута почна да паѓа и град па главниот судија ја прекина утакмицата на неколку минути. За кратко време градот престана на паѓа, па утакмицата е продолжена без никакви проблеми.
сите 49 | | | веќе видена

Англија изедначи против Велс, а стрелецот не е никој друг освен звездата на Лестер – Џејми Варди! Фото: Beta/AP Photo/Jon Super Во мај 2012. година играше за петолигашот Флитвуд, а денеска постигна гол за репрезентацијата на Англија! Бајката на Џејми Варди продолжува со затресувањето на мрежата на Велс само десет минути по неговото влегување во игра.
сите 34 | | | веќе видена

Две години по ред од страна на соиграчите добиваше ласкава титула за најдобар играч на клубот, се зборуваше за негово заминување, но сега се е готово. Давид Де Хеа останува на „Театарот на соништата“! Фото: Shaun Botterill/Getty Images Беше главна трансфер тема минатото лето, Флорентино Перез многу го сакаше во редовите на Реал Мадрид, но во последен момент, документацијата застана помеѓу Де Хеа и Мадрид. Во последните моменти на предодниот рок испадна дека Реал ќе тргне во „офанзива“ на Шпанскиот репрезентативец ова лето. Сепак, близок извор на Шпанскиот чувар на мрежата тврди дека Де Хеа ќе остане во Јунајтед благодарејќи на Жозе Мурињо. Спрема Британските медиуми, пријателот на Де Хеа изјавил: „Жозе одигра голема улога во неговото останување во клубот“. „ Да беше претходниот тренер уште на клупата, Давид би бил играч на Мадрид сега. Доста време Жозе му праќаше пораки на Давид, пораки каде му пишува да остане и да игра за него. Мадрид низ различни начини правеше обиди да го доведе во своите редови, но на ...
сите 7 | | | веќе видена

Минатите недела дена низ медиумите протече информација дека Роналд Куман најверојатно ќе го превземе Евертон, а тоа денеска се официјализира. Роналд Куман минатите две сезони седеше на клупата на ривалите на Евертон во Премиер Лига, Саутхемптон, но после подобрата понуда, Куман одлучи да го промени клубот. Договорот е потпишан на три години. „ Многу сум возбуден бидејќи постанав менаџер на Евертон. Верувам во овој клуб, во тимот, во навивачите и на нашата можност да ги достигнеме целите во иднина“, рече Роналд Куман.
сите 13 | | | веќе видена

next