Топки

Тренерот на Севиља, Унаи Емери, во најважната утакмица во сезоната нема да може да смета на еден од најстандардните играчи од својата екипа. Фото: Beta/AP Photo/Dmitry Lovetsky Во денешното издание на „АС“ пишува дека левиот бек на Севиља – Беноа Тремулинас доживеал повреда на коленото и дека нема да успее да закрепне до 18. мај, кога е закажано финелто на Лига Европа. Бранителот на титулата и специјалист за ова натпреварување за новиот трофеј ќе се бори против Ливерпул. Тренулинас ќе пропушти уште едно финале бидејќи четири дена покасно Севиља ќе се бори за трофеј во Кралскиот Куп против Барселона. Се очекува Французинот на левата страна да го замени Серхио Ескудеро. Да ве потсетиме, Севиља на првата ½ финална утакмица на Лига Европа против Шахтјор во Украина остана без Данецот Крон, кого го чека долго отсуство, а од порано, надвор од редовите се искусните Хосе Антонио Рејес и Италјанскиот дефанзивец Андреа Анреоли.
сите 3 | | | веќе видена

Удар за Италјанскиот Национален Фудбалски Тим, што ќе прави сега Антонио Конте? Марко Верати дефинитино отпадна. ПСЖ соопшти дека за десетина дена во Доха ќе му биде извршен оперативен зафат, во прашање е грбот, нема да успее да закрепне до Европскиот шампионат. Фото: Beta/AP Photo/Emilio Morenatti Нема ни да ризикува, не играше од крајот на февруари, а методите за зајакнување и опоравување до сега не помогнаа, мора да оди под нож. Антонио Конте останува со Пирло како главен организатор на играта, но тоа што го нема стандардниот Верати е голем удар за целиот тим. Тој во претходните 2 години постана креатор на играта на „Азури“, идеолог на средината на теренот, поготово кога Пирло се пресели во МЛС и изгледа дека многу изгубил бидејќи нема веќе јаки такмичарски утакмици.
сите 2 | | | веќе видена

Англиската фудбалска федерација жестоко го казни Белгискиот репрезентативец поради неспортско однесување на утакмицата против Челзи. Фудбалерот на Тотенхем, Муса Дембеле, уште од сега може да оди на одмор, по добиената суспензија од страна на Англискиот „ФА“ која изнесува 6 натпревари надвор од теренот. Фото: Beta/AP Photo/Frank Augstein Челзи и Тотенхем во понелденикот одиграа многу интересен, но и тензичен меч, со многу конфилкти и вербални дуели. Иако судијата Марк Клатенбур не го виде потегот на Дембеле и ударот на Диего Коста во окото, после прегледот на снимките Белгиецот доби казна. Овој 28-годишен фудбалер игра феноменално во вториот дел од сезоната, исто така тој е еден од најбитните играчи на тимот на Покетини на средината од теренот и до сега нема предизвикано никаква незгода. Сепак, мечот против Челзи носеше голема тежина, а Тотенхем успеа да ја испушти предноста од два гола и со тоа дефинитивно ја изгуби трката за шампион на Премиер лигата. Англиските медиуми наведуваат дека Белгиецот мирно ја ...
сите 11 | | | веќе видена

Максимилиано Алегри потпиша нов договор со италјанскиот Јувентус. Шефот на петкратниот шампиони на Италија ја продолжи соработката со торинскиот клуб до летото 2018. година! Фото: Juventus.com Раководството на Јувентус е презадоволно бидејќи овој 48-годишен експерт и наредните 2 години ќе биде за кормилото на клубот. Тој во две сезона, како шев на струката, освои две титула на Серијата А, еден куп на Италија (ќе има прилика да освои и втор, бидејќи се во финалето на сезонскиот куп каде Јувентус ќе се сретне со Милан), а го водеше клубот и до финалето на Лигата на шампионите. Оваа сезона Јувентус ја почна многу лошо, но потоа тимот на Алрегри направи силна серија од 26 натпревари без ниту еден пораз, од кои на 25 тимот издвои победа. На торинскиот клуб сега му престои зајакнување за наредната сезона, во која ќе го нападне и трошејот на Лигата на шампионите. Алегри веќе има неколку желби за трансфер, а раководството на тимот планира да му обезбеди зајакнување пред почетокот на предниот рок. Сепак, главна цел ...
сите 29 | | | веќе видена

Шампионите го промовираа своето ново одело. „Пума“ ја промовира новата колекција за наредната сезона во која „Лисиците“ ќе ја бранат сензационално освоената титула. На промоцијата беа Варди, Шмајхел, Морган, што значи дека тие сигурно ќе останат во тимот. Новиот дрес има нешто по темна боја, златни бои и ќе чини 50 фунти.
сите 61 | | | веќе видена

Гванжу Евергранде и Ѓангсу испаднаа од Лигата на шампионите на Азија. После групната фаза ги нема најбофатите екипи во Лигата на шампионите на Азија. Гванжу Евергранде и Ѓангсу Сунинг испаднаа веќе во првиот степен од натпреварувањето. Гванжу, предводен од Фелипе Сколари во изминатите година дена го купи Џексон Мартинез и Паулини, додека Ѓангсу потроши неспоредливо повеќе, го донесоа Рамирез и Жо. Покрај испаѓањето од Лигата на шампионите, Гванжу и Ѓангсу моментално се две првопласирани екипи во Кинеската суперлига. Ѓангсу испадна од групата Е каде Јеонбук беше прв, а Токио втор, додека Гванжу испадна од групата Х каде беа Сиднеј и Управа од Јапонија. Покрај овие две екипи, во Лигата на Шампионите на Азија имаме уште две Кинески екипи кое успеаја да се пласираат понатаму во натпреварувањето, а тоа се Шангај СИПГ и Шандонг.
| | веќе видена

Англиските медиуми пишуваат дека Српскиот репрезентативец е пред излезните врати на „Стемфорд Бриџ“. Уште од моментот кога постана извесно дека Антонио Конте ќе го превземе кормилото на „Плавите“ почнаа и шпекулациите дека Матиќ не е играч по негов вкус, како и дека тој со доаѓањето на Италјанецот на местото на менаџер е потенцијална жртва. Фото: BETA/AP Photo/Matt Dunham Во денешното издание „Daily Express“ се наведува дека Српскиот везист би можел да ја продолжи својата кариера во поранешниот клуб на Конте. Спрема сознанието на овој весник, преговорите помеѓу Јувентус и Челзи околу трансферот на Немања Матиќ траат повеќе од една недела, а Јувентус се спремни да издвојат 25 милиони евра да го доведат во своите редови. Немања Матиќ минатата сезона беше еден од клучните играчи на екипата на Мурињо која ја освои Премиер лигата, додека неговите настапи оваа сезона беа под сите очекувања.
сите 16 | | | веќе видена

Неколку сјајни вести за Џејми Варди оваа недела. Џејми Варди оваа сезона е еден од најдобрите фудбалери во Премиер лигата, неговиот тим, Лестер, ја освои шампионската титула на општо изненадување за сите нас. Фото: Beta/AP Photo/Frank Augstein Токму овој напаѓач забележа голем раст, цел свет дозна кој е Џејми Варди, играше и за репрезентацијата, и бидејќи стана еден од најпопуларните играчи во светот, покачувањето на платата му дојде како бонус на сите нешта. Освојувањето на титулата на Варди му донесе дополнителни 20.000 фунти неделно и сега ќе има околу 100.000 фунти за само 7 дена, односно околу 5,2 милиони фунти годишно.
сите 27 | | | веќе видена

Уште една повреда му се случи на Компани и тоа на самиот почеток на натпреварот. Централниот бек на Манчестер Сити, Венсан компани, се повреди само после 8 минути од почетокот на натпреварот и беше приморан моментално да го напушти теренот. Низ текот на целата сезона, Компани води борба со своите повреди, а несреќата не го заобиколи ни денес. Детали за сериозноста на повредата на фудбалерот на Сити сеуште нема, но се надеваме дека брзо ќе закрепне. На теренот Венсан Компани го замени Елијаким Мангала.
сите 47 | | | веќе видена

Покрај тоа му се заканува и доживотна суспензија од фудбалот… Етичката комисија на Светската фудбалска федерација денеска побара доживотна суспензија за поранешниот подпретседател на организацијата, Џефри Веб, кој ја призна вината за „рекетирање“. Фото: BETA/AP Photo/Michael Probst, File Против Веб е стартувана постапка и во предстојниот период ФИФА ќе донесе казнена одлука. Веб, некогашниот банкар од Кајманските острови, призна дека земал мито вредно милиони долари, поврзано со правата за паркетинг за меѓународните фудбалски турнири. Во САД тој веќе се соочува со можна казна затвор од 20 години.
сите 13 | | | веќе видена

Холандскиот експерт често дава многу интересни изјави, но оваа поприлично ќе побуди разни реакции кај навивачите на Манчестер Јунајтед. Менаџерот на популарните „Црвени Ѓаволи“, Луј Ван Гал своето мислење за резултатите на неговиот тим во тековната сезона го изнесе во јавноста. Фото: BETA/AP Photo/Jon Super „ Среќен сум што им донесов на фановите пласман во финалето на ФА купот. Нивните очекувања се преголеми, мораат да бидат по реални. Клубот е во период на транзиција и не е лесно да се бориш со тоа.“, истакна Холандскиот тренер. Јунајтед доста осцилира оваа сезона и тоа ги чинеше испаѓање од Лигата на шампионите веќе во групната фаза, а не беа ништо подобри и во Премиер лигата, бидејќи се наоѓаат на петата позиција, а до крајот на сезоната имаат уште три натпревари. И покрај тоа, Ван Гал е многу самоуверен во своите способности и начинот на кој што управува со тимот. Медиумите веќе долго пишуваат дека на крајот на сезоната Луј Ван Гал ќе го замени Жозе Мурињо, но тој не мисли така. „ Јас никогаш не паѓам ...
сите 10 | | | веќе видена

Многу интересен податок ни пласира Петер Шмајхел, некогашниот голман на Мачестер Јунајтед. Добро ви е познато, синот на легендарниот голман на Манчестер Јунајтед и репрезентацијата на Данска -Петер Шмајхел, Каспер Шмајхел, успеа да се закити со титулата за шампион на Англија, баш како и неговиот татко. Тоа што е интересно, баш како и неговиот татко, успехот го постигна на 29 години. За да биде се уште по интересно, таа вест ја дозна гледајќи телевизија со остатокот на тимот. Петер тоа го направи гледајќи го мечот помеѓу Астон Вила и Олдама, додека Каспер дозна дека ја освои ПЛ гледајќи го ремито помеѓу Челзи и Тотенхем. За крај, она најинтересното, двајцата дознаа дека ја освоија титулата на 2. мај, Петер 1993 година, а Каспер 2016.
сите 4 | | | веќе видена

Навивачите поделени, ни протестот не успеа, што ги чека „Тобџиите“ на лето? Иако во клубот имаше дисонантни тонови за иднината на Арсен Венгер, сопствениците се поделија, Французинот останува до истекувањето на договорот. Англиските медиуми сметаат дека поддршката на менаџерот е изнудена, едноставно нема вистинска замена, исто така во Арсенал сметаат дека не е време за потреси и дека континуитетот е многу важен во време кога се очекува фудбалското школо повторно да почне да произведува играчи за првиот тим. Наредната година Венгер ќе има задача да промовира нови играчи, но ќе ја заджи и контролата над трансферите. Протестот на навивачите кои исто така се поделени не вроди со плод, поточно им покажа на луѓето дека ни самите фанови не се веќе едно и дека смената на Венгер би довела нестабилност во Арсенал. „Телеграф“ пишува дека освен промоција на млади играчи, но и персонални промени во фудбалското школо, очекува Венгер да продолжи со купување на фудбалери, тоа нема да бидат најголемите имиња, освен ако не ...
сите 7 | | | веќе видена

2. мај 2009. година беше кошмарен ден за сите фанови на Реал Мадрид! Дали се сеќавате на овојрезултат кој пред точно 7 години стоеше на семафорот на „Сантијаго Бернабеу“? –Една од најубедливите победи на Барселона на теренот на својот најголем ривал. Иако натпреварот добро почна за домаќините, Игуанин во 14. минута го доведе Реал во водство, по што следуваше експресниот пресврт на Барселона, во режија на Енри, Пујол и Меси, од 18. до 36. минута – 1:3! Тоа беше резултатот на првото полувреме, но Каталонците не застанаа тука, во продолжението на натпреварот го „докрајчија“ ривалот. Во второто полувреме во 56. минута обид за враќање на надежта кај Реал оствари Серхио Рамос, но после тоа следуваше жесток одговор од другата страна на теренот, уште по еден погодок на Енри и Меси, за во 83. минута точката да ја стави Пике за конечни 2:6! Ова се составите во кој тогаш настапуваа Шпанските ривали. Фото: soccerway.com Во прилог ве потсетуваме на оваа неверојатна утакмица.
сите 170 | | | веќе видена

Шпанците се уверени, никој нема такво натпреварување. Завршницата на шампионатот е драматична, доминираат во Европа. Во Шпанија ќе ви се насмеат на констатацијата дека ПЛ е најдобра лига на светот. Како што пишува „Марка“, доволно е да ја погледнете само завршницата на Примера, три тима имаат можност во последните две кола, последните 30 години првенството не беше многу тесно, но последните сезона Атлетико ги раздели Барселона и Реал и ги направи работите по драматични. Додадете на тоа дека Барса е првак на Европа кој нема да ја одбрани титулата, дека Реал пред неколку сезони во шпанското финале ја освои „Десима“, за Севилја да ја „тероризира“ Европа било тоа натпреварување да се вика Куп УЕФА или Лига Европа, шпанските клубот ретко кога испаѓаат пред завршницата на големите натпреварувања, изгледа дека имаат доста причини за тоа. Има и контра-аргументи, Англиските тимов имаат многу по тешки ривали на домашен терен, помалите тимови имаат огромна сума на пари од телевизиските права и тешко е да се победуваат ...
сите 156 | | | веќе видена

Доколку ФА го примени критериумот како неодмна во случајот на Џејми Варди, „Тобџиите“ на последните две првенствени утакмици би можеле да останат без својот „инженер“. Германскиот репрезентативец со Турско потекло заработи жолт картон во 85. минута и во тој момент жестоко протестираше кај судијата Мајк Џонс. Оваа реакција на Озил предизвика бурни реакции на социјалните мрежи каде многу корисници сметаат дека фудбалерот залужил да биде исклучен од играта. За оваа ситуација мислење даде и поранешниот Англиски репрезентативец, Гари Линекер, кој верува дека везистот на Арсенал ќе биде казнет поради истата причина како напаѓачот на Лестер, Џејми Варди, кој на сличен начин реагираше кога доби втор жолт картон на утакмицата против Вест Хем пред две недели.
сите 69 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо има проблеми со повредата, а изгледа дека нема доверба во лекарскиот тим на Реал Мадрид. Тимот најверојатно нема да смета на Кристијано Роналдо во реваншот против Манчестер Сити, тоа е веќе познато, а тоа што треба да ги загрижува навивачите на Реал Мадрид е недовербата на Кристијано Роналдо во лекарскиот тим на екипата од „Сантијаго Бернабеу“. Фото: Beta/AP Photo/Jon Super Реал Мадрид најверојатно нема да смета на Кристијано Роналдо во реваншот против Манчестер Сити, тоа е веќе познато, а тоа што треба да ги загрижува навивачите на Реал Мадрид е недовербата на Кристијано Роналдо во лекарскиот тим на екипата од „Сантијаго Бернабеу“. Тој доби мислење од лекарскиот тим на Реал Мадрид, но тоа не беше толку доверливo па бараше дополнителна помош. Шпанскиот весник „Sport“, кој е стациониран во Каталонија, пишува дека Кристијано Роналдо побарал помош од лекарите на Барселона. Причина за недовербата во лекарскиот тим на Реал Мадрид е фактот дека погрешија во проценката пред мечот со Виљареал. ...
сите 453 | | | веќе видена

Некогашниот кошаркар на Партизан, Ѓорѓе Гагиќ, својата кариера ја продолжува во Шпанија. Некогашниот српски репрезентативец и поранешен член на Партизан, Ѓорѓе Гагиќ, својата кариера ја продолжува во шпанската АЦБ лига и тоа во екипата на Иберостар Тенерифе. Тенерифе има мали шанси да влезе во плејофот на шпанското првенство, останати се уште 5 кола до крајот, заостануваат за Фуенлабрада и Билбао со две победи, па тешко е да се очекува дека ќе се најдат помеѓу осумте најдобри. Во својата кариера Гагиќ носеше дресови на: Морнар, Хемофарм, Партизан, Газиантеп, а последен клуб му беше Енел Бриндиси во Италија. Веста ја потврди агентот на кошаркарот, Мишко Ражнатовиќ на социјалната мрежа Твитер. Djordje Gagic, center, joined Iberostar Tenerife! #BeoBasket — Misko4Raznatovic (@MiskoRaznatovic) April 30, 2016
| | веќе видена

Киелце на драматичен начин ја доби битката со Флензбург и се пласира на фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите. Додека Полјаците слават, Германците не се задоволни и го потенцираат контроверзниот момент во последните секунди од натпреварот. Тимот на Талант Душебаев во втората пресметка победи со 29:28 (првиот натпревар заврши 28:28), но во последните секунди имаше спорна одлука на судиите, кога не досудија пенал за Германците и решија играта да продолжи. Оваа одлука е главна тема помеѓу германските спортски медиуми и оние специјализирани за ракомет и исто така го навлече гневот меѓу ракометарите на Флензбург кои за време на мечот тргнаа да протестираат. Спортната ситуација можете да ја погледнете тука.
сите 209 | | | веќе видена

Потроши 10 пати повеќе пари, но вели дека би му било многу полесно доколку во преодниот рок е на клупата на Лестер. Лестер пристигнува на „Олд Трафорд“, веќе никој не се сомнева дека наскоро ќе биде украсен со историска титула. Фото: Beta/Lars Poulsen/POLFOTO via AP Но, Луј Ван Гал вели дека на Ранијери му е многу полесно, посебно во преодниот рок. „Велите дека потрошиле многу помалку од нас? Вистина, но многу полесно им е. Прво, немаат притисок да победуваат, второ, полесно е да донесиш играч кога си Лестер. Не преговараш со најголемите клубови, помали се проблемите со агентите, дури и на играчите им е полесно, немаат барања кога доаѓаат во клубот.“, објаснува Ван Гал. Ван Гал заборави да напомене дека Лестер неможе да ги донесе играчите кои ги сака, туку само оние кои не играат во поголем клуб, дека неможе да има по два или три поединечни играчи за секоја позиција на теренот, дека нема луксуз да промарши пет договори, па после да потпише еден добар, но сеедно, секако има право на поглед и мислење од своја ...
сите 29 | | | веќе видена

next