Топки

Пред трката Монако ГП беше објавено дека тимовите на Ред Бул и Торо Росо ќе возџат со мотори на Рено во следните две сезони, 2017 и 2018. И двата тима ќе имаат можност да ги ре-бренидраат моторите доколку сакаат и ќе ги добиваат последните спецификации на моторите. Продолжувањето на соработката доаѓа откако минатата година Ред Бул се раздели со Рено поради незадоволство од слабите перформанси, но откако не најде замена, челниците на Ред Бул решија оваа година повторно да вози со нив, со ре-брендирани мотори на партнерот ТАГ Хојер. Оваа година Рено има далеку подобар мотор со најавени уште поголеми подорбувања пред Канадското ГП. – Пресреќни сме што го продолживме партнерството кое се покажа многу успешно. По реконструкцијата на Рено, се покажа јасен прогрес и логично е да продолжиме – изјави шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер. Торо Росо оваа година се префрли да вози со мотор на Ферари, но добиваат мотори со застарени спецификации, односно од 2015. Ред Бул имаат партнерство со Рено од 2007, освојувајќи ...
сите 4 | | | веќе видена

Екипата на Порто доживеа потполн дебакл оваа сезона, после смената на Лопетеги, дојде Жозе Песеиро, но и тој денеска официјално замина. Човекот кој дипломира за фудбалски тренер заедно со Жозе Мурињо, Жозе Песеиро од денеска не е тренер на Порто. Ова е објавено на официјалниот сајт на Порто, па Пасеиро ќе мора да побара нов ангажман. „ Ја известуваме јавноста дека дојде до договор за раскинување на соработката помеѓу Порто и Жозе Песеиро“, пишува во официјалното соопштение. Уште не е познато кои се кандидатите за нов тренер на Порто.
сите 4 | | | веќе видена

Работата излезе надвор од контрола, а навивачите тешко ќе и простат. Ривалството е големо, но ги преминува сите граници, сепак не треба да се заборави дека во прашање е само игра. Голманот на женската селекција на Атлетико, Сара Ескеро ги разбесни „Јорганџиите“. Имено таа се сликала на прославата на титулата на Реал Мадрид, слика која со брзина на светлината се рашири по интернетот. Во прашање е девојка која не е прв голман и често брани за резервната екипа. Ја „бомбардираа“ со навреди, беше принудена да ги затвори своите профили на друштвените мрежи, а исто така револтирани се и нејзините работодавачи. Имено, одма заседавале клупските структури и сега се одлучува што ќе се направи. Инстантно би и дале отказ но тоа со себе најверојатно повлекува судски процес и тужба за дискриминација. Интересно, во Атлетико пред недела дена одржа состанок со новите членови на клупските селекции и ги советуваа да се воздржат од поставување на слики и слични работи неколку денови пред финалето бидејќи сите се осетливи и ...
сите 3 | | | веќе видена

Мерцедес со својата подобра тактика му овозможија на Луис Хамилтон да стигне до својата прва победа оваа сезона, и втора во Монако, по таа во 2008 и да го победи Даниел Рикиардо од Ред бул кој стартуваше од пол-позицијата. Хамилтон направи дефанзивен потег за одбрана на своето водство, по што Рикиардо беше лут, но најголемата грешка на тимот на Ред Бул беше неговото влегување во боксот, со што им овозможија на Хамилтон и Мерцедес да направат големо водство со „мазните“ гуми и да стигнат до победа. Сосем неочекувано, третото место го освои Серхио Перез од Форс Индија, оставајќи го зад себе Себастијан Фетел во Ферари. Фернандо Алонсо со подобрениот Мекларен беше петти. Поени освоија и вториот возач на Форс Индија, Нико Хулкенберг, Нико Розберг беше само седми, пред Карлос Саинц Јуниор (Торо Росо), Џенсон Батон (Мекларен) и Фелипе Маса (Вилијамс). Трката старуваше со безбедносното возило поради силен дожд, а многу возачи скапо ги платија своите грешки на оваа улична патека, која сама по себе е тешка и бара ...
сите 33 | | | веќе видена

Арсенал на припремите ќе има голем број на играчи, до скоро напаѓачот на Хал е еден од нив. Чуба Акпом оваа сезона беше позајмен од Арсенал кај Хал, одигра 41 утакмица и постигна 7 голови. Овој 20-гоидшен напаѓач му се заблагодари на Хал на се што направи за него, а сега му следува враќање во екипата на Арсенал. Арсен Венгер одлучи овој фудбалер да и се приклучи на екипата која оваа сезона го завзеде второто место во првенството на Англија, ќе игра во предсезоната, а после тоа ќе биде одлучено дали е време за уште една позајмица или ќе чека шанса на клупата на Арсенал. Акпон не играше вчера во мечот против Шефилд Венздеј за Хал кој успеа да се пласира во Премиер Лига и да заработи преку 110 милиони фунти.
сите 2 | | | веќе видена

Сите навивачи на Реал Мадрид ќе се наежат кога ќе го гледаат овој спот пред големото финале на Лига Шампиони кое е на програмата вечерва. Реал Мадрид и Атлетико Мадрид вечерва ги вкрстуваат своите копја во големото финале на Лига Шампиони во Милано, а во кампот на навивачите на Реал Мадрид подготвија фантастичен промотивен спот за додатно да ги „запалат“ (што би рекол Ван Гал) навивачите, можеби и играчите на овој меч. Уживајте во овој спот, секако ќе го видите и Пеѓа Мијатовиќ и неговата прочуена прослава кога им донесе победа на „Галактосите“ против Јувентус во финалето на ЛШ.
сите 23 | | | веќе видена

Од денеска официјално почнува новата ера на Манчестер Јунајтед. Третиот тренер на Манчестер Јунајтед откако замина се Алекс Фергусон ќе биде Жозе Мурињо, објавено е денеска на официјалниот сајт на „Црвените ѓаволи“. Тоа што се знаеше претходните денови, сега е официјално потврдено и од страната на Манчестер Јунајтед. „ Жозе е просто најдобриот менаџер на оваа игра. Тој освојуваше многу трофеи, инспирираше играчи во клубовите ширум Европа, и секако, во душата ја познава Премиер Лига, освои три титули“, рече Ед Вудворд. „ Да се постане менаџер на Манчестер Јунајтед е спрецијална награда за мене. Тоа е клуб кој е многу добро познат во светот, постои некоја романса и мистичност која ниту еден друг клуб ја нема“, рече новиот менаџер на Манчестер Јунајтед – Жозе Мурињо.
сите 122 | | | веќе видена

Сега веќе поранешен фудбалер на Црвенза Звезда – Марко Грујиќ овие денови е со репрезентацијата на Србија која игра пријателски натпревари во рамките на припремите за есенските квалификации, а после мечот од Кипраните сериозно ги загрижи навивачите на својот иден клуб. Да ве потсетиме, репрезентацијата на Србија во средата во Ужице ја совлада екипата на Кипар со 2:1, а Марко Грујиќ играше во второто полувреме на овој натпревар. Се ќе беше во ред доколку наредниот ден на „Snapchat“ Српскиот репрезентативец не објави фотографија која прилично ги загрижи фановите на Ливерпул, клубот за кој Српскиот везист ќе натапува од ова лето. Имено, како што можете да видиме, многумина стекнаа впечаток дека Марко Грујиќ после утакмицата со Кипраните има проблеми со левата нога, тој прима одредена терапија, но сега за сега нема конкретни информации дали навистина постои некоја оправдана причина за загрижување. Поединечни европски медиуми ја пренесоа оваа информација, со потсетување дека изминатата зима Ливерпул плати 5,1 ...
| | веќе видена

Вечерва од 20:15 играат Галатасарај и Фенербахче во рамките на финалето на Куп Турција, а на победникот на вечерашниот куп ќе му биде врачен пехар за спас на сезоната. Постои можност да игра и Лазар Марковиќ кој се врати после повредата која ја имаше еден дел од втората полусезона, а специјалното за финалето ќе игра во нови копачки. Секако, се работи за произведувачот Мизуно, а тој ги претстави на својот Твитер профил. Погледнете. New colours for the Cup Final! Thanks @MizunoFootball #Neo2 #LM50 pic.twitter.com/YS8Nq1njiQ — Lazar Markovic (@LMarkec50) May 26, 2016
сите 179 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед сака да го задржи искусниот везист во екипата и наредната година. Како што пренесуваат Англиските медиуми, Манчестер Јунајтед и искусниот везист Мајкл Керик ќе ја продолжат својата соработка до летото наредната година. Моменталниот договор истекува на крајот на јуни, па двете страни ќе се обидат да се договорат во наредните неколку денови. Керик полни 35 години во јули и ова му беше десета сезона во клубот од „Олд Трафорд“. Тој до сега одигра 291 меч во Премиер Лига во дресот на „Ѓаволите“ и постигна 17 голови. Во оваа сезона не беше стандарден, но многу допринесе кај младите играчи, им пренесе доста искуства, а идниот менаџер на Јунајтед – Жозе Мурињо, очигледно сака да го види во својата екипа наредната година. Доколку не дојде до договор и ако го напушти „Олд Трафорд“, борбата за неговиот потпис ќе ја води Евертон, Стоук и Борнмут, на островот. Големо интересирање покажуваат и членовите на МЛС лигата, Орландо Сити и Спортинг Канзас Сити.
сите 172 | | | веќе видена

Албанскиот фудбалски шампион Скендербег денеска соопшти дека Европската фудбалска унија (УЕФА) покренала истрана против него поради сомнеж во местење на утакмици. Скрендербег наведе дека УЕФА го повикала раководството на клубот на сослушување после сомнежите на некои од резултатите во домашното првенство и европските натпреварувања. Истрагата се заснова на информации од компании за обложување, но и наводите од страна на навивачите и медиумите. „ Ќе потврдиме дека победувавме на основа на нашите заслуги и дека резултатите секогаш беа заслужени“, се наведува во соопштението на Скендербег, кој оваа сезона шести последователен пат ја освои шампионската титула.
сите 2 | | | веќе видена

Традиционално пред Монако ГП се одржува хуманитарен фудбалски натпревар на кој учествуваат возачите од Ф1. Иако двократниот светски шампион Фернандо Алонсо се соочува со доста проблеми во својата кариера откако е во тимот на Мекларен Хонда и неговите изданија на патеките не се воодушевувачки, шпанецот ги покажа своите врвни фудбалски способности на овој натпревар. Противници на тимот на Ф1 возачи им беше тимот кој го предводеше Клаудио Раниери. Алонсо беше капитен на тимот на Ф1 возачи кој на крајот победи со 3:1, но тоа што остави впечаток е неговиот сензационален погодок од слободен удар, со кој покажа дека има добри фудбалски техники за еден Ф1 возач. Во продолжение проследете го видеото од ремек делото на Алонсо, поради кој што и голманот на Фиорентина, Себастијан Фреј остана немоќен и совладан:
сите 88 | | | веќе видена

Иако постоеше клаузула по кој можеше одма да се опрости од Њукасл, Рафа нема да ја искористи. Рафаел Бенитез и наредната година ќе го предвоти Њукасл, но овој пат во походот кон Премиер Лига. Ова е потврдено денеска од страна на блиските медиуми на клубот, Рафаел не ја искористил клаузулата која ја имаше, а тоа е да го напушти клубот доколку испадне во понизок ранг. Њукасл беше сосема солиден во последните неколку кола на Премиер Лигата, но тоа не беше доволно. Неговата екипа во последните 6 утамкици забележа 3 победи и 3 нерешени резултати во Премиер Лигата. Се е договорено со сопственикот на Њукасл – Мајк Ешли, ќе добие и одврзани раце во доведувањето на нови играчи, па не би требало да има премногу проблеми во пласманот во Премиер Лига наредната сезона.
сите 15 | | | веќе видена

Во Мајнц на 27 јули, пред Германското ГП во Хокенхајм ќе се игра добротворен фудбалски меч во чест на Михаел Шумахер. Себастијан Фетел ќе биде предводник на тимот на возачи, а ќе им се спротистават на тимот предводен од германската НБА легенда Дирк Новицки, во мечот наречен „Шампиони за добротворност“. Тимот на возачите, „национале пилоти“ , на кој Фетел ќе биде капитен, обично игра добротворен меч пред Монако ГП на кој Михаел Шумахер играше повеќепати. Седумкратниот шампион Шумахер се уште се опоравува во својот дом во Швајцарија по сериозните повреди на главата добиени при пад на скијање во декември 2013. Средствата од овој меч ќе бидат доделени на две германски добротворни организации. Фетел изјави дека ова е посебен старт на Германското ГП. „Да се започне викендот со меч на национале пилоти ќе биде одличен старт на Германското ГП. Обично добро се забавуваме играјќи фудбал, а многу посебно е што играме во чест на Михаел“ – вели Фетел.
сите 6 | | | веќе видена

Селекторот на Италјанската репрезентација – Антонио Конте денес изјави дека во тимот за Европското првенство не ги повикал фудбалерите Андреа Пирло и Себастијан Ѓовинко, бидејќи тие играат во Американската Мејџор лига. Фото: BETA/AP Photo/Mark J. Terrill Ѓовинко во февруари минатата година од Јувентус премина во Торонто, во првата сезона постигна 22 гола и имаше 16 асистенции, додека оваа сезона во 12 утакмици постигна 8 голови со 5 асистенции. Минатиот јули Пирло премина во Њујорк Сити, од септември не доби повик за учество во репрезентацијата. Тој од дербито во 2002. беше стандарден во државниот тим, за кој одигра 116 утакмици, постигна 13 голови и го освои Светското првенство во 2006. година. „ Разговарав со Андреа. Испратив луѓе на 7 дена во САД да го проценат него и Себастијан. Јасно е дека ако направиш таков избор во фудбалот мораш да ги сносиш последиците. Имаме наши луѓе во Европа и во странство за да добиеме јасна слика за играчите“, рече Конте. На 31. мај Конте ќе го објави конечниот список за ...
сите 7 | | | веќе видена

Чилечанците го поставија новиот светски рекорд по бројот на фудбалери на еден натпревар. Рекордот е поставен во недела вечерта во мечот во кој во шутирање на топката во два тима се сменија 2.367 фудбалери во повеќе од 120 часа. Резултатот беше тесен – 505:503. Рекордот го призна судијата од Гинисовата книга на рекорди – Евелин Карера. Повеќето играчи беа аматери, а пред крајот на утакмицата се вклучија и по некој професионалец. Голманот Габриел Кастејон од прволигашкиот клуб Вандерерс рече дека е среќен што учествувал во поставувањето на светскиот рекорд за Чиле.
сите 14 | | | веќе видена

Во прашање се натпревари од 2014. година, десет уапсени, падна еден од шефовите на кланот. Како мафијата ги намести утакмиците? Врските се „раскинаа“ после апсење на припадници на мафијата од југот на Италија, а пред неколку недели уапсен е и еден од лидерите – Умберто Акурсо. После апсењата се дојде до информациите за местењето на натпревари во Серија Б, во прашање се утакмиците Модена – Авелино и Авелино – Реѓана. Со преслушкувани разговори полицијата дознала за што се работи па утрово се приведени десет луѓе, а тројца играчи биле во директна врска со кланот. Обвинителството ги осомничи Армандо Иза од Џенова, кој до пред две години играше за Авелино дека бил во директна врска со кланот „Ванела Граси“ од Секонди, предградие на Наполи. Наводно е понудена голема сума на располагање кон Иза и неговите соиграчи Пини и Милези, за да ги потпкупат останатите играчи и да ги наместат мечовите од Серија Б. Напаѓачот Милези сега е во „Aćireale“ во третата лига, во тоа време беше капетан на „Волците“. Што се случувало ...
сите 6 | | | веќе видена

Чиленецот ја искористи ситуацијата кога неговиот омилен број е повторно слободен. Најдобриот фудбалер на Арсенал – Алексис Санчез од денес ќе носи дрес со бројот 7, кој е ослободен после заминувањето на Томас Росицки. Фото: Photo by Jamie McDonald/Getty Images Седмицата е заштитен знак на Санчез, бидејќи ја носи во дресот на Чиле, а беше сопственик и во Удинезе. Во Барселона седмицата беше во сопственост на Педро Родригез па Санчез ја одбра деветката, а по доаѓањето во Арсенал го носеше бројот 17. Сепак, сега конечно е слободна неговата седмица, а веќе на својот Твитер профил Арсенал го постира Санчез во новиот дрес. New season, new kit, new number for @Alexis_Sanchez https://t.co/rDf8iC1fXQ pic.twitter.com/H08v8Fyf9B — Arsenal FC (@Arsenal) May 23, 2016
сите 174 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го освои купот, но синоќа BBC соопшти дека е готово, Ван Гал во понеделник ќе добие отказ, Мурињо во вторник ќе биде промовиран. Синоќа Жозе Мурињо беше на бокс мечот на Дејвид Хеј во Лондон, ништо невобичаено – Португалецот често е присутен покрај рингот во вакви прилики. Воопшто не зборуваше за својата нова работа, новинарите го уловија на паркингот додека безуспешно се обидуваше да влезе во заклучената кола. Мораше да го почека возачот, но ќутеше додека му поставуваа прашања. Единстветно што одговори е честитката упатена до Ван Гал. Тој на човекот кому му беше помошен тренер во Барселона му честита за освоениот трофеј. Како што рековме, ќе го наследи на почетокот на следната недела, нема повеќе простор за дилеми, а погледајте ја сцената од паркиногт, односно како бравата го натера Мурињо да прозбори.
сите 3 | | | веќе видена

Спас во последен момент, делегацијата предводена од претседателот замина во Кина. Стигнуваат новите сопственици… Постигнат е договор, Интер добива нова сопственичка структура. Делегацијата на „црно-плавите“ кој ја предводи претседателот Тохир отпатува за Кина на конечен договор со „Санинг“, компанијата која ќе откупи 1/5 од акциите на клубот. Кинезите настапија на сцената со вложувањето во Јиангсу, ова претставува ширење на работата во Европа, а Италјанците шпекулираат дека ова е почеток на процесот за превземање на поголемиот дел на акициите. За почеток, Тохир ќе им продаде 14%, а Макс Морати 6%. Тоа Кинезите ќе ги чини 80 милиони евра, од друга страна ова е спас за Интер кој е во финансиски проблеми. Тимот ќе може да здивне и да покрие дел од загубите кој минатата година беа поголеми од 100 милиони евра. Роберто Манчини, сега за сега останува на клупата, но по медиумите се шпекулира дека за следниот чекор кон врвот на Серија А потребно е доведување на врвни играчи. Тешко е да се каже колкава сума на пари ...
сите 3 | | | веќе видена

next