Топки

Јунајтед најверојатно ќе го смени, но не треба да се грижи, ја продолжува кариерата! Холанѓаните се лути на својата репрезентација која не изброи пласман на ЕП. Поради тоа практично ќе ги смени сите тренери во младите категории, а техничкиот директор би требало да биде баш Ван Гал. Фото: Beta/Jon Super Тој ќе ја превземе грижата за тренерите, односно на центарот за извршност на сојузот во рамките кога ќе функционираат сите селекции. За Ван Гал ова е враќање во сојузот, со Холандија освои трето место на Мондијалот пред две години. Интересно е тоа што и самиот тој не успеа да ја однесе селекцијата на големото натпреварување, поточно најголемото, и тоа што како селектор не успеа да се пласира на Мондијалот во 2002 година. Ван Гал сеуште нема дадено одговор на поканата на сојузот, тој се надева дека би можел да преживее на клупата на Јунајтед, има договор за уште една сезона, но се поверојатно е дека него ќе го замени Мурињо. Ако добие отказ во Јунајтед, Ван Гал ќе ја прифати поканата на сојузот.
сите 152 | | | веќе видена

Повредата на крилото на Манчестер Сити не е нималку наивна и постои можност да веќе нема да го гледаме оваа сезона во Премиер лигата. Фото: BETA/AP Photo/Jon Super Од информациите кои стигнуваат од Манчестер, Рахим Стерлинг ќе мора да паузира помеѓу 6 и 8 недели. Тој се повреди на градското дерби против Јунајтед во првото полувреме по стартот на Хуан Мата каде настрада неговата препона. Во случај на да закрепнувањето потрае 8 недели, Стерлинг евентуално би бил спремен да се врати на терен во последното коло во Премиер лига, в доколку се деси да Сити стигне до финалето од Лига на шампиони кое е закажано за 28 мај би требало да биде способен за игра. Инаку, повредата на Стрелинг би моѓжела да го доведе настапот на EURO 2016 под знак прашалник. Прашање е дали селекторот на Англија, Рој Ходжсон ќе ризикува да го стави на список под овие околности.
| | веќе видена

Најдобриот играч на Вашингтон Визардс уживаше во концертот на популарната поп дива Ријана, кој после концертот и го подари својот дрес. Фотографијата од званичниот твитер профил на Вашингтон Визардс сведочи дека Ријана се воодушевила со овој гест од страна на Џон Вал.
| | веќе видена

Во продолжение е списокот со месечните и годишните плати за селекторите. Што мислите кој е најплатен? Фото: BETA/AP Photo/Mindaugas Kulbis Реално или не, проценете сами кога ќе ја погледнете оваа листа. Рој Ходжсон, селектор на Англиската репрезентација, е најплатен селектор на EURO 2016. Тој годишно прима 5 милиони евра, што е незамисливо за селектор на репрезентација која има помали шанси да го освојат европското првенство во 2016. На пример, селекторот на Хрватска, Анте Чачиќ прима 250 илјади евра годишно. Рој Ходжсон прима 416 666 евра месечно. Еве ја конечната листа:
сите 35 | | | веќе видена

Првите честитки за кошаркарите на Црвена Ѕвезда Телеком после триумфот во Загреб стигнаа од поранешните играчи. Фото: Beta/BranislavBožić/Ds Тимот на Црвена Ѕвезда Телеком е вториот финалист во АБА лига, бидејќи вечерва во Загреб ја совладаа Цедевита со резултат 73:65. Набрзо после натпреварот, на Твитер стигнаа првите честитки од Игор Ракочевиќ, некогашниот капитен на Ѕвезда, како и играчот на шпанска Уникаха Немања Недановиќ. Ова се нивните честитки:
сите 218 | | | веќе видена

Арсенал одлучи на својот млад везен играч да му понуди нов договор. Фото: Beta/Peter Byrne/PA via AP Алекс Ивоби се проби во првиот тим на Арсен Венгер предходната недела и одма почна да пружа сјајни натпревари. Откако одигра неверојатно во поразот од 2-0 од Барселона во Лига на Шампиони, деветнаесетгодишниот својот прв натпревар во Премиер Лигата, во која доби предност во однос на Тео Волкот, го обележа со гол во победата над Евертон од 2-0. Настапите на младиот Нигериец добија низ пофалби, а од неговата сјајна игра е најмногу одушевена легендата на Премиер Лигата Тиери Анри, со кој Ивоби тренира индивидуално. „Ивоби игра со насмевка на лицето, никогаш не задоцнува на тренинг и многу е чесен. Очекувано е да се сите млади играчи како него, но тоа нажалост не е случај во денешниот фудбал. Тоа го одвојува од другите, и затоа заслужува се што доби во оваа предходна недела.“ Ивоби само што потпиша договор до 2019 година, но како што пренесуваат британските медиуми, ќе му биде понуден нов договор со кој ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Кевин Де Бруин би можел да се врати на терен порано отколку што се очекува. Фото: Beta/AP Photo/Jon Super На прв поглед се чинеше дека белгискиот репрезентативец доживеа тешка повреда на лигаментите на коленото на натпреварот кој се одржа на 27 јануари против Евертон, но медицинскиот тим на Сити ги смирија навивачите со изјава дека Де Бруин ќе биде надвор од теренот само 3 месеци. Во изјавата за англиските медиуми, изјави дека се опоравува побрзо отколку што очекувал. „Моето заздравување тече многу добро, тренирам со многу поголем интензитет и мислам дека ќе се вратам пред очекуваниот рок. Се надевам дека ќе бидам во тимот по репрезентативната пауза“, изјави поранешниот играч на Волфзбург. „Тренира веќе 15 дена со физиотерапевтите и во овој момент не чувствувам никаква болка во коленото што е одлична вест“, додаде Де Бруин. Се претпоставува дека Белгиецот, кој минатото лето од Волфсбург премина во Сити за 70 милиони евра, може дас е најде во тимот на 2 април. „Многу е фрустрирачки кога не можете да им ...
сите 28 | | | веќе видена

Венгер изјави дека фановите на Арсенал би биле посреќни единствено под услов тимот да издвои победа на секој натпревар и доколку ги освои сите трофеи. Во текот на интервјуто пред ¼ финалниот натпревар од ФА купот против Вотфорд, Арсен Венгер истакна дека навивачите се разгалени. „Никогаш не е доста!“ „Колку и да остваруваме добри резултати, никогаш не е доста“, изјавува „Професорот“. „Кога ќе помине една сезона без трофеј, тогаш можете да слушнете – Не можевте ни ФА купот да го освоите.“ „Видете ја историјата на Арсенал. Ние сме клуб со најмногу трофеи во ФА купот. Го освојувавме дванаесет пати ова такмичење, од како сум менџер шест пати“, рече Венгер. Арсенал го брани трофејот на ФА купот од минатата сезона, а францускиот експерт истакна дека една од целите е и оваа година да се подигне пехарот на „Вембли“. „Мене Вембли посебно ме инспирира. Кока ќе видам како пристигнуваат маси на луѓе во боите на Арсенал во храмот на фудбалот, се чуствувам исполнето“, заклучи Арсен Венгер.
сите 7 | | | веќе видена

Проблемот е во тоа што „Посебниот“ го остави зад себе. Дали по своја желба или поради големиот број на повреди, Луј Ван Гал им даде шанса на играчите од младинскиот погон на клубот. Вкупно четиринаесет играчи под Холанѓанецот дебитираа за клубот, а најавената промена на клупата за наредното лето загрижи многумина. Во својот втор мандат во Челзи, за две и пол години Мурињо потполно ги запостави младите играчи, потроши повеќе од 300 милиони на тимски зајакнувања (ги продаде и тие кои не му беа омилени) но фудбалската школа како и тие кои беа на зајакнување во Витесе беа ставени во втор план. Сега се поставува прашањето, што сака клубот? Јунајтед го постави Ники Бата за главен на фудбалската школа, сакаат да ја оживеат продукцијата на играчи и да ги форсираат своите таленти, но Мурињо е познат по тоа што нема трпение за младите. Наводно клубот ќе го охрабри да продолжи со политиката за промоција на млади играчи на Ван Гал, но Португалецот тоа тешко ќе го прифати. Поради тоа доста фудбалери кои оваа година ...
сите 28 | | | веќе видена

Бизарна приказна, ова е причината поради која Данецот ја напушти екипата. Во прашање е Јонас Боринг, капитенот на данскиот Рандерс. Имено, Јонас се разведе минатата година од својата сопруга, но останаа под ист кров и имаат две деца. Замислете го неговиот израз на лицето кога видел како неговата поранешна сопруга се забавува со капитенот на клубот. „ Ги прекрши законите од соблекувалната, ми забоде нож во грб. Јасно е дека не можеме да бидеме соиграчи“, порача Јонас кој повеќе не доаѓа на тренинзи. Клубот не го санкционираше, имаат разбирање за неговата постапка. Го испратија на платено отсуство, а ситуацијата ќе биде разрешена во наредниот преоден рок кога еден од двата играчи ќе го напушти клубот. Добро е тоа што Боринг кој има шест мечови за репрезентацијата, никогаш не бил соиграч со Џон Тери или Мауро Икарди, сите знаете зошто.
сите 24 | | | веќе видена

Еден Хазард го ризикуваа гневот на навивачите на Челзи, откако тој одлучи да размени дрес со Ди Марија на полувремето во текот на судирот во средата Лигата на шампионите со Пари Сен Жермен. Хазард, кој е поврзуван со трансфер во францускиот шампион ова лето, размени дресови со аргентинскиот играч како парот одеа надвор од теренот со резултатот на играта на 1-1. Диего Коста го одстрани ударот на Рабиот, но шутот на Златан Ибрахимовиќ ги стави ПСЖ четврт финалето на Лигата на Шампионите. Мизерна вечер за Хазард, а во меѓувреме, кога тој беше принуден да го напушти натпреварот со 13 минути до крајот и беше исвиркан од еден мал дел од својата публика. Марио Балотели беше критикуван за замена на кошулата со Пепе од Реал Мадрид за време на мечот против Ливерпул во Лигата на Шампионите во 2014 година.
сите 7 | | | веќе видена

Луис ван Гал вети дека ќе ја употреби неговата најсилна постава за Манчестер Јунајтед од Лига Европа во судирот со Ливерпул на Енфилд во четврток . Тренерот на Холандија е појачан со враќањето на акција на Антонио Валенсија, кој е надвор од октомври со повреда на глуждот, но треба да се појави на клупата за замена на судирот со страната на Јирген Клоп. Ван Гал откри дека играчот од средниот ред Бастијан Швајнштајгер е поблиску до опоравување од повредата на коленото која го држи надвор од теренот два месеци, но сугерираше играта со Ливерпул дојде прерано и покрај враќањето на капетанот Германија на тренинзи. “[Антонио] Валенсија се враќа и [Бастијан] Швајнштајгер се враќа – Мислам дека многу играчи ќе се вратат во месец март,” Ван Гал изјави на конференцијата пред мечот во средата. “Кога ќе се вратат, нема да е е така лесно да се одлучи дали тие можат да се справат со ритамот на натпреварите.” “Бастијан има само една тренинг сесија со нас, Валенсија има една недела – тој е поблиску да биде на клупата на ...
сите 21 | | | веќе видена

Изгледа дека и дошло се преку глава… Икер Касиљас замина од Реал и Шпанија, но и во Порто не е ништо подобро. Често е мета на напад во јавноста, грешката против Брага кога ја промарши топката допринесе да „експлодираат“ критиките на негова сметка. Порто е далеку од титулата што ја зајакнува нервозата. За разлика од својот вечен ривал Буфон кој сеуште е на тронот, Касиљас денеска е далеку од врвот. Постои притисок во семејството. Сара Карбонеро, неговата сопруга, е уморна од нападите врз Икер и од него бара да ја напушти Потртугалија на крајот од сезоната иако договорот му трае до 2017 година. Таа сака да се породи во Шпанија, а Касиљас би можел да замине во МЛС, наводно има понуда од Њујорк Сити.
сите 2 | | | веќе видена

Англиската јавност го најде виновникот за испаѓањето на Челзи, а неговиот потег ги разлути навивачите. Фото: BETA/AP Photo/Tim Ireland Хазард оваа сезона не можеме да го препознаеме, Мурињо замина, а Белгијанецот продолжи лошо да игра. Се по извесно е дали ќе замине од клубот, но сигурно му падна цената после ужасната сезона. Вчера не можевме да го видиме на теренот, исвирен е кога го замени Оскар, а на полувремето го размени дресот со Ди Марија. „Не може да дочека да го облече“, коментираа навивачите на Челзи на социјалните мрежи, алаудирајќи на заинтересираноста на ПСЖ за хазард. Шансите за тој да остане во тимот се многу мали, иако навивачите би го промениле своето мислење ако заигра како некогаш, Белгијанецот е потполно демотивиран. Има 25 години, можеби ова е прилика да заработат „плавите“. Одлуката ќе биде на новиот тренер Конте, многу медиуми веруваат дека тој не трпи играчи како Хазард и дека овој играч ја нема потребната агресивност која ја бара поранешниот тренер на Јувентус. Освен ПСЖ, за Хазард ...
сите 27 | | | веќе видена

Екипата на Борусија од Дортмунд го дочекува многу ослабениот тим на Тотенхем во рамките на 1/8 финалето од Лигата на Европа. Фото: BETA/AP Photo/David Zalubowski Тотехнем е во големи проблеми пред гостувањето во првиот натпревар од 1/8 финалето од Лигата на Европа против Борусија од Дортмунд. Причина – петмина не се во состојба да му помогнат на Маурисиј Покетини. Се работи за следните играчи: Деле Али, Ерик Дајер, Дани Роуз, а покраj нив тројца, исто така се оние кои се повредени подолг период, мислиме на Вертонген и Клинтон. Деле Али е суспендиран, Роуз е повреден и веројатно ќе отсуствува месец дена од теренот, додека Дајер е поштеден од напорот бидејќи е играч кој убедливо одигра најмногу натпревари за Тотенхем оваа сезона.
сите 281 | | | веќе видена

Екипата на Милан бара напаѓачи за наредната сезона, а еден би можел да дојде од Премиер лигата. Грацијано Пеле е во центарот на нишанот на Милан, пренесоа италјанските медиуми. Иако оваа сезона не е сјаен како минатата, заинтересираноста за него не опадна, најверојатно поради падот на цената по која клубовите можат да го видат во своите редови. Италјанскиот фубдалер кој најголемиот дел од својата кариера го помина во Холандија, минатата сезона во дресот на Саутхемптон постигна дури 16 гола, додека оваа сезона застана на котата 6. Вели дека сака да го напушти Саутхемптон и дека сака да се врати во својата татковина, а како најреално решение се спомнува Милан. Веќе има 30 години, како и 18 месеци до крајот на својот договор.
сите 6 | | | веќе видена

21-годишниот играч Стефан Фундиќ постави неверојатна игра во последниот круг за Беовук 72 и е добитник на Еуробаскет.ком наградата за играч на неделата за 22 круг. Тој имаше дабл-дабл од 20 поени и 14 скока, додека неговиот тим ја победи Слога со 26 поени разлика (110:84). Беовук 72 е поставена на 7-то место во српската лига. Фундиќ држи импресивна статистика. Втор најдобар играч се издвојува Стефан Матовиќ на Слога. Во последниот натпревар тој забележа импресивни 28 поени, 7 скока и 7 асистенции. За несреќа, Слога го изгуби тој натпревар од Беовук 72. Оваа изгуба ја спушти Слога на 10то место во генералниот пласман. Матовиќ е новодојденец во СЛога и набрзо стана еден од најпознатите сигурни играчи на тимот. Третото место оди за уште еден играч на Беовук 72, односно за Јагос Матишајевиќ, кој постигна 27 поени и додаде шест асистенции. Тој беше уште еден клучен играч на Беовук 72, помагајќи им во последната победа. Во 18 игри во Србија, тој постигна 11.4 поени на игра. Други врвни играчи од минатата недела: ...
сите 166 | | | веќе видена

Синиша Михијловиќ одлучи да го напушти Милан, соопшти телевизијата Скај Италија! Фото: BETA/AP Photo/Antonio Calanni Спрема овој извор, српскиот експерт разочаран од односот на управата кон него одлучи да го напушти „Сан Сиро“ на крајот од сезоната. Михајловиќ оваа сезона често беше на удар на управата, поготово кога јавно го критикуваше претседателот Силвио Берлускони кој неодмана му постави ултиматум дека мора да победи на сите утакмици до крај доколку сака да остане на клупата. Српскиот тренер потоа донесе одлука да го напушти клубот после година дена откако согледа дека нема подршка од раководителите на клубот. Исто така италјанските медиуми денеска дополнително ги загреваат овие шекулации со наводното интересирање на Лацио за услугите на српскиот тренер. Милан и понатаму има шанса да се искачи на третото место и да се пласира во ЛШ, меѓутоа тоа нема да е лесно.
сите 40 | | | веќе видена

Дали Џејми Варди го чувствува притисокот на титулата? Ниту малку! Напаѓачот на Лестер Сити го доведе клубот на врвот во Премиер лигата оваа сезона, а тие во моментов седат на предност од пет поени, но Англискиот интернационалец покажа дека тој не ги прати резултатите на нивните ривали за титулата , и наместо тоа, игра на неговиот PlayStation ! Всушност, наместо да гледа Арсенал и Тотенхем како се лизгаат во средата – односно против Свонси и Вест Хем – Варди се занимавал со друг облик, пукање на Call of Duty. “Слушнав многу луѓе како велат дека резултатите во средата вечер биле во наша корист, но јас играв Call Of Duty на PlayStation”, рече тој. “Никој не ни даде шанса на почетокот на сезоната. “Сите велеа дека сме остатоци од сточна храна и притисокот што го имавме беше само додека не знаевме дека сме безбедни. Сега само уживаме.”
сите 20 | | | веќе видена

Федерико Мачеда верува дека приклучувањето на Сампдорија на позајмица од Манчестер Јунајтед беше “најлошата грешка” во неговата кариера. 24-годишниот напаѓач беше високо оценет кога тој се појави прво во сениорската репрезентација Јунајтед со два гола во првите две игри, но тој не беше во можност да се обезбеди топка редовно. Од тогаш италијанецот поминува периоди на позајмица во Сампдорија, КПР, Штутгарт, Донкастер Роверс и Бирмингем Сити и во екипата на Кардиф Сити, пред влезот на постојан договор. Мачеда повторно не е во можност да влезе во првиот тим редовно во Првенството и тој се чувствува дека тој почна да тоне кога тој направи трансфер во Серија А. “Сер Алекс Фергусон ми рече дека тоа не би било лошо за мене , да одам на позајмица , за да бидам подготвен за следната сезона”, изјави тој. “Не знам зошто заминав во Италија.Тоа беше огромна грешка.Требаше да останам во Англија”.
сите 10 | | | веќе видена

next