Топки

Џеси Лингард сугерираше дека Пол Погба се уште треба да игра за Манчестер Јунајтед, инсистирајќи на тоа дека тимот кој го освои Младинскиот ФА Куп во 2011 година сите очекува да направи чекор напред во клубот. 23-годишниот фудбалер се проби во првиот тим на клубот откако го забележаадека е играчсо светла иднина по неговиот успех во младите редовите на клубот – триумф кој го подели заедно Погба и Равел Морисон. Погба конечно го направи трансферот во Јувентус во 2012 година,напуштајки по неуспехот да се направи белег врз неговиот поранешен менаџер Сер Алекс Фергусон, пред да пука кон сцената во Торино. “Погба и Равел можеат и се уште да играат за Јунајтед”, изјави тој за Скај Спорт. “Тие беа масивни таленти. Равел надвор од лисиците, Погба со сила и вештина во средниот ред.
сите 18 | | | веќе видена

Тиери Анри вели дека никогаш немало подобро време за Арсенал да се соочи со Манчестер Јунајтед како што Ван Гал се соочува со листа на постојано растечки повреди. Јунајтед биле принудени да се јават на академијатана млади играчи за да се справи со кризата, со Ентони Мартиал е еден од новите играчи кој се приклучи на Вејн Руни, Бастијан Швајнштајгер и Давид де Геа во салата за третман. И, пред мечот во Премиер лигата на Олд Трафорд во недела, Легендата на Арсенал , Хенри , вели дека мажите на Арсен Венгер мора да ја искористат можноста да ја зголемат нивната амбиција за титулата по поразот од 2:0 во Лигата на Шампионите со Барселона. “Јунајтед се повредени, и физички и психички, со толку многу од играчите надвор од теренот поради повреди”, напиша тој во својата колумна за The Sun. “Не толку одамна, Јунајтед против Арсенал беше најголемиот натпревар на сезоната во Премиер лигата, првиот против вториот во трката за титулата.
сите 72 | | | веќе видена

Пробува да ја поправи штетата, но изгледа овие месеци се последни за Португалецот во Реал. Парите од трансферот би требало да бидат искористени за најголемата желба на Перез! Изгледа дека приказната на Роналдо во Мадрид се завршува после 7 години. Спрема написите на „El Confidencial“, клубот сака да го продаде и парите да ги вложат во зајакнувања на тимот, а на прво место во листата на играчи со кои би го зајакнале тимот се наоѓа Левандовски. Бејл ќе биде во центарот на проектот, што е идеа од летото, а Роналдо е нервозен бидејќи не е во прв план. Роналдо вчера рече дека Реал би бил прв доколку сите останати играчи биле на негово ниво што предизвика бура на бес кај соиграчите. Покасно проба да се „извади“ со тоа што тој наведе дека мислел на нивната физичка подготвеност, но штетате веќе беше направена. Реал со заминувањето на Роналдо, освен средства за обештетување, би заштедил многу поради огромната плата на Португалецот. Исто така, се смета дека атмосферата во соблекувалната би била многу подобра, поточно ...
сите 112 | | | веќе видена

Клубот од „Олд Трафорд“ ги впери своите нишани во еден од најталентираните германски фудбалери. „Ѓаволите“ сакаат во летниот преоден рок да го доведат еден од најталентираните напаѓачи во Европа. Во средината на нишанот се наоѓа Јоханес Егештајн, млад фудбалер од екипата на Вердер од Бремен. 17-годишниокот блеска оваа сезона во дресот на Вердер, во категоријата до 19 голови, каде на 16 утакмици постигна 22 гола. Бисерот на клубот од Бремен во сите категории на клубот вкупно има одиграно 71 меч и постигнато 69 гола. Германецот со своите сјајни партии го привлече вниманието на бројни европски клубови. Извидниците на Манчестер Јунајтед веќе некое време ја следат играта на германскиот вундеркинг, кој имаа прилика да го видат на мечот против Лајпциг.
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал Сосиедада и Малага на нивната вчерашна средба од 26-тото коло од ЛА лигата, ремизираа со резултат 1:1. После ремито со Реал Мадрид во минатото коло, Малага успеа да остани непоразена на незгодното гостување на „Аноети“. Гостите од Андалусија ја поведоа играта со голот на Коп во 56-тата минута и беа напрагот на освојување на 3 бодови, но сјајниот Агирече на само 10 минути пред крајот на натпреварот ја искористи асистенцијата на Чаби Прието и оствари погодок со кој резултатот беше 1:1. Реал Сосиедад со ова реми ја прекина серијата од четири последователни победи, додека Малага остана на сигурно место на средината од табелата. Реал Сосиедад во наредното коло ќе игра против Атлетико Мадрид, додека Малага ја дочекува Валенсија. Tablice vam donosi SofaScore – rezultati uživo
сите 219 | | | веќе видена

Поранешниот играч на Реал Мадрид, Стив MекНаман смета дека Зинедин Зидан е способен да биде успешен тренер во клубот, но смета дека тоа ќе биде “многу, многу тешко” да се узурпира Барселона во краток рок. Зидан го замени отпуштен Рафаел Бенитез како тренер во јануари и допрва треба да претрпи пораз по осум натпревари , како одговорен пред клучното дерби на неговиот тим против Атлетико Мадрид во сабота. МекНаман го поддржа поранешниот освојувач на Светското првенство да направи добро во својата нова улога, но верува комбинација на континуирано подобрување на Барселона, како и фактот дека клучниот човек на Мадрид, Кристијано Роналдо , кој напредува во години го прави успехот исклучително тежок.
сите 255 | | | веќе видена

Мајкл Керик верува дека перформансите на помладите играчи на Манчестер Јунајтед му дадоа на клубот некоја надеж по катастрофалната сезона. Јунајтед моментов е шест поени позади четвртиот на табелата и не успеа да напредува во фазата на Лигата на Шампиони, тимот борејки се со огромен куп повреди пред мечот со жестокиот ривал Арсенал. Вејн Руни, Давид де Геа, Ентони Мартиал, Антонио Валенсија, Лук Шо и Ешли Јанг се само некои од играчите кои беа повредени, додека менаџерот Луис ван Гал се надева дека ќе има некој од тие играчи во составот за судирот со Арсенал, а веројатно тој ќе мора да ја покаже младината на Манчестер на теренот. Керик, 34, ќе го води тимот од средината на теренот, но тој инсистира на тоа дека перформансите на младите се извонредни, неодамна Маркус Рашфорд постигна два гола во победата со 5:1 над Мидтјилленд,кој му дава на фановите повод за оптимизам. “Тој е обучен со нас доста оваа сезона”, изјави Керик за Рашфорд. “Сум видел многу од него. Тој е жив, тој се движи, тој е полн со ...
сите 188 | | | веќе видена

Менаџерот на Лестер Сити, Клаудио Раниери ,вели дека нема да го држи со сила Ријад Махрез да остане на стадионот King Power, ако тој сака да се пресели во елитен клуб. Махрез, кој има 25 години, е во одлична форма за изненадување во Премиер лигата оваа сезона, постигнувајќи 14 гола во 25 настапи. Неговите настапи, наводно, го привлече интересот на неколку врвни европски клубови и Раниери вели дека нема да застане на патот на секој играч кој сака да го напушти. “Сакаме да ги задржи сите наши играчи. Ние веруваме во нив”, изјави Италијанецот. “Но, ако некој играч дојде кај мене и ми вели:” бос, сакам да одам таму, бидејќи тоа е мојата амбиција “, ќе кажам: ‘Оди и уживај и со среќа. “Сакам само играчи кои се среќни да останат тука. Порано или подоцна ќе се развиеме како клуб и да станеме многу добар тим, но, се разбира, не како Барселона или Реал Мадрид.” Сепак, Раниери го предупреди Махрез дека тој мора да го задржи сегашното ниво на перформанси, ако сака да добие добар трансфер во летната сезона. “Ако сум ...
сите 14 | | | веќе видена

Арсен Венгер признава дека тој се обидува да се најде решение за неодамнешните борби на Арсенал пред голот, постигнувајќи само шест гола во последните осум натпревари. Со оглед на тоа нерешената игра со резултат 3:3 против Ливерпул во средината на јануари, Топџиите се чуваат без голови во пет од осум натпревари. Оливие Жиру не успеа да ја погоди мрежата во сите осум, а Тео Волкот и Алексис Санчез има само два гола меѓу нив. Венгер се надева дека тимот може да ја најде нивната магија за голови и да му помогнат на Санчез – кој беше најдобар стрелец на клубот во 2014-15 година. “Би сакал да имам очигледен одговор [на недостатокот на голови], тоа ми се врти во главата во моментот”, изјави Венгер во пресрет на дуелот од Премиер Лигата со Манчестер Јунајтед . “Нашите голови имаат сериозно пресушено, треба да се најде решение. “Тоа не е одредување на поединци. Ако се погледне на головите кој тој ги има постигнато, Санчез нема постигнато долго време. Јас не мислам дека тоа е особено кај него. Во последниве Игри јас ...
сите 159 | | | веќе видена

Андреа Пирло многу пластично ја објасни личноста кој ја извршува должноста на нов тренер на „плавите“. Антонио Конте е во центарот на вниманието на англиските медиуми, практично се договори со Челзи, а Андреа Пирло послужи како извор на информации. „Ќе видите, се работи за луд гениј. Има две жени, Елизабета и фудбалот, цела среќа па Елизабета го разбира така да таа ќе има доста слободно време за разгледување на Лондон, бидејќи Антонио воглавно мисли за фудбалот.“, објасни Пирло. Тој во автобиографијата детално опиша како бесниот Конте шутира шишиња и беснее врз играчите, и како искусно го посоветувал Буфон да седне во мртов агол на соблекувалната со цел да не биде мета на тренерот. „Тој се соживува во фудбалот, го обожавам, тој е секако тренер спрема кого имам најголемо почитување. Секогаш свои зад своите одлуки, секогаш тимот е на прво место, ако во Челзи некој мисли да му се меша во работата, тоа нема да биде можно.“, додаде генијалниот плејмејкер. „Конте може да се разбуди сред ноќ со идеја која одма мора ...
сите 21 | | | веќе видена

Јирген Клоп многу го цени противникот во финалето на Англискиот куп кој се игра на стадионот Вембли во недела од 17:00. Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп рече дека неговата екипа може да ја победи екипата на Мачестер Сити, тим за кој рече дека е најдобар во Премиер лигата. „Можеби по играчите Манчестер Сити е најдобар тим во Премиер лигата. Имаме добри шанси да направиме повеќе проблеми отколку што тие можат да замислат во овој момент“, рече Клоп, а пренесе BBC. Ливерпул својот последен трофеј го освои во 2012 година кога го освои купот. „Црвените“ може да ги охрабри и резултатот од ноември кога во првенството го победија Сити со 4:1 во Манчестер. „Можеби Премиер лигата ќе ја освои некој друг тим, но Манчестер Сити е многу квалитетен, но сепак не е непобедлив.“, рече 48-годишниот тренер.
сите 72 | | | веќе видена

Пеп сигурно има повеќе „адути“ во џебот на сјајниот фудбалер. Илкај Гундоган без сомневање ќе биде едена од звездите во прелазниот рок. Во јануари Дормунд ја одби понудата на Јувентус од 30 милиони евра за сјајниот играч, Италјаниците и понатаму веруваат дека тој е вистинскиот наследнит на Пирл, но се проценува дека тешко ќе ја издржи трката со богатите англиски клубови. Медиумите веруваат дека Гундоган е најблиску до Сити. Гвардиола го сакаше во Бајерн, кој тешко ќе стигне до Паул Погба, па конците на играта сака да му ги довери токму на овој фудбалер. Тоа ќе го разочара Јирген Клоп, човекот под кој Гундоган процвета. Менаџерот на Ливерпул веќе разговараше со Гундоган за интересот кон него од страна на Ливерпул кој е спремен е да му плати повеќе на Дортмунд со што би се можела да се заврши трката за 25-годишниот фудбалер.
сите 38 | | | веќе видена

Поранешниот репрезентативец Азура ја одби понудата од кинескиот Шенжен. Легендарниот Италјански фудбалер после периодот кој го помина на „егзотични дестинации“, каде како тренер го предводеше Ал Наср од Саудиска Арабија и кинескиот Гванжу се враќа дома. Сепак, носталгијата превлада кај Италјанецот кој одлучи да се врати на Апенинскиот полуостров. Канаваро после 4 месеци на клупата на Ал Наср е сменет и беше без работа. Неговиот престој на „работното биро“ не траеше кратко бидејќи одма доби понуда од кинескиот Шенжен да го превземе „кормилото“ на тој клуб. Канаваро се заблагодари на повикот на клубот од далечниот исток од желба да се врати дома. Сеуште не е познато дали во Италија ќе бара нова работа како тренер или ќе извршува друга функција.
сите 2 | | | веќе видена

Кој фудбалер на „Тобџиите“ остави најдлабока трага во ПЛ според вас? Клубот од северен Лондон во своите редови од основувањето на Премиер лигата има неколку вон-сериски фудбалери. Најдобар доказ за тоа е дека се наоѓаат на листата од 10 најдобри фудбалери на тој клуб не се најдоа имињата на Робин Ван Персиј, Фабрегас, Туре, Санчез, Симан и многу други. После одлуката на Пирес да се пензионира, англискиот портал Squawka одлучи да направи избор за најдобар фудбалер на „тобџиите“ во историјата на Премиер лигата. Моментално најмногу гласови има легендарниот напаѓач на англискиот гигант, Тиери Енри, кој е најдобар голгетер на клубот во историјата на овој натпревар. 2. Денис Бергкамп – фудбалер кој со своите генијални потези ги одушевуваше навивачите на „Хајбери“. Холанѓанецот во танден со Енри ја водеше екипата на Арсен Венгер до шампионската титула. 3. Патрик Вијера – фудбалер кој подеднакво добро ги извршуваше улогите и во одбрана и во напад. Неговото влијание на екипата најдобро го покажува податокот дека нему ...
сите 6 | | | веќе видена

ФИФА го усвои пакетот на реформи на вонредниот конгрес во Цирих. Тие вклучуваат реформи на платите и ограничување на четиригодишниот мандат на претседателот. ФИФА како светското управно тело на фудбалот се обидува да се опорави од кризата и скандалите, вклучувајќи ја и корупцијата. Нов совет ќе го замени сегашниот Извршниот комитет, на кој има женски претставник од секоја конфедерација. ФИФА исто така ќе го избере новиот претседател, да го замени Сеп Блатер, кој ја држи позицијата уште од 1998 година. Петте кандидати се Шеик Салман бин Ебрахим Ал Калифа, Џани Инфантино, принцот Али бин Ал Хусеин, Токио Сексвел и Жером Шампањ. Изборниот процес се очекува да започне во 12:00 часот, но најверојатно ќе бидат потребни неколку круга гласање за да се дознае новиот претседател. Новите реформи вклучуваат: Реформи на платите Претседателите ограничени на три термини од четири години Поделба на политички и менаџерски функции Нов ФИФА совет Промоција на жените во фудбалот Загарантирање на човечките права
сите 122 | | | веќе видена

Маркус Рашфорд заслепи во дебито за Манчестер Јунајтед и успеа да го надмине 51-годишниот рекордот на Џорџ Бест во процесот. 18-годишниот фудбалер постигна два гола како Јунајтед недвосмислено ги поништи нивните срамни порази во Данска за да прегази со победа од 5-1 над екипата на Мидтиланд на Олд Трафорд за да обезбеди место во Лига Европа, во последните 16 екипи. Првиот гол на Рашфорд дојде низ некои остри движења во внатрешноста на шеснаесетникот , а неговите вештини за позиционирање блескаа за вториот гол како тој го претвори кросот на Гиљермо Варела од непосредна близина во гол.
сите 155 | | | веќе видена

Играч од средниот ред на Јувентус, Клаудио Маркизио не претрпел кинење на левиот квадрицепс, но ќе се врати во акција за следната недела. Маркизио беше заменет на полувремето во Јуве 2-2 против Баерн Минхен во Лигата на Шампионите во вторникот, од каде што шампионите на Серија А се борат да ја намалат разликата од два гола во негово отсуство. Додека Јуве потврди 30-годишниот фудбалер не доживеа кинење, Маркизио е на еднонеделното отсуство и, најверојатно, ќе го пропушти судирот со Интер во Серија А и Купот на Италија. “Утрово Клаудио Маркизио беше подложен на медицински испитувања кои ја отфрлија секоја мускулна повреда”. “Кај него сепак се појави преоптоварен муску во средниот дел на левата бутина. Тој се очекува да направи целосно опоравување во текот на следните седум дена.” -стои во изјавата од тимот.
сите 13 | | | веќе видена

Летото не е толку далеку, а има луѓе во Ливерпул кои веќе на големо размислуваат за нови зајакнувања. Првото зајакнување на Ливерпул на лето ќе биде Марко Грујиќ, а за останатите останува да се види. Легендата на Ливерпул, Алан Хансен им рече на управниот одбор на Ливерпул дека мора да купува играчи во наредниот преоден рок и дека на тоа мора да потроши 200 милиони фунти. „Овие играчи нема да ја освојат лигата, мора да се доведат големи појачувања во екипата.“, рече Хансен. „Можда ќе кажете дека ќе бидат доволни 100 милиони фунти, но колку квалитетни играчи може да донесете во тимот со таа сума? Попрво би рекол дека им треба околу 200 милиони“, додаде тој. Клоп наводно е заинтересиран за Марк Марин, Германец со српско потекло, а исто така повторно се зборува за Алекс Тешеири кој би можел да е на позајмување во Ливерпул. „Да, зборував со Алекс пред да замине во Кина. Беше во мали преговори со Ливерпул, но одлучи да земина во Кина.“, рече Хансен.
сите 2 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ му го предедае ¼ финалниот меч на Фелисијано Лопез. Српскиот тенисер го заврши своето учество на турнирот во Дубаи после само еден одигран сет во ¼ финалниот дуел со Лопез. Шестиот носач на турнирот во Дубаи почна со 2:0 во гемови, а кога Србинот се запиша на семафорот следеше пауза кога Шоковиќ побара медицински тајм-аут. Одма беше евидентирано дека најдобриот тенисер на светот има проблеми со видот поради леќите. По завршувањето на првиот сет со резултат 6:3, после 4 години Новак Ѓоковиќ го предаде мечот. Последен пат кога Ѓоковиќ предаде меч беше пред 4 години во Париз, каде играше против Цонга, поради повреда на рамото. Поради откажувањето, Новак Ѓоковиќ остана без 210 АТП бодови, но тоа нема да влијае врз неговата позиција на светската ранг листа, но останува прашањето дали првиот рекет на светот ќе биде спремен за дуелот од Дејсвис Купот. Да напоменеме, овој крај на мечот се прекина низата од 14 остварени победи во 2016 година, односно 17 поврзани триумфа ако ...
сите 51 | | | веќе видена

Стефан Савиќ веројатно ќе го пропушти дербито на Атлетико Мадрид и Реал овој викенд поради повреда на листот. Дефанзивецот ги одигра сите 90 минути од страна на Диего Симеоне во средата во мечот во Лигата на Шампионите со ПСВ на Филипс Стадион. Но во изјавата на веб-страницата на Атлетико во четвртокот потврди дека Црногорскиот интернационалец се здоби со повреда на листот од втор степен , оставајќи го во сомневање за мечот во сабота на Сантијаго Бернабеу. “Утрото на 25 февруари [Савиќ] се наоѓаше во клиниката Fremap за тестови, кои заедно со лекарскиот преглед укажуваат на повреда од втор степен на десната нога”, се вели во соопштението.
сите 196 | | | веќе видена

next