Топки

Екипата на Инзаги го победи Реал Мадрид со резултат од 4:2 на пријателскиот натпревар кој е одигран во Дубаи. Во првото полувреме двете екипи излегоа во најјаки состави, а екипата на Инзаги почна многу добро во директниот дуел со човекот кој долго време го тренираше Карло Анчелоти. Лошата реакција на одбраната на Реал ја искористи Жереми Менез и лесно го совлада голманот на Реал за 1:0. Седум минути подоцна Ел Шарави покажа класа, одлично се намести на шут од работ на шеснаесеттикот и “опали” по топката, Навас не можеше ништо – 2:0. Кристијано Роналдо успеа да ја намали предноста при удар со десната нога така што ја искористи лошата поставеност на Диего Лопез. Во второто полувреме кога тренерите ги заменија скоро сите играчи видовме уште еден гол на Ел Шарави кој зголеми на 3:1, а Пацини на 4:1 во 78 минута. Реал до крајот намали на 4:2 со голот на Бензема од пенал.
сите 29 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо е најдобар играч на светот за 2014. година… Португалскиот велемајстор синоѓа во Дубаи ја освои наградата Globe Soccer Awards за најдобар фудбалер на светот за 2014. година. “ Сакам да им се заблагодарам на сите во Реал Мадрид. Фантастична сезона позади нас. Најдобар тим сме на светот, а во оваа година особено значајна беше 10. титула на ЛШ. Задоволство е да се добие оваа нагрда. Горд сум “, рече Роналдо. Сепак, за Роналдо допрва следува борба за награда. ФИФА на 12. јануари ќе го именува добитникот на Златната топка за најдобар фудаблер, а Португалецот е најголем фаворит за таа награда. Покрај него во конкуренција се Лео Меси и Мануел Ноер.
сите 28 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго и Хјустон, Џими Батлер и Џејмс Харден се прогласени за играчи на неделата во НБА лига. Најдобар играч на источната конференција за изминатата недела е кошаркарот на Чикаго Булс, Џими Батлер. Батлер зад себе има фантастична недела. Ги водеше Булс до четири победи во низа и тоа со просек од 23 поени и седум скокови по натпревар. Во западната конференција игрча на неделата е Џејмс Харден од Хјустон. Харден три натпревари уфрлаше речиси по 35 поени по натпревар со истотака фантастични седум асистенции.
сите 120 | | | веќе видена

Првата ѕвезда на Кливлент, ЛеБрон Џејмс, одбил да му ја додаде топката на соиграчот Дион Валтерс во натпреварот со Орландо. Иако бил потполно сам, Валтерс не добил топка од Џејмс. Таканаречениот Крал одлучил да одработи се сам, а Валтерс не можел ништо во овој случај. Неверојатно…
| | веќе видена

Барселона во кошаркарското Ел Класико беше подобра од Реал Мадрид, а овој двобој понуди навистина фантастична кошарка. Врвни потези, атрактивни забивања, го одбележаа овој натпревар, а се успеа да се стави во 56 секунди на едно видео. Одличниот натпревар и одличните потези…
сите 36 | | | веќе видена

Во бројните годишни избори и прогласувања на најдобрите, овие денови се одржува можеби и најубавиот – избор на светски топ модел. Овој избор се врши на сајтот toplistoftheworld.com, каде сите заинтересирани можат да гласаат за една од, по нивно мислење најубава девојка – топ модел на светот. Тоа што на стартот привлекува внимание е податокот дека моментално најмногу гласови има Адријана Лима, поранешната сопруга на српскиот кошаркар, Марко Јариќ, со нешто повеќе од 11% гласови. Освен Лима, во Топ 5 е пласирана уште една лепотица која во текот на годините често се појавуваше на спортските страници, па и на нашите. Во прашање е девојката на најдобриот фудбалер на светот Кристијано Роналдо, преубавата Русинка Ирина Шејк. Таа моментално го зазема четвртото место, со околу 8.5% гласови. Ова се фотографиите со кои се претставија, а ако сакате да гласате, тоа можете да го направите овде .
сите 3 | | | веќе видена

Херардо Мартино во едно интервју за аргентинските медиуми истакна дека ништо не и пружи на Барселона. Селектор на репрезентацијата на Аргентина од скоро е Херардо Мартино, минатогодишниот тренер на Барселона. Овој каталонски клуб не освои ниту еден трофеј минатата година што претставува голем неуспех за екипата, па Мартино работа мораше да побара на некое друго место. Во едно интервју за медиумите во Аргентина рече дека ништо не и пружи на Барселона. “ Никаков ‘жиг’ не оставив во Барселона. Отидов во тимот кој секогаш победува, а не освоив ниту еден трофеј таму. Се што научив таму е да бидам помеѓу звезди. Направив неколку големи грешки. “, призна овој стручњак.
сите 6 | | | веќе видена

Погледнете што направи Стерлинг, го удри Фернандез пред помошниот судија, а не доби црвен картон. Црвен картон можеби можеше да добие и Фернандез кој го испровоцира. Ливерпул на овој натпревар против Свонси славеше со 4:1.
сите 2 | | | веќе видена

Машката ракометна репрезентација на Македонија на вториот “тест” беше многу поубедлива против екипата на Изреал и славеше со 42-32. Најефикасен беше Лазаров со постигнати 8 погодоци, после него Дејан Манасков со 7 погодоци, Златко Мојсовски беше стрелец на четири гола, а по три постигнаа Наумче Мојсовски, Прибак, Неднановски, Гоце Георгиевски и Ојлески. Предноста која ја стекнаа во првиот дел ја одржаа и до самиот крај. Ова беше еден подготвителен натпревар во кој нашите ракометари беа одлични.
сите 45 | | | веќе видена

Тотенхем го следи играчот на ПСЖ, Адриен Рабиот , а исто така се заинтересирани за напаѓачот на Невел, Езекиел Понсе. Тарабт одби неколку понуди, и ја чека својата шанса да заигра повторно во Милан. Арсенал е заинтересиран за услугите на дефанзивецот на Вест Хем, Винстон Рид , и е подготвен да понуди 4 милиони футни за централниот одбранбен играч. Матија Настасиќ е огромна желба на Манчини и Инзаги. Каде ќе заврши Србинот? Дејвид Мојс го посакува играчот од средниот ред на Ливерпул, Емре Чан . После Черчи, во Милан пристигнуваат Иљараменди и Тарабт ? Хари Реднап сака да го врати својот стар другар, Јакубу , кој моментално игра за катарскиот клуб Ал Рајан. Алекс Сонг сакал да се врати во Арсенал летоска, но тие не биле расположени за преговори. Ѕвездата на Удинезе, Луис Муриел е на радарот на Ливерпул и Тотенхем. Болтон ќе се обиде на лето да го доведе Крис Комонс од Селтик. Рома во трка за Џексон Мартинез . Асмир Беговиќ заминува на Апенините. Рома и Јуве главни конкуренти за негов потпис. Челси ја доби ...
сите 2 | | | веќе видена

Невидени сцени ни доаѓаат од кошаркарските паркети во Србија. Натпреварот помеѓу ОКК Јуниор и КК Бор, кој се играл во Ниш, бил прекинат во втората четвртина откако кошаркарите на Бор физички го нападнале судијата. Откако досудил лична грешка и после шестоки протести, судијата доделил техничка грешка заради приговор. Потоа следел и брутален напад на судијата. Добил неколку удари, по што натпреварот бил прекинат.
сите 13 | | | веќе видена

Герет Бејл со Реал Мадрид имаше успешна година која е при крај. Бејл во Реал стигна од Тотенхем во 2013.година и со Кралевите веднаш освои неколку наслови, меѓу кои и Лигата на шампионите. Сега се почесто се пишува за негово напуштање на Реал и трансфер во Манчестер Јунајтед, но и понатаму тоа се само гласини, а погледнете ги 10 најубави голови на велшкиот репрезентативец во 2014.година.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската ракометна селекција во првиот припремен натпревар го совлада Израел со 39:37. Израелците пружија повеќе од добар отпот, па натпреварот беше до крајот отворен. После првото полувреме Македонија водеше со 20:18, во продолжение имавме максимални 27:21, но Израелците издржаа до крај. Последниот напад на натпреварот го имаа нашите ракометари при резултат 38:37, голот за победа го постигна Олјески. Од десното крило посебно расположени беа, Ѓоргиевски со седум голови, Мојсовски четири. Дури 15 играчи се запишаа во листата на стрелците. Еден гол додаде и голманот Петар Ангелов. Со Ѓоргиевски треба да се спомене и искусниот Вугринец со четири, додека Ристовски запиша пет одбрани, Митревски четири. Обрван им даде шанса на сите играчи, во постава не беше само Ацо Јоновски.
сите 71 | | | веќе видена

Ван Гал даде интересна изјава пред почетокот на натпреварот со Тотенхем. “ Ова е прв пат да почнувам натпревар со истите први единаесет како и претходното коло. Не можам да верувам, но така е. Не сакам да ја пропуштам шансата со своите момци да стигнам до победа. “, рече Холандскиот стручњак. Фудбалерите на Манчестер Јунајтед пружија величенствена партија во минатото коло против Њукасл (3:1), а Ван Гал овој пат се одлучи да се придржува на тоа: Тимот кому му оди, не треба да се менува.
сите 2 | | | веќе видена

Италијанскиот калчолигаш Џенова е заинтересиран за Горан Пандев, кој во моментов не е во првиот тим на Галатасарај. Џенова по заминувањето на Чилеанецот Маурисио во Аталанта остана без напаѓач, а главна цел на челниците на клубот е Горан Пандев. Според италијанските медиуми, можно е нашиот поранешен репрезентативец да се пресели во Џенова како позајмен фудбалер. Пандев летово од Наполи се пресели во Галатасарај, но за турскиот гигант одигра само два натпревари во првенството.
сите 39 | | | веќе видена

После еден од корнерите пред самиот крај на натпреварот, Вејн Руни го фати Хари Кејн после што напаѓачот на Тотенхем падна во шеснаесеттикот. Манчестер Јунајтед не успеа да победи на гостување на “Вајт Харт Лејн”, иако во првиот дел на играта направи доста шанси. Пред крајот на натпреварот Тотенхем беше подобар тим, малку фалеше и да победи, а судијата слободно можеше да досуди пенал за екипата на Маурисио Почетино. Погледнете ја таа ситуација.
сите 4 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на светот Кристијано Роналдо решил божиќните и новогодишните празници да ги помине во Дубаи во друштво на својата девојка Ирина и синот Кристијано Јуниор. Португалецот Кристијано Роналдо ги “извисил” мајката и сестрата и одлучил божиќните и новогодишни празници да ги помине во Дубаи со својата девојка Ирина и синот Кристијано Роналдо Јуниор. Не знаеме дали заради тоа ќе сноси последици кога ќе се врати во родителскиот дом, но извесно е дека КР7 ужива во своето слободно време. Фотографиите кои од Божиќ ги постави на својот Твитер профил говорат дека не се кае што побегнал во топлите крави и дека не размислува премногу за обврските кои следат. Навивачите на Реал сигурно нема да му замерат што себе си дал одмор после напорната 2014.година во која даде голем допринос за освојување на трофеите во Купот на Кралевите, УЕФА Суперкупот, Лигата на шампионите и на ФИФА Светското првенство за клубови.
сите 6 | | | веќе видена

next