Топки

Кандидат е за неколку клупи, но изгледа дека ја донесе својата одлука, ќе го гледаме во Серијата А наредната сезона! Судејќи по се, Синиша Михајловиќ на крајот од сезоната ќе биде промовиран во тренер на Торино. Причина за сите шекулации е тоа што Михајловиќ ја посети Сампдорија, но тоа беше само посета кај старите пријатели. Изборот падна на Торино, во своите редови примија човек кој многу го ценат, во прашање е Жанпјеро Вентура, човекот кој 5 години седеша на клупата на „Биковите“. Вентура уште пред неколку недели напомена дека после 5 години се менуваат играчите или тренерот, клубот одлучи да го задржи сегашниот тим, а Михајловиќ би требало да ја наследи екипата која има солиден квалитет, но оваа сезона не успеа да влезе во битката за ЕЛ поради лошиот почеток. Останува да видиме што ќе се случи со главните звезди на клубот. Михајловиќ би можел да работи на долги стази, притисокот не е толку голем како во милан, па ова е одлична понуда за него. Сезоната завршува овој викенд, Вентура ќе се натпреварува ...
сите 4 | | | веќе видена

Тоа што би можело да се случи ова лето во потполност ќе го промени изгледот на трансфер пазарот?! Се зборуваше веќе неколку недели, но сега е јасно, клубот е под истрага. Се работи за потполно истата работа поради која се казнети Барселона, Реал и Атлетико Мадрид. Во прашање е Мајлс Бирман, кој има 17 години, стигна во Сити од Флоријана од својот остров. Официјално тој се приклучи во клубот на своја 15 годишна возраст, но постои сомнеж дека тоа тој го направил уште во 2013. година кога немал ни 13 години. Тоа значи директно кршење на член 19 на ФИФА за ангажирање на малолетни играчи. Изгледа дека Флорентино Перез беше во право кога рече дека има доверливи информации дека иста казна како неговиот клуб ги чека и некои членови на Премиер Лигата. Меѓутоа, секогаш постои начин, ако Манчестер Сити биде казнет, може да приложи жалба, да ја одложи суспензијата и на тој начин да добие шанса да се зајакне практично за неколку преодни рокови, како што тоа го направи Барселона. Кој е мета на „Граѓаните“? Пред сите ...
сите 36 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласира во третото кола на Мастерс во Рим , но до победа успеа да стигне со многу потешкотии. Стефан Робер добро се потруди. Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓковиќ обезбеди пласман во осмина финале на Мастерс во Рим бидејќи во второто коло го совлада Французинот Стефан Робер со резултат од 2:0 (7:5 , 7:5) после еден час и 26 минути игра. Многу потешко отколку што се очекувапе Србинот успеа да стигне до осмина финалето, конечниот резултат само малку отсликува колку проблеми имаше Новак во првиот меч на турнирот. Французинот вчера го одигра најдобриот меч во неговата кариера бидејќи во двата сета доволно го намачи светскиот првак кој беше надвор од ритам посебно во првиот сет. Прва брејк шанса на овој меч имаше Стефан Робер во третиот гем од првиот сет, но Новак Ѓоковиќ го одбрани сервисот за да во 12-от гем стигне до својата прва брејк шанса, потоа и водство во сетови. Нареден противник на Ѓоковиќ во Мастерс во Рим ќе биде Томас Белучи.
сите 244 | | | веќе видена

Типично „Венгеровски“, напаѓачот го пронајде во втората Француска лига! Екипата на Арсенал има цел да доведе неколку зајакнувања за наредната сезона, дефанзивци, напаѓач и стопер се најголемите мети, а веќе се работи на доаѓањето на Гранит Џака. Напаѓачот можеби е клучната работа, кога најмногу се очекуваше од Жиру, тој потфрли, исто како Тео Валкот, додека Велбек веше повреден поголем дел од сезоната, па тешко е да се зборува за неговата игра. Навивачите се надеваат на големо име во самата шпица, но сега за сега, ни трага, ни глас. Дел од нив се згрозуваат кога ќе се спомене напаѓач од пониска класа кој има голем потенцијал и кој се доведува во врска со „Топчиите“. Таков е и Серу Гираси, фудбалер кој оваа сезона играше во втората Француска лига во Оксер. Тамо беше на позајмување од „Lille OSC“, постигна 8 голови на 15 утакмици. Наводно Венгер е заинтересиран да го доведе ова лето.
сите 3 | | | веќе видена

Швајцарецот Роџер Федерер се пласира во осмина финале на Мастерс турнирот во Рим, бидејќи вчера во второто коло издвои победа над Александар Зверев од Германија во два сета 6:3 и 7:5. Роџер Федерер на нивниот прв дуел до победа успеа да стигне после 1 час и 27 минути игра. Зверев му зададе тежок отпор на 34-годишниот швајцарец, но Федерер во двата сете во клучните моменти успеа да дојде до брејк. Во првиот сет Федерер на својот противник успеа да му одземе сервис во шестиот гем, додека вториот сет беше нешто повозбудлив. Швајцарецот на почетокот од вториот сет направи брејк и поведе со 2:1 но 19 годишниот Зверев веднаш возврати со иста мера. Федерер при резултат од 5:5 дојде до третиот брејк на мечот, а втор во овој сет, потоа со сигурен гем се избори за пласман во осмина финалето на турнирот во Рим. Во осмина финале тој ќе се сретне со Доминик Тимо од Австрија кој го победи Португалецот Жоа Соусу во два сета 6:3 , 6:2.
сите 216 | | | веќе видена

Тренерот на фудбалерите на Свонси, Франческо Гвиндолин денеска го продолжи својот договор со клубот на уште две години, бидејќи успеа да избори опстанок во Премиер лигата. Гвидолин на клупата на Свонси го замени Гери Монк, кој уште во почетокот на декември минатата година доби отказ поради серија од лоши резултати. Свонси беше во зоната на испаѓање кога 60-годишниот Италјански тренер ја превзеде екипата. Сопственикот на Свонси, Хју Џенкин рече дека Гвидолин „во потполност ја заслужил шансата да продолжи со својата работа“. Свонси на коло пред крајот на Англиското првенство го завзема 11. место со 46 бодови, а за викендот ќе го дочека Манчестер Сити.
сите 49 | | | веќе видена

Италјанските медиуми почнаа со шпекулациите, дали Синиша Миhајловиќ потворно би можел да ја превземе Сампдорија? Виченцо Монтела е на клупата на Сампдорија, може да се каже дека има сигурно место, но постои можност да замине ова лето доколку добие подобра понуда. Фото: Twitter: @DiMarzio Од драга страна, Синиша Михајловиќ, некогашниот тренер на овој тим, денеска е виден во просториите на овој клуб, изгледа дека имал состанок со Карло Ости, спортискиот директор на Сампдорија. Тој денес е сликан како го напушта спортскиот центар во Џенова. Покрај Сампдорија, се зборува дека Михајловиќ ќе го превземе Лацио, како и дека е во преговори со Торино. Сепак, сеуште нема никакви показатели каде би можел да ја продолжи својата кариера.
сите 5 | | | веќе видена

Гранада би можела добро да помине доколку избори барем нерешен резултат против екипата на Барселона. Во трката за титулата останаа само Реал Мадрид и Барселона. Многу повеќе работи зависат од Барселона, екипата на Луис Енрике во последното коло гостува кај Гранада и доколку издвои победа ќе постане нов шампион на државата. Во спротивното сценарио, Реал Мадрид со победата над Ла Коруња ќе дојде до титулата. Токму поради фактот дека Гранада би можела да и ги „откине“ бодовите на Барселона, се зборува дека Реал Мадрид ќе им понуди одредена сума на пари на домаќините. Спрема сегашните правила, тоа не е легално, но Хрватскиот голман Иван Келава наведе дека Реал Мадрид можеби ќе ги „субвенционира“ играчите на Гранада. „ Можеби и Реал Мадрид ќе ни понуди бонус за да ја стопреме Барселона“, рече тој.
сите 113 | | | веќе видена

Само два дена после големата борба во финалето на турнирот во Мадрид и триумфот на Ѓоковиќ, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј веќе се спремаат за првите настапи на тунирот во Рим. Нема одмор за најдобрите тенисери во светот пред Ролан Гарош. Жесток ритам на турнирот на земја продолжува оваа недела во Рим, каде ќе настапат и финалистите на турнирот во Рим Новак Ѓокович и Енди Мареј. Тие денеска тренираа на „Форо Италику“ во присувство на навивачи, а најголемо внимание привлече нивната срдечна средба, прва после финалето во Мадрид пред два дена. Во прилог погледнете како изгледа првата средба после финалето во Мадрид. . @DjokerNole and @andy_murray meet at #ibi16 ! Two role model Champions! #tennis #ATP #Djokovic #Murray pic.twitter.com/2isauF92PF — Internazionali Bnl (@InteBNLdItalia) May 10, 2016
сите 222 | | | веќе видена

Натпреварот помеѓу Венус Вилијамс и Коко Вандевег накратко прекинат поради тоа што едно од момчињата кои ги собираат топчињата се онесвести. Секако, веднаш му е пружена помош, се освести, но е надвор од теренот. Во прилог може да го видите тој момент кој ги вознемири сите присутни, но кога е во прашање резултатоt на мечот Венус Вилијамс прослави со 2:0 , по сетови 6:4 и 6:3.
сите 6 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Јанко Типсаревиќ не успеа да се пласира во второто коло на турнирот во Германија После Виктор Троицки , кој на почетокот на турнирот во Рим беше поразен во дуелот со Јапонецот Нишикори, ни Јанко Типсаревиќ не помина подобро во Германија. Искусниот српски тенисер во првото коло на овој турнир за противник го имаше аргентинецот Карлос Берлок , и после 2 часа борба Типсаревиќ е поразен со 2:0, по сетови 7:5 и 6:3. Да се потсетиме дека Јанко неодамна се врати на тениските турнири после седуммесечна пауза поради повреда и сеуште се враќа во форма. Секој натпревар, без разлика на резултатот е битен за него, со тек на време ќе има и победи, не се сомневаме во тоа. Исто така оваа денешна низа на порази на српските тенисери ја продолжи Пеџа Крстин кој е поразен на стартот на турнирот во Бордо од французинот Жонатан Ејсерика, со резултат 2:0 по сетови 7:6 и 7:5
сите 208 | | | веќе видена

По примерот на фајналфорот на Евролигата и Кралскиот Куп планира таков формат на натпреварување. Спрема наводите на Шпанските медиуми, Кралскиот Куп од следната сезона би можел да се игра слично како ФА купот. Четирите најдобри екипи би играле на еден стадион би ги играле полуфиналните утакмици како и финалето. До сега Шпанците играа по две меча во Кралскиот Куп, од 1/16 до ½ финалето, само што финалето беше еден меч. За разлика од Англискиот ФА куп кој се игра на „Вембли“, но во различни недели, Кралскиот Куп би бил идентичен како фајналфорот на Евро лигата, четирите најдобри екипи од четврток до недела би ги одиграле сите три утакмици – две ½ финалиња и финале, на еден стадион, во еден град. Да ве потсетиме, оваа година титуалта на Кралскиот Куп ја брани Барселона, која во финалето на 22. мај ќе се сретна со Севиља.
сите 5 | | | веќе видена

Српската тенисерка Јелена Јанковиќ елиминирана на самиот почеток на турнирот во Рим од страна на Канаѓанката Ежени Бушар Серија од брејкови е видена на мечот во првото коло помеѓу Јелена Јанковиќ и Ежени Бушар сето тоа во корист на Канаѓанката која со резултат од 2:1 (6:4, 2:6, 6:3) ја елиминира Србинката дури во првото коло на турнирот во Рим. Скоро два часа траеше дуелот помеѓу Јелена Јанковиќ и Ежени Бушар каде се видени дури 14 брејкови. Овој дуел е четврти помеѓу нив, Ежени Бушар успеа по втор пат да издвои победа над Јанковиќ сега се нерешено 2:2. Во следното коло канаѓанката ќе се сретне со германката Анѓелика Кербер.
сите 185 | | | веќе видена

Ана Ивановиќ, 13. Носачот на турнирот во Рим, славеше во првото коло против Анастасија Павличенко со резултат 6:4 и 6:4. Ана успеа да дојде до втората рунда во Рим бидејќи вчера во последниот меч славеше со 2 : 0 (6:4 и 6:4) против Анастасија Павличенко. Првиот сет беше многу неизвесен, двете тенисерки успеваа пополека да си земаат брејкови една на друга, тоа се случи дури 5 пати во овој дел од мечот. Ана успеа да ја престигне Павличенко при резултат 4:3 за Павличенко, 27-мата тенисерка во светов,исто успеа да ги освои наредните два гема за водство од 1:0 во сетови. Одлично функционираше бекендот во последните два гема од првиот сет,Ана сосема заслужено поведе. Вториот сет исто така неизвесен, поведе Русинката со 2:1 со брејк, Ана ја стигна многу брзо, а после тоа направи уште еден брејк и при резултат од 5 : 3 сервираше за победа. Сепак не успеа, Павличенко направи брејк, но во наредниот гем русинката не издржа,Ана ја искористи втората меч топка и славеше со 2:0. Во следното коло Ана игра со победникот ...
сите 171 | | | веќе видена

Легендарниот Бразилски фудбалер Пеле денес изјави дека стравува дека некогашниот светски шампион го изгуби својот пат и додаде дека поединечни јужно-амерички репрезентации сега играат подобар фудбал од Бразил. Бразил во ½ финалето на Светското превенство во 2014. година изгуби од Германија со убедливи 7:1, за потоа да испадне во ¼ финалето на Купот на Америка од екипата на Парагвај. „ Тажен сум кога зборувам за тоа. Плачев додека ја гледав таа утакмицата (против Германија) и тоа не само поради резултатот. Плачев бидејќи не знам што се случи со фудбалот на Бразил“, рече Пеле за ESPN. „ Можеби ова лето на Олимписките игри и на Купот на Маерика можеме да го подсетиме светот како Бразил игра, но тоа нема да е лесно. Се плашам дека изгубивме овој пат. Јужно-америчките земји како Аргентина, Чиле и Еквадор сега играат подобар фудбал од Бразил“, додаде тој.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Италија, Карло Тавекио реденс рече дека во иднина би сакал да го види тренерот на Лестер – Клаудио Ранијери како го предводи Италјанскиот национален тим до титулата првак на светот. „ Зборувам на апстрактен начин, не за следното Светско првенство. Клаудио е млад и има време за него. Во својата втора спортска татковина има уште многу да постигне и мислам дека сега не би било коректно да му го одземеме тоа.“, рече Тавекио на денешното доделување на наградата за најдобар Италјански тренер во сезоната која му припадна на Ранијери. Во долгата тренерска кариера 64-годишниот Ранијери до титулата првак на Англија со Лестер немаше големи и значајни трофеи. Неодамна тој изјави дека наредната сезона има намера да остане во Лестер со кој ќе се натпреварува во Лигата на шампионите. „ Од сите трофеи што Италјанците ги имаат освоени, достигнувањето на Клаудио е недостижно“, рече Тавекио. Селекторот на Италјанската репрезентација Антонио Конте ќе ја напушти таа функција по завршувањето ...
сите 56 | | | веќе видена

Ѓоковиќ после победата на турнирот во Мадрид има 16550 бодови, дури 9025 повеќе од федерер, кој се наоѓа на второто место над Мареј, бидејќи британецот загуби бодови затоа што не ја одбрани ланската титулата на турнирот во Мадрид. Во првите 10 без промени. Вториот српски тенисер Виктор Троицки останува на 24-тата позиција. Душан Лајовиќ ја задржува 70-тата позиција додека Филип Крајиновиќ влезе во 100-те најдобри. Крајиновиќ има напредок дури од 16 места и се наоѓа на 98-то место на АТП листата. АТП листа: 1. Новак Ѓоковиќ (Србија) 16.550 бода 2. Роџер Федерер (Швајцарија) 7.525 3. Енди Мареј (Велика Британија) 7.525 4. Стан Вавринка (Швајцарија) 6.380 5. Рафаел Надал(Шпанија) 5.675 6. Кеи Нишикори(Јапонија) 4.290 7. Жо-Вилфред Цонга (Франција) 3.400 8. Томаш Бердих (Чешка) 2.940 9. Давид Ферер (Шпанија) 2.920 10. Милош Раониќ(Канада) 2.740 — 24. Виктор Троицки(Србија) 1.580 70. Душан Лајовиќ (Срвија) 748 98. Филип Крајиновиќ 575
сите 25 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денес после освојувањето на титулата во Мадрид изјави дека доживел битни работи во овој град изминатата недела . Најдобриот тенисер во светот денеска ја освои неговата 29-та мастер титула, со победа во финалето на турнирот во Мадрид над британецот Енди Мареј со резултат 6:2, 3:6, 6:3. “Последен пат кога играв во Мадрид беше 2013 година, многу време помина и ми недостасуваше овој турнир. Оваа година доживеав битни работи и на теренот и надвор од него и затоа сакам да им се заблагодарам на сите кои учевствуваа во организорање на турнирот“, изјави Ѓоковиќ после мечот. “Благодарам на мојт тим и секако на навивачите. Ми донесовте многу страст, заради вас и турнирот е посебен“, додаде српскиот тенисер. Мареј не успеа да ја одбрани титулата која ја освои минатата година, поради денешниот пораз ќе се најде на третото место на АТП листата. “ Пред се му честитма на Новак, уште една извонредна победа за него…беа многу против мене во последните неколку години, но тој игра извонредно и ...
сите 192 | | | веќе видена

Фудбалскиот свет е во шок – Алваро Арбеола денес доби неверојатна прошка на „Сантијаго Бернабеу“, а Икер Касиљас минатото лето остана без поздрав. Реал Мадрид денеска го одигра последниот меч на својот стадион во оваа сезона што беше можност Алваро Арбеола да се опрости од домашните навивачи. Арбеола последните три сезони беше резервиста и воглавно шанси добиваше од клупата, но влезе во срцата на навивачите поради посветеноста кој клубот и јавните настапи со кој ги штитеше интересите на клубот. Арбеола во игра влезе во последните десетина минути, а навивачите развеа голем дрес со неговото име и со овации го поздравија. Меѓутоа, овој потег наиде на осуди кај навивачите ширум светот бидејќи легендарниот капитен Икер Касиљас минатото лето замина без поздрав. Иако се знаеше дека ќе го напушти клубот, навивачите во последните недели дури и го исвируваа сметајќи дека тој е директен виновник во поединечните мечови. Касиљас мораше сам да оранизира проштална конференција и може да се рече дека таква разделба е малце ...
сите 6 | | | веќе видена

Потегот на Холанѓаните ги откри неговите намери. Клубот поделен, никаква одлуке не е донесена, а Мурињо одби да преговара за нова понуда… Синоќа Англија ја посети веста дека Ван Гал го продолжил плаќањето на кирија уште 12 месеци. Оваа постапка од многумина беше сфатена како порака дека има намера да остане во Јунајтед до крајот на договорот. Фото: Beta/Lars Poulsen/POLFOTO via AP Ситуацијата е прилично чудна, „Сандеј Тајмс“ од блиски извори на клубот, но и од агентот на Мурињо – Мендеш дознава дека на Португалецот не му е понуден нов договор, односно дека од него е побарано да почека до крајот на сезоната. Со други зборови, Јуанјтед не одлучи ништо, ако Ван Гал го освои ФА купот и четвртото место, скоро сигурно е дека ќе остане на клупата на Јунајтед. Исто така се појави вест дека Јунајтед пробал да преговара со Мурињо за да почека една година и да го превземе кормилото во 2017. година кога му истекува договорот на Ван Гал, но „посебниот“ не ни помислува на тоа, не сака да прави пауза. Тој ќе почека до ...
сите 27 | | | веќе видена

next