Топки

Кристијано Роналдо инсистира на тоа дека тој е среќен во Реал Мадрид и нема намера да го напушти клубот. Португалската ѕвезда се поврзува со заминување од Сантијаго Бернабеу во последно време, со Париз Сен Жермен широко оспорен како можна дестинација за трикратниот Ballon d’Or победник. Но, и покрај критиките на неговата форма на моменти оваа сезона, а и шпекулациите околу неговата иднина, Роналдо истакна дека тој продолжува да се чувствуваат ценето од страна на навивачите на Мадрид и сака да го продолжи своето време во клубот. “Реал Мадрид е клуб со голем притисок од внатре и надвор, но јас сум тука многу години и јас сум навикнат на тоа”, изјави тој. “Величественост на еден клуб значи дека луѓето не гледаат нас различно од другите. Сепак, на лично ниво работите се позитивни, јас сум многу среќен и јас сакам да бидам во овој клуб. “Се чувствувам поддржан аоднавивачите. Кога луѓето го пеат моето име, Јас сум горд”. И покрај освојувањето на Ла Лига и Лигата на Шампионите само еднаш од неговиот трансфер од ...
сите 190 | | | веќе видена

Поранешната ѕвезда на Арсенал и Франција Роберт Пирес го најави своето повлекување од фудбалот на возраст од 42 години. Крилото, исто така, играше за Мец, Марсеј, Виљареал, и Астон Вила, пред да ја заврши кариерата во индисиската Супер лига Гоа, која ја напушти во март минатата година. И играчот од средниот ред откри дека неговата кариера, која започна во 1993 година, дојде до својот крај. “Јас имам 42 години и сега мислам дека е време да се каже стоп – Последно мое искуство беше во Индија”, изјави тој. “Пред сè, тоа е потребно за да се отстапи место на млади играчи.” Тој го освои Светското првенство 1998 година, Европското првенство 2000 и две титули во Купот на конфедерации со Франција, за кој последен пат играше во 2004 година. На ниво на клубот, Пирес уживаше значителен успех во Арсенал во периодот меѓу 2000 и 2006 година, освојувајќи две титули во Премиер Лигата во 2003-04 вклучувајќи ја и непобедливата сезона на клубот и подигање на три медали во ФА Купот. Еден трофеј што го избегнуваше беше Лигата на ...
сите 129 | | | веќе видена

Легерндарниот репрезентативец „Триколор“, Роберт Пирес, денеска го објави своето повлекување од активното играње на фудбал. Поранешниот ас на Арсенал одлучи да замине во зaслушжена пензија по 23-годишна бериќетната кариера. 42-годишниот фудбалер својата професионална кариера ја започна во редовите на францускиот Мека, каде за 5 сезони одигра 162 меча и постигна 43 погодоци. После тоа, направи чекоr понатака во редовите на Олимпик Марсеј, каде со неговите одлични партии го привлече вниманието на Арсен Венгер, кој во 2000 година го донесе во редовите на Арсенал. Францускиот фудбалер за „Тобџиите“ запиша 289 настапи со 62 постигнати гола, каде беше дел од шампионската генерација на клубот со тогашниот „Хајбериј“ со кој освои 2 титули во Премиер лигата, 3 во ФА купот и 2 Комјунити Шилдс. После 6 сјајни сезони во Премиер лигата, Французинот 4 сезони настапуваше во Вилјареал, а после тоа имаше кратка епизода во дресот на Астон Вила. Успешната играчка кариера Пирес ја заврши во Индија во екипата Гоа. Сјајниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Светскиот рекет број два Анжелик Кербер загуби со 7-5, 6-1 од Женг Саисаи во вториот круг од Катар Опен, нејзиниот прв сингл турнир по освојувањето на Австралија Опен. Кербер, 29, која исто така загуби од Белинда Бенќиќ на почетокот од овој месец, погоди 38 неизнудени грешки. “Не ја чуствував мојата игра и не успеав да го најдам својот ритам, изјави германката Кербер. Кинескињата Женг игра против канаѓ канаѓанка Ежени Бушар. Агниешка Радванска и Петра Квитова, исто така нaпредуваа за третиот круг.
| | веќе видена

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ се пласира во ¼ финалето во Дубаи бидејќи без поголеми проблеми ги совлада Малек Џазири запишувајќи ја својата 700-та победа во својата кариера. Српскиот тенисер успешно помина уште една препрека со име Малек Џазири која му се најде на патот на турнирот во Дубаи. Новак Ѓоковиќ славеше со резултат 2:0 (6:1, 6:2). Со по 2 брејка во двата сетови, српскиот тенисер лесно се справи со Џазири, а нареден ривал на турнирот во Дубаи му е Шпанецот Фелисијано Лопез. Со денешната победа на турнирот во Дубаи, Ѓоковиќ стигна до јубилејна 700-та победа и сега му недостасуваат само 13 победи за да ги изедначи делата со својот тренер Борис Бекер. Прв на листата на тенисери со најмногу победи се наоѓа Џими Конорс кој ја држи својата позиција со вкупно 1.254 триумфи во својата кариера.
сите 99 | | | веќе видена

Колкава е веројатноста ова да се случи. Му пукна ногата, лигаментите и го исчаши рамото! Се работи за Сторм Ру, австралиски фудбалер кој игра за Центал Кост Маринерс. Тој заработи хорор повреда на утакмицата со Мелбурн и тоа кога падна со замисла да блокира шут. Неверојатна сцена, остана на земјата, се онесвести од болка, му пукна коската од ногата, му пукнаа и лигаментите од скочниот зглоб, а во текот на падот го исчаши рамото. Јасно е дека фудбалерот ја заврши сезоната, а многу сметаат дека тешко ќе се врати на теренот некогаш. Вака изгледаше целата ситуација…
сите 2 | | | веќе видена

Пол Погба верува дека Јувентус ќе заземе позитивен став кон Баерн Минхен за вториот натпревар од Лигата на Шампионите. Италијанскиот шампион мораше да се бори за два гола за да обезбеди 2:2 во Торино во вторникот навечер и Францускиот играч од средниот ред смета дека нерешениот меч е во рамнотежа и покрај тоа што мажите на Пеп Гвардиола постигнаа два гола на гостински терен. “Најважната работа во реваншот ќе биде да не се прими гол, да се игра агресивно, како што игравме во втората половина”, изјави тој. “Потоа ќе видиме што ќе се случи. “Ние веруваме дека можеме да го направиме тоа. Ние играме фудбал за тоа.” Паоло Дибала и Стефано Стураро го вратија Јуве во игра откако топките од Томас Мулер и Арјен Робен ги испратија во голот, но Погба инсистираше на тоа дека не се рачуна како победа за Италијанците. “Тоа не е нерешено што има вкус на победа, но ние никогаш не се откажаавме против многу добар тим.” “Баерн се навистина силни технички и нè тераа да трчаме. Ние бевме во можност да се вратме на 2:2, па ќе ...
сите 164 | | | веќе видена

Арсен Венгер ги обвини своите играчи за наивност, откако изгуби 2:0 од Барселона во вторникот и сугерираше дека тие не успеале да учат од грешките од минатото. Лионел Меси погоди двапати во втората половина за шампионите и со тоа обезбеди значајна предност за вториот натпревар на Ноу Камп за време од еден месец. Арсенал имаше шанси да ја преземе водечката улога на Емирати. “Ние бевме наивни”, изјави тој. “Слично на Монако, кога изгледаше дека би можеле да победиме во тој меч,ние го предадовме.” “Вториот гол го направи реално многу тешко, ако не и невозможно да се врати во игра. Ние мора да одиме таму и да се бориме.” “Тешко е затоа што мислев дека во последните 20 минути ќе има простор да се постигне гол. Имавме шанси, но не постигнавме гол.” “Тие се смртоносни. Едно нешто што не може да се дозволи е да им дадеме нив беше контра напади, бидејќи тие се многу опасни. Тоа е токму она што го направив. Ние турнавме предалеку во нивната половината и бевме фатени. Тоа е одредување на нивниот квалитет, исто така.” ...
сите 40 | | | веќе видена

Марк Гасол ќе го пропушти остатокот од сезоната поради повреда. Гасол беше подложен на операција во саботата, со која се санираше фрактурата на коска во десната нога. Тој повторно потпиша договор со Мемфис на пет години за 110 милиони долари. Неговиот статус за Олимписките игри во Рио е недефиниран.
сите 61 | | | веќе видена

Зинедин Зидан смета дека да се знае кога да се молчи е клучот за добивање на најдоброто од на неговите играчи во Реал Мадрид. Мадрид се со осум натрпевари без пораз откако Францускиот интернационалец го наследи Рафаел Бенитез како тренер на Сантијаго Бернабеу. Повеќе ѕвезди вклучувајќи го и Кристијано Роналдо одтогаш изјавија дека тимот има подобро чувство за разбирање со Зидан отколку што предходниот тренер Бенитез. И Французинот ја експонира особината која му овозможи да биде експерт во мотивирањето на најголемите имиња во неговиот тим. “Како тренер мислам дека знам што им треба на играчите, моментите во кои се бара да бидеш присутни”, изјави тој. “Едноставно да стоиш до нив може да биде доволно и не мора да се каже премногу зборови за одредени проблеми. “Понекогаш, да комуницираш добро е да се знае кога да замолчи. И тоа е нешто што јас го правам добро. “Знам што сакам. Тоа е тешко, но јас сум способен за да го достигнам тоа.” И покрај успехот на Зидан од преземањето на тимот, Мадрид оди во дерби во ...
сите 90 | | | веќе видена

Лионел Меси вечерва ќе има прилика да открие дали повеќе му лежи Арсенал, или Петр Чех му е поголем „рак на рана“. Како што е познато, Лионел Меси во 6 директни дуели со Петр Чех не постигна ниту еден погодок, но од другата страна Меси ја протресе мрежата на Арсенал дури 6 пати. Сепак Меси не погодуваше на мечовите против Челзи, а сјајниот Чех денеска е голман на Арсенал, па Лео има прилика да ја продолжи својата традиција против „тобџиите“ и да ја прекине традицијата против Чех. Последниот пат кога Меси налета на Чех беше и најблиску до совладувањето. Пред скоро 4 години во реваншот на полуфиналето од Лигата на шампионите, Меси имаше шанса од белата точка да ја потврди победата на Барселона за пласман во финалето, но ја погоди пречката. Челзи се извлече со 2:2 на Камп Ноу и после победата со 1:0 на свој терен се пласираше во финалето. Претходно, иако пред точно 10 години Меси беше најдобар на теренот против Челзи, во првиот меч од 1/8 финалето од Лигата на шампионите во победата против Барселона 2:1, ни ...
сите 313 | | | веќе видена

Играчот на Челзи, Џон Оби Микел вели дека 99% од играчите на клубот сакаат Гус Хидинк да стане нивниот постојан менаџер. Холанѓанецот беше назначен за вршител на должноста во декември по отпуштањето на Жозе Мурињо, но и покрај надгледување на пресврт во формата на тимот, инсистира на тоа дека ќе се пензионира во текот на летото. Тоа е втор пат како Хидинк ја носи должноста на привремен водич на „сините“ , со кој го освои ФА Купот во 2009 година за време на првата рунда како привремен шеф. Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне и тренерот на Италија, Антонио Конте ,чии имиња се слушаат паралелно со Челзи, а за кој Микел вели дека сегашниот тренер е вистинскиот човек за оваа работа. Тој рече: “Тоа е изборот на сопственикот, клубот и одборот Тие ќе мора да одлучат..” “Но, ако се зборува за играчите, 98 или 99 отсто од нив сакаат тој да остане , ние сме многу среќни, ние играме добро и да се надеваме дека ќе продолжиме со ова темпо. “Тоа зависи од челниците на клубот и тоа зависи од Гус, дали тој сака да ...
сите 47 | | | веќе видена

Легендарниот фудбалер на Арсенал го откри начинот на кој лондонскиот клуб може да излезе на крај со клубот од Камп Ноу. Клубот од северен Лондон во рамките на финелто на Лигата на шампионите се сретнува со Барселона, каде според гледачите имаат мали шанси за поминување во следната фаза од натпреварот. Ретко кој може подобро да ги открие предностите и маните на каталонскиот клуб од Тери Анри, кој после неколку успешни години во лондонскиот клуб, својата кариера ја продолжи во Барселона. Поранешниот репрезентативец на „Триколорите“ смета дека четата на Арсен Венгер би можела да излезе како победник од овој двобој доколку го прилагодат својот стил на игра во тој меч. Двата клубови традиционално играат напаѓачки, со доста победи, но Анри смета дека Арсенал тешко ќе успее да го неаметне својот стил на игра и препорачува повеќе да посветат внимание на одбрана. „Ќе мора да прифатат дека на тој меч ќе имаат 30% поседување на топката, така да ќе мораат да ги искористат сите шанси кои ќе им се укажат“, рече Анри. ...
сите 295 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер верува дека неговиот тим никогаш нема да има подобра шанса за победа над Барселона кога двете страни ќе се состанат во вторник вечер. Арсенал е домаќин на европскиот шампион на Емирати стадионот во првиот натпревар во Лигата на шампионите,каде што Барса се фаворити за триумф. Но Венгер, кој го победи каталонскиот клуб само еднаш во неговата менаџерски кариера, се чувствува дека неговиот тим може да излезе на врвот, ако тие “убаво изгазат врз нив”. “Тоа е нашата најдобра шанса, без разлика колку е голема можноста”, рече тој. “Ние мора да ја искористиме таа шанса. Јас верувам во овие големи игри, во првиот нерешен натпревар дома, не можеме да бидеме глупави.” “Многу пати, ние победивме на гости и дома ние го признаваме тоа. Ние треба да најдеме добар баланс помеѓу одбраната и нападот. ” Арсенал, кои беа исфрлени од Лигата на Шампионите од Барселона во 2010 и 2011 година, како и во финалето во 2006 година, ќе го изиграат вториот натпревар на Камп Ноу на 16 март.
сите 278 | | | веќе видена

Во Италија во финалето на Купот, EA7 Емпорио Армани Милано победи интензивен натпревар против Скандоне Авелинопред 8.100 гледачи. Милано игра силно уште од првите минути од играта со добра одбрана/ Чарлс Џенкинс со пет поени ја поставува Олимпија до 12:4, па на тоа Сандерс одговара со 7 поени и Милано ја завршуваат четвртината со 21:11. Во втората четвртина Милан Макван оди за 5 директни поени директно од клупата и со тоа го зголемува водството на 26:14. Џејмс Нунали со 10 поени го поставува Авелино под дво цифрената разлика, но Макван одговара на тоа со 7 поени. Во втората половина од играта, Макван продолжува со давање на поени и тоа 10. Алекс Акер и Џејмс Нунали со нивните пенетрации го водат Авелино до -5 поени разлика на крајот од третата четвртина. Во почетокот на последната четвртина МекЛин доминира со 4 офензивни скокови. Сандерс има 7 поени во кварталот со два успешни и добри украдени топки и со тоа семафорот стои на 78:63 со 3 минути до крај на натпреварот. Милано го победува натпреварот и салата ...
сите 7 | | | веќе видена

Кошаркарите на Фенербахче го освоија првиот трофеј во сезоната бидејќи во финалето на Турскиот куп после доста драма во финишот, го совладаа К.К. Дарушафака. Богдан Богдановиќ погоди тројка за победа на само 3 секунди пред крајот на мечот! Благодарение на фантастичниот Богдановиќ, кој беше најефикасен играч на финалето со вкупно 18 поени, Фенербахче го победи Дарушафака во борбата за првиот трофеј во сезоната со резултат 67:65. На полувремето Фенербахче имаше предност од 5 поени, и со иста залиха влезе во последните десет минути од натпреварот, но Дарушафака изигра многу добра одбрана во последниот квартал и беше на дофат на триумфот. На 5 секунди од крајот на мечот, Дарушафака не успеа да го одбрани нападот на својот ривал и својата предност од пола кош, па пехарот им припадна на тимот на Жељко Обрадовиќ. Погледајте како Богдановиќ го постигна трофејот на тимот.
сите 61 | | | веќе видена

Привремениот менаџер на Челзи, Гас Хидинк откри дека од следната сезона нема да води ниту еден клуб. Како во сезоната 2008/2009, Хидинк и сега се согласи да биде привремено решение на клупата на Челзи, а според неговите зборови, тоа ќе биде негова последна работа како тренер. „Се чуствувам свежо и пријатно секој ден кога ќе дојдам во тренинг центарот. На тренинг доаѓам насмеан иако се наоѓаме во тешка ситуација. Обожавам да доаѓам во нашиот тренинг центар, да ја осетам таа енергија во оваа работа. Сепак, од другата страна, свесен сум дека светот им останува на младите, а дека моето време изминува. Сигурен сум дека наредната сезона често ќе го посетувам Челзи, но мислам дека повеќе нема да се занимавам со тренерската работа.“, рече Хидинк. Челзи има прилика да се бори за уште два трофеја оваа сезона, во Лигата на шампионите „плавите“ во првиот меч од 1/8 финелто изгубија од ПСЖ со 2:1, а денеска од 17:00 часот играат 1/8 финале од ФА купот против Манчестер Сити на својот стадион.
сите 8 | | | веќе видена

Одбраната на Барселона Хавиер Маскерано откри дека Лионел Меси и Андрес Иниеста никогаш не престануваат да го изненадуваат со својата брилијантност на теренот. Маскерано се приклучи на Барса од Ливерпул во 2010 година и има освоено три Ла Лига титули и две во ЛШ заедно со Меси и Иниеста. И Аргентинецот призна дека останува во стравопочит на своите соиграчи и нивните возвишени настапи. “Фудбалот не е толку лесен како што изгледа од телевизиските екрани, но за Меси е лесно”, изјави Маскерано. “Тој е некој што никогаш не престанува да изненадува.” “Иниеста е ист. Секогаш постои парче на вештина за време на натпревар или тренинг сесија каде што нормално нешто , како нова тактика ,да не функционира, но со нив тоа функционира феноменално. “Сум видел дриблинг на Иниеста на работ на нашата област толку многу пати и ќе се запрашам себеси : ‘ Како го стори тоа ? ‘ Ако загуби топка, тогаш тие даваат гол. Но, тој не ја губи. ” Маскерано верува дека присуството на нови играчи како Меси и Иниеста – заедно со допаѓањата на ...
сите 175 | | | веќе видена

По поминување на викендот дружејќи се со старите пријатели на Сан Сиро, Жозе Мурињо призна дека тој може да го менаџира Интер повторно во иднина. 53-годишниот менаџер присуствуваше на мечот на Интер во Серија А , каде тој се судри со Сампдорија во саботата, како гостин на Беди Морати, сестра на поранешниот претседател на клубот, Масимо. Мурињо помина две години на чело на клубот пред да замине во 2010 година по освојувањето на тројната круна во неговата последна сезона како водич на тимот. Сепак, тој во моментов е без работа откако беше отпуштен од Челзи во декември, и е тесно поврзан со Манчестер Јунајтед, но тој вели дека Интер е уште една можна дестинација. Тој рече: “Ова е како да се вратиш дома во семејството.” “Најдобрата работа во фудбалот, поважно од резултатите или победите, е човечкиот однос и пријателствата што остануваат.” “Би можел да се вратам [во Интер] еден ден? Зошто да не. Јас се вратив во Челзи, па зошто да не се вратам во Интер исто така? Јас само сакам сè да биде добро за сегашниот ...
сите 21 | | | веќе видена

Вакво нешто од овој кошаркар до сега не сме виделе. Квинси Милер вечерва никако да влезе во својот препознатлив ритам во дуелот со Партизан. За тоа колку беше далеку од своите најдобри партии во првото полувреме во дресот на Звезда оваа сезона погледнете подолу.
сите 6 | | | веќе видена

next