Топки

Како што е соопштено од страна на Сандеј мирор, лидерите на клубот добро ја анализирале и оценениле целокупната ситуација и заклучиле дека Жозе Мурињо од многу причини не е вистинскиот човек за клубот. Всушност, овој извор тврди дека Мурињо е главниот проблем за неможноста да се развие млади играчи, а клубот има голема желба и план да ја оживее својата младинска школа. Планот е дека Луис ван Гал, сепак, останува на клупата следната сезона, односно до истекот на договорот, а потоа неговото место ќе биде преземено од Рајан Гигс. “Црвените ѓаволи” во моментов се на шестото место во генералниот пласман со 47 поени, 13 помалку од водечкиот Лестер, а во осмината од финалето на Лигата на Европа ги чека два натпревари против Ливерпул. Ван Гал целата сезона работи под голем притисок на јавноста и навивачите не се задоволни со резултатите од игрите на тимот, но клубот се уште смета дека не постои подобро решение, додека Рајан Гигс е подготвена да го заземе своето место. Голем број на играчи ќе дојдат во Манчестер ...
сите 10 | | | веќе видена

Меѓународниот фудбалски борд (ИФАБ) денеска одобри проба за користење на видео снимки како помош за судиите за одлуките во текот на утакмиците. „Сериозно го сфативме ова историско прашње за фудбалот. Покажавме дека ги слушаме навивачите и играчите. ФИФА и ИФАБ се постојано во контакт и дискусијата продолжува.“, рече претседателот на Светската фудбалска федерација – Ѓани Инфантино. Првиот човек на англискиот фудбал, Мартин Глен, рече дека 13 лиги биле заинтересирани за новиот систем. ИФАБ пред 4 години го одобри воведувањето на технологијата која ќе утрврди дали топката ја преминала гол-линијата.
сите 8 | | | веќе видена

Алексис Санчез постгнa гол во многу битен момент за Арсенал во дербито со Тотенхем. Екипата на Арсенал и понатака е во трка кога се работи за шампионската титула на Англија, најмногу благодарение на фактот дека успешно го сопреа Тотенхем кој денеска можеше на екипата на Арсен Венгер да и побегне на 6 бода. Фото: Beta/Alastair Grant На големото дерби во Лондон на стадионот „Лејна“ гледавме сосема солиден фудбал, предобри голови и доживеавме доста возбудувања за крајниот резултат да е 2:2. Тотенхем беше нешто подобар во првото полувреме, но не успеа да ја материјализира својата теренска надмоќ. Сепак, Арсенал на другата страна од првиот шут во стативата на голот на Тотенхем постигна гол. Тоа го постигна Рамзи после сјајната асистенција на Бајлерин, Шпанецот ја додаде топката кога сите мислеа дека ќе шутира, а Велшанецот со петата ја испрати топката во мрежата за 0:1. Еден од клучните детали се случи во 54-тата минута кога Кокелан доби втор жолт картон после стартот на напаѓачот на Тотенхем покрај аут линијата, ...
сите 145 | | | веќе видена

Даниел Стариџ играше со некои од најдобрите играчи во светот за време магичниот престој во Манчестер Сити, Челзи и Ливерпул, но Англискиот интернационалец успеа да ги одбере неговите 5 фаворити од оние кои ги делеле теренот со него – и постојат некои изненадувања. Прво, тој го прави малку храбра одлука да се оди без голман, очигледно верувајќи дека на неговата страна има доволно огнена моќ да дадат отчет за испраќање на неколку голови . Без голман, поранешниот тимски колега од Челзи, Ешли Кол , е единствениот дефанзивец, играјќи зад легендата на Ливерпул, Стивен Џерард во собата на моторот, со Еден Хазард и Филипе Кутињо обезбедувајќи ја креативноста и Стариџ ставајќи се себеси најнапред , во пресрет на Дидие Дрогба и Фернандо Торес.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Арсенал , Алексис Санчез, верува дека Топџиите не се доволно гладни за да добиваат трофеи редовно. Тимот на Арсен Венгер ја пропушти шансата да ја намали предноста во одност на лидеите Лестер во средата, каде го изгубија мечот против Свонси , и заостануваат шест поени зад Лисиците. После тој пораз, следеа и порази од Барселона и Манчестер Јунајтед. Во оваа сезона претстојат закани за Арсенал да „излетаат од шините“. И пред клучното дерби во северен Лондон во сабота против второпласираниот Тотенхем,Чилеанскиот интернационалец навести дека играчите на стадионот Емирати немаат прав менталитет да ја освојат титулата.
сите 144 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед планираат да направат “бел ѕид” за Лига Европа натпреварот против Ливерпул, нудејќи бесплатни гостиснки дресови за фановите. Големите ривали ќе се сретнат за прв пат во европска конкуренција кога Јунајтед ќе направи кратко патување до Енфилд следната недела, со повратен меч следниот четврток. Јунајтед изјавија во e-mail каде што кажуваат дека обожавателите кои ќе се присутни на натпреварот ќе добијат гратис дрес,а за да го добијат треба да ја направат најдобрата можна атмосфера на Енфилд. Јунајтед ќе почнат со достава на дресовите од следната недела.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Атлетик Билбао, Ернесто Валверде , потпиша нов договор со кој останува во Сан Мамес до јуни 2017 година. 52-годишниот менаџерот е во раководството на клубот од јуни 2013 година и оваа недела инсистираше на тоа дека “не знае ништо” на гласините кои го поврзуваат со Реал Мадрид. Валверде ги предводи Атлетик да завршат на четвртото и седмото место во првите две сезони, како и да ги води до финалето на Копа дел Реј во 2015 година, каде што загуби од Барселона на Камп Ноу
сите 2 | | | веќе видена

Цезар Азпиликутеа вети дека неговата долгорочна иднина е во Челзи, инсистирајќи на тоа дека нема намера да го напушти Стемфорд Бриџ. 26-годишниот играч стана составен дел од првиот тим на „Сините “ откако се приклучи на клубот пред четири години, каде што направи 37 настапи во сите натпреварувања оваа сезона. И кога го прашале за потенцијално враќање во Марсеј, клубот кој го остави за да се приклучат на Челзи во 2012 година, Азпиликутеа ја отфрли можноста за заминување од западен Лондон во скоро време, и изјави дека е многу среќен со актуелниот шампион . „Јас планирам да останам уште неколку години во Челзи“, изјави тој за француското радио RMC. „Јас сум многу среќен таму. Јас не сум размислувал за напуштање на клубот. Јас само сум размислувал да играм со „Сините“.“ „Марсеј имаше големо влијание врз мене и ми даде можност да откријам Европа. Се чувствував многу добро таму.“ „Но, ако треба да го напуштам клубот за некој нов клуб, тоа ќе биде за еден клуб каде што би можел да се развијам уште повеќе во однос ...
сите 200 | | | веќе видена

Арсенал ќе мора во дербито на Северен Лондон да оди без својот голман. Петр Чех се повреди против Свонсија и тоа на многу бизарен начин. Тој дојде во противничкиот казнен простор, за евентуално да го спаси својот тим од пораз, а во таа трка го повреди својот мускул. Нема да е тука против Тотенхем, а Венгер изјави дека потполно му верува на Оспин. Но тоа не е крај на маките за „професорот“, во мечот од сезоната против најголемиот ривал би можел да влезе и без Лоран Кошчелни кои исто така има проблеми со својата повреда. Саботниот дуел е последна шанса „тобџиите“ кои каснат зад Лестер 6 бода, зад Тотенхем со 3 и ја пропуштија шансата да ги материјализираат киксовите на ривалот.
сите 181 | | | веќе видена

Извришниот комитет на СЕХА Газпром лигата одлучи овогодинешниот завршен турнир на најдобрите тимови да се одржи во Вараждин, Хрватска во временски период од 1-ви до 3-ти април. Полуфиналните натпревари би се играле на први април, а натпреварите за 3-то место и финалето би се играле на 3-ти април и ќе се одиграат во градската сала во Вараждин. Во текот на наредните денови ќе бидат дефинирани термините за одигрување на натпреварите со цел да се усогласат со ТВ програмите кои се заинтересирани за пренос во живо. На завршниот турнир ќе играат најдобрите 4 тимови. Моментално по 16 поминати кола, екипата на Веспрем е прва со 43 бода, одма после него се наоѓа Вардар со вкупно 40 бодови, ППД Загреб со 36, Мешков со 36. Полуфиналните двојки играат по принципот 1-4 и 2-3. Извор: Р.К. Вардар
сите 5 | | | веќе видена

Ријад Марез го импресионира фудбалскиот свето, фудбалерот на Лестер игра фантастично и е еден од најзаслужните фудбалери за големиот успех на Клаудио Раниери. Тој за интервју за англиските медиуми уште минатата година потврди дека никогаш порано не слушнал за Лестер пред да потпише договор со нив. Вистинско време за да се присетиме на оваа изјава. „ Играв во Франција, тогаш немав слушнато за лестер бидејќи играа во Шампионатот. Мислев дека тие се некој рагби тим“, рече Алжезирецот. „ Не знаев дали да дојдам тука иако имав добра понуда, но кога ги видов условите за тренинг немав никаква дилема. Никогаш не се покајав што го потпишав договорот со нив, ова е најдобар клуб во кој сум бил досега“, рече тогаш Марез.
сите 8 | | | веќе видена

Екипата на Милан од денес е појака со враќањето на Луиз Адријан. После „пропаднатиот“ трансфер во Кина, Луиз Адријано мораше да се врати во Милан со кој има важечки договор. Фото: BETA/AP Photo/Massimo Pinca Покрај него, и Фелипе Мексес се врати во процесот на тренинзи и заедно со Адријано без проблем го издржаат денешниот тренинг, така да омжеме да ги очекуваме за наредниот меч на Милан. Милан ја продолжува својата борба за место кое води во Лигата на шампионите, за викендот играат против Сасуоло, која е многу тешка утакмица кој би можела многу да донесе за екипата на Синиша Михајловиќ. Милан моментално е 6-ти на табелата, со 6 бодови помалку од Рома која се наоѓа на третото место, место кое води во квалификациите за Лигата на шампионите. Само да додадеме дека Милан последен пат е поразен на 6-ти јануари од Болоња со краен резултат 1:0 на домашен терен.
сите 68 | | | веќе видена

Еве го потенцијалниот состав на екипата на Јирген Клип за наредната сезона. Екипата на Ливерпул објави дека имала одлично финансиско работење минатата година што би можело да доведе до поголем трансфер во наредниот преоден рок. Англиските медиуми моментално се занимаваат со ситуацијата во Ливерпул кој резултатски многу лошо стои, моментално е послаб и од Челзи, а знаеме дека „плавите“ играат очајна сезона, генерално гледано од почетокот на првенството, иако беа помеѓу фаворитите за титулата. Ливерпул би можел да промени поголем дел од тимот наредната преодна сезона, спрема повеќето експерти тоа е потребно за да се борат за титулата во Премиер лигата, која е многу долго чекана. Еве го и потенцијалниот состав: Голманската позиција е проблем, Минјоле не е светска класа, на Ливерпул му е потребен друг, посигурен и поквалитетен голман, со должно почитување спрема Белгијанецот. Се спомнува Марк Андре Тер Штенген во последните неколку денови во англиските медиуми, можеби тој би бил најдобар избор за Ливерпул. Во ...
сите 14 | | | веќе видена

Минатиот викенд, доскорешниот дефанзивец на Црвена Звезда имаше многу причини за славење. Да ве потсетиме, Мбоѓ во саботата се огласи после победата на Звезда над Партизан во 150-тото вечно дерби, а неговата порака предизвика многу симпатии помеѓу навивачите на Црвена Звезда. Мамаду Мбоѓ сите 120 минути ги одигра во победничката екипа, а после триумфот се пофали со својот прв освоен трофеј од доаѓањето во Литванија, наведувајќи дека му е прв, но не последен. Секако, многубројни навивачи на Звезда му го честитаа овој успех. Happy to get my first trophée for my new club! Many more to come! ☝#zalgiris #alhamdoulilah A photo posted by Papi Mbodj (@mamadou_mbodj) on Feb 28, 2016 at 2:03pm PST
сите 27 | | | веќе видена

Менаџерот на Галатасарај Мустафа Денизли одлучи да се повлече од својата улога во клубот. Турскиот гигант изгуби со 2:0 од Газијантепспор за време на викендот – трет пораз од своите претходните пет игри – и во моментов седат во петто место во Супер Лигата, 14 поени зад лидерите Бешикташ. Гала, исто така, беа елиминирани од Лига Европа од Лацио во четвртокот, со вкупен пораз од 4:2. По тоа Денизли донесе одлука да се повлече од неговата сегашна улога, со што стана вториот менаџер да го напушти клубот во сезоната 2015-16. Гала започна кампањата со менаџерот Хамза Хамзаоглу задолжен за тимот, но расчистиле со своите услуги во ноември, кога Денизли го превзеде местото на 46-годишниот тренер.
сите 41 | | | веќе видена

Oбјавен e датумот за вториот Ел Класико дуел помеѓу Барселона и Реал Мадрид оваа сезона. Двата ривали во лигата ќе се соочат со на Камп Ноу на 2 април во 20:30. Двата гола на Луис Суарез и по еден од Нејмар и Иниеста им обезбеди на Каталонците и на тогашниот менаџер Рафаел Бенитез страна на Бернабеу, каде на Иско му беше покажан црвен картон доцна во натпреварот. Од тогаш, Мадрид го заменија Бенитез со Зинедин Зидан, но се уште не доживеаа драстичен пресврт во среќата во Ла Лига, Барса сеуште е пред Лос Бланкос на врвот на табелата. Разликата меѓу двете страни сега се наоѓа на 12 поени откако Реал доживеа 1:0 пораз дома со Атлетико Мадрид во саботата, со Кристијано Роналдо принуден да се вратаи назад на коментари по натпреварот каде отворено ги критикува неговите соиграчи.
сите 63 | | | веќе видена

Лестер доживеа удар во нивниот обид да ја освои Премиер Лигата откако Клаудио Раниери потврди дека Н’Голо Канте ќе ги пропушти нивните следни два натпревари поради повреда. Канте се покажа како еден од играчите со најдобра цена на сезоната откако се приклучи од Каен за смешни £ 5.6 милиони во август, и кој игра клучен дел во помагање на Лисиците да се зголемат шансите за постигнување на врвот во Премиер лигата. 24-годишното момче беше повлечено во 70-та минута од саботниот меч кој резултира со победа од 1:0 над Норвич и менаџерот Раниери очекува Французинот да ги пропушти претстојните натпревари на Лестер против ВБА во вторник и во Ватфорд во саботата. “Н’Голо Канте ,мислам дека ќе изгубиме во следните два натпревари”, изјави Раниери на прес-конференцијата во пресрет на дуелот на неговиот тим против Вест Бромвич утре на стадионот King Power. “Тој има малку болка со неговата тетивата, па треба да му даде малку одмор.” Италијанeцот е убеден дека Енди Кинг, кој го замени Канте против Норвич, може да го засили ...
сите 147 | | | веќе видена

Претседателот на Рома, Џејмс Палот денес рече дека капиетенот на екипата, Франческо Тоти уште долго ќе остане во клубот. Рома се врати во добра форма бидејќи гi победи последните 6 утакмици, но е потресена од кризата поради односот на легендарниот капитен Франческо Тоти и тренерот Лукас Спалета. Новинарите го прашаа Палота за мислење, на што одговори со контрапрашање: „Зошто, дали се случи нешто?“. „ Секој пробува да ја направи ситуацијата поголема отколку што е. Тоти долго ќе остане во Рома. Го сакам“, рече Палота, кој ќе разговара со Тоти за иднината на клубот. Палота сепак одби да одговори на прашањето дали Тоти ќе остане во клубот како играч или ќе извршува друга функција. Првиот човек на клубот исто така рече дека Спалетa е фантастичен тренер и дека е среќен што е во Рома. Према написите на итаљанските медиуми, Палота дошол во Рим од САД, каде живее, за да ги разреши бројните прашања во клубот поврзани со новиот стадион , но и за директорските позиции во клубот.
сите 135 | | | веќе видена

Олимпија го победи Копер со 2:0 со погодокот на српскиот фудбалер. Миха Зајц ги доведе Љубљанците во водство во 34-тата минута, а Радовиќ го постави конечниот резултат во 71-вата минута. Интересно е тоа што српскиот фудбалер влезе во игра само 5 минути пред да се запише во стрелците. Олимпија ја запиша својата 15-та победа оваа сезона и е на првoto место од Супер лигата во Словенија со вкупно 49 бодови, 6 повеќе од следбеникот Mарибор. Од другата страна, Копер остана со 22 бода исто како Рудар и Кршко во опасната зона. Искусниот напаѓач е во редовите на Олимпија, кој ја води големиот Марко Николиќ, од кога стигна во текот на зимскиот преоден рок и многу брзо покажа дека ќе биде еден од водачите на словенците. Радовиќ минатата сезона започна во кинескиот второлигаш Хебеију, за кој одигра само 5 утакмици постигнувајќи вкупно 2 гола. Тој минатиот април направи операција на рамото и поради тоа го пропушти остатокот од сезоната. Пред тоа настапуваше за Партизан и Легија, каде остави добар траг, дури и доби ...
сите 49 | | | веќе видена

Анонимниот дисплеј на Тео Волкот за време на поразот на Арсенал од Манчестер Јунајтед во неделата имаше фанови на Арсенал кои си ја почешаа главата како крилото на Англија, еден од најдобро платените на Емирати, разочара на Олд Трафорд. Арсен Венгер одлучи да го потсети 26-годишниот играч откако го прогласи за замена против Барселона во вторникот иако тоа беше едно попладне кое Волкот сака да го заборави, каде тој ја допре топката само 17 пати пред да биде заменет од страна на Оливие Жиру. Фер е да се каже дека Волкот не беше единствената играч на Арсенал кој покажа под-просечен резултат , што доведе до успорување на Арсенал во трката за титулата , а статистиките, како и реакцијата на социјалните мрежи, обезбедија инкриминирачки резиме за тоа колку лошо стана за поранешната ѕвезда на Саутемптон во екипата на Манчестер …
сите 77 | | | веќе видена

next