Топки

Иако беше повреден во текот на целата сезона, Џек Вилшир ќе добие продолжение на договорот. Како што наведува Британскиот весник „The Telegraph“, Арсенал е спремен да му понуди на Вилшир продолжување на договорот и покрај тоа што оваа сезона тој забележа еден старт во последното коло против Астон Вила. Неговите непрекинати проблеми со повредите почнаа уште во 2011. година, но раководството очигледно смета дека Англичанецот и понатаму е важен дел од тимот. Вилшир има уште две години од договорот со „Топчиите“ и раководството сака да го осигура неговото останување бидјеќи Манчестер Сити е заинтересиран да му понуди долгогодишен договор. Може да се каже дека ова лето ќе биде клучно за одличниот Англичанец бидејќи на крајот на сезоната Микел Артета, Матје Фламини и Томас Росицки ќе го напуштат лондонскиот клуб, со што цела тежина ќе падне врз грбот на младиот везист. Тој со репрезентацијата ќе настапи на Европското првенство во Франција каде ќе се обиде да се врати во старата препознатлива форма. Многу се ...
сите 10 | | | веќе видена

Легендарниот Шпански фудбалер Чави Ернандез освои 25 трофеи бранејќи ги боите на Барселона, но првата сезона во Ал Сад беше сушна бидејќи во петокот клубот пропушти уште еден трофеј. Пред само една година Чави Ернандез се прости од дресот на Барселона, а навивачите на Ал Сад се надеваа дека легендарниот Шпанец ќе донесе трофеи во Катар. На денот кога Ал Сад е поразен во финалето на Емир купот на пенали, постана јасно дека Чави Ернандез ќе ја заврши сезоната во новиот клуб без трофеј. Катарскиот состав за кој настапува везистот ја заврши сезоната на третото место на табелата во шампионатот, а претходно е елиминиран во раните фази на азиската Лига на шампиони и Катарскиот куп. Емир купот е најпрестижно натпреварување во Катар, па навивачите се надеваа барем на тој трофеј, но противникот славеше со 4:2 после изведувањето на пеналите. Сигурно на Чави му недостасуваат моментите на освојување на трофеи бидејќи со Барселона освои 25, а со репрезентацијата на Шпанија 6, но исто така јасно е дека сопствениците на Ал ...
| | веќе видена

Единствено уште ова го немаше направено, ќе видиме дали ќе му проработи тактиката пред утрешното финале на купот, последна шанса Милан да ја спаси сезоната. Силвио Берлускони вчера беше во „Миланел“, да ја охрабри екипата пред последниот меч на сезоната. Милан кој делува како воз надвор од пруга утревечер во Рим ќе се соочи со Јувентус кој ја брани двојната круна во Италија. Берлускони во свој стил им нареди на играчите да го освојат купот и да тргнат во поход кон Европа. Меѓутоа, во овој момент никој не му дава ни промил шанса на Милан на „Олимпико“. Исто така, на социјалните мрежи протече снимка од соблекувалната во која Силвио Берлускони вели дека нема да ги плаќа играчите, едноставно за вакви резултати нема пари. Закана или не, фудбалерите не би требало да се грижат, ги штитат нивните договори, па на еден или друг начин ќе ги добијат своите пари. Но оваа ситуација покажува дека во Милан едностано немаат решение. Екипата отпатува со воз за Рим, со нив беа Галијани и Барбара Берлускони со цел на екипата да ...
сите 3 | | | веќе видена

Една од најдобрите компании за спортска опрема ја продолжи својата соработка со Барселона. Како што пренесуваат Каталонските медиуми, компанијата „Најк“ и Барселона потпишаа нов договор за наредната деценија. „ Најк“ за новиот договор со Барселона ќе плати милијарда евра за 10 години, односно милион по сезона. Ова е најголемиот спонзорски договор со еден произведувач на дресови, бидејќи до сега најголемиот договор го имаа „Адидас“ и Манчестер Јунајтед кој во летото 2014. година потпишаа договор вреден 96 милиони милиона по сезона. Барселона постана еден од најголемите и највлијателните светски брендови во последните десетина години. Клубот е најтрофеен на светот, освои најмногу пехари во последните 15 години, па овој договор не е големо изненадување. „ Најк“ произведува дресови за Барселона од 1998. година, а претходно за тоа беше задолжена фирмата „Капа“.
сите 26 | | | веќе видена

Најдобриот голгетер на Шпанската Примера тврди дека неговиот соиграч наскоро ќе ја превземе „палката“ од Леонел Меси. Фото:www.espnfc.com Фантастичното трио на Барселона, Меси-Суарез-Нејмар, има одлична сезона зад себе. Само во Примера заедно постигнаа невеојратни 90 голови! Ја освоија Шпанската Примера, во Лига Шампиони беа елиминирани од страна на Атлетико, а им претстои и финалето на купот против Севиља. Ударната игла, Уругваецот Луиз Суарез истакна дека има одлична соработка со своите соиграчи и дека тоа заедно ги прави уште подобри. „ Нејмар и јас разбираме дека Лео е моментално најдобар во светот, но Нејмар учи од него и има се што е потребно за да постане најдобар на светот. Веќе три години е во Барселона, доста напредуваше и сега е потполно друг играч“, рече 29-годишниот напаѓач. Тој додаде дека најважно е тоа што Нејмар верува во своите квалитети и дека еден ден сигурно ќе биде најдобар фудбалер на светот. Ерата на Леонел Меси и Кристијано Роналдо полека добива се поголема конкуренција, а во Реал ...
сите 2 | | | веќе видена

Новата казна ја помина проверката на турнирот на помладите категории. Единствената експериментална работа која би можела да добие „зелено светло“ во блиска иднина. Целата работа УЕФА неодамна ја тестираше на турнирот на помладите категории. Играа репрезентациите до 16 години, а учествуваваа: Македонија, Албанија, Сан Марино и Андора. Правилата беа помалку чудни, беа дозволени девет измени и секој фудбалер мораше да игра најмалку 80 минути на два натпревари. Ова е обид за на сите да им се даде шанса, но од сите новитети единствено белиот картон ми можел да постане реалност. Белиот картон го иницираше Платини додека не беше суспендиран, тој сега е минато, а неговиот новитет би можел да постане реалност во блиска иднина. Што значи „бел картон“? Во прашање е предвремено исклучување, суспензија на осум минути, по примерот на казна која постои во хокеј, рагби и футсал. Играчот кој е исклучен во посебниот простор чека казната да измине за да се врати во игра. Кога се доделува оваа казна? Во принцип, идејата е да се ...
сите 22 | | | веќе видена

Одличниот офанзивен везист на Манчестер Сити успеа да го собори рекордот на овој тим. Манчестер Сити оваа сезона не беше на своето ниво освен во Лига Шампиони каде стигна до ½ финалето, но во секој случај очекувањата не се исполнети. Сепак, имаше играчи кои нон стоп му носеа добри работи на тимот, таков е Кевин де Брујне, офанзивниот везист кој пред почетокот на оваа сезона пристигна во Манчестер Сити. Оваа сезона до сега беше три пати прогласен за најдобар играч на месецот во тој тим, а денеска е прогласен четврт пат, што е клупски рекорд. Беше ипресивен преку целата година, постигна вкупно 16 голови на 40 одиграни утакмици. Секако дека наредната сезона ќе биде уште подобар доколку го заобиколат повредите, ќе видиме како ќе го искористи Пеп Гвардиола.
сите 241 | | | веќе видена

Познато ви е дека екипата на Арсенал остана без тројца играчи кој беа „темели“ на овој тим во годините. Екипата на Арсенал нема многу да се промени во новата сезона, се очекува доаѓањето на еден фудбалер, како и стопер и напаѓач од светска класа кој би можел да го доведе Арсенал до највисоките висини во Премиер Лига. Она што е дефинитивно и што се знаеше уште во јануари е тоа дека од клубот ќе се заминат Матје Фламини, Томас Росицки и Микел Артета. Добрите вести за Арсенал во овој случај се фактите дека тројцата оставаат голем простор кога се работи за буџетот и платите. Имено, Микел Артета имаше плата од 80 илјади фунти неделно, Фламини 65 илјади фунти неделно, а Росицки имаше најмногу, 85 илјади. Тројцата го чинеа клубот 230 илјади фунти неделно, односно скоро 12 милиони фунти на годишно ниво. Се претпостаува дека таа сума ќе се заштеди за еден или два фудбалери кој би се приклучиле кон тимот, а наводно неколку од нив веќе се на вратите. Сепак, се очекува и зголемување на платите за Озил и Сначез. Гранит ...
сите 18 | | | веќе видена

Селекторот на Италјанскиот национален тим и идниот менаџер на Челзи денеска е ослободен од обвиненијата за местење на натпревари. Обвинителот бараше шестмесечна условна казна затвор и парична казна од 8.000 евра, но судот во Кремона оцени дека Антонио Конте не е виновен. Поранешниот репрезентативец и актиелниот селектор на Италија беше под истрага на обвинителството во Кремона поради наводна измама во спортот, односно дека зел учество во местење на натпревари додека беше тренер на Сиена во сезоната 2010/2011. Под истрага беше утакмицата од мај 2011. година, која Сиена ја доби против Албинолефе. Конте, кој ги негираше незаконските дејствија, беше казнет со четиримесечна суспнезија од фудбалот во текот на сезоната 2012/2013, кога го водеше Јувентус.
сите 32 | | | веќе видена

Вардар ја одбрани титулата во Купот и за разлика од неодамнешната пресметка во Супер лигата сега покажа далеку поквалитетна игра. Предводени од Раул Гонзалес, „црвено-црните“ одиграа суперирорни и ја добија битката со Металург во финалето во Купот. Металург на почетокот имаше минимално водство, кое што Вардар успешно го минимизираа и надминаа. Стигнаа до предност од 8:5, за во еден момент да имаат предност од 6 гола (13:7). Тимот предводен од Лино Червар дојде до поблага негатива на паузата (16:12), со надеж за подобар резултат во второто полувреме, но на стартот на истото Вардар превзеде иницијатива и доминираше уште во почетокот. Вардар имаше најубедливо водство при крајот од Вардар имаше најубедливо водство при крајот од 30:22 , а Металург на крајот намали на конечните 31:24. Со оваа победа Вардар ова е 11-ти трофеј во ракометниот куп на Македонија од 24 досегашни изданија. Душебаев имаше шест погодоци, Манасков седум а Штербик имаше 15 одбрани.
сите 39 | | | веќе видена

Тренерот на фудбалерите на екипата на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, денес изјави дека е среќен и горд на тоа што е направено и покрај тоа што неговиот тим не ја освои титулата за шампион на Шпанија. Реал го победи Депортиво во последното коло, но победи и Барселона, па каталонскиот клуб сезоната ја заврши со 91 бод, еден повеќе од својот најголем ривал. „ Среќен сум и горд на тоа што го направивме. Имавме тешкотии, но не се предадовме, се боревме до самиот крај. Барселона е шампион и ја заслужи таа титула“, рече Зидан за Шпанските медиуми. Зидан истакна дека неговите фудбалери мораат да размислуваат само за финалето на Лига Шампиони. „ Ќе мораме да се подготвиве добро. Малку сме разочари поради ова, но не смееме повеќе да мислиме на тоа. Во финалето ќе имаме шанси 50:50 и знаеме дека Атлетико нема да се предаде“, додаде Зидан. Фудбалерот на Реал, Марселона, рече дека лошиот почеток на сезоната е виновен за неосвојувањето на титулата. „ Секогаш е тешко да се освои првенство. Лошо почнавме, што предизвика да не ...
сите 87 | | | веќе видена

Еден од клучните кратори на новата титула на Барселона е пресреќен после ваков епилог во Примера. Фудбалерот на Барселона – Андрес Инијеста денес изјави дека со освојувањето на титулата, неговиот клуб докажува дека е најдобар и најконстантен клуб во Шпанија. „ Титулата е награда за доследност. Патевме до самиот крај. Имавме многу добра предност и ривалите се приближија. Но, кога ќе ја освоиш титулата, сезоната не може да биде лоша“, рече Инијеста за Шпанските медиуми. Барселона во последното коло на Примера издвои победа над Гранада со 3:0 и сезоната ја заврши со 91 бод, еден повеќе од најголемиот ривал – Реал Мадрид.
сите 60 | | | веќе видена

Уругваецот оваа сезона направи подвиг кој во историјата на Шпанскиот фудбал го направија Леонел Меси и Кристијано Роналдо. „El Pistolero“ со хет-трик на утакмицата од последното коло на шпанската Премиер Лига против Гранада на гостински терен и дoнeсе победа на Барселона после која е освоена 24. титула во клупската историја, а воедно и дојде до цифрата од 40. постигнати голови оваа сезона. Сезоната ја заврши како најдобар стрелец на Примера, ќе му припадне престижната награда „Златна Копачка“, признавањето кое следува на најдобриот голгетер на Европа. Со 40 постигнати голови во Примера, Луиз Суарез постана дури третиот играч во историјата на Шпанскиот фудбал на кому тоа му помина од рака. Пред него по три пати им успеа на Леонел Меси и Кристијано Роналдо, но нив Уругваецот оваа сезона ги остави зад себе.
сите 99 | | | веќе видена

Не е лесно да се донесе одлука за останување во клубот на кој му си верен од 14. години. Џон Тери доби понуда до го продолжу договорот на уште година дена, но како што објасни „понудена му е поинкава улога во тимот“, па и понатаму размислува дали да остане или не. Истиот ден, на традиционалното свечено доделување на наградите за играч на годината во клубот, навивачите му скандираа на својот капитен кој не можеше да ги сокрие емоциите. Преку 700 мечови и преку 20 години во клубот, сепак не е мала работа. Emotional Terry pic.twitter.com/SnsTueTGnz — WeAreChelseaFC (@WeAreChelseaFC) May 13, 2016
сите 22 | | | веќе видена

Францускиот шампион е спремен ова лето на пазарот да го нападне Манчестер Јунајтед и да му го одземе најдобриот играч. Како што пренесува „L’Ekip“, Ентони Марсијал е голема желба на ПСЖ кој ќе испрати одлична понуда за 20-годишниот репрезентативец. После официјалната потврда на Златан Ибрахимовиќ дека го напушта клубот на крајот на сезоната, ПСЖ веќе тргна во потрага по замена, а прв избор е Марсијал. Тој минатото лето стигна во Јунајтед од Монако за 50 милиони евра со можност висината на трансферот да расте и до 80 милиони, па јасно е дека Англискиот клуб ќе направи се за да го задржи својот најдобар напаѓач. Истовремено, останатите француски медиуми веруваат дека мамецот за Марсијал ќе биде фактот дека ПСЖ игра во Лига Шампиони, а исто така Париз е негов град. Марсијал во првата сезона на Премиер Лига постигна 11 голови со 5 асистенции.
сите 100 | | | веќе видена

Англиските медиуми пишуваат дека платата на Келечи Инеаначо наредната сезона би можела да биде поголема дури десет пати! Добро прочитавте ДЕСЕТ ! Фото: http://www.espnfc.com/ Моментално Нигериецот заработува околу 15.000 фунти неделно, а спрема сознанијата на „Daily Mirror“ постојат индикации од претстојното лето дека ќе заработува десет пати повеќе. Келечи, кој во септември ќе наполни 20 години е едно од најпријатните изненадувања оваа сезона во Премиер Лига. Интересно, постигна седум првенствени голови, а беше стартер само шест пати. Мануел Пелегрини воглавно му даваше шанси внесувајќи го на теренот од клупата. Овој фудбалер има договор со „Граѓаните“ до јуни 2019. година. 150.000 фунти неделно навистина звучи „безобразно“, многу играчи кој имаа само неколку блесоци на големата сцена неделно инкасираат 30.000 повеќе. Манчестер Сити има најмногу играчи во Топ 10 по висината на примањата во Премиер Лига во сезоната 2015/2016, дури петмина. Кун Агуеро и Јаја Туре се најплатени „Граѓани“ со 240.000 фунти ...
| | веќе видена

Новиот генерален секретар на Светската фудбалска федерација (ФИФА) би требало да биде Фатма Самура од Сенегал, која беше предложена од страна на претседателот Ѓани Инфантино. Фото: www.fifa.com Фатма Самура (55), 21 година работеше во Обединетите нации. „Таа е одлична личност, водеше големи организации, со големи буџети.“, рече Инфантино на Конгресот на ФИФА во Мексико Сити, чија идеја ја подржа поголемиот дел на ФИФА. Самура на местото генерален секретар ќе го замени Жерома Валка, кој е отпуштен во јануари поради наведувањата дека учествувал во корумпцискиот скандал на ФИФА. Од тогаш Валка го заменуваше Маркус Катнер.
сите 12 | | | веќе видена

Испаѓањето од 1/8 финалето на турнирот во Рим не е единствената лоша вест за Роџер Федерер. Имено, поради честите проблеми со повреди, најпрво колената, потоа поради проблемите со грбот, швајцарецот е под знак прашалник за Ролан Гарош. Го пропушти турнирот во Мадрид поради повреда на грбот, се врати на Мастерс во Рим, но е поразен од Доминик Тим од Австрија. Наредните 10 до 12 дена ќе бидат многу важни за мене. Морам да пратама како се одвива опоравувањето па потоа ќе одлучам за продолѓување на сезоната. Моментално не сум во форма каква што сакам во Париз. Сеуште се надевам дека ќе се опоравам и ќе бидам спремен. изјави Федерер. Ролан Гарош, започнива на 22 Март.
сите 168 | | | веќе видена

Жозе Мурињо дефинитивно има репуртација на контроверен тренер кој е склон на карактеристични потези и изјави, а со својот најнов потег ја оправда истата. Имено, легендарниот Португалец ни во хуманитарната утакмица не можеше да се воздржи од екстремен потег. Во средата поранешниот менаџер на Челзи на стадионот „Азтек“ во Мексико Сити ја водеше екипата на легендите на ФИФА во ревијалната утакмица против All Stars од Мексико и во еден момент одлучи да и помогне на својата екипа во улога на играч. Имено, влета во теренот и го пресече додавањето на сопарничката екипата и така ги изненади апсолутно сите. Во почетокот играчите на сопарничкиот тим се бунеа, но потоа сето тоа го пропратија со насмевки на лицата. Неговата екипа за која играа великани како: Роналдињо, Јорке, Луис Фига, Кларенс Сидорф, Аимар, Пујол, Самуел Ето на крајот изгуби со 9-8. Мурињо кој моментално е во потрага за нов ангажман по завршувањето на средбата на шала изјави: „Гледате дека губам на утакмици, па кој би ме сакал“.
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Виктор Троицки и неговиот партнер Филип Колшајбер се пласираа во ¼ финале на турнирот мастерс серија во Рим, бидејќи вчера во второто коло издвоија победа над хрватско-бразилската комбинација Иван Додиг/Марсело Мело со 3:6 , 7:6,14:12. Троицки и Колшајбер во тај-брејк во вториот сет, во кој имаа брејк остаток, победија со 7:3, за мечот одлучи продолжениот тај-брејк. Додиг и Мело на продолжен тај брејк поведоа со 9:7 и 10:9, но не ја искористија меч топката и не се пласираа во ¼ финалето. Троицки и Колѓајбер во ¼ финалето на турнирот во Рим ќе се соочат со индиско-романската двојка Рохан Бопаном и Флоријан Мергеом Вкупниот награден фонд за овој турнир во Риме е 3,748,925 евра.
сите 173 | | | веќе видена

next