Топки

Дали се сеќавате што се случи пред петнаесетина дена? Џенаро Гатузо го удри својот помошник на клупата. Сега доби соодветна казна. Џенаро Гатузо, актуелниот тренер на Пиза, пред две недели го удри својот помошник на клупата, настан по кој се очекуваше суспензија. Конечно сојузот ја донесе својата одлука, Гатузо ќе биде суспендиран се до крајот на оваа сезона. Дали оваа казна е реална? До крајот на сезоната преостануваат уште 3 кола, Пиза ги изгуби сите шанси наредната година да се најде во Серијата Б низ директен пласман
сите 6 | | | веќе видена

Милан Мандариќ донесе одлука да направи чистка во спортскиот сектор, па така со чекорите на Марко Николиќ замина и Ранко Стојиќ. Фото: fcrad.co.rs Повеќегодишниот финансиер Рада Ранко Стојиќ го заврши својот мандат на позицијата спортски директор на Олимпија два дена по промената на тренерската позиција на тимот. Да ве потсетиме, поранешниот тренер на Партизан, Марко Николиќ доби отказ во Олимпија поради расистички испад после кој изречена му е суспензија на седум натпревари, односно до крајот на словенскиот шампионат. Олимпија Љубљана води голема борба за титулата со Марибор, па Милан Мандариќ не можеше да си го дозволи луксузот екипата да игра во завршетокот на шампионатот без тренер.
| | веќе видена

Везниот играч на Баерн Минхен, Артуро Видал призна дека би сакал да на Алијанс арена му се придружи неговиот сонародник Алексис Санчез. Фото: BETA/AP Photo/Martin Meissner Фудбалерот на Арсенал во последниве неколку недели со поврзува со заминување од Арсенал, бидеќи наводно е незадоволен од резултатите на својата екипа, а Баерн Минхен би можел дефинитивно да му ги исполни сите желби. На клупата од Баерн од лето ќе биде Карло Анчелоти, Италијанецот спрема засилувања, а Санчез по мислење на Видал би бил вистинско решение. „Играме заедно уште од младинската репрезентација на Чиле и секако би сакал да бидеме соиграчи и во Баерн. Алексис без никаков сомнеж би бил големо засилување“, изјави Видал. Баерн Минхен е сеуште во борба за сите три трофеи, но приоритет е Бундеслига. „Првенствено наш приоритет е Бундеслигата која наредниот викенд планираме да ја освоиме. Сепак, признавам дека огромна желба ни е да ги освоиме сите три трофеи“, истакна Видал. Баерн е лидер на табелата со седум бодови предност во однос на ...
сите 117 | | | веќе видена

Слаба е утехата, но ако Барселона не биде првак, тоа му се случи и на најголемиот ривал. Ни беше многу одамна, пред 12 години. Тогаш Реал предводен од Кеирош, некогашниот помошник на Сер Алекс Фергусон изгуби осум бодовна предност над ривалите во псоледните 10 кола. Тоа беше голем пад за „Лос Галактикосите“, тие од последните 10 мечови загубија дури 7, па Валенсија Рафе Бенитеза ја освои титулата. И не само тоа, Реал играше толку лошо што не само тоа што не беа први, дозволија Барселона и Депортиво Ла Коруња да ги поминат. Како започна кошмарот? Црната серија стартуваше во март со ремињата против Сарагоса и Сантандер, за потоа да следи распад на системот. Тимот предводен од страна на сегашниот тренер Зидан изгуби од Осасуна 3:0 на домашен терен, на „Бернабеу“ славеа Барселона, Мајорка и Сосиједад до крајот на првенството. Да кажеме дека од последните 7 мечови, Реал загуби дури 6. На тоа се надоврза поразот во финалето против екипата на Сарагоса, изгубија со 3:2 после продолжението, а во ¼ финалето на Лигата ...
сите 160 | | | веќе видена

Екипата на Чикаго којa од клупада ја предводи Вељко Пауновиќ вчера го претрпе и вториот пораз за оваа сезона во МЛС лигата. Фото: BETA/AP Photo/David Zalubowski Во шестата утакмица од почетокот на сезоната, екипата на Чикаго е поразена на свој терен од екипата на Монтреал Импакт со резултат 2:1. Екипата на Вељко Пауновиќ првото полувреме го искористи да постигне водство, но во второто полувреме гостинот ги превзеде работите во свои раце. Пресвртот го најави Дидиер Дрогба, првата звезда на Монтреал кој во 56. минута, после само 6 минути од неговото влегување на теренот со неверојатен удар постигна гол за 1:1. Одлуката за победникот на натпреварот беше донесена во продолжението кога Пјати погоди за триумф на Монтреал – 1:2.
сите 232 | | | веќе видена

Офанзивецот на Рома, Диего Пероти го пофали ривалот од Наполи и своето мислење за соиграчите од нападот го изнесе јавно. Рома оваа сезона игра по системот „топло-ладно“, па во Серијата А се наоѓа на третото место и покрај нивните најави дека ќе ја нападнат титулата. Чех го плати тренерот Руди Гарсија, па Спалети е вратен на некогашното место на успехот. Универзалниот офанзивец, Диего Пероти даде интересна изјава за италјанските медиуми, каде нема пофални зборови за своите соиграчи од нападот, а има за најдобриот стрелец на лигата од редовите на Наполи. „Гонзало Игуанин е најдобриот напаѓач во Серијата А и постигна 30 голови. Нам ни е потребен таков профил на играч и затоа сме нон стоп зад Јувентус и Наполи на табелата“, истакна Аргентинецот. Тој рече дека Един Џеко одлично ги навлекува противничките дефанзивци на себе, но дека му недостигаат голови. Во досегашниот дел од сезоната, во листата на стрелци на Рома се запишаа дури 18 играчи. „Тоа е позитивен резултат за тимот, бидејќи немаме некој кој би ни ...
сите 3 | | | веќе видена

Екипата на Билиќ игра одлична сезона, а во претстојното лето Хрватскиот стратег ќе има голем буџет за зајакнување на тимот. Вест Хем игра одлично, предводен од виртуозниот Дмитриј Паје. За претстојното лето се најавуваат голми вложувања со кои тимот на Билиќ би имал уште поголема амбиција во наредната сезона. „Чеканџиите“ ќе го напуштат својот „Бојлен Грауд“ на крајот на сезоната и ќе се преселат на Олимпискиот стадион кој има капацитет од 60.000 места. Веќе подолго време раководителите на Вест Хем ја спремаат листата на потенцијални фудбалери со кои би го зајакнале тимот во летниот преоден рок, а последниве денови се појави и тоа какво ново име! Офанзивниот везист на Челзи, Бразилецот Оскар би можел да ја зајакне конкуренцијата во екипата од источен Лондон. Англиските медиуми најавуваат дека Оскар најверојатно ќе го напушти клубот од „Стемфорд Бриџ“ на крајот од сезоната, а Вест Хем делува како примамлива дестинација. Се претпоставува дека идниот менаџер на „плавите“, Антонио Конте ќе најде ново решение за ...
сите 71 | | | веќе видена

Кристијано Роналдо на тренингот пред мечот со Гетафе не се покажаво најдобро светло. Да не го постигнеше хет-трикот против Волфсбург, фановите на Реал би можеле да бидат загрижени пред крајот на сезоната. Фото: Beta/AP Photo/Paul White Протугалецот на тренингот не беше премногу расположен, па промарши празен гол 4 пати по ред. Сепак, Роналдо е во сјајна форма, а на последните 9 натпревари постигна вкупно 12 голови. Неговиот тренер, Зинедин Зидан, се надева дека еден од најдобрите играчи на денешницата ќе ја задржи својата добра форма бидејќи по последните две кола, благодарејќи на грешките од страна на Барселона, кралскиот клуб им се приближи на Каталонците на само 4 поени разлика. Погледнете ја техниката со која Роналдо четири пати промаршува цел гол.
сите 203 | | | веќе видена

Меначерот на Манчстер Јунајтед, Луј Ван Гал, денес изјави дека шансите за Бастијан Швајнштајгер да се врати на теренот се многу мали поради повредата на коленото. „Мислам дека Швајнштајгер нема да игра до крајот на сезоната. Можеби ќе биде спремен за Европското првенство. Ништо не можеме да предвидиме, но можно е.“, рече Ван Гал за Британските медиуми. Манчестер утре во 34. коло на Премиер лигата го дочекува тимот на Астон Вила, а Ван Гал наведе дека во тој меч нема да може да смета и на Андер Херера кој се повреди на мечот против Вест Хем. Добрата вест за тимот на Луј Ван Гал е тоа што капитенот Вејн Руни ќе биде во тимот. Натпреварот помеѓу Манчсестер Јунајтед и Астон Вила ќе се игра утре во 16:00.
сите 187 | | | веќе видена

Францускиот репрезентативец е мета на многу клубови, а последното име кое се спомнува е Интер од Милано. Миланскиот Интер сака да ја зајакне средината на теренот ова лето, а еден од првите играчи со кои тренерот Роберта Манчини сака да го зајакне тимот е фудбалерот на Олимпик Марсеј, Ласана Диара. Фото: BETA/AP Photo/ Massimo Pinca Дефанзивниот везист игра одлично оваа сезона, го привлече вниманието на многу клубови, а после долгата пауза се врати во националниот тим и шансите дека ќе се најде на претстојното Европско првенство се многу големи. Ласана има посебен тип на договор со Марсеј, бидејќи Французинот во секој преоден рок има право да замине од клубот како слободен агент. Необичниот член стои во договорот како компензација за малата плата на Диара во Марсеј. Спрема наводите на Италјанскиот „Тутоспорт“ за Диара исто така е заинтересиран и Париз сен Жермен, а оваа недела во трката се вклучија Манчестер Јунајтед и Тотенхем.
сите 4 | | | веќе видена

Сјајна партија за избраниците од Жељко Обрановиќ против актуелниот првак на Европа! Фото: euroleague.net После неизвесната ситуација во првата утакмица во која Фенербахче ја доби во самиот крај, овој пат тимот од Истамбул веќе во првото полувреме има огромна разлика против Реал Мадрид. Во финишот на втората четвртина на семафорот беше 49-19, а Богдановиќ е повторно еден од најдоврите во екипата од Истамбул. Во моментов е самиот финиш на третата четвртина. Резултатот е 76:48. Ова е една од неговите сјајни акции.
сите 85 | | | веќе видена

Четвртфиналната серија од плеј-оф во Евролигата помеѓу ЦСКА и Црвена Ѕвезда Телеком продолжува со вториот дуел во Москва. “Армијата“ има предност и има шанса да пред гостувањето во Белград обезбеди меч топка. Фото: euroleague.net Кошаркарите на московска ЦСКА ја потврдија својата предност на домашен терен во првата утакмица но до победа со резултат 84:74 стигнаа многу потешко отколку што очекуваа. Шампионот на Србија во вторникот покажа дека може да се носи со еден од главните фаворити за титулата Европски првак и да не беше феноменалниот Милош Теодосиќ црвено-белите би можеле да имаат шанса да направат брејк. Првиот натпревар покажа да ЦСКА не е недопирлива но да во своите редови има играчи кои можат да добијат утакмица кога остатокот од екипата има лош ден. Стратегијата на Црвена Ѕвезда Телеком за денешната утакмица ќе остане непроменета бидеќи Теодосиќ постигна 23 поени и реализира 6 асистенции. Српскиот плејмејкер не е моѓно во целост да се изолира, па таков пристап би моѓел да им даде дополнителен ...
сите 68 | | | веќе видена

Изјавата на Михајловиќ направи доста бура на Апенините, а од тамо се прошири кон сите меридијани на земјата. Поранешниот тренер на Милан се огласи после коментарот даден од страна на девојката на Кевин Принс Боатенг, Мелисе Сате, дека атмосверата во логорот на „Росонерите“ е многу подобра после неговото заминување од кормилото. „Верувам дека со Броки атмосферата во пресоблекувалната и во клупот ќе биде многу помирна“, изјави Сата. Михајловиќ изреагира без влакна на јазикот. „Не сум сексист, но мислам дека жените не би требало да зборуваат за фудбал. Не се компетентни да зборуваат за тоа“, рече поранешниот репрезентативец на Југославија и поранешен селектор на Србија.
сите 5 | | | веќе видена

Спрема наводите на италјанскиот „Коријере дело Спорт“ подпретседателот на Милан, Адријано Галијани има желба во клубот да донесе легендарен експерт. Поранешниот селектор на Италија и освојувач на Светското првенство во 2006 година, Марчело Липи ова лето би можел да постане нов технички директор на Милан. Обврската на Липи би била да му помага на Кристијн Броки, новиот тренер на „Росонери“ во неговата работа со екипата. Броки во досегашната тренерска кариера не водел ниту еден сениорски тим, го водеше само младиот тим на Милан, а вчера е унапреден во прв тренер, после смената на Синиша Михајловиќ. Секако, тоа може да се оствари само доколку Броки остане тренер на Милан наредната сезона, бидејќи доколку Италијанецот не го задоволи Милан, ќе бараат нов тренер. Во таква ситуација списокот е долг, се споменуваат разни имиња: Еузебио Ди Франческо, Виќенко, Монтела, Пауло Де Соуса, Роберо Донадони и Унаи Емери.
сите 28 | | | веќе видена

Лестер се осомничува за финансиски малверзации во текот на сеозната 2013/14 кога се натпреваруваа во Championship. Управата на Лестер тогаш наводно ги лажирала документите за финансиската состојба како би одбегнале казна за одземање бодови како случајот со Портсмунт, и како би можеле да се прошири буџетот за зајакнувања и плати за играчите. Клубот во сезоната 2013/14 беше во недозволен минус, но сопственикот на клубот пронашол начин да го прикаже клубот во подобро светло. Меѓутоа, начинот на кој го направил тоа се претвори во афера. Тој, наводно ги продал маркетинг правата на компанија која потоа истите ги откупил за многу поголеми пари и така го покрил минусот, што не е во склад со правилата. Клубовите кои се натпреварувале во таа сезона од Championship тврдат дека не биле во рамноправна положба со Лестер, бидеќи неговите играчи биле плаќани повеќе одколку што било дозволено. Пласманот во Премиер Лигата им донесе на Лисиците заработка од минимум 100 милиони фунти, што е повеќе него доволна сума за ...
сите 11 | | | веќе видена

После првиот квартал на оваа година слободно можеме да константираме дека имаме „најлуд“ меч во 2016 година. Тепачки, црвени картони, пресврт во продолжението, сето ова тешко ќе се повтори во наредните девет месеци. Бевме сведоци на неверојатни сцени во Окленд во Нов Зеланд каде се одржува групната фаза од ОФЦ Лигата на шампиони. Доколку не сте запзнаени, се работи за такмичење кое има прооднос кај ФИФА Светското првенство за клубовите. Изминатите пет сезони титулата ја освојуваше Оукленд кој и овој пат гласи за главен фаворит, но овде нема да станува збор за Нов Зеланд. Утакмицата од второто коло од групата „Ц“ имаше елеминационен карактер бидејќи за поразениот имаше опростително значење од шансата за пласман во плејофот. На основа на кончениот резултат на утакмицата (4:3) може да се заклучи дека се играло на гол повеќе, но тоа е само паушална оцена. Дури кога ќе ги погледнете најдобрите снимки од утакмицата ќе сфатите за што зборуваме. Со цел да ви ја олеснеме работата, ќе би кажеме дека судијата Џорџ Тајм ...
сите 6 | | | веќе видена

После неодамнешните шпекулации околу интересирањето на Maccabi Tel Aviv B.C. за кошаркарите на Црвена Звезда, Quincy Miller и Maik Cirbes, следуваше „контранапад“ од страна на Звезда. Како што веќе објавувавме, првиот човек на Црвена Звезда, Небојша Човиќ вестите за заинтересираноста на Maccabi за најдобрите играчи на црвено-белите во пресрет на ¼ финалните натпревари од Евро лигата ги оцени како „странични удари“ на клубот. Потоа тој иронично возврати дека медиумите можат да објават како Звезда сака пет играчи од Maccabi, но денешниот „Блиц“ ги пренесува своите знаења дека во неговите зборови има и сериозни намери. „Кога првиот човек на Звезда, Небојша Човиќ рече дека сака петорка од Maccabi, не беше ироничен до крајот. Напротив, црвено-белите се многу заинтересирани за силниот центар и најдобриот играч на Maccabi оваа сезона“, пренесува спомнатиот медиуим. Во прашање е 27-годишниот Американец, Trevor Mbakve, кој оваа сезона остави одличен впечаток во екипата на Maccabi. Тој е роден во Минесота, каде во ...
сите 2 | | | веќе видена

Што би им направиле на Погба или Балотели? Се случи, погодувате, во Саудиска Арабија. На еден гледач му засмета анти-исламската фризура на еден од голманите. Не е јасно како му ги повредила религиозните чуства, но мечот е прекинат. Голманот дури и добро помина, за да се продолжи мечот мораше да ја скрати својата коса на теренот, а судијата после тоа го продолжи мечот. Ова е дел од прокламованите доктрини на вехабизмот во оваа земја, неодмана медиумите ги критикуваа странските играчи поради своите бизарни фризури и константираа дека ги „расипуваат“ младите и навивачите кои би можеле да почнат да ги имитираат. Поради тоа е донесена одлука мечот да се прекинe ако се увиди дека фризурата не е во духот на Исламот. Во секој случај, сцената која ќе ја видите за прв пат, но не и за последен…
сите 8 | | | веќе видена

Тимот на Лестер оваа сезона е најголемо изненадување во европскиот фудбал и се наоѓа на чекор од титулата во Премиер лига. Лестер сигурно има осигурано место во Лига на Шампиони за наредната година, а треба да се напомене дека во ова време предходната година горко се бореа за опстанок. Челниците на овој клуб веќе размислуваат за засилувања за наредната сезона, а на мета го имаат фудбалерот на Милан Нијанг. Имено, како што пишуваат англиските медиуми Лестер на крајот од оваа сезона ќе проба да го доведе во своите редови напаѓачот од Милано во кое гледаат како одлично засилување за Лига на Шампиони. Милан оваа сезона игра далеку од препознатливата игра, па Нијанг со доаѓање на King Power стадионот ќе има можност да и нареднава сезона осети како е д асе игра во најелитното клубско натпреварување во европа. Не е познато колку Лестер ќе мора да плати да го доведе 21-годишниот напаѓач, но се шпекулира за цифра околу 15 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона, Луис Суарез е обвинет за “психолошки проблеми”, од страна на поранешниот фудбалски агент Даниел Фонсека, кој, исто така, тврди дека Уругвајскиот интернационалец му должи пари. Суарез, 29, вели во интервју за ТВ Монте Карло во вторникот дека Фонсека му должи 20 проценти од надоместокот од неговиот трансфер од Национал да Гронинген во 2006 година. Сепак Фонсека, поранешен Уругвајски интернационалец, го возврати ударот на барањата на Суарез и го етикетира поранешниот напаѓач на Ливерпул како “кукавица”. “Тој е лаже, затоа што тој е дете кое покажува дека има психички проблеми, сигурно, ние го знаеме тоа” Фонсека изјави за Радио 1010. “Тоа е зошто тој посетува некој психолог, но тоа не го дава ефектот што го посакува.Тој треба да го промени својот психолог, или да посети психијатар.За да броите ви се потребни два прста, бидејќи детето не знае како да се брои.”
| | веќе видена

next