Топки

На денешениот состанок на претставниците на лигата одлучено е зимската пауза во Италјанската Серија А да остане на сила и наредната сезона. Италјанската Серија А денес одлучи дека утакмиците кои обично се играат во периодот околу Божиќ и Нова Година да не се играат. Се шпекулираше дека Серијата А би можела да тргне по патот на Премиер лигата, каде за време на празниците нема пауза. Меѓутоа, на денешниот состанок на лигата одлучено е зимската пауза да остане во календарот, така да утакмиците од Италјанскиот шампионат нема да се играат во празничниот период.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Барселона, Луис Енрике денес изјави дека се надева дека Франческо Тоти и наредната сезона ќе игра за Рома, но дека би го донесол легендарниот Италјански фудбалер во својот клуб доколку би добил шанса. Тоти не е во добри односи со тренерот на Рома, Лучано Спалети, поради мала минутажа, а мадиумите шекулираат дека легендарниот играч на клубот од Рим би можел да си оди на крајот на сезоната или дури и да ја заврши својата кариера. Тоти во последните три утакмици постигна три голови и и помогна на екипата да остане во трката за освојувањето на второто место во Серијата А. Луис Енрике во сезоната 2011/2012 му беше тренер на 39-годишниот Тоти во Рома. Запрашан дали би размислил за доведување на Тоти, во трансфер сличен на оној од 2004. година, кога Барселона го донесе 32-годишниот Хенрик Ларсон, Енрике рече: „Зошто да не, ако го продадат ефтино“. „Франчесто Тоти е жива историја на Рима и мислам дека би сакал да ја заврши кариерата во тој клуб. Би било многу чудно доколку го видиме со дрес од некој друг ...
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Јундајтед, Андер Ерера денес рече дека неговата екипа во претстојната утакмица сака да ја одложи шампионската прослава на Лестер за да остане во трката за освојувањето на четвртото место во Премиер лигата. Фото: BETA/AP Photo/Matt Dunham Фудбалерите на Лестер во недела играат против Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ и доколку победат ќе ја освојат нивната прва шампионска титула. За освојување на титулата на Лестер му се потребни 3 бода во последнити 3 кола. Манчестер Јунајтед е 5. на табелата со 59 бодови и има 5 помалку, но и утакмица помалку од Арсенал кој е на четвртото место кое води во квалификациите за Лигата на шампионите. Исто така и третопласираниот Манчестер Сити, како и Арсенал, има 64 бодови. Ерера изјави дека тој и неговите соиграчи не се расположени да гледаат шампионска прослава на „Олд Трафорд“. „Ние мислиме на нашиот клуб, сеуште сме во трката. Мораме да бидеме помеѓу првите четири екипи, тоа е многу важно. Играме против Лестер, добра екипа која игра фантастично. ...
сите 229 | | | веќе видена

Спрема наводите на „El Confidencial“, напаѓачот на Барселона уште еднаш стапил во контакт со раководството на Реал Мадрид. Приказната околу малиот договор кој Нејмар го има во Барселона веќе е светски позната. Фото: BETA/AP Photo/Manu Fernandez И покрај тоа што е еден од најдобрите и најпрофитабилните играчи на каталоснкиот клуб, Бразилецот заработува, за денешениот фудбал „озборувани“ 77.000 фунти неделно. Во последно време се зборува дека и покрај желбите да го задржи, Барселона ќе мора да го продаде бидејќи немаат финансиски можности за да ги исполнат сите услови кои тој би можел да ги наведе во својот нов договор. Главната причина за оваа состојба на клубот е планираната изградба на новиот стадион и поради тоа на Камп Ноу се стегнува каишот, па Нејмар ќе може на друго место своите вештини да ги претвори во поголеми пари. Сето ова го потврдуваат информациите кои наводно го поврзуваат со Реал Мадрид. Перд неколку месеци излезе информација во јавноста дека Бразилецот тајно се сретнал со Флорентино Перез, ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на фудбалскиот сојуз на Хрватска, Давор Шукер му врачи уникатен Хрватско-Турки дрес на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, но на навивачите тоа не им се допадна. Фото: Давор Ковачевиќ Колинда Грабар Китаровиќ, претседателката на Република Хрватска организираше свечен прием по повод посетата на Турскиот претседател, а на настанот присуствуваа и многу високи функционери, меѓу кои беше и Давор Шукер, претседателот на фудбалскиот сојуз на „Огнените“. Првиот човек на Хрватскиот фудбал ја искористи приликата да му врачи и еден поклон на Турскиот претседател, а во прашање беше дрес, направен со комбинација на Хрватскиот и Турскиот репрезентативен дрес. Сепак, во целата оваа прекизна нешто ги разлути навивачите на територијата на Хрватска. Имено, на дресот може да се забележи Турски белег но не и Хрватски. На многумина покрај овој „уникатен“ дрес им засмена фактот дека повторно се мешаат политиката и спортот. Predsjednik HNS-a Šuker i @KolindaGK darovali su turskom predsjedniku Erdoganu ...
сите 7 | | | веќе видена

Џерјми Варди ја игра својата најдобра сезона во кариерата. Пред две години, малку фалеше Red Bull Лајпциг да го денесе Џејми Варди. Тоа го потврди и нивниот сегашен тренер, Ралф Рангник. Фото: Beta/AP Photo/Rui Vieira Тој призна дека сега се кае за постапката, посебно кога го гледа Варди како доминира во Премиер лигата. Англискиот репрезентативец оваа сезона постигна 22 гола во Премиер лигата на 34 меча, често пати е нерешителна енигма за противничката одбрана најмногу поради својата брзина и снаодливост кои ги издигна на едно високо ниво. „ Сакавме да потпишеме договор со Џо Гомез од Ливерпул, а се враќавме со агентот на Џејми Варди со авион. Неговиот агент ми рече дека тоа не е добра политика тоа што сакам само помлади од 24 години во својот тимот, како и да нема некој кој е совршен играч за мене. Тоа беше Џејми Варди“, рече Рангник. „ Реков дека не го сакам…“
сите 50 | | | веќе видена

Мамаду Сако беше позитивен да допинг тестот, а сега се соочува со голема казна. Сите ги шокира фактот дека Мамаду Сако беше позитивен на допинг тестот кој е одржан после утакмицата помеѓу Ливерпул и Манчестер Сити. Фото: Beta/AP Photo/Bogdan Maran Наводно е пронајдена супстанца која многу брзо согорува масти во човечкото тело. Вторник беше последен дел за жалба на фудбалерот, а бидејќи жалба немаше од негова страна, сега ќе се одреди конечната казна за Францускиот стопер. Се очекува казната да биде околу шест месеци, сите се водат според примерот на Туре кој исто толку отсуствуваше после конзумирањето на апчиња за намалување на телесната тежина уште во 2011. година.
сите 28 | | | веќе видена

Поранешниот Бугарски репрезентативец се враќа во професионалниот фудбал, после успешната борба со рак! Во животот никогаш не треба да се откажеме, а инспирација за вакво нешто можеме да најдеме во легендата на Селтик и Астон Вила – Стилијан Петров. На левоногиот везист во 2012. година му беше дијагностицирана тешка болест, леукемија. Набрзо после тоа се повлече од фудбалот и се посвети на закрапнување од болеста, што на крајот му успеа! Откако ја победи тешката болест, регуларно тренираше со резервниот тим на Астон Вила, а моментално е и член на стручниот штаб на тимот од „Вила парк“. Неверојатната вест стигнува од Бирмингем – Петров се надева дека наскоро повторно ќе заигра за првиот тим на Астон Вила! Со 36 години репрезентативецот и понатаму не се откажа од професионалниот фудбал и покрај болеста со која се бореше. Во текот на неговиот престој во Селтик тој освои 4 титули на Шкотската лига и дури 6 купови. Му посакуваме се најдобро на големиот играч и човек во продолжението на својата кариера, било на ...
сите 4 | | | веќе видена

Фудбалската асоцијација на Англија во вторникот му изрече суспензија и парична казна на напаѓачот на Лестер, Џејми Вардри поради неспортско однесување на мечот со Вест Хем. Фото: Beta/AP Photo/Rui Vieira На најдобриот стрелец во Премиер лигата му е изречена казна поради неспортско однесување на мечот со Вест Хем, а изгледа дека Дисциплинската комисија на Фудбалската Асоцијација на Англија има разбирање спрема Џејми Варди па казната не е ригорозна. Како што пренесува „Скај Спортс“, Џејми Варди е казнен со една утакмица надвор од теренот, покрај казната од црвен картон што значи дека напаѓачот на Лестер Сити ќе пропушти само еден меч во Премиер лигата, гостувањето на Манчестер Јунајтед во рамките на 36. коло. Покрај еден додатен меч, Џејми Варди ќе мора да плати 10.000 фунти поради недолично однесување и навредување на судијата Мос, додека Лестер поради истата причина во касата на ФА ќе уплати 20.000 фунти. Да ве потсетиме дека Џејми Варди пред десет дена го заработи својот втор жолт картон поради наводно ...
сите 113 | | | веќе видена

Првиот противник фудбалерите на Вест Хем на „Олимпискиот стадион“ ќе биде шампионот на Италија, Јувентус, соопшти премиерлигашот денес. Вест Хем следната сезона за прв пат после 112 години ќе игра надвор од својот „Аптон парк“, а пред селидбата на „Олимпискиот стадион“ на екипата и останаа уште две утакмици – против Свонси која ќе ја одиграат на 7. ман и против Манчестер Јунајтед три дена подоцна. Фото: Ф.К. Вест Хем Првата утакмица на новиот стадион Вест Хем ќе ја одигра на 7. август против старо-новиот шампион на Италија – Јувентус кој со своето гостување ќе го зголеми овој битен настан за „чеканџиите“. „Воо душевени сме од тоа што тој голем ден за нас ќе го збогати еден од најголемите клубови на светот“, се наведува во соопштението на клубот. Неодамна се објавени и финанските детали од договорот кој раководителите на Вест Хем го потпишаа со Лондон, па спрема одредбите на тој документ „чеканџиите“ неделно ќе плаќаат 48.000 фунти за изнајмување на „Олимпискиот стадион“. Пред да биде официјално пуштена ...
сите 3 | | | веќе видена

И оваа недела продолжуваме да ја следиме интересната трка за Златната копачка на Европа. На врвот на листата на стрелци во Европа дојде до голем пресврт! Во текот на минатата недела се одигра вонредно коло со кое неколку играчи од Топ 10 имаа прилика дополнително да го подобрат својот резултат. Тоа најдобро го искористи напаѓачот на Барселона, Луис Суарез кој во интервал од четири дена постигна осум голови и убедливо го превзеде првото место. Имено, Уругваецот најпрво постигна четири голови во победата на Барселона над Депортиво (0:8), а потоа уште четири во триумфот над Спортинг (6:0) и неговиот резултат скокна од 26 на 34 дадени голови и ги узмина досегашните лидери Кристијано Роналдо и Жонас. Кристијано Роналдо не постигна ниту еден погодок против Виљареал во средата (3:0), а поради полесна повреда на тој меч, го пропушти гостувањето кај Рајо Валјекан (2:3) и остана на котата од 31 гол. Напаѓачот на Бенфика Жонас исто така не се запиша во листата на стрелци, како и понатаму суспендираниот Гонзало Игуанин ...
сите 22 | | | веќе видена

Екипата на Палермо денеска освои многу важни бодови за опстанок. Вториот ден од викендот во Серијата А започна со дуелот помеѓу Палермо и Фросиноне. Екипата на Фросиноне ја дочека екипата на Палермо во рамките на 35. коло каде Палермо славеше со 2:0 и така бодовно го надмина својот ривал и се наоѓа на 18. место на табелата. Фото: BETA/AP Photo/Alessandro Fucarini После првото полувреме поминато без ниту еден гол, домаќините преку Паганини имаа убава шанса да дојдат до водство, шанса која не ја искористија, а казната на другата страна на теренот следеше после само шест минути. Алберто Шилрдино одлично реагираше на центаршутот на Рисполи и ја прати топката во мрежата на голманот Леали – 0:1. Надежта за победа кај домаќините беше присутна до втората минута од продолжението, кога нашиот Александар Трајковски го запечати резултатот 0:2.
сите 150 | | | веќе видена

Капитенот на Манчестер Јунајтед покажа зошто е уникатен играч во фудбалскиот свет. Руни во полуфиналето на ФА купот и издвоената победа над Евертон, на самиот почетокот на утакмицата го одбрани својот тим и тоа после контра нападот. Лукаку го помина Де Хеу и ја испрати топката кон мрежата, но Руни беше на вистинското место и од гол линијата ја расчисти опасноста иако со таа прилика можеше да се повреди бидејќи во налетот се удри во стативата. Погледнете го овој феноманален потег на Руни тука .
сите 30 | | | веќе видена

Екипата на Славиша Јокановиќ доживеа нов пораз во Чемпионшипот оваа сезона, овој пат од Нотингем на свој терен. Крајот на сезоната се ближи, Фулам веќе го обезбеди опстанокот иако се наоѓа една позиција над зоната за испаѓање, а преостануваат уште две кола. Моментално имаат 48 бодови што е за 9 повеќе од МК Донс кои дефинитивно спаѓаат во понизок ранг после денешните утакмици. Денеска Фулам беше далеку од своето ниво на игра, Теше и Ленсбури постигнаа голови за Нотингем во првото полувреме, Смит ја намали разликата на 1:2, за Ленсбури повторно да го матира голманот на домаќинот и тако ја доведе екипата до сите три бода. На крајот оваа утакмица е прогласена за неважечка бидејќи Донс е поразен од Брентфорд на свој терен – 1:4, па Фулам благодарение на нив официјално си обезбеди опстанок.
сите 2 | | | веќе видена

Светската фудбалска федерацаија – ФИФА наредниот месец ќе организира работилница за сите заинтересирани Сојузи и лиги кои сакаат да ја испробаат бидео технологијата на повторување на снимки. Овој собир ќе се одржи во Амстердам од 18. до 20. мај и тоа е еден од клучните чекори во остварувањето на амбициозниот план кој има цел предледот на снимки да се користи на Светското првенство во 2018. година во Русија. Холандскиот Сојуз избран е за домаќи бидејќи од 2013. година ги спроведува експериментите во кои судиите имаа помош со видео снимки иако тоа не е користено во утакмиците на поглеми натпреварувања. Телото кое е задолжено за фудбалските правила – ИФАБ на крајот на мај ќе потврди во кои натпреварувања ќе се реализираат тестирањата. Исто така порано објави дека прегледувањето на видео снимките ќе биде ограничено на тоа дали е постигнат гол, дали е добро досуден пенал, играч исклучен или во лсучај на погрешна идентификација на играч. ФИФА соопшти дека ќе им дозволи експериментирање на оние кои сакаат да го ...
| | веќе видена

Инвеститорите пристигнаа, процесот започна! Дали ова е спас за Интер? Иако демантираше, Ерик Тохир сака да си замине. Тој е незадоволен од ситуацијата во Интер, клубот губи сериозни средства и на нишан има некој англиски клуб. Поради тоа ќе продаде поголем дел од акциите на клубот, а превземањето треба да се заврши во наредните две години. Сопственикот на компанијата „Санинг“ вчера беше со своите директори во посета на тренинг центарот „Апијано Ѓентиле“, Кинезите потоа вечераа кај Масимо Морати, а вечерва ќе ја гледаат утакмицата помеѓу Интер и Удинезе. Каков е планот? Тие ќе купат 20%, околу 15% од акциите на Тохир и 5% од 30% колку што има Морати. Тоа е почетен влез во клубот, во наредните две години ќе дојде до постепено превземање на поголемиот дел од акциите на Тохир. Бизнисменот од Индонезија веројатно ќе ги продаде сите акции и ќе се повлече од Интер.
сите 12 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец, Гоце Георгиевски игра извонредно за Тулуз во финишот на оваа сезона и е еден од најдобрите играчи на оваа екипа. Георгиевски кој игра како крилен напаѓач, беше расположен со Данкерк каде даде осум погодоци со тоа што еден од нив беше во петте најдобри во 22-та рунда во францускиот шампионат, а исто така и против ПСЖ сo 7 гола. Пред него на листата е само Александер Лингард од Сент Рафаел.
сите 6 | | | веќе видена

Тиери Енри смета дека „Редси“ предводени од Јирген Клоп ќе бидат сериозни кандидати за титулата за шампион на Англија. Енри имаше прилика во текот на неговото гостување во утринската програма на „Скај Спортс“ да ги искаже своите пофалби на сметка на работата на Клоп во Ливерпул. Најдобриот стрелец во историјата на Арсенал верува дека харизматичниот Германец е способен да направи голем резултат. Поранешниот Француски репрезентативец го гледа Ливерпул како кандидат за титулата во Премиер лигата наредната сезона. „Ливерпул веќе почна да игра на начинот на Клоп. Во оваа сезона веќе е доцна за големи работи, но очекувам дека екипата ќе биде многу повеќе уиграна со текот на времето, очекувам дека Клоп во текот на летото ќе доведе уште неколку играчи по свој вкус и следната сезона ги гледам како кандидати за титулата“, рече Енри.
сите 3 | | | веќе видена

Наводно е многу јасен каде сака да оди, можни се две дестинации од наредната сезона! Популарниот шпански весник „Дон Балон“ пишува дека Роналдо му порачал на својот агент Мендеш дека не сака да оди во Париз сен Жермен. Исто така, Роналдо смета дека Француската лига не е доволно добра и смета дека му останало уште неколку сезони на врвното ниво. Фото: Beta/AP Photo/Francisco Seco Со доаѓањето на Зидан, ситуацијата се промени. Додека Бенитез се залагаше Роналдо да замине и тимот да биде формуран околу Бејл, Французинот има потполно друго мислење, тој верува дека во наредните неколку сезони Реал треба да ја собере екипата околу Кристијано. Зизу го притиска Перез да му понуди на Роналдо нов договор до 2020. по кој Португалецот би се преселил во Америка. Тој во наредните четири годни би заработувал околу 20 милиони евра по сезона, но сепак се проценува дека шансите да се издејствува ваков договор се многу мали со оглед на годините. Моментално, сепак е поблиску до останување во Мадрид бидејќи има договор до 2017. ...
сите 68 | | | веќе видена

Краткиот престој на поранешниот Англиски репрезентативец на клупата на Валенсија веројатно ќе биде оценен како еден од најмрачните периоди во историјата на клубот. Да не се повторуваме, Валенсија со Гари Невил на кормилото не изгледаше на ништо. Фото: BETA/AP Photo/Alberto Saiz Англичанецот без никакво тренерско искуство е донесен да ги сврти работите на подобро после елиминациите во групната фаза на Лигата на шампионите, но наместо тоа, колата незадржливо заминаа надолу. Резултатите зборуваат самите за себе, Шпанскиот великан наместо за пласман на евросцената, се бореше за опстанок. Кога шегувањето помина и кога „слепите глувци“ беа на неколку бодови од опасната зона, управата на клубот реши да и врачи отказ на легендата на Манчестер Јунајтед. Преодното решение на позицијата тренер е пронајдено во Пако Ајестран, човекот кој на почетокот на векот му беше асистент на Рафаел Бенитез. Тоа беше време кога Валенсија два пати ја освои Шпанската Премиера, го освои УЕФА купот, пред тоа финалето на ЛШ. Валенсија ...
сите 100 | | | веќе видена

next