Топки

Џек Вилиш конечно се врати на теренот после долгата пауза поради повреда. Не играше од 21. јули минатата година, денеска конечно се враќа на теренот. Фото: Beta/AP Photo/Darko Bandic Џек Вилшир имаше фрактура на фибулата, не беше во состојба да игра се до денешен ден кога заигра за младиот тим на Арсенал. Секако, тешко е да се очекува дека ќе добие шанса во првиот тим до крајот на првенството, а и доколку добие, сигурно е тоа дека нема да игра премногу од причина што другите играчи во овој момент се многу поспремни од него. Покрај тоа, голема е шансата овој фудбалер да не заигра на Европското првенство во Франција. Jack is back… Jack Wilshere plays 65 minutes for Arsenal Under-21s. pic.twitter.com/MZY1s55e0e — Match of the Day (@BBCMOTD) April 8, 2016
сите 120 | | | веќе видена

Италјанецот има договор за уште една сезона, но се чини дека го напушта Интер многу побрзо. Нема да има големи вложувања, ова се кандидатите за наследникот на Манчини! Роберто Манчини не успеа да ги пренасочи работите во Интер. И после силните вложувања, Лигата на шампиони е далеку, сега е веќе јасно, да заради финансии, Тохир не ќе може да купува звучни зајакнувања, ниту пак да вложува 40 милиони евра во фудбалер како што направи со Кондогбија. Манчини наводно чека расплет во Арсенал и Реал, но нема потврда дали тој е воопшто кандидат за тие клупи, многу пореална опција е Зенит кој ќе бара тренер по заминувањето на Боаш на крајот од сезоната. Тренерот на Интер повторува дека има договор до 2017, но прашање е како ќе се одвива финансиската ситуација. Ако продадат неколку играчи и не донесат адекватна замена, најверојато Манчини ќе дигне раце. Се очекуваше да му биде понудено продолжување на договорот кога Интер во есенското коло победуваше, но сега од тоа нема ништо. Кои се опциите за нов тренер? Тохир има ...
| | веќе видена

Остана само клубовите да ја договорат сумата за обештетување. Стоперот на Париз сен Жермен Маркињос, ги договори своите услови со Барселона, но сега преостана уште францускиот клуб да се сложи со понудата на Каталонците. Фото: Beta/AP Photo/Silvia Izquierdo Како што ексклузивно пренесува Goal.com, Маркињос ја прифатил понудата од Барселона од 4,5 милиони евра по сезона со кои добива 3 милиони евра одма по потпишување на договорот. Барса понудила 45 милиони евра, но спремна е таа сума да ја покачи на 50, но ПСЖ не сака да се откаже од својот дефанзивец. Према овој извор, застапниците на 21-годишниот Бразилец сакаат да Маркињос го напушти Париз и да се пресели во Барселона, така да ПСЖ тешко ќе го задржи својот штопер. Маркињос има договор со францускиот првак до 2019 година.
сите 8 | | | веќе видена

Многу се сеќаваат на него од златната генерација на Бордо, играше и во Серијата А, Жоакин Фернандез заврши како жртва на студот. Жоаким Фернандез во потполност се декларираше како играч на Бордо, таа генерација предводена од Зидан и Дугариј стигна до финалето на УЕФА купот. Сенегалецот имаше тешка природа, но беше одличен играч, настапуваше и за Каен, а во 1997. Алберто Закерони го доведе во Италија. Не играше многу, но во Монца го заработи повикот од страна на Милан. Не играше ни тамо многу, па замина за Шкотска, кариерата ја заврши во Индонезија пред својата триесета година поради повреда. Фернандез имаше многу фамилијарни проблеми, на крај се разведе, му беше забрането да ги гледа своите деца. Имаше големо семејство во Сенегал на кое му помагаше, а исто така помина и неколку години во затвор. Живееше како бездомник во околината на Париз, никој не знаел дека е поранешен фудбалер, а тажно заврши во јануари, замрзна во еден хангар, неговото тело беше пронајдено дури по неколку недели.
сите 7 | | | веќе видена

Селекторот на машката ракометна репрезентација на Србија, Дејан Периќ, во понеделникот го именуваше новиот капитен на српскиот национален тим. Ракометарот на Гепинген Жарко Шешум е новиот капитен на „Орлите“, соопшти селекторот Дејан Периќ. „Ги помина сите селекции во нашиот ракомет. Носител е на национално признание. Се наметна со своите играчки и човечки квалитети како лидер, а екипата тоа го препозна и поддржа. Тоа говори за Жарко но и за соиграчите кои се квалитетни и свесни за тоа што и треба на оваа екипа“, изјави Периќ. Шешум ќе биде капитен на местото на Иван Никчевиќ, кој се збогува со репрезентацијата. Според зборовите на Периќ, Шешум влева сигурност и доверба на теренот и надвор од него. „Одмерен и стабилен. Тој е пример. Оваа улога ќе ја изврши на високо ниво како што тоа го правеа неговите претходници Момир Илиќ и Иван Никчевиќ“ – рече Периќ. Шешум ќе има прилика да дебитира како капитен на ЕХФ неделата, каде што Србија ќе игра два пријателски натпревари против Русија.
| | веќе видена

Хрватските ракометари пред неколку дена се собраа во Иваниќ Град каде одработуваат припреми за најважната задача во сезоната. Во данскиот град Хернинг следниот викенд се игра квалификациски турнир за заминување на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Во тешката група заедно со Хрватска се домаќинот Данска и силната Норвешка со која се бореа за пласман на Европското првенство во Полска, потоа во групатa и за третото место. Четвртиот член е Бахреин кој не е голема препрека за трите спомнати европски тимови. Само две од овие селекции ќе патуваат на ОИ. Селекторот на Хрватска, Жељко Бабиќ и неговите играчи се свесни дека ги очекува тешка задача. „Не чека напорна работа, свесни сме колку е важно да се избориме за пласман на ОИ. Добро е што во Данска патуваме во подобра ситуација и не сме толку оптеретени со повредите како на ЕП. Копљар и Слишковиќ се со лесни повреди, но тоа ќе го надокнадат со нивниот дух и карактер. Марко на ЕП играше под инјекции, тој е прав капитен! Веруваме во себе, добри сме, го покажавме ...
сите 870 | | | веќе видена

Бројни светски медиуми вчера ја пренесоа веста за немилиот настан од Малезија. Имено, 18-годишниот Марко Стефан Петковски, момчето со српско потекло, роден во Австралија, а кој брани за малезискиот клуб Мелака Јунајтед е погоден од гром и се наоѓа во животна опасност. Фото: Twitter Се се случило на тренингот на горенаведениот клуб, каде Петковски е член во изминатите година дена. Младиот голман во моментот на удар ја загубил свеста, по што на лице место му е укажана лекарска помош. Спрема последните информации, тој сега е во стабилна состојба, но е приклучен на респираотр. Од истата причина, повреден и соиграчот на Петковски, Мухд Афик Азуан, но тој помина со полесни повреди и е во свесна состојба. „Потполно е неверојатно тоа што се случи. Во критичниот момент немаше невреме и врнеше слаб дожд.“, соопштија од малезискиот клуб.
сите 19 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед Ентони Мартиал го наведе својот деби гол против Ливерпул, како најважен момент на неговата фудбалска кариера. Францускиот напаѓач го направи трансферот од Монако на Олд Трафорд во зделка со £ 36 милиони во текот на летото на 2015 година и стана инстант хит на верните фанови на Црвените Ѓаволи, по наоѓање на мрежата во својот прв настап. “Тоа е мојата најинтензивна [меморија]” изјави тој. “Тоа беше мојот прв настап пред [англиската] јавност и луѓето не ме познаваа.” “Се чувствував многу емотивно кога го постигнав голот – Тоа е веројатно најважниот момент во мојата кариера”
сите 10 | | | веќе видена

Роберто Фирмино замина со тимот на Ливерпул за нивниот судир во Лига Европа против Борусија Дортмунд во четврток. Бразилскиот интернационалец го пропушти саботното реми со Тотенхем после повредата на тетивата на коленото и беше оценет како несигурен за првиот натпревар од четврт-финалето , односно судирот против страната на Томас Тучел . Сепак, Фирмино одпатува во Германија со своите соиграчи што е огромен поттик за Ливерпул во пресрет на средбата на Signal Iduna Park. Тимот на Ливерпул за судирот со Дортмунд: Мигнолет, Ворд, Клајн, Туре, Ловрен, Сако, Скртел, Морено, Смит, Хендерсон, Кан, Ален, Милнер, Ибе, Ojo, Лалана, Кутињо,Фирмино, Ориџи, Стариџ.
сите 13 | | | веќе видена

Денешните неофицијални најави се потврдени – епизодата на Ивановиќ во Фед Купот заврши. Тенисерката Ана Ивановиќ се повлече од репрезентацијата на Србија, рече денес селекторката на Фед Куп тимот Татјана Јечменица. Фото: Beta/AP Photo/Aaron Favila „Ана и порано овој месец ми испрати мејл со објаснување зошто не сака повеќе да игра за српската репрезентација. Раководителите на сојузот пробаа уште еден пат да ја убедат да се врати во тимот, но нејзината одлука остана непроменета. Единствено можам да и се заблагодарам за сите работи кои и ги овозможи на репрезентацијата.“, изјаци Јечменица за „Блиц“. Ивановиќ одигра 29 мечови за Србија во Фед купот и оствари 20 победи. Таа со репрезентацијата играше во финалето на Фед купот во 2012 година во Прага, кога Србија изгуби од Чешка со 1:3. „Репрезентацијата со Ана и Јелена (Јанковиќ) беше помеѓу појаките екипи во Фед купот и можевме да им парираме на сите. Вака сме многу послаби, но тоа е нејзина одлука и можеме само да ја почитуваме.“, додаде Јечменица.
сите 864 | | | веќе видена

Посебната врска со публиката ќе ја паметам до крајот на животот! Петар Ангелов “Диви” пред десетина дена преку својот официјален Фејсбук профил најави завршна прес-конференција и соопшти дека става крај на својата блескава репрезентативна кариера, и се прости ува од националниот дрес кој го носеше повеќе од 20 години. Со жалење што не може да се прости од репрезентативниот дрес на некој голем настан, фантастичниот Диви сепак потенцираше дека целиот свој живот ќе ги памети најубавите моменти и посебната врска која ја има со македонските фанови. Секогаш е многу тешко да се откажеш од нешто што многу го сакаш, цениш и почитуваш. Дресот на Македонија ми значеше се уште од првиот момент, од моето деби со младинците па се до последниот натпревар со Чешка. Имав можност да играм со големи играчи, ја делев соблекувалната со најголемите патриоти, луѓе на кои им се восхитувам. За репрезентацијата жртвував се и токму затоа ја користам оваа прилика за да им се извинам на оние кои ги оставив во втор план поради ...
сите 804 | | | веќе видена

Вардар и Висла одиграа возбудлив и драматичен двомеч. На крајот Вардар славеше со минимален резултат. Македонскиот ракометен клуб Вардар се пласира во четвртфиналето на Лигата на шампиони, поради тоа што во реваншот во осмина финалето во Скопје ја победи Висла со 25:24 (13:14). Во напнат и неизвесен натпревар, пред полни трибини во спортската сала „Јане Сандански“ во Скопје, Вардар трет пат се пласираше во четвртфиналето на европското елитно натпреварување. Во првиот натпревар резултатот беше изедначен 30:30. Најголема заслуга за победа на домашниот тим имаше голманот Арпад Штербик, со 15 одбрани. Одличен во нападот беше српскиот ракометар Алем Токсиќ, кој постигна осум голови и беше најефикасен играч во македонскиот тим. Во полскиот тим Висла најефикасен беше Дмитри Жнитков со седум голови. Вардар во четвртфиналето ќе игра против Веспрем од Унгарија.
сите 25 | | | веќе видена

Борко Ристовски, голманот на Македонската ракометна репрезентација и член на германскиот Рајан Некар Ловен (РНЛ) од следната сезона ќе игра во Барселона, пренесуваат Македонските медиуми. Повикувајќи се на Радио Каталонија, медиумите наведуваат дека Ристовски со европскиот ракометен шампион потпишал договор на две години. Ристовски во Барселона ќе го замени Дарио Шариќ, кој го напушта каталонскиот клуб. Според македонските медиуми, Ристовски со преминот во РНЛ и со неговата форма,игра и одличните натпревари во германскиот клуб го привлекол вниманието на Барселона, која на крајот од сезоната ќе остане само со еден голман, Гонзало Перес де Варгас. Барселона е негов трет клуб во Шпанија, а претходно бранеше за Теукро и Алгесирас. Во Барселона веќе игра капитенот на Македонскиот национален тим, Кирил Лазаров.
сите 2 | | | веќе видена

После сите случување на овие простори од пред две децении, а чии последици сеуште се чувствуваат, и ваквите детали предизвикуваат внимание… Ракометарите на Загреб се пласираа во четвртфиналето во Лигата на шампиони после изненадниот триумф во Германија над домашниот Рајн Некар Левен. Фото: Fotondball-planet.com Екипата не Веселин Вујовиќ славеше во реваншот со 31:29, а голот кој го реши прашањето за победник на натпреварот во последните секунди го постигна српскиот интернационалец Добривоје Марковиќ. Крилниот играч на Загреб со овој погодок предизвика воодушевување во Хрватска, а како коментаторот на овој меч го испрати голот на Марковиќ и победата на Загреб слушнете во следниот прилог.
сите 3 | | | веќе видена

Ништо ново кога е во прашање везистот на Арсенал! Џек Вилшер повторно беше дел од проблем пред едно лондоснко кафуле. Заедно со своите пријатели се соочил со друга група на момци, стигна полиција, никој не е уапсен, си разменија неколку удари, но неговиот претставник за медиумите рече дека не е директно вмешан, ниту удрил некого. Вилшер се обиде да го скрие своето лице со јакна кога еден од минувачите се обидел да го сними, но сепак е фатен во кадар на една камера. Венгер полуде, наводно денеска му одржал лекција во соблекувалната. Да ве потсетиме, Вилшер се врати на тренинзите после фрактурата на долниот екстремитет во август минатата година и сега прави обиди да закрепне за ЕУРО, но шансите за негово учество се многу мали. Ова е само еден од низата инциденти кои почнаа во 2010 година. Вилшер веќе беше дел од повеќе конфликти пред ноќните клубови, плукнал кон еден таксист кој го испровоцирал. Со капа на Тотенхем е фатен како пуши „шиша“, а користеше непримерен речник и простачки гестигулираше во текот на ...
| | веќе видена

Играч од средниот ред на Манчестер Јунајтед Маруан Фелаини верува дека неговиот недостаток на популарност е затоа што тој е поврзан со неуспехот на Дејвид Мојс , како менаџер на клубот. Фелаини беше првото големо потпишување на Мојс кога тој ја презеде функцијата од Алекс Фергусон во 2013 година и игра клучна улога во крилото на сегашниот шеф Луис ван Гал. Белгискиот интернационалец често доаѓа под будното око на верните Јунајтед, а понекогаш е исвиркан кога е супституиран или надвор од теренот. Фелаини рече тој се бори да се разбере зошто тој е секогаш поврзан со најлошите перформанси на Јунајтед, но се обидува да не дозволи тоа му пречи. “Моето семејство се грижат повеќе од мене”, изјави тој. “Јас сум професионалец, па морам да се справам со тоа и не се обидувам да слушам. Понекогаш е тешко, но тоа е фудбалот , и да се игра за голем клуб. Понекогаш и јас не разбирам. Зошто јас? Не знам. “Понекогаш, велам да тоа е затоа што јас се здружив со Дејвид Мојс, понекогаш си викам дека не е така. Вистината е, не ...
сите 5 | | | веќе видена

Поранешниот тренер на Реал во својата колумна за кинескиот весник „Kина Спортс“ се позабавува со анализата на очекуваните стартни постави во претстојното „Ел Класико“. Фото: BETA/AP Photo/Jon Super Карло Анчелоти се водеше по моменталната форма на играчите, но и според субјективната процена на квалитетот на фудбалерите. На пет позиции не даде предност никому, според него Реал е најдобар на две места во тимот, а Барселона на четири. Во легендата, предноста на играчите на Барселона ќе ја означиме со 1, на Реал со 2, а тамо каде дон Карлето смета дека е „нерешено“ со Х. Клаудио Браво против Кејлор Навас – Х Дани Алвеш против Дани Карвахал – Х Ѓерар Пике против Пепе – 1 Хави Маскерано против Серхио Рамос – 2 Ѓорѓи Алба против Марсело – 2 Серхио Бускетс против Каземиро – 1 Иван Ракитиќ против Тони Крос – 1 Андрес Иниеста против Лука Модриќ – 1 Нејмар против Гарет Бејл – 1 Луиз Суарез против Карим Бензема – Х Леонел Меси против Кристијано Роналдо – Х Дали се согласувате со Анчелоти?
сите 465 | | | веќе видена

Манчестер Сити и понатаму се заинтересирани за потпишување на договор со Ајмерик Лапорте но Атлетик се обидуваат да ги отстранат заинтересираните купувачи, нудејќи му на бранителот подобрен договор. Лапорте е идентификуван како клучна цел од дојдовниот шеф на Сити, Пеп Гвардиола, но ја скрши ногата на интернационална должност со Франција минатата недела и е поставен да биде надвор за три до четири месеци. Иако Сити мораше да го прекине нивниот обид за да го добијат договорот до лето, клубот нема да се движи кон алтернативни цели сеуште. Се планира 21-годишниот да се врати на теренот во одреден момент во јули, Сити ќе биде во можност да го процени неговото закрепнување во почетокот на трансфер сезоната, пред да одлучат дали да го купат по цена од 50 милиони €. Атлетик, сепак, планира да му понуди еден нов договор на Лапорте , што е помалку од 12 месеци по неговото последно продолжување и она што ќе биде својата шеста од 2012 година.
сите 33 | | | веќе видена

Никлас Бендтнер повеќе не е член на Волфсбург, пренесуваат данските медиуми. После испуштањето на еден тренинг, а и поради кршење на клубската политика, Никлас Бендтнер доби отказ од Волфсбург пренесуваат Данците. Фото: BETA/AP Photo/Michael Probst Еден од најдобрите фудбалери кој ги има Данска во овој момент, но и еден од најконтроверзните фудбалери на светот, нема да има можност да игра за клубовите се до почетокот на летото кога почнува новата сезона. Сепак, има право на трансфер. „Моменталната ситуација не ги задоволува сите опфатени страни, па сме во ситуација да не ја продолжиме соработката. Во средата се состанавме со претставниците на Никлас Бендтнер и донесена е конечна одлука.“, рече Клаус Алофс, спортскиот директор на Волфсбург.
сите 6 | | | веќе видена

Легендарниот итаљански голман ги „отвори картите“ и призна што мисли за можноста за напуштање на Јувентус и смирување на кариерата. Капитенот на Јувентус и на итаљанската репрезентација, Џанлуиџи Буфон спаѓа во групата на фудбалери со стар ков кај кои заработката не ја игра најзначајната улога. Фото: Beta/AP Photo/Michael Probst Пред повеќе од една деценија Џанлуиџи Буфон постана најдобро платен голман во историјата на фудбалот, но во Јувентус покажа што значи да се сака еден клуб и да се живее за истиот. Пред само неколку недели се појави шпекулација дека Манчестер Сити би можел да го ангажира Буфон, но капитенот на Јувентус остро ја демантира таа можност и испрати порака до сите кои мислат дека можат да го му го одземат Буфон на Јувентус. „И да ми понудат двојно поголема плата во некој друг клуб, останувам Јувентусец до крајот на својот живот. Горд сум што можам да бидам дел од клуб со вакви вредности.“, рече Буфон. Легендарниот итаљански голман неодамна постави нов рекорд во Серијата А по временски период ...
сите 27 | | | веќе видена

next