Топки

Сите занемеа кога Хари Кејн застана да изведува корнер во мечот помеѓу Англија и Русија. Англичаните го опседнаа социјалните мрежи со коментари за изведувањето на корерите од стрна на Хари Кејн. Најмногу имаше негативни коментари за одлуката на Хоџсон, еден од нив беше и некогашниот напаѓач на Англиската репрезентација – Алан Ширер. „Признавам, кога би ме прашал менаџерот да изведувам корнер, би му рекол да побара некој друг“, рече тој. Не е тоа чест случај, некои го доведуваат во рангот со оној кога Џонс во Манчестер Јунајтед по наредба на Луј Ван Гал изведуваше корнери. Секако, новинарите го запрашаа Хоџсон од каде е одлуката за овој потег, а тој рече дека во репрезентацијата Хари Кејн најдобро изведува корнери и дека ќе продолжи да ги изведува до крајот на првенството.
сите 4 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Велс дојде до својот прв гол на големото натпреварување уште од 1958. година. Велс води против Словачка од 10. минута поради одличниот гол на Герет Бејл. Фудбалерот на Реал Мадрид доби шанса да го испроба својот нов удар од прекинот од околу 30 метри од голот и ја искористи на најдобар можен начин. Бејл одлично ја испрати топката кон голот на Козачик но мора да признаеме дека голманот на Словачка мораше подобро да реагира. Gareth Bale scores a sensational free kick! #WAL #MUFC pic.twitter.com/EAfzvdTrx3 — Manchester United (@ManUtds_News) June 11, 2016 Одличниот гол на Велшанецот, видовме и одлична соло акција на Марек Хамшик, која благодарејќи на пожртвуваниот дефанзивец на Велс не резултираше со погодок. Hamsik just ripped the Wales defence apart! #MUFC https://t.co/hasYWA4t40 — Manchester United (@ManUtds_News) June 11, 2016
сите 96 | | | веќе видена

Од како седна на клупата на Манчестер Јунајтед, се зборува за потенцијални зајакнувања, но и за играчите кои ќе го напуштат „Олд Трафорд“. Дојде Ерик Бејли, на патот за потпис се Златан Ибрахимовиќ и Брил Емболо, а почнаа и отказите во Манчестер. Прв на тепихот на стручниот штаб е Виктор Валдес. На Шпанскиот чувар му истече договорот, па одлучено е дека нема да му биде понудено обновување на истиот. Неговите чекори ги следи и младиот Ник Пауел, во кој Мурињо не гледа перспектива. Од доаѓањето од Барселона, Валдес само два пати застана на голот на Манчестер Јунајтед, Ван Гал го испрати на позајмица во белгијскиот Стандард, но и тамо не успеа да се избори за посериозна минутажа, меѓу стативата беше само седум пати. По напуштањето на Каталонија, неговата кариера го промени својот пат, а изгледа дека наскоро би можела и да се заврши. Тој од втор најдобар Шпански голман постана некој кој неможе да избори минути ни во белгиската Јупилер лига. Сеуште не е познато дали ќе ги остави нараквиците или ќе тргне во ...
сите 7 | | | веќе видена

Раководството на „Црните мачки“ му се „заблагодари за соработката“ на искусниот квартет. Стивен Флечер, Вес Браун, Дани Грејен и Стив Харпер повеќе не се членови на Сандерленд. Шкотскиот репрезентативец Флечер е најмлад помеѓу прекубројните. Овој 29-годишен напаѓач е доведен на „Стадионот на светлината“ од Вулверхемптон за 12 милиони фунти, а минатото лето беше на позајмица во Олимпик од Марсеј. Година дена постариот Грејем исто така беше на позајмица во Блекбурн Роверс. Поранешниот стопер на Мачестер Јунајтед и Англиската репрезентација Вес Браун има 36 години и причината за неговото заминување сигурно е староста, како и во случајот со 41-годишниот голман Харпер. „ Црните мачки“ го врзаа Џермајн Дефо за себе со нов договор до 2019. година, а одличниот лев бек Патрик Ван Анхолта до 2020. TOP TWEETS: #SAFC fans react to @pvanaanholt and @IAmJermainDefoe ‘s contract extensions – https://t.co/OB9x4nAng6 pic.twitter.com/uLPfYZ25Si — Sunderland AFC (@SunderlandAFC) June 10, 2016
сите 12 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола припрема реконструкција на тимот, а се очекува реновираниот Манчестер Сити значително да биде појак отколку што беше оваа сезона. Предводен од Мануел Пелегрини, Манчестер Сити и покрај пласманот во ½ финалето на Лига Шампиони, одигра сезона за заборав. „Граѓаните“ едвај ја завзедоа четвртата позиција и пласман во квалификациите за Лига Шампиони, што е незадоволително за клуб со такви апетити. Пеп Гвардиола пред себе има тешка задача, да се бори за титулата во Премиер Лига, да оформи поцврст тим, кој ќе биде конкурентен во Лига Шампиони. Меѓутоа, Шпанскиот експерт на листата има голем број на играчи кои се спремни за заминување и не се веќе дораснати за сериозен фудбал. Први на листата за заминување се Мартин Демикелис, Пабло Забалета кои не се по вкусот на Гвардиола, додека од клубот би можел да замине и Александар Коларов. Везистот Фернандо скоро сигурно нема да има место во екипата, како ни Вилфред Бони и Самир Насри. Капитенот Венсан Компани има бројни проблеми со повредите и ќе го пропушти ...
сите 3 | | | веќе видена

После сите шпекулации и пишување на медиумите, Манчестер Јунајтед дефинитивно ќе изгледа поинаку под водството на Мурињо. Поединечни блогери споменуваат дека Јунајтед ќе биде поофанзивен во наредната сезона, иако се работи за Мурињо, најмногу поради фактот дека Ван Гал е човек со нешто подефанзивна филозофија за фудбалот. Кога ќе ги погледнеме сите зајакнувања кои се споменуваат во Манчестер Јунајтед, тогаш можеме да заклучиме дека Мурињо побарал зајакнување на четири позиции. Стопер, центар, офанзивец и напаѓач. На сите позиции има и шпекулации како и веќе договорени трансфери. Еден од договорените е Ерик Баили, сеуште фудбалер на Вилјареал кој ги помина медицинските прегледи синоќа, спрема наводите на Скај Спортс. Што се однесува за централната позиција, најмногу се спомнува српскиот репрезентативец Немања Матиќ, играч на Челзи, но прашање е колку се вклопува сето ова во филозофијата на Антонио Конте кој жестоко сака во својот тим да го види Наинголан од Рома. Спрема информациите ди Марција, кој важи за ...
сите 72 | | | веќе видена

Бијелса се враќа во Европа, прв пат ќе работи во Серија А! Само што објавија италјанските медиуми, Марсело Бијелса е новиот тренер на Лацио. После преговорите со неколку тренери Клаудио Лотито се определи за популарниот „Лок“. „ Лудакот“ секако ќе биде освежување во Серија А, а ќе видиме како неговиот стил, офанзива и инсистирање на поседување на топката ќе биде прифатен во конзервативната Италија. Ќе биде еден од најплатените тренери во Серија А, ќе заработува околу 2,5 милиони евра по сезона, договорот трае три години. Бијелса пред Марсеј работеше во Билбао, ги водеше Чиле и Аргентина, а уште во минатиот век кратко време седеше на клупата на Еспањол кој го напушти за да постане селектор на „Гаучосите“. Го шокира Марсеј со заминувањето од клупата, после двобојот со управникот на клубот. Многу е импулсивен, ќе видиме во какви односи ќе биде со Лотито кој има сличен карактер.
сите 12 | | | веќе видена

И трет играч кој би можел да ги скара големите ривали Пеп Гвардиола и Жозе Мурињо. После Анхел Огбон, Леонарно Бонуќи и Хамес Родригез би можел да ги скара Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити. Спрема шпанските медиуми, Манчестер Сити е уште еден во низата на клубови кој загриза за одличниот Колумбиец кој после разочарувачката сезона во Реал Мадрид, повторно блеска во националниот тим, бидејќи постигна два гола со две асистенции на првите два мечови на Америчкиот Коп. Иако во Мадрид тврдат дека Родригез не е на продажба, малку се тие кои веруваат дека Флорентино Перез нема да го искористи фактот дека може да го продаде играчот кој не ги оправда очекувањата по истата цена за која го купи. ПСЖ, Сити, Јунајтед па и Баерн Минхен се заинтересирани за него, со тоа што Баварците сигурно не би платиле 80 милиони евра, колку што останатите се спремни да дадат. Покрај Родригез, наводно Пеп е заинтересиран и за Иско, кој исто така падна во втор план, зад Модриќ, Крос и касемир, а спрема новите прогнози, Перез не сака да ...
сите 78 | | | веќе видена

Сега веќе е познато, денеска Франческо Тоти го продолжи својот договор со Рома на уште година дена. Некаде во мај наредната година Франчесто Тоти ќе ја заврши својата кариера. Фото: asroma.com На 27. септември Франческо Тоти ќе наполни 40 години, наредната сезона ќе му биде 25. во Серија А. „ Навистина го сакав овој договор, претставува реализација на моите соништа. Отсекоаш сонував да носам дрес само на еден клуб“, рече „Принцот“. Тоти го постигна својот прв гол за Рома пред 22 години, постана најмладиот капитен во Серија А во 1998. година кога ја превзеде траката од Алдаир. „ Баш се лажат, на денот кога го прославуваме роденденот на Рома, Франческо Тоти потпиша нов договор“, рече Палота. Легенданриот Италјански фудбалер во својата кариера ја освои Серија А еднаш, два пати Италјанскиот куп, два пати Италјанскиот Супер куп. Секако, го освои и Светското првенство со Италија во 2006. година во Германија. Покрај потпишувањето на новиот договор, Франческо Тоти потпиша уште еден по кој после шест години од ...
сите 29 | | | веќе видена

Тренерот на Севилја веќе некое време се наоѓа на радарите на многу европски великани, а спрема последните информации би можел да заврши во Франција. Го направи тоа што на никој пред него не му појде од рака. Со екипата на Севилја освои три последователни трофеи на Лига Европа и така се стави себеси во друштвото на најдобри тренери на денешницата. Долго време беше желба на Милан, на крајот на минатата година сам се откажа од напуштањето на Севилја и направи добар избор, но ова лето би можел да ја промени околината. Спрема Француските медиуми, Унај Емери е вториот избор на ПСЖ за замена на Лоран Блан, зад тренерот на Атлетико – Диего Симеон. Аргентинецот е прв избор, но доколку не успеат да издејствуваат на неговото преминување во клубот, сопствениците на ПСЖ ќе се обратат до Емери. Емери има понуда и од Милан, кој е на пат да добие нови сопственици и позајмица за буџет, но средствата за зајакнување нема да изостанат ни во Франција, бидејќи ПСЖ спаѓа меѓу најбогатите клубови во светот. Предноста на ...
сите 15 | | | веќе видена

Најваите на УЕФА се овистиниа. Албанскиот шампион нема да може да се натпреварува наредната сезона во квалификациите за Лига Шампиони. Фото: BETA/AP Photo/Hektor Pustina Неодамна после обелоденетите сомнежи во регуларноста на поединечните утакмици на Скендерберг, денеска УЕФА реагираше со официјална дисквалификација на шест пати последователниот шампион на Албанија од европските натпреварувања, односно од квалификациите за Лига Шампиони. Со одлуката на УЕФА Секндерберг е суспнедиран на година дена, односно за сезоната 2016/2017, а покрај суспензијата ќе мора и да плати парична казна во износ од 100.000 евра. Овој клуб ја потврди оваа вест, наведувајќи дека одлуката на Европската куќе „не е фер“, со најава за жалба кон Меѓународниот суд за спортска арбитража.
сите 28 | | | веќе видена

Во овие моменти почнува прес-конференцијата. Кинезите го имаат поголемиот дел од акциите на Интер. Што ќе се промени? Ерик Тохир го продаде својот дел од Интер, Макс Морати ќе остане како советник. Фото: Beta/AP Photo/Antonio Calanni Кинеската компанија „Санинг“ која е сопственик на клубот „Ѓиангсу“ од денес е поголем сопственик во Интер, поседува околу 70% од акциите. Така се завршени преговорите кои првобитно беа за помала сопственост, поточно петина од акциите, а на крајот се се заврши со големото превземање на клубот. Спрема Италјанските медиуми Ерик Тохир се повлекол после тоа. Тој го продаде Интер за околу 700 милиони евра, а навивачите се возбудени бидејќи доаѓањето на инвеститорите значи и нови вложувања и излегување од финансиските проблеми. Сопствениците од Кина ќе го „испеглаат“ финансискиот фер плеј, а потоа ќе вложат во нови играчи. Се верува дека ќе има доста промени, особено во организацискиот дел, а што се однесува за тренерите, ќе бидиме каква е судбината на Роберто Манчини. Наводно Манчини ...
сите 25 | | | веќе видена

Хернандес ќе ја продолжи својата кариера во Кина. Како што наведуваат Италјанските медиуми има две понуди од Кина и дека два шангајски клубови, Шенгу и СИПГ се борат за неговиот потпис. Фото: Valerio Pennicino/Getty Images Во минатата сезона овој 31-годишен везист запиша 24 настапи за „Бјанконерите“ во сите натпреварувања освојувајќи дупла круна. Популарниот „Пророк“ својата најдлабока трага ја остави во Лацио, чиј дрес го носеше три и пол години, со римските „Орли“ го освои Копот на Италија во сезоната 2012/2013. Лацио му беше прв надворешен анганжман во кариерата, на крајот од минатата деценија стигна на „Олимпико“ од Сан Паоло со кој има две шампионски титули на Бразил. Во почетокот на 2014. година преминува во интер за 20 милиони евра, кој минатото лето го продаде на Јувентус за 9 милиони евра помалку. Хернандес запиша 25 настапи за репрезентацијата на Бразил. Со „Кариоките“ го освои Купот Конфедерација во 2013. година и бронза на Олимписките игри во Пекинг 2008. Играше на Мондијалот пред две години во ...
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот напаѓач на ХСВ и Баерн го сруши националниот рекорд кој беше во сопственост на Теофи Кубијас. Со голот со кој им донесе победа на „Инки“ над Хаити во првото коло од фрупната фаза на Америчкиот Коп, Паоло Гереро постана најдобриот стрелец во историјата на репрезентацијата на Перу. Фото: Beta/AP Photo/Natacha Pisarenko Тоа беше неговиот 27. гол во дресот со државниот грб со кој го прескокна веројатно најголемото име во историјата на перуанскиот фудбал – Теофил Кубијас. Гереро е избран за играч на утакмиците кои беа одиграни рано изутрина во Сиетл. „ Овие турнири се доста напорни и навистина е тешко да се победува. Драго ми е што успеавме да се избориме со притисокот. Мое е да допринесам со своето искуство.“ , рече специјалистот на Америчкиот Коп. Интересно, Паоло Гереро е единствениот фудбалер од Америчкиот континент кој успеа да забележи хет-трик на последните два Амерички Копа. На двата турнири, минатата година во Чиле, како и во 2001. во Аргентина беше најдобар стрелец, а двата пати „Инки“ ...
сите 74 | | | веќе видена

Синот на голманот на Јувентус на гостувањето на рaдио откри „дојава“ која ја има за зајакнувањето на тимот на неговиот татко за наредната сезона. Фото: BETA/AP Photo/Jon Super Луис Томас Буфон има 9 години и член е на академијата на Италјанскиот шампион. Буфон јуниор гостуваше на радиото „Кис кис“ на кое изјави: „Јувентус сигурно ќе го даведи Маскеран (Барселона), Берарди (Сасуоло), Дани Алвеш (Барселона) и Андреј Гомез (Валенсија).“ На прашањето од каде му е таа информација, Луис одговори: „Мојот пријател Андријан ми рече дека тоа ќе се случи“. Иако веројатноста дека се работи за детска шега е многу голема, денеска е потврдено дека бекот на Барселона ќе премине во Јувентус, па не е исклучено дека младиот Буфон сепак е добро известен.
сите 3 | | | веќе видена

Во Колумбија стравуваат дека ќе останат без најдобриот играч во продолжението на натпреварите во Копот на Америка. Од Колумбија потврдија дека повредата на раменото која ја здоби на премиерата можеби е од сериозна природа. Колумбија на стартот на Америчкиот Коп го совлада САД со резултат 2:0, а Родригез ја напушти играта во 68. минута. После еден дуел со Мајкл Бредли падна на земја и се држеше за рамото поради кои моментално е згрижен од страна на лекарскиот тим. Америчките медиуми стравуваат дека се работи за сериозна повреда и сеуште не се знае кога звездата на Реал Мадрид ќе и биде на располагање на својата екипа.
сите 69 | | | веќе видена

Рајан Гигс пресече, ќе го напушти Манчестер Јунајтед. После 29 години во повеќе улоги, Велшанецот ќе замине по доаѓањето на Мурињо. Гигс се надеваше дека кончено ќе добие шанса како менаџер, но како и по заминувањето на Фергусон, односно Мојес ставен е е во втор план. Му беше помошник на Ван Гал, наводно Мурињо му понудил да работи со помладите играчи во резервниот тим, но тоа за легендарниот фудбалер сепак е деградација во однос на претходната функција. Тој има договор кој трае уште дена година, но ќе го напушти клубот и ќе чека понуда да започна самостојна тренерска кариера Моментално е на одмор во Дубаи, очекува да стигне во Англија наредната недела, а од 1. Јули нема да биде дел од Манчестер Јунајтед.
сите 5 | | | веќе видена

Денеска низ медиумите протече информација дека Холандскиот експерт ќе го напушти Саутхемптон и ќе се пресели во Ливерпул. Имено, како што пишува еден Холандски новинар, Роналд Куман е на пат за Ливерпул каде го оечкува потпишување на договор со екипата на Евертон! Од како Роберто Мартинез доби отказ, се шпекулираше со разни имиња, а како најголем фаворит за местото шеф на струката на екипата важеше сонародникот на Куман и тренер на Ајакс, Франк де Бур. Ова е навистина зачудувачка информација бидејќи Саутхмептон имаше уште една сосема солидна сезона зад себе. Останува да видиме како ќе се развива оваа ситуација, но ова може да е уште една изненадувачка фудбалска приказна какви што секогаш има во најјаката фудбалска лига во Европа.
сите 4 | | | веќе видена

Бразилскиот фудбалер Кака е приморан да се повлече од Америчкиот Коп кој ќе се одржи од 3. до 26. јуни, соопшти Фудбалскиот сојуз. „ Кака имаше мускулна повреда на тренингот. После прегледот со магнетна резонанца лекарите му рекоа дека мора да мирува помеѓу 15 и 20 дена“, стои во соопштението на Фудбалскиот сојуз на Бразил. Кака (34) кој во репрезентацијата е дополнително повикан како замена за повредениот Даглас Коста во тимот ќе биде заменет од страна на фудбалерот на Сан Пауло, Паули Енрике Гансо. Гансо не играше за Бразил од пријателските утакмици против Босна и Херцеговина во 2012. година. Репрезентацијата на Бразил на претстојниот Амерички Коп ќе игра во Група Б со селекциите на Еквадор, Хаити и Перу.
сите 122 | | | веќе видена

Манчестер Сити ја потврди веста на својот официјален сајт, Илкај Гундоган им се претстави на навивачите. Како што се спомнуваше вчера, Илкај Гундоган е нов фудбалер на Мачестер Сити. Од денеска тоа е официјално бидејќи овој фудбалер потпиша договор со тимот кој наредната сезона ќе биде предводен од Пеп Гвардиола, досегашниот експерт на Баерн Минхен. Синоќа „BBC“ ја пренесе веста дека Гундоган потпишал договор за Сити, а денеска веста ја пренесе и официјалниот сајт на клубот. „ Здраво, фанови на Манчестер Сити. Сега официјално можам да потврдам дека сум фудбалер на Манчестер Сити“, рече во видео порака овој досегашен фудбалер на БВБ. Гундоган е повремен репрезентативец на Германија со Турско потекло, а во својата кариера играше за Бохум, Нирнберг и Борусија Дортмунд Финансиските детали на новиот договор сеуште не се утврдени. . @Guendogan8 signs for City! #WelcomeIlkay #mcfc https://t.co/a5Nkykajbl — Manchester City FC (@MCFC) June 2, 2016
сите 88 | | | веќе видена

next