Топки

Дефанзивецот на Пари сен Жермен не го крие своето задоволство по покажаното интересирање за неговите услуги од страна на Барселона. Маркињос (21) веќе две години се спомнува како потенцијално зајакнување на тимот на Барселона, а Бразилецот не би имал ништо против да се пресели на Камп Ноу. „ Многу сум среќен бидејќи клуб каков што е Барселона се интересира за мене. Ќе видиме на крајот на сезоната каков ќе биде мојот статус и тогаш ќе ја донесам својата одлука.“, рече Маркињос, кој продолжи да го фали каталонскиот клуб. „ Барселона има сјаен тим кој минатата сезона ја освои титулата на Лигата на шампионите. Почестен сум со тоа што ме спомнуваат како можно зајакнување на таква екипа. Тоа е потврда дека добро работам и дека имам квалитет. Сепак, моментално сум фокусиран на играта во Пари сен Жермен и сакам да освоиме што повеќе трофеи до крајот на сезоната. Ќе видиме што ќе се случи во лето.“, рече Маркињос.
сите 6 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона го почитува Крисијано Роналдо и смета дека одлично би се вклопил во каталонскиот тим. Додека бројни медиуми го поврзуваат Нејмар со трансферот во Реал Мадрид, Бразилецот на интересен начин одговори дека би било убаво кога првата звезда на „кралскиот“ клуб би била на Камп ноу. „ Роналдо е феномен, еден од најдобрите на сите времиња. Јас сум негов голем фан и сигурен сум дека би бил одличен во Барселона.“, рече Нејмар на интервјуто за португалскиот А Бол. Исто така тој одговори на прашањето на еден новинар, дали повеќе го почитува Пепе Гвардиола или Жозе Мурињо. „ Ги почитувам двајцата подеднакво. Ја следам нивната работа веќе неколку години и се работи за неверојатни тренери. Сепак за мене најдобар е Луис Енрике, како што е Барселона најдобар клуб“, нагласи Нејмар. Тој го отфрли тврдењето дека Барселона е најдобрa поради напаѓачката тројка која ја сочинуваат тој, Меси и Суарез. „ Мислам дека целиот тим е заслужен за нашите успеси и дека оваа екипа е една од најдобрите во историјата. ...
сите 14 | | | веќе видена

Српскиот интернационалец Данко Лазовиќ ја заврши соработката со кинескиот второлигаш Пекинг Ентерпрајз, но никој од Партизан за сега не проба да го убеди да се врати во тимот. Точно година дена траеше епизодата на Данко Лазовиќ во кинескиот фудбал бидјеќи поранешниот репрезентативец на Србија одлучи да го напушти Пекинг Ентерпрајз, клуб кој на 16-ти февруари 2015 година го зеде од Партизан. Српскиот интернационалец е слободен во изборот на својата нова срединае и јасно е дека неговиот статус буди надеж меѓу навивачите на Партизан, бидејќи „црно-белите“ не успеаја да ангажираат квалитетен напаѓач во текот на зимскиот прелазен рок. Никој од раководителите на клубот од Хумска засега не упатил понуда до Лазовиќ, а изгледа дека еден од поранешните тренери на Партизан одлучи да ја зграби приликата која му се укажа. Словенските медиуми јавуваат дека љубљанската Олимпија е заинтересирана за Крагуевчанецот и дека Марко Николиќ е тој што инсистира за ангажирањето на искусниот напаѓач. Поранешниот тренер на Партизан ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Управниот одбoр на фудбалскиот тим Црвена Звезда после своето заседавање константираше дека клубот е спремен за продолжување на борбата за титулата на Супер лигата. На само еден ден од првата утакмица која фудбалерите на Црвена Звезда ќе ја одиграат во 2016 година на стадионот „Рајко Митиќ“ заседаваше Управниот одбор на клубот. На седницата на Управниот одбор анализирана е работата на клубот за претходниот период, а заклучоците кои беа донесени ви ги пренесуваме во целост. „Изразено е големо задоволство од работата на клубскиот менаџмент во текот на прелазниот рок, посебно со фактот дека со реализираните трансфери во голема мерка е стабилизирана финансиската ситуација на клубот. Со остварените средства клубот е насочен кон подобри резултати. Управниот одбор го изрази своето задоволство за залагањето и работата на стручниот штаб и играчите кои во текот на припремниот период и во текот на пролетниот дел на првенството продолжуваат со успешните резултати. Управниот одбор е многу задоволен од прелазниот рок кој ...
сите 106 | | | веќе видена

Трансферот на голманот на српската фудбалска репрезентација, Предраг Рајковиќ, од Макаби во Англија пробадна, рече денеска неговиот менаџер Зоран Стојадиновиќ. Според неговите зборови, Рајковиќ не можел да добие работна дозвола бидејќи немал 75% настапи за репрезентацијата. „Ќе беше многу полесно ако одеше од Србија, како трансферот на Марк Ѓуриќ од Црвена Звезда во Ливерпул. Секогаш оди многу потешко кога некој играч е во странство“, рече Стојадиновиќ за Бета. Стојадиновиќ не сакаше да открие за кој англиски тим се раби, но рече дека тимот е од Премиер лигата. Рајковиќ премина во Макаби минатото лето од Црвена Звезда и со израелскиот клуб настапуваше во Лигата на шампионите, а посебно се истакна на локалното првенство. Претседателот на Работнички, Радан Илиќ рече дека ја имал понудата на Стојадиновиќ, а дека трансферот не е реализиран бидејќи Рајковиќ останал во Макаби. Илиќ рече дека имал понуда од 150 илјади евра од еден турски второ-лигаш за Јовановиќ, но понудата на Макаби била многу поголема.
сите 53 | | | веќе видена

1„Новите мотори се прегласни“ 2. „Даниел Рикардо не е роден за формула“ 3. „Прес-конференциите би биле многу поинтересни без Себастиан Фетел“ 4. „Пастор Молдонадо е совршениот возач“ 5. „Новите стази имаат многу повеќе карактер и шарм“ 6. „Макс Верштапен не го заслужува своето Ф1 возење“ 7. „Берни Еклестон треба да управува со Ф1 засекогаш“ 8. „Сезоната на МекЛарен и Хонда не можеше да помине подобро“ 9. „Вратете ја корејската стаза!“ 10. „Враќањето на дозволата за надополнување на резерварот е добра идеја“ 11. „Луиз Хамилтон и Нико Росберг изгледаат како најдобри пријатели“ 12. „Еднаква респределба на приходите на Ф1? -Не, благодарам“ 13. „Картите за Ф1 трките се супер ефтини“ 14. „Кими Раинконен? – Кој е тој?“
| | веќе видена

Лионел Меси постигна личен цел во средата навечер, како што тој го постигна 300-тиот гол во Примера за Барселона, пред да го постигне 10.000 гол во историјата на клубот. Извор : goal.com 28-годишниот фудбалер постигна гол во судирот со Спортинг Хихон на стадионот El Molinon , и го грабна вториот гол за само неколку минути по изедначувањето на Спортинг. Меси, кој е во импресивна форма во 2016 година постигнувајќи 14 пати во 12 натпревари од крајот на годината, му требаа околу 10 години да ја добие титулата за 300 гола, со својот прв гол во 2005 година во победата со 2-0 над Албасете.
сите 101 | | | веќе видена

Поранешниот репрезентативец на Шпанија повеќе не е тренер на Фуенлабраде. Поранешниот напаѓач на Реал Мадрид денеска доби отказ од местото тренер на клубот кој се натпреварува во Сегунда. Претседателот на клубот, Џонатан Парена, денеска ја донесе оваа одлука бидејќи постигнатите резултати не одговараат со моменталните амбиции на клубот. Овој тим има запишано добри партии на својот терен, но тоа што Моријантес го чинеше цело работно место се натпреварите на гостинските терени, каде тимот освои 8 од вкупно 36 можни бодови.
сите 20 | | | веќе видена

Голманот на Тотенхем, Уго Лорис ќе го пропушти натпреварот од 1/16 финалето од Лигата на Европа против италјанската Фиорентина поради повреда на рамото, рече денеска тренерот Маурисио Покетино. Францускиот голман се повреди на утакмицата против Манчестер Сити минатиот викенд. Покетино наведе дека исто така и Лорис ќе го пропушти неделниот меч против Кристал Палас во ФА купот. „Ќе видиме наредната недела дали ќе може да игра во реваншот против Фиорентина“, рече Покетино за британските медиуми. Првата утакмица од 1/16 финалето од Лигата Европа помеѓу Тотенгем и Фиорентина ќе се игра утре во Фиренца од 19:00.
сите 45 | | | веќе видена

Легендата на Реал Мадрид , Амансио Aмаро , предупредува дека е премногу рано да се отпише Кристијано Роналдо, верува дека постојат голем број на голови останати во него. И покрај заостанува позади водечкиот стрелец во Ла Лига Луис Суарез за само два гола, оваа сезона поранешната ѕвезда на Манчестер Јунајтед доби критики за неговите настапи, особено против елитни тимови во Шпанија. Роналдо , кој наполни 31 година во почетокот на февруари, поради што принудува многу експерти да укажуваат на тоа дека неговите најдобри денови се зад него, но Амансио, кој освои девет Примера Дивизион титули и Европскиот Куп со Реал Мадрид во текот на неговата блескава кариера кариера, смета дека би било глупаво да се отпише Роналдо предвреме. “Нема шанси! 31 години не е крајната линија”, изјави тој на прашањето дали мисли дека силите на Роналдо се во опаѓање. “Мислам дека барем тој има две добри години за да продолжи со давање на многу добри голови.”
сите 101 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни, не отпатува со екипата во Данска на утакмицата на 1/16 финалето од лигата на Европа. Англиските медиуми објавија дека повредата на популарниот играч е од потешка природа и дека би можел да помине дури 2 месеци надвор од теренот. Репрезентативецот на Англија ги повреди лигаментите на своето колено, а неговото враќање во најдобар случај би било пред крајот на шампионатот Премиер лига. Ова е нов голем проблем за менаџерот на клубот, Луј Ван Гал, бидејќи листата на повредени играчи е све подолга и подолга.
сите 84 | | | веќе видена

Џон Оби Микел, ги отфрли критиките во врска со неговата улога во отворањето на цел за постигнување на гол од страна на Париз Сен Жермен каде што Челзи загуби во Лигата на Шампионите , инсистирајќи на тоа дека тој мораше да го фаулира Лукас Мура. Играчот од средниот ред беше казнет за соборување на Бразилецот нешто повеќе од 25 јарди од целта, пред да го врти грбот на ударот на Златан Ибрахимовиќ кој се одби од него и ја затресе мрежата. Микел, сепак, ја исправи грешката со последната акција во првото полувреме, искористувајќи ја предноста на слабата одбрана во одлична позиција во шеснеесетникот на ПСЖ , да ги нападне домакините од аголот. “Морав да нападнам, бидејќи Лукас одеше подлабоко и подлабоко во нашата коцка”, изјави Микел. “Морав- ако не ја добијам топкта – да фаулиам, како што и направив. „Тогаш слободниот удар удар се одби од моите нозете и влезе во нашата мрежа. Но, ние се вративме силно како, но ние сме многу разочарани од нашата изгуба.“ Челзи изгубија со 2:1 , со замената на Единсон Кавани, кој ...
сите 38 | | | веќе видена

Фенербахче го совлада првиот круг со 32 нерешени натпревари во Лига Европа со победата од 2:0 во првиот натпревар на домашен терен против Локомотив Москва. Соуза постигна по еднаш во секоја половина за турските гиганти, првиот резултат на одлична топка од Гокан Ѓонул се исплати силно и непосредно на притисокот од домашниот тим. Вториот гол Соуза го постигна со страничниот дел од ногата одблизу откако ја обезбеди топката од страна на Caner Erkin да му даде јасно водство на Фенербахче ,како што и заслужува нивната игра, а Руските играчи ретко имаат можност да изведат вистински испланиран и добро изведен напад.
сите 61 | | | веќе видена

Карло Анчелоти признава дека е “изненаден” од асистенцијата на пеналот на Лионел Меси за Барселона во неделата, и предупреди дека секој кој размислува да направи нешто слично во Серија А, тие би можеле да се најдат во жешка вода. Барса веќе беа во водство од 3:1 против Селта, кога нив им беше доделен пенал, каде што Меси одлучи да помине странично од белата точка за Луис Суарез да ја удри топката и го заврши својот хет-трик. Мислењето е поделено околу тоа дали активностите на победниците на Ballon d’Or беа знаци на генијалност или непочитување на Селта, но Анчелоти верува дека Аргентинецот беше целосно во рамките на своите права да се обиде да изведе трик. “Бев навистина изненаден”, тој признал. “Тоа е правило, а ако се почитуваат правилата, може да го направи она што тој саката. “Ако го направите ова во Шпанија, тоа е во ред, но ако го направи тоа во Италија, можеби ќе имате повеќе проблеми. Но, ако се почитуваат правилата, сè е можно. “
сите 15 | | | веќе видена

Поради закани, Сандерленд најавија намалување на нивните цени за карти за кампањата 2016-17. Тие се вториот тим во Премиер Лигата што ќе го следат чекорот на Вест Хем. 02 March 2014 – Capitol One League Cup Final – Manchester City v Sunderland – Sunderland fans – Photo: Marc Atkins / Offside. Држејќи ја цената на гледање фудбал на реалистично ниво е нешто што е многу актуелно во моментов“, рече извршниот директор Маргарет Брн. Ливерпул ги отфрли плановите за билет од 77 фунти по протести на навивачите. Цената на клубот од Анфиелд ќе остане на 59 фунти и највисокиот сезонски билет е замрзнат, откако илјадници фанови заминаа во 77та минута од натпреварот. Билети за возрасни ќе почнуваат од 350 фунти, што е намалување за 20 фунти.
| | веќе видена

Напаѓачот на Вест Хем, Никица Јелавиќ се приклучи на Пекинг Ренхе во кинеската втора лига за околу 2 милиони фунти. Тој ги следи Рамирез на Челзи и Џексон Мартинез, кој се приклучија на Џиангсу Сунинг (25 милиони фунти), односно Гуангџу Евергранде (31 милиони фунти). Колумбиецот го напушти Атлетицо Мадрид за Киинеската суперлига, кршејќи го рекордот за трансфер во Азија. Јелавиќ потпиша за Вест Хем за 3 милиони фунти од Хал во Август, 2015, но даде само еден гол и имаше само 12 настапи од клупата. Претходно играше за Евертон и Ренџерс.
сите 2 | | | веќе видена

Седумкратниот Гренд Слем победник – Венус Вилијамс ја победи Мисаки Дои, 6-4, 6-2, за победа на Тајван Опен. Вилијамс, 35, ја надмина јапонката за да го 49тиот пехар во својата 21 годишна кариера. Американката, која го напушти Австралија Опен турнирот во првиот круг, не испушти сет за време на турнирот во Каосиунг. Вилиамс го собори својот противник три пати, за да ја земе победата во еден час и 26 минути. Последната победа ја става 7ма на листата на сите времиња за победи во женска категорија. Мартина Навратилова го води патот со 167 трофеи, а помалата сестра на Венус – Серена Вилијамс има 69 турнирски победи.
сите 4 | | | веќе видена

Платата на Хамес Родригез во Реал Мадрид е откриена од страна на сајтот Football Leaks, што кажува дека колумбиецот заработува 7,7 милиони € за сезона на Сантијаго Бернабе. Колумбискиот интернационалец се приклучи на клубот од Монако во 2014 година, во договор со кој би можело да биде во вредност од вкупно 71 милиони £. Football Leaks го откри детали за голем број на договори во последните неколку недели, вклучувајќи ги и оние на Тони Крос, Месут Озил и Герет Бејл. И податоци за платата на Хамес сега во јавноста, 24-годишиот играч заработува плата од € 149,000 недела во гигантите на Ла Лига. Со неговото потпишување потпишување на шестгодишен договор, по неговото враќање во Реал Мадрид, Хамес се залага да се заработи вкупно € 46.5m за време на неговиот престој во Шпанија.
сите 4 | | | веќе видена

Звездата на Барселона Нејмар одби да се подготви за својата иднина по победата од 6:1 врз Селта, тврдејќи дека “се може да се случи”. Извор : http://www.dailymail.co.uk/ Бразилскиот играч постигна гол во експлозивната игра во неделата од страна каталонците,а Луис Суарез постигна хет-трик и Лионел Меси, исто така, се најде во мрежата, како и асистирајќи му на уругваецот двапати. И покрај настапот кој е илустрација на вооружениот напад на познатиот трозабец “MSN”, во иднина Нејмар останува неизвесен и 24-годишниот не направи ништо за да ги смири шпекулациите по натпреварот. “Преговорите околу продолжување на договорот се уште е во тек”, изјави тој за новинарите. Нејмар постигна 17 голови и седи на врвот на топ листите за асистенции со девет – тој создаде повеќе шанси во шпанската дивизија од било кој друг играч.
сите 59 | | | веќе видена

Еден Азар е под своето ниво оваа сезона во екипата на Челзи, па медиумите се почесто и почесто пишуваат за неговото заминување. Еден од многуте заинтересирани клубови е и францускиот шампион кого Белгијанецот не би можел да го одбие. Интересно, Азар за францускиот Ла Парисијен пред меѓусебниот дуел во Лигата на шампионите призна дека клубовите како Пари сен Жермен тешко се одбиваат. „Тешко е да се каже „не“ на клуб како што е ПСЖ. Тој моментално спаѓа меѓу најголемите клубови во Европа, а за мене освојувањето на Лигата на шампионите е една од главните цели. Иако, за сега сум среќен во клубот и не размислувам за други“, рече Азар. Челзи наредната сезона нема да игра во Лигата на шамипони, освен ако не го освои европскиот трофеј оваа сезона, па автоматски добива карта и за следната година. ПСЖ го дочекува Челзи утре во 20:45.
сите 8 | | | веќе видена

next