Улиците на главниот град по 14-ти пат ќе бидат домаќини на Скопскиот маратон. Најочекуваниот спортски атлетски настан во Македонија, овој пат ќе се одржи на 6 мај. Од година во година Скопскиот маратон ја зголемува својата репутација, а овогодишното издание ќе биде збогатено со присуството на британската атлетичарка Пола Редклив, која е актуелна светска рекордерка во маратон. Таа ќе ја има улогата на официјален промотор на маратонот. Досега се пријавени околу 4.000 учесници од 47 земји, но организаторите годинава очекуваат рекорден број на учесници и да биде надмината ланската бројка од 9.000 маратонци. Во недела на 1 април во Скопје на булеварот Илинден по шести пат ќе се одржи и Авицена женската трка на 2 километри. Досега се потврдени 1.600 учеснички, а пријавувањето е отворено уште денеска.
сите 24 | | | веќе видена

Приказна за љубовната афера на американскиот претседател Френклин Делано Рузвелт и неговата далечна роднина Дејзи, односно за викендот во 1939 година, кога кралската двојка на Велика Британија го посети Њујорк! Режија:Роџер Мичел ; Улоги: Бил Мареј, Оливија Вилијамс
сите 3 | | | веќе видена

Приказна за љубовната афера на американскиот претседател Френклин Делано Рузвелт и неговата далечна роднина Дејзи, односно за викендот во 1939 година, кога кралската двојка на Велика Британија го посети Њујорк! Режија:Роџер Мичел ; Улоги: Бил Мареј, Оливија Вилијамс
сите 3 | | | веќе видена

Педагошките методи на еден партизан се судираат со традиционалните школски методи од она време. Приказна за годините кои ги сменија животите на многу генерации… Режија: Здравко Шотра; Улоги: Драган Николиќ, Бата Живојиновиќ, Ена Беговиќ
сите 3 | | | веќе видена

Педагошките методи на еден партизан се судираат со традиционалните школски методи од она време. Приказна за годините кои ги сменија животите на многу генерации… Режија: Здравко Шотра; Улоги: Драган Николиќ, Бата Живојиновиќ, Ена Беговиќ
сите 3 | | | веќе видена

Уште од мала беше поразлична од другите деца, беше родена да биде ѕвезда- Далида! Трагичен и емотивен портрет на една емоционално комплексна жена со неверојатен успех во конвенционална средина. Не пропуштајте ја животната приказна на француската музичка икона Далида. Режија: Лиза Азуелос; Улоги: Свева Алвити, Рикардо Скамарчио, Жан-Пол Руве
сите 3 | | | веќе видена

Уште од мала беше поразлична од другите деца, беше родена да биде ѕвезда- Далида! Трагичен и емотивен портрет на една емоционално комплексна жена со неверојатен успех во конвенционална средина. Не пропуштајте ја животната приказна на француската музичка икона Далида. Режија: Лиза Азуелос; Улоги: Свева Алвити, Рикардо Скамарчио, Жан-Пол Руве
сите 3 | | | веќе видена

Во виорот на ужасна војна три судбини се испреплетени. Олга, Жил и Хелмут се од различни нации и од различни страни и на сите животот им е пекол…и сите го бараат својот рај. Режија: Андреј Кончаловски ; Улоги: Питер Курт, Јулија Висоцкаја, Виктор Сукхоруков
сите 3 | | | веќе видена

Во виорот на ужасна војна три судбини се испреплетени. Олга, Жил и Хелмут се од различни нации и од различни страни и на сите животот им е пекол…и сите го бараат својот рај. Режија: Андреј Кончаловски ; Улоги: Питер Курт, Јулија Висоцкаја, Виктор Сукхоруков
сите 3 | | | веќе видена

Осамениот Џорџ, француската новинарка Мари и студентот Маркус го слушнаа гласот на смртта и сите се во потрага по вистината за својот живот и дали навистина постои нешто после смртта. Филм номиниран за „Оскар“. Режија: Клинт Иствуд; Улоги: Мет Дејмон, Сесил де Франс, Френки Мекларен
сите 4 | | | веќе видена

Осамениот Џорџ, француската новинарка Мари и студентот Маркус го слушнаа гласот на смртта и сите се во потрага по вистината за својот живот и дали навистина постои нешто после смртта. Филм номиниран за „Оскар“. Режија: Клинт Иствуд; Улоги: Мет Дејмон, Сесил де Франс, Френки Мекларен
сите 4 | | | веќе видена

Аргентинскиот писател Даниел Монтивани добитник на Нобелова награда за книжевност се враќа во родниот град за да прими престижна награда. Кога првите проблеми ќе се појават топлината на малото место исчезнува и сфаќа дека доаѓањето беше лоша одлука… Режија: Гастон Дупрат; Улоги: Оскар Мартинез, Андреа Фригерио, Белен Чаване
сите 3 | | | веќе видена

Аргентинскиот писател Даниел Монтивани добитник на Нобелова награда за книжевност се враќа во родниот град за да прими престижна награда. Кога првите проблеми ќе се појават топлината на малото место исчезнува и сфаќа дека доаѓањето беше лоша одлука… Режија: Гастон Дупрат; Улоги: Оскар Мартинез, Андреа Фригерио, Белен Чаване
сите 3 | | | веќе видена

Како да направите се во само 24 часа знае ТАА, мајка, успешна менаџерка и сопруга. Но се до еден ден кога веќе единствен избор е да побара помош за да се соочи со новите животни предизвици… Режија: Даглас Мекграт ; Улоги: Сара Џесика Паркер, Грег Киенар и Пирс Броснан
сите 8 | | | веќе видена

Како да направите се во само 24 часа знае ТАА, мајка, успешна менаџерка и сопруга. Но се до еден ден кога веќе единствен избор е да побара помош за да се соочи со новите животни предизвици… Режија: Даглас Мекграт ; Улоги: Сара Џесика Паркер, Грег Киенар и Пирс Броснан
сите 8 | | | веќе видена

Филмот ја следи Арлен која заминува во пустелија во Тексас отсечена од цивилизацијата. Додека се обидува да се движи низ ужасниот пејзаж, Арлен е заробена од дивјачка банда канибали, предводени од мистериозен човек. Додека се прилагодува на животот во “лошо друштво”, Арлен открива дека доброто или лошото зависат од тоа кој стои до тебе. Режија: Ана Лили Амирпур; Улоги: Суки Ватерхаус, Џејсон Момоа, Џејда Финк
сите 2 | | | веќе видена

Филмот ја следи Арлен која заминува во пустелија во Тексас отсечена од цивилизацијата. Додека се обидува да се движи низ ужасниот пејзаж, Арлен е заробена од дивјачка банда канибали, предводени од мистериозен човек. Додека се прилагодува на животот во “лошо друштво”, Арлен открива дека доброто или лошото зависат од тоа кој стои до тебе. Режија: Ана Лили Амирпур; Улоги: Суки Ватерхаус, Џејсон Момоа, Џејда Финк
сите 2 | | | веќе видена

Рокот за заминување на протераниот руски дипломат уште тече, а од МНР не соопштуваат официјално какви разузнавачки активности презел и какви класифицирани документи се обидел да набави. Токму овие две активности беа додадени во досието за протераниот руски дипломат откако МНР првично се придружи на координираното протерување руски дипломати во САД и во десетина европски држави поради труењето на екс-агентот Скрипал во Британија. Разузнавачките активности се забележани поодамна, но протерувањето е реализирано дури сега. Зголемени разузнавачки активности водени од руската амбасада се нотирани во извештајот на македонски контраразузнавачи кој го објави ОЦЦРП – платформата на истражувачки новинари и порталот НоваТВ. ОЦЦРП го објави извештајот на 4-ти јуни 2017-та. Според насловувањето до тогашниот директор на УБК Владимир Атанасовски како и спомнување на настани, извештајот е изработен најрано на крајот на февруари 2017-та година. ОЦЦРП го објави извештајот по крвавите собраниски инциденти на 27-ми април. Во ...
сите 3 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека верува оти поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија првпат дошле во контакт со нервниот агенс со кои беа затуени, на влезната врата на нивната куќа. Скрипал и неговата 33-годишна ќерка се наоѓаат во критична состојба од 4 март, кога беа пронајдени во несвест на една клупа во англискиот град Салзбери. За труењето на Сергеј и Јулија Скрипал, Велика Британија ја обвини Русија, што резултираше со дипломатска војна меѓу Москва и западните земји. Повеќе од 26 западни земји, решија да протераат руски дипломати во знак на солидарност со Лондон поради труењето на Скрипал. „Тие земји кои преземаа чекори, многу добро знаат дека се соочуваат со ризикот од одмазда. Искрено тоа се земји кои се поранливи од Русија отколку ние во Обединетото Кралство, дали преку географија или преку нивните енергетски потреби. Јас им оддавам почит затоа што тие знаат дека нивните дипломати во Русија, и нивните семејства мора да се соочат со можноста дека и нивните животи може да бидат ...
сите 310 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО „Трезор“, „Тарифа“ и „Труст“. Во „Трезор“ првообвинет е поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот помошник-министер во МВР Небојша Стајковиќ и поранешениот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски, кој веќе со месеци се наоѓа во екстрадициски притвор во Грција. Тие се товарат за злоупотреба на службената положба и овластувања и предизвикување штета на буџетот во висина од 862.045 евра за набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на петтата управа при УБК. Ново рочиште денеска треба да се одржи и за случајот „Тарифа”. Специјалното јавно обвинителство за овој случај сомничи три лица поради постоење основано сомнение дека е извршена злоупотреба на службената положба во постапка по јавна набавка на софтвер – ЕРП систем за потребите на АД ЕЛЕМ. Во предметот „труст“ првоосомничен е бизнисменот сеад кочан и уште две физички и три правни лица, кои се ...
сите 19 | | | веќе видена

next