Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски и официјално влезе во кабинетот на премиерот Заев како посебен советник за странски инвестиции. Од владата велат дека од сите пријавени на огласот за посебни советници во кој се бараше диплома од правните науки, активно познавање на англиски јазик и 5 години искуство во струката, Бошковски бил единствениот кој ги исполнил сите услови. Неговата плата ќе изнесува 50 000 денари. На огласот што Владата го објави во март се бараа уште 4 посебни советници на премиерот.Од денеска на функција стапуваат и Фидан Колев како посебен советник за транспорт и врски кој доаѓа од местото советник за младинска политика во СДММ. В.д. претседателот на Алијансата за позитивна Македонија, Рубин Земон, ќе биде посебен советник за мултикултурно општество, поранешниот извршен директор на Комората на северозападна Македонија Фатмир Битиќи како посебен советник за спроведување на Рамковниот договор, и Ѓорѓи Тасев советник за млади и спорт. Позицијата посебен советник е врзана со ...
сите 32 | | | веќе видена

Владиката Петар задржан на Меѓународниот аеродром Скопје по барање на Финансиската полиција, нешто што и самиот го потврди телевизија Телма. Тој кажа дека кратко бил задржан на аеродромот поради грешка во процедура, по што бил пуштен да го продолжи патувањето за Австралија, каде што тој исто така служи. „Ме задржаа на аеродром, но беше направена грешка. Кога луѓето сфатија што направиле, ми се извинија и јас сега патувам за Австралија“, кажа владиката.
сите 40 | | | веќе видена

Американскиот претседател ја предупреди Русија да се подготви за новите и „паметни“ ракети, кои ќе бидат испалени кон Сирија. Неговата реакција доаѓа откако советот за безбедност на ОН и по три обиди не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по што САД, Велика Британија и Франција најавија преземање воени акции. „Мислам дека треба да се фокусираме на Сирија. Мислам дека може да направиме и повеќе од тоа. Мислам дека сега за сите опции се дискутира и сите кои се консултирани ќе го кажат своето за тоа кој ќе биде соодветниот одговор“, вели претставничката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон. Трамп ја откажа посетата на латинска Америка за да се фокусира на одговорот на Вашингтон на наводните хемиски напади во Сирија. Тој разговарал и со британската премиерка Тереза Меј за понатамошни воени дејствија во Сирија. Координиран одговор со САД и Велика Британија најави и францускиот претседател Емануел Макрон кој претходно, во неколку наврати потенцираше дека употребата на хемиско ...
сите 496 | | | веќе видена

Зелено светло од Светска банка за прогресивното оданочување со кое Владата планира да стартува од идната година. Порачаа дека Министерството за финансии со оваа реформа се движи во исправна насока, но потребни се подетални анализи дали прагот над кој ќе се воведе повисоката стапка од 18 отсто, треба да изнесува 1.000 евра. Светските банкари имаат повеќе аргументи, еден од нив е што рамниот данок кој сега е на сила, иако едноставен за примена, недоволно ја полни буџетската каса, па Македонија, заедно со Албанија и Косово, има најниски приходи во Европа. „Првата порака е дека во Македонија вкупните приходи процентуално, како учество во БДП, се едни од најниските, а втората порака е дека иако има некои предности, рамниот данок има и неповолности, бидејќи претставува поголемо оптоварување врс сиромашните“, вели Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на СБ во Скопје. Прагот сепак ќе го утврди Владата, ќе и помогнат експерти од Светска банка од Вашингтон, кои сега ги скенираат бројките. Нивните анализи се ...
сите 16 | | | веќе видена

Четири пеплосани канцаларии, уште неколку зафатени. Синоќешниот пожар во Министерството за правда ја зафатил и една од најважните простории. За Телма од оттаму потврдуваат дека знаат дека се изгорени документи во архивата на Секторот за меѓунардона правна помош. Во таа архива со сигурност била сместена и комплетната документација, преписките со Грција за екстрадицијата на бегалаците и поранешни тајни агенти Горан Грујевски и Никола Бошковски, обвинети од Специјалното јавно обвинителство за прислушување и уништување опрема во УБК. „Една од зафатените канцаларии е Секторот за меѓународна правна помош, заедно со дел од архивата. Не знаеме колку материјали се уништени, ниту кои документи. Во овие простори се работат и се чуваат и екстрадиционите предмети. За среќа и да се уништени пишаните документи, тие дополнително се чуваат во електронска форма во компјутерскиот систем на министерството“, велат од министерството. Овој сектор е матичен и на Одделението за екстрадиција и трансфер. Ако се погледне ...
сите 23 | | | веќе видена

Чавков останува во притвор потврди скопска апелација по вчерашната јавна седница на која била разгледувана неговата жалба за притворот. До судот била поднеснеа и гаранција во имот, но од таму објаснуваат дека предлогот за гаранцијата го отфрлиле затоа што ја немало потребната документација, односно имотни листови. За недвижности што биле понудени немало документи чија сопственост се објаснуваат од повисокиот суд, од каде велат дека во секој момент кога одбраната ќе ја комплетира докуметацијата, може да поднесен до Кривичниот суд. Чавков беше пуштен во домашен притвор со одлука на Врховниот суд, но ден подоцна беше вратен во Шутка со одлука на Кривичен по подигнатото обвнение за 27 април.
сите 29 | | | веќе видена

Наместо на интерпелација, Груевски и денеска е на судење. Судeњето продолжи со изведување на материјални докази. Адвокатите бараат да се чита и содржината на доказите, поради што имаше повеќе приговори од одбраната. Вчера до доцна вечерта се слушаа 8-те таканаречени бомби кои СЈО ги предложи како докази за судењето со мерцедесот од над половина милион евра. Дел од бомбите се веќе познати на јавноста, но можеа да се слушнат и други детали околу договарањето на набавката на возилото, меѓу обвинетите и други функционери. Груeвски излезе со оценка дека ова е судско политичка хајка против него и неговите соработници, за случајот „Тенк“ тврди дека не може да биде обвиннет за само неколку возења со мерцедесот.
сите 254 | | | веќе видена

Љупчо Стојановски дедото на малата Тамара призна вина, дека незаконски го поседувал оружјето кое го вперил кон ексминистерот за здравство Никола Тодоров и доби условна осуда 2 години затвор, кои нема да ги одлежи доколку 5 години не стори кривично дело. Но за кривичното дело убиство во обид, за кое исто така го товари обвинителството рече дека не се чувствува виновен, поради што предметот беше издвоен и започна судење. Тодоров во својство на оштетен раскажа како на 1 јуни минатата година, додека се исачувал по скалите на Министерството за здравство, за да изврши примопредавање на функцијата го забележал Стојановски. Не го познавал од претходно, но како што рече „нешто во неговиот поглед ми кажа дека сака да ме нападне“. „Во левата рака држеше цигара а десната во џеб. Кога дојдов до последната скала обвинетиот ми се доближии, го впреи пиштолот на раздалеченост од 30 сантиметри од мојата глава и испука без предупредување. Се наведнав ги поткренав рацете и поминав под неговата рака. Помислив дека сум повреден ...
сите 13 | | | веќе видена

Речиси 30 % од Македонците веруваат дека најголемата закана доаѓа од Грција. Потоа следуваат Албанија и Косово. На истото прашање анкетираните во Грција одговориле дека на врвот на листата на непријатели е Турција. Закана од Македонија препознаваат само 2,5% од Грците. Според анкетното истражување во Грција, најголема закана за нив е Турција. Од друга страна Македонците токму во оваа држава препознаваат најголем пријател. Потоа следуваат Србија, Русија, Германија. Прашањето дали е многу важен или неважен проблемот кој Грција го има со нашето уставно име, речиси 43% од Македонците одговориле дека за нив лично е многу важно. Ваков одговор дале 65 % од анкетираните Грци. Речиси подеднакви се процентите на одговорот на прашањето колку е важно веднаш да се изнајде решение за спорот со името, односно за опцијата „многу важно“ се изјасниле 53% од анкетираните во Македонија, односно 44 одсто во Грција. Речиси 68 % од анкетираните во Македонија не патувале во Грција во последните 3 години. Најголемиот број од оние ...
сите 8 | | | веќе видена

Познатиот македонски и охридски архитект, Климент Заров, почина вчера на 88 годишна возраст . Заров е еден од доајените на современата македонска архитектонска мисла. Во своето долгогодишно делување се занимавал со повеќе сегменти од архитектонската професија, минувајќи ги сите скалила за целосно оспособување во широката палета на архитектурата. Подолг период бил водечки планер и проектант во Институтот за урбанизам и архитектура во Охрид, каде што ги истакнал своите творечки и организациски способности. Заров се школувал на Техничкиот факултет во Загреб и на Архитектонскиот факултет при универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. По работата во Заводот за заштита на спомениците и културата во Охрид, продолжува во новооснованиот Завод за урбанизам и архитектура во Охрид каде работи како проектант, и како директор. Бил и директор на ЈП за просторно и урбанистичко планирање на Р. Македонија. Позначајни негови реализирани проекти се: Интервенции на црквата Св. Јован Богослов Канео и презентирање на црквата во ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот „Тенк“ за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Сите обвинети се присутни на денешното рочиште што го води судијката Добрила Кацарска. СЈО го застапува обвинителката Ленче Ристовска. Кацарска најави дека по вчерашното целодневно рочиште на кое се слушаа прислушуваните разговори, денеска ќе бидат изведувани пишани докази. Судот вчера ги отфрли барањата на одбраната „бомбите“ да не се пуштаат во судница и за изземање на претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и судечкиот совет. СЈО тоа го оцени како обид на одбраната на обвинетите за одолговлекување на судењето. Според обвинението, во периодот од февруари до крајот на октомври 2012 година Груевски како службено лице ги искористил влијанието и службената положба и побарал од министерката за внатрешни работи ...
сите 307 | | | веќе видена

Подобрување на демократските процеси и начинот на владеење бележи државата за првпат во последните осум години, се вели во извештајот. Иако и натаму се наоѓа во категоријата на транзициска власт или хибриден режим заедно со Косово, Албанија и Босна и Херцеговина, Македонија за прв пат од 2010 бележи напредок во однос на независност на медиумите и демократското владеење. На скалата од 1 до 7, од највисоко до најниско ниво на демократија, Македонија има скор од 4,36. „Иако земјата е мала, можностите се големи. Успехот во Македонија ќе значи прекршување на деценискиот континуитет на заробена држава, а со тоа и решавање по мирен пат на билатералните прашања кои го кочеа политичкиот и економскиот прогрес во регионот“, се вели во извештајот. Во извештајот е нагласено дека смената на власта во Македонија донесе шанса да се смени долгогодишното заробување на државата и да се решат долготрајните спорови со соседите кои го попречуваат развојот на земјата. Според Фридом Хаус, првиот клуч за успехот на новата македонска ...
сите 31 | | | веќе видена

Советот за безбедност на ОН и по три обиди не успеа да усвои резолуција за наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, по што САД и неколку западноевропски земји размислуваат за преземање воени акции. Русија стави вето на обидот на САД во Советот за безбедност да воспостави нова истрага за откривање на виновниците за хемиските напади во Сирија, по што следеа две руски предлог-резолуции, кои не беа изгласани. „Кога луѓето од Дума, заедно со остатокот од меѓународната заедница очекуваат од овој Совет да дејствува, една земја стои на патот. Историјата ќе го запамети ова. Историјата ќе забележи дека на овој ден Русија одбра на заштити чудовиште пред животите на Сиријците“, обвини постојаниот американски претставник во ООН, Ники Хејли. Русија ги обвини САД, Франција и Велика Британија дека предложиле текст за усвојување, за кој знаеле дека Москва ќе стави вето, само како изговор за да преземат воени активности. „Ако одлучите да преземете нелегална воена акција, а се надеваме дека ќе се освестите, тогаш ќе ...
сите 111 | | | веќе видена

Во образложението на барањето за гласање доверба на Владата потпишано од 41 пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, се наведува дека Владата предводена од СДСМ и ДУИ во изминатиот период покажала дека нема капацитет за водење на институциите кои се под извршната власт. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека во изминатите десет месеци владејачките партии заборавиле на предизборните партиски програми и ветувања кои ги дале пред граѓаните и не оствариле ниту еден единствен проект и реформа со кои ја барале довербата од граѓаните. Според ВМРО-ДПМНЕ, во изминатиот период Владата извршила партизирање на институциите, бркање од работа на професионалците од институциите и нивно деградирање, заробено судство, луксузирање на владините функционери со пари на граѓаните, политички реваншизам и слично. Како погубни се оценети и економските политики и планот „3-6-9“ и се обвинува Владата за класично распродавање и негрижа за прашањата од национален интерес. Нема информации како ќе се одвива текот на седницата и каков ќе биде соодносот на ...
сите 100 | | | веќе видена

Украина ќе го почитува решението на судот во однос на едностраното раскинување на договорот за Казандол, истакна денеска украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин кој е во дводневна посета на Македонија, прашан што ќе преземе Киев во однос на овој случај. – Имајќи ја предвид Спогодбата за заемна заштита на инвестициите, ние ќе го почитуваме решението на судот, бидејќи секако го почитуваме владеењето на правото. За време на денешните разговори видовме дека има правна основа за решавање на ова прашање. Уверен сум дека ќе најдеме меѓусебно прифатливо и корисно решение за сите нас. Во дадениот случај имаме инвеститор што може да се обрати до судовите и да направи се, а ние ќе се придржуваме на одлуките на судовите. Сепак, инвестициските прашања не се само политичка сфера, не се само политички размер, туку тие навистина се владеење на правото и тоа е основа за решавање на оваа инвестициска пречка, рече Климкин. Македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров истакна дека меѓу пријатели ...
сите 27 | | | веќе видена

Светска банка гледа позитивен тренд во регионот на Западен Балкан и има позитивни прогнози за економскиот раст во Македонија во блиска иднина. Ова беше истакнато на денешната презентација на Редовниот економски извештај на Светска банка за Западен Балкан. – Економското влијание на политичката криза во Македонија беше подолго од очекуваното. Растот забави на нула во 2017 година заради големото намалување на инвестициите. Но, економијата веќе започнува да закрепнува во 2018 година предводено од потрошувачката и закрепнување на инвестициите, изјави директорот на Канцеларијата на Светска банка во Македонија, Марко Мантованели. Според Светска банка, интеграцијата на Македонија во НАТО и ЕУ може да ги забрза структурните реформи и да ја зголеми довербата на инвеститорите, а забрзаниот раст ќе помогне во фискалната консолидација. Препорачуваат континуирани заложби на фискална консолидација, воведување даночни реформи, подобрување на квалитетот и ефикасноста на социјалните трошења, рационализација на субвенциите ...
сите 39 | | | веќе видена

Деведесет проценти од вкупно 958 луѓе вработени по Рамковен договор, опфатени со првата фаза, веќе ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции. Од Владата очекуваат решенијата да ги потпишат и останатите 10 проценти. Доколку не го сторат тоа наскоро, тие ќе бидат ставени на трансфер листа за втората фаза за кога е предвидена прераспределба на останатите од вкупно 1.600 вработени по овој основ. Портпаролот на Владата Мухамед Хоџа на денешната прес-конференција посочи дека од Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, тие се систематизираат во други институции каде според анализата и планот на секретаријатот, правичната застапеност не е на потребното ниво. На прашањето дали со распределбата на овие вработени завршува процесот на вработување по основ на Рамковниот договор и правичната застапеност, Хоџа посочи дека откако ќе се заврши оваа обврска, ќе има нови огласи за вработувања доколку во одредени инатитуции правичната застапеност не е исполнета. Планот што претходно е ...
сите 29 | | | веќе видена

Во моментов МВР води истрага што се случило и како дошло до избувнување на пожарот во Министерство за правда во кој целосно беа опожарени канцеларии на четвртиот кат, а се утврдува колкава е направената штета на материјалите, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Тој истакна дека неколку канцерарии се целосно уништени од пожарот, но, како што рече, допрва ќе се утврди до кој степен е направена штетата на одредени материјали. – На четвртиот кат каде е најголемото оштетување се наоѓа дел од документација за меѓународна правна помош, Одделението за меѓународна првана помош, дел од сметководство и дел од секторот за финанисии на Министерство за правда, рече на денешната прес-конференција Бошњаковски. Добро е, додаде тој, што нема повредени лица и жртви. Брзата реакција на надлежните, рече, спречила ширење на пожарот на околните згради и објекти. Пожарот во Министерството за првда избувна вчера попладнето, а бил пријавен во 16,47 часот. Во гаснење на пожарнот интервенирале 10 возила со 25 ...
сите 42 | | | веќе видена

Македонските компании се уште малку ја користат финансиската поддршка што им е на располагање поради слабата информираност, несоодветноста на програмите и недоволниот институционален капацитет за нивно имплементирање, беше речено денеска во Сојузот на стопанските комори (ССК). ССК во соработка со швајцарската ИМЕ Програма за зголемување на пазарната вработеност на прес-конференција го промовира ажурираниот Каталог во кој се сублимирани сите типови финансиска поддршка за компаниите што ги нудат државните институции, банките, штедилниците, граѓанскиот и приватниот сектор. Каталогот ќе биде дистрибуиран до сите членки на ССК, но и јавно објавен на веб-страницата на Сојузот за да можат да го користат сите компании од македонскиот бизнис сектор. Содржи 23 понуди од владини институции, 17 банки и штедилници, како и 14 видови бизнис поддршки од граѓанскиот и приватниот сектор. -Слабиот пристап до финансии и до бизнис услуги е основна пречка за развој на фирмите, истакна заменик шефот во Швајцарската амбасада Стефан ...
сите 21 | | | веќе видена

Медијаторот Метју Нимиц им испратил писмо на шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, во кое ја опишува актуелната ситуација во преговорите за името, односно точките за кои има согласување и точките за кои има разлики, онака како што тој ги формулирал за време на разговорите во Виена. Дописот на министрите им е испратен во пресрет на нивната нова средба во Охрид, вечерва и утре. Информацијата за писмото ја објавија весникот „Катимерини“, радиото „Атина984“ и информативниот портал „Њуз247“, повикувајќи се на свои извори. Грчкото МНР, ниту ја потврдува ниту ја демантира веста во грчките медиуми дека Нимиц испратил допис до Димитров и Коѕијас. „Според одредени извори, последниот допис на Нимиц ги одразува кристализираните ставови на американскиот дипломат за прашањето, како што тие беа формулирани по последната негова повеќечасовна средба со министрите за надворешни работи на Грција и ПЈРМ во Виена (30-31 март). Истите извори споменуваат дека Нимиц стигнал до точките што ...
сите 318 | | | веќе видена

next