Демократизацијата на државите од Балканот не создаде почит кон различното мислење, вели во интервју за Телма, големиот хрватски режисер Лордан Зафрановиќ. Во 1991 година тој беше прогонет од родната земја поради филмот „Тестамент“, кој зборува за усташките злодела во Втората светска војна, во кои се препозна власта на Туѓман. Зафрановиќ, кој денес живее во Чешка и има 100 проекти зад себе, славата ја стекна со филмот „Окупација во 26 слики“ од 1978 година, кој освои Златна Арена во Пула, а беше номиниран и за Златна Палма во Кан. Во интервјуто Зафрановиќ зборува за своите нови проекти, но и за политичкиот и културолошки контекст што го живеат државите од поранешна Југославија. СТ: Еве ќе започнеме со една Ваша изјава дека сите тие Ваши славни и наградувани филмови од 70-тите и 80-тите години, сте ги снимале заради стравот дека злосторствата од Втората светска војна ќе ни се повторат. За жал, се повторија и се случуваат и денес. Па, како би го опишале актуелниот културолошки и политички контекст? ЛЗ: Тоа зло ...
сите 3 | | | веќе видена

Малиот битолски Монмартр остана без депото каде со години наназад беа сместени најдобите детски цртежи создавани повеќе од три децении од младите ликовни творци од целиот свет на оваа ликовна колонија. Основачот на детското ликовно студијо, Коста Хаџиантоновски, неодамна бил принуден просторот што го користел како депо да го врати на сопственикот. Ликовните тврби сега се натрупани во детското ликовно студио, но и на други места, во несоодветни услови, па се заканува опасност да биде уништена најголемата колекција од детски цртежи. „Најголемиот проблем во моментот на Малиот битолски Монмартр, што нема каде да ги чуваме најдобрите дела, кои што се жирирани и одбрани на сите изминати конкурси. Можам да речам дека има над 100 илјади цртежи на разни теми, од македонскиот фолклор, од старогратската македонска архитектура и др. Но, каде да се сместат сите овие дела“, вели основачот Хаџиантоновски. Хаџиантоновски бара поддршка од сите поединци и компании, кои можат да помогнат да се реконструира и адаптира во депо ...
сите 2 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 12 лица за сторено дело убиство и соучесништво, по оружената престрелка во Мача Речица, во која беше убиено едно лице, а две се ранети. На 10 од нив одредена им е мерка притвор од 30 дена, едно лице е на болничко лекување, по еден учесник се уште се трага. Вчера беа приведени уште шест лица кои учествувале во инцидентот, дел се приведени од полицијата, а некои сами се предале. Пред да се случи вооружената престрелка на една од улиците во Мала Речица оддалечена на околу 300 метри од седиштето на ДУИ, меѓу учесниците, двете таканаречени кумановски крила на ДУИ, едната приврзаници на Назим Беќири, а другата на Фариз Дервиши претходела расправија на состанок во седиштето на партијата во Мала Речица. Групите постигнале договор за одредена тема за која биле дојдени во ДУИ, но на излегување пак се скарале, при што надвор започнала тепачка, која преминала во вооружена престрелка, во која е убиен Наип Реџепи од групата на Дервиши. Убиениот според ...
сите 50 | | | веќе видена

Затворени родилишта, педијатри и интернисти пред пензионирање, а нема кој да ги замени, ваква е сликата во здравствените установи во помалите градови во земјава. 19 годишната виничанка Ангела Здравкова е студент на штипскиот Медицински факултет, доаѓа од градот, каде што веќе се чувствува дефицит од млад медицински кадар. Во Штип пак веќе неколку години наназад студентите на Медицинскиот факултет бараат место повеќе за напредните курсеви по германски јазик, сонот им е да работат во Германија, Австрија и Швајцарија. Здравкова се надева дека додека студира, дражавата ќе најде решенија и ќе го стопира иселувањето на младите. Во спротивно и таа ќе стане дел од македонската иселеничка пандемија. Кардиохиругот Жан Митрев, кој го поминал истиот пат, но се врати и работи во државата, за Телма вели дека она што се случува во Македонија е резултат на нереформираниот здравствен систем. Поранешниот министер за здравство Таравари пред речиси една година излезе со бројка дека за четири години од земајва заминале 1.000 ...
сите 15 | | | веќе видена

90 % од 958 луѓе вработени по рамковен договор ги потпишале решенијата за прераспределба во државните институции а останатите тоа треба да го сторат во вторник. Дали сите ги прифатиле понудените работни места е рано да се каже велат од владата, но се очекува првата фаза од процесот да заврши во следниве неколку недели, со што вработените кои 10 години земаа плата а седеа дома, од 1 јуни за прв пат ќе седнат на свое работно столче. „Работното место е врз основа на огласот кога биле примени, сега се менува институцијата. Од секретаријатот се систематизираат во други институции каде според анализата и планот на секретаријатот, правичната застапеност не е на дозволеното ниво“, вели портпаролот на Владата Мухамед Хоџа. Планот покажува дека топ 6 институции од вкупно 224 во кои ќе работат најголем број од овие вработени се МВР, УЈП, Царината, Клиничката болница во Тетово, Управата за матични книги и Јавното обвинителство а потоа следат МНР, Катастарот, МОН, ФЗО и Министерството за финансии. Процесот на ...
сите 26 | | | веќе видена

Индивидуалните земјоделци но и земјоделските стопанства немаат навики да ги ѓубрат посевите според однапред извршени агрохемиски анализи на почвата, туку тоа го прават по сопствено убедување. Од земјоделскиот факултет при УГД велат дека и покрај тоа што во овој дел на земјата има традиција на правење на агрохемиски анализи на почвата, земјоделците се уште не ги имаат во својата редовна пракса пред ѓубрење. Професорката Фиданка Трајкова вели дека овие предизвици на модерното земјоделство треба да се надминат и земјоделците да почнат да водат поголема сметка за тоа како ѓубрат и со кои пестициди се борат против штетниците. За таа намена, изработени се и смарт апликациите кои што врз база на податоците од агрохемиската анализа даваат прецизни информации кое ѓубриво и кој пестицид се потребни на одредена култура. Сузана Мицева
сите 7 | | | веќе видена

Сместен во старата зграда на маларична, изградена пред повеќе од седум децении, која се распаѓа како од надвор, така и од внатре, Здравствениот дом во Охрид, за кој сите досегашни власти предизборно ветуваат дека ќе биде модернизиран, со години тоне во долгови и пропаѓа. Ништо подобри не се ниту условите за работа во амбулантите и службата за Брза помош, кои работат во склоп на установата. Но, не недостигаат само услови за работа, туку и пари. Наместо за унапредување на дејноста поранешниот директор на установата до 2016 година и неговите најблиски соработници проневериле 7,5 милиони денари, за што против нив се води судска постапка, која се уште трае. Лошото менаџирање со установата го потврдува и Извештајот на Државниот завод за ревизија за финансиското работење на Здравствениот дом во Охрид со сметката за средства од ФЗОМ во 2016 година, објавен неодамна. Во него се нотирани сериозни пропусти во сметководствената и материјалната евиденција, како и внесување на невистинити податоци кои не кореспондирале со ...
сите 5 | | | веќе видена

Привршуваат консултациите за реконструкцијата на Владата, но и кадровски смени изјави премиерот Зоран Заев во интервју за државната агенција МИА. Тој вели дека има јасна претстава какви решенија треба да донесе бидејќи по разрешувањата треба веднаш да следуваат именувања. За Заев е сосема логично некој што не може да испорача резултати да биде разрешен или сам да се повлече. Дали ќе има смени и кај кадрите на ДУИ Заев вели: „Јас на луѓето во Владата не гледам како на луѓе од СДСМ, како луѓе кои дојдоа од експертската сфера, од граѓанскиот сектор или од било која друга партија. Гледам на нив како на луѓе кои треба да испорачаат резултати. Дополнителен критериум за мене е колку нивната работа влијае да се забележи разлика од политиките на претходната власт, дали работата на институцијата е променета на подобро. Граѓаните ја променија власта и логично е да очекуваат конкретни, видливи промени во институциите. Следува прашањето дали сме реализирале барем дел од ветувањата, од програмата што сами ја понудивме. ...
сите 45 | | | веќе видена

Основниот суд во Куманово на барање на надлежен јавен обвинител од кумановското Основно јавно обвинителство му определи мерка притвор на Бобан Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Како што соопшти прес-службата на ОЈО Куманово, надлежен јавен обвинител од ова обвинителство до Основниот суд Куманово достави Предлог за определување мерка притвор за обвинетото лице Илиќ, кој беше осуден со првостепена пресуда за кривичното дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ од член 300 ст. 2 во врска со член 297 ст. 1 од Кривичниот законик. – Обвинителот побара лицето да биде задржано во притвор до правосилноста на пресудата, со цел да се обезбеди неговото присуство. Кривичниот совет на Основниот суд Куманово го прифати предлогот и определи мерка притвор за обвинетото лице, се наведува во соопштението од ОЈО КУманово. Основниот суд Куманово во четвртокот ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и ...
сите 32 | | | веќе видена

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвиненија против 11 луѓе на високи позиции меѓу кои и министер и повеќе пратеници осомничени за непочитување на рамноправниот статус на државјани и граѓани на Косово. Според обвинението, тие злоупотребиле службени позиции за да обвезбедат незаконски привилегии и предности за личности кои конкурирале на различни функции. Со тоа оневозможиле и ограничиле со закон загарантирани права и слободи на други кандидати. Според соопштение на Специјалното обвинителство на Косово, обвинение е подигнато за министер и пратеници, но и против поранешни пратеници, двајца генерални секретари во министесртва, еден замненик министер, двајца политички советници, директор на јавно претпријатие и службеник. Предметот се нарекува Пронто, што е назив и серијал текстови и аудио записи од телефонски разговори на највиоски косовски официјални лица кои во 2016 година ги објави порталот Инсајдер. – Обвинетите злоупотребувале службена функција, соработувале меѓусебно давајќи привилегии и ...
сите 13 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без ментори. – Ако би разговарале отворено за поделба на Косово без ментори, Приштина тргнувајкќи од свои интереси, би го прифатила тој предлог, изјави Дачиќ во интервју за Блиц. Тој наведува дека и големите сили кога ќе се спомене разграничување и поделба сметаат дека ќе има масовна преселба на жители бидејќи како што нагласи, не земаат предвид дека етничката состојба на терен веќе е во согласност со самиот предлог за поделба. Дачиќ додава дека големите сили предлогот за поделба на Косово не сакаат да го разгледуваат бидејќи мислат дека прашањето за Косово го затвориле во 2008 година со тоа што признале независност. Запрашан дали е точна изјавата на претседателот на Народната партија, Вук Јеремиќ дека претседателот на Србија Александар Вучиќ понудл југ на Србија за север на Косово, Дачиќ тврди дека „никакви разговори за обиди за трајно решение на Косово немало“. – ...
сите 59 | | | веќе видена

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис одобри користење финансиски средства од неговото Министерство за исплата до 4.000 припадници на Националната гарда кои ќе бидат ангажирани во мисија за заштита на границата со Мексико. Матис ја донел таа одлука синоќа и тоа значи дека федералната влада ќе плаќа за мисијата на Националната гарда што ќе биде под команда и контрола на сојузните држави кои се вклучени. Аризона и Тексас објавија дека до почетокот на следната недела ќе испратат 400 припадници на Националната гарда на границата на САД со Мексико како одговор на повикот на американскиот претседател Доналд Трамп воени трупи да се изборат против шверцување дрога и илегална имиграција на таа граница. Трамп потпиша меморандум за укинување на политиката кон имигрантите која овозможуваше пуштање мигранти од притвор до донесување судска одлука за нивниот статус.
сите 17 | | | веќе видена

СВР Тетово во соработка со СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција при МВР, го документираше и расчисти случајот од 5 април во Мала Речица во кој едно лице го загуби животот, а двајца беа повредени и до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 12 лица. Како што соопшти МВР, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „убиство“ и соизвршителство во вршењето на тоа дело, предвидено и казниво по член 123 од КЗ на РМ, како и две кривични дела „убиство во обид“ по член 123м, а во врска со член 19 од КЗ на РМ, до ОЈО Тетово кривично пријавени се лицата: М.Н. (40), М.Х. (34), М.Ф. (23), М.Б. (21), М.И. (21), М.М. (24) сите од село Черкези – кумановско, потоа Р.С. (42), К.Х. (42), Р.Б. (41) тројцата од Куманово, како и Р.Д. (44) од с.Черкези, Љ.Б. (40) од Елбасан (Р.Албанија) и Д.Ф. (22) од село Опае – липковско. Десетмина од пријавените се предадени на Судија на претходна постапка кој што на сите дванаесетмина пријавени веќе им одреди мерка притвор во ...
сите 73 | | | веќе видена

Решение на спорот со името е централно безбедносно прашање за целиот регион, но и за западните земји, како Британија, вели британскиот амбасадор во Скопје Чарлс Гарет. Затоа се очекува и од Македонија и од Грција да направат компромис, а решението ќе биде пресвртница за иднината на Македонија. Гарет во интервју за Телма зборува за руските закани, но и за очекувањата наскоро македонскиот Парламент да почне да функционира.
сите 14 | | | веќе видена

Ресенчани и ресенските екологисти го кренаа својот глас против Туланата во Ресен, која тврдат дека ја загадува животната средина и им го загрозува здравјето, затоа што во процесот на производство како енергенс користи петрол кокс. Посебно се жалат жителите кои живеат на стотина метри од фабриката, кои велат дека веќе 5 години го дишат чадот што се испушта при согорувањето на отровниот енергенс и прашината што се создава при секојдневното минување на камините во населбата. „ Не можеме да излеземе надвор на чист воздух, ниту во дворот не можеме да излезема, чувствиваме главоболка“, вели Зоран Бандиловски од Ресен. „ Се чувствува голема миризба во воздухот и толку е силна што не се дише, не можеме ниту надвор да излеземе. Штетно е и за возрасните, но посебно за децата“, изјави Зоран Богдановски жител на Ресен. Од здружението „Еко Герила Преспа“ организраа трибина на тема „Нова слога стар проблем“ и побараа надлежните да извршат ревизија на еколошката дозвола што фабриката ја добила пред 6 години. Велат се ...
сите 3 | | | веќе видена

Жители на Дамјан се загрижени дека евентуалното отворање на рудникот Боров Дол ќе ја загрози нивната околина. Велат дека почвата се’ уште не е опоравена од работењето на рудникот Дамјан, а водата е горлив проблем за којшто нема решение и не сакаат ниту да слушнат за нов рудник во нивна близина. За разлика од другите општини од југоистокот кадешто градоначалниците се против отворање на рудници, првиот човек на Радовиш, кој и сам е поранешен вработен во Бучим вели дека општината ќе ја даде целата потребна поддршка да се отвори Боров Дол. Извршниот директор на Бучим вели дека Боров Дол е од големо значење за локалната економија и ќе го продолжи векот на Бучим, кој наредната година одбележува 40 години од отворањето. Според раководството на Бучим отворањето на Боров Дол ќе го продолжи стопанскиот живот на Бучим до 2031 или во најдобар случај со евентуално рпоширување на Боров Дол до 2042 година. Сузана Мицева
сите 2 | | | веќе видена

Македонските ниви ги обработуваат земјоделци, чија просечна старост е 58 или 59 години. Младите не се заинтересирани за производство на храна во своите села, забележуваат од Асоцијацијата на земјоделците, но и академската фела. Македонското земјоделство не напредува бидејќи и мал број ги користат информациите од интернетот, ретко кои од повозрасните знаат и да работат на компјутери , покажаа истражувањата на терен. Земјоделците засега ги користат советите од вработените од канцелариите на Агенцијата за поддршка на земјоделството. Ресорниот министер вели дека преку финансиските мерки и ИПАРД програмата веќе се прават сериозни чекори за поддршка на младите земјоделци да останат во Македонија. Најголем дефицит од кадар има во сточарството, а во текот на летните месеци тешко е да се најдат сезонски работници, кои би го собрале родот. Земјоделскиот експерт Златковски забележува дека мора министерството и академската фела од сите универзитети во земјава заеднички да работат на оваа тема, бидејќи како што вели тој ...
сите 10 | | | веќе видена

Централното греење ќе се врати во рацете на Градот. Преземањето на топловодната мрежа од компанијата „Балкан Енерџи Груп“ според уверувањето на градоначалникот Шилегов ќе почне по 15 април а ќе заврши до следната грејна сезона. За таа цел ке се формира ново ЈП што ќе биде надлежно и за гасификацијата што се очекува да почне оваа година. Примарна цел вели тој е целосно поврзување на топловодниот систем во Скопје, намалување на загадувањето и намалување на цените за парно греење. Не се очекува раздвојувањето на дејностите да предзвика фискални или оперативн реперкусии врз работата на БЕГ „Цената на парното ја регулира РКЕ а за неа влијаат и трошоците на субјектите.Со добро работење ќе ги намалиме трошоците и без разлика на движењето на енергенсите на граѓаните ќе им понудиме поефтина услуга“, изјави градоначалникот Шилегов. Експертите се соменваат дека целата постапка ќе може да се заврши до следната грејна сезона. Процесот на преземање на дистрибутивната мрежа е многу долг вели професорот Константин Димитров ...
сите 20 | | | веќе видена

Последниот пример за цензура на домашната уметничка сцена, е од 2012 година. Билбордот на уметничкиот двоец ОПА, на кој се рекламираше детергент за длабинско чистење, како сатирично – ироничен коментар на тврдењата за самоисчистените фрески од црквата Свети Димитрија , беше искинат и тргнат од тогашната локална власт и верниците. „ Рекоа дека делото ги навредува верниците. Меѓутоа според мене, на што сакавме да реферираме ? Да реферираме на таа политичка моќ што ја има црквата, поготово заедно , во спрега со тогашната влада, за една голема манипулација што се случуваше“ изјави Слободанка Стевческа- уметничка група ОПА. Цензурата во науката и во уметноста, е присутна и преку автоцензура. Таа, повеќе е прашање на менталитет, отколку резултат на општествено – политички стеги. Поврзана е со комформизмот, со желбата за напредок во кариерата, или кога уметникот креира дела кои тематски се врзуваат со одредени табуа во општеството. „ Како жена- уметник, која особено се занимава со прашањето на телесноста, некогаш ...
сите 5 | | | веќе видена

Русија ја обвини Велика Британија дека „си игра со оган“ и „шири лажни вести“ за случајот со отруениот двоен агент Скрипал и неговата ќерка. Отворената седница на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена токму на овој случај се претворила во вербална војна со меѓусебни обвинувања меѓу рускиот амбасадор во ОН Василиј Небензја и бритснаксиот Карен Пирс. Во своето обраќање Небензја кажа дека обвинувањата биле „ужасни и неосновани“ и дека Британија ја предводи пропагандната војна против Русија за нервниот агенс „Новичок“ кој бил користен при нападот на Скрипал. Тој додаде дека агенсот не бил заштитен со авторски права од Русија, и покрај очигледното руско име и се произведува и во многу други земји. Британскиот амбасадор во ОН, Карен Пирс рекла дека руското барање за пристап до Јулија Скрипал е проследен до неа и дека го чекаат нејзиниот одговор. Амбасадорката на САД во ОН, Ники Хејли не присуствувала на седницата,и испратила своја заменичка која ја поддржала Велика Британија и нагласила дека ...
сите 137 | | | веќе видена

next