Истрага за Актор на Европската канцеларија за борба против измами ОЛАФ открила незаконитости на фирмите што го градат автопатот, одговорија од ОАЛФ за Телма, но конкретно какви измами разоткриле не коментираат со образложение дека во Македонија и Грција се водат истраги на национално ниво. „ОЛАФ спроведе истрага во врска со Актор и другите економски оператори вклучени во градежниот проект Коридор 10, кој беше завршена во септември 2016. Истрагата откри сомненија за измама и нерегуларности и судска препорака беше испратена до националните обвинителства, вклучувајќи го и Главниот јавен обвинител на ПЈРМ и грчкиот антикорупциски обвинител. Истрагите се во тек на национално ниво и ние не можеме дополнително да коментираме“, велат од канцеларијата. Извештајот на ОЛАФ го добиле и од СЈО потврдија за Телма минатата недела и како што рекоа содржината е на иста линија со нивните сомнежи во истрагата. Според неофицијалните информации поврзани со истрагата следен чекор треба да биде обезбедување, односно замрзнување ...
сите 2 | | | веќе видена

На околу 600 илјади граѓани минатата година им е побаран поткуп, а 520 илјади и го дале, покажува истражувањето на МЦМС. Ова упатува на заклучок дека се извршени минимум половина милион кривични дела од областа на корупцијата, а казнети се само незначителен дел од извршителите, што според истражувачите, е загрижувачко. Анкетата покажала дека расте и коруптивниот притисок од страна на службениците. Годинава 36,3 проценти од анкетираните потврдиле дека им бил побаран поткуп, што е 5,8 проценти повеќе, споредено со 2016-та година и 10 проценти повеќе од 2014-та. Но, заедно со овој раст, расте и револтот кај граѓаните. Сепак, граѓаните не се оптимисти за искоренување на корупцијата. Секој петти смета дека таа не може да биде намалена, а за половината, особено за младите лица, тоа е прифатлив начин на однесување. За најкорумпирани ги сметаат службениците и судиите и обвинителите. Веднаш зад нив се пратениците, министрите, лидерите на политичките партии и градоначалниците. Од институциите, граѓаните на прво ...
сите 12 | | | веќе видена

Владата ја правда својата одлука да плаќа кирија за двајца министри иако во моментов 25 државни станови седат празни со постоечките законски регулативи. Законот му дозволува на функционерот, кој живее во населено место оддалечено повеќе од 100 километри од Скопје, тој самиот да избере државен стан или државни пари за кирија. За оние функционери кои живеат во градови, кои се оддалечени од 30 до 100 километри од Скопје законот предвидува само државен стан. Од Владата тврдат дека Буџетот не претпрел никаква штета и додаваат дека ќе направат анализа и доколку е можно ќе направат некакви измени. Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор располага со вкупно 75 државни станови. 25 од нив се празни а тоа се должи на фактот што дел од нив се во лоша состојба, вели директрот Кристијан Трајковски. Трајковски потврди дека на неколку функционери им биле доделени станови, но тие ги вратиле бидејќи не биле задоволни од состојбата, но секогаш може да се најде друг стан во некоја од зградите со кои ...
сите 9 | | | веќе видена

Од утрово во притвор се вратени eкс директорот на БЈБ и носител на златната команда во штабот Митко Чавков, како и Горан Ѓошевски, од парламентарното обезбедување, потоа Душко Лазаров и Оливер Поповски од МВР, како и Мумир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање. Така одлучи Kривичниот суд откако обвинителството го достави обвинението за настаните од 27 ми април. Претходно тие беа во притвор но откако Врховниот суд ги прифати нивните жалби добија куќен притвор и во понеделникот вечер се вратија дома. Од утрово се во затворот во Шутка и според информации на Телма започнале штрајк со глад. За пратениците Крсто Микоски и Сашо Василевски Кривичниот суд потврди дека остануваат во домашен притвор исто како што им одреди и Врховниот суд, иако тие претходно се наоѓаа во затворот во Шутка. За адвокатите на припадниците на МВР за кој единствено сега е изречена мерката притвор ова е селективна правда, со која кривичниот суд се става над врховниот. Од обвинителството велат дека ова е нова постапка, по поднесување на ...
сите 66 | | | веќе видена

Вкупно 958 лица од вработените по Рaмковен договор од денеска ќе почнат да добиваат телефонски повици преку кои ќе бидат информирани за новите работни места, на кои ќе бидат распределени. Нaјголем број или 50 работни мeста се предвидени во Mинистерството за внатрешни работи, во Управата за јавни приходи позиции има за 39 лица, во Царинската управа за 30, во Јавното обвинитество ќе бидат распределени 26-мина. Работни места се предвидени и во ДИК, во Агецијата за цивилно воздухопловство. Пред да бидат распоредени, тие прво биле консултирани за две -три работни позиции во институциите кои би можеле да ги заземат, па не се очекува некој да одбие, смета вицепремиерот Хазби Лика. „Се надевам дека службениците позитивно ќе одговорат на ова наше барање за систематизација. Доколку не прифатат, ќе бидат префрлени на трасфер листата на Министерството за информатичко општество, но немаме индикации дека не би прифатиле да потпишат договор“, вели Лика. На таа трансфер листа ќе им бидат на располагање на сите државни ...
сите 50 | | | веќе видена

Името не треба да има иредентистички елементи, треба да биде сложено со географска одредница, со придавка и да разграничува дека не станува збор за грчката Македонија, вели шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во обраќањето на промоцијата на книгата „Македонското прашање“ на Никос Мерѕос. – Треба да најдеме сложено име што ќе ја изразува посебноста и географската позиција на оваа држава, а во исто време нема да навредува ниту една од двете страни, смета Коѕијас. Шефот на грчката дипломатија осврнувајќи се на патриотизмот рече дека патриотизам не е да го негираш правото на другата страна да е горда на нејзината историја, „доколку е вистинска, а не фалсификувана“. – Патриотизам за мене значи сложено име. Ова сложено име треба да важи за сите, бидејќи во преговорите во изминатите години имаше една забуна, дали треба да важи само за меѓународни организација, дали треба да важи за меѓудржавни односи, а ова многумина го нарекуваат ерга омнес. Но, вистинското ерга омнес е да важи за сите и за сите односи, ...
сите 314 | | | веќе видена

Проблемот со исклучените граѓани од „Топлификација“ кои плаќаат паушал ќе биде решен со подзаконски акт и може да се очекува дека од следната грејна сезона тие нема да плаќаат, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Мислам дека ќе најдеме решение кое ќе биде на задоволство на сите страни. Може да се очекува од следната грејна сезона, тие да не плаќаат паушал, изјави Анѓушев, одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на денешниот настан што го организира Македонскиот центар за меѓународна соработка. Во однос на законот за енергетика што вчера помина на владина седница, вицепремиерот Анѓушев рече дека во него се вградени голем број од забелешките од економските оператори кои работат во делот на енергетиката, како и од Европската енергетска заедница. – Овој закон беше работен во координација со Европската енергетска заедница. Обврска беше Македонија да го донесе законот во 2014 година и беше критикувана од ЕУ бидејќи тој закон не е донесен. Моравме да ги усогласиме локалните ...
сите 41 | | | веќе видена

Проблемот со исклучените граѓани од „Топлификација“ кои плаќаат паушал ќе биде решен со подзаконски акт и може да се очекува дека од следната грејна сезона тие нема да плаќаат, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. – Мислам дека ќе најдеме решение кое ќе биде на задоволство на сите страни. Може да се очекува од следната грејна сезона, тие да не плаќаат паушал, изјави Анѓушев, одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на денешниот настан што го организира Македонскиот центар за меѓународна соработка. Во однос на законот за енергетика што вчера помина на владина седница, вицепремиерот Анѓушев рече дека во него се вградени голем број од забелешките од економските оператори кои работат во делот на енергетиката, како и од Европската енергетска заедница. – Овој закон беше работен во координација со Европската енергетска заедница. Обврска беше Македонија да го донесе законот во 2014 година и беше критикувана од ЕУ бидејќи тој закон не е донесен. Моравме да ги усогласиме локалните ...
сите 41 | | | веќе видена

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески смета дека по вчера поднесениот обвинителен акт, има основи за нови мерки притвор за дел од обвинетите за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Јовески во изјава за Дојче веле, наведува дека одлуката на Врховниот суд пред два дена за притворите, се однесува за жалбите доставени во делот на истрагата, а новите мерки се побарани откако Обвинителството и официјално подигна обвиненија за 30 лица за случувањата од 27 април. – Обвинителството смета дека постојат основи за притвор. За секоја од побараните мерки за обезбедување има поединечни околности кои се ценат – дали лицата се вработени, семејно-материјалната состојба, нивни релации со роднини во странство…, вели Јовески и потенцира дека Обинителството располага со доволен број докази да го докаже ова обвинение пред Судот. Тој не обелоденува кои се основите за барањето притвор, но посочените околности сугерираат дека во најголем број случаи се превенира можноста од бегство, односно да се обезбеди можност ...
сите 112 | | | веќе видена

Вкупно 958 административни службеници вработени во Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор се опфатени со првата фаза за прераспределување во институциите од јавниот сектор. Образованието, работното искуство, моменталната состојба со бројот на вработени во институциите, каде се распределуваат и местото на живеење се критериумите врз основа на кој се спроведува процесот. Целокупниот процес опфаќа вкупно 1.600 лица, а преостаните ќе бидат систематизирани во втората фаза. – Наследениот проблем со 1.600 вработени согласно Рамковниот договор, конечно е надминат. Ова на брифинг го најави министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. Овие прераспределби се овозможени од измените во Законот за административни службеници и со амандмани на Законот за вработените во јавниот сектор, Законот за Управата за јавни приходи, Законот за даночна постапка и Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Целиот овој процес нема дополнителни буџетски оптоварувања, а меѓу лицата ...
сите 54 | | | веќе видена

За прашањето со името, можностите за решение и договорот што најмногу би и одговарал на Атина, говореа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, поранешниот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и лидерот на партијата Река Ставрос Теодоракис на презентацијата новата книга под наслов „Македонското прашање“, на историчарот, писател, поранешен советник на неколку грчки премиери и поранешен претседател на грчкото „Друштво за македонски студии“ Никос Мерѕос. Како што јави дописничката на МИА од Атина, темата на книгата, во комбинација со актуелноста на проблемот со името и преговорите што се во тек, беа повод говорниците да се осврнат на грчките позиции и перспективите за договор. Во преполниот амфитеатар во една од зградите на Министерството за надворешни работи на Грција, тројцата грчки политичари детално и опширно се осврнаа на спорот со името, а во однос на позициите и Коѕијас и Венизелос и Теодоракис, со идентичен став: сложено име со географска одредница, за севкупна употреба и ...
сите 483 | | | веќе видена

Полицијата во Лас Анџелес соопшти дека пронашле женско тело за кое се верува дека е актерката со македонско потекло, Адеа Шабани која исчезна пред повеќе од еден месец. Истражителите веруваат дека станува збор за телото на 25-годишната актерка, но ќе се чекаат дополнителните анализи за да се утврди идентитетот. Полицијата се сомнева дека Шабани е убиена од страна на своето момче. 33-годишниот Крис Споц викендов изврши самоубиство откако претходно бегаше од полицијата. Според локалните медиуми, постоел сведок кој видел како Шабани била насилно турната во багажникот на автомобилот на Крис.
сите 40 | | | веќе видена

По одлуката на Српска листа да излезе од Владата и да формираат Заедница на српски општини (ЗСО) од Приштина пристигна предупредување за апсење. Косовскиот министер за инфраструктура Пал Лекај се закани дека ќе бидат уапсени членовите на Српска листа доколку формираат ЗСО. – Можат да бидат приведени во моментот кога ќе бидат против законите и Уставот на Косово, изјави Лекај. Претседателот на Српска листа, Горан Ракиќ вчера по состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ и директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, најави дека партијата излегува од Владата и оти 10 мнозински српски општини во Косово ќе бидат формирани на 20 април. Ѓуриќ, во понеделникот беше уапсен во Косовска Митровица, бидејќи, според Приштина, илегално влегол во Косово. За време на интервенцијата на специјалните сили на косовската полиција, 32 лица беа повредени. Ѓуриќ по инцидентот е протеран од Косово. Поради инцидентот во Косово, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика ...
сите 85 | | | веќе видена

Пензиите за март што пензионерите ќе ги добијат во април ќе бидат покачени за 1,69 проценти, согласно законското усогласување на пензијата што се врши според движењето на индексот на трошоците на животот. Овој процент на усогласување на пензиите ќе се исплати ретроактивно и за јануари, февруари и март годинава, исто така со мартовската пензија. – Усогласувањето на пензиите се врши согласно член 37 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување. Според оваа одредба усогласувањето на пензијата се врши согласно движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија во висина од 50 проценти, велат од Министерството за труд и социјална политика. Пензијата се усогласува од 1 јануари и од 1 јули секоја година според процентот кој се добива како збир на порастот на индексот на трошоците на живот во претходното полугодие и процентот на порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Македонија во ...
сите 23 | | | веќе видена

Пензиите за март што пензионерите ќе ги добијат во април ќе бидат покачени за 1,69 проценти, согласно законското усогласување на пензијата што се врши според движењето на индексот на трошоците на животот. Овој процент на усогласување на пензиите ќе се исплати ретроактивно и за јануари, февруари и март годинава, исто така со мартовската пензија. – Усогласувањето на пензиите се врши согласно член 37 од Законот за пензиското и инвалидското осигурување. Според оваа одредба усогласувањето на пензијата се врши согласно движењето на индексот на трошоците на животот во висина од 50 проценти и порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Република Македонија во висина од 50 проценти, велат од Министерството за труд и социјална политика. Пензијата се усогласува од 1 јануари и од 1 јули секоја година според процентот кој се добива како збир на порастот на индексот на трошоците на живот во претходното полугодие и процентот на порастот на просечно исплатената плата на сите вработени во Македонија во ...
сите 23 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Триста“ на СЈО во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, на кое треба да сведочат уште неколкумина сведоци. На претходното рочиште двајца сведоци, кои биле вработени во МВР и биле дел од Комисијата за набавка возилата ја појаснуваа процедурата околу набавката. Тие како и сведоците од минатото рочиште, меѓу другото појаснија дека набавката била поделена на три лота, а објаснуваа и за тоа што се барало, односно кои биле карактеристиките на возилата и за кои потреби во МВР се набавувале. Според обвинителниот акт, Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Поповски, според СЈО, тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда.
сите 91 | | | веќе видена

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието ноќеска повторно се приведени и пренесени во истражниот затвор Скопје, по налог на Кривичниот суд. Како што дознава Телма 30 дневен притвор им е одреден на приведените Митко Чавков, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност, Горан Ѓошевски, од парламентарното обезбедување, потоа Душко Лазаров и Оливер Поповски од МВР, како и Мумир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање. Од прес службата на обвинителсвото за Телма велат дека со поднесувањето на обвинителниот акт ова е нова постапка и е побарано притвот за вкупно 16-мина, за 12 куќен притвор и за двајца гаранција во имот. Телма дознава дека тие двајца се Игор Дурловски и Јохан Трчуловски. Обвинителството барало притвор и за пратениците Крсто Муковски и Сашо Василевски, како и началник на Одделот за специјални единици во МВР Митко Пешов. Тие се наоѓаат по домашен притвор откако Врховен им ги ублажи казните. Приведување следуваше откако вчера државниот јавен обвинител Љубомир Јовески соопшти дека до Кривичниот ...
сите 176 | | | веќе видена

http://telma.com.mk/wp-content/uploads/2018/03/IZJAVA-DIMITROV-OD-TOP-TEMA-ZA-NOKJNO-ZA-IMETO-za-web.mp4 Два дена пред новата рунда разговори во Виена со посредство на медијаторот Метју Нимиц, шефот на македонската дипломатија Димитров не открива конкретни детали од процесот. Сепак тој во вечернашната Топ Тема на Ваша страна индиректно посочи дел од македонските црвени линии. Географска одредница да, но за дистинкција од територијата во Грција, а не за обезличување на македонскиот јазик, народот и државата. Димитров го повтори ставот кој го кажа по средбата со својот грчки колега Коѕијас во петокот, дека за Македонија неприфатливо е слеано пишување на одредницата со името Македонија. Димитров вечерва предочи дека неприфатливо е и име без превод. Тој за средбата со Коѕијас во Скопје минатат недела рече дека имала само извесен напредок. „Суштината на компромисот, доколку е можен, е на два столба. Едниот е Македонците мора да бидат Македонци што го зборуваат македонскиот јазик, бидејќи стравот од конкретизирање ...
сите 383 | | | веќе видена

По вчерашните случувања во Косовска Митровица каде во акција на специјалната косовска полиција беше уапсен директорот на канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, и тензиите кои произлегоа, вечерва во итна посета на Белград е шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот Вучиќ. Могерини кажала тоа што се случило вчера не смее да се повтори. Европската Унија очекува оддржување на мирот, низ мирен и воздржан пристап. Могерини и Вучиќ се согласиле да пронајдат нови начини како би продолжиле со работата и решавањето на проблемите меѓу Белград и Приштина, по мирен пат. Претходно, портпаролката на Европската Комисија, Маја Кочијанчиќ кажа дека Могерини е во контакт со властите во Белград и Приштина. „Синоќа јасно посочивме дека ги повикуваме властите на двете земји, Косово и Србија да ја покажат потребната воздржаност и зрелост за тековната ситуација на теренот во Косово не ескалира дополнително“, рече портпаролката Маја Коцијанчиќ Директорот на канцеларијата за Косово и ...
сите 145 | | | веќе видена

Македонските мали и средни фирми не знаат што е тоа факторинг. Иако во основа факторингот значи преземање на недоспеаните долгови од страна на други компании, банки или осигурителни друштва за одредена камата, незначителен е бројот на компании кои го користат овој алтернативен начин на финансирање. Со факторингот фирмата може предвреме да си ги наплати фактурите, а парите да ги искористи за инвестиции, за развој или за вработените и добавувачите. За разлика од банкарските кредити, за оваа услуга не е потребно дополнително обезбедување Во Европските земји наплатата на долговите меѓу компаниите со помош на факторинг зафаќа 10 % од БДП . Во регионот овој начин на наплата најмногу с екористи во Словенија Факторинг услугата кај нас ја користат банките, МБПР и мал дел фирми кои го осигурувале извозот. Поддршката на малите и средни фирми е клучна за економијата, па затоа рече мин без ресор Зоран Шапуриќ ќе се настојува да се зголемат средствата со кои располага МБПР и значително да се намалат каматите. Виолета З ...
сите 14 | | | веќе видена

next