Првиот отворен предмет на СЈО – „Титаник“, за изборни нерегуларности со 20 обинети мегу кои и експремиерот Груевски и неговите соработници ќе биде и првиот предмет на специјалната обвинителка кој ќе се суди во новиот Кривичен суд. Судењето е закажано за 2 април, два дена по отворањето на новиот објект. Следно ке биде „Триста“ за набавката на возила за МВР. Претседателот на Кривичен, Иван Џолев вели дека на 31 март, на Денот на правосудството, ќе биде официјално отворен новиот суд, а деновиве се прават последните подготовки. Во судот има инвентар компјутери и друга неопходна опрема за функционирање но опрема за аудиовизуелно снимање сега за сега има инсталирано само во најголемата судница. Понатаму и другите судници ке добијат камери. Првично во новата зграда ке бидат преселени судиите и службениците од одделот за организиран криминал и кривично полонолетни, бидејки во овие два оддели се најголемите предмети. Во април ке се преселат и останатите оддели, кажа Иван Џолев, претседател на Кривичен суд. Условите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Ем неискусен, ем ќе советува- М-НАВ објави оглас во кој ќе вработи советник, кој покрај завршен факултет треба да има и цитирам: „Други професионални квалификации, способности и вештини, лични квалитети, a особено познавање на англиски јазик и работа на компјутер.“ Тој што ќе ги исполни овие широки норми и ќе биде избран од комисијата за вработување на Македонската навигација ќе ја добие својата прва плата во висина од над 41 илјада денари или речиси 700-тини евра. Дебитантот или дебитантката во Одделението за односи со јавност, ќе работи овде во центарот на Скопје. Без искуство, без знаење и без обука веќе првиот месец ќе добие 3 и пол минимални плати или 1,8 просечна македонска плата. Во конкурсот на М-НАВ не се бара ниту стручен факултет, па секој што завршил високо образование без разлика дали е земјоделски, географија, родови студии, право или физичка култура го исполнува условот на М-НАВ. М-НАВ е дел од европската навигациона мрежа, односно Еуро контрол, а станува збор за трговско друштво во ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот јазик треба да ја задржи својата интегративна функција. Употребата на другите јазици треба да се одвива преку културна соработка, взаемно дружење, заеднички културно-уметнички и научни проекти а не со казни и инспекции. Ваков став има Претседателството на МАНУ, како што изјави претседателот на МАНУ Таки Фити по годишното Собрание. Академик Катица Ќулафкова побара и Собранието на МАНУ да заземе став околу Законот за јазиците на посебна затворена седница. Бидејќи тоа не се случило, таа го пласира својот личен став: Законот за јазиците ја ревидира употребата на македонскиот јазик. Прашањата околу постапката во која е донесен Законот за јазиците Фити им ги препушта на Уставниот суд. Законот за јазиците беше донесен минатата среда без амандманска расправа, со остро спротивставување на опозицијата. Претседателот Иванов најави дека по втор пат нема да го потпише. Соња Николовска
сите 40 | | | веќе видена

Универзитетскиот професор Темелко Ристовски тврди дека Претседателот Иванов не може да одбие туку е е должен да го потпише во разумен рок указот за стапување на сила на законот за употреба на јазиците. Во спротивно ќе се соочи со политичка и кривична одговорност за злуоупотреба на функцијата. Јавниот обвинител по службена должност може да поведе постапка за кривична одговорност на Претседтаелот. Според Ристовски одбивањето да се потпише указот претставува дејствие на Претседателот со кое спротивно на уставната одредба тој навлегува и презема дел од законодавната надлежност со што се создава состојба на судир на надележности меѓу законодавната и извршната власт.Доколку Иванов одбие да го потпише Законот може да се објави во Службен весник и само со потпис на собранискиот спикер Талат Џафери. И професорот по уставно право Светомир Шкариќ тврди дека однесувањето на шефот на државата не може да се смета за уставно дозволено.Членот 87 од Уставот е јасен, Претседателот на Републиката е одговорен за кршење на ...
сите 153 | | | веќе видена

Селекторот на машката ракометна репрезентација Раул Гонзалес изостави четири ракометари од 19 те во неговиот избор што го објави за првиот собир по Европското првенство во Хрватска за претстојните подготовките во неделата на ЕХФ. Филип Лазаров, Немања Прибак, Филип Миркуловски и Ацо Јоноски нема да бидат во комбинација за активностите од втори до осми април, додека преостанатите 15 ракометари кои се на списокот беа дел од континеталниот собир во јануари. Во националниот тим повторно се враќа Дарко Димитриевски, а повик доби во овој состав да конкурира за своето деби и младиот десен бек на Металург, Мартин Серафимов. „Црвено жолтите“ во овој период ќе се подготвуваат за јунскиот бараж против Романија за пласман на Светското Првенство во 2019 та година што ќе се одржи во Данска и Германија. Покрај тренинзите во Скопје, нашите репрезентативци во текот на ЕХФ неделата ќе одиграат и еден пријателски натпревар против Русија. Список на ракометари: Никола Митревски, Борко Ристовски, Златко Даскаловски, Мартин ...
сите 14 | | | веќе видена

Судењето за предметот „Траекторија“ на СЈО што требаше да продолжи денеска во Кривичниот суд, е одложено за 17 април. Судијата Горан Бошевски образложи дека денешното рочиште нема да се одржи бидејќи адвокатот Димитар Дангов како бранител на пратеникот Љупчо Димовски треба да оди на рочиште во Врховен суд каде ќе се разгледуваат жалбите за притворите на обвинети за насилствата во Собранието на 27 април лани. Во предметот „Траекторија“ обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Сите обвинети дојдоа на денешното рочиште на кое требаше да бидат разгледани материјалните докази. Судијата Бошевски на претходното рочиште го одби како неоснован предлогот на одбраната СМС-пораките да бидат отфрлени како докази во постапката, бидејќи тие не можат да се ценат во оваа фаза, како и барањето аудиоснимките и вештачењата да не се користат во ...
сите 74 | | | веќе видена

Обединетите нации денеска ја повикаа Турција да ја укине вонредната состојба во земјата, воведена по неуспешниот обид за воен удар во јули 2016 година. Канцеларијата на ОН за човекови права оценува дека вонредната состојба довела до масовно кршење на човековите права, вклучувајќи и апсење на 160.000 луѓе и речиси исто толку државни службеници. – Турција треба веднаш да ја укине вонредната состојба и да го врати нормалното функционирање на институциите и владеењето на правото, се наведува во соопштението. Канцеларијата на високиот комесар за човекови права на ОН, Зеид Раад Ал Хусеин оценува дека бројот на уапсени или киднапирани луѓе во Турција е „едноставно запрепастувачки“. Во текот на изминатите 18 месеци речиси 160.000 лица се уапсени, а 152.000 државни службеници се отпуштени од работа, „многумина целосно произволно“, се вели во соопштението. Канцеларијата оценува дека масовните отпуштања на наставниците и претставниците на академските кругови обвинети дека се поврзани со исламскиот проповедник Фетулах ...
сите 17 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ и „Триста“. На рочиштето за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Ѓеоргиевски, треба да бидат разгледани на материјалните докази. Претседателот на Судечкиот совет Горан Бошевски на почетокот на минатото рочиште го одби како неоснован предлогот на одбраната смс пораките да бидат отфрлени како докази во постапката. Груевски, Пешевски, Јанакиески и Ѓеоргиевски се обвинети дека во 2012 и 2013 година при избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања и и овозможиле на кинеската компанија „Синохидро“ да се стекне со имотно-правна корист од над 155 милиони евра. На рочиштето за предметот „Триста“ во кој е обвинет Ѓоко Поповски ...
сите 90 | | | веќе видена

Врховниот суд денеска на јавна седница ќе одлучува за притворите на обвинетите од настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април. На седницата се повикани пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски, по што се очекува судот да се изјасни дали е потребно продолжување на нивниот притвор. Муковски и Василевски се дел од 35-те осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Меѓу нив е и поранешниот министер на МВР, Митко Чавков.
сите 217 | | | веќе видена

Скопје е во очекување на посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, кој како што најавуваат медиумите во Грција, ќе ја донесе нацрт-спогодбата за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција. Документот ќе содржи околу 55 параграфи, со сите отворени прашања, сместени на 20 страници. Предлогот е подготвен од грчкото МНР, опширно разгледан меѓу премиерот Алексис Ципрас и Никос Коѕијас, а ги содржи точките што ги најави и самиот шеф на грчката дипломатија. Патувањето на шефот на грчката дипломатија во Македонија, со лет директно од Атина за Скопје, веројатно ќе биде на 22 март. Официјално пристигнувањето на Коѕијас на аеродромот во Скопје, кој беше преименуван од македонската влада, како една од отстапките во процесот на преговорите, не е потврдена ниту од македонското, ниту од грчкото МНР. За посетата на Коѕијас вчера се огласи и премиерот Зоран Заев. Тој средбата ја оцени како можност за приближување кон решавањето на проблемот што го има Грција со нашето уставно име.
сите 326 | | | веќе видена

Текст што ги содржи грчките предлози и агенда за идна соработка е испратен до Скопје, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Брисел, по советот за надворешни работи на ЕУ. Коѕијас, во изјава за државата телевизија ЕРТ, одговарајќи на прашањето дали при посетата на Скопје ќе ја однесе и грчката нацрт спогодба, вели дека предлозите од Атина се веќе испратени. – Да ви дадам нешто ексклузивно. Изработивме текст со нашите предлози во целост како во однос на отворените проблеми што ги имаме со ПЈРМ, така и за идна агента на соработка што ќе им донесе корист и на двете страни. Овој текст го имам пратено пред повеќе денови во Скопје, рече шефот на грчката дипломатија во изјава за државната телевизија ЕРТ. Никос Коѕијас, според најавите, но без да постои официјална потврда, се очекува во четврток и петок да биде во Скопје.
сите 329 | | | веќе видена

Палестинскиот лидер Махмуд Абас го обвини амбасадорот на САД во Израел, Дејвид Фридман дека ја подржува изградбата на еврејски доселенички населби на Западниот Брег, нарекувајќи го при тоа „кучки син“. – Тој кучкин син вели дека градат на своја земја. Тој е доселеник и сите во неговото семејство се доселеници, а тој е американски амбасадор во Тел Авив. Што друго би можеле да очекуваме од него, изјави Абас на средба со членовите на палестинското раководство. На ваквата изјава на Абас остро реагираше амабасдорот Фридман, кој го обвини палестинскиот лидер за антисемитизам. – Неговиот одговор беше да ме нарече кучкин син, Дали е тоа антисемитизам или политички говор? Јас нема да судам, ви го препуштам тоа вам, изјави Фридман во обраќање на Конференцијата за борба против глобалниот антисемитизам, што се одржа во Ерусалим. Фридман, кој ја поддржува изградбата на еврејски досленички населби на Западениот Брег, беше еден од најжестоките поддржувачи на одлуката на американскиот преседател Доналд Трамп од декември ...
сите 4 | | | веќе видена

Смрт или доживотен затвор за оние пратеници кои ќе гласаат за сложено име, се заканите што доаѓаат од грчките македонски организации испратени преку текстови до членови на грчкиот Парламент, наведува спикерот на Парламентот Никос Вуцис. Вуцис, од собраниската говорница, откри дека пратениците добиваат закани по живот, коментирајќи дека „некои тука забегаа“. – На грчките пратеници им беа поделени текстови од претставници на грчките македонски организации од светот нешто што усно го имавме слушнато, но не дадовме големо значење. Сега поделија на секој пратеник, каде што ни помалку ни повеќе нѐ обвинуваат за предавство и велат дека казната е смрт или доживотен затвор ако некој се осмели да гласа за предлогот на Министерството за надворешни работи и на грчката Влада, доколку дојде и кога ќе дојде во грчкиот Парламент и доколку се созреани условите за сложено име, изјави претседателот на грчкиот Парламент. Според грчките медиуми, текстот со закани од грчките организации од дијаспората до пратениците е изготвен на ...
сите 24 | | | веќе видена

Француската полиција денеска го приведе на распит поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози во рамки на истрагата за илегално финансирање на неговата предизборна кампања. Истрагата се води околу сомнежите дека за време на претседателските избори во Франција во 2007 година, кампањата на Саркози била илегално финансирана од Либија. Обвинителството се сомнева дека Саркози примил дури 50 милиони евра во донации од тогашниот режим на Моамер Гадафи и францускиот бизнисмен со либанско потекло Заид Такиедин. Донациите беа потврдени и од синот на Гадафи, Саиф ал Ислам, во интервју за Еуроњуз во март 2011 година. Помладиот Гадафи преку европскиот информативен сервис тогаш тврдеше дека тие поседуваат докази за донациите и побара Саркози да ги врати парите. Бизнисменот со либанско потекло Такиедин тврди дека во текот на 2006-та и 2007-та му предал три актовки полни со пари на соработникот на Саркози, Клод Геан кој подоцна беше назначен за Генерален секретар на Елисејската палата. Распитот на Саркози се ...
сите 89 | | | веќе видена

„Царот“ Путин е крунисан по четврти пат, и овој пат круната највисоко стои. Победа со најголем конзензус досега, 76 проценти од гласовите. Путин посилен од отровот, посилен од истрагите во САД, посилен на Блискиот Исток, со други зборови посилен од Западниот обрач, чиј притисок според ескпертите само ја бетонира домашната поддршка и сила на „царот“. „Успехот е во нашата судбина“, ќе каже Путин пред насобраната толпа после победата. „Нас успехот не чека. Да! Многу е важно да останеме обединети мои драги луѓе. Многу е важно да ги придобиеме и оние кои можеби гласале за други кандидати. Потребна ни е оваа обединетост за да чекориме напред, а за да одиме напред треба да ги земеме предвид чувствата на секој граѓанин. Нема да се водиме од конјуктурни состојби, ќе мислиме за иднината на нашата татковина, за иднината на нашите деца, и ќе делуваме соодветно. Ние сме предодредени да успееме. Така ли е?!“ „Царот“ посилен од кога било, го искористи националистичкиот наратив за опколената татковина, поклопувајќи го ...
сите 6 | | | веќе видена

Учениците од трета година во гимназијата Орце Николов речиси две недели ја бојкотираат наставата. На таков чекор се одлучиле за како што велат – во најбрз можен рок да се донесе конечна одлука во врска со екскурзијата предвидена во програмата за трета година од средно образование. Од Град Скопје велат дека не се одговорни за образовнот процес во средните училишта, па според тоа не се ниту надлежни да се справувааат со бојкоти на настава. Душко Стојановски, професор во гимназијата потенцира дека пречка за реализација на екскурзијата е тоа што се откриени малверзации при што само една до две туристички агенции во градот ги добиваат тендерите за училишните екскурзии во скопските гимназии. Вели, образованието не може да биде терен за профитерство и прашува каде е логиката во тоа да се бира понуда која што е за околу 30 евра по ученик поскапа отколку конкурентските понуди. Нагласува дека овој проблем не е ниту малку вина на учениците. Добитникот на тендерот за организирање на екскурзијата, туристичката агенција ...
сите 15 | | | веќе видена

Може да се направи исчекор во спорот околу името, можеби не до крај да се реши, но секако да се приближат позициите на двете страни, е оцената на премиерот Зоран Заев за претстојната посета на шефот на грчката дипломатоија, Никос Коѕијас на Македонија. Според Заев времето минува и македонската страна сака до летото да го има решено спорот. „Ова се следни чекори за приближување кон решавање на проблемот што Грција го има со нашето уставно име – верувам дека тоа е можно да се најде, оптимист сум ако водиме сметка за достоинтството и идентитетот. Верувам дека може да се направи исчекор, можеби не до крај да се реши, но секако да се приближиме зашто деновите и месеците се трошат, а ние сакаме до летото да го имаме решено овој проблем. Верувам дека тоа сака да го направи и грчката страна“, изјави Зоран Заев, премиер на Македонија. Коѕијас се очекува да ја пристигне во Македонија в четврток попладне по што би имал неформална работна вечера со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалните ...
сите 283 | | | веќе видена

Јустиција е античко-римска божица на правдата, во Македонија нејзиното име се најде и во полицискиот билтен. Така кумовите од МВР ја нарекоа акцијата од 8-ми октомври 2014-та година, кога беа приведени 14 судии и 11 судски службеници од прекршочниот оддел на Основниот суд Скопје 1. Но на крај, Јустицијата без гледање во битолскиот суд пресече. За тројца судии по 3 и пол години, беше отфрлен обвинителниот акт затоа што немало докази. Судиите и судските службеници беа осомничени и обвинети дека намерно ги застарувале предметите од прекршоци. Наместо да ги решаваат брзо и во рок од две години колку што дозволува законот, многу предмети останувале нерешени. Адвокатите на судиите велат дека на ситуацијата и претходеле добро позната борба помеѓу двајца претседатели на македонски судови. Преку прекршочниот оддел на скопскиот суд покажувале кој бил поуспешен. Претходно имало и промена во квотата која требало да ја изработат прекршочните судии – наместо 50 квотата им била триплирана. Но, случајот паднал поради ...
сите 16 | | | веќе видена

Половина од цементот и арматурата што биле увезени пред 3 години, не ги исполнувале стандардите за градежни материјали. Ова го покажале резултатите од анализата што на свој трошок ја спровеле неколку домашни производители со цел да се покаже дека во земјата влегува неквалитетен градежен материјал. Државата мора да ја засили контролата бидејки овие материјали можат да имаат несогледливи последици врз стабилноста на објектите, велат од Здружението за градежништво. „Мрежи увезени од Косово наместо со дебелина од 6 мм беа 5,2, а тие се користат во изградба на ОУ, бидјеќи таму има голема фреквенција на луѓе, затоа реагиравме. Кога почна зголемениот интензитет на градба се увезуваше многу таков материјал. Реагиравме до царината и инспекцијата, производите се тргнати од употреба. Апел да се зголеми контролата при увоз“, кажа Андреа Серафимовски од Здружението за градежништво. Проблемот со слабата контрола при увоз и употреба на неквалитетен градежен материјал се очекува да се надмине со законот за градежни ...
сите 7 | | | веќе видена

Протест пред фармацевската куќа Јака80 во Радовиш. Поранешни вработени си ги бараат парите по основ на плата и отпремнина од фабриката. Велат дека фабриката во Радовиш е затворена и никој не им кажува кога ќе ги исплатат. Пред фабриката дојдоа и лица коишто се водат како вработени во Јака80, но велат дека плата не зеле цела ланска година. Фармацевтската и козметичка куќа Јака 80 пред десетина години го префрли производството од Радовиш до Скопје, но статусот на триесетина вработени од Радовиш не е решен. Од компанијата не излегоа со став за денешниот протест, ниту кога планираат да ги исплатат сегашните и поранешните вработени. Сузана Мицева
сите 2 | | | веќе видена

next