Македонските мали и средни фирми не знаат што е тоа факторинг. Иако во основа факторингот значи преземање на недоспеаните долгови од страна на други компании, банки или осигурителни друштва за одредена камата, незначителен е бројот на компании кои го користат овој алтернативен начин на финансирање. Со факторингот фирмата може предвреме да си ги наплати фактурите, а парите да ги искористи за инвестиции, за развој или за вработените и добавувачите. За разлика од банкарските кредити, за оваа услуга не е потребно дополнително обезбедување Во Европските земји наплатата на долговите меѓу компаниите со помош на факторинг зафаќа 10 % од БДП . Во регионот овој начин на наплата најмногу с екористи во Словенија Факторинг услугата кај нас ја користат банките, МБПР и мал дел фирми кои го осигурувале извозот. Поддршката на малите и средни фирми е клучна за економијата, па затоа рече мин без ресор Зоран Шапуриќ ќе се настојува да се зголемат средствата со кои располага МБПР и значително да се намалат каматите. Виолета З ...
сите 14 | | | веќе видена

Протераниот руски дипломат од Македонија се обидувал да добие класифицирани информации важни за безбедноста на земјава. Ова денеска го соопшти шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, како втор аргумент поради кој МНР синоќа донесе одлука да врати еден руски дипломат е вратен дома. „Се работи за лице што со своите делувања излегло вон својот мандат и одредбите на Виенската конвенција за дипломатски односи. Ова беше реакција што е во функција заштита на државниот интерес, на интегритетот на институците и на безбедноста на државата. Се работи за обид за добивање сензитивни информации и класификувани кои се важни за безбедноста на Македонија. Нашите сознанија се поткрепени и евиднетирани и немаме никакви дилеми дека такви обиди имало“, изјави Никола Димитров, министер за надворшни работи на Македонија. Димитров соопшти дека одлуката е донесена по внимателно размислување и анализа. Рускиот дипломат чие име не се открива вчера беше протеран од Македонија во синхронизираната акција на над 20 држави во ...
сите 143 | | | веќе видена

Политиката може да биде театар со своите бројни задкулисни игри, но театарот не смее да се претвори во политика, зашто играта е отворена, вели во македонската порака по повод Светскиот ден на театарот, истакнатиот актер од МНТ и стенд ап комичар, Сашко Коцев. Тој прашува, колкава е моќта на театарот денес, каде треба да цели тој и кој е неговиот краен домет. „Како што се тврди дека национализмот е последното прибежиште на ништожниците, тогаш одговорно тврдам дека хипербилизирањето на значењето на театарот, односно неговото непотребно мистифицирање или патетизирање, е последното прибежиште на неталентираните.Токму затоа сметам дека е нужно потребна неговата демистификација. Светскиот ден на театарот е одличен повод токму ние, театарските дејци, да ги симнеме маските ставени на наште лица и да проговориме за вистината“, кажа Сашко Коцев-автор на македонската порака за Светскиот ден на театарот. Во пораката, Коцев се осврнува и на отсуството на театарската критика кај нас денес, прашувајќи што не доведе до ...
сите 19 | | | веќе видена

Политиката може да биде театар со своите бројни задкулисни игри, но театарот не смее да се претвори во политика, зашто играта е отворена, вели во македонската порака по повод Светскиот ден на театарот, истакнатиот актер од МНТ и стенд ап комичар, Сашко Коцев. Тој прашува, колкава е моќта на театарот денес, каде треба да цели тој и кој е неговиот краен домет. „Како што се тврди дека национализмот е последното прибежиште на ништожниците, тогаш одговорно тврдам дека хипербилизирањето на значењето на театарот, односно неговото непотребно мистифицирање или патетизирање, е последното прибежиште на неталентираните.Токму затоа сметам дека е нужно потребна неговата демистификација. Светскиот ден на театарот е одличен повод токму ние, театарските дејци, да ги симнеме маските ставени на наште лица и да проговориме за вистината“, кажа Сашко Коцев-автор на македонската порака за Светскиот ден на театарот. Во пораката, Коцев се осврнува и на отсуството на театарската критика кај нас денес, прашувајќи што не доведе до ...
сите 19 | | | веќе видена

Само 17 милиони евра инвестирала државата во инфраструктура во првите два месеци од годинава. Податоците на Финансии говорат за исклучително ниско ниво на капитални инвестиции, само 4,3 отсто од планот за оваа година. Овие вложувања се намалени за дури 30 милиони евра во однос на истиот период лани, кога во земјава владееше сериозна политичка криза. Во историјава на земјава, капиталните инвестиции никогаш и не биле многу силни, коментираат експертите. „Претпоставувам дека основната причина за ова е неподготвеноста на оние што треба да ги работат проектите, договорите итн., дека тука затајуваат работите, бидејќи финансиите се во секој случај обезбедени и секогаш кога има зимски период, оваа реализација е во секој случај послаба, но залетот треба да се зема веќе од овие месеци, за летото да биде подобро“, вели Павле Гацов, даночен експерт. Од Министерството за финансии послабите бројки во однос на лани ги поврзуваат и со фактот што тогаш имало исплати по основ на веќе започнати проекти. Очекуваат подобрување ...
сите 58 | | | веќе видена

Комисијата за натпреварувања при Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) одлучи натпреварите од 25-то коло од Првата лига, кои беа предведени да се играат во четврток, да ги префрли за во недела. Од ФФМ на својата страница соопштија дека поради настапот на големиот дел фудбалери во националните селекции се менува целиот распоред, додека распоредот за натпреварите во Купот останува ист. Двојки 25. коло (недела – 1 април): Работнички – Академија Пандев Силекс – Победа Скопје – Шкендија Ренова – Шкупи Пелистер – Вардар
сите 11 | | | веќе видена

Комисијата за натпреварувања при Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) одлучи натпреварите од 25-то коло од Првата лига, кои беа предведени да се играат во четврток, да ги префрли за во недела. Од ФФМ на својата страница соопштија дека поради настапот на големиот дел фудбалери во националните селекции се менува целиот распоред, додека распоредот за натпреварите во Купот останува ист. Двојки 25. коло (недела – 1 април): Работнички – Академија Пандев Силекс – Победа Скопје – Шкендија Ренова – Шкупи Пелистер – Вардар
сите 11 | | | веќе видена

Новиот Закон за високо образование влезе во собраниска процедура најави министерката за образование, Рената Дескоска, која денеска присуствуваше на патрониот празник на штипскиот универзитет. Смета дека новиот закон ќе ја овозможи автономијата на универзитетите, како и градење во академското изразвување и влијанието на универзитетите во градењето на политиките. На истиот став е и ректорот на штипскиот универзитет Гоце Делчев, Блажо Боев, кој смета дека со неговото донесување ќе се решат повеќе проблеми. И по 11 години од постоењето на штипскиот универзитет студентски дом и оваа година нема да се гради, но како што забележа министерката Дескоска влезен е во програмата, а оваа година приоритетни се училишта кои се во лоша состојба но и да се завршат санациите во неколку студентски домови во земјава. Викторија Димитрова Јованова
сите 10 | | | веќе видена

Одлуката на Министерството за надворешни работи за протерување на рускиот дипломат е избрзана, смета претседателот Ѓорѓе Иванов. Повикува на воздржаност од вакви чекори во надворешната политика, за да се спречи можното нанесување на штета во остварувањето на стратешките цели на Македонија. Во соопштението се додава и дека, претседателот, согласно позитивната законска регулатива, очекува да биде официјално информиран за посочените факти во јавноста, поврзани со овој случај. Од ВМРО ДПМНЕ нема официјална реакција. Затоа, пак, реагираше нивната фракција, кои исто така сметаат дека владата избрза со одлуката. Кекеновски потенцира дека истрагата за случајот Скрипаљ е се` уште во тек и требаше да се почека да се најде виновникот, па потоа да се реагира. Земја како Македонија, што не е членка на ЕУ, вели, не смееше да си дозволи да зазема страна, особено затоа што над 10 земји членки одбија да протераат руски дипломати. На социјалните мрежи реагираа и од партијата Левица, велејќи дека вазалството не значи и ...
сите 52 | | | веќе видена

Судскиот совет не беше на очекуваното ниво поради што и граѓаните изгубија доверба, коментираат поранешни судии кои учествувале во подготовката на извештајот на Институтот за човекови права. Советот потфрли со тоа што не беше доволно транспарентен, ниту доволно ефикасен, вели пензионираната врховна судијка Вера Коцо. Судскиот совет ги премолчил преместувањата на судиите спротивно на нивната волја, случувањата со АКМИСОТ, но и објавените прислушувани разговори, коментираат поранешни судии. Во извештајот за работата на судскиот совет има и низа други забелешки и препораки за работата на судскиот совет од избор на судии и претседатели до одговорноста на судскиот совет. Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски не се согласува со критиките. Според неговата анализа Судскиот совет што тој го предводи е меѓу најтранспарентните во Европа. За извештајот за АКМИСОТ, Караџоски повтори дека не видел ништо конкретно и затоа Судскиот совет бара записници од Министерството за правда. Елена Ивановска Мукоска
сите 19 | | | веќе видена

Комисијата за европски прашања ќе ги земе предвид забелешките на предлог Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, кои беа дадени на расправата. Целта на законот кој е дел од пакетот реформски закони, направени по препораките на Прибе, е да се обезбеди независен, ефикасен, транспарентен и отчетен, јавен радиодифузен сервис и отчетно регулаторно тело. Иван Мирчевски во име на Македонската медиумска асоцијација побара да се приспита членот 150 кој предвидува драконски казни за управителот и за медиумот доколку се прекршени некои законски одредби во делот на емитувањето на програмата. Спорна е и одредбата која се однесува на финасирањето на МТВ. Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски смета дека во праксата неприменлив ќе биде членот 13 кој предвидува намалување на надоместокот на лиценца за 30% за оние трговски радиодифузни друштва кои ќе се пријават дека ќе емитуваат музика на годишно ниво. Смилка Јаневска Саркањац од програмскиот совет на МТВ упати ...
сите 25 | | | веќе видена

Владата донесе одлука да го прекине договорот за рудникот Казандол, со компанијата Сардич, соопшти премиерот Заев на пресконференција. Премиерот Зоран Заев попладнево на прес-конференција во Владата соопшти дека донеле одлука за едностран раскин на договорот за концесија на локалитетот Казандол кој се наоѓа во близина на општините Валандово, Богданци и Дојран. „Владата е посветена на здравјето на граѓаните, здравјето е поважно од било кој приватен интерес и ова е порака до граѓаните на општините Валандово, Богданци и Дојран“, изјави Заев денеска на прес-конференцијата во Скопје. Тој рече дека договорот го раскинуваат бидејќи концесионерот не ја исполнил обврската во рок од две години од денот на доделување на концесијата да изгради постројка за експлоатација на катоден бакар. Заев додаде и дека Владата нема да плаќа пенали бидејќи концесионерот не го испочитувал договорот. „Овој услов е суштинска состојка на договорот, бидејќи е даден во јавниот повик. Ако не постоел овој услов, можеби ќе се јавеле уште ...
сите 55 | | | веќе видена

Министерот за надворешни, Никола Димитров очекува во Виена да дојде до поместување во прашањето за името. Во пресрет на новата рунда преговори за спорот околу името, закажана за петок во Виена, Димитров рече дека духот и традицијата на Виена, можеби ќе ни помогне да го поместиме проблемот напред, и да има нешто конкретно и видливо, во насока на надминување на прашањето за името. „Овој проблем е најважен за нас, и за другата страна, меѓутоа има важни регионални импликации и влијае врз политиката на ЕУ кон Балканот. Во процесот мора да се земат предвид позициите и аргументите на двете страни, и мислам дека ќе биде многу корисно ако размислуваме, што е тоа, што е најважно за Македонија, што е тоа што е најважно за Грција, и тоа е патот што ќе не донесе кон решение“, рече Димитров. „Целта на процесот е да станеме блиски, да решиме еден долгогодишен, децениски, проблем и да научиме да си веруваме едни со други и да бидеме сојузници, бидејќи меѓудругото, решението ќе не води кон сојузници и во ЕУ и во НАТО“, рече ...
сите 385 | | | веќе видена

Според најголем број од испитаниците, односно речиси 42%, најдобар сојузник на земјата е ЕУ. По неа следат САД со 16,6% и Русија со 13,8 оtсто. Етничките Албанци веруваат во сојузот ЕУ- МАкедонија повеќе од етничките Мaкедонци, односно 61,5% наспроти 36,4%. Компаративната анализа изработена од Институтот за демократија и фондацијата Конрад Аденауер покажува дека подршката за влез во ЕУ е во постојан пад изминатите 10 години, но сепак останува висока со оглед на тоа што 73% од граѓаните се за влез во унијата. Идентитетските импликации кои произлегуваат од спорот со името се наметнуваат како главна причина за падот на подршката за членство, особено кај етничките Македонци. Во изминатите неколку години ЕУ се соочуваше со криза, но сепак подршката на македонското население за пристпапување кон унијата е особено високо, и тоа малку ме изненади, рече директорот на фондацијата Конрад Аденауер. Посочи дека не е само загрижен за иднината на ЕУ, туку и што ќе се случи во Македонија имајќи ги, како што рече, предвид ...
сите 10 | | | веќе видена

Претставниците на Српската листа предводени од претседателот Горан Ракиќ денеска најавија напуштање на Владата и формирање на заедницата на српските општини Косово на 20 април. Одлуката била донесена по консултациите со српскиот претседател Александар Вучиќ, по вчерашните случувања во Косовска Митровица каде во акција на специјалната косовска полиција беше уапсен директорот на канцеларијата за Косово и Метохија Марко Ѓуриќ. „На брутален и насилен начин го нападнаа нашиот народ на северот на Косово и Метохија со целосно јасна цел, со насилство, терор и заплашување, со фаланга вооружена до заби, со вооружени сили да го заземат и окупираат северот на Косово“, изјави од Белград Ѓуриќ. Денеска состојбата во северно Косово е напната, но мирна. Со барикади блокиран е магистралниот пат од Косовска Митровица кон Рашка во Србија, а на административниот премин Јариње се блокирани десетици товарни возила. Во Белград попладнево ќе допатува и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на средба со претседателот ...
сите 140 | | | веќе видена

Протераниот руски дипломат од Македонија се обидувал да добие класифицирани информации важни за безбедноста на земјава. Ова денеска го соопшти шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, како втор аргумент поради која МНЕ синоќа донeсе одлука да врати еден руски дипломат дома. „Се работи за обид за добивање класифицирани информации важни за безбедноста на Македонија. Нашите сознанија се поткрепени, евидентирани и немаме дилеми дека имало такви обиди“, изјави Димитров. Димитров соопшти дека одлуката е донесена по внимателно размислување и анализа. Рускиот дипломат чие име не се открива, вчера беше протеран од Македонија во синхронизираната акција на над 20 држави, во знак на солидарноста со Велика Британија откако таа беше, како што рече Димитров, нападната со хемиско оружје со труењето на поранешен руски шпион Сергеј Скрипл, на нејзина територија. Димитров изјавата ја даде по средбата со својата австриска колешка Карин Кјансел, која за тоа дека Австрија не протера руски дипломат, рече дека ...
сите 157 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал има 30 обвинети од вкупно 35-мина осомничени за крвавиот четврток. Од нив 28 се за терористичко загрозување на уставниот поредок, додека двајца за помагање оти ги земале хард дисковите на кои биле снимени настаните во Собранието. Четворица кои се недостапни за сега обвинителството не ги гони, а за пратеничката Жаклина Пешевска која првично беше осомничена, обвинителството немало докази, па ја ослободи од обвинение. Во обвинението остануваат петтемина пратеници Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски, Љубчо Димовски, Љубен Арнаудов. Обвинителството презентирајќи го обвинението направи еден вид реконструкција во која тврди дека меѓу обвинетите е човек, кој на 27 април во 14 часот и 30 минути преку телефон, бил известен да ја започне акцијата. Регрутирал десетмина од здруженија на граѓани од повеќе градови кои организирале поголема група луѓе, им поделиле фантомки и во 19 часот се упатиле кон Собранието. Организатроите од „За заедничка Македонија“ кои исто така ...
сите 163 | | | веќе видена

Шпанската полиција денеска започна со акција за отстранување на блокадите на патиштата што претпладнево ги поставија приврзаници на поранешниот регионален лидер Карлес Пуџдемон, во знак на протест поради неговото апсење во Германија и приведувањето на други сепаратистички лидери во Шпанија. Полицијата интервенираше на автопатот А7, во близина на француската граница, каде според снимките што ги објавија шпанските медиуми, полицајците на сила ги отстраниле демонстрантите кои седеле на асфалтот, а други со свирежи ја пропратиле ваквата полициска акција. Покрај автопатот А7, блокирани се и националниот магистрален пат Н340, кој ја поврзува Каталонија со југоисточна Шпанија. Освен тоа, сепаратистите го блокираа и движењето на двата главни приоди кон Барселона, од север и од југ, но оваа блокада по извесно време била отстранета. Протестите ги организираат Комитетите за заштита на Републиката, самоорганизирани групи граѓани кои дејствуваат низ цела Каталонија и вчера објавија дека започнуваат со протести. Тие ...
сите 38 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини, попладнево ќе пристигне во Белград на разговори со српскиот претседател, само ден по бруталните сцени во Косовска Митровица и Приштина и апсењето на директорот на владината Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ. Тоа го потврди Маја Коцијанчиќ, портпарол на ЕК. Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ќе се состане со сите претставници на дипломатскиот кор во Србија и со претставниците на повеќе меѓународни организации, меѓу кои и на ОН, ЕУ, ОБСЕ. Состојбата во северно Косово е тензична, но мирна. Со барикади кај Рударе блокиран е магистралниот пат од Митровица кон Рашка во Србија, а на административниот премин Јариње има блокирано околу 50 камиони. Косовските специјални полициски сили се повлекоа од северниот дел на Косовска Митровица, но се уште се присутни во јужниот „албански“ дел од градот. Во синоќешната акција на полицијата во Косовска Митровица, кога беше приведен Ѓуриќ, повредени се вкупно 32 лица, од кои потешко се ...
сите 128 | | | веќе видена

Одлуките на некои западни земји да протераат руски дипломати се донесени под притисок и уцени на САД, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. – Кога ќе протераат еден или двајца дипломати, а ни дошепнуваат извинување поради тоа, занеме дека протерувањето е резултат на колосален притисок и колосална уцена, што е главен инструмент на меѓународната сцена на шефовите во Вашингтон, изјави Лавров. Поради „Случајот Скрипал“, Велика Британија протера 23 руски дипломати, а во знак на солидарност со Лондон, дипломати од Русија протераа и САД, Австралија, Канада, 17 земји-членки на Европската унија, како и Украина, Норвешка, Албанија и Македонија . Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, претходно најави дека Москва адекватно ќе одговори на одлуките на Вашингтон и западните земји за протерувањето руските дипломати. Таа додаде дека тоа се однесува на протерувањето на руските дипломати и затворањето на Конзулатот на Русија во Сиетл. – Адекватен одговор ...
сите 401 | | | веќе видена

next