Властите во Велика Британија и САД испитуваат дали Кембриџ аналитика ги користела нелегално прибраните податоци од Фејсбук за да влијае врз изборите во САД во 2016 година. Кривичната истрага за тоа дали изборниот штаб на Трамп има врска со Русија и дали ја попречувал правдата ја води специјалниот обвинител Роберт Мјулер. Американскиот претседател Доналд Трамп вчера одново потврди дека е подготвен да сведочи пред Мјулер, во врска со истрагата за руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година. Штабот на Трамп се дистанцира од Кембриџ аналитика, која ја финансирале донатори од Републиканската партија и која извесно време го вработила Стив Бенон, кој стана шеф на штабот, а потоа советник во Белата куќа. Кембриџ аналитика повеќе пати му нудела работа на штабот на Трамп, прво во 2015 година, но челните луѓе од штабот ја одбиле понудата, мислејќи дека Трамп не е подготвен да издвои значителна сума за компанијата за податоци, наведуваат поранешни официјални лица од штабот. Компанијата потоа работела ...
сите 135 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов останува на веќе изнесениот став за Законот за употреба на јазиците и за потпишувањето на указот за негово прогласување, потврдуваат за МИА од кабинетот на шефот на државата. Иванов по повторното изгласување на законот на 14 март во обраќање до јавноста кажа дека нема да стави потпис за прогласување на повторно изгласаниот закон, бидејќи тоа не му го дозволуваат совеста и Уставот. Претседателот на Собранието Талат Џафери синоќа повторно го повика Иванов да го потпише законот. Џафери смета дека претседателот на државата има уставна одговорност да го потпише законот, кој со мнозинство е донесен од пратениците во второ читање. На прашањето дали ќе се побара импичмент за претседателот доколку постапува спротивно на Уставот, одговори дека во сегашните околности тоа не може да се спроведе бидејќи го нема двотретинското мнозинство во Собранието потребно за таа процедура. Според Џафери, со законот за јазиците се заокружува правната рамка на Охридскиот рамковен ...
сите 124 | | | веќе видена

Судењето за предметот на СЈО „Тортура“ е одложено за 7 мај бидејќи на денешното рочиште не дојде поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е обвинет. Во Судот, како што беше кажано, не е добиен доказ за уредна достава на покана за Мијаков за денешното рочиште. Обвинителите од СЈО побараа поканата на Мијалков да му се доставува во четвртоците, кога тој се пријавува во Кривичниот суд. Адвокатот Љупчо Шврговски рече дека Мијалков имал друга адреса на која ќе му се достави поканата за судското рочиште. Додаде дека не ја знае точната адреса, но како што посочи, живее под Панорама на Водно „Тортура“ се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори. Во „Тортура” обинети се поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски – Пуки и уште петмина припадници на единицата за апсењето на Бошковски. Постапувајќи по жалбата на СЈО, Апелацискиот суд го ...
сите 45 | | | веќе видена

По долга преговарачка ноќ во Брисел, лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа согласност за ставот кон Русија и нападот во Солсбери, јави дописникот на МИА од Брисел. ЕУ лидерите преговараа нешто помалку од три часа за Русија и случајот со труењето на дувојниот руски шпион Сергеј Скрипал со рускиот нервен агенс “новичок„ во Солсбери, обидувајќи се да постигнат согласност околу финалниот речник. “Европската Унија најстрого го осудува скорешниот напад во Солсбери“, гласи заклучокот. “ЕУ се согласува со проценката на владата на Велика Британија дека е многу веројатно дека одговорноста лежи кај Руската Федерација и дека нема друго веродостојно објаснување.“ Токму околу одогворноста се кршеле копјата, некои држави биле резервирани додека не се спроведе истрага. Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред почетокот на Самитот предупреди дека треба да се биде одговорен и да се истражи случајот. Британската премиерка Тереза Меј ги брифирала своите колеги за информациите со кои располага од службите за случајот Скрипал и ...
сите 357 | | | веќе видена

Позициите на Скопје и Атина по меѓусебната размена на нацрт-договори за решавање на прашањето за името ќе бидат тема на средбите, кои шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска ќе ги има со македонскиот државен врв. Коѕијас најпрво ќе се сретне со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров. Тие ќе имаат тет а тет средба, а потоа следуваат пленарни разговори меѓу двете делегации. Двајцата министрите потоа ќе одржат заедничка прес-конференција. Се очекува, како што соопшти МНР, разговорите на министрите Димитров и Коѕијас да бидат во контекст на напорите за надминување на разликита околу името, како и на други билатерални прашања од заднички интерес, со акцент на имплементацијата на мерките за градење доверба. За време на престојот во Македонија Коѕијас ќе биде примен и од претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, како и од заменикот претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој нема да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, а тоа, како ...
сите 332 | | | веќе видена

Нови рочиште во Кривичниот суд денеска треба да се одржат за предметите на СЈО „Тортура“ и „Триста“. „Тортура“ се однесува на начинот на лишување од слобода на лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори. Во „Тортура” обинети се поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски – Пуки и уште петмина припадници на единицата за апсењето на Бошковски. Постапувајќи по жалбата на СЈО, Апелацискиот суд го преиначи првостепеното решение и го одобри обвинението против поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Специјалното јавно обвинителство ги гони за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. На рочиштето за предметот „Триста“ во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, денеска треба да бидат сослушани пет сведоци. Според обвинителниот акт Поповски со набавката го ...
сите 134 | | | веќе видена

Џејмс Пардју, американскиот дипломат кој во 2001 година, заедно со медијаторот на ЕУ, Франсоа Леотар ги предводеше преговорите кои доведоа до Охридскиот рамковен договор. Пардју неодамна ја објави својата прва книга Мировници, во која ги опишува своите искуства од децениските дипломатски напори за надминување на конфликтите на Балканот. Добар дел од книгата, Пардју и посветува и на кризата во Македонија, и на прашања кои и до денес останаа актуелни. Едно од нив е и употребата на албанскиот јазик, тема која 17 години е актуелна во Македонија, а деновиве повторно ескалираше со контроверзното гласање во Собранието. Господине Амбасадор, ви благодарам што сте денеска со нас. Како што реков во најавата, прашањето на употребата на албанскиот јазик во Македонија повторно ескалираше деновиве откако минатата недела македонскиот парламент го изгласа новиот закон со кој му се дава официјален и еднаков статус. Минаа речиси 17 години од крајот на конфликтот во Македонија. Зошто, според вас, ова прашање сѐ уште ја ...
сите 24 | | | веќе видена

Земјоделците здружени во задруги се двојно оданочени, што задругарството во земјава го прави неатрактивно и тоа со години не успева да заживее. Затоа бараат да се измени Законот за персонален данок, со кој индвидуалните производители имаат даночно ослободување и плаќаат само два отсто персонален данок, но ако влезат во задруга го губат тоа право. „Ако еден производ на членот во земјоделската задруга се пласира во Задругата ќе биде оданочен со 10 проценти, а ако задругата направила добивка за таа да се врати како дивиденда кај членовите на задругата ќе имаме нови 10 отсто оданочување, што е 20 отсто повисоко оданочување отколку на индивидуалниот земјоделец. Тоа е еден од огромните проблеми што треба да се расчисти“, вели Менде Ивановски, претседател на Македонската асоцијација на задруги. Се бараат и измени на Законот за работни односи, за земјоделците, штом ќе влезат во задруга да не бидат бришени од списоците на Агенцијата за вработување, и законски јасно да се дефинира што се задруги, а што акционерски ...
сите 4 | | | веќе видена

Неаргументирани дискусии, бледи фоскули, меѓусебни конфронтации, носење закони без почитување на процедурата, се дел од забелешките наведени во четиримесечниот извештај на Инстититутот за демократија Социетас Цивилис. Набљудувани се седум пленарни седници и девет комисиски расправи. Најдискутирани се Законите за употреба на јазиците и за буџетот. Констатирани се деловнички неправилности при носење на Законот за јазиците. Во набљудуваниот период од септември до декември 2017, Парламентот ја пропуштил можноста да израсне во форум каде одлуките се носат преку аргументирана дискусија, во која учесниците се сослушуваат и ги изнесуваат своите ставови. Дополнителен проблем е и неприсуството на опозицијата што придонесува да се носат неквалитетни закони. Социетас цивилис заклучува дека Собранието воопшто не придонесува кон унапредување на вредностите на демократското општество и дека е неопходно парламентарните партии да вложат напори да го зацврстат политичкиот дијалог. Јулијана Пешевска
сите 3 | | | веќе видена

Добре Спасиќ е роден во Србија, во селото Глогоњ. Потекнува од Старо Нагоричане, Кумановско, а во крајот на неговите родители дошол по распадот на Југословија. Оттогаш не побарал македонско државјанство, а последната важечка лична карта му онаа од Социјалистичка Федеративна Република Македонија. Истекла 1991-првата година, а оттогаш заради лутање од инстутиција по институција не успеал да извади македонска. При секој заврнат снег тој е отсечен во ридското село на Општина Наогоричане. Тој и уште најмалку 3000 луѓе живеат во Репулбика Македонија и ја делат истатата судбина, на граѓани – “духови“. До сега невладините органзации за човекови права овој проблем го лоцираа кај деца и бебиња родени на улиците, чиј што родители од негрижа не ги внеле во матичната книга на родени. Постапката да се евидентираат сите граѓани кои недостасуваат во матичната кига на родени ќе ја води директорот, Бујар Дарлишта. Царовска најави и измени во Законот за вонпарнична постапка, Законот за матична евиденција и Законот за лични ...
сите 17 | | | веќе видена

Едно време, печатените и електронските медиуми, секој први април на своите страници или во информативните емисии пласираа некоја неверојатна, смешна или измислена вест, на која читателите или гледачите реагираа збунето, но само неколку минути, додека не сфатат дека е први април – Денот на лагата или Денот на шегата. Таквите вести беа безопасни, додека денес, со развојот на технологијата и бројните портали, полувистинитите, измислените или лажните вести, станаа секојдневие кои имаат значајно влијание врз јавноста. Рахман Пачаризи, долгогодишен дописник на Радио Слободна Европа, денес универзитетски професор по албански јазик, вели дека и косовското општество се соочува со глобалниот феномен на лажни и фабрикувани вести, на Запад познати како „fake news“. „Тоа се вести кои имаат одредена цел, пред се компромитација и дискредитирање на противникот, било економски или политички. Овие вести се фабрикуваат во одредени периоди и затоа суштински се разликуваат од обичните лажни вести. Fake news ги произведуваат луѓе ...
сите 20 | | | веќе видена

Основачот на Фејсбук Марк Зукерберг призна дека компанијата направила грешки кои му дозволиле на политичкиот консалтинг Кембриџ Аналитика нелегално да ги искористи податоците на 50 милиони корисници на социјалната мрежа. На Зукерберг му требаа неколку денови по откривањето на скандалот да излезе со било каков став. Прво се појави соопштение на неговиот фејсбук профил, а малку подоцна Зукерберг се појави на СиЕнЕн од каде им се извини на корисниците и вети темелна истрага за вакво нешто да не се повтори. „Наша одговорност е да не дозволиме ова да се повтори и постојат неколку основни нешто кои мораме да ги направиме за да го обезбедиме тоа. Една работа е програмерите како Александар Коган, кои доби пристап до многу информации и потоа неправилно ја искористи, да не добиваат пристап до толку информации во иднина“, вели Зукерберг. Според Зукерберг, злоупотребата од страна на Кембриџ Аналитика настанала кога во 2013-та година, програмерот од Кембриџ универзитетот Александар Коган, создал квиз апликација, која ...
сите 21 | | | веќе видена

Снегот што го зафати поголемиот дел од Македонија ќе го проретчи родот кај овошките а на удар се бадемите, кајсиите, праските и сливите кои се во фаза на полно цветање. Снежната покривка ќе ги заштити есенските посеви во житородните региони, но штетите ќе зависат од времетраењето на минусните температури. Агрометеоролозите не се загрижени, бидејки цветот на овошките може да издржи и минус два степени. За да се исклучи кршење на гранките и замрзнување на овошките потребно е превентивно делување пред доцните мразеви и минусните 4 степени што се очекуваат во недела. Агрометеоролозите препорачуваат индивидуалните земјоделци денеска и утре да ги истресат гранките со цвет од снегот а во недела да направат и тн зачадување околу дрвјата за да не ги фати мраз. Снежното време ќе се задржи и утре и во сабота. Од следната недела се очекува топење на снеговите а со тоа и повторно излевање на Вардар и Црна река. Виолета З. Стојановска
сите 17 | | | веќе видена

Новата работна група , формирана при Министерството за култура, за ревалоризација на музејската дејност во земјава, влезе во Музејот на ВМРО, информираат од таму. „Работната група оствари средба со раководството, изврши првичен увид во музејската поставка и прибави дел од неопходната документација, потребна за подготовка на детална анализа за овој музеј“, соопштија од министерството. Петчлната работна група, со која претседава историчарот Александар Литовски, во следниов период ќе направи увид во целокупната документација, поврзана со одлуката за основање и изградба на музејот и со начинот на прибирање и откуп на музејскиот материјал. Ќе направи проценка и евалуација на збирката, како и евалуација на начинот и условите за чување на материјалот. А, по разгледување на целата документација и состојба, ќе изработи елаборат за преиспитување на општествената и стручна оправданост за постоењето на музејот. Тој е дел од проектот „ Скопје2014“. Според истражувањата на БИРН, за неговата изградбата, ресорното ...
сите 6 | | | веќе видена

Еден месец пред првите возила да остават траги по новиот асфалт на делницата Демир Капија – Смоквица, СЈО ги актуелизираше обивнувањата дека милиони евра се испрале преку Актор и фирми подизведувачи на автопатот. Ниту од скопската подружница на Актор, ниту од централата во Атина, не ја коментираат отворената истрага според која работници дневно ваделе илјадници евра како хонорар од банка во Неготино и ги давале на вработена во Актор. Во досието на СЈО за Актор е и извештајот на Европската канцеларија за борба против измами ОЛАФ, која имаше истрага за овој случај. Обемниот извештај на ОЛАФ распослан на десетици страници го добиле летоска, но содржината не ја откирваат. „СЈО официјално го има добиено целиот извештај на ОЛАФ и извештајот е на иста линија со нашето сомнение за противправни дејствија“, велат од Специјалното обвинителство. Летоска и грчкото обвинителство отвори предмет за Актор за парење пари и измама, тешки 50 милиони евра за истиот автопат. Според грчките медиуми обвинението е резултат на ...
сите 44 | | | веќе видена

Пописот веројатно ќе се одржи во 2020-та година. Тоа ќе биде во согласност со меѓународните препораки да се одбере година што завршува на нула или на еден и со напорите да се избегне политизација, со оглед дека 2019 и 2021-ва се изборни години. Нема да дозволиме политизација, вели директорот на Заводот за статистика Апостол Симовски. Смета дека пописот во 2011 пропадна заради политиката која влегла на голема врата со формирањето државна пописна комисија. Симовски мисли дека нема потреба населението да се попишува според етничката припадност. Според препораките на Обединетите нации, вели тој, ова влегува во категоријата споредни белези, се прибира главно на Балканот и се користи само за политички цели. Дали ќе биде прифатено неговото стручно мислење зависи од Владата и од Собранието, кои до крајот на годината треба да го донесат законот, по што ќе почнат технички и технолошки подготовки, набавка на 6 илјади компјутери, апликации и друго. Се планира пописот да чини околу 8 и пол милиони евра, за разлика од ...
сите 44 | | | веќе видена

Пописот на населението во 2011-та година не е пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ, реагирајќи на постапката на Специјалното јавно обвинителство кое отвори истрага за нереализираниот попис, во која се осомничени лидерот на ДУИ, Али Ахмети и екс-премиерот, Никола Груевски. Груби таа година беше член на Државната пописна комисија и директен учесник во случајот. И поранешниот премиер вчера негираше одговорност за прекин на пописот. Обвинителите на СЈО тврдат дека Ахмети и Груевски го прекинале пописот за да сокријат факти поради кои тогаш би можеле да ја изгубат власта. Од СЈО сметаат дека, причините поради кои е предложено да престане да важи Законот за попис, се причини тој само да се одложи за да се подобрат законите по стандардите на Еуростат и да се обучат попишувачите и останатите учесници. Доколку се постапело така, парите кои се искористени за дотогашните обуки, техничката опрема и материјалите, немало да бидат залудно потрошени, односно би се искористиле во одложената пописна ...
сите 45 | | | веќе видена

Попладнево во Скопје со специјален лет треба да пристигне грчкиот министер за надворшени работи, Никос Коѕијас. Коѕијас ќе слета на скопскиот аеродром, откако на крајот од февруари тој беше преимнеуван од Александар Велики во Меѓународен аеродром – Скопје во знак на добра волја кон Грција во преговорите околу името. Авионот со кој ќе дојде Коѕијас ќе биде прво слетување на грчки авион на скопскиот аеродром по 12 години. Коѕијас вечерва ќе има работна вечера со шефот на Македонската дипломатија Никола Димитров, додека официјалните средби со македонските владини и политички претставици се закажани за утре. Посетата на Коѕијас доаѓа неколку дена откако двете страни си разменија нацрт-спогодби во кои се исцртани нивите позиции за надминување на спорот околу името. Грција два месеци најавувајќи ја својата спогодба отворено најави дека таа опфаќа седум области опфатени во процесот на преговорите и тоа името, неговата употреба, идентитетот, јазикот, кратениките, како и барање за промена на уставот на Македонија. ...
сите 122 | | | веќе видена

25-годишен стружанец кој издржувал затворска казна во полуотворениот затвор во Струга е осомничен за шверц на марихуана низ Македонија. МВР соопшти дека затвореникот сега е префрлен во притвор во Шутка. Тој бил дел од 6-члената група која се обидела 91 килограм од Албанија да ја префрлат и продадат во Скопје. Полицијата вчера во Кичево го прекинала транспортот и а открила марихуаната сокриена во патна торба и во пластични вреќи. -Кривично пријавените ја набавиле марихуаната од соседна Албанија и ја складирале во Струга, со цел да ја транспортираат во Скопје. Вчера, во утринските часови, марихуаната требало да биде пренесена во Скопје и била сместена во патничко моторно возило “Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, во кое биле двајца од приведените, а пред ова возило во улога на т.н. чистач се движело патничко моторно возило „БМВ“ со прилепски регистарски ознаки управувано од еден од сега приведените- соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. Уапсени се тројцата кои биле во ...
сите 46 | | | веќе видена

Ова е само една од седумте сцени во претставата „ Против демократијата“, која режисерката Дејана Николовска ја направи, базирајќи ја на третиот дел од многу поставуваната и наградувана трилогијата на Естев Солер, од 2010 година, насловена „ Против“. Во неа под лупа се демократските вредности, денес. „Се занимаваме со проблемите на демократијата како поредок. И што тоа прави со нас како луѓе, како ние да живееме во поредок каков што е демократијата, кој што не тера да се јадеме едни со други, кој што не тера да се убиваме, да се уништуваме, да си ја уништуваме конкуренцијата и т.н“, вели режисерката Николовска. Претставата е инспирирана од францускиот Гранд Гињол театар, каде жанровски се мешаат хоророт, комедија и апсурдот. Затоа актерите учеа нов сценски јазик. „Овде влеговме незнаејќи. Малку го истражувавме жанрот. Учевме низ целиот процес. Како и да е , беше многу возбудливо за мене“, вели актерот Игор Ангелов. „За прв пат се судрив со комедија, што е така убава информација за мене.И така убаво ...
сите 16 | | | веќе видена

next