Телеграф

Речиси сите медиуми ги споредуваа двете храбри девојки, Бела и Кендал, во мрежаста облека без долна облека на себе Овогодишната добротворна манифестација „Мет гала“ во Њујорк наликуваше на натпревар од полуголи ѕвезди. Факт е дека овде познатите се послободни во изборот на облека и често знаат да изгледаат како маскоти, но дел од нив знаат да претераат секоја година. Секако кога некаде ќе се спомене без гаќи и градник прво на памет ќе ви дојде прекрасната сестра Хадид, односно Бела. Таа беше облечена во комбинизон со потпис на американскиот дизајнер Александар Ванг. Манекенката се појави без долна облека под креацијата со дупчиња, па секако сите објективи и погледи пукаа кон неа. Oh word? @alexanderwangny
сите 6 | | | веќе видена

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, информира Авто-мото сојузот на Македонија
сите 61 | | | веќе видена

Со ова бројката на луѓе кои добија кривични пријави за немилиот настан во законодавниот дом достигна до 20 лица Брзо се зголемува бројот на пронаоѓање на идентитети на лицата кои беснееја во Собранието во четвртокот. Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основно јавно обвинителство - Скопје денеска поднесе нови кривични пријави за уште пет лица за настаните во Собранието, за кои постојат основи на сомневање дека извршиле кривично дело „Учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ по чл. 385 од КЗ на РМ. Со ова бројката на луѓе кои добија кривични пријави за немилиот настан во законодавниот дом достигна до 20 лица. Како што информира МВР, новите кривични пријави се поднесени врз основа на прегледани видео записи добиени од медиумски куќи, како и видео записи од безбедносните камери во Собранието на Република Македонија. Кривично пријавени се лицата Д.П. (33) од Скопје, Т.Т. (53) од Куманово, В.Т. (40) од Скопје, И.С. (44) од Велес и В.Ц.
сите 199 | | | веќе видена

Се потсетува дека владината проекција за раст на БДП за 2017 година е дури пониска од проекцијата на Меѓународниот монетарен фонд Податоците кои ги објавува Министерството за финансии
сите 13 | | | веќе видена

Кражбата ја извршил засега непознат сторител во периодот од 12 до 20 часот Пиштол „црвена застава“, со калибар 7,65 милиметри, е украден вчера од стан на булеварот АВНОЈ во Oпштина Аеродром , сопственост на С.М.
сите 53 | | | веќе видена

Поради сериозноста на повредите, едно од девојчињата е префрлено во скопскиот Ургентен центар, додека другото е задржано на лекување во Клиничката болница - Штип Две 16-годишни девојки се повредени вчера откако возилото марка „фиат пунто“ во кое се наоѓале, поради неприспособена брзина, излетало од патот и неколку пати се превртело во нива . Според МВР, несреќата се случила во 14.55 часот на патот Делчево - Полето во село Киселица, кај Пеловска Маала . Со возилото управувал В.И.
сите 9 | | | веќе видена

Возило управувано од малолетник се судрило со мотоцикл Вчера во 14:15 часот во Македонски Брод, на локалниот пат од с. Сланско кон с. Дреново, на м.в. Присој, се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „фиат добло“, со регистарски ознаки од Македонски Брод, управувано од 17-годишник од Македонски Брод и мотоцикл без регистарски ознаки , управуван од Х.Т.
сите 20 | | | веќе видена

Од ударот возачот на патничкото возило се здобил со тешки телесни повреди Вчера во 16 часот и 30 минути на делот од пругата помеѓу железничка станица Ѓорче Петров и железничка станица Волково се случила железничка незгода во која патничкиот меѓународен воз, кој сообраќа на релација Скопје – Приштина, управуван од Б.Ц., удрил во возило марка „форд фиеста“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.С.
сите 9 | | | веќе видена

Очигледно Велевска не штеди кога станува збор за добриот изглед Познатата пејачка Елена Велевска отсекогаш важела за личност која има истенчен вкус кога станува збор за мода. Нејзините пријатели за неа велат дека таа е зависник од убави, но пред сѐ брендирани парчиња облека, кои вредат и по неколку стотици евра. Доказ за тоа е и последното видео што таа го објави на Инстаграм . На него може да се видат десетина модни парчиња од познати брендови за облека, а ако се направи пресметка колку чинат, ве уверуваме дека ќе добиете сума од неколку илјади евра. Погледнете го видеото: Shopping is an art.I'm an artist. Respect please!!!! @gucci @moschino @luisvitonparis @chanelofficial #valentino#louisvouitton#chanel#gucci#ck#elenavelevska#poglednimezakraj
сите 11 | | | веќе видена

СДСМ објави лажни, непроверени информации, објави дека мојот татко Димитар Пецев од Струмица бил човекот што ја фати (искуба) госпоѓата Шекеринска за коса. Тоа не е вистина, се вели во објавата на Вероника Минов поставена на социјалната мрежа Фејсбук Лажни и непроверени информации објави СДСМ, татко ми Димитар Пецов не е тој што ја напаѓа Радмила Шекеринска, тврди Вероника Минов, која себеси се претставува како ќерка на човекот кој од страна на дел од медиумите, како и од страна на Дамјан Манчевки, беше претставен како напаѓачот што ја искуба пратеничката од СДСМ. „Три дена да живееш во агонија, во страв, во дилема дали да го сторам ова, но денес дојде до кулминација. СДСМ објави лажни, непроверени информации, објави дека мојот татко Димитар Пецев од Струмица бил човекот што ја повредил
сите 20 | | | веќе видена

Пациентот се изложува на минимален ризик, а се постигнува максимален дијагностички и терапевтски ефект Глобалниот тренд во медицината - да се постигне максимален ефект со минимален ризик, особено се однесува на кардиологијата, кардиохирургијата и васкуларната хирургија . Тоа подразбира пациентот да се изложи на минимален ризик, а да се постигне максимален дијагностички и терапевтски ефект. Според д-р Жарко Христовски, интервентен кардиолог од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, во последните 30 години интервентната кардиологија на многу помалку агресивен начин решава проблеми кои претходно беа третирани од хирург. Мултидисциплинарен пристап при кардиоваскуларни болести За изведување на т.н. хибридни интервенции, потребна е соработка помеѓу кардиоваскуларен хирург и интервентен кардиолог. Овој мултидисциплинарен пристап се наметнува поради пристапот, сложеноста на интервенцијата и можноста во текот на интервенцијата да се промени стратегијата, односно планираната интервентна процедура да заврши со класична ...
сите 7 | | | веќе видена

Талат Џафери сега може да биде само координатор на пратеничката група на ДУИ, но не може да се претставува дека е претседател на Собранието на РМ. Ако сака да биде избран за официјален претседател на Собранието, тој треба да инсистира на почитување на демократските процедури Без разлика што вели Хојт Ји или кој било амбасадор во земјата, во Република Македонија мора да владее правото и мора да се почитуваат Уставот на РМ, Деловникот на Собранието и Законот за Собранието од страна на сите инволвирани субјекти во системот, вели професорката Тања Каракамишева . Според неа, ако не владее правото, ако не се почитуваат уставните, законските и деловничките процедури за избор на претседател на Собрание, тогаш Македонија влегува во зоната на анархија каде што секоја следна институција или државен орган може да биде избран, разрешен, именуван на ист незаконски и неуставен начин, што ќе претставува вовед во целосен хаос на правниот систем. - Сè додека Талат Џафери не е избран на стандардниот и вообичаен начин за избор ...
сите 25 | | | веќе видена

„ТАВ Македонија“ ги заврши првите три месеци од 2017 година со 7% зголемување на бројот на патници, достигнувајќи 369.177 патници на двата македонски аеродрома – скопскиот „Александар Велики“ и охридскиот „Свети Апостол Павле“ Со воден мост, традиционална македонска закуска со леб и сол и разнобојни колачиња, „ТАВ Македонија“ ги дочека 180 патници кои утрово пристигнаа на охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“ од Амстердам со авиокомпанијата „Корендон“, со првиот чартер-лет што ја отвори летната сезона 2017. - Овде сме утрово да го дочекаме првиот сезонски чартер-лет на охридскиот аеродром годинава и истовремено да го одбележиме отворањето на летната сезона 2017, која веруваме дека ќе биде успешна од аспект на зголемен авиосообраќај. Покрај редовните линии што ги имаме преку целата година на охридскиот аеродром – за Базел, Цирих и за Лондон, како и традиционалните чартер-летови од Холандија, ова лето ќе продолжат сезонските летови кои ги отворивме во 2016 година од Белград, Брисел и Тел Авив, додека нови ...
сите 28 | | | веќе видена

Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 изнесува 66, на еуросупер БС-98 е 68, на еуродизел (ДЕ V) 51, а на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ1) 39,5 денари за литар Бензините и дизел-горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 изнесува 66, на еуросупер БС-98 е 68, на еуродизел (ДЕ V) 51, а на екстра лесното масло за домаќинство
сите 17 | | | веќе видена

Камери, стативи со кои беа вршени нападите, јакни, мобилни телефони од медиумските работници се зад запечатените простории. Причината за запечатувањето е зашто треба да се изврши полициски увид на местото каде што имаше најмногу физички напади Агенција задолжена за одржување на хигиената е ангажирана утрово во македонското Собрание, при што се чистат скалите, холот, плочките каде што минатиот четврток се случуваа нереди и немили сцени . Салата за прес-конференции, пак, во која се случи нападот врз пратениците на СДСМ и натаму е запечатена. Во просторијата каде што се случија најголемите тепачки сè уште е растурено, а останата е опрема од медиумите кои во времето на нападот беа присутни во салата. Камери, стативи со кои беа вршени нападите, јакни, мобилни телефони од медиумските работници се зад запечатените простории . Причината за запечатувањето е зашто треба да се изврши полициски увид на местото каде што имаше најмногу физички напади. Во Собранието од утрово се појави Емил Димитриев, чии службени возила и ...
сите 220 | | | веќе видена

Во листата хедлајнери се запишува и шведската џез-електронска сензација „КУП Оскар оркестра“, бендот на Оскар Симонсон, кој ќе го донесе совршениот летен звук под отвореното небо на „Д фестивал“ Покрај веќе потврдените настапи на драмендбејс-пионерот Рони Сајз, ѕверското име на андерграунд дет-метал сцената Синистер и имињата од новата генерација на домашната сцена „Д Планктонс“, „Шел Шок“ и „Обохтал“, во програмата на „Д фестивал“ се запишува и вториот бран артисти кои ќе се погрижат за новото најпозитивно фестивалско лето во Дојран, кое годинава ќе се одржува од 14 до 16 јули. Во листата хедлајнери се запишува и шведската џез-електронска сензација „КУП Оскар оркестра“ (KOOP OSCAR ORCHESTRA), бендот на Оскар Симонсон, кој ќе го донесе совршениот летен звук под отвореното небо на „Д фестивал“. Многу музички бендови звучат како „Куп“ (KOOP), но „Куп“ звучи како никој друг. По 10 години борба, Оскар Симонсон, композиторот и продуцентот кој стои зад овој музички проект, замина од сцената на која се одржа ...
сите 14 | | | веќе видена

Во две одвоени кражби во куќи во Врапчиште се украдени накит, пари и други скапоцени предмети во вредност од над милион денари. Крадците влегле и во спалните соби во кои буквално спиеле домаќините Пари, накит и други скапоцености чија вредност надминува над милион денари се украдени во две одвоени кражби во селото Врапчиште. Карактеристично за кражбите е дека се извршени во период кога домаќините спиеле, информираат од СВР-Тетово. Според Марјан Јосифоски, портпаролот на СВР-Тетово, првата кражба што ја пријавил Е.Ј. (70) се случила во домот на зетот М.С. (51), вчера во периодот од 1 до 7 часот. - Крадците најверојатно влегле преку незаклучена балконска врата на приземјето и од две спални соби во кои спиеле домашните одзеле неколку парчиња накит, два часовника и 50 швајцарски франци со вредност од над 420.000 денари - вели Јосифоски. Во втората кражба, која се случила речиси во истиот период, провалници кршејќи ја цилиндар-бравата на влезната врата, влегле во домот на Б.А.
сите 4 | | | веќе видена

Медицинските лица што се грижат за пациентите носат специјална опрема Мистериозна болест уби 12 лица во Либија во последните седум дена, соопшти Светската здравствена организација
сите 10 | | | веќе видена

Стефан го подготвува првиот албум Стефан Живојиновиќ, син на најпопуларната балканска ѕвезда Лепа Брена, очигледно талентот за пеење го наследил од мајка си. Тој веќе го подготвува првиот албум што ќе го издаде „Гранд продукција“. Покрај тоа што цело време пее, тој и свири. Брена му даде комплимент така што го сподели неговото видео на Твитер со зборовите „мое злато“. Слушнете како Стефан го пее големиот хит на Елтон Џон: #canyoufeelthelovetonight #eltonjohn #lionking ❤️ A post shared by Stefan Zivojinovic
сите 23 | | | веќе видена

next